ArosA SPINWIEL JONGE Tekeningen van Arie Kater Aanleg sportpark aan Orionweg in Haarlem Noord is begonnen „De Hyacint" voor uitbreiding van teeltareaal WOENSDAG 15 APRIL 19 5 9 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Faillissementen Burgerlijke Stand van Haarlem R.-k. Technische School moest leerlingen afwijzen Voortzetting van polio inentingen in Haarlem PSVH promoveert BONBONS Titelhouder Th. Tielrooy in uitstekende vorm Verkeersmaatregelen tijdens bloemencorso Uitstekende prestaties van Haarlemse kegelaars UIT STAD EN STREEK Oproep tot openstelling protestantse stadskerken Ambassadeur van U.S.A. op 30 april naar Haarlem Een dezer dagen zijn op het weiland tussen de verlengde Orionweg, de Delft laan en de spoorlijn Bloemendaal—Alkmaar enkele houten gebouwtjes opgericht. Een graafmachine heeft op de westelijke oever van de Delft post gevat en „hapt" thans met eentonige regelmaat de zware, smeuiige modder uit het water. Een paar jongens hebben er hun gemak van genomen en kijken, lui in het gras van de berm liggend, belangstellend toe hoe de zware grijper telkens aan de ene kant van de vaart plonst om even later druipend en boordevol aan de andere kant weer boven te komen. Dan zwaait de machine met een wijde boog van het water af om de blubber op het sappig-groene weiland neer te smakken. De jongens kunnen er niet genoeg van krijgen. Steeds als de machinist zijn voertuig een paar meters verder verplaatst, schuiven ze mee op. Een breed spoor van zwarte later grijs opdrogende modder heeft de machine al achter zich getrokken. Voor voorbijgangers is er aan dit tafreel weinig opvallends. Een „dragline" die de Delft uitbaggert. En toch betekent dit uit diepen van de Delft het begin van een groots werk: de aanleg van het nieuwe sportpark nabij de Orionweg, dat naast verscheidene voetbalvelden waaronder mogelijk een stadion met accommodatie voor 12.000 toeschouwers een sintelbaan. tennisbanen en speelvelden voor volleybal en basketbal zal omvatten. Het sportcom plex dat een oppervlakte van circa 13 ha zal beslaan, zal in de komende jaren in gedeelten tot uitvoering komen. Met de verwezenlijking van het eerste gedeelte, het bouwrijp maken van het terrein, is men thans begonnen. Eerst wordt de Delft op de gewenste diepte gebracht en vervolgens verbreed en recht getrokken. Daarna begint men aan het omspuiten van het terrein, waarbij het zand dat zich nu onder de klei- en veenlaag bevindt, naar boven wordt gewerkt. Op deze zandlaag komt te zijnertijd de gras mat van de verschillende sportvelden. Het bouwrijp maken zal ongeveer een jaar in beslag nemen. Het aannemingsbedrijf Van Strien uit Haarlem voert dit werk uit. In tussen zal ook de bouw van een duikerbrug die de toegang tot het sportpark zal vor men, ter hand worden genomen. Bijna drie miljoen De totale kosten van aanleg en uitrusting van het sportcomplex zijn geraamd op bij na drie miljoen gulden. De ligging van het sportpark is bijzonder gunstig. Het station Bloemendaal ligt op weinige minuten gaans en de terreinen zijn voor elke soort van wegverkeer gemakkelijk bereikbaar. Al met al kan men zeggen dat sportminnend Haarlem hier straks een bijzonder aantrek kelijk sportpark zal krijgen. Uit de aard der zaak is nog niet precies te zeggen wanneer het complex voor gebruik klaar zal zijn. In het voorjaar van 1960 hoopt men met. het aanleggen van de grasmat op de diverse terreinen te kunnen beginnen. Daarna zal het echter toch nog tot sep tember van dat jaar duren alvorens de vier De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag in staat van faillissement verklaard: D. Hartog, boekhouder, Oostzijde 221 te Zaan dam. Rechter-commissaris mr. J. D. Vink. Curator mr. C. J. Doorenbos, advocaat en procureur, Zaanweg 66 te Wormerveer. De nalatenschap van N. J. Hulsbosch, laatst gewoond hebbende aan de Zwarteweg 67 te Bennebroek. Rechter-commissaris mr. J. D. Vink. Curator mr. A. J. Colijn, advocaat en procureur, Heemsteedse Dreef 183, te Heemstede. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijsten zijn geëindigd de faillissementen van: De Vennootschap on der de firma Aannemersbedrijf „Bresta", gevestigd Camplaan 25 te Heemstede. Rechter-Commissaris J. P. Petersen. Cura tor mr. R. K. P. Kalbfleisch, advocaat en procureur, Kruisstraat 1, Haarlem en van F. M. van Ooyen, los werkman, Westzaner- dijk 41, Zaandam. Rechter-commissaris J. P. Petersen. Curator mr. D. Aten, advocaat en procureur te Zaandam, Provincialeweg 52. HAARLEM. 14 april 1959. BEVALLEN van een zoon: 12 april: .1 ,S. Reinders Folmer-vanHecke; 13 april: G. J. Duwel-Buijs; M. H. van Steijn-Jong- bloed; C. M. de Weijer-Borst; 14 april: J. A. Klomp-Visser; L. V. Iuliano-Di Salvo. BEVALLEN van een d o c h t e r: 12 april: E. C. M. Wachters-Vercammen; 13 april: P. D. Walstra-Krenz; C. G. van der Wijden- Verver; M. C. Eken-Paar; A. Stoop-Voets. OVERLEDEN: 10 april: A. van de Wa ter, 67 j., Kamperlaan; J. J. Eekhoud, 93 j., Ripperdapark; 11 april: W. de Zwaan, 75 j., Vooruitgangstraat; 12 april: C. Dalm-van der Schrier, 62 .j., Asterstraat; H. A. Ver- heijen, 75 j., Voorhelmstraat; 13 april: D. J. Koster-van Wetering, 71 j., Pijn boomstraat. ONDERTROUWD: 14 april: A. M. de Graaff en J. J. Korthals; R. Goos en H. Hessels. GETROUWD: 14 april: W. A. van der Kroft en M. C. Kuilboer; W. Koning en R. Zoethout. voetbalvelden en de tennisbanen bespeeld kunnen worden. De aanleg van de sintel- baan is in de loop van 1961 „gepland". Als laatste onderdeel van het plan zal indien althans zich geen bijzondere omstandig heden voordoen die de uitvoering in de weg staan het voetbalstadion worden gebouwd. Ongetwijfeld zullen vele Haarlemse sportliefhebbers de wording van het sport park met belangstelling blijven volgen. Jaarverslas 1958 Vorig jaar juli heeft de r.k. Lagere Technische School in Haarlem voor het eerst aan 51 leerlingen een getuigschrift verstrekt. Dit jaar zal een aanmerkelijk groter aantal leerlingen een getuigschrift ontvangen, daar thans 140 leerlingen in het .derde leerjaar zijn opgenomen (106 afdeling metaalbewerken, 34 afdeling tim meren). Aldus blijkt uit het jaarverslag van de school over 1958. De school telt thans reeds 469 leerlin gen. Gewerkt wordt volgens de nieuwste leerplannen met een driejai'ige opleiding. Het leerplan werd uitgebreid met de op leiding voor autoherstellen, elektrotech niek en fijnmetaalbewerken. Het. bestuur heeft goede hoop dat dit jaar nog de eerst genoemde twee afdelingen in een dépen dance kunnen beginnen. Uit het jaarver slag blijkt dat de belangstelling voor het onderwijs uitermate groot is, zodat in augustus vorig jaar circa 98 leerlingen moesten worden afgewezen. Tot moderator werd benoemd pater J. E. Calis. In juli werden in huize ..Vijverduin" voor de leerlingen uit het. derde 'eerjaar bezin ningsdagen gehouden, die zeer geslaagd waren. Het bestuur zal ook dit jaar der gelijke bezinningsdagen organiseren. Deelgenomen werd aan de diverse activi teiten, uitgaande van de commissie Ier be vordering van de culturele en esthetische vorming van de rijpere schooljeugd in de gemeente Haarlem. Men ziet reikhalzend uit naar een nieuw schoolgebouw, dat op de hoek Prins Bern- hardlaan-Amsterdamsevaart zal verrijzen voor ongeveer 800 leerlingen. De architec ten N. H. Andriessen en H. L. Klein Schiphorst hebben hun eerste schetsplan hiervoor reeds gereed. In de week van 20 tot en met 25 april worden in Haarlem de polio-inentingen voortgezet. Het betreft in de eerste plaats de eerste behandeling voor de kinderen, geboren in 1945, 1946, 1947, 1948 en 1949. De tweede behandeling volgt in de week van 25 tot en met 30 mei. Voorts zal men bij deze actie inschakelen kinderen van andere jaargangen, die in 1958 slechts één of in het geheel geen injectie ontvingen. De kinderen, die in 1958 twee keer zijn in geënt en tot dusver verhinderd waren de derde behandeling te ondergaan, kunnen deze injectie nog in de week van 20 tot en met 25 april ontvangen. De inentingen zullen geschieden maan dag 20, dinsdag 21 en woensdag 22 april in het gebouw van de gemeentelijke ge neeskundige en gezondheidsdienst aan de Nieuwe Gracht in Haarlem, op donderdag 23 april in het gebouw van de speeltuin vereniging „Het Oosterkwartier" aan de Bernard Zweersstraat in Haarlem-Oost en op vrijdag 24 en zaterdag 25 april in de Albert Schweitzerschool aan de Rijks straatweg 245 in Haarlem-Noord. Er moeten in deze week ongeveer ze ventienduizend kinderen worden ingeënt. Als iedereen zich stipt aan de tijd op de oproepkaart houdt, behoeft niemand on nodig te wachten. Mochten meer kinderen uit één gezin op verschillende dagen of tij den zijn opgeroepen, dan kan men met al len tegelijk op een der aangegeven ti.id- Het voetbalteam van de Politie Sport vereniging Haarlem heeft gisteren in Zaan dam met 3-2 gewonnen van de Politie Sportvereniging Zaandam en promoveert door dit resultaat van de eerste klasse A district West: naar de hoofdklasse NPSB. De buurtschap Rijk in Haarlemmer meer moet wijken voor de uitbreiding van Schiphol. Huizen en boerderijen moeten voor de aanleg van een nieuwe startbaan verdwijnen. Draglines en bulldozers zijn reeds ingezet om de uitbreiding mogelijk te maken. Advertentie BONBONS Andaluse: Gianduja met een lek kere hazelnoot. Pompadour: een pate met bij zonder fijne krokant. Ananas: Ananas en Kirsch-crème, onvergetelijk! Zo zijn er 18 heerlijkheden in de sortering 2 Per 100 gram f 1.10 Flamingo ging er vandoor. Gister avond is uit diergaarde blijdorp te Rot terdam een flamingo weggevlogen. De vo gel heeft lange rose poten en is ongeveer zo groot als een ooievaar. Wanneer hij ge signaleerd mocht worden, hoopt de dier gaarde op een telefoontje. Damtitel Kennemerland Na de vierde ronde van de finale om het persoonlijk damkampioenschap van het district Kennemerland heeft Th. Tiel rooy in de hoofdklasse met een ruime voorsprong de leiding genomen. Tielrooy kwam in de vierde ronde uit tegen een van zijn concurrenten, J. H. Meure. Al vroeg in de partij wist hij een schijf te winnen door zeer scherp te rea geren op een zwakke zet van zijn tegen stander. Meure verdedigde zich weliswaar met veel vuur, doch moest na vier uren spelen toch capituleren. J. Bus uitkomend tegen M. Krijgsman, verraste zijn tegenspeler eveneens met een snelle schijfwinst. In het gevorderde mid denspel verlokte hij Krijgsman tot een niet eenvoudige damcombinatie, welke echter in het afspel een snelle winst voor J. Bus opleverde. J. Belien, verleden jaar gepromoveerd, heeft zich tot nu toe kranig geweerd. Hij kwam nu uit tegen zijn clubgenoot W. v. Leuffen, die hem op kundige wijze be streed. De partij werd tenslotte afgebro ken in een voor Van Leuffen zeer gunsti ge stelling. H. Willemse en P. Belien. be landden in een positiepartij welke tegen het eindspel voordeel inhield voor H. Wil lemse. Ook deze partij moest worden af gebroken. Bij analyse zal de stelling wel remise lopen. Th. Tielrooy gaat met 6 punten uit 3 partijen aan de leiding gevolgd door J. Bus, J. Belien, J. H. Meure en H. Willem- se met elk 3 uit 3. In de eerste klasse is eveneens een span nende strijd ontbrand. De beide K.N.C.'ers J. B. ter Haak en V. Morseld hebben na de tweede ronde gezamenlijk met 3 punten uit twee partijen de leiding in handen. V. Morseld versloeg F. Langeveld, terwijl J. B. ter Haak zijn clubgenoot H. Ie Noble tot overgave dwong. A. Hoekerna boekte een overwinning op J. H. Jansen. De voorzitter van de vereniging „De Hyacint", de heer C. Driehuizen, is aan de hand van cijfers tot de conclusie ge komen, dat een overschot van 2.6 miljoen hyacinten bij een voortdurend stijgende export veel te klein is. Daarom heeft het bestuur nu al voorgesteld het areaal met 3 percent uit te breiden, waardoor men over ongeveer drie miljoen hyacinten meer zou kunnen beschikken in het vol gende exportseizoen. Aldus bleek tijdens de dinsdagmiddag in „Treslong", Hille- gom, gehouden vergadering van „De Hya cint". De export van de hyacinten is opgelo pen van 82 miljoen stuks in 1954 tot 96 mil joen in 1958. De produktie is gestegen van 1721 stuks per hectare tot 1917. Dit is de normale stijging. In 1957 was de oogst zo best, dat er niet minder dan 1967 bollen van een are werden geraapt. Het over schot was toen ook benauwend groot: 10,6 miljoen stuks. Op dat moment wilde men de teeltoppervlakte gaan verkleinen. „We hadden toen echter moeten uitbreiden" zei de voorzitter, „omdat er bollen genoeg wa ren." De leden hebben met deze cijfers voor ogen niet lang nodig gehad om tot een be slissing te komen. De heer J. J. Bos wil de oudergewoonte eerst weer afwachten hoe de handel dit jaar zou zijn, maar de voorzitter voelde daar niets voor. Enige andere leden wensten een uitbreiding van vijf percent, omdat alles zo star is en om dat er weinig speling tussen teelt en ex port is. Oppositie was er helemaal niet, dus men ging snel over tot stemming. Van de 413 uitgebrachte stemmen waren 261 voor een uitbreiding van het areaal met drie percent, 135 voor een uitbreiding met vijf percent. De vergadering verliep ove rigens zeer vlot. Niemand jammerde bij het bericht, dat nu alle hyacinten die door virus zijn aangetast op minstens 22,5 meter (men spreekt nog van zes roe) van de gezonde moeten worden geplant. In fei te mag men ze helemaal niet telen, maar Als volgende week zaterdag het bloemen, corso „Bloemenparadijs" om elf uur van de Warmonderdam bij Sassenheim af vertrekt, neemt de rijkspolitie uiteraard speciale maatregelen om het verkeer in goede banen te houden. Het corso wordt 's middags even over twaalf in het centrum van Lisse en om even over een in het centrum van Hillegom verwacht. Om kwart voor twee zal het bij de grens Bennebroek-Hillegom aankomen, waar zal worden gepauzeerd. Om drie uur vertrekt de stoet praalwagens weer in de richting Sassenheim. Om tien over half vier is het corso weer in het centrum van Hillegom, een uur later in het centrum van Lisse. Om zes uur wordt het corso bij de Warmonderdam in Sassen heim ontbonden. Van tien uur 's morgens tot zes uur des avonds wordt in Heemstede alle doorgaan de verkeer in de richting Leiden via de Van Merlelaan geleid naar de rijksweg AmsterdamDen Haag. Het verkeer voor het bloemencorso zal over de rijksstraatweg en de Glipperweg zo lang mogelijk in de richting Bennebroek worden doorgelaten. Om twaalf uur wordt het verkeer over de rijksstraatweg in zuidelijke richting gestremd. Deze afsluiting geschiedt om twaalf uur bij de Pastoorslaan in Hillegom en om half één in Bennebroek bij de Zwarteweg-Bennebroekerlaan. De strem ming duurt tot ongeveer half vier. Van twaalf uur af is de Venneperweg afgesloten voor verkeer in de richting Hil legom. Deze stremming duurt tot drie uur. De rijksstraatweg in Sassenheim is 's mor gens om half acht tot kwart, voor twaalf en 's middags van vier uur tot 's avonds half acht niet toegankelijk voor verkeer. Het doorgaand verkeer uit de richting Den Haag in de richting Haarlem woi'dt via rijksweg 4 (Den HaagAmsterdam) geleid over Hoofddorp. Met het oog op de te verwachten enorme drukte dringt de districtscommandant van de rijkspolitie in Leiden erop aan, dat men vooral vroegtijdig in de bollenstreek aan wezig is. In de dorpskommen kan geparkeerd wor den in de straten ten oosten van de rijks straatweg. In Lisse zijn ook de parkeer plaatsen van „Keukenhof" beschikbaar. In Hillegom kan men auto's parkeren op het terrein achter café-restaurant „Treslong", in de nieuwe woonwijk bij „Treslong" en bij de Haven. In Bennebroek kan men de auto's ondermeer plaatsen op het parkeer terrein van „Linnaeushof" aan de Glipper weg. Regelmatig heeft R. Boeltjes in het jubi leum-concours van de Haarlemse Kegel bond een grote voorsprong opgebouwd op de vrije baan. Met 49 X 5 negens kan hem de eerste prijs praktisch niet meer ontgaan. Tweede staat de Amsterdammer Talsma met 27 X 5 negens. In de B-klasse van de vrije baan leidt II. In 't Veld uit Hengelo met 5 X 45, gevolgd door de Haarlemmers II. Ilölsken 4 X 45 en K. Toeset 2 X 45. De eerste plaatsen op de vrije baan dames worden alle door Haarlemmers be zet. In de A-klasse leidt mevr. A. de Jong met 3 X 45, 2 X 44, gevolgd door mevr. T. Smit met 3 X 45, 1 X 44 en mevrouw A. Alberts met 3 X 45. In de B-klasse mevr. Nieuwjaar met 3 X 44. De korpswedstrijden hebben voor de Haarlemse herenclubs nog niet veel re sultaten opgeleverd. De Prins staat op de 7e plaats met 364 en HFC Haarlem op de 9e met 360. Aan de kop staat Animo uit Hoogezand met 380 (5 X 10 worpen) en Struvée Sappenneer met 378. De sterkste Haarlemse clubs moeten deze wedstrijd nog gooien; Pax hedenavond en ODO morgenavond op de sluitingsdag. De Haarlemse dames van Aan de Rol hebben een pracht prestatie geleverd en bezetten de eerste plaats in de A-klasse met 353 hout, gevolgd door Rust Roest Utrecht met 349. Mevr. A. de Jong van EVA is de hoogste korps-gooier bij de da mes met 84 hout. Op de Jubileum-baan heeft J. Wint- horst van ODO een pracht prestatie ge leverd door het gooien van 133 (13 negens en 2 achten). Nog nooit is op deze baan in de Haarlemse Kegelbond zo hoog gewor pen en dit resultaat bezorgt hem vrjj zeker de eerste prys. men kan ze niet missen. Kroonprinses Margaretha, Nobel, Panama, Rosalie, Vanguard, Queen of the Violets, Queen of the Pinks, Moreno, King of the Blue zijn „grijs" .Er is niet één gezonde partij van. Men zal ze moeten vervangen op den duur. De grootste moeilijkheid is de samenwer king bij het opmaken van het plantplan. De kweker van „grijze" (viruszieke) par tijen moet aan zijn buren vragen waar de ze hyacinten zetten en dan zal hij er 22.5 meter vandaan moeten blijven. Als ze bei de zulke zieke partijen hebben, kunnen ze deze naast elkaar zetten. Op de Floralies Internationales in Pa rijs zullen de Nederlandse hyacinten ver moedelijk wel mooi zijn, zei do voorzitter. Ze staan nu in koelcellen bij 1 graad C. om te worden geremd, want de kans is groot dat ze uitgebloeid zouden zijn voor de 24e april. De leden werden opgewekl om vooral goede bloemen voor het bloe mencorso ter beschikking te stellen. Op de Floriade 1960 in Rotterdam zal de bloembinder Dick Schuyt nieuwe moge lijkheden demonstreren met de hyacint als snijbloem. Enkele voorbeelden daar van stonden opgesteld. Men kan inderdaad door het gebruik van hulpmiddelen luch tige manden opmaken en de aparte nagel tjes kunnen tot een aardige corsage wor den verwerkt. Nieuws in het kort Belgisch Kongo. Op maandag 20 april zal de heer K. J. Junius Ingerman in het gebouw van de Nederlandse Protestanten bond aan de Postlaan in Heemstede een voordracht met lichtbeelden houden over Belgisch Kongo. Spreker zal onder meer de tegenwoordige moeilijkheden van dit land onder de loep nemen. Aanvang 8 uur. Wcekendcursus. De arbeidersgemeen schap der Woodbrookers houdt op 9 en 10 mei in Bentveld een weekendcursus on der de titel „Hoe leven en denken de men sen in Polen?". Ontspanningsavond. Op woensdag 22 en donderdag 23 april verzorgt Droste's Toneelvereniging N.A.O. in gebouw Sint Bavo aan de Smedestraat in Haarlem een ontspanningsavond. Op het programma staat „Sleutelgeld", toneelstuk in drie be drijven door Martin van Spaandonk. Aan vang half acht. Leningen gemeente Bloemendaal. B. en W. van Bloemendaal stellen de gemeen teraad voor met de n.v. Bank voor Neder landse Gemeenten twee leningen aan te gaan. elk groot 57.500 tegen een rente van 4V2 per jaar. Door de opbrengst aan te wenden voor consolidatie van vlottende schuld zal een geijlk bedrag voor finan ciering van kapitaalswerken vrijkomen. Inbraak in telefooncellen. In drie Haarlemse telefooncellen is ingebroken, waarbij de geldbakjes zijn geforceerd en geld is gestolen. Het betrof de cellen in de Zuiderhoutlaan op het Schouwtjesplein en het Wilsonsplein. Het is nog niet bekend, hoeveel geld er verdwenen is. Alle Dag Kerk-comité Haarlem hield conferentie Het Alle Dag Kerk-comité Haarlem heeft dinsdag tijdens een conferentie in het gebouw van de Broedergemeente aan de Parklaan in Haarlem besloten een op roep te zenden aan alle protestantse ker keraden in de steden om hun kerk dage lijks, zij het een deel van de dag, open te stellen. Het comité zal deze oproep stu ren aan hervormde, gereformeerde, doopsgezinde, remonstrantse en andere stadskerken. Het comité zal de kerkera den in overweging geven, onder andere ter voorkoming van baldadigheid en ver nieling kerkwachten aan te stellen, die el kaar tijdens de uren van openstelling kun nen afwisselen. De conferentie begon met inleidingen van de voorzitter van het comité, ds. H. Schutz, een lid van het comité, de heer J. IT. de Wilde en de algemene adjunct, ds. D. E. Boeke. De eerste spreker con cludeerde, dat de open-deurkerk de mens moet leren meer devotie te betrachten en meer eerbied te hebben voor het huis Gods. Men moet in de kerk thuis raken. De heer De Wilde ging uit van Genesis 4 19 en volgende, waar men kan lezen, dat de mens voor het eerst God ging aan roepen. De open kerk wil op eenvoudige wijze confronteren met God, de bijbel en de heilige geest en een der bronnen zijn, waaruit men kan putten. Ds. Boeke acht te het noodzakelijk de protestantse ker ken te herstellen als bedehuis en ze, te be ginnen in de steden, elke dag open te stel len. De Amsterdamse architect Ferd. B. Jantzen F. Gzn. toonde aan de hand van illustraties en bouwtekeningen aan, dat men bij de bouw en restauratie van ker ken de gedachte van de open kerk kan verwezenlijken. De heer Jantzen heeft de ze gedachte uitgewerkt in zijn tekeningen voor de Augustanakerk in Amsterdam- West, de Maarten Lutherkerk in Amster dam-Zuid en kerken in Baarn en Eist, Lut- telgeest en Marknesse. Het interieur van de protestantse ker ken stemt niet altijd tot stilheid en inkeer. Niet alleen het orgelspel moet de stem ming geven, maar de ruimte zelf moet spreken en respect afdwingen. De kerk moet een uitnodigend gebaar maken en het bouwen van een open kerk is niet al leen een zaak van de architect maar van de betrokken kerkelijke gemeenschap, al dus de heer Jantzen. De conferentie werd met gebed geslo ten door ds. A. J. P. Boeke uit Rotterdam, die meer dan een halve eeuw geleden de Alle Dag Kerk stichtte. Bij de ontvangst van de United States Air Forces in Europa Band in Haarlem op 30 april zullen onder meer aanwezig zijn de ambassadeur van de Verenigde Staten in Nederland, Phillip Young, de handels- raad Robert W. Barnett, de informatie attaché John Snure jr., de cultureel attaché E. H. Balch en de luchtvaartattaché luite nant-kolonel Walter L. Carss jr. Advertentie een glaasje jeugd! Enige tijd geleden mocht ik onze lezers een waarderend verslag leveren van een tentoonstelling van het werk van Arie Ka ter, die toen te Amsterdam plaats had. „In 't Goede Uur" op een der hoeken van het Nieuwe Kerksplein te Haarlem wordt deze maand een expositie gehouden van Katers werk. Ik geloof, dat Katers kwali teiten als tekenaar wel voldoende in het oog zullen springen. Misschien is deze ex positie wat betreft Katers kunstenaars schap echter wat te beperkt. Tezeer valt misschien hier de nadruk op het feit, dat hij moeite heeft met het probleem „Vrouw". Dat kan allemaal zeer interes sant zijn voor psychologen, maar moge lijk sommige beschouwers hinderen. Daarom acht ik het nuttig te zeggen dat Katers belangstelling voor het onderwerp op een breder vlak ligt. In een andere tijd, liggend voor de onze, had Kater een politiek tekenaar kunnen zijn en mogelijk zelfs een politiek tekenaar van groot artistiek belang. Ongetwijfeld zijn Goya en Daumier zijn meesters. Maar hun reageren kan wat betreft politiek in deze tijd toch veel moeilijker een uitweg vinden. De zaken liggen, wat betreft wat ik zou willen noemen de dagelijkse poli tiek, wat gecompliceerder dan voorheen. Katers reageren op de maatschappij van vandaag, want dat zit in zijn werkj krijgt daarom een toch ietwat romantisch karak ter. Waar trouwens niets tegen behoeft te zijn. De zelfkanten van het maatschap pelijk leven, waarmee hij zich onder meer bezig houdt, bestaan toch in de zin zoals hij ze vertolkt. Kater maakt het ons dui delijk dat hij aan zijn onderwerpen wat be leefd heeft en daar gaat het om. Hoe goudeerlijk deze artiest is, begrijpt men pas goed als men weet, dat hij om zijn brood te verdienen illustraties moet maken, die gezien de opdracht onmoge lijk van eenzelfde sfeer kunnen zijn als het hier vertoonde werk. Maar zelden zag ik hoe een tekenaar nog wist te profiteren van de ervaringen van werk om den bro de als Kater dat deed. Dit moet al pleiten voor zijn inzet bij dit illustratiewerk. Maar weinigen brengen het echter tot zo'n su bliem verlengstuk als Katers vrije schep pingen. Maar natuurlijk is Katers werk méér dan een verlengstuk. Het staat num mer één. Maar het ontkent dat werk om den brode niet Gevoeligheid is verder te lezen uit de be handeling van een en ander. Men zie dan ook in een op een neerliggende man dan sende vrouw niet per se een ziekelijke overgevoeligheid. In het gebruik van zijn middelen toont Kater zich een fijnbe snaard mens. Zijn persoonlijke problema tiek kan voor ons een voorbijgaande zijn. Ik roemde al zijn portretten, die op de tentoonstelling in het Arnhems Gemeen temuseum te zien zijn. Voor wie het hier niet direct kan lezen misschien, zij dan gezegd dat Kater buitengewoon „lief" kan zijn. Bob Buys

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7