PARAGUAY'S ECONOMIE BLIJFT IN EEN KRINGETJE RONDDRAAIEN Felle strijd om Adenauer's rechten als president Strijd om de leiding van het Westduitse persbureau DP A Rijk land, maar te ver van zee, te weinig mensen en geen binnenlandse markt Begi in is er WIE DOORBREEKT DE VICIEUZE CIRKEL? HANDEL MET NEDERLAND Hartpatiëntje uit Nieuw- Zeeland in Londen overleden Zal hij de nieuwe bondskanselier mogen aanwijzen Argentijnse regering belet staking van bankpersoneel Hoofdredacteur Sanger werd eervol ontslagen ook. so good bevallen „Oma, bent u vroeger een aap geweest?" Kindervraag in Rusland: WOENSDAG 15 APRIL 1959 (Van onze reisredacteur) ASUNCION. „Paraguay is een land van de toekomst", zei de econoom, maar hij voegde eraan toe, „en ik ben bang dat het dat altijd zal blijven". Dat grapje wordt over méér Zuidamerikaanse landen gemaakt, maai- in Paraguay zou men het gaan geloven. En tochParaguay (tienmaal Nederland, anderhalf miljoen inwoners) heeft rijke bossen, onafzienbare weidevlakten voor slachtvee, een ideaal klimaat en een beste bodem voor grapefruit en sinaasappelen, voor katoen en tabak, voor suiker en rijst, voor palmolie. Het zou de wereld kunnen helpen kleden en voeden, het zou miljoenen emigranten uit overvolle landen kunnen opnemen. Misschien zal het dat op een goede (en verre) dag ook doen. Alleen. het kan niet op gang komen. Om twee redenen: het heeft geen mensen genoeg en het ligt niet aan zee. Het eerste is nog te verhelpen. Wanneer het politiek een beetje tot rust en economisch een beetje op gang kan komen, zal misschien het half miljoen Paraguayse emigranten (politieke ballingen, trekarbeiders, vooral intellectuele en zakelijke élite) eens terugkeren, zal het land misschien emigran ten uit Europa aantrekken. Maar de geografische handicap blijft: Paraguay's exportprodukten moeten eerst zestienhonderd kilometer over de Paraguay-rivier naar Buenos Aires of Montevideo. Als zij aan de start komen voor de race op de wereldmarkt, torsen zij al een handicap aan extra transportkosten van meer dan honderd gulden per duizend kilo. Zelfs het ruggesteuntje van een binnen landse markt ontbreekt. Het merendeel van het anderhalf miljoen Paraguayanen leeft van wat hun eigen akkertje opbrengt. Hoe komt het land uit zijn vicieuze cirkel? Industrialiseren? De agrarische bevolking heeft geen geld om industrieprodukten te kopen, zou dat slechts kunnen verdienen door de agrarische produktie te verhogen en die te exporteren. Maar daar steken de transportkosten een stokje voor. Er is geen wondermiddel dat de economische mallemolen van dit door de natuur tege lijk gezegende en verdoemde land de zweepslag kan geven die haar op gang jaagt. Geen wondermiddel, slechts een ge stage ontwikkeling stapje voor stapje van transport, landbouw, verwerkende industrie en immigratie. Ieder op z'n beurt en heel voorzichtig, anders raakt de economie uit de pas. Gaat het die kant al op? De Verenigde Staten beoefenen de Amerikaanse solida riteit in dit enige Latijnsamerikaanse land dat nog nooit in de UNO „nee" tegen Dul les heeft gezegd en waar Nixon niet in het gezicht is gespuugd. Negen miljoen dollar voor een waterleiding in Asuncion (deze hoofdstad had er nog geen), een miljoen voor de landbouwkolonies der Mennonie ten, twee en half miljoen voor een weg naar de Braziliaanse grens, vijf en een half miljoen voor de stabilisatie van de guarani, de Paraguayse munt, twee mil joen voor de modernisering van het vlieg veld van Asuncion, twee miljoen voor de Product Corporation (een belang van de Deli maatschappij), anderhalf miljoen voor volksgezondheid en de S.T.I.C.A., een Paraguayees-Amerikaans instituut voor agrarische ontwikkeling. Het zijn al lemaal leningen, het trotse Paraguay heeft altijd tot de laatste cent aan zijn verplich tingen voldaan. Het heeft trouwens ook nog niet overwogen dat het meer Ameri kaanse steun zou kunnen krijgen wanneer het wel af en toe „nee" imde UNO zou zeg gen, een Russische ambassadeur naar Asuncion zou halen en een enkel kiezeltje naar Nixon zou gooien. Hetgeen Asuncion meer siert dan Washington. Maar terzake. Niet op edelmoedige, maar op zakelijke basis doet ook Neder land iets. De Rotterdam-Zuid-Amerikalijn onderhoudt met zes coasters een tweewe kelijkse dienst tussen Asuncion en Euro pa. Met deze dienst omzeilt men het dure, vervelende en vertragende overladen in Buenos Aires. De vrachtkosten zijn welis waar niet laag, toch ook niet hoger dan die van West-Afrika naar Rotterdam, en zouden lager kunnen worden wanneer de maatschappij van een geregelder goede renvolume verzekerd zou kunnen zijn en niet voortdurend ommetjes naar Brazi liaanse havens zou hoeven te maken om vracht op te pikken. Het is nochtans een begin, zoals ook op ander gebied een be gin wordt gemaakt: een weg door de Cha- co, die nieuwe gebieden gaat openen in de ze „groene hel" (die overigens best ge temd kan worden en waar ook naar olie wordt gezocht) en de zeer tegemoetko mende regeringsmaatregelen voor buiten landse investeerders (op belastinggebied onder meer). De regering, die er met recht op kan wijzen, dat welke binnen landse twisten Paraguay ook geteisterd mogen hebben, nog nooit iemand op natio nalisatie van buitenlandse bedrijven heeft aangedrongen, zit nu met ongeduld te wachten tot de buitenlandse investeerders komen binnenstromen. Voelt u iets voor de volgende mogelijk heden: voor grapefruitplantages geschik- te grond voor 3,60 per hectare, waarop u per kist 16.- kunt verdienen? Bosex ploitatie (Paraguay heeft de beste hout soorten ter wereld, waaronder het be roemde „quebracho", de bijlenbreker, dat om verrotting lacht) die 50.- tot 120.- per hectare winst oplevert? Slachtvee fok ken, winst 15.- tot f 48.- per beest? Ka toen verbouwen 240.- winst per hectare of tabak zelfs 520.- per hectare? Waar wacht u nog op alvorens passage naar Paraguay te boeken, zo vragen dé econo mische plannenmakers in Asuncion. Ik zou zeggen: wacht u nog even. Ten eerste loopt Paraguay niet weg. Ten twee de, zonder aan de betrouwbaarheid te tor nen van de Paraguyanen die bovenstaan de cijfers opstelden, gelden ze toch slechts onder de allergunstigste omstandigheden. Paraguay heeft bij voorbeeld inmiddels van de Argentijnse soberheidspolitiek een harde klap gekregen. Het is zo afhanke lijk van Argentinië, waar het allerminst hartelijke betrekkingen mee heeft, dat het voor de geringste politieke en economi sche koerswijzigingen uiterst kwetsbaar blijft. Ten derde: Paraguay wordt dicta toriaal geregeerd en nu mag generaal Stroessner verstandige plannen tot libera lisering van zijn regime hebben, men kan Arm Paraguay: in een dorpje op het platteland hokken de zwakzinnigen op zondagochtend voor de kerk in de hoop op een aalmoes. Nederland is Paraguay's vijfde af nemer (na de Verenigde Staten, Ar gentinië, Uruguay en Groot-Brittan- nië) en kocht er in 1958 voor twee miljoen dollar. Voor huiden is het zelfs de grootste klant. Wij kopen jaarlijks vierduizend ton, de helft van de totale produktie. Onze export naar Paraguay beliep vorig jaar 580.000 dollar. Betere jaren waren 1953 (1,1 miljoen) en 1955 (1 miljoen). Paraguay's belangrijkste export produkten zijn: katoen, hout, que- brancho-extract (looistof), huiden, vlees, oliën, tabak en yerba mate (Zuidamerika's geliefde niet-alcoholi- sche drank). liet heeft zelfs een wereldmonopolie: „petit grain", een aromatische olie die uit bittere sinaasappeltjes wordt gemaakt en een belangrijke grondstof voor de parfum industrie is. Paraguay i levensader: schepen op de rivier, waaraan het land zijn naam ontleent, laden de goederen die eerst zestienhonderd kilometer naar Buenos Aires moeten afleggen, voor zij met die van andere landen kunnen gaan concurreren. Wilma van Oosterhout, het vijftien maanden oude meisje van Nederlandse ouders die in Tauranga (Nieuw-Zeeland) wonen, is gisteren kort na de vliegtocht van Kopenhagen naar Londen overleden. Wilma was zaterdag met haar moeder uit Wellington vertrokken teneinde in Lon den een geneeskundige behandeling te on dergaan. Het meisje had een ernstig hart- gebrek. De vliegreis ging via Vancouver naar Groenland, waar het patiëntje, met het oog op haar toestand, is achtergeble ven. Het is later met een ander vliegtuig van Groenland naar Kopenhagen gebracht en daar in een kinderziekenhuis opgeno men. Gisteren is het met haar moeder en met een arts van de Amerikaanse lucht macht per vliegtuig van Kopenhagen naar Londen vertrokken. Tijdens het vervoer van het vliegveld naar een Londens zie kenhuis is het meisje overleden. Nederlanders in Nieuw-Zeeland, hadden geld bijeen gebracht om een medische be handeling van het meisje in Londen mo gelijk te maken. beter even uitkijken of hij die kan uitvo- ren. Tenslotte: wat voor de Europese on dernemer in Zuid-Amerika in het alge meen geldt, geldt voor Paraguay in het bijzonder. Hij moet een zeer vergaand aanpassingsvermogen aan plaatselijke omstandigheden hebben: Spaans spre ken, Zuidamerikaans denken, niet ver drietig worden als hij zonder aanwijsbare redenen eens in de gevangenis wakker Wie bij het woord. Indianen aan Win- netou denkt, moet niet naar Paraguay. Zoals bijna overal elders, voeren de Indianen ook hier een verloren strijd tegen een wereld, waarbij zij zich niet kunnen aanpassen, een wereld die hen eerst als wild en later als een curiositeit beschouwde. (Van onze correspondent in Bonn) zei Erhard, dat twee mensen in hetzelfde In da Westduitse hoofdstad is een felle strijd ontbrand over de rechten, die Ade nauer, indien hij op 1 juli tot bondspresi dent zal worden gekozen, in deze func tie zal hebben. Mag hij dan aan de Bonds dag zijn opvolger als bondskanselier voor stellen? De C.D.U.-C.S.U., de regerings partij, meent van wel. De socialistische oppositie zegt, dat dit nog de taak van de huidige president, professor Heuss, is. ambt, bij een gelijke wil en bij dezelfde politieke doeleinden, naar buiten toe nog niet volledig gelijk kunnen optreden. Met andere woorden de periode-Erhard zou indien deze tot kanselier wordt benoemd, andere accenten krijgen dan de afgelopen tienjarige periode-Adenauer, zonder dat overigens de politiek zelf gewijzigd zou worden. wordt, wel weten aan wie hij in dat geval een enveloppe met inhoud moet doen toe komen. Paraguay is een allerliefst land, maar soms is het een tikkeltje primitief. Dit alles gezegd zijnde, moet men ten zij men de katachtige eigenschap bezit om opzijn pootjes neer te komen, ook wan neer men uit de tiende verdieping valt, want dan kan men gerust meteen naar Asuncion gaan om geld te verdienen Pa raguay toch voor de toekomst nauwlet tend in het oog houden. Deze wereld zal zulke gebieden, welke handicaps zij mo gen hebben, niet eeuwig braak laten lig gen. Naties blijven, al vertragen histori sche en geografische factoren hun ontwik keling, niet eeuwig langs de weg staan. Een begin van modernisering is er in Paraguay. Zet het door, dan moet men er tijdig bij zijn. BUENOS AIRES (Reuter) Op grond van een regeringsbesluit waren alle banken in Argentinië gisteren gesloten. Deze bank- vakantie werd afgekondigd opdat de auto riteiten maatregelen zouden kunnen nemen om een dreigende staking van het bank personeel te voorkomen. Dit personeel wenst een loonsverhoging van 150 peso. De maatregelen, die door president Fron- dizi werden afgekondigd, hielden onder meer in staatsinmenging in de vakvereni ging van bank- en verzekeringspersoneel en de bevoegdheid voor werkgevers stakers te ontslaan en door andei-en te vervangen. (Van onze correspondent in Bonn) Met ingang van 1 juni is Fritz Sanger, hoofdredacteur van het DPA (Deutsche Presse-Agentur), eervol uit deze functie ontslagen. Waarom is niet helemaal duide lijk. Uit allerlei bronnen kan men ver nemen, dat hier de politiek in het spel is. Sanger is reeds sedert 1920 lid van de Westduitse sociaal-democratische partij en het DPA-bestuur zou het ongewenst ach ten dat nog langer een sociaal-democraat de leiding van het grote Westduitse pers bureau in handen heeft. De positie van DP A-chef wordt algemeen als bijzonder belangrijk gezien. Hij dient een uitzonder lijke karaktervastheid te bezitten en een spits gevoel voor onafhankelijkheid om zich staande te kunnen houden tegen de vloed van propaganda uit alle richtingen die hem dreigt te overspoelen. De propa ganda van de beide grote partijen, de CDU/CSU en de SPD, is zeer uitgebreid, te meer daar in deze beide partijen rege ringen oppositie worden belichaamd. Van Slinger hoorde men tot dusver niets dan goeds. Hij wist zich in de stroom te handhaven. Per saldo is hij zelf na de oorlog begonnen met een klein onbelang rijk nieuwsbureautje, dat hij heeft opge bouwd tot een belangrijk nieuwscentrum in West-Europa. Het DPA werd onder zijn leiding noch sociaal-democratisch noch CDU-achtig zoals men kan verwachten van de chef van een nationaal nieuwsbureau. Sanger zou zo op objectiviteit zijn gesteld, dat hij wel eens naar de andere kant door sloeg en de officieuze voorlichtingsdien sten meer dan gewenst aan het woord liet komen. Protesten Desondanks heeft men Sanger drie jaar lang verweten dat hij politiek te sterk „ge profileerd" was, zoals dat in Duitsland heet. Sanger moest weg en dat heeft zo- wpl in de SPD als bij het Westduitse jour- nalistenverbond aanleiding gegeven tot protesten. De SPD-vice-voorzitter Wehner ging daar nogal grof te werk. Hij verweet de raad van toezicht van het DPA dat deze met het ontslag beoogde de verkiezings slag van 1961 al vast voor te bereiden. In deze raad van toezicht hebben de dagblad uitgevers een zeer groot aandeel, omdat zij beschikken over 92 perc. van de aandelen van de DPA. De overige 8 percent bezitten de omroepmaatschappijen En van kranten uitgevers mag men volgens Wehner niet verwachten dat zij de SPD zullen steu nen. Ook de critiek van het Westduitse journalistenverbond was niet mals. Het verbond klaagde dat de redenen waarom het verdrag van Sanger niet verlengd wordt, niet duidelijk zijn en zo lang die redenen niet duidelijker omschreven wor den. blijft de vrees bestaan dater een poging is ondernomen om de onafhanke lijkheid van het DPA met betrekking tot partijpolitieke en economische belangen, in te perken. En daarmee, aldus het journa listenverbond, zou het gevaar kunnen ont staan van een eenzijdige voorlichting aan het openbare leven met alle gevaren daar aan verbonden voor de persvrijheid. Daar mee haalt men Sanger overigens niet terugZijn opvolger is nog niet bekend. Het presidentschap van Heuss eindigt op 11 september. Wordt Adenauer gekozen, dan begint zijn presidentschap daags daar na. Adenauer zou zijn bondskanselier schap volgens de C.D.U.-deskundigen pas behoeven neer te leggen op 11 september. Het lijdt volgens hem geen twijfel, dat Adenauer nog geen president is als hij op 1 juli zou worden gekozen. Derhalve kan hij als gekozen president nog tot 12 sep tember bondskanselier blijven en dus zou hij bevoegd zijn zelf de Bondsdag zijn op volger als bondskanselier aan te bevelen. De sociaal-democratische partij, de S.P.D., wil evenwel politieke winst uit dit geval halen, omdat de Westduitse grond wet op dit punt nogal onduidelijk is. Zij hoopt dat, indien Heuss het recht zal krij gen de nieuwe bondskanselier aan te wij zen. dit een ander zal worden, dan wan neer Adenauer het zou mogen doen., als of de nieuwe bondskanselier niet de vol strekte meerderheid van de Bondsdag zou moeten krijgen. Er is evenwel geen twij fel aan dat Adenauer, die uit de presiden tiële rechten alles zal halen wat er in zit, er op zal staan als president zijn op volger zelf aan te wijzen. De S.P.D.-leider Mommer verklaarde dat Adenauer tussen 1 juli en 12 september toch geen belang rijke beslissingen mag nemen, die van in vloed zouden kunnen zijn op de volgende kanselier. Zou Adenauer, aldus Mommer, belangrijke beslissingen nemen dan zou hij daarmee, indien hij gekozen zou wor den tot president, rechten krijgen, die niet in overeenstemming zijn met het presi dentschap. Met andere woorden: de S.P.D., die kennelijk ook rekent met Ade nauer's verkiezing tot president, wil Ade nauer tussen 1 juli en 12 september op non actief stellen. Sommigen menen zelfs dat hij begin juli reeds als kanselier zou moeten aftreden. Zij worden daarbij gesteund door een commentaar op de grondwet, indertijd sa mengesteld door het ministerie van Bin nenlandse Zaken. Niets duidt erop, dat Adenauer zich aan dit commentaar zal storen: voor hem zal het kanselierschap, zo meent men algemeen, eindigen op 11 september en zal zijn presidentschap be ginnen op 12 september. Van „freewhee len" van Adenauer en het kanselierschap gedurende meer dan twee maanden zou geen sprake zijn. Voor de vereniging der buitenlandse cor respondenten te Bonn heeft de minister van Economische Zaken en belangrijkste kandidaat voor het bondskanselierschap, professor Erhard, gisteren duidelijk doen blijken, dat hij zich als de aangewezen op volger van Adenauer beschouwt. Wel gaf hij „geen commentaar" op de vraag, of hij de volgende kanselier wilde worden. Hij gaf de verzekering dat de principes van de huidige buitenlandse en economi sche politiek ook onder de nieuwe kanse lier ongewijzigd zullen blijven. Maar ook Naar Brazilië. De voorzitter van de stichting „Het leven begint bij veertig", de heer M. Reckman, vertrekt een dezer dagen naar Brazilië teneinde daar de immigratie mogelijkheden te bestuderen in het bijzon der voor de uit Indonesië afkomstige Nederlanders. Aan de desbetreffende leden van de stichting is reeds een oproep gericht zich op te geven zo zij bereid zijn in gezinsverband naar Brazilië te gaan. Advertentie Ulü Advertentie Degenen, die een moderne wetenschap pelijke opvoeding voorstaan moeten vol gens de „Manchester Guardian" toch eens nadenken over de moraal van een zojuist in de Sovjet-Unie verschenen boek. Kor- nei Tsjukovsky, een bekende schrijver van kinderboeken, heeft thans een studie het licht doen zien van de vocabulaire en de denkwijzen van kinderen tussen de twee en vijf jaar. Hij geeft voorbeelden van kinderpraat, waaruit blijkt hoe groot de invloed is van wetenschappelijke termen en hoe volkomen de afwezigheid van de ge bruikelijke kinderverhalen en sprookjes. Het verst op het gebied van progressief- evolutionair denken bracht het wel een klein meisje, van wie de volgende dialoog met haar grootmoeder is weergegeven. „Oma, is het waar, dat u toen u jong was een aap was, en dat u bent veran derd omdat u hard gewerkt heeft?" „Nee, kindje, ik ben nooit een aap ge weest". „Was dan moeder misschien een aap?" „Welnee meisje, zij evenmin..." „Dan begrijp ik het- Dan was natuur lijk de andere oma, die nu in Moskou woont, de aap van onze familie..." Het thema van de evolutie kan ook een politieke bijbetekenis krijgen, getuige de ze conversatie tussen twee vierjarige jon gens: „Moeder is naar Moskou om een zusje voor me te kopen". „Doe niet zo dom. Kinderen kopen doen ze in Amerika, hier komen ze uit de maag". „Dat is niet waar. In Amerika maken de apen de kindertjes...". Amerika blijkt in de Russische kinderlij ke verbeelding inderdaad min of meer de plaats in te nemen, die rovers, boemannen en heksen in minder socialistische landen hebben. Een moeder die de woede van haar kind heeft gewekt loopt kans onder vriendjes een „Wallstreet-moeder" genoemd te wor den en een hoofdonderwijzeres die haar ge hoor probeerde uit te leggen, dat het nacht is in Amerika als het in Rusland dag is, kreeg ten antwoord: „Die kapitalisten krijgen wat ze verdienen" Schilderachtiger is de technische beeld spraak, die tegenwoordig in zwang is bij een groot deel van de Russische jeugd: „Mamma, ik ben vanaag zo moe als een 120 volts lampje in een contact van 220 volt zonder transformator" De publicatie van Tsjukovsky's studie schijnt een aanwijzing, dat de Russische autoriteiten zich niet erg wel bevinden bij de ontwikkeling van dergelijke barbaris men in de kindertaal.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9