Lagere omzet bij Van Gelder gedaald van 13,2 tot 10,7 min. winst gulden Panda en de Gomden Wereldnieuws Koeler en regenachtig Aanzienlijk hoger exploitatie resultaat bij Kon. Zout mmmmémi rrk Hogere produktie in 1959 verwacht SCHOONMAAKTIJD Klokkentijd 't SILVER STOEPKE Claimemissie Nationaal Grondbezit DONDERDAG 16 APRIL 1959 2 N.V. Stadhouderslaan Dividendvoorstellen Sallandsche Bank Economisch samengaan van niet-Euromarkt landen Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Werf Kampen failliet WIN 50 MAAK EEN LEUKE TEKENING met het Klene-monnefje ROLLEN (of geef een aardig idee voor onze tekenaars) en zend deze KLENE'S met één frujetta wikkel aon Kiene N.V. - Amsterdam. DROP Vermeld naam, adres en leeftijd, f/ke week 20 prijswinnaars l ZE ZIJN ER WEER! de échte fruitdrops Britse wapens voor Indonesië Nederlandse ambassadeur spreekt met minister John Profumo Belangrijke appelzaak voor gevangen Nyassalanders Funke's Roggebraod F U N K E Frans vlootbezoek aan Rotterdam Uitloting premielening „DORUS" TRUITJES 2.90 m mm MÈÊÈKÊÊIÈÊS „Reus van Rotterdam" overleden ït I L HOEWEL IN 1958 de produktie met 232.800 ton slechts weinig bij die van 236.000 ton in 1957 is achtergebleven, was de gang van zaken, de vergrote capaciteit in aan merking genomen, minder bevredigend, aldus het verslag van de Koninklijke Papier fabrieken Van Gelder Zonen n.v. De omzet is ruim 7 percent lager geweest zowel door de daling der verkoopprijzen als door een verschuiving van de binnenlandse afzet naar export tegen lagere prijzen. Het bruto exploitatiesaldo was 36.638.013 40.777.219)). Na afschrijvingen ad 15.657.062 15.616.114) en na aftrek van 9.500.000 11.200.000) voor belastingen, bedraagt de netto winst 10.705.759 13.209.040). Hiervan wordt 2.500.000 3.500.000) aan de reserve diverse belangen gedoteerd, waarna deze stijgt tot 46.500.000. Voorgesteld wordt, zoals bekend, een dividend van 10 percent (12 percent). Het gewone aandelenkapitaal bleef 47.090.000. De omzet bedroeg 191.000.000 206.000.000). In het eerste halfjaar moest, door gebrek aan orders, de produktie van courantenpapier en pakpapier verschei dene malen voör het einde van de nor male werkweek worden stopgezet. Voor de nieuwe papiermachine te Renkum kon nog geen voldoende bezetting worden ver kregen. Voorts werd in het algemeen de produktie nog ongunstig beïnvloed door dat wegens de gevraagde korte levertijden niet altijd een zo efficiënt mogelijk pro- duktieprogramma kon worden samenge steld. Het verschijnsel van overcapaciteit in de papierindustrie is op het ogenblik internationaal. De vervaardiging van cel lulose werd definitief beëindigd. De prij zen van de papiergrondstoffen zijn op nieuw gedaald. Op alle markten heeft een hevige con currentie geleid tot lagere prijzen van alle papiersoorten. Zowel voor couranten papier als voor verschillende pakpapier soorten bleef de binnenlandse vraag niet onaanzienlijk bij die van 1957 ten achter. Ook voor houtvrije papieren was de bin nenlandse afzet geringer. Teneinde de produktiecapaciteit zo goed mogelijk te kunnen benutten, moesten in ruimere mate dan voorheen exportorders worden geaccepteerd. De investeringen bedroegen De n.v. Maatschappij Stadhouderslaan tot exploitatie van onroerende goederen te 's-Gravenhage heeft naar zii in haar jaar verslag mededeelt in 1958 een zeer bevredi gend financieel resultaat behaald. De ge combineerde verlies- en winstrekening over 1958 sluit met een winstsaldo van 263.766 (v.j. 214.372). Dit is het winst saldo na reservering van 130.864 voor vennootschapsbelasting 1958. Over 1957 be droeg de vennootschapsbelasting 82.753. De winst op huizen gebouwd met derden bedroeg over 1958 220.855 tegen 131.961 over 1957. De exploitatie der onroerende goederen komt op de verlies- en winst rekening voor met een bedrag van 344.391 (v.j. 307.694). In het lopende boekjaar zullen wederom enkele bouw- objecten met winst worden afgewikkeld. De verkoop verloopt in het algemeen min der vlot dan in vorige jaren. De reserve diverse belangen bedraagt einde 1958 376.215 tegen 259.868 einde 1957. Ten laste van deze reserve werd ge boekt 31.399 wegens betaalde vennoot schapsbelasting 1953. In de loop van 1958 werden over verschillende belastingjaren restituties ontvangen, die aan deze reserve zijn toegevoegd. Dit verklaart de stijging van de reserve tot 376.215. Voorgesteld wordt de tantième directie en commissa rissen te bepalen op 35.942 en voor aan deelhouders te bestemmen 97.824. Het dividend zal volgens het voorstel van het bestuur worden bepaald op 12 percent. In de vergadering van commissarissen en directie van de n.v. Koninklijke Neder landse Gist- en Spiritusfabriek te Delft, is besloten aan de op 6 mei te houden alge mene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over het boekjaar 1958 een dividend van 9 percent uit te keren (on veranderd). In de vergadering van commissarissen van de n.v. Utrechtse Asphaltfabriek te 's-Gravenhage, die houdster-maatschappij is van 50 percent van de aandelen van Teerunie n.v., is besloten aan de alge mene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over het boekjaar 1958 een dividend uit te keren van 10 percent in contanten (onveranderd). In de onlangs gehouden vergadering heeft de raad van commissarissen van de n.v. Schokbeton te Zeist besloten aan de in mei bijeen te roepen algemene verga dering van aandeelhouders voor te stellen over het boekjaar 1958 een dividend van 6 percent (v.j. 5 percent) in contanten uit te keren. Aan aandeelhouders der n.v. stoomvaart maatschappij „Oostzee" zal worden voor gesteld het dividend over 1958 te bepalen op 10 percent, waarvan 5 percent in con tanten en 5 percent in aandelen, ten laste van de agioreserve (v.j. 15 percent, waar van 5 percent in contanten en 10 percent in aandelen ten laste van de agioreserve). Het voorstel aan aandeelhouders der n.v. Stoombootmaatschappij Hillegersberg wordt een dividend over 1958 voorgesteld van 20 percent, waarvan 10 percent in contanten, 10 percent in aandelen (v.j. 40 percent, waarvan 20 percent in contanten en 20 percent in aandelen). De vergaderde commissarissen van de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij n.v. te Rotterdam hebben besloten aandeelhou ders voor te stellen het dividend op de aandeel bewijzen te bepalen op 30 percent (over 1957 eveneens 30 percent) en voor houders der bewijzen van oprichtersrechten 3640 (over 1957 eveneens 3640) per bewijs te bestemmen. Op de jaarvergadering van de n.v. Bouw stoffen v.h. A. E. Braat zal een slotdividend worden voorgesteld van 9 percent, waar door het totale dividend over 1958 zal bedragen 14 percent (v.j. 12 percent). De n.v. Sallandsche Bank te Deventer heeft in 1958 een rustig jaar met hogere omzetten gehad en resultaten die tot tevre denheid stemmen. De winst op rente, pro visie en vreemde wissels heeft 475.274 bedragen 470.632). De winst bedroeg, inclusief een saldo a.p. van 27.049, 299.556 295.753). Hierop komt in min dering een bedrag voor vennootschapsbe lasting ad 82.500 80.500). Voorgesteld wordt, na afschrijvingen en reserveringen een dividend van 8V2 percent (onv.). ruim 14 miljoen. De liquiditeitspositie is niet onaanzienlijk verbeterd. De kapitaalsuitgaven bleven beneden het bedrag der afschrijvingen. „Voor een gezond financieel beleid blijft het nood zakelijk voort te gaan met de interne financiering, vooral zolang de overheid niet meer bereidheid toont de zware fis cale lasten, die op de vennootschappen drukken, te verlichten." De directie verwacht, dat de produktie in 1959 hoger zal worden. In het eerste kwartaal zal de produktie ongeveer 63.000 ton bedragen, tegen 53.000 en 60.000 ton in dezelfde periode van 1958 resp. 1957. Op de binnenlandse markt valt enige kente ring te bespeuren. Indien voor het res terende gedeelte van het lopende boekjaar de produktie gehandhaafd kan blijven op het niveau van het eerste kwartaal mag, ondanks de daling van de prijzen, de ver wachting worden uitgesproken, dat de re sultaten van 1959 niet bij die van 1958 ten achter zullen blijven, aldus het verslag. Volgens diplomatieke kringen in Parijs bestuderen de regeringen van Engeland, Zweden, Noorwegen, Denemarken, Oosten rijk. Zwitserland en Portugal momenteel een ontwerp-plan voor het vormen van een tijdelijke handelsgemeenschap tussen deze niet tot de Euromarkt behorende landen. Op bijeenkomsten, die in het begin van dit jaar te Oslo en Stockholm werden ge houden, hebben deskundigen een voor lopig stelsel uitgewerkt, waarbij de invoer, contingenten tussen de genoemde zeven landen in gelijke mate zouden worden ver hoogd als het geval is tussen de Euromarkt- landen onderling. Volgens de diplomatieke kringen heeft dit stelsel de bedoeling om de kansen te verbeteren op een toekomstige associatie tussen de twee groepen landen. De kringen voegden hier echter aan toe, dat het stelsel niet voorzag in een ver laging van invoerrechten. Inschrijving Sumatra-tabak Naar de n.v. Deh-Maatschappij Internationaal meedeelt zal op woensdag 29 april in het. lokaal Frascati te Amsterdam een inschrijving worden gehouden voor Sumatratabak. De aangeboden hoeveelheid beloopt in totaal 4560 pakken. Hier van zal op maandag 27 april de bezichtiging zijn van 2480 pakken en op dinsdag 28 april van de overige 2080 pakken, alle van de n.v. Deli-Maat schappij Internationaal. Het betreft hier een res tant Sumatratabak uit de oogst 1957 die te Am sterdam in veem lag. De exploitatiewinst van de n.v. Koninklijke Nederlandsche Zoutindustrie te Hengelo in 1958 steeg vóór afschrijvingen van 16 tot 23,1 miljoen. De totale inkomsten namen toe van 16,8 tot 24,1 miljoen. De afschrijvingen konden hierdoor weer op het gewenste peil worden gesteld. Deze stegen aanzienlijk van 9,1 tot 10,5 miljoen door de hoge investeringen in 1958. Voor belastingen wordt gereserveerd 5 miljoen 3,1 miljoen). Als nettowinst resteert uiteindelijk 5,8 3,8 miljoen). Zoals bekend, wordt onveranderd 12 percent dividend voorgesteld op het door enige transacties van 18 tot 30 miljoen verhoogde aandelenkapitaal. Aan het uitbreidings- en ver nieuwingsfonds wordt 1 miljoen 750.000) gedoteerd, dat daarna 19 miljoen beloopt. De voor alle projecten vereiste middelen zijn aanwezig. Voor 1959 verwacht de directie een omzet, die in overeenstemming is met de verhoogde capaciteit. Zij vertrouwt dat de resultaten niet bij die over 1958 zullen achterblijven. In Hengelo steeg de zoutproduktie aan merkelijk van 708.000 tot 794.000 ton. De capaciteit wordt thans met 350.000 ton per jaar uitgebreid door de bouw van een zout- bedrijf in Delfzijl, dat midden 1959 in wer king zal komen. Ook het chemisch bedrijf was vol belast. De afzet steeg van 121.000 tot 150.000 ton. Deze stijging was mogelijk door de ingebruikneming van een nieuw elektrolysebedrijf in Delfzijl midden 1958. De vraag naar chloor vertoont nog een verdere toeneming, zodat de,.beschikbare capaciteit ten volle moét worden gebruikt. Een probleem is, dat de vraag naar natron loog, dat het tweede produkt van het zout- elektrolyseproces is, niet in dezelfde mate stijgt als de chloorbehoefte en daardoor de chloorproduktie zal gaan remmen. Bij de dochterondernemingen voldeed het nieuwe bedrijf van de Koninklijke Ne derlandse Soda-industrie te Delfzijl geheel aan de verwachtingen. Door de uiteraard aanzienlijke aanloopkosten kon 1958 nog niet met een batig saldo worden afgeslo ten. De afschrijvingen werden echter ver diend, waarmede de betaling van rente en aflossing op leningen ruimschoots was ge dekt. Het produkt werd in hoofdzaak op de binnenlandse markt afgezet. In totaal kwam de afzet ongeveer overeen met het Nederlandse verbruik. Enige afdelingen zullen worden uitgebreid, hetgeen verband houdt met de vestiging van een elektro lysebedrijf en de thans onderhanden zijnde bouw van een zoutbedrijf. Het boekjaar bij de n.v. Electro Zout- en Waterstoffabriek te Amsterdam was per ultimo 1958 nog niet geëindigd. Tussen tijdse staten wijzen op uitkomsten die niet van betekenis afwijken van die in de voor gaande periode. De afzet bleef goed op peil. Stork-Chemie te Hengelo boekte iets lagere resultaten. Bij de n.v. Rotterdmsche Zoutziederij v/h Kolff en Vis te Kralingse- veer, waarvan in 1958 alle aandelen wer den verkregen, werd de produktie gestaakt nadat de aanwezige grondstoffen waren opgewerkt. Het bedrijf kreeg een nieuwe bestemming als depot. De n.v. Konezo.te Brussel bewees opnieuw goede diensten bij de. verkoop en distributie van zout in België. De rechtbank te Zwolle heeft het fail lissement uitgesproken van de n.v. Scheepswerf Kampen te Kampen. Rech- ter-commissaris is mr. J. H. C. M. van Meerwijk te Zwolle, curators zijn mr. H. J. Bouman te Zwolle en de heer H. A. Cramer te Kampen. Bij de definitieve stemming van 8 april hebben tachtig schuldeisers, een bedrag vertegenwoordigend van 432.130,56, zich uitgesproken voor definitieve surseance van betaling. Tegen stemden achttien schuldeisers, die 288.253,96 vertegen woordigden. Daar de krediteuren, die zich tegen definitieve surseance uitspraken, meer dan een kwart van het totaal aan schuldvorderingen 720.384,52) vertegen woordigden, waarmee aan de wettelijke eis van driekwart dus niet was voldaan, wees de rechtbank het verzoek om defini tieve surseance af. Daarbij overwoog hij dat er geen kans is dat de crediteuren te vreden kunnen worden gesteld. Advertentie Wij brengen U nu de mooiste sortering pendules van de Jaarbeurs. In de bekende wereldmerken, o.a. JUNGHANS - KIENZLE - MAUTHE - SMITH - HERMLE. In moderne uitvoering, prijzen vanaf 58,50, met Bim-bam slag. Een unieke collectie PENDULETTES voor kleine schoorstenen, prijzen vanaf 29,75. Alle klokken met twee jaar gerantie. Het huis met het carillon. Grote Houtstraat 49 Tel. 20049. Advertentie PRODUCT De Nederlandse ambassadeur in Lon den, is gisteren op zijn verzoek ontvangen door de Britse minister van staat van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken, de heer John Profumo. In diplomatieke kringen in Londen is naar aanleiding van dit bezoek van baron Bentinck van Schoonheten opgemerkt, dat Nederland in het verleden reeds om inlich tingen heeft gevraagd over berichten dat Engeland wapens zou leveren aan Indone sië. De vrees was toen uitgesproken, dat Indonesië de wapens zou gebruiken voor een invasie in Nederlands Nieuw Guinea. Volgens een bericht in de Manchester Guardian hebben vier gedetineerden uit Zuid-Rhodesia beroep aangetekend bij het federale oppergerechtshof, waarin zij de legaliteit betwisten van hur^ gevangen houding in de federale gevangenissen in Zuid-Rhodesia. De vier appelanten, een bedrijfsleider en drie onderwijzers van het zendingsproject „St. Faith Mission" in Rusape, voeren aan, dat zij geen wets overtreders zijn in de betekenis van de federale grondwet, die het federale parle ment machtigt gevangenissen in te richten voor overtreders van enige wet, welke is uitgevaardigd door het federale parle ment of een territoriale wetgevende in stantie. Zij voeren aan, niets tegen enige bestaande wet te hebben ondernomen doch gearresteerd te zijn onder uitzonderings bepalingen van de drie territoriums af zonderlijk zonder een zweem van aan klacht. De Manchester Guardian vestigt er de aandacht op, dat in zoverre de federale autoriteiten geen bevoegdheid hebben de appelanten gevangen te houden, deze be voegdheid wel kan voortvloeien uit de handhaving van de openbare orde door de onderscheidene regeringen in de drie terri toriums. Maar in dat geval zullen de ge detineerden moeten worden overgebracht naar kampen in die territoriums onder welker uitzonderingsbepalingen zij ge arresteerd werden. Dit zou bijvoorbeeld betekenen, dat de gedetineerden uit Ny- assaland, onder wie zich ook de leider van het Volkscongres, dr. Hastings Banda. bevindt, zouden moeten worden terugge bracht naar Nyassaland. Dit zou dan voor hen de mogelijkheid inhouden desgewenst gehoord te worden door de daar juist aan gekomen Britse commissie van onderzoek onder leiding van de Londense opperrech ter Devlin, die haar zittingen houdt in Zomba. Advertentie Sinds 1834 plltf en nog steeds stukken beter. Hofleverancier Van 27 april tot 1 mei zullen vijf escor- teurs van het Franse lichte vloot-eskader onder opperbevel van vice-admiraal M. H. J. Douguet een bezoek aan Rotterdam brengen. Het lichte eskader, dat zijn ba sis in Brest heeft, werd in het begin van 1958 samengesteld en bestaat uit 7 excor- teurs. Twee lichte eskaderschepen zullen in Brest blijven. Het publiek kan de Franse schepen be zichtigen op woensdag 29 en 30 april tus sen 14 en 16 uur. 7. De Directeur moest weer lang en diep ademhalen, om zichzelf meester te blijven. „Ik geloof, dat ge een weinig buiten adem zijt", zei Joris, „ga maar gerust even zit ten". Verwezen liet de directeur zich in de aangeboden zetel vallen en staarde Jo ris glazig aan. „Ik ben de directeur", bracht hij er eindelijk uit. „Dat vermoedde ik reeds", zei Joris vriendelijk, „maar dat hoeft geen reden te zijn om u zenuwachtig te maken. Ge staat me wel aan. Als u goede referenties kunt tonen, overweeg ik ernstig om u als mijn directeur te aan vaarden". En, om de ander wat op zijn ge mak te stellen, bood hij hem een directie sigaar aan. Maar nu was de directeur wat over zijn eerste verbazing heen. „Genoeg van deze komedie!", riep hij opspringend, „wat betekent deze brutaliteit?! XJ neemt plaats achter mijn bureau, beschikt over mijn sigaren, zendt mijn sollicitanten weg, u.„Blijf kalm, m'n waarde", zei Joris sussend, „er is geen enkele reden om u zo op te winden. De zaak is heel eenvoudig deze: ik ben hier gaan zitten, omdat hier het sollicitantengesprek zou plaatsvinden. En de andere sollicitanten heb ik wegge stuurd omdat zij toch geen enkele kans hebben nu ik, Joris Goedbloed, deze be trekking wil aannemen. Dat is dus voor elkaar. Laat mij de eerste zijn om u geluk te wensen met uw goede keuze". Bij de jaarlijkse uitloting van de pre mielening 2-2V2Percent der gemeente Alk maar, groot 12 miljoen gulden, werden 200 obligaties van nominaal 100 gulden elk uitgeloot, waarbij de hoofdprijs van 100.000 gulden is gevallen op obligatienummer 35126. De premie van 25.000 gulden viel op nummer 2475, die van 5000 gulden op nr. 64449 en die van 2500 gulden op nr. 58550. Voorts werden vijf obligaties uit geloot met een premie van 1000 gulden elk, te weten de nummers 118548, 107589, 88113, 51409 en 29026. De bezitters van de volgende vijf obligaties zagen zich een premie van 250 toevallen: nr. 62717, 15722, 55344, 111875 en 59134. Tenslotte werden 186 niet hierboven genoemde num mers uitgeloot met een premie van 125 gulden elk. De volgende trekking is op 15 april 1960. Advertentie voor jongens en heren diverse kleuren v.a. Gen. Cronjéstraat 40 - 44 - Tel. 54679 De raad van toezicht van de n.v. Natio naal Grondbezit heeft besloten over 1958 een onveranderd dividend voor te stellen van 20 percent over de verplichte storting op de aandelen. Voorts is besloten om onvoorziene omstandigheden voorbehou den in mei over te gaan tot de uitgifte van 1.000.000, aandelen a, waarop ver plicht te storten 20 percent, tot de koers van 100 percent, met claimrecht voor aan deelhouders in dier voege, dat tegen in levering van vijf claims één nieuw aan deel kan worden verkregen. De nieuwe aandelen zullen ten volle delen in de winst over het boekjaar 1959. Advertentie i pilSMA i HB het goede anker-horloge - (let op het rode y/T driehoekje) In het stads- en Academisch Ziekenhuis te Leiden is op 36-jarige leeftijd overleden de heer R. Reinhout. De heer Reinhout, die 2.55 meter lang was, werd de reus van Rotterdam genoemd. Hij was een van de langste inwoners van Nederland. Dag van de vrijheid. Te Accra in Ghana is de Afrikaanse „Dag van de vrij. heid" woensdag geestdriftig gevierd. Zwaaiend met brandende toortsen be gaven duizenden zich in de avond ach ter muziekkorpsen naar het nationale monument waar de gevallenen her dacht werden. Er zijn thans negen on afhankelijke Afrikaanse landen. Welkom. De Westduitse minister van De fensie, Franz Josef Strauss, is in Was hington aangekomen voor een inspec tiereis langs verschillende Amerikaan se militaire installaties en instellingen. Hij werd op het vliegveld van Washing ton verwelkomd door zijn Amerikaanse ambtgenoot McElroy. Ter ere van Strauss werden negentien saluutscho ten afgevuurd door een batterij geschut op het vliegveld. Gesloten. De Argentijnse overheid heeft de haven van Buenos Aires en de inter nationale luchthaven Ezeiza nabij de hoofdstad gesloten met het oog op het aanhoudende noodweer, waardoor laag- liggende landerijen langs de Rio de la Plata blank staan. In "uenos Aires heb ben reeds honderd duizend personen die in de lager gelegen stadsdelen langs de rivier wonen hun huizen moeten verla ten. Politie en brandweer hebben in de afgelopen nacht mensen in boten en op vlotten in veiligheid gebracht. De scha de loopt in de miljoenen. Recht. Een piloot van de S.A.S. heeft dins dagochtend een vliegtuig met 48 passa giers een uur laten wachten, omdat hij acht uur wilde slapen. Volgens de S.A.S. heeft de piloot de nieuwe over eenkomst tussen de piloten en de S.A.S. verkeerd begrepen. In de overeenkomst wordt gezegd dat piloten recht op acht uur slaap hebben tussen vluchten, in dien het vliegrooster niet in gedrang komt. De piloot is van mening dat dan maar het vliegrooster veranderd moet worden in het belang van de veiligheid in de lucht. Teleurstelling. De Westduitse P.T.T. zal waarschijnlijk ophouden met het plaat sen van noodmuntjes in de telefooncel len ten gerieve van mensen die nood zakelijk moeten telefoneren met politie of brandweer en dan geen muntgeld bij zich hebben. Na de teleurstellende proefnemingen in Dusseldorp en Frank fort besloot de P.T.T. nog een proef te nemen. Hamburg. Uit 22 van de 150 te lefooncellen waarin de munten dins dag geplaatst werden waren ze 's avonds verdwenen. Vlucht. Volgens Westberlijnse functiona rissen zijn vijftien jongens van zestien tot achttien jaar erin geslaagd uit een Oostduitse tuchtschool naar West-Ber- lijn te vluchten. De laatste kwam dins dag aan. Het was zijn tweede poging. Zaterdag was hij door een Russische patrouille aangehouden. Op gang. De Joegoslavische vice-presi dent Rankovitsj heeft in het parlement te Belgrado meegedeeld, dat er „be langrijke lagen uranium-erts" in ver schillende streken van het land zijn gevonden en dat de ontginning ervan al „goed op gang is". Omgekomen. De chef van het oostelijk commando van de Noorse luchtmacht, generaal-majoor H. M. H. Joergensen is woensdag bij een vliegtuigongeluk om het leven gekomen. De F-100 straal jager waarmede hij als passagier reis de stortte bij Stavanger in zee. De Ame rikaanse piloot van het toestel, in Noorwegen gestationeerd ter gelegen heid van een NAVO-oefening kwam eveneens om het leven. Verdacht. De Amerikaanse senaatscom missie voor buitenlandse betrekkingen heeft haar beslissing over de benoe ming van mevrouw Clare Boothe Luce, oud-ambassadeur in Italië, tot ambas- dadeur in Brazilië uitgesteld tot de vol gende week. In de commissie zijn be schuldigingen ter sprake gekomen dat mevrouw Luce zich in Italië te-zeer beijverd zou hebben voor Amerikaanse oliebelangen en de rechtse partijen ge steund zou hebben. Onofficieel. De Cubaanse premier Fidel Castro is in Washington gearriveerd, voor een onofficieel bezoek van elf da gen, dat ten doel heeft steun der Ver enigde Staten voor zijn revolutionair re gime te verwerven. Castro zal in ver scheidene steden der Verenigde Staten redevoeringen houden. Op de Cubaan se ambassade en het Amerikaanse de partement van Buitenlandse Zaken zijn anonieme telefoontjes ontvangen, waarin het leven van Castro bedreigd werd. Voor het Witte huis hebben tien tallen personen onder leiding van Del Pino, een vroegere vriend van Castro, gedemonstreerd tegen het bezoek. Het K.N.M.I. deelt mede: De afgelopen dagen bevond er zich midden op de oceaan een depressie. Geleidelijk heeft dit lage drukgebied zijn invloed naar onze omge ving uitgebreid. Vanmorgen begon de de pressie op te vullen, maar haar ol werd overgenomen door een actieve randsto- ring, die van de Azoren naar Spanje trok en vervolgens in noordelijke richting af boog. Het erbijbehorende regengebied be reikte reeds in de ochtend het zuiden van Nederland. De randstoring zal morgen lucht van oceanische oorsprong naar Ne derland brengen, zodat de temperaturen gematigd zullen zijn. De kans op regen blijft aanwezig. WERKRAPPORTEN Vrijdag 17 april Zon op 5.41 uur, onder 19.39 uur. Maan op 12.40 uur, onder 2.43 uur. Maanstanden 16 april 23 april 29 april 8.32 uur 6.13 uur 21.38 uur eerste kwartier, volle maan. laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 16 april Hoog water 8.53 en 21.31 uur. Laag water 4.02 en 16.35 uur. Vrijdag 17 april Hoog water 10.00 en 22.48 uur. Laag water 5.00 en 17.52 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 ijiinuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen oulten- en binnenland heden 3 morgen 7 uur Neerslag! i d laatste 24 uur i Den Helder zwaar bew. ozo 10 0,1 Ypenburg geheel bew. O 10 1 Vlissingen lichte regen o 10 6 Eelde zwaar bew. 0 8 4 Twente mist O 9 2 De Bilt zwaar bew. 0 9 1 Eindhoven geheel bew. ozo 11 7 Vlv. Z.-Limb geheel bew. ozo 10 1 Helsinki onbewolkt zw 7 0 Stockholm onbewolkt zo 8 0 Oslo zwaar bew. windst. 6 0 Kopenhagen onbewolkt zo 8 0 Aberdeen mist ozo 6 0,5 Amsterdam geheel bew. ozo 10 Brussel regen O 10 2 Luxemburg zwaar bew. 0 9 4 Parijs regen ozo 11 6 Bordeaux regenbui wzw 10 11 Grenoble geheel bew. zw 15 0 Nice regen nno 12 3 Berlijn onbewolkt ozo 11 0 Frankfort zwaar bew. no 11 0 München onbewolkt O 9 0 Zürich zwaar bew. windst. 7 0 Genève regen nno 9 0.1 Locarno geheel bew. windst. 12 0 Wenen onbewolkt zo 7 0 Innsbruck zwaar bew. w 8 0 Rome zwaar bew. z 13 0 Ajaccio geheel bew. ono 10 0 Madrid licht bew. wzw 8 5 Algiers zwaar bew. zw 15

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2