OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Churchill weer kandidaat voor het Lagerhuis Bakkers Behang HET WEER BONTMANTELS Koningin bezoekt de „Keukenhof" Tabak uit Indonesië mag worden verkocht Rechter uit Bremen wijst verzoek van Nederlandse Tabaksmaatschappijen af Rekening houden met de redelijke elementen van Russische vrees jaar Aan een goed behang gaat een grote keuze vooraf Vroege IJsheiligen met nachtvorst Zachter Internationaal rijbewijs voor Oostenrijk is niet meer nodig am Bloemenmeisjes op 28, 29 en 30 april naar Parijs Communistische coup in Perzië op handen? Overwegingen See MORRIS 'êeforeijouênif! Eerste divisie in juli naar Frankrijk I. C. HAAN DEENSE MEUBELEN Brit Edwards leidt de Raadgevende Vergadering De kabinetsformatie Zetelverschuiving moet oplossing brengen Het woord is aan 73e JAARGANG No 238 DINSDAG 21 APRIL 1959 304e JAARGANG No 86 Grote Houtstraat 93, Haarlem, Tel. 15295 (0 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in Londen) De 84-jarige Sir Winston Churchill zal zioh bij de spoedig te verwachten alge mene verkiezingen opnieuw kandidaat stellen voor het Lagerhuis. Dit heeft hfj verklaard in een rede in zijn kiesdistrict Woodford in het graafschap Essex, dat hem al 35 jaar naar het Lagerhuis heeft afgevaardigd. Churchill's besluit ontlokte een ovatie, welke hem diep ontroerde. Het was voor het eerst in bjjna twee jaar dat Sir Winston een openbare rede hield. De laatste maal sprak hjj in Woodford een kort woord. Thans was het een uitvoerige, Chur- chilliaanse rede, die men ontwend is, ook omdat hij sinds zijn aftreden als premier, vier jaar geleden, nimmer meer in het parlement het woord voert. Churchill en zijn voorgeslacht zijn onverbrekelijk met het Lagerhuis verbonden en hij zal daar, als zijn gezondheid redelijk blijft, waar schijnlijk tot het laatste deel van uit maken. In feite is zijn lidmaatschap van het Lagerhuis een erebaan. Hij verschijnt alleen bij werkelijk belangrijke gebeurte nissen in de Kamer, zoals enkele weken geleden bij de indiening van de begroting, maar hij zit er als een monument uit het verleden. Churchill blijft er voor bedan ken naar het Hogerhuis te promoveren, want deze nietgekozen Kamer, welke gro tendeels de debatten van het Lagerhuis dupliceert, is voor de grote parlementariër slechts een onbelangrijk vervangingsmid del. Churchill's besluit is bij alle partijen in goede aarde gevallen. Hij wordt als een parlementair instituut beschouwd. Chur chill's beslissing betekent dat hij, zij het met mate, zal deelnemen aan de verkie- zinscampagne. Hij zal waarschijnlijk in Woodford een of twee spreekbeurten ver vullen. Over de internationale politiek zei Chur chill gisteren dat Kroesjtsjev hem er in een rede te Leipzig van beschuldigd heeft Advertentie Voor een goed behang moét u eerst alle kleuren en des sins, alle mogelijkheden zien. U doet er dus het beste aan even Bakker's Behang te bel len om de stalen boeken, of nog beter: zelf te gaan kijken in de behangbar met levens grote stalen. Zo kiest u veilig: „uit duizenden" en... met een ver doorgevoerde service in het vooruitzicht. Bakker's Behang is bovendien goedkoper. Gen. Cronjéstraat 135 Haarlem - Tel. 55432 (Van onze weerkundige medewerker) Wanneer wij midden in een warme lenteweek zitten, zoals verleden week, met middagtemperaturen flinlc boven de 20 C., dan kunnen wij ons niet voorstellen dat een paar dagen later de winterjas er wel weer bij aan kan. In de nacht van zondag op maandag kwam er in de tot rust ge komen koude lucht in het binnenland zware nachtvorst voor, in het bijzonder op de Veluwe en in Twente waar op 10 cm boven de grond met speciale nacht vorstthermometers zes graden vorst werd gemeten. Ook in de afgelopen nacht was de nacht vorst in het binnenland voor de tweede helft van april zwaar. In april richt deze nachtvorst over het algemeen nog niet zoveel schade aan als in de meimaand, waarbij dan vooral de jonge aardappelplanten het moeten ont gelden. Nu de aanvoer van koude lucht uit het noorden afneemt wordt het over dag tijdens zonnig weer al wat aange namer. Al zijn er voorlopig nog geen hoge temperaturen in zicht toch hebben wij de ergste kou vooreerst weer gehad. Verwachting tot morgenavond: Bewolkt met opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind uit wes. telijke richtingen. Zachter. Bij na nergens meer nachtvorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S de koude oorlog, te zijn begonnen. Het enige, wat ik heb gedaan, is de wereld in 1946 te Fulton in de Verenigde Staten waarschuwen voor de gevaren van het communistisch imperialisme. Mijn geweten is zuiver, zo verklaarde hij. Churchill zeide verder dat hij altijd getracht had vrede met de Russen tot stand te brengen, zoals hij na de oorlog ook zijn best had gedaan Duitsland te doen terugkeren in de kring der Europese volken. Onze hoop is dat de Russen inschikkelijker worden naar mate hun welvaart toeneemt. Churchill waarschuwde dat het Westen geen gebrek aan soepelheid moet tonen en rekening dient te houden met de redelijke elemen ten van Russische vrees. Wij moeten vast beraden en geduldig zijn. Churchill gaf de verzekering dat het Westen Duitsland nooit als aanvalsbasis tegen de Sovjet- Unie zal gebruiken. Aan de andere kant dienen de Russen te beseffen dat wij uit breiding van het aantal landen en volken, dat zij tiranniek onder de duim houden, niet kunnen gedogen. Onze NAVO-bond- genoot West-Duitsland, en Berlijn, kunnen wij niet in de steek laten. Over de grond problemen heerst er in het Westen over eenstemming, maar Churchill voegde er veelbetekenend aan toe te wensen dat de westelijke bondgenoten meer sympathie toonden voor eikaars problemen. Om ons doel in de besprekingen met de Russen te bereiken, dienen wij verenigd en sterk te zijn, aldus besloot Churchill. Advertentie BEWAREN REPAREREN KAMPERMAN Wagenweg 11 - Haarlem - Tel. 12924 WENEN (AFP) Nederlandse toeris ten zullen voortaan in Oostenrijk niet lan ger een internationaal rijbewijs hoeven te kunnen tonen, evenmin als de Oostenrij kers in ons land. Men zal met een natio naal rijbewijs kunnen volstaan. "ÊÈÊÊÊÊÊÊÊjÊÊÊÊÊÊÊÊÊk, miWm WËËÊÊÈÊÊÊËÊÊÊmk De reis van de Haarlemse bloemen meisjes is thans definitief vastgesteld op 28, 29 en 30 april. Op de avond van de eerste dag zal in Salie Gaveau een con cert worden bijgewoond van de Hollandse zangeres Aafje Heynis. In de morgen van de 29ste april staat o.a. een bezoek aan de Gardien de Ia Paix, het hospitaal van de Parijse politie, op het programma. Om 3 uur ontvangst door de Conseil Municipal. Om half 5 zullen de meisjes bloemen aanbieden aan de Franse bevol king op Place de l'Opéra. Op koninginne dag wordt des morgens een bezoek ge bracht aan de internationale bloementen toonstelling Floralies, waarna aldaar een ontvangst plaats heeft, door de Neder landse ambassade in Frankrijk. De morgen wordt besloten met een bezoek aan de S.H.A.P.E. het hoofdkwartier van de NAVO-strijdkrachten. Tegen middernacht hoopt het gezelschap weer in Haarlem terug te zijn. Om drie uur donderdagmiddag zal de Koningin tijdens de Nederlandse dag „Keu kenhof" in Lisse bezoeken. Na haar aan komst in het „smalle bos" zullen vertegen woordigsters van de provincies in folklo ristisch kostuum de provincievlaggen hij sen. Verwacht wordt, dat tien Commissa rissen der Koningin aanwezig zullen zijn. Na het hijsen der vlaggen speelt de Ko ninklijke Militaire Kapel, waarna de Ko ningin een wandeling door de bloementuin zal maken. Tenslotte concerteert de kapel bij de grote vijver. LONDEN (Reuter) Volgens een be richt in de „Daily Mail" zouden waarne mers in Beiroet van mening zijn, dat er een door de Russen gesteunde staatsgreep tegen de Sjah van Perzië op handen is. (Van onze correspondent in Bonn) De zevende civiele kamer van het gerechtshof te Bremen heeft het verzoek van de Verenigde Deli Maatschappijen en de Senembah Mij. n.v. tot inbeslagneming van een partij tabak van de Deutsch-Indonesische Tabak Handelsgesellschaft te Bremen van de hand gewezen. In eerste instantie is daarmee de poging der Nederlandse maat schappijen om de handel in tabak, afkomstig van Indonesische plantages, die tot voor kort geëxploiteerd werden door de Deli Mij. en de Senembah, mislukt. Het juridische gevecht om deze tabak zal thans in tweede instantie worden voortgezet voor het „Oberlandesgericht" te Bremen. Het kort geding in deze zaak speelde op 13 april te Bremen. De Deli Mij. en de Senembah betwistten de rechtmatigheid van het ver handelen van 1147 balen Sumatra-tabak van de Deli Mij. en van 412 balen van de Senembah (proces-waarde respectievelijk 2,5 en 0,9 miljoen mark) voor rekening van de P. P. N. Baroe, de Indonesische Staatshandelmaatschappij, door de Deutsch- Indonesische Tabak Handelsgesellschaft. De P. P. N. Baroe beheert de genationali seerde Nederlandse plantages in Indonesië; de Deutsch-Indonesische Tabak Handels gesellschaft wordt door de P. P. N. Baroe en vier Bremer tabaksfirma's gevormd. De Nederlandse maatschappijen betoog den vorige week dat de oogst over 1958 waarvan de betreffende tabak afkomstig is, als eigendom van de eisers moet wor den beschouwd en dat dus de Deutsch- Indonesische Tabak Handelsgesellschaft deze tabak onrechtmatig onder zich heeft. Verkoop van deze tabak kon volgens de Deli Mij. en de Senembah slechts geschie den voor rekening van de Nederlandse maatschappijen. Deze eis is dus in eerste instantie afgewezen; het betrof hier in feite twee gevallen, daar de Deli Mij. en de Senembah elk afzonderlijk een kort geding aanhangig hadden gemaakt. Ge- eist was dat de tabak ter beschikking zou warden gesteld van een door de rechter aan te wijzen beheerd'r. (ANP) Bij de pleidooien in dit kort geding, die de vorige week zijn gehouden, heeft een van de voor de Nederlandse maatschappijen optredende raadsleden, dr. L. Delius, met nadruk verklaard dat niet wordt betwist of Bremen het recht heeft tabak te veilen, maar uitsluitend of tabak mag worden verhandeld, waarop de beide bij de zaak betrokken maatschappijen rechten doen gelden. Voorts deed hij uit komen, dat het geding tot doel heeft in de kwestie een uitspraak uit te lokken van het „Bundesgericht" in Karlsruhe, het geen alleen mogelijk zou zijn indien het hof in Bremen de vordering zou toewijzen, daar cassatie niet mogelijk is. Bij deze pleidooien is voorts de vorige week al door de raadsman van de Deutsch- Indonesische Tabakshandelgesellschaft, dr. H. Willner, betwist dat de Duitse rechter bevoegd is een uitspraak te doen, daar het een kwestie van buitenlands recht ;s en er geen specifiek Duits belang bij is betrokken. Voor de Nederlandse maat schappijen echter bestreed de tweede raadsman, oud-burgemeester van Ham burg mr. K. Sieveking, deze stelling, waar bij hij het verdrag voor de Europese Eco nomische Gemeenschap ter sprake bracht, waar dit handelt over de behartiging van wederzijdse belangen. Onder de talrijke rapporten en stukken, die de vorige week de president ter hand zijn gesteld, is ook een schrijven van het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken aan de Verenigde Deli-Maatschap- pijen waarin wordt medegedeeld, dat de Bremer tabaksmakelaren door de Bonds regering op de hoogte zijn gesteld van het feit, dat de rechtspositie van de Deli-tabak onzeker is. In de overwegingen, die tot deze uit spraak hebben geleid, zegt het Landge richt onder andere, dat de vraag, of de Nederlandse maatschappijen, voordat In donesië tot nationalisatie van de onder nemingen was overgegaan, eigenaar van de tabak was, beoordeeld dient te worden aan de hand van het Indonesische civiele recht. De tabak, waarom het in dit korte geding gaat is van de oogst van 1958. In het midden kan worden gelaten aldus de overwegingen of de maatschappijen op basis van hun concessies een zakelijk recht op de grond, waarop de tabak in 1958 is gekweekt, hadden verkregen. Ook acht het Landgericht het niet van beslis sende aard, of ten aanzien van een deel van de omstreden partij tabak de conces sies van de Deli- en Senembahmaatschap- pijen ten tijde van de oogst reeds door af- Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FALCON WOLLEN TWEEDMANTELS loop of opzegging was beëindigd. „In ieder geval hebben de verzoekers het eigendom door de Nationalisatiewet van Indonesië verloren. Het kan niet worden bestreden, dat de tabak zich bij het in werking treden van de Nationalisatiewet op ondernemingen van de Nederlandse maatschappijen bevond, die in de re geringsverordening nummer vier van 1959 van de republiek Indonesië als onteigende bedrijven worden aangemerkt". Voorts wordt gezegd, dat gezien artikel 95 van de voorlopige Indonesische grondwet van 15 augustus 1950 geen twijfel bestaat over de binnenlandse wettigheid van de Nationalisatiewet. „De Duitse rechter is niet bevoegd de grondwettigheid daarvan na te gaan". Begin juli zal de parate eerste divisie van de landmacht voor oefeningen naar midden-Frankrijk vertrekken. De divisie zal het eerste legeronderdeel zijn, dat ge bruik zal maken van de militaire terrei nen bij La Courtine, waarover de Neder landse en Franse legerleidingen korte lings overeenstemming bereikten. Begin juli zullen de divisiestaf en de eerste ge vechtsonderdelen naar het oefenterrein vertrekken. De overige onderdelen zullen kort daarna volgen. De manschappen en het materieel zul len, uitgezonderd de zware tanks, over de weg naar Frankrijk worden vervoerd. De oefeningen van de eerste divisie zul len tot half augustus duren. Daarna zal be gin september de parate vierde divisie voor oefeningen naar Frankrijk vertrek ken. De Nederlandse legerleiding heeft tot 1 november van dit jaar de beschikking over de oefentereinen bij La Courtine, die in de plaats komen van de tot dusver ge bruikte terreinen in West-Duitsland. Advertentie Complete meubilering - Opgericht 1833 Barteljorisstr. 39-41 - Haarlem - Tel. 10250 STRAATSBURG (ANP) De Britse Labourafgevaardigde John Edwards is dinsdagochtend door de Raadgevende Ver gadering van de Raad van Europa tot voorzitter gekozen. Men hoeft heus niet naar Düsseldorf te gaan om hoog op te kijken naar een flatgebouw van 25 verdiepingen, dat daar verrijst, want in Rotterdam kan men een weliswaar minder hoog, maar even modern bouwwerk aan schouwen: het Rijnhotel op de Kruis kade, dat 235 kamers en een groot café-restaurant zal bevatten. (Van onze parlementaire redacteur) De kabinetsformateur doet nog een po ging door verschuiving van zetels een op lossing te verkrijgen voor de moeilijkheden met de C.H.U. In verband daarmee heeft prof. De Quay vanmorgen opnieuw een onderhoud gehad met dr«. H. A. Korthals van de V.V.D. Voor de V.V.D. had de formateur voor lopig gereserveerd de portefeuilles van Defensie, van Binnenlandse Zaken en van Verkeer en Waterstaat. Voor de C.H.U. had hij bestemd de portefeuilles van Volkshuis vesting en van Landbouw. Voor mr. A. C. W. Beerman (C.H.U.) zou Prof. De Quay laat zich blijkbaar door de jongste moeilijkheden bij de kabi netsformatie niet ontmoedigen. Vrien delijk lacht hij tegen de fotograaf, die hem knipte toen hij even een luchtje kwam scheppen voor het raam van zijn werkkamer in het gebouw van de Tweede Kamer in Den Haag. het aanvaarden van een ministerschap een offer zijn en onder die omstandigheden voelt hij niets voor Volkshuisvesting, waar van hij te weinig weet en op welk gebied hij zich dus niet zou kunnen ontplooien. Hij zou wel bereid zijn de portefeuille van Verkeer en Waterstaat te beheren of even tueel die van Binnenlandse Zaken. De bedoeling van de formateur is nu, de zetel van Verkeer en Waterstaat of die van Binnenlandse Zaken vrij te maken voor mr. Beerman. In dat geval zou drs. Kort hals of mr. Toxopeus de portefeuille van Volkshuisvesting moeten overnemen. Men neemt aan, dat dit mr. Toxopeus zal zijn omdat hij in de Tweede Kamer altijd de zaken van Volkshuisvesting behandelt. Drs. Korthals zou dan de portefeuille van Bin nenlandse Zaken krijgen en tevens optre den als vice-minister-president. Als deze zetelverschuiving zou gelukken, zou de C.H.U. toch iemand moeten vinden voor Landbouw. Het gesprek van drs. Korthals met de formateur duurde vanmorgen nog geen half uur. Mr. Toxopeus ging daarna sa men met drs. Korthals in conferentie. Een antwoord van de heer Korthals verwachtte de formateur pas tegen de namiddag. Emerson: Goede manieren zijn die, welke an deren tot goede manieren inspireren. Straatsburg, dinsdagochtend Met veel feestelijkheid en plechtigheid, zelfs met illuminatie en vuurwerk, afge stoken op de torenkransen van de middel eeuwse kathedraal, wordt in Straatsburg, dat nog altijd de hoofdstad van het Ver enigde Europa hoopt te worden, deze week het tienjarig bestaan van de Raad van Europa gevierd. Eigenlijk een paar weken te vroeg, want het was 5 mei 1949 toen het statuut van de Raad in Londen werd on dertekend. Maar men heeft deze viering willen laten samenvallen met de plechtige installatie van het Europese Hof voor de Rechten van de Mens, de tot dusver be langrijkste schepping van de Raad van Europa, en tevens met het begin van de elfde gewone zitting van de Raadgevende Vergadering. Bovendien moest een datum worden gevonden, waarop behalve de Europese parlementariërs zelf, zoveel mo gelijk ministers van Buitenlandse Zaken van de leden-landen, voorzitters van de nationale en de Europese parlementen en leidende functionarissen van alle Europese instellingen in Straatsburg aanwezig kon den zijn. Het was dus een illuster gezelschap, dat gisteren in het Huis van Europa bijeen was, een gezelschap dat zeker representa tief kon worden genoemd voor het werk aan de Europese eenwording, dat de laatste jaren op zoveel punten tegelijk wordt aan gepakt. Vijftien landen waren in dat gezel schap vertegenwoordigd, dus vijf méér dan het tiental dat destijds aan de oprichting van de Raad van Europa heeft deelgeno men. Al ontbreken er aan de Raad nog altijd enige landen, die er eigenlijk bij zouden horen, de speciale zitting van gis teren was toch wel een indrukwekkende demonstratie van het feit dat er reeds nu van de Noordkaap tot Sicilië en van IJs land tot Turkije een nauwe samenwerking plaatsvindt. Die samenwerking strekt zich van een gebied als dat van de elementaire rechten waarop elke inwoner van die in wezen zo verschillende Europese landen aanspraak kan maken, tot zulke uiteen lopende zaken als visa, octrooien, universi teitsdiploma's, vluchtelingenhulp en sociale verzorging. Dat werk is minder in het oog lopend dan dat wat de zes landen van het zogenaamde „Kleine Europa" doen inzake kolen en staal, inzake de algemene gemeen schappelijke markt en de kernenergie, maar het is daarom zeker niet te ver waarlozen. Het grote deel van het tot dus ver bereikte resultaat is neergelegd in een twintigtal conventies op sociaal, cultureel, politiek, juridisch, medisch, opvoedkundig en humanitair terrein, conventies waarbij en dat is karakteristiek voor de methode van samenwerking in de Raad van Europa de betrokken landen bepaalde verplich tingen op zich nemen, zonder dat er sanc ties bestaan tegen niet nakoming van die verplichtingen. Bij de viering van deze tiende verjaardag heeft men zich overigens niet verheeld dat het tegenwoordige tijdstip niet zo gunstig lijkt voor het succes van het streven naar een verenigd Europa. De grote „Europeaan" Robert Schuman heeft daar gisteren op gewezen toen hij het had over „toenemen de moeilijkheden, obstakels en twijfels", die bij de Europese opbouw moeten worden overwonnen. En de Italiaan Benvenuti, secretaris-generaal van de Raad, sprak niet zonder reden van de noodzaak om terwille van de Europese eenheid bepaalde offers te brengen en „zich te verheffen boven de kortzichtige gehechtheid aan bijzondere belangen". Ook de Oostenrijkse minister Figl kwam er rond voor uit dat, terwijl men het eens is over het doel, er aanzien lijke meningsverschillen zijn over de weg die naar dat doel moet en kan leiden. Helaas toonde dr. Figl in diezelfde rede onvoldoende begrip te hebben voor de speciale eisen die een Europese functie stelt. Want, als huidige voorzitter van (en dus namens) het Comité van Ministers der vijftien landen en bijgevolg niet als lid van de Oostenrijkse regering, de vergade ring toesprekend, ging dr. Figl een politiek betoog over de kwestie Zuid-Tirol houden, hetgeen ertoe leidde, dat de voorzitter van het parlement hem, op verzoek van een Italiaanse afgevaardigde, tot de orde moest roepen. Als deze ontsporing van minister Figl op verkeerd inzicht zou berusten, zou dat al erg genoeg zijn; maar als zij was inge geven door de wens om, via het forum van de Raad van Europa, een „bijdrage" te leveren aan de nationale verkiezingsstrijd in Oostenrijk en die indruk werd er bij velen door gewekt dan zou ze wel een heel bedenkelijk licht werpen op de Euro pese gezindheid van deze minister. In elk geval herinnerde dit incidentje temidden van de feestelijkheden de aan wezigen er wel aan hoe fragiel het bouw werk der Europese eenmaking nog altijd is. Simon Koster

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1