Mode ENSTEN N.Ph.O. besluit abonnementscyclus van dit seizoen SLOT DEFECT? Grote berenjacht woedt in Ontario ZATERDAG 25 APRIL 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 De gebroeders Karamazow De wildernis der samenleving Werkt U met een gonje-zak over Uw hoofd? Medische verzorging tijdens het weekeinde De gondroof Die verduivelde waarheid Eiland der liefde Meisjes in uniform Grcifin Mariza Marguérite Gautier Journaal Jeugdtrommelkorps treedt in openbaar op Leerlingen van Marnix- lyceum speelden „Het lied van alle tijden" Programma zaalconcert van Orgelconcours BOSK-leden in tuin van stadhuis ontvangen Hongaars regime dwong geestelijken een eed af (Cinema Palace) Wie Dostojefs- ky's werk „De gebroeders Karamazow" kent en zich heeft ingeleefd in de grote psychologische diepte en de Russische sfeer van dit meesterwerk, zal niet ver wachten deze zelfde elementen in de ver filming ervan terug te vinden. Dit is bij de film, die Richard Brooks onder de ti tel „De gebroeders Karamazow" vervaar digd heeft dan ook niet het geval. Men herkent de roman, zonder dezelfde bele venis als bij het lezen ervan e ondergaan. Dit is zeker niet te wijten aar de regisseur, minder nog aan de acteurs: het is toe te schrijven aan het grote verschil, dat tus sen litteratuur en film, als twee autonome media, blijft bestaan. Het ene litteraire genre leent zich beter voor een verfilming dan het andere en Dostojefsky's mees terwerk lijkt nu net het minst geschikt om op het witte doek gereproduceerd te wor den. Juist door het subtiele benaderen door Dostojefsky van zijn hoofdfiguren, ge paard gaande met een sterke sfeerteke ning en een zorgvuldig hanteren van de taal, blijft „De gebroeders Karamazow" een werk, dat zich het best laat lezen. Dit alles wil allerminst zeggen, dat Brooks met zijn verfilming heeft gefaald. Door zijn bewerking van het gegeven en wie zal hem kwalijk nemen, dat hij hier en daar enigszins van het origineel is afge weken en tot inkortingen i' overgegaan is een geheel nieuw werk ontstaan, dat ergens zeker zijn aansluiting met Dosto jefsky heeft behouden. Het drama van de erfelijk belaste zonen van een primitief le vende en woeste vader, de drang naar het goede, die elk van hen nu en dan sterk voelt, is op zich zelf gaan staan, losge maakt van de diepere achtergronden. Vooral de figuur van Dimitri Karamazow is mede door het spel van Yul Brynner, zeker aanvaardbaar geworden. De andere twee zonen, Iwan en Aljoscha, blijven iets minder uitgesproken. Verder is er hel spel van Maria Schell en Clarie Bloom te genieten. (L i d o) In sommige takken van het Amerikaanse bedrijfsleven worden de verhoudingen tussen werkgevers en werk nemers vergiftigd door de infiltratie van beroepsmisdadigers in de vak- en stands organisaties. Tot v/elke bijna onvoorstel bare wantoestanden dit leidt, hebben wij enkele jaren geleden kunnen zien in de Marlon Brando-film „On the waterfront" waarin zulke „gangsters" de Newyorkse havenarbeiders onder bedreiging met broodroof en erger pressen, een groot deel van hun loon als „contributie" aan de vakbond af te staan. In „De wildernis der samenleving" maken wij kennis met de keerzijde van de medaille, want hier is het een „captain of industry" te we ten de textielfabrikant Mitchell die in handen van het gangsterdom valt. Om te verhinderen dat het personeel van zijn con fectiefabrieken zich bij een vakvereniging aansluit, bedient deze „self made man" zich van een bendeleider, die de arbeiders op de meest gewetenloze wijze intimideert en terroriseert, zodat niemand van hen lid van een vakbond durft te worden. Deze schurk deinst er zelfs niet voor terug, de goedwillende compagnon van Mitchell te laten vermoorden, als deze zich aan de kant der arbeiders schaart. Hoe deze bloe dige „racket" tenslotte door een zoon van Mitchell doorbroken wordt, zullen wij u omwille van de spanning niet verraden. Een keiharde film met bijzonder sterk spel van de misleide fabrikant en van de moe- Advertentie Als U dat voelt raden wij U ten zeerste aan, van een rustige (natuur lijk een Lissone-Lindeman) vakantie te gaan genieten! Bijv. 5-7 d. Parijs per FTS trein f 76,-/f 101.- 10.-17 d. T.ocarno f 248.-/f 381.- 10 d. Cruise Joegosl. kust f 511.- Neerlands eerste reisbureau HAARLEM Artsen: Men raadplege, bij afwezigheid van de huisarts, uitsluitend telefonisch, firma Mathot, telefoon 11990. Tandartsen: D. v. d. Heyde, Planeten- laan 16, telefoon 52416. Dierenartsen: J. Heek, Koninginneweg 51, telefoon 13174. Apotheken: Park-apotheek, Kleverpark weg 13, tel. 11793; Centraal-apotheek, Grote Houtstraat 78, tel. 10500; Bos- en Vaart-apotheek, Bos- en Vaartstraat 23, telefoon 13290. HEEMSTEDE Artsen: K. L. Kout, Johan de Wittlaan 23, telefoon 38411 en W. van der Linde, Heemsteedse Dreef 253, telefoon 34606. Tandartsen: dr. J. H. Moltzer, Jan Steen laan 9, Heemstede, tel. 34547; mej. dr. I. Mosier, Staten Bolwerk 8, Haarlem, tel. 14464. Wijkverpleging: zuster Dudok van Heel, •Jac. de Wittstraat 9, tel. 34675. Tevens in de week van zaterdag 25 april tot en met vrijdag 1 mei, des avonds van zes tot elf uur. Apotheken: Aerdenhout-apotheek, Zand- voortselaan 164, telefoon 26772. Tevens in de week van zaterdag 25 april tot en met vrijdag 1 mei, des avonds na zes uur. dige vakbondorganisator die zijn voor naamste opponent is. Jammer alleen dat de climax ontaardt in een banale en vol strekt overbodige vechtpartij, die het peil van deze overigens uitstekende rol prent in de laatste scènes verlaagt tot die van een goedkope „jongensknokfilm". (R o x y) Alan Ladd speelt in „De goud- roof" de rol van een Holjandse mijninge nieur, die aan het begin van de film, sa men met zijn vriend McBain (gespeeld door Ernest Borgnine) uit de gevangenis wordt gelaten. Beiden trekken naar een verlaten goudmijn, waar de mijningenieur vroeger heeft gewerkt. Zij gaan er naar goud zoeken en boren een rijke ader aan. Inmiddels heeft McBain de genegenheid van de Mexicaanse bevolking geoogst door het meisje Anita uit de handen van een aantal kwelgeesten te verlossen. Deze dankbaarheid komt de twee vrienden goed van pas, als zij later in het mijnstadje wor den omsingeld door een aantal boeven, die het op hun goud hebben voorzien. Op het laatste nippertje redden de Mexica nen hen van een wisse dood en kan Mc Bain met zijn Anita trouwen. Met het goud beginnen zij, samen met de Hollander, een veefokkerij. Van maandag tot en met don derdag draait „Onderwatercommando", de geschiedenis van een kikvorsman van de Amerikaanse marine, die tegen de zin van zijn vrouw aan vele gevaarlijke ope raties deelneemt, totdat het bijna mis loopt. Pas dan verruilt hij het kikvorspak voor een kantoorstoel. (Studio) Als wij u vertellen dat de ze film zeker meer dan twintig jaar oud is, dan mag dat voor u beslist geen reden zijn, haar over te slaan. Want het zou jammer zijn als u deze van geest spran kelende Amerikaanse huwelijkscomedie, kostelijk gespeeld door Cary Grant en Ire ne Dunne, zoudt missen. Het is een aan eenschakeling van vermakelijke situaties en als men goed luistert naar de fijngees- tige dialogen, beleeft men dubbel plezier met deze verrukkelijke film, die ondanks haar respectabele leeftijd het met glans kan opnemen tegen de meeste produkten, die tegenwoordig uit Hollywood hierheen komen. (Frans Hals) Voor menig man zou het verblijf met drie mooie vrouwen op een overigens onbewoond paradijs!ijk eiland bijzonder aanlokkelijk kunnen zijn. Voor de enige man in de film „Eiland der liefde" is het echter niet allemaal rozen geur en maneschijn. Hij is met de dames in kwestie de enige overlevende van hun op een mijn gelopen troepentransport- schip. Op het eiland waarop zij verzeild raken komt het wie had 't anders ver wacht tot een vierhoeksverhouding". Een der meisjes ontpopt zich als een ge vaarlijke krankzinnige die alles voor zich alleen opeist. Daar de man nu niet be- Pcipld een ijzeren Hein is liggen de con flicten voor het grijpen. Gelet op de diver se scènes in deze Robinson Crusoë-achti- ge geschiedenis kunnen vve''*'ttièt" ahders zeggen dan dat de titel van de film inder daad volledig inlost wat zij belooft. Dat wil zeggen een overvloed aan „sex". (Rembrandt) Dit keer Romy Schneider niet als Sissi I of Sissi II, maar als een van de „Meisjes in uniform", die omstreeks 1910 in een groot internaat in Potsdam verblijven, een internaat dat bekend staat om de orde en strenge tucht die er heersen. Romy Schneider is in de ze film „Manuela", het meisje dat na het overlijden van haar moeder door een strenge koele tante wordt opgevoed, die haar ten slotte naar dit internaat stuurt, om er de „ideale" opleiding te krijgen. Maar dat lukt helemaal niet. Manuela, een gevoelig meisje voelt zich doodonge lukkig in dat grote gebouw, met dat ijze ren hek, die stille lange gangen en die strenge leerkrachten. Zij hunkert naar echte, oprechte liefde. Zij vindt dit in de figuur van Fraülein von Bernbruck, de enige charmante en lieve lerares van dit internaat. Niet alleen wil Manuela, Fraü lein von Bernbruck al haar vertrouwen schenken, zij wil bovendien steeds maar met haar praten en bij haar zijn. Dat dit tot allerlei conflicten leidt op een internaat waar het de leraressen ten strengste ver boden is enige persoonlijk contact met de leerlingen te hebben is begrijpelijk. Fraülein von Bernbruck wordt tenslotte dan ook ontslagen. Maar dat is al aan het einde van de film. Daarvoor zijn nog veel meer schokkende dingen gebeurd, maar dat zullen we voor een verrassing houden. In ieder geval is „Meisjes in uniform" een film met vele kwaliteiten, vooral door het sobere spel van Romy Schneider als „Ma nuela" en Lily Palmer als „Fraülein von Bernbruck. (L u x o r) De voortreffelijke verfilming in fraaie kleuren van Emmerich Kalman's befaamde operette kan men ook deze week nog in Luxor bewonderen. (Minerva) Vandaag en morgen draait in dit theater een reprise van de voortreffelijke film „Marguérite Gautier" waarin Greta Garbo en Robert Taylor de hoofdrollen vervullen. Zondagmiddag draait „Lili", naar het boek van Paul Gal- lico, met Leslie Caron en Mel Ferrer in de hoofdrollen. Het Nederlands nieuws van Polygoon be steedt deze week veel aandacht aan de voetbalwedstrijd BelgiëNederland in het Olympisch stadion in Amsterdam, waar bij 2 ballenjongens na afloop van de match hun mening zeiden over het resultaat. Een originele vondst. Voorts zag men in de reünistenoptocht van de U.V.S.V., ter ge legenheid van het twaalfde lustrum, prin ses Irene als amazone. Het journaal werd besloten met een Surinaamse vergadering in de binnenlanden over het Brokopondo- plan. „Spiegel van Nederland" brengt deze week een bezoek aan een honderdvijftig jaar bestaande diamantslijperij in Am sterdam, waaruit een aardige reportage van het diamantslijpen is ontstaan. Voorts zijn er opnamen van een wedstrijd van het Chinese schoteltjesdraaien in de Amster- (Shows, snufjes en alles wat verder in het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) Zon, zee, warmte en vakantie! Wie wordt niet vrolijk en feestelijk gestemd bij het horen van deze heerlijke klanken die allerlei herinneringen en verlangens bij ons oproepen. En deze feestelijke stemming kan nog in belangrijke mate verhoogd worden, wanneer we bij de zo merse sport- en vakantie evenementen ge kleed gaan in een van die kleurige shirts, shorts, jakjes en verdere luchtige of spor tieve dingsigheidjes, die Sporthuis Haar lem ons dezer dagen tijdens een show in Dreefzicht; toonde. Blouses in allerlei denkbare kleurcombi naties, gestreept, gebloemd, genopt; met zakjes gecamoufleerd in de heupband of groot opgestikt om het overhemd effect te verjagen. Het wekt dan niet de indruk, zoals vroeger, dat we het met een afdan kertje van manlief of grote broer moeten doen. Iets nieuws en reuze praktisch zijn de poncho's, een wijdvallende blouse zon der sluiting, die we over het hoofd aan schieten. Heerlijk bij het tennissen moe ten die luchtige bloesjes zijn, die door het blouson model tijdens 't spelen niet op zul len kruipen. Laag in prijs en gemakkelijk te wassen zijn de vestjes en jumpertjes van fil d'écosse en, wat hoger in prijs maar even praktisch, de orlon vesten in rijke kleurschakeringen. Damesshorts en pantalons variërend in lengte van driekwart tot lang zien we ook steeds in een grotere sortering; ze zijn dan ook ideaal voor iedere sportbeoefening. De badpakkenmode is een hoofdstuk op zich: we zien ze in allerlei modellen: met wijdzwierende plissé of klokrokjes, met schootjes, rouches en kantjes, maar ook in een stijlvolle pretentieloze verwerking, zoals de satin laste* badcostuums met af neembare schouderbandjes en in effen of twee contrasterende kleuren. Daartegen over staan de weinig flatteuze bikini's, waarvoor we veel minder bewondering kunnen hebben. Voor de heren waren er allerlei nieuwe vondsten op het gebied van de sportkle- ding, waarvan vooral een grijs baseball pak met rood afgebiesd en een bijpassen de rode pet veel bijval oogstte. Katy Het CJMV Tamboers- en Pijperskorps „Haarlem", aanvankelijk bestemd voor le den van veertien jaar en ouder, heeft een iunioreskorps voor jongens en meisjes in de leeftijd van tien tot veertien jaar op gericht, dat op koninginnedag voor het eerst zal optreden ter begeleiding van de schoolkinderen, die des morgens om kwart over acht van de Kleverlaan naar de Grote Markt zullen gaan om daar de jaarlijkse aubade uit te voeren. Het nieuwe korps, dat onder de naam C.J.M.V. Tamboers- en Pijperscorps „Jong Haarlem, zal optreden, is met zijn repe tities vorig jaar oktober begonnen. Gelet c}e grote geestdrift waarmede de zestig jongens en meisjes geoefend hebben om 8b- beginselen van het tronimelen, trompetten en pijpen machtig te'wórden" 'wordt ver ondersteld dat het korps een goed figuur zal slaan. Mede dank zij de financiële steun van vele ouderen kan tot de aanschaf van materiaal en een keurig uniform voor ieder lid worden overgegaan. De jaarlijkse toneelavonden van het Marnix Lyceum betroffen donderdag en vrijdag in het Minerva-theater de opvoe ring van „Het lied van alle tijden" door D. H. Scheffer, een romantisch spel, dat een grote aantrekkingskracht op onze amateurtoneelspelers heeft uitgeoefend en zelfs enkele tientallen jaren geleden nog de eer genoot door acteurs als Albert van Dalsum en Jacques Reule te worden ge speeld. De voorkeur van lyceïsten voor dit stuk is begrijpelijk, omdat het door be proefd zwart-wit karakter ook minder ge routineerde spelers een goed houvast biedt. Daarnaast moeten de ouderwets theatrale scènes dan maar voor lief wor den genomen, zoals het slot, waar de zwaar beproefde Yvonne Fleuriot zingend het schatvot bestijgt. Toch hebben deze recente opvoeringen een onmiskenbaar groot succes behaald, dat waarlijk niet alleen moet worden toegeschreven aan de fraaie kostuums en de verzorgde decors met antieke requisieten. Want er werd met grote overgave gespeeld. Welk een innemende charme werd bij voorbeeld gedemonstreerd door de gracieuze Yvonne Fleuriot, die door een niet minder beval lige Margot werd geassisteerd. En welk eer voorbeeldige ridder zonder vrees of blaam bleek de onverschrokken André, vicomte de la Haute-Rive te zijn. die niet alleen de schurkachtige Crochet met do nodige bravour naar de keel vliegt, maar daarbij tot het laatst bereid is zijn leven voor dat van de beminde Yvonne op het spel te zetten. Verder zagen wij een waar dige abt, met als antipode een vervaar lijk canailleuze Franpoise; de bezetting werd voltooid door een beweeglijk regis- seurtje en twee cipiers, van wie het de een niet aan het traditionele gouden hart ont brak. Hun verrichtingen werden door leraren, ouders en medescholieren met grote waardering gadegeslagen, hetgeen zich aan het slot in enthousiaste bijvals betuigingen ontlaadde. De gebruikelijke bloemen en geschenken werden aange boden, waarbij drs. J. L. Feijten, die als ijverig regisseur kennelijk de algemene sympathie had verworven, zich als bewijs van deze appreciatie in het bezit van een fraai schilderij zag gesteld. Het programma van het zaalconcert van het Internationaal Orgelconcours, dat woensdagavond 8 juli in het Haarlemse Concertgebouw zal worden gegeven, en dat in het bericht in ons blad van donder dag niet volledig werd vermeld, luidt: Voor de pauze zal het Concert voor orgel en orkest van dr. Anthon van der Horst worden uitgevoerd door het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Henri Arends. Piet Kee zal daarbij het orgel bespelen. Henri Arends dirigeert ook de variaties van I. Strawinsky op de cantate „Von Himmelhoch da komm' ich her" van J. S. Bach. Na de pauze zal het „Requiem" van Mau rice Duruflé worden uitgevoerd door de Christelijke Oratoriumvereniging met be geleiding van het Noordhollands Philhar monisch Orkest. ..De componistzal het -orgel bespelen. Hêt' conêbVt' n£ ae'^&Ae! staat onder leiding van George Robert. Rijnland. Tot hoofdingeland van Rijnland is benoemd dr. mr. J. F, Taat te Boskoop. HET NEGENDE VRIJDAGAVOND CONCERT van het Noordhollands Phil harmonisch Orkest, tevens het laatste van de abonnementscyclus, werd door Henri Arends geopend met een première voor Haarlem: de Sinfonietta voor dubbel strijk orkest van de in 1922 geboren Tsjechische componist Serocki, die hiervoor een prijs van de Poolse radio ontving. Serocki heeft zijn opleiding in Frankrijk gehad hij stu deerde compositie bij Nadia Boulanger en als achtergrond voor zijn werk heeft dit feit wel enige betekenis. Een fijn gevoel voor de spanningen die gepaard gaan met het simultaan uitspelen van verschillende melodische gedachtegangen, hun verdich ting en verdunning, de toename en vermin dering van hun intensiteit kenmerkt zijn stijl; deze wijst daarmee in de richting van Roussel en ook van Serockis landgenoot Martinu. Het realiseren van grote span ningsbogen is lang niet iedere componist gegeven; maar als dit het geval is, beweegt de muziek op een innerlijk ritme: zij is het werk van een persoonlijkheid die zich slechts verrijkt met de invloeden die hij geassimileerd heeft. Het is zeer moeilijk na één auditie iets steekhoudends te zeggen over een nieuw werk, maar ik kreeg de indruk dat hier een werkelijk musicus aan het woord was en dat het aanbeveling ver dient dit stuk in het volgend seizoen op nieuw in het programma op te nemen. DE REPERTOIREVERNIEUWING die Arends met bezonnen voortvarendheid tracht door te voeren, is ten zeerste gebaat bij een dergelijke mogelijkheid tot her nieuwde kennismaking. Muziek is, in haar verschijningsvorm, nu eenmaal een uiterst vluchtig fenomeen, en alleen een herhaalde verklanking kan tot dat punt van ver trouwd-zijn voeren waarop een blijvende resonant bij de luisteraar mogelijk wordt. De componist, die in de zaal aanwezig was. dankte Arends en de strijkers van het or kest voor hun geestdriftige en goed voor bereide uitvoering De avond werd voortgezet met een abso luut grandioze vertolking van Tscha- kowsky's eerste Pianoconcert door de in Genève woonachtige pianist Nikita Maga- loff. Een superieure beheersing van alle technische moeilijkheden die tevens een even heldere als luxueuze sonoriteit in- sche declamatie evenzeer als in ragfijn hield, een volledige overtuiging in de lyri- figuratiewerk of vitaal gescandeerde rit- Advertentie „DE SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL, 11493 damse Jordaan en van het strandfeest, dat in het hoofdstedelijke R.A.I.-gebouw is gegeven. Het journaal besluit met een uitvoerige reportage van de interland voetbalwedstrijd NederlandBelgië. men, dit alles maakt dat men slechts een woord kan vinden voor deze voordracht- meesterlijk. Wie het zó weet te brengen, heeft inderdaad het recht met het bijna afgespeelde werk voor den dag te komen. Een stormachtig applaus vertolkte het enthousiasme van de aanwezigen; in zijn dank daarvoor betrok de solist nadrukke lijk ook de dirigent en het orkest. HET TWEEDE GEDEELTE van dit pro gramma was gewijd aan Moussorgskis be kende „Schilderijententoonstelling". Het is geen schande dat de uiterst virtuoze or kestratie van Ravel het orkest af en toe harde noten te kraken gaf. Sommige frag menten (de Tuilerieën, het kuikentjesballet) ontbrak het aan de nodige gewiekstheid in het samenspel van de houtblazers; 't andere (Gnomus: de Catacomben) had méér klank verfijning tot mysterieuze effecten aan leiding kunnen zijn die men thans helaas miste. De fragmenten met de minst ver vluchtigende klank gelukten het best. Wel licht zal het werk bij een volgende uit voering nog aan plastiek in de vertolking winnen. „De grote poort van Kief" was reeds nu een imposante bekroning van de reeks. Sas Bunge Vanmorgen zijn de talrijke deelnemers aan de algemene ledenvergadering van de Bond ter bevordering van de belangen van spastici, die vandaag in Haarlem gehou den wordt, ontvangen, door de burgemees ter van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cre- mers, die zijn gasten moest toespreken in de binnentuin van het stadhuis aangezien de andere zalen alle bezet wai'en. De wel komstwoorden van mr. Cremers waren er overigens niet minder hartelijk door, het geen bleek uit de mededeling van de bur gemeester, dat het college van B. en W. van Haarlem al het mogelijke zal doen om de totstandkoming van de Mytylschool in Haarlem voor elkaar te brengen. Mi\ Cre mers verklaarde bovendien, dat hij ervan overtuigd was, dat ook de leden van de gemeenteraad eensgezind over de finan ciële bezwaren, die met de stichting van de school samengaan, zullen heenstappen. Nadat mr. Cremers nog even was inge gaan op de historische betekenis van de plaats waar de B.O.S.K.-leden werden ont vangen, dankte mr. G. C. van der Willi gen, voorzitter van de B.O.S.K. voor de hartelijke ontvangst en ook hij wees nog eens op het belang van een goede samen werking tussen de B.O.S.K. en de gemeen telijke overheid. Vanmiddag zouden de B.O.S.K.-leden een excursie maken naar het pas geopen de revalidatie-oord „Helio Mare" te Wijk aan Zee, waarbij men onder meer de af deling voor behandeling van fysiek ge handicapten, waaronder spastisch getrof fenen, zou bezoeken. ZONDAG 26 APRIL 1959 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk, Grote Markt. ,0: Ds. J. E. Drost, van Aerden- hnut. 15: Hongaarse dienst in de consistorie kamer, o.l.v. Ds. J. Kerekes. 19: Ds. J. van der Wiel. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. N. van Egmond. Noorderkerk, Vel- serstraat. Zaterdag van 16-17 uur bidstond in de Geldkamer. Zondag 10.30: Ds. G. J. Waardenburg. Oosterkerk, Zomerkade. 10: Ds. W. M. van Asperen, bed. H. Doop. Bakenesserkerk, Vrouwestraat. 9.30: Kinder. kerk, dhr. C. Spaans. 10.30: Jeugddienst Ds. D. ter Steege. Kapel Sarepta Hazepaters- laan. 9.30: Kinderkerk, dhr. Cf. Wijnberger. 10.45: Ds. Joh. Bronsgeest. Aula Chr. Ly ceum, Emmakade, ingang Van Merlenstraat. 10.45: Ds. J. W. van Nieuwenhuijzen, van Heemstede. Jacobskerk (Vrijz. Ilerv.), Jacob- straat 6. 10.30: Prof. Dr. P. Smits, van 's-Gra- venhage. Janskapel, Jansstraat 36. 10.30: Ds. C. J. Lasschuit. Diaconessenhuis, Hazepaters- laan 24. 9.30: Ds. J. van der Wiel. Jeugd- kapel. Noord. Molenaerstraat. 10.30: Vicaris Ph. Kroes. Oost, Zomerkade. 10: dhr. F. H. Geursen. West, Leidsestraat. 10: dhr. R. Hengstmangers, kand. t/d H. Dienst. Cen trum, Oude Groenmarkt. 10: Mej. E. B. Jon- gejan. Eglise Wallonne. Begijnhof 30. 10 h. 30: Service preside par le Pasteur J. F. Baudraz. Deutsche Evang. Gemeiiule. Waalse Kerk, Begijnhof. 19.30: Goltesdienst, Pfarrer Plan- tiko. Alle Dag Kerk. Maandag 19.30 uur en woensdag 15 uur: Contactbijeenkomsten met gerepatrieerden in de Pastorie van de Broe- derkerk, Parklaan 32. Dinsdag 15 uur. Ronde- tafelbijbelbespreking in de Broederkerk, Parklaan 34. dhr. J. Faber. Christian Science, First Church of Christ. Scientist, Jansstraat 74. 10: Ned. taal. 11.15: Engelse taal. Woens dag Lange Veerstraat 16. 20: Avondbijeen komst. Pentecostal Filadelfia Gemeente, Ged. Oude Gracht 47, zaal no. 1. 10: dienst (ook Maleise dienst). Woensdag 19.30: bidstond. Bethel Pentecostal Temple Inc., Voorhelm straat 3. Zondagmiddag 3 uur: Dienst. Donderdagavond 19.30 uur: Bidstond. Ilerv. Evangelisatie op Geref. Grondslag, Nassauplcin 8. 10 en 17: dhr. M. de Vos. Woensdag 19.30: Ds. L. Vroegindewey, van Gameren. Stads-Evangelisatie, L. Heren straat 6. 10: Ds. Jac. Buiten, van Haarlem. 19: dhr. J. F. Snoeks. Donderdag 19.30: Af scheidsavond van evangelist J. F. Snoeks. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: Ds. W. Teeuwissen uit Grand Rapids, U.S.A. Zang door de dames Punt en Verboom. 17: de zelfde. 20: Jeugdsamenkomst o.l.v. Herman Spoor. Dinsdag 20: Zendingsbidstond o.l.v. Rev. W. Könemann, Wassenaar. Opwekkings samenkomsten. Zuiderkapel, Zuiderstr. 15. Donderdag 20: Geen dienst. Rooms-Kath. Kerk. Kathedraal Leidsevaart. 6.30, 7.30, 9: Hoogmis. 11 en 12'uur. St. Antonius, Nieuwe Groenmarkt. 6.30. 7.30: Kindermis. 8.30: Hoog mis. 10. 11 en 12 uur. II. Jozef, Jansstraat. 6.45, 8, 9.15: Hoogmis. 11 en 18 uur (Avond mis). O. L. Vr. Rozenkrans, Spaarne. 6, 7.30, 9, 10.30: Hoogmis en 12 uur. St. Jan Amster damstraat. 6.15, 7, 8.15, 9.30: Hoogmis. 11 en 12.15 uur. Vrije Evang. Gemeente. Kapel Parklaan 21. 18.30: Ds. J. Moerland, van Am sterdam. Evang. Luth. Gemeente, Witte He renstraat. 10.30: Ds. G. Kroes, bediening H. Doop. Dinsdag 28 april. 20: Vrijz. Luth. Kring, Rustoord. Dr. S. v. d. Woude: ..Reisindrukken uit Amerika. Woensdag 29 april. 20: Luth. Toneelver. in .De Leeuwerik" met „Vandaag is morgen". Remonstr. Gemeente. Oranjekade 1. 10.30: Mej. Dr. J. L. Klink. Dienst van de Gemeente met de kinderen. Ver. Doopsgez. Gemeente, Grote Houtstraat 43. 10.30: Ds. A. J. Snaayer. Wijkgebouw Ned. Herv. Gem., Zomerkade 161. Geen dienst. Geref. Kerk. Wilhelminakerk. Ged. Oude Gracht 61. 10: Ds. P. de Ruig. 17: Ds. A. Brouwer, van Rot terdam. Zuid-Oosterkerk, Rich. Holkade 125. 10: Ds. L. Hoorweg. 17: Ds. C. Meijer, van Beverwijk. Lyceum-Aula, ingang Van Mer lenstraat. 9: Ds. A. Brouwer. 17: Ds. L. Hoor weg. Chr. Geref. Kerk Raaks. 10 en 17: Ds. JU'PtfTTb-d's.^fbTT-ta-fbdente. Rïd'dersff; 29: Dinsdag 28,.april 19.30 uur: Ds. H. van Vilst. Gebef. Gemeente Lange Margarethastraat. 10 en 16.30: leesdienst. Oud Geref. Gem. in Ned., Parklaan 21. Zondag 10 en 16.30: lees dienst. Dinsdag 28 april 19.30: Ds. Toes. Broedergemeente, Parklaan 34. 10.30: dhr. J. Kits van Doorn. Jeugddienst. 12: Geen Zondagsschool. Oud-Kath. Kerk, Kinder huissingel 76. 10: Hoogmis. Woensdag 29 april 9.30: H. Mis. De Christengemeenschap, Wilhelminastraat 60. 10: Mensenwijdings- BOEDAPEST (UPI) Volgens het Hon gaarse persbureau MTI hebben aartsbis schop Joszef Groesz en andere vooraan staande rooms-katholieke geestelijken vrijdag de eed van trouw aan de Hon gaarse volksrepubliek afgelegd, die begin deze maand bij decreet verplicht werd gesteld voor alle geestelijken. Aartsbis schop Groesz, die nu geldt als de leider van de r.-k. kerk in Hongarije, Ferenc Ro- gacs, bisschop van Pees, de abt van Pan- nonhalma Bela Laganyi en andere voor aanstaande geestelijken legden de eed af in aanwezigheid van president Istvan Dobi en andere communistische functionarissen. Monseigneur Groesz, die jaren heeft doorgebracht in communistische gevange nissen sprak daarop de hoop uit, dat het afleggen van de eed zal bijdragen tot een „verdere verbetering van de goede betrek kingen tussen de katholieke kerk en de Hongaarse regering". Advertentie LEERT STENO „GROOTE" mm WILHELMINASTRAAT 47 - TEL. 18441 TORONTO (UPI) Ongeveer honderd jagers zullen vandaag Noord-Ontario bin nentrekken om er ongeveer vijfhonderd beren te schieten met wier pelzen men de bij Buckingham Palace in Londen dienst doende schildwachten van nieuwe beren mutsen wil voorzien. De jacht is op touw gezet door Leo Del Villano, burgemees ter van Timmins, in Ontario. Del Villano kwam op het idee van een be- rejacht, toen hij las, dat de beremutsen van de Engelse garderegimenten wat kaal beginnen te worden. Toen het ministerie van defensie in Londen meedeelde, dat de kale plekken veroorzaakt werden door een tekort aan berehuiden, als ook door de hoge prijzen die men voor de huiden moet betalen stond zijn besluit vast. Zodra Engelse dierenliefhebbers ervan hoorden sloegen zij alarm, maar Del Villano heeft hun praten en schrijven over bereleed, over lieve zachte dieren en over wreed heid niet serieus genomen. In Canada, zegt hij, is men niet zo vertederd op be ren, omdat men ze beter kent. Villano is zelf ook lid van de dierenbe scherming. Hij heeft meermalen dieren die door een beer mishandeld waren, uit hun lijden moeten helpen. dienst. Donderdagmorgen 8.30: Mensenwij- dingsdienst. Volle Evangelie Gemeente. Elim Kapel, Paul Krugerstraat 36. 10: Open bare samenkomst. Spr. dhr. J. Stout, van Alblasserdam. 12-13: Zondagsschool. 19: Op wekkingssamenkomst. Spr. dhr. J. Stout. Donderdagavond 20 uur: Gebedssamenkomst. Pinkstergemeente. Immanuëlkapel, Nieuwe Kruisstraat 14. 10: dhr. W. de Jong. 10: Zondagsschool. 18.45: Openluchtdienst aan de Krocht. 19.30: dhr. J. v. d. Bergh, van Was senaar. Woensdag 29 april 19.45: Jeugd dienst. Donderdag 30 april 20: bidstond. Pinkstergeloofsgemeenschap, Nassauplein 8. 10: dhr. J. de Geest, van Amsterdam. 17: dhr. E. Schuurman. Woensdag 20 uur: Bid stond, Schotersingel 99. Ned. Chr. Gemeen- schapsbond. Samenkomst dinsdagavond 19.45 uur ten huize van de familie Drayer, Kou- denhorn 46A rd. Vergadering van Gelovigen, Ged. Oude Gracht 47. 10: Samenkomst (broodbreken). Zevendedags-Baptisten Ge meente, Parklaan 21. Iedere zaterdagmorgen om 10 uur prediking. Zevende-uags Adven tisten Jacobstraat 6. Iedere zaterdagmorgen om 10 uur gemeenschappelijke bijbelstudie en om 11 uur prediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 17: Kerkdienst. Baptistengemeente, Begijnhofka pel. 10.30 en 19: Ds. J. van Dam. 20.15: Jeugd samenkomst. 10.30: Kinderdienst. Dinsdag 28 april 20 uur: Gemeentevergadering. Apostolische Gemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 17: Godsdienstoefening. Herst. Apost. Zendingkerk, Wilhelminastraat 21. 10 en 17: Kerkdienst. Gemeente des Heeren, Lange Mo lenstraat 22. 10 en 17.30: Samenkomsten. Gemeente van Christus, Spruitenbosstraat 9. Wekelijkse samenkomsten zondag 10.15 en 20 uur en donderdag 20 uur. Leger des Heils, Schagchelstraat 26. 10: Heiligingssamenkomst. 18.45: Openluchtsamenkomst. 19.30: Verlos singssamenkomst o.l.v. Kapt. W. Verschoor. Nederl. Vereniging van Spiritisten „Har. monia", Jansstraat 83. 10.30: Wijdingsmorgen. Spr. Mevrouw Elsa Kaiser, van Amsterdam. Ver. De Vrije Gemeente, Restaurant Brink- mann, Grote Markt. 10.30: Voorganger dhr. E. Frater Smid. Soefi-Beweging. Universele Eredienst om 11 uur in de Aula van het Ste delijk Gymnasium op de Prinsenhof. Jeho vah's Getuigen, Wolstraat 7. Zondag 17-18 uur: Wachtorenstudie. Donderdag 19.30-21.30: Theocratische bedieningsschool en praktische toerusting tot de prediking van het evan gelie. Kam. Onnesstraat 83 (gebouw). Zon dag 16.30-17.30 uur: Wachttorenstudie. Vrijdag 19.30-21.30: Theocratische bedieningsschool en praktische toerusting tot de prediking van het evangelie. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk Kloosterstraat. Zaterdag 19.30: Avondgebed. Zondag 10: Dr. H. van der Loos. Met medewerking van het kerkkoor. 19. Ds. G. Ph. Scheers. Immanuëlkerk v. Egmond- straat 5. 10: Ds. G. Koch. Wijkkapel, Een hoornstraat 29. 19: Ds. G. Koch. Zondags school. 12: Marnixschool, Wijkkapel Een hoornstraat en Kleuterschool Colensostraat. Oppasdienst (3-7 jaar). 10: beide kerken. Sionskerk, Eksterstraat (Spaarndam-West). 10.30: Ds. J. Kroon. 19: Ds. J. S. Hartjes. Kapel Sionskerk. 9: Jeugdkerk (12-16 jaar). 10.30: Oppasdienst (4-6 jaar). Zondags school (6-12 jaar). 10.30: Kon. Emmaschool (Raafstraat), Charl. de Bourbonschool (Jan Prinslaan), Elout van Soeterwoudeschool (Muiderslotweg). Kleuterdienst (4-6 jaar). 10.30: Koningin Emmaschool (Raafstraat). Ned; Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Ds. G. K. van der Horst. Zuiderkapel afd. Noord. Verenigingsgebouw volkstuin „Zonder wer ken niets", verlengde van de Geuzevesper straat. 10: dhr. J. v. Veen, van Doorn. 19.30: Jeugdsamenkomst. leeftijd tot 25 jaar. Dins dag 28 april 19.45: Zusterkring Maasstr. 8. Woensdag 29 april 20 uur: Opwekkingssamen komst. Spr. dhr. E. W. Pera, evangelist te Den Haag. Rooms-Kath. Kerk. H. Hart, Kle verpark. 6.30, 7.45, 9. 10.30: Hoogmis en 12 uur. II. II. Elisabeth en Barbara, Paul Kru gerstraat. 7.30, 9: Hoogmis. 10.45 en 12 'uur. H. Liduina, Rijksstraatweg. 6.30, 7.30, 9: Hoog mis. 10.45 en 12 uur. O. L. Vrouw van Zeven Smarten Rijksstr.weg. 6.30. 7.30. 8.45: Hoog mis 10.15. 11.30 en 18 uur (Avondmis). H. H. Petrus en Paulus, Tesselschadestraat. 7. 8.30, 10: Hoogmis en 11.45 uur. Geref. Kerk. Klop persingelkerk, Kloppersingel. 10: Ds. H. W. Wierda. 17: Ds. P. de Ruig. Sionskerk, Ek sterstraat. 8.45: Ds. J. A. van Arkel. 17: Ds. H, W. Wierda. Noord-Schoterkerk, Spaarn- rijkstraat. 10: Ds. IJ. van der Zee, van Castricum. 17: Ds. J. A. van Arkel Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. 9: Eerw. heer H. P. Brandsma, theol. student te Apeldoorn. 15: Ds. L. S. den Boer, van Sassenheim. Leger des Heils, Ceramstraat 4 (in de poort). 10: Heiligingssamenkomst. 19: Openlucht samenkomst (Gen. Cronjéstraat). 20: Opwek kingssamenkomst. Dinsdag 28 april 14.15 uur: Vrouwenvereniging. Sprekers: Kapitein J. Verhagen en Luitenant J. van Duin. Jehovah's Getuigen, Spaarndammerweg 9. Zondag 15.30-17.30: Wachttorenstudie en theocratische bedieningsschool. Donderdag 20-21 uur: Practische toerusting tot de predi king van het evangelie. Berkenstraat 10. Zondag 18.30-19.30: Wachttorenstudie. Woens dag 19.30-21.30: Theocratische bedienings school en practische toerusting tot de predi king van het evangelie. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Wilhel- minaplein. 10: Ds. van Dijl. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. Oskamp. Aula Chr. Ly ceum. 10.45: Ds. van Nieuwenhuijzen. Kapel Irene, Meer en Bosch. 10: Ds. Zunneberg, van Raalte. Ver. Doopsgez. Gemeente. ,D"e Olijftak". 10.30: Ds. R. de Zeeuw, van Utrecht Ned. Prot. Bond. Postlaan 16. 10.30: Mej. L. A. v. d. Voort, Voorg. van de Afd. Rooms- Kath. Kerk. H. Bavo. 7.30, 8.30. 11, 12 en om 9.30: Hoogmis. O. L. Vr. Hemelvaart. 6.45, 745. 8.40. 10. 11 en 12 uur. Geref. Kerk. Koe- diefslaan. 10: Dr. A. Dondorp. 17: Ds. J. R. Hommes van Groningen. Pinksterkerk, Camplaan. 10: Ds. J. R. Hommes. 17.30: Dr. A. Dondorp. Geref. Kerk (vrijgemaakt). He renweg 111. 9.30 en 17: Ds. C. P. Plooy. Jeho vah's Getuigen, Crayenestersingel 7. Dinsdag 20 uur: Gemeenschappelijke bijbelstudie. AERDENHOUT. Ned. Herv! Kerk. Ad- ventskerk. 10.30: Ds. A. J. v. Rhijn. Zondags school. 10.30: Voor kinderen van 5 tot 12 jaar in de Adventskerk. Religieuze Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Ds. J. W. Wery, Remonstr, Haarlem. Rooms-Kath. Kerk. 7.30, 9: Hoog mis en 11 .uur. BENNE27ROEK. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.15: Ds. H. S. J. Kalf. 19: Ds. H. Zunne berg. van Raalte. Geref. Kerk. 10 en 17: Ds. D. Hoornstra, van Hoofddorp. Rooms-Kath. Kerk. 6.45 8 9.15: Hoogmis en 11 uur. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9: Ds. J. O. Norel. 10.30: Ds. J. A. de Klerk. Open- deurdienst. Jeugdkapel om 9 uur in Mara- natha. Zondagsschool. 11: Jeugdhuis en Ma- ranatha. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Ds. C. Soutendijk. Doopsgez., Haarlem. Rooms-Kath. Kerk. Allerh. Drieëenheid. 7.30, 9: Hoogmis. 10.45 en 12 uur. II. Sacrament. 7.30. 9 en 11 uur. Geref. Kerk. Tijdelijk: Kerkplein. 14: Ds. G. Toornvliet. 14: Kinder dienst voor kinderen van 5-11 jaar in de Consistorie, Vijverweg 14A. 15.45: Ds. J. A. van Arkel, van Haarlem-N. 19.30: Ds. G. Toornvliet, (dienst voor belangstellenden). Vrij Kath. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. 20: Kompleten en H. Lof. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. Marine Hospitaal. 10: Ds. S. Oegema. Zondagsschool. Ramplaankwartier. 12: Wijkgebouw Irene Elswoutslaan 1 en Beatrixschool, Gillis Schoolmeesterlaan. Juliana kwartier. 10.15-11.15: Kon. Wilhel- minaschool, Dompvloedslaan. Geref. Kerk. 10 en 17: Ds. D. Ringnalda. Rooms-Kath. Kerk. 7, 8: Kindermis. 9: Hoogmis. 10.30 en 11.30 uur. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oude Kerk. 10: Ds. J. S. Hartjes. Gezinsdienst en H. Doop. Rooms-Kath. Kerk. 7.30 en 10 uur. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10: Ds. J. C. Remijn. 19: Ds. G. J. Waardenburg. Adventskerk. 10: Ds. G. H. van Willenswaard. Geref. Kerk. 10 en 17: Ds. M. W. J. C. de Kluis. Chr. Geref. Kerk. Pniëlkapel. 10.30 en 16: Eerw. heer H. P. Brandsma, theol. student te Apeldoorn.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 3