Amsterdamse Beurs MAANDAG 27 APRIL 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6 „Belangstelling voor het spastische kind groeit" 1 mei-viering in Haarlem Nationale herdenking in Haarlem-West Drukke receptie in Woodbrookershuis Geopend door H. F. Boot Eretentoonstelling van werk van Jan Visser Fries toneel Gastvoorstelling van „Fryske Trou" voor „Gysbert Japicx" Examens Bloemendaalse Reddingbrigade Atmodes derde in Rotter damse estafettewedstrijden Haarlem-atleten besloten de wintertraining Prof. dr. A. Polman overleden Halfweg Margrietschool gaf haar jaarlijkse uitvoering Hockey in Zandvoort Zandvoort was iets te zwak voor Alliance „Evangelie in hout" JL eest bij OSS „Wim Hildering" gaf geslaagde uitvoering J Spaarnwoudtef Vlotte opvoering van onwaarschijnlijke klucht Leuke zangavond van „Kunst der jeugd" Scheepvaart Bouwbedrijfsbond jubileerde Ledenvergadering BOSK 7 „De belangstelling van overheid en be volking voor het spastische kind groeit de laatste jarén sterk. De oprichting van een aantal plaatselijke afdelingen in het vo rige jaar heeft aangetoond, dat het wek ken van belangstelling, het opsporen van spastische patiënten en het treffen van voorzieningen voor deze mensen het bes te in plaatselijk verband kan geschieden. Helaas is er in ons land nog een groot aan tal spastici, van wie ouders of verzorgers niet op de hoogte zijn met de aard van de afwijking van de door hen verzorgde ge brekkige". Aldus zei de voorzitter van de Bond ter bevordering van de belangen van spasti ci (B.O.S.K.), mr. G. C. van der Willigen, zaterdag in zijn openingswoord op de al gemene ledenvergadering in Haarlem. Vóór de gemeenschappelijke broodmaal tijd bij Brinkmann herdachten de B.O.S.K.-leden de dezer dagen overleden zenuwarts-opiletoloog dr. B. Chr. Lede- boer, die zeer veel heeft bijgedragen tot de totstandkoming van het medische team voor cerebrale paralyse en het behande lingscentrum voor spastische kinderen in Haarlem. Mr. Van der Willigen wees er in zijn toe spraak verder op, dat het gelukkig mo gelijk is gebleken in een neutrale vereni ging als de B.O.S.K. alle levensbeschou welijke richtingen samen te bundelen. Dit kan de belangen van de spastici natuurlijk slechts ten goede komen. Des middags bezochten de deelnemers aan de vergadering het pas geopende re- validatieoord „Helio Mare" in Wijk aan Zee, waar zij onder andere de afdeling voor de behandeling van lichamelijk ge handicapten bezichtigden. Vooral het ver warmde zwembassin met allerlei bijzon dere voorzieningen trok zeer de aandacht. Aan het eind van de dag hield de heer N. Y. Vlietstra, hoofdinspecteur van het b.l.o. een inleiding. Spreker herinnerde er aan, dat er in 1938 in ons land slechts twee scholen voor lichamelijk gehandicapten waren met 51 leerlingen. In 1958 waren er tien scholen met zeshonderd leerlingen. Thans zijn nog vier scholen en twee speciale revalidatie centra met scholen in voorbereiding. Ver der worden in een aantal tuberculosesana- toria afdeling voor revalidatie geopend. Onderwijs aan spastici Het onderwijs aan spastische kinderen moet in principe op een lijn worden gesteld met het onderwijs aan bijvoorbeeld dove of blinde kinderen. Al deze groepen heb ben een meer of minder ernstige leerbe- lemmering, het leervermogen is dus in de meeste gevallen aanwezig. De heer Vlietstra waarschuwde de ouders er voor, hun kind niet te snel als debiel aan te merken. Zolang niet duide lijk is gebleken, dat het kind verminder de geestelijke vermogens heeft, moet men aannemen, dat het geestelijk normaal is, ook al kan het dat niet altijd tonen. De praktijk van het onderwijs aan spastici -heeft aangetoond, dat in het verleden rampzalige vergissingen zijn gemaakt. Voorts bepleitte spreker het kind zo min mogelijk in apartheid op te voeden. Hij bestreed de mening, dat de spasticus een „non-valeur" in de samenwerking zou zijn. De maatschappij verheft zich aan de in dividuen, die haar zorgen nodig hebben, zoals een gezin zich kenmerkt door de zorg, die het besteedt aan de gezinsleden, die dat nodig hebben, zo besloot de heer Vlietstra zijn inleiding. Het 1 mei-comité Haarlem van de Par tij van de Arbeid en het NVV heeft voor de 1 mei-viering enkele bijeenkomsten in het Concertgebouw in Haarlem georgani seerd. Om tien uur begint een voorstelling voor de kinderen. Het gezelschap Truxini ver zorgt een nonstop cabaret- en variétépro gramma. Op een bijeenkomst voor bejaarden, die des middags om twee uur in de tuinzaal van het Concertgebouw aanvangt, spreekt de oud-verbondsvoorzitter van het NVV, de heer H. Oosterhuis. Verder wordt Mo- lière's „De burgeredelman" opgevoerd en staan er zang en lekespel op het pro gramma. Des avonds spreekt prof. dr. I. Samkal- den in het Concertgebouw. In deze bijeen komst, die om acht uur begint, treden ver der het Harmonie-orkest, Haarlem, een klein koor van de Stem des Volks uit Am sterdam en de Surinaamse Guyana Band op. 3-3'/s°/o Nederl. '47 3 Nedl. 1962/64 Woningbouw 6 Vo Pr. A'dam '56 I.. Pr. A'dam '*6 II. Pr. A'dam '56 III Pr. R'dam '52 I.. Pr. R'dam '52 II Pr. R'dam '57 A.K.U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfahriek gew.Philips Gloeil. Pref.PhilipsGloeil Unilever (cert.) Unilever (nieuwe) Wilton Fyenoord Werf Gusto Dordtsche Petrol Kon. Petroleum Billiton A'dam Rubber K.L.M Holl. Amer. Lijn K.N.S.M N. Scheepv. Unie v. Nievelt Goudr Phs. v. Ommeren H.V.A Delimaatschappij Amsterd. Bank Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank.. Twentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel. U.S. Steel General Motors Shell Union.. Tidewater Slotkoers Heden gisteren 1S.45 uur 93/ 93/ 97/ 97/ lll7/i« lll7/i« 80/» 93 93'/» 83 99 309 30" 507/ 510 216 218 460 290 293 364 öüO 594'/i 599 260 548/ 544 exdiv. 538 221 209 exdiv. 155 726 725 167.70 f 168.30 243 244 89/ 89'/j 135.50 135.50 154/ 15(i 149 150 138 137 Vs 125'/s 125 249 250 140/ 140 153.50 156. 287/ 287 148'/j 152 224 i 258/ 258 237 66/ 66 50/ 50'/J 90/ 92 48'/» 48/ 85 84/ 27'/i« 27 Het Haarlemse comité Nationale herden king, sectie West, heeft voor de herden kingsplechtigheid op maandagavond 4 mei bij de fusilladeplaats aan de Westergracht in Haarlem het volgende programma opge steld: 19.15 uur: Stille tocht van het verenigings gebouw van Haarlem-Zuidwest aan de Kamerling Onnesstraat 83, voorafgegaan door het muziekkorps van het Leger des Heils. 19.25 uur: Stille tocht van de Oosten de Bruijnstraat hoek Pijlslaan. Deze tocht sluit aan bij die van de Kamerling On nesstraat, 19.20 uur: Stille tocht van het Theemsplein, voorafgegaan door „de Spaarnebazuin". 19.30 uur: Stille tocht van het Hasselaers- plein, voorafgegaan door de C.J.M.V.- band. 19.25 uur: Stille tocht van het Oranjeplein. 20.00 uur: Kort openingswoord door dr voorzitter van het Comité Nationale Her denking sectie West, de heer F. Vink. „Rust der Eeuwen" van J. Gest, te zingen door de „Zangbrigade" van het Leger des Heils Haarlem-Centrum. „Alszo lief had God de wereld" van Sir John Stainer. Te spelen door het muziek korps van het Leger des Heils o.l.v. kapelmeester F. de Klerk. Toespraak door de weled. heer M. Philip- son, leraar Ned. Israël. Gemeente. „In Uw voetspoor" van Chopin, te spelen door het muziekkorps van het Leger des Heils. Toespraak door pater Berthold de La Haye, O.F.M. ..Bede" van Josef Havdn. te zingen door de Zangbrigade van het Leger des Heils. Kranslegging namens de gezamenlijke bewoners van Haarlem-West. Wilhelmus en défilé. Verder doet het comité een beroep op al het onderwijzend personeel om met de kin deren 's middags na vier uur een gezamen lijk bezoek aan de fusilladeplaats aan de Westergracht, tegenover de kathedrale ba siliek te brengen. De koorschool van de basiliek zal deze korte plechtigheid met enkele liederen opluisteren. Het is de bedoeling, dat de kinderen zich met hun onderwijzer(es) opstellen op het Emmaplein. Om tien voor half vijf begint de stille tocht naar de fusilladeplaats, waar na zang van de koorschool een minuut stilte in acht wordt genomen. Alle kinderen zingen het Wilhelmus, er geschiedt een kranslegging en de kinderen brengen een bloemenhulde. De herdenking, die met een défilé wordt besloten, is omstreeks kwart voor vijf ten einde. Het veertigjarig bestaan van de Ar beidersgemeenschap der Woodbrookers in Nederland is zaterdagmiddag in het cen trum aan de Bentveldsweg in Bentveld met een sobere, doch in een hartelijke sfeer verlopen receptie gevierd. Ongeveer honderd mensen uit alle delen van het land, die dit centrum een goed hart toe dragen, zijn het jubilerende bestuur ko men complimenteren- Onder hen bevon den zich prof. dr. W. Banning en de heer M. J. A. Moltzer, pioniers op dit terrein. De heren Waardenburg en Dijkstra, res pectievelijk als afgevaardigden van de Earchemkring en van de Vereniging van Volkshogescholen, hielden een toespraak, waarin zij hun waardering voor het werk der Woodbrookers tot uitdrukking brach ten Voorts waren er vertegenwoordigers uit Barchem. van de Volkshogescholen, van het NV.V., de Partij van de Arbeid, de VARA. „Kerk en Samenleving" en van de Hervormde gemeente in Bentveld, Van vele kerkelijke centra waren schrif telijke gelukwensen binnengekomen- Het bestuur mocht talrijke geschenken en vooral geschenken in couvert ontvangen. De voorzitter, ds. L. H. Ruitenberg, dankte aan het eind van de receptie, die gevolgd werd door de ledenvergadering, de sprekers voor hun vriendelijke woor den en voorts voor de geschenken. Des avonds, na de gemeenschappelijke broodmaaltijd, was er een feestelijke bij eenkomst in het lezingzaaltje, waar de violist Nap de Klijn, aan de vleugel be geleid door mevrouw Liesbeth Rümpke- Hoppen. zijn gehoor verrukte met zijn vioolspel. De voordrachtkunstenaar Harry van Oss verving op deze avond Johan Schmitz. die door optreden elders ver hinderd was voor te dragen Een overzichtstentoonstelling in het museum „Het Huis Van Looy" van het werk van de onlangs tachtig jaar gewor den kunstenaar Jan Visser is zaterdag door de schilder H. F. Boot geopend. „Visser, gij hebt nu de leeftijd der zeer sterken bereikt", sprak hij zijn kunst broeder toe, „en ik zie hoe de glans van de gelukkige zonnige jeugd, die ik denk dat gij gehad hebt, zich zachtkens uit spreidt over uw hele leven." De heer Boot onderscheidde drie be langrijke perioden in het leven van de heer Visser; die van de Haarlemse Kunst nijverheidsschool, die van De Onafhan- kelijken en die in Amsterdam. Over de eerste periode sprak de heer Boot kort; van leerling is de heer Visser leraar ge worden. Van De Onafhankelijken gaf de heer Boot de ontstaansgeschiedenis en een schets van „de bende" op de vergaderin gen; éénmaal had Visser zelf de presi dentshamer in de hand; het is nog nooit zó erg geweest", zei de heer Boot. Over het Amsterdam van 18901910 sprak de inleider gevoelvolle woorden: „De laatste groet aan een ongelofelijk verleden", noemde hij die tijd, „gekenmerkt door de beurs van Berlagc, het Indisch Handels gebouw van De Bazel, het Scheepvaart huis van Van der Mey en American van Kromhout". „Wij hebben die vloedgolf meegemaakt," zei de heer Boot, „en weten dat de kwaliteit van deze merktekens voorlopig niet meer te verwachten is." Tot slot sprak de heer Boot de wens uit dat Jan Visser zijn „zeer bevoorrecht leven" met nog veel vruchtbaar werk zal mogen voltooien. „En moge dat zijn een onmetelijke troost". De heer Visser sprak een kort dank woord. De expositie blijft tot en met maandag 18 mei geopend, dagelijks van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17.00 uur en 's zondags van 14 tot 17 uur. De tentoonstelling wordt gehouden onder auspiciën van het Genootschap „Kunst zij ons doel". Vorige week heeft de toneelgroep van de Friese vereniging „Gysbert Japicx" uit Haarlem een voorstelling gegeven in IJmuiden, waar zij de leden van de zuster vereniging „Fryske Trou" onthaalde op het blijspel „De raede fiets". Zaterdag avond waren de rollen omgekeerd: „Fryske Trou" was naar Haarlem gekomen om de leden van „Gysbert Japicx" in gebouw St. Bavo een vrolijke avond te bezorgen met het blijspel „Pension Wetterwille" van de bekende Friese auteur Y. C. Schuit maker. Er zijn legio van dergelijke „pension stukken", want met een dergelijke „plaats der handeling" heeft een toneelschrijver de vrije hand om de meest uiteenlopende „dramatis personae" te creëren en deze in allerlei komische situaties tegenover el kaar te plaatsen. Dat heeft ook Schuit maker gedaan; om te beginnen laat hij pension „Wetterwille" exploiteren door een echtpaar, waarvan de vrouwelijke helft zich voordoet als een jonge weduwe en de mannelijke als kelner. Hij voert daarna twee broers ten tonele, die elkaar niet kunnen luchten of zien, maar die „toe vallig" in hetzelfde pension neerstrijken en daar prompt jacht gaan maken op de vermeende weduwe. En even „toevallig" verschijnt daar ook de trouwlustige huis houdster van de broers, die, om door haar patroons niet herkend te worden, ge metamorfoseerd wordt in een „hollandse" juffrouw. Het heterogene gezelschap wordt gecompleteerd door een bazige dame met een door onaangename ervaringen sterk ontwikkelde aversie tegen „motorboatsjes" en tegen haar zwager, die met een der gelijk vaartuig bezig is haar vakantie te vergallen. De conflictstof ligt dus huizen hoog opgehoopt in pension „Wetterwille", maar na drie bedrijven vol intriges, waar bij iedereen zo'n beetje tegen iedereen samenspant, komen er een verbroedering en uiteraard ook de gebruikelijke ver loving tot stand, culminerende in een al gemene rondedans. De IJmuider Friezen hebben dit blijspel het volle pond gegeven door uitstekende typering en vlot samenspel. Ook op rol- kennis en tempo viel niets aan te merken. Vooral de heren Ypsma en Roosenstein zorgden voor het lachsucces. Maar zij wer den nog overtroffen door mevrouw Hiem- rtra. die de vinnige dame met het motor bootcomplex zo raak typeerde, dat haar een welverdiend open doekje ten deel viel. Deze uitwisseling tussen Haarlem en IJmuiden opent prettige perspectieven, zo wel voor „Gysbert Japicx" als voor „Fryske Trou". Zondag zijn in Stoop's Bad in Overveen de jaarlijkse examens van de Bloemen daalse Reddingsbrigade afgenomen door de voorzitter, de heer G. Schuitemaker, daarbij geassisteerd door drie leden van de Haarlemse Reddingsbrigade, de heren Lodder, Oudshoorn en De Redelijkheid. Van de tweeëndertig kandidaten, die voor de verschillende examens opgingen, werd er slechts één afgewezen. Voor het Jeugd- brevet 1 van de KNBRD slaagden acht kandidaten, voor Jeugdbrevet 11 één en voor Jeugdbrevet 111 zeven. Voor de zwemproef van de KNZB slaag den twaalf personen voor het eerste di ploma en drie voor het tweede. Op de Nenyto-sintelbaan te Rotterdam zijn zondag enige estafettewedstrijden ge houden. De Victoria-estafette voor dames over 10 x 100 meter werd in de finale ge wonnen door het Rotterdamse Hollandia in 2 min. 143 sec voor Celebes (Den Haag) in 2.14.6 en Atmodes (Haarlem) in 2-14.7. Victoria dat in de series de snelste tijd maakte (2-12,3) werd in de finale uitge schakeld door een val van een der loop sters. De DOS-estafelte voor heren over 7500 meter (de afstanden waren 700, 200., 1200, 800, 400, 1600, 800, 1200, 400, 200 meter) werd een zege voor de Trekvogels uit Den Haag in 19 minuten 10,5 sec.) Holland (Lei den) eindigde op de tweede plaats in 18,29,7 en Minerva (Rotterdam) werd derde in 19.31.2. Tot besluit van de wintertraining 1958 '59 hield de H.A.V. „Haarlem" op het CIOS in Overveen onderlinge wedstrijden. De verschillende groepen moesten een driekamp verwerken, die bestond uit een sprint- spring- en werpnummer. Bij de jongste junioren diende Hans van Goor zich opnieuw als een talentvol atleet aan, want met groot verschil wist hij te zegevieren. Hij behaalde 1085 punten, ter wijl Peter de Vos het tot 704 punten bracht. Overigens viel deze laatste op met een goede verrichting bij het kogelstoten. Hans Hooyberg werd derde met 539 pun ten. G. Molenaars toonde zich de sterkste bij de C-junioren. Ook deze atleet viel op door een uitmuntende kogelprestatie, waardoor zijn puntenaantal 145 werd. Overigens verraste in deze groep de nieuweling J. Thuis door de twee de plaats te veroveren met 1089 punten, terwijl A. van Huystee tot 1033 punten kwam. H. Leuwener won met groot ver schil bij de B-junioren. Hij behaalde 1709 punten. M. Weyers werd hier tweede met 1323 punten en de nieuweling B. Terhorst derde met 1185 punten. Dank zij een pri ma prestatie op het hoogspringen werd P. Mascini onbedreigd winnaar bij de A-junioren. Met 1588 punten bleef hij ruim 100 punten voor op de sprinter G. Duits, die met zijn 11.5 sec. op de 100 m. duide lijk opviel. W. Beelen, die zich ook een goed sprinter toonde, werd hier derde met 1406 punten. H. Joacim liet bij de senioren zien, dat de conditietraining van coach Ben Holle boom hem bepaald goed had gedaan, want hij liet een prima vorm zien en met 1904 punten bleek hij veruit de sterkste te zijn. Ook hij noteerde 11.5 sec. op de 100 m. en dat was voor deze hordenloper een be paald bemoedigende verrichting. J. de Reus werd tweede met 1656 punten en J. Vissers, die zijn debuut bij de senioren maakte, bleef op deze prestatie slechts één punt achter. Hij kwam dus tot 1655 punten. Te Groningen is na een ernstige ziekte overleden prof. dr. A. Polman, buitenge woon hoogleraar aan de rijksuniversiteit aldaar in de antropogenetica en voor zitter van de gezondheidsorganisatie T.N.O. ten behoeve van de volksgezond heid Prof. Polman woonde de laatste ja ren in Voorburg. De jaarlijkse uitvoeringen van de open bare Margrietschool in Halfweg kenmer ken zich door een eigen karakter, dat ook zaterdagavond weer werd bestendigd. Het is al een verdienste dat deze uitvoe ringen, ondanks de hoog gespannen ver wachtingen van de zeer talrijke belang stellenden, nimmer tegenvallen. De leerlingen van de school voerden za terdagavond voor de pauze het sprookje van de gelaarsde kat, bewerkt door Leo nard Roggeveen, op en nadien de operette „Lentebloemen" van Cath. van Rennes. En kele kinderen lieten mooie prestaties zien, maar wat deze uitvoeringen vooral zo aan trekkelijk maakt is de artistieke verzorging van décors en kostuums. De regisseur, de heer Van Vliet, weet de kinderen te inspireren tot een wérkelijk beleven van hetgeen zij zeggen en doen. Onder een dergelijke verantwoorde leiding hebben deze schoolui (voeringen ook een niet te onderschatten culturele waarde. Der traditiegetrouw werd de uitvoering ook nu weer besloten met een kinderbal. De jongens inviteerden de meisjes (wel niet zoals het hoort, maar dat leren zij nog wel) voor de polonaise en toen de doos met feestmutsjes te voorschijn kwam, werd het toppunt van de feestvreugde bereitk. Bennebroek BURGERLIJKE STAND VAN BENNEBROEK GETROUWD: J. G. v. d. Berg en A. M. Aarts. GEBOREN: Thomas Johannes, zoon van S. Kuiper en van T. Waringa. OVERLEDEN: A. Klootwijk, oud 76 jaar, (m.). Zand voort Voor de leden van de Zandvoortse hockeyclub is het hockeyseizoen nagenoeg geëindigd. Het programma vermeldt nog promotiewedstrijden voor het tweede he renelftal en adspirantentoernooien voor jongens en meisjes op zondag 3 mei en op Hemelvaartsdag, donderdag 7 mei. De kampioenen van de derde klasse af delingen zijn automatisch gepromoveerd naar de tweede klasse. Vier op de tweede plaats geëindigde elftallen spelen pro motiewedstrijden om drie plaatsen in de tweede klasse. De vier ploegen, die een halve competitie spelen, zijn Zandvoort II. Alliance III. SCHC V en Schaerweijde. Zondag verloor Schaerweijde met twee nul van SCHC V. Zandvoort verloor na een voorsprong met de rust van één-nul door een doel punt van Chris Allebes, met twee-één van Alliance III. De spelers uit Heemstede kregen daarmee iets meer dan zij hebben verdiend; een gelijk spel zou de verhou ding tussen beide ploegen beter hebben weergegeven. Vooral voor de rust had de thuisclub een veldoverwicht op het sterk spelende team van Alliance. Op koninginnedag speelt Alliance tegen Schaerweijde en komende zondag Zand voort tegen Schaerweijde. Zandvoort won de eerste keer met één nul van SCHC. Drie teams hebben nu twee punten. De ranglijst in deze promotiecom petitie is: Alliance III 1 1 0 0 2 2—1 Zandvoort II 2 10 12 2—2 SCHC V 2 10 12 2-1 Schaerweijde 1 0 0 1 0 0—2 In het hervormd jeugdhuis heeft de beeldsnijder Cor Wijker uit Egmond aan Zee vrijdagavond voor de afdeling Zand voort van de Nederlandse Christen Vrou wenbond gesproken over „Het Evangelie in hout". De heer Wijker vertelde dat hij ongeveer veertig jaar geleden zich tot het werk aangetrokken gevoelde. Zijn werk draagt een diep religieus karakter en be handelt vrijwel uitsluitend bijbelse onder werpen, omdat de kunstenaar, naar hij zelf mededeelde, tot de ontdekking kwam, dat ook op deze wijze het Evangelie kon wor den verkondigd. Hij snijdt zijn panelen hoofdzakelijk uit Slavonisch eikenhout en weet uit de ruwe brokken hout bijzonder suggestieve voor stellingen te snijden, tot in de fijnste de tails afgewerkt. Zo maakte hij voor ker ken in ons land fraaie panelen voor de preekstoel te Egmond aan Zee, Amster dam-Noord, Scheveningen en Maassluis. Bovendien vervaardigde hij een enorm groot crucifix voor de kapel in de Walkin- sonschool in Harford in Amerika. De heer Wijker, dit dia's vertoonde, waaronder het prachtige paneel van „de Kruisiging", liet bovendien de aanwezigen enkele kleine paneeltjes zien, waaruit de schoonheid van zijn werkstukken tot uiting kwam. Sinds de kunstenaar, vier jaar geleden als gemeente-ambtenaar werd gepensio neerd, heeft hij zich geheel op zijn kunst toegelegd. De Zandvoortse gymnastiekvereniging „Oefening Staalt Spieren" heeft zater dagavond in restaurant Zomerlust het feit herdacht dat zij op 5 maart van dit jaar 55 jaar bestond. Het cabaretgezel schap De Muzanto's trad op met de non stop revue „Flitsen", waarmee het veel succes oogstte- Een geanimeerd bal, waar aan de Midgetown Jazzband meewerkte, besloot het gezellig samenzijn. Burge meester Van Fenema en zijn echtgenote toonden hun belangstelling door een deel van het feest bij te wonen. Dat cr vrijdagavond in restaurant „Zo merlust" flink gelachen is, was het beste bewijs voor het leuke en vlotte toneelspel dat de Zandvoortse toneelvereniging „Wim Hildering" met de opvoering van de komi sche ihriller: „Gieren op het veilig nest" door Harold McPherson in de vertaling van mr. H. M. Planten, over het voetlicht bracht. Voor amateurs werd opmerkelijk knap toneelspel van een niemendalletje gegeven, dat bijzonder interessant en ko misch was en met een geestdrift gebracht werd, die van begin tot einde boeide. De nieuwe regisseuse, Al ie Bol, die voor het eerst, nadat jaren achtereen Arie Mou- rik bij deze vereniging de regie had ge voerd deze avond een proef van haat- bekwaamheid aflegde, slaagde daarin, want geen enkele mogelijkheid werd door haar ongebruikt gelaten. Het grootste aandeel in het welslagen van de opvoering had Kees Bruynzeel, die in zijn dubbelrol van .Jack Gable cn Dick Killinger verrassend goed toneelspel liet zien. Het werd een der beste prestaties, die wij ooit van deze ge routineerde kracht zagen. Om hem groe peerden zich de overigen met vlot en levendig spel. Joop Volder als Tony Brice Henny Kiewiet, die een gastrol vervulde als Mary Fleet, Riek Kok als de schilderes Odilia Ashome, Miep Hildering als Patricia Fleet;, Martin Langereis als Frankie Law- ford, Topsy Langereis als diens zuster Je nifer en Henny Hildering, die een koste lijke uitbeelding bracht van Linky. De medespelers werden door voorzitter C Reurts na afloop in de bloemetjes gezet een hulde, waarin Nol van Adelberg, die voor decors en requisieten had gezorgd welverdiend deelde. De r.-k. gemengde toneelvereniging „St Jacobus" uit Haarlemmerliede gaf zondag avond een uitvoering van het blijspel „De onbekende wereld" in het verenigingsge bouw in Spaarnwoude. De talrijke belangstellenden werden wel kom geheten door pastoor J. M. Wijsbroek die wees op het nut van toneelspelen voor de leden van een amateurvereniging, en die voorts zei, de uitvoeringen van belang te achten voor het onderlinge contact tussen de parochianen. Het door Annemaric Kok en Johan Blaa- ser geschreven stuk „De onbekende we reld" verdient veleer de kwalificatie klucht dan blijspel, want het is een volkomen on waarschijnlijk verhaal en van enige karak tertekening is nauwelijks sprake. Het publiek te laten lachen schijnt de enige opzet bij het schrijven van het stuk te zijn geweest en dat aan die opzet zon dagavond is beantwoord, dient eerder aan het spel van de toneelgroep „St. Jacobus' te worden toegeschreven dan aan de kwa liteiten van deze klucht. Er werd in een behoorlijk tempo ge speeld. Regisseur A. Joh. Buijs zorgde voor een vlot verloop van alle handelingen op het toneel. Zwanenburg Onder leiding van dirigent J. Th. Wes- terdaal gaf het. kinder- en meisjeskoor „Kunst der jeugd", onderafdeling van de chr. gemengde zangvereniging „Kunst na Arbeid", een uitvoering in „Tivoli" in Zwanenburg. Op verdienstelijke wijze zong het kinder koor voor de pauze enige liedjes. Zeer veel waardering genoten de liedjes, waarbij al of niet in speciale kostuums een uitbeelding werd gegeven van het gezongene. Waar het spel een deel van de aandacht opeiste, kwam dit de zang niet altijd ten goede, maar de aanwezige ouders beleefden toch veel plezier aan dit optreden. Na de pauze voerde het meisjeskoor de operette ..De rattenvanger van Hameln" op. Veel aandacht was er besteed aan de decors en de kostuums, de zang klonk fris en helder. Deze uitvoering zal stellig het animo voor het lidmaatschap van de jeugdkoren heb ben versterkt en op den duur zal dat wel vruchten afwerpen voor het „grote" koor. Aagt.edijk, 26 te Duinkerken v. Cadiz. Aalsdijk, 26 v. Pladju n. Surabaja. Agamemnon, 27 te Philadelphia. Albireo. 25 v. Rotterdam n. Bremen. Alblasserdijk, 26 v. Rotterdam n. Antwerpen. Aldabi. 26 te Rio de Janeiro verw. v. Las Palmas Algenib. 25 v. Rotterdam n. Bremen, 26 met ma- chineschade bij lichtschip Texel. Algol. 26 95 m. n.o. SI. Paulsrocks n. Rio de Jan Alkaid. 26 te Santa Fé verw v. Rosario. Alkes, 26 70 m. n.o. Kp. Verd. eil. n. Las Palmas. Alkmaar. 26 v. Thnmeshaven n. Hoek v. Holland. Amerskerk. 26 v. Bcira n. Dar Es Salaam. Amsteldiep. 26 130 m. z.z.w. Landsend n. Belfast Amstelpark, 27 te Sorel v. Amsterdam. Amstelsluis, 26 BO m. z. o. Ceylon n. Singapore. Anadno. 25 v. Amsterdam n. Sevilla. Asmidiske. 26 v. Norfolk n. Amsterdam. Astrid Naess. 26 210 m. n.o. Bonaire n. N. York. Balong, 26 v. Hamburg n. Amsterdam. Banggai, 26 350 m. n.w. Wake n. San Fernando. Bawean, 26 270 m. w. Ushant n. Houston. Bengalen, 26 v. Chalna n. Calcutta. Bengkalis, 27 te Djibouti v. Colombo. Beninkust, pass. 27 Finisterre n. Amsterdam. Blitar, 25 v. Rotterdam n. Newcastle. Borneo, 26 v. Singapore n. Port Swettenham. Boskoop. 26 te Tampa v. Curagao. Breda. 25 v. La Guaira n. Guanta. Bussum. 26 25 m. n. Finisterre n. Rotterdam. Cultex Arnhem. 26 40 m. n.o. Ushant n. Pernis. Caltcx Delft. 26 v. Kiel n. Stockholm. Calt. Leiden, 26 400 m. w. Bombay n. Melbourne. Caltex Nederland, 26 v. Bombay n. Bahrein. Caltex Pernis, 27 te Calcutta verwacht. Caltex Rotterdam, 26 90 m. z.o. Little Quoin eil. naar Suez. Carrillo, 25 te Bolivar. Casamance, 26 135 m. w.z.w. Lissab. n. Bordeaux. Celebes, 26 v. Marseille n. Antwerpen. Charis, 27 te Maracaibo. Cinulia, 26 te Stanlow verwacht v. Pernis. Cities Service Valley Forge, 27 te Marseille verw Congokust, 27 te Antwerpen. Cradle of Liberty, 26 500 m. o.n.o. Mombasa naai Philadelphia. Crania, 25 350 m. z. Tahiti n. Brisbane. De Kerens, 26 v. Ummsaid n. Dubai. Delft, 27 te Bremen. Drente. 27 te Baltimore. Duivendijk, 26 55 m. n. Bishoprock n. Cristobal. Duivendrecht, 20 t.e Calabar verwacht. Eemdijk, 26 te Rotterdam. Eemland, 26 te Rio Grande verw. v. Buen. Aires. Eenhoorn, pass. 26 Gibraltar n. Rotterdam. Ena, 26 v. Curagao n. Port Au Prince. Eos. 26 7 m. z. Beachyhead n. Algiers. Esso Amsterdam, 7/5 te Rotterdam verwacht. Esso Nederland, 26 55 m. o. Gibraltar n. Fawley Etrema, 26 55 m. z.o. Str. Messina n. Berre. Farmsum. 26 130 m. n. Villano n. New Orleans. Fravizo, 26 te Dublin. Friesland, pass. 27 Panama n. Trinidad. Gaasterkerk, 26 v. Manilla n. Hongkong. Gabonkust, 26 v. Lagos n. Bonny. Giessenkerk, 26 te Hamburg verw. v. Antwerpen Gooiland, 26 te Rostock v. Hamburg. Graveland. 25 v. Salvador n. Amsterdam. Guineekust, 24 v. Novoredondo n. Luanda. Hathor, 26 60 m. z.w. Kp. Sillelro n. Antwerpen. Helena. 26 te Puerto Ordaz. Helicon, 25 v. Puerto Limon n. Miragoane. Haarlemmermeer i MMs WmmMi mfm- Zaterdagmiddag hield de afdeling Haar lemmermeer van de Algemene Nederland se Bouwbedrijfsbond in hotel „De Gouden Leeuw" in Nieuw-Vennep een receptie ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan. Na- dal de heer Roukema een woord van welkom had gesproken, werd door ver scheidene sprekers het woord gevoerd, onder meer door wethouder A. v. d. Zwaard en de heer Kater van het hoofd bestuur- De heer A. D. Dol werd gehul digd wegens het feit, dat hij veertig jaar als penningmeester in functie was. Als blijk van waardering mocht de heer Dol een televisietoestel in ontvangst nemen en mevrouw Dol een bloemstuk. Des avonds werden verscheidene leden gehuldigd omdat zij vijfentwintig of veer tig jaar lid van de bond waren. Het ca baretgezelschap van Jan en Maartje Beus man hield de aanwezigen vervolgens aan genaam bezig. Een gezellig bal, met mu ziek van „The nice Fellows", vormde het. slot van het feest. Hc-ra, 26 420 m. w. Flores n. San Juan. Hermes, 26 te Puerto Cortez verwacht. Hersilia, 25 v. Hamburg n. Antwerpen. Hilversum. 26 130 m. n.n.o. Port Sudan n. Mena. Houtman, 26 1070 m. o. Amsterdam eil. n. Beira. Hydra, 27 te Ciudad Trujillo. Iberia, 26 30 m. n. Burlings n. Rotterdam. Ivoorkust, 26 te Takoradi verwacht v. Freetown. Japara, 26 tc Rotterdam. Java. 27 te Iskenderun v. Piraeus. Joseph Frering, 26 150 m. w.n.w. Monrovia naar IJmuiden. Kaap Hoorn, 25 te Rotterdam. Kalydon, 26 tc Shellhaven v. Curacao. Kara, 27 te Cabimas, Keizerswaard, 26 v. Hudsonrivier n. Curasao. Kellia. 26 v. Las Palmas n. Curasao. Kennemerland, 26 v. Recife n. Salvador. Kerkedijk, 26 te Rotterdam. Kertosono, 25 v. Makassar n. Semarang. Khasiella, 26 490 m. n.o. Fa.val n. LLandarcy. Kieldrecht, 26 v. Cochin n. Madras. Koningswaard, 26 180 m. n.w. muscat n. Singap. Kopionella, 26 v. Barcelona n. Berre. Kosicia, 26 750 m. z.w. Fayal n. Landsend. Krebsia, 26 v. Rotterdam n. Gothenburg. Kreeft, 26 130 m. w. Narvik nc Rotterdam. Kryptos, 26 te Bremen verwacht v. Hamburg. Laagkerk, 26 v. Karachi n. Bedibunder. Langkoeas. 27 te Aden v. Port Sudan. Larenberg, 26 110 m. w.n.w. Lissabon n. Antw. Lawak 27 te Suez v. Djibouti. Leeuwarden. 25 v. New York n. Laceiba. Lekhaven, 26 330 m. n.n.o. St. Paulsrocks naar Rio de Janeiro. Lemsterkerk. 26 te Damman. Leuvekcrk. 26 v. Stettin n. Rotterdam. Liberty Bell. pass. 26 St. Helena n. Philadelphia. Lissekerk, 25 v. Vlaardingen n. Antwerpen. Loppersum. 26 te Bremen v. Amsterdam. Louis Lantz, 26 20 m. n.n.w. Finist. n. Monrovia. Maas, 26 v. Rhodes n. Izmir. Maashaven, 27 tc Buenos Aires. Maaslloyd. 28 tc Rotterdam verwacht. Macoma, 26 v Pladju n. Singapore. Maetsuycker, pass. 26 K. Incription n. Fremantle. Maron, 26 v. Hamburg n. Amsterdam. Maureen, 27 te Panamacity. Meerdrecht, 26 280 m. n.n.o. Horta n. G. v. Mexico. Meliskerk, 26 te Rotterdam. Mentor. 26 te Port of Spain verw. v. Pampatar. Mijdrecht, 26 in Str, Ormoes n. Mena Al Ahmadi. Molen kerk. 26 40 m. n.w. Majorca n. Marseille. Montferland, pass. 26 Kp. Frio n. Goodhope. Moordrecht, pass. 26 Finisterre n. Banias. Mijdrecht pass. 26 Str. Ormoesz n. Mena Al Ahm. Muntoren, 27 v. Rotterdam n. Mena Al Ahmadi. Nestor, 25 v. New Orleans n. La Guaira. Noordwijk, 26 te Las Palmas verw. v. Monrovia. Not.os, 26 te Rotterdam. Nijkerk. 26 v. Suez n. Aden. Omala, 27 te Rotterdam. Oostkerk, 26 te Hongkong verwacht v. Bangkok. Octmarsum, 26 35 m. n.o. Ouessant n. Houston. Oranjefontein, 26 te Amsterdam. Oranje Nassau, 26 te Amsterdam. Osiris. 25 v. Aruba n. Trinidad. Ouwerkerk, 26 12 m. z. Kreta n. Genua. Gverijsel. 26 te Lissabon verwacht v. Amsterdam. Papendrecht. 26'3 m. z. Kp. Dagata n. Wismar. Peperkust, 26 te Amsterdam. Perna, 26 v. Balikpapan n. Singapore. Prins Casimir, 26 725 m. z. Kp. Race n. Antw. Prins Frederik Hendrik, 26 v. R'dam n. Antw. Prins Willem George Fred., 27 te Toronto verw. Prins Willem V, 27 te Quebec verwacht. Prinses Irene, 26 te Rotterdam. Provenierssingel, 26 395 m. n.o. Flores n. Europa. Raki. pass. 26 Puluweh n. Bombay. Ridderkerk, 26 30 m. z.o. Wight n. Marseille. Riouw, 26 te Sibolga v. Padang. Rijndam, 25 v. Rotterdam n. New York. Roebiah, 26 te Sydney. Roggeveen, 26 530 m. o.z.o. Durban n. Auckland. Rotti, 26 voor anker op Shatal Arab. Saloum, 26 80 m. z.z.w. Ouessant n. Dakar. Sanana, 26 op Mekongriver n. Singapore. Schelpwijk, 26 te Auckland verw. v. Geelong. Scherpendrccht, 26 v. Cory ton n. Kopenhagen. Senegalkust 26 100 m. z. Las Palmas n. Dakar. Seven Seas, 25 v. Rotterdam n. Le Havre. Siaoe, 27 te Calcutta. Sibajak. 26 te Sydney verwacht v. Wellington. Siberoet, 27 tc Kuching. Silindoeng. 26 v. Labuan n. Bangkok. Sloterdijk, 29 te New York verwacht. Soestdijk. pass. 25 Vlissingen n. Antwerpen. Sommelsdijk. 25 v. Rotterdam n. Hamburg. Stad Alkmaar, 27 te IJmuiden verwacht. Stad Amsterdam, 26 tc Pepel verw. v. L. Palmas. Stad Arnhem. 27 te Piombino. Stad Delft, 26 320 m. w.z.w. Valencia n. Belfast. Stad Schiedam. 26 150 m. z.z.w. Sta vang. n. Narvik. Steenwijk, 26 730 m. n.n.o. Flores n. Newark. Stentor, 27 tc Fort de France. Steven, 26 15 m. z. Landsend n. Watchet. Straat Malakka. 26 v. Yokohama n. Shimizu. Straat Madura, 26 660 m. o.z.o. K. Lgeuwin naar Melbourne. Straat Malakka, 26 v. Yokohama n. Shimizu. Straat Mozambique, 26 te Penang verw. v. Durban. Sumatra, 26 v. Amsterdam n. Nieuw-Guinea. Sunetta, 26 230 m. o. Kp. Guardafui n. Kaapstad Tamo, 25 v. Rotterdam n. Hamburg. Tankhaven 1, 26 v. Sungeigerong n. Tandj. Uban. Tankhaven 3 26 v. Singapore n. Buatan. Tarakan. 26 tc Suez verwacht v. Djibouti. Taria, 26 tc Geelong verwacht v. Newcastle. Tawali, 26 te Rotterdam. Tegelberg. 26 v. Port Elisabeth n. Kaapstad. Teiresias. 26 v. Trincomalee n. Aden. Teucer, 26 v. Massawa n. Djibouti. Texel, 25 te Rotterdam. Theobaldius, 26 te Curasao v. Buenos Aires. Tiba 27 te Paranagua. Tjibodas. 26 v. Surabaja n. Makassar. Tjisadane, 26 tc Santos verw. v. Buenos Aires. Triton, 26 te Houston verwacht v. Mobile. Trompenberg 26 160 m. w. Flores n. Jacksonville. Van der Hagen, 26 v. Mombasa n. Singapore. Van Linscholen, 26 te Takoradi v. Accra. Vlist, 26 50 m. z.w. Juan Lespins n. Genua. Westerdam. 26 tc Rotterdam. Westertoren, 26 460 m. z.w. Fayal n. La Spezia. Westland. 26 50 m. z.w. Ouessant n. Santos. Wieldrecht, 26 te Covenas. Willemstad, 27 te Port of Spain. Witmarsum, 27 tc Hamilton verw. v. Antwerpen. Woensdrecht 26 te Punla Cardon v. Caripito. Wonorato. 26 te Manilla verwacht v. Singapore. IJssel, 26 tc Rotterdam. Zaankerk, 26 110 m. n.w. Luderitzzaai n. Kaapst. Zeeland. 26 400 m. w.n.w. Minicoy n. Djibouti. Zonnekerk, 26 269 m. z.o. Suez n. Assab. Zonnewijk, 30 te Montreal verwacht. KLEINE VAART Atlas, pass. 24 Ameland n. Hamburg. Bab T, 24 tc IJmuiden v. Rotterdam. Bloemgracht, 25 v. Helsinki n. Abö. Boreas, 24 v. Valencia n. Cartagena. Draco. 25 40 m. n.w. Algiers n. Sevilla. Elsa, 24 v. Rotterdam n. KoLka. Insp. Mellema, pass. 25 Kp. Espichel naar Great Lucas Bols 2, pass. 25 Brunsbüttel n. Hernosand. Lijnbaansgracht. 25 te Amsterdam. Manto. 24 v. Gibraltar n. Barcelona. Mare Liberum, 25 100 m. w.z.w. monding Gironde naar Bordeaux. Midas, 25 50 m. z.o. Pantellaria n, Lissabon. Pavo. 25 te Köping v. Stockholm. Plato pass. 25 Terschelling n. Amsterdam. Quo Vadls, 26 30 m. z.w. Cntharinapoint n. R'dam. Schippersgrachl, 26 dw. Oland n. Amsterdam. Strabo, 26 90 m. z.w. St. Nazaire n. Pasajes. Yarmouth. Thaletas, 25 te Rotterdam n. Amsterdam. Tilly, 23 te Alholmen v. Karskaer. Twee Gebroeders, 25 6 b. z.w. Noordh. n. A'dam. SLEEPVAART Blankenburg, 27 v. Vlissingen n. Antwerpen. Cycloop, 27 190 m. n. Massawa n. Karg eiland. Elbe, 27 v. Hamburg n. Sheerness. Gele Zee, 27 te New Orleans. Hudson, 21 v. Kaapstad. Noordholland, 27 te St. Michael. Schelde, 27 te Rotterdam. Thames. 18 v. Djibouti n. Singapore. Titan, pass. 22 Gibraltar n. Malta. Witte Zee 25 v. IJmuiden te Maassluis. Zeeland, 27 170 m. n. Curagao n. Europa Zwarte Zee, 27 v. Suez n. Arabische Goh

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 10