Bollenstreek beleefde dit weekeinde een drukte als nooit te voren Weinig verandering in de nieuwe Franse Senaat ONGEKENDE „BOLLENDAG" Panama maakt melding van een inval in Cuba Klassieke rechtervleugel houdt stand tegen de verliezende gaullisten Prijzenregen Straaljagers na botsing neergestort Soldaat overleden na ongeluk met handgranaat Bloem enparadijs op wielen AMERIKAANSE AMBASSADEUR IN ADENAUER'S VAKANTIEOORD Ook Washington zou een soepeler houding wensen Werkgelegenheid neemt in landbouw geleidelijk af Notaris Terpstra eervol ontslag verleend MAANDAG 27 APRIL 1959 De jury van het bloemencorso in de bol lenstreek heeft de volgende prijzen toe gekend: Eerste en ereprijzen: Koningin van Sheba, Pauwenogen, Vissen en Bloemendroom. Eerste prijzen: Queen of the pinks. Zwarte zwanen. King of the blues. Nauti lus, Queen of the whites, Prince of colours, Eenhoorn, de Vogels, Lentesymfonie. Tweede prijzen: Paradijsidylle, Lente klanken, Kleur en fleur, Lentemelodieën, Peter Stuyvesant, Prins narcis, Paarlen- spel, Flora, Hollands meisje, Freesia's. Derde prijzen: Handen vol eieren, Schoon ste van het land, Charming beauty, Bloe- menbode, Uw tuin, Symfonie van 'kleuren, Kleurenparadijs. Fantasia kreeg de bloemenwimpel. De prijs voor de origineelste wagen werd toe gekend aan Nautilus. Hollands meisje kreeg de prijs voor de mooiste kleuren combinatie. Twee straaljagers van de Koninklijke Luchtmacht zijn zaterdagmiddag boven Nistelrode met elkaar in botsing geko men. De twee bestuurders, luitenant Vos en vaandrig Ramakers, hebben zich met de schietstoel weten te redden en zijn onge deerd aan de grond gekomen. De twee toestellen, beide van het type Thunder- streak, zijn neergestort. De toestellen wa ren afkomstig van de basis Eindhoven. Noodlanding van zweefvliegtuig Een zweefvliegtuig van de Delftse Aeroclub heeft zaterdagmiddag een ge slaagde noodlanding gemaakt op het kana leneiland in Utrecht. Het toestel werd van Teriet naar Ypenburg getrokken door een Tiger Moth-vliegtuigje. Boven Utrecht kreeg dit een lichte motorstoring, waar door het snelheid verloor. De motor begon echter plotseling weer op volle toeren te draaien en door de ruk brak de verbin dingskabel met het zweefvliegtuig. De bestuurder van dit toestel, de 23-ja- rige Nijmeegse student A. Mustert, slaag de erin het zweefvliegtuigje zonder onge lukken op het zand van het kanaleneiland te zetten. Het toestel, dat vrijwel niet be schadigd was, is later door personeel van het vliegveld Ypenburg opgehaald. Omstreeks elf uur vanmorgen zijn in de omgeving van de Lauwerszee twee „Thun- derstreak"-straaljagers van de vliegbasis Volkel neergestort. De piloten hebben de toestellen met hun schietstoelen verlaten. Een van hen is vei lig geland in Dokkum. Zijn toestel is neer gekomen op ongeveer 1 kilometer ten zuiden van Metslawier. Het tweede toestel is neergestort in de gemeente Den Andel. De piloot verliet boven Wester-Nieland bij Eenrum zijn toe stel op geringe hoogte. Hij kon zich echter niet van zij schietstoel bevrijden en heeft de val niet overleefd. Een soldaat van de tweede compagnie van het Garderegiment Grenadiers, eer ste depot infanterie, de 19-jarige H. T. A. van Emmerik uit Schalkwijk is in een ziekenhuis te 's-Hertogenbosch overleden. De dag tevoren waren hij en de 20-jarige R. H. Werkman betrokken bij oefeningen in de omgeving van de Frederik Hen drikkazerne te Vught. Zij bevonden zich in een ondiepe plas, toen een luitenant een oefenhandgranaat wilde werpen. Bij het lostrekken van de veiligheidspin bleef deze haken. De granaat rolde in het water en de twee soldaten raakten, hetzij om zich te dekken, hetzij door de explo sie. een kort moment onder water. Zij schenen echter geen andere gevolgen van de ontploffing te hebben dan enkele on betekende beenwonden. De soldaten marcheerden normaal met de ploeg mee terug naar de kazerne. De pelotonscom mandant zond hen naar de arts, die de wonden verbond en de soldaten naar bed zond, omdat zij enigszins van streek waren. De ochtend daarop bleek dat sol daat Van Emmerik het bewustzijn had verloren. Hij werd naar het ziekenhuis gebracht waar hij overleed. De doodsoor zaak is nog niet vastgesteld. De mare chaussee heeft een onderzoek ingesteld. De soldaat Werkman is eveneens in een ziekenhuis opgenomen. Zijn toestand is niet zonder gevaar. De bollenstreek met zijn bloeiende velden, zijn corso en mozaïeken, heeft in het afgelopen weekeinde een drukte beleefd als nooit te voren. Ter zake kundigen weten te verzekeren dat alle records ten aanzien van het bezoek zijn gebroken. Trekpleisters waren het bloemencorso dat zater dagmiddag in al zijn schoonheid paradeerde, en „Keukenhof" dat met moeite de bezoekers kon verwerken. De politie heeft zich beide dagen met man en macht ingespannen om de uitzonderlijke verkeersdrukte in goede banen te houden. Door een tamelijk strakke regeling is dit volkomen geslaagd. Uiteraard ontstonden stremmingen en moesten de automobilisten veel geduld op brengen, maar nergens hebben zich onontwarbare verkeers opstoppingen, zoals in voorgaande jaren wel eens het geval was, voor gedaan. Zaterdag begon de verkeersstroom al vroeg. Met treinen, bussen .auto's, motoren, scooters en bromfietsen kwamen de bezoe kers naar het bloemencorso kijken. Vooral in de centra van de dorpen sloegen de mensen in dichte drommen de voorbijtrek kende stoet van ruim dertig met fantasie en vakmanschap versierde wagens gade. Opmerkelijk was dat het corso slechts en kele malen een uitbundige ontvangst ten deel viel. Meestal bracht het publiek zijn bewondering door voorzichtig handgeklap tot uitdrukking. Het mooie weer is ongetwijfeld mede van grote invloed geweest op het bezoekers aantal. Vele bezoekers zaten 's middags in afwachting van de corsostoet langs de wegen te picknicken. Grote politiemacht De politie was zaterdag met vierhonderd man in de bollenstreek op de been om tijdens het rijden van de corsokaravaan de weg vrij te houden en zowel 's morgens als 's middags na afloop het verkeer in toom te houden. De centrale verkeersleiding ge schiedde ondermeer door middel van een vliegtuigje ,dat met mobilofoon in verbin ding stond met de verschillende posten. Vanuit dit vliegtuigje werden zodanige aanwijzingen gegeven, dat de verkeers regelingen op de diverse kruispunten op elkaar waren afgestemd. De politie achtte de regeling, mede gezien het wegennet, beslist niet onbevredigend. Ongelukken van enige betekenis hebben zich in het weekeinde niet voorgedaan. Slechts enkele kleine botsingen werden gemeld. Zondag had de politie 150 man ingezet. Ondanks het aanvankelijk sombere weer, waren de wegen al vroeg vol auto's en bussen, die voornamelijk „Keukenhof" als doel hadden. Enkele uren lang kroop het verkeer, vier rijen dik, met een slakkegang over de wegen. Van Heemstede tot War mond kon men drie, soms vier, haast onafgebroken files van auto's en bussen zien. Bij kruispunten stopte de stroom soms om daarna weer met een langzaam gangetje verder te gaan. Zoveel mogelijk werd getracht de drukte op de hoofdwegen, zoals op de Rijksstraatweg, wat té ver lichten door het verkeer via zijwegen te leiden. In Haarlem is bij het kruispunt Westelijke Randweg—Leidsevaart voor het eerst regelend opgetreden. Vooral zondag tussen twaalf en drie uur leek de bollenstreek één groot wagenpark. Alle parkeerterreinen bij „Keukenhof" stonden toen zo vol, dat naar andere par keergelegenheid moest worden uitgezien. Deze werd ondermeer gevonden in het sportpark bij de vernieuwde Van Lynden- weg. De verbetering van deze weg blijkt voor een goede verkeersregeling rond de hof een uitstekende oplossing. „Keukenhof" heeft beide dagen ongeveer honderdduizend bezoekers getrokken, zon dag zestigduizend en zaterdag veertigdui zend. Een uitzonderlijk aantal bussen werd opgemerkt. Alleen al op de parkeerterrei nen bij de bloementuin stonden zeshonderd bussen. Voorts werden 12.000 personen auto's geteld. Ondermeer uit België kwam een extra trein. Van de bezoekers was on geveer vijftig percent afkomstig uit Duits land. Veertig percent kwam uit eigen land en tien percent uit België en andere lan den. „Een fantastisch bezoek", zei een enthou siaste Th. Zwetsloot van „Keukenhof". „Alle records zijn gebroken. De enorme toeloop kon toch nog tamelijk vlot worden verwerkt. Ernstige stagnaties hebben zich niet voorgedaan. Mijn hulde aan de politie." Ook „Linnaeushof" boekte een mooi re sultaat. Hier hebben 3500 mensen in het weekeinde de bloeiende bollen bezichtigd. ..In vergelijking met voorgaande .laren beweegt, het bezoekersaantal zich in stijgen de lijn", deelde de heer H. W. Roozen met tevredenheid mee. Veel bekijks trokken zondag de mozaie- ken, die vooral in Sassenheim mooi waren, en de geparkeerde praalwagens. De tradi tionele wandeltochten brachten honderden wandelaars op de been. De N.Z.H.V.M. heeft, zondag dertig extra bussen ingezet. Uiteraard ondervonden de bussen op de lijndiensten in hoge mate de gevolgen van de verkeersstremmingen. De bussen van Haarlem naar Leiden waren soms 2Va uur onderweg, wat anderhalf uur meer is dan normaal. Op de halteplaatsen hebben de mensen niet lang behoeven te wachten. Wèl kregen zij „waar voor hun busgeld" doordat zij lange tijd vanuit de bus de bollendrukte konden gade slaan. Geen gunstige indruk De indruk die de bollenstreek op de be zoekers heeft gemaakt, zal niet altijd even gunstig zfjn. Want sommige verkopers vooral gedragen zich niet als gastheren. Soms worden de vreemdelingen op een onfatsoenlijke en grove wijze behandeld, prijzen van bloemen, slingers en eetwaren zijn dikwijls vooral voor de buitenlan ders abnormaal hoog. Als gevolg hiervan kwamen enige Bel gische dames tot de conclusie dat zij beter in Brussel hun tulpen konden kopen. En Duitsers merkten op de van hen bekende wijze op: „Bei uns ist es billiger". Hoe kan het, ook anders, als winsten van tweehon derd tot driehonderd percent worden ge maakt. De kwaliteit van de bloemen is soms zeer slecht. Het komt voor dat 's zon dags bloemen worden verkocht, die 's maandags of 's dinsdags al zijn gesneden. De minder prettige ervaringen zullen bij sommige buitenlanders zeker geen goede indruk van de bollenstreek achterlaten. Hoewel de verkopers goede zaken hebben gedaan, stelden de meesten deze overmatige drukte niet op prijs. Want de automobi listen zijn bij een dergelijk verkeer minder geneigd tot stoppen, daar zij dan de ver keersstroom moeten verlaten en de kans lopen zich niet gemakkelijk in de file te voegen. Niet. alleen de horecabedrijven in de bol lenstreek profiteerden van het massale bezoek. Vooral de bedrijven in de om geving van de bollenstreek voeren er ook wel bij. De Duitsers gaan bijvoorbeeld na een bezoek aan de bloemen naar Zand- voort, waar zij hun verteringen gebruiken. Vele hotels en pensions in de badplaats hadden in het weekeinde gasten. Enkele bedrijven waren zelfs volgeboekt. Terwijl het voor de strandbedrijven een stille dag was, was er in het dorpscentrum een gezellig vertier. In Bloemendaal trok het mozaiek bij het Openluchttheater veel bekijks. Enkele dui zenden mensen hebben de bloemensater staan bekijken. Zaterdagmiddag waren hier de Haarlemse bloemenmeisjes op bezoek om de gasten ruikers te presenteren. Langs de rijksstraatweg in de bollen streek klonken zaterdag weer de uit roepen van bewondering, toen ruim dertig praalwagens in het rijdende „Bloemenparadijs" voorbijtrokken. Bij de grote wagens was de ..Koningin van Sheba" ongetwijfeld het. mooiste werk stuk. De jury bekroonde deze wagen met een eerste en een ereprijs. Zwarte zwanen" van reusachtige af metingen paradeerden in de lange stoet van fleurige en geurige viagens, die tezamen het pralende werkstuk van de trotse bollenstreek vormden. PANAMA (UNI) Een „invasiemacht" van vijftig tot zestig man is zondag in Panama geland, aldus heeft de Panamese minister van Justitie Bazan medegedeeld. De groep zou zijn gestuurd door Fidel Castro met het doel Panama te bevrijden. De nationale garde heeft drie leden van de groep gevangen genomen, van wie er twee Cubaanse paspoorten hadden. Vorige week verklaarde president Er nesto de la Guardia dat een poging van vijfhonderd man om van Cuba uit een in vasie in Panama te ondernemen, door de Cubaanse autoriteiten en andere Latijns- Amerikaanse regeringen was verhinderd. De Panamese regering zal de Organisatie van Amerikaanse Staten (O.A.S.) van de invasie in kennis stellen. De invasie zou een onderdeel zijn van de „samenzwering" van de oud-ambas sadeur in Londen Roberto E- Arias, de echtgenoot van de Britse ballerina Margot Fonteyn. Zij werd vorige week, na een gevangenschap van 24 uur, door Panama uitgewezen. De Panamese regering over weegt of zij uitlevering van Margot Fon teyn zal verzoeken. Arias heeft politiek asieel gekregen op de ambassade van Bra zilië in Panama-city. (AFP) De Amerikaanse autoriteiten hebben naar aanleiding van de ontwik kelingen in Panama ter bescherming van de installaties en om het vrije verkeer in het kanaal te waarborgen, voorzorgs maatregelen genomen in de kanaalzone. MONTREAL (Reuter) Premier Cas tro, die na zijn bezoek aan de Verenigde Staten in Canada verblijft, verklaarde niets van een invasie in Panama te weten. Volgeps hem spreken alleen de dictators van Midden- en Zuid-Amerika over in vasies- MIAMI (Reuter) Twee met pistolen bewapende passagiers hebben de bestuur der van een „Viscount" van de Cubaanse luchtvaartmaatschappij tijdens een bin nenlandse vlucht gedwongen te Key West in de Amerikaanse staat. Florida te landen. Het toestel had dertien inzittenden - twaalf passagiers en de bestuurder. Vier Cubaanse passagiers zijn op last van de Amerikaanse immigratieautoriteiten aan gehouden. (Van onze correspondent in Bonn) Het Noorditaliaanse plaatsje Cadenab- bia. waar de West-Duitse bondskanselier Adenauer zijn vakantie doorbrengt, is tot een tweede Bonn geworden, waar de grondslag wordt gelegd voor de Westduitse houding tijdens het aanstaande overleg der westelijke ministers te Parijs. De Ame rikaanse ambassadeur te Bonn, Bruce, bracht, tot grote verrassing van vele poli tici, het afgelopen weekeinde plotseling een bezoek aan Cadenabbia. Gisteren kwam de minister van Buitenlandse Za- Sinds 1947 is de werkgelegenheid in de landbouw jaarlijks met twee percent ge daald. De Rijksdienst voor het nationale plan verwacht, dat het aantal „plaatsen" in de landbouw tot 1980 ieder jaar met min stens één percent zal blijven afnemen en dat het aantal bedrijfshoofden, meewer kende zoons en land- en tuinbouwarbei- ders in die jaren zal dalen van 431.000 tot 335.000. Deze mededelingen deed dr. ir. D. R. Mansholt, directeur-generaal voor de ar beidsvoorziening, zaterdag in Utrecht op het congres van de federatie van vereni gingen van oud-leerlingen van hogere agrarische scholen. Hij hield op deze bij eenkomst een inleiding over „de arbeids voorziening in de landbouw en de plaats van de afgestudeerden van hogere agra rische scholen". Volgens dr. Mansholt heeft men bij de prognose rekening gehouden met een stij ging van de werkgelegenheid in de tuin bouw van 20.000 man. Hij verklaarde, dat de verwachtingen van de Rijksdienst voor het nationale plan overeenstemmen met die van het Instituut voor landbouwtech niek en -rationalisatie. Van de factoren die bij de vermindering van de werkgelegenheid in de landbouw een rol spelen, noemde dr. Mansholt de mechanisatie en de rationalisatie, de be tere cultuur-technische omstandigheden, de vermindering van het aantal bedrijven, de verbetering van de werkmethoden, de ruimere vraag naar arbeidskrachten in andere sectoren en de verschillen in loon- en arbeidsvoorwaarden in de industrie en in de landbouw. ken, Von Brentano, in dit Italiaanse plaatsje aan. Hieruit maakt men op dat de bondskanselier de touwtjes nog altijd strak in hander. houdt. Men neemt te Bonn aan dat Bruce heeft gepoogd Adenauer te bewegen tot een elastische politiek met betrekking tot de ministersconferentie met de Russen te Genève. De Amerikanen zouden een po sitie innemen tussenMacmillan en Ade nauer in. Waar de Britten bereid zijn met de Russen te praten over maatregelen, die zouden kunnen leiden tot een militaire ontspanning, daar houdt Adenauer vast aan de stelling dat iedere militaire ont spanning gepaard dient te gaan met ecu politieke verlichting van de Duitse situatie. Men neemt te Bonn veraer aan dat deze starre Westduitse houding niet slechts heeft geleid tot een verschil van mening van Bonn met de Britten, maar ook met de Amerikanen. Adenauer staat, zo zegt men te Bonn. voor een moeilijke beslis sing, hij heeft zich negen jaar lang naai de Amerikaanse politiek gericht en kan daar niet mee breken, maar even groot is zijn vrees voor een toegeven aan de Russen. Bruce, die te Londen heeft deelgenomen aan het overleg van de werkgroep, die de westelijke houding voor Genève besprak, zou Adenauer voor een buigzamer houding hebben trachten te winnen. Hij zou de bondskanselier er van hebben willen over tuigen dat er geen enkele reden is voor West-Duits wantrouwen tegenover de Brits-Amerikaanse politiek, die blijkbaar bereid is tot een elastischer houding. Noch te Londen noch te Washington is men be reid met concessies zo ver te gaan, dat Duitsland geneutraliseerd of gediscrimi neerd zal worden. Men dient echter, aldus de Amerikanen, te Genève met een wes telijk voorstel te komen ten aanzien van Duitsland en de Europese veiligheid, dat voor de Russen, waar dan ook, aankno pingspunten heeft. Anders zou Genève een nutteloze onderneming worden. Men blijft er overigens te Bonn bij dat de perspectieve te Genève niet bijzonder wijds kunnen zijn. Bij Koninklijk Besluit is aan de heer J. J. Terpstra, op zijn verzoek, met ingang van 30 april 1959, eervol ontslag verleend uit zijn ambt van notaris te Haarlem. (Van onze correspondent in Parijs) Ruim honderdduizend kiesmannen, gere kruteerd uit de algemene of provinciale raden, de gemeenteraden en de leden der Nationale Vergadering, hebben gisteren in Frankrijk 255 nieuwe leden voor de Raad der Republiek aangewezen, die onder de vijfde republiek weer de vroegere naam van Senaat heeft herkregen. Het zijn vooral de rooms-katholieke volksrepublikcincn, die met acht cn de onafhankclyken of con servatieven en de. radicalen, die elk met vijf zetels winst de zege in deze getrapte verkiezingen hebben behaald. De socialis ten verloren vijf en de communisten en gaullisten ieder twee zetels. Aangezien het kiezerscollege in Algerije nog niet voltallig was, zullen er in dat land later nog 32 se natoren mogen worden aangewezen. Voor de 255 vakante senaatszetels hmd- den zich ruim 1250 kandidaten aangemeld, onder wie een kleine honderd vroegere af gevaardigden van de Nationale Vergade ring, die nu hun revanche op hun mislukte campagne van september hoopten te nemen. Voor een ruim deel hunner bleek die hoop verwezenlijkt. Bekende kopstukken uit Frankrijk's Tweede Kamer der vierde republiek zullen nu onder de vijfde in de Senaat terug keren, zoals de oud-premier Edgar Faure, de voormalige rooms-katholieke prcsidenl der Nationale Vergadering Schneiter, ex- ministers als de socialistische burgemees ter van Marseille Defferre, de rooms-ka- tholiek Louvel en de linkse radicaal Mit terrand en de beide rechtse radicalen oud burgemeesters van Parijs, Lafay en Vigier. Ook de gehaaide Jacques Duclos, de vroe gere communistische fractieleider, die een der scherpste debaters was van het palais Bourbon, en Jeannette Vermeersch. de echtgenote van de communistische secre taris-generaal Thorez, zullen hun terrein van actie naar het Palais du Luxembourg, de zetel van de Senaat, verleggen. In beginsel worden de senatoren voor negen jaar benoemd, doch slechts een der de der leden zal die hele periode mogen uitzitten. Deze week zal worden geloot wie der nieuwe leden zijn zetel drie, zes of negen jaar, zal behouden. Iedere drie jaar wordt namelijk een derde van de Senaat vernieuwd. Onder de vijfde republiek heeft de Se naat nogal aanzienlijke terreinwinst aan prestige en politieke invloed op de Natio nale Vergadering geboekt. Doordat ver scheidene bekende ex-gedeputeerden wier persoonlijkheid niet onderschat kan wor den, nu bovendien hun entree zullen ma ken in de Senaat, mag zeker worden ver wacht, dat dit hoge college in de toekomst extra belangstelling zal trekken. De presi dent van de Senaat komt, in rangorde van belangrijkheid volgens de nieuwe consti tutie, nu onmiddellijk n~ het staatshoofd, een positie die onder de vierde republiek door de voorzitter van de Nationale Ver gadering werd ingenomen. De senaatsvoor zitter zal in geval van ziekte of overlijden van het staatshoofd hem ook onmiddellijk ofschoon tijdelijk moeten vervangen en velen zien in hem dan ook al de aange wezen opvolger van de president der repu bliek. Aan die verkiezing (morgen) van de president van de Senaat, een functie die nu al twaalf jaar door de (zwarte) radicale senator Monnerviile vervuld werd, mag zeker een veel groter belang worden ge hecht dan men er vroeger aan placht toe te kennen. Politiek gezien is het gezicht van de Se naat door de verkiezingen van gisteren maar weinig veranderd. In tegenstelling met de Nationale Vergadering, die zich bij de laatste algemene verkiezingen ingrij pend van aanzien en politieke structuur wijzigde, is de Senaat qua samenstelling vrijwel dezelfde gebleven. De U.N.R., de nieuw partij van de neo-gaullisten, zal zich in de Senaat met een veel bescheide ner positie tevreden moeten stellen, terwijl de conservatieven, met 85 zetels, hun frac tie nog eens versterkt hebben. Men kan dan ook zeggen dat in de nieuwe Senaat de klassieke rechtervleugel haar stellingen met succes verdedigd heeft tegen de nieuwe U.N.R. van Soustelle en Debré, die de uitdrukking is van een meer dyna mische of agressieve vorm van rechtse ge zindheid. Het ligt in de lijn der verwach ting, dat een conservatief morgen tot voor zitter van de Senaat zal worden gekozen om in die functie tevens op te treden als eventuele „dauphin" van De Gaulle op de post van staatschef.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11