Kroesjtsjev wijst voorstel van Eisenhower af Formateur wellicht nog heden naar de koningin OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Nieuw staatshoofd in China: Lioe Sjao-ïsji iW MORRIS '(wforeijou(uiif/ Huisvrouwen let op! Prins Willem George Frederik op de St.Laurens waterweg Colons in Algerije woedend over gratieverleningen Over Brits plan is wellicht te praten Haarlemmer Kees Blom aan het roer Voor Binnenlandse Zaken is thans mr. W. F. Lichtenauer (C.H.) aangezocht Opruiende taal tegen De Gaulle Brits vliegtuig bij Turks- Russische grens vermist Feijenoord-Manchester U. op het t.v.-scherm DEMONSTRATIES (HOEM SOM) Zuidelijke wind ALS EERSTE ZEESCHIP Europeanen moeten weg uit olie-industrie in Irak Hervormer van onderwijs in Indonesië overleden Gelukbr engst er Ir. A. H. Ingen Housz voorzitter raad van commissarissen Hoogovens Het woord is aan DE KABINETSFORMATIE Strenger optreden tegen schoolverzuim in Amsterdam Negergevangene wellicht reeds gelyncht Daily Herald: Is prins Philip niet teveel van zijn kinderen weg? 73e JAARGANG No 243 MAANDAG 27 APRIL 1959 304e JAARGANG No 91 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nxs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman MOSKOU (Reuter/AFP) De Russische minister-president, Kroesjtsjev, heeft pre sident Eisenhower meegedeeld dat een ak koord over beëindiging van proeven met kernwapens moet slaan op proeven in de dampkring, in de grond, onder water en op grote hoogte. Dit in antwoord op de brief van Eisenhower van 13 april, waarin een beperkt verbod werd voorgesteld om de huidige besprekingen te Genève over dit vraagstuk niet te doen mislukken. De president had voorgesteld te verbie den dat er proeven met kernwapens wor den gehouden op minder dan 48 kilometer van de aarde. Kroesjtsjev blijkt van oor deel te zijn dat een dergelijke afspraak er niet toe leidt dat de produktie van steeds LONDEN (UPI) Sinds donderdag wordt een Brits transportvliegtuig met één geheime lading voor de Britse raketbasis in Australië aan boord vermist in de om geving van de Turks-Russische grens. Het werd het laatst gezien boven de Turkse stad Mus, ongeveer 150 kilometer van de grens. In hetzelfde gebied hebben, volgens een Perzisch protest aan Moskou, zes Russi sche straaljagers het Perzisch luchtruim geschonden. Het was ook in deze omge ving, dat het vorig jaar een onbewapend Amerikaans transportvliegtuig door Rus sische luchtstrijdkrachten werd neerge schoten. Vliegtuigen van de Britse, Amerikaan se, Perzische en Turkse luchtmacht zoe ken nu naar het verdwenen vliegtuig, een vier motorige Tudor van een Britse char termaatschappij. Het had twaalf personen aan boord, een bemanning van zes leden en een vervangingsploeg van zes. Een woordvoerder van het Britse minis terie van vervoer heeft bevestigd, dat een deel van de lading voor de raketbaan van Woomei-a in Australië geheim was. Het transport was in handen van „Air Char ter", die geregeld zendingen uit Engeland naar de raketbaan overbrengt. Een woordvoerder van de Air Charter zei, dat de mogelijkheid niet is uitgeslo ten, dat het vliegtuig tot landen werd ge dwongen in Rusland. De Perzische regering heeft reeds twee keer geprotesteerd tegen schendingen van het Perzisch luchtruim door Russische ja gers. De propaganda-oorlog tussen de twee landen duurt onverminderd voort. Zater dag werd in Perzië een station opgevan gen dat zich „de stem van vrij Perzië" noemde. Men neemt aan, dat de zender op Russisch grondgebied staat. Advertentie BARTELJORISSTR." HAARLEM TEL 13439 FALCON WOLLEN TWEEDMANTELS In plaats van het filmprogramma, dat morgenavond zou worden uitgezonden, en thans komt te vervallen, zal de Nederland se Televisie Stichting de voetbalwedstrijd uitzenden van Feyenoord tegen Manches ter United. Advertentie wegens enorme belangstelling en op veler verzoek 's middags om 2 uur en om 4 uur precies 's avonds om 7 uur en om 9 uur precies van do vool bosprokon KOLEN- EN OLIEHAARDEN MET GERICHTE WARMTE Hot groto succo» van do Jaarbour» 1959. leder» Huisvrouw gaat natuurlijk do Hoenson haard mot ge richte warmte xlon brondon. Do haard, dlo alleen déér warmte gooit In hot vertrek waar warmte noodzakelijk Is. De haard waarvan zolls «chrlltolljlc wordt gogz- randoord dat géén storko rootvormlng, géén koudo voeten en géén hogo brandstolkosten kunnon voorkomen. Dozo demonstraties moot U beslist bijwonen. WOENSDAG 29 APRIL in de bovenzaal van het GEMEENTELIJK CONCERTGEBOUW Verwachting tot morgenavond: Iets koudere nacht met opkla ringen en een zwakke tot ma tige wind tussen zuidwest en zuid. Morgen overdag toene mende bewolking met plaatselijk enige regen. Hogere temperatu ren dan vandaag en een matige tot krachtige wind tussen zuid oost en zuid. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S. krachtiger kernwapens wordt verhinderd. Bovendien leiden dergelijke proeven tot vergiftiging van de dampkring en de aar de. Kroesjtsjev voegt eraan toe: „Ik hoop dat er tussen ons overeenstemming zal worden bereikt over één van de belang rijkste en dringendste vraagstukken van onze tijd". Kroesjtsjev heeft premier Macmillan verwittigd van zijn antwoord op Eisen hower's voorstel. Macmillan heeft het voorstel van de Amerikaanse president ge steund. In de brief aan Macmillan zegt Kroesjtsjev dat het voorstel van de Britse premier om van tevoren voor elk land vast te stellen hoeveel reizen de waarnemers mogen maken, die toezicht moeten houden op de naleving van een akkoord tot be ëindiging van kernproeven, misschien een goede basis is voor het bereiken van een veelomvattende overeenkomst over dit vraagstuk. Kroesjtsjev zegt erop te ver trouwen dat Macmillan zijn vertegenwoor diger te Genève opdracht zal geven te stre ven naar een oplossing van het vraagstuk in overeenstemming met zijn tijdens zijn bezoek aan Moskou uiteengezette denk beelden. Manoeuvre LONDEN (UPI) De nota's aan Eisen hower en Macmillan worden in Londense diplomatieke kringen beschouwd als een manoeuvre om aan de vooravond van de Geneefse besprekingen een verwijdering tussen Groot-Brittannië en de Verenigde Staten te doen ontstaan. De Russische regering aanvaardt in prin cipe Macmillan's voorstel inspectie ter plaatse op eventuele schendingen van een akkoord betreffende het staken van kern wapenproeven te beperken tot specifieke proefterreinen. De Amerikaanse regering heeft deze suggestie van de hand gewezen, toen, Macmillan vorige maand Washington bezocht. MONTREAL (Reuter) Het 1599 ton metende schip „Prins Willem George Fre derik" van de Mij. Zeetransport n.v. is zaterdag als eerste zeeschip bij Montreal de nieuwe Sint-Laurenswaterweg opgeva ren. Het schip werd voorafgegaan door de ijsbreker „D'Iberville" een andere rege ringsijsbreker en vier Canadese binnen schepen. De Prins Willem George Frede rik heeft lading voor de havens Toronto, Cleveland en Chicago aan boord. De Prins Willem had alle beschikbare vlaggen uitgestoken, toen het schip zater dagochtend zijn ligplaats verliet. Kapitein Aaldijk stond in zijn beste uniform op de brug. Roerganger was derde stuurman Kees Blom uit Haarlem. Deze knappe officier, wiens ooms en grootvader ook zeelieden zijn geweest, heeft gelegenheid gekregen zijn zuster, mevrouw Anne Duyn uit Stamford in Ontario te bezoeken tij dens een verlof van vijf dagen. Meer dan zeventig schepen lagen klaar om de nieuwe zeeweg binnen te varen. On geveer 15.000 arbeiders hebben vijf jaar lang gewerkt aan deze verbinding, die het hart van het Amerikaanse vasteland bin nen het bereik van de grootste schepen zal brengen. Grote vrachtschepen kunnen nu recht streeks doorvaren van de Atlantische Oceaan naar het Eriemeer en later, als de kanalen die de grote meren verbinden zijn uitgediept, ook naar het Huron-meer en het meer van Michigan, een afstand van ongeveer 3500 km., gemeten van de Atlantische Oceaan. De totale kosten van (Van onze correspondent in Londen) Volgens een verklaring van dr. Ibrahim Koebbah, minister van Economische Za ken van Irak, hebben de oliemaatschap pijen zich akkoord verklaard vrijwel alle voor de concerns wei-kende vreemdelingen zo spoedig mogelijk door Irakezen te ver vangen. Binnen enkele maanden zullen al le buitenlanders, op enkele leidende func tionarissen na, de raffinaderij te Bagdad hebben verlaten. Binnen enkele jaren zal het personeel der maatschappijen geheel uit Irakezen bestaan. Op het ogenblik heb ben zij ongeveer vijfhonderd buitenlanders in dienst. Ook is in de besprekingen tus sen de regering van Irak en de Iraakse petroleum maatschappij overeengekomen een Irakees als executief directeur te be noemen in de raad van beheer in Londen. De Iraakse petroleummaatschappij be staat uit Brits, Frans, Amerikaans en Ne derlands kapitaal. Verder werd besloten dat de oliemaatschappijen nieuwe raffina derijen in Irak zullen oprichten. Irak ont vangt de helft van de winsten. Dit winst aandeel zal, na nieuwe onderhandelingen, mogelijk nog worden verhoogd. Irak zal de distributie van olieprodukten in eigen land zelf ter hand nemen. Lord Monckton, het hoofd van de Iraak se petroleummaatschappij, die na zijn be sprekingen met premier Kassem in Lon den is teruggekeerd, heeft er in toege stemd dat Irak zal kunnen beschikken over 12l/2 pet. van alle olie uit de bronnen van de maatschappij. Irak bezat dit recht altijd op papier, maar het was onderhe vig aan beperkingen, welke thans over boord gegooid zijn. de nieuwe zeeweg bedroegen 470 miljoen dollar. De officiële opening op 26 juni wordt verricht door koningin Elizabeth van Engeland en president Eisenhower. Race naar Toronto De UPI-correspondent Dick Bacon aan boord van de Prins Willem George Frede rik seinde zaterdag: Kapitein Aaldijk is in een race van vier landen gewikkeld om als eerste Toronto te bereiken. De tegen partijen zijn een Duits, een Frans en een Brits schip. De Prins Willem George Fre derik is speciaal voor gebruik op de sea way „gestrekt" tot negentig meter. Hoewel de Prins Willem niet aan de kop van de armada ging, was aller belangstel ling op dit schip gericht. Een aantal zee schepen dingt naar de eer om als eerste binnenhavens als Toronto, Hamilton, Cleveland, Chicago en Detroit te bereiken. Het feit, dat kapitein Aaldijk vóór zijn concurrenten door de sluis in Montreal ging, verzekert hem nog niet van de over winning in de wedstrijd naar Toronto. Drie andere zeeschepen wensten de Prins Wil lem partij te geven: de Duitser Lahnstein, de Fransman Charles L.D. en de Engels man Manchester Faith. „Alle drie zijn sneller dan wij zijn," vertelde kapitein Aaldijk aan UPI, „on ze topsnelheid is tussen 12 en 13 knopen en de andere drie zijn 3 a 6 knopen snel ler". TORONTO (UPI) Het Nederlandse vrachtschip Prins Willem Frederik heeft hedenochtend om 9.54 uur afgemeerd in de haven van Toronto en is daarmee het eerste buitenlandse schip geworden, dat de zaterdag geopende St. Lawrence zeeweg naar Toronto is gepasseerd. DJAKARTA (UPI) Ki Hadjar Dewan- tara, bekend als de geestelijke vader van het Indonesische nationale schoolsysteem en eerste minister van Onderwijs is zon dag in Djokjakarta op 69-jarige leeftijd overleden. Zaterdag voer de Prins Willem- Frederik als eerste zeeschip de nieuwe St. Lau- renswaterweg op achter een Canadees binnenschip en enige ijsbrekers. Prinses Beatrix heeft zaterdag de openingsplechtigheid bijgewoond van het wereldhockeytoernooi voor dames, dat in Amstelveen wordt gehouden. Na de vlaggenpara.de werden de aan voersters van de vijftien deelnemende landen aan de Prinses voorgesteld. Op de foto ziet men de aanvoerster van het Engelse team, mej. Barbara Ry- lands, die aan de Prinses wordt voor gesteld. In de maandag gehouden vergadering ter voorlichting van het personeel over de resultaten van het jaar 1958 heeft de di rectie van Hoogovens meegedeeld, dat door de raad van commissarissen van Hoog ovens op voorstel van de huidige voorzit ter, de heer A. F. Bronsing, is besloten ir. A. H. Ingen Housz ingaande 14 mei van dit jaar te benoemen tot voorzitter van de raad. Het presidium van de raad zal dan als volgt zijn samengesteld: ir. A. H. Ingen Housz, voorzitter, A. F. Bronsing, onder voorzitter, ir. W. H. Kruyff ondervoorzit ter. Advertentie THUMPS' ELECTRISCHE SCHRIJFMACHINES KANTOORMACHINE- ARTOG Schotcrwcg 122 - Haarlem - Tel. 50130 Anonymus: Iedere generatie hekelt oude fouten en begaat nieuwe. HONGKONG (Reuter-AFP) De Chi nese communistische partijtheoreticus Lioe Sjao-Tsji is maandag benoemd tot Chinees staatshoofd als opvolger van Mao Tse-Toeng. De benoeming ging uit van het nationale volkscongres in Peking, al dus het persbureau Nieuw-China. In december van het vorig jaar besloot Mao Tse Toeng af te treden als voorzitter van de republiek(staatshoofd) om zich ge heel te kunnen wijden aan partijpolitiek en -theorie .Hij bleef echter voorzitter van de communistische partij en is daarmee nog steeds de machtigste figuur in com- munistisch-China. (Van onze parlementaire redacteur) De formatie-De Quay was zaterdag middag nog niet definitief geslaagd. Na dat zaterdag alle kandidaat-ministers, met uitzondering van de nog ontbreken de kandidaat-minister uit de kring van de C.H.U., van 's morgens half elf tot 's middags drie uur in het Kurhaus te Scheven ingen bijeen waren geweest ter bespreking van het regeringsprogram, werd besloten zich over alles nog eens rustig een weekeinde te beraden, waar door prof. De Quay ook nog tijd zou krijgen een sterkere figuur uit de C.H.U. aan te trekken. Daarin is hij zaterdag avond wellicht nog geslaagd in de per soon van mr. W. F. Lichtenauer, 58 jaar, algemeen voorzitter van de Scheepvaart vereniging-Zuid te Rotterdam, lid van de Eerste Kamer. Nieuwe en ernstige spanningen doen zich de laatste dagen gevoelen tussen de rechtse activisten in Algerije en de presi dent der Franse republiek, generaal Char les de Gaulle. Het feit dat het staatshoofd vorige week dertig Algerijnse fellagha, die door de militaire gerechtshoven ter dood waren veroordeeld, gratie verleende, heeft de betrekkingen tussen Parijs en Al giers nu opnieuw in hoge mate verscherpt. De dag, nadat De Gaulle de hand over het hart had gestreken, werd er in de buurt van Oran in Algerije juist een Franse boerenfamilie op beestachtige wijze uit gemoord. Niet zonder enige reden veron derstellen de Franse colons dat het F.L.N. ook in deze misdaad de hand heeft gehad en die ultra's ontzien zich niet generaal De Gaulle bijna van morele medeplich tigheid te betichten. De leiders der Franse scherpslijpers in Algerije' hebben een ma nifest gepubliceerd, waarin van provoca tie van de zijde van De Gaulle gesproken wordt en waarin verder het voornemen tot uiting komt de dertiende mei niet als een dag van feest, doch van rouw te zul len herdenken. Minister-president Michel Debré, die de afgelopen dagen in Algerije doorbracht, heeft door zijn vertrek uit Al giers nog gepoogd enige olie op de golven van nationalistische hartstochten te gie ten. Debré verklaarde, dat hij niet kan toestaan dat individuele maatregelen van gratie door het staatshoofd met politieke bedoelingen werden geëxporteerd. Niette min merkte hij ook op, dat de oorlog tegen de Algerijnse nationalisten tot het bittere einde zal worden uitgevochten, indien on verhoopt mocht blijken dat de humane ge baren van generaal De Gaulle bij de lei ding van het F.L.N. alleen maar op onbe grip zouden blijven stuiten. Tulpen. In Zürich is zaterdag de na tionale bloemententoonstelling van Zwit serland geopend. Langs de oevers van het Vierwoudstedenmeer beslaat de tentoon stelling een oppervlak van 150.000 vierkan te meter. Ondermeer staan 135.000 Neder landse tulpen te bloeien. Het schoolverzuim in Amsterdam is de laatste tijd dusdanig gestegen, dat de of ficier van Justitie mr. H. W. Wetzels zich speciaal zal belasten met het vervolgen van ouders van scholieren, die opzettelijk uit school thuis worden gehouden. Bij de commissies tot wering van school verzuim waren over 1958 meer dan 3000 gevallen van ongeoorloofd schoolverzuim bekend. Uiteraard zijn er meer gevallen geweest, maar deze zijn niet ontdekt. Uiteraard kunnen alleen maatregelen worden genomen, als het leerplichtige kinderen betreft. In bepaalde buurten is het spijbelen met medeweten van de ouders in 1958 met bijna de helft toege nomen. Tot dusver werden ouders, die hun kin deren thuishielden om hen bijvoorbeeld huishoudelijk werk te laten verrichten, al leen bij veelvuldige herhaling vervolgd. De straf bestond dan meestal uit een kleine boete. In het vervolg zal de inspectie van het onderwijs de via de commissies tot wering van schoolverzuim bekendge maakte gevallen echter terstond doorgeven aan de politie, die de ouders zal verhoren en procesverbaal zal opmaken. Mr. Lichtenauer is eventueel bereid de portefeuille van Binnenlandse Zaken te beheren, maar hij zou het best tot zijn recht komen op de zetel van Verkeer en Waterstaat. Dit zou dan wederom aanlei ding zijn tot een verschuiving van zetels. Drs. H. A. Korthals (V.V.D.), voor wie de portefeuille van Verkeer en Waterstaat was bestemd, zou dan minister van Binnen landse Zaken worden. Deze zetelverschuiving zou opnieuw oor zaak kunnen zijn van moeilijkheden, omdat prof. Zijlstra zich heeft teruggetrokken om de zetel van Binnenlandse Zaken voor de C.H.U. vrij te maken, maar zo langzamer hand begint iedereen moe te worden van de „Stoelendans". De verwachting was vanmorgen dat de formateur vanmiddag definitief zou slagen. De aanstaande minis ters zijn eerst in een klein gezelschap, daarbij bijna voltallig en naar men hoopte, vandaag compleet, reeds enige malen bijeen geweest om het regeringsprogram met de formateur te bespreken. In dit ver gevor derde stadium zou het een vreemde indruk wekken als de formatiepoging van prof. De Quay toch nog zou mislukken. Bij vorige kabinetsformaties was er een kant-en-klaar regeringsprogram waarmee een aantal partijen zich had verenigd, maar ditmaal moet het kabinet de algemene beleidslijnen, die prof. De Quay op papier had gezet, in bijzonderheden uitwerken en goedkeuren. De bijeenkomst van vandaag kan men zien als de constituerende ver gadering van het nieuwe kabinet. En als de laatste moeilijkheden zijn opgelost en alle ministers de verantwoordelijkheid hebben aanvaard voor het totale rege ringsprogram, kan prof. De Quay dit nog vandaag aan de Koningin mededelen. POPLARVILLE (Reuter) De Ameri kaanse federale recherche is zondag een onderzoek op grote schaal begonnen naar de ontvoering van de negergevangene Parker uit de plaatselijke gevangenis van Pearl River in Mississippi. De naspeu ringen van de plaatselijke politie onder leiding van de sheriff waren tot dusver vergeefs. Tien gemaskerde mannen wa ren vrijdagnacht het gevangenisgebouw binnengedrongen en hadden de schreeu wende neger - die verdacht wordt van aanranding van een blanke vrouw - in een auto meegevoerd' Van de cel, waar Parker gevangen zat, tot voor de deur van de gevangenis liep een bloedspoor. Zijn ongeveer tien ge maskerde ontvoerders kregen de sleutels van de gevangenis in handen door in het kantoor van de sheriff een ruit te vernie len. Zij kwamen te weten waar Parkers cel was door het de andere gevangenen te vragen, die, bevreesd door het zwaaien met revolvers, de inlichting gaven. Zij lieten zich ook uitleggen hoe zij de cel deur moesten openen. Omtrent de identiteit van de ontvoer ders is vrijwel niets bekend. De gevange nen zijn kenneliik bang om de politie in lichtingen te geven. Men vreest dat de neger reeds gelyncht is. LONDEN (Reuter) Het Britse socia listische blad de „Daily Herald" vraagt zich in zijn nummer van vandaaig af, of de hertog van Edinburgh niet te veel van zijn kinderen, prins Charles en prinses Anne, weg is. Donderdag keert prins Philip van een reis om de wereld terug die honderd dagen heeft geduurd. Zeven weken later zal hij met koningin Elizabeth vertrekken voor bezoeken aan Canada en West- Afrika, waarmee 77 dagen gemoeid zullen zijn. Het blad zegt de gedachte van vele ouders te vertolken als het vraagt of prins Philip wel het juist.e evenwicht weet fce vinden tussen zijn taak als lid van de koninklijke familie en zijn verantwoorde lijkheid als vader.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1