„Plaatsbespreking" voor de haven in het toekomstige West-Europa Oecumenische Raad in Nederland bijeen Te optimistisch? een sensatie Verbetering IJmuider havenmond dient tijdig gereed te zijn voor grotere schepen raatótoel 3 en een lagere prijs I Duitse onderscheiding voor dr. H. D. Salinger DE HOOFDSTAD BLIKT IN DE TOEKOMST Bij het kaartje Uitslag werpwedstrijd Elegante oplossing Vlasfabriek binnen een jaar twee keer afgebrand Buurman in arrestverdacht van brandstichting Expeditiebedrijf in Assen afgebrand Geluidstechnicus is elfduizend gulden schuldig de Man in brandend huis om het leven gekomen Peter Maag wordt dirigent van Nederlandse Opera MAANDAG 2 7 APRIL 195 9 Asstndtlf» ;W«jtzo an VERKLAPING Zaandam' STUKGOED DROOG MASSAGOED MINERALE OLIËN \J INDUSTRIE AAN GROOTSCHEEPS- p.' VAARWATER U INDUSTRIE AAN 81NNENSCHEEP^M^ VAARWATER PWM? SCHAAL I -SOOOO M'-.t/X "W.'A Bloem«ndaol y'A i Spaarnd' Amsterdam De conclusies die zijn gepubliceerd in de nota over de toekomstige ontwikkeling van de Amsterdamse haven, zijn genomen na een diepgaande studie. Bij alle opti mistische verwachtingen echter dient men de realiteit niet uit het oog te verliezen Men kan niet ontkennen dat de aan- en afvoer van grondstoffen en van in dustriële produkten in de toekomst be langrijk zullen toenemen. Het blijft ech ter de vraag in hoeverre Amsterdam de kans krijgt en de geboden kansen ge bruikt om de haven aan de toekomstige eisen aan te passen. Amsterdams haven is thans toegankelijk voor schepen tot 30.000 ton. Het Botlekgebied bij Rotter dam is bij hoog water bereikbaar voor schepen tot 45.000 ton. Het thans in uit voering zijnde project op het eiland Ro zenburg zal straks toegankelijk zijn voor schepen tot 65.000 ton. De prognose is gemaakt voor 1975. Men heeft dus nog ruim 15 jaar de tijd- Dat is niet veel, wanneer men bedenkt dat Rot terdam in deze de hoofdstad al een stap vóór is en dat aan de verbetering van de havenmond bij IJmuiden nog moet wor den begonnen. Terecht wordt danook in de nota ge zegd dat het een dwingende eis is dat het Noordzeekanaalbekken op het juiste tijd stip de zeer grote schepen der toekomst zal kunnen ontvangen. Vooral dit juiste tijdstip is van doorslaggevende beteke nis. Indien aan de eis van tijdig gereed zijn niet zou worden voldaan, zullen de bedrijven, die de aan te voeren hoeveel heid goederen zouden moeten verwerken, zich elders vestigen. Voorts moet worden afgewacht in hoeverre de concurrentie strijd op het gebied van het massagoed- vervoer zich zal ontwikkelen. Het lijkt ons bijzonder moeilijk nu reeds te kunnen zeggen dat na de uitbreiding van de over slagcapaciteit in beide havens - die 16 miljoen ton zou bedragen - Amsterdam 14 miljoen ton naar zich toe zal kunnen trekken. De Dienst der Havens en Handelsinrich tingen verdient echter een pluim voor deze interessante studie, welke door di recteur ir. N- Snijders van een wijs motto is voorzien „Wat de toekomst brengt zijn grotendeels de consequenties van wat men deed en van wat men verzuimde te doen". Advertentie Een groot aantal verbeteringen, waarvan wij noemen: Spiraalvering vóór- - Progressieve vering achter Geheel gemoderniseerd front Fraai dashboard met luxe instrumenten Veiligheidsstuurwiel met luxe claxonring Tandem-ruitenwissers Verbeterd remsysfeem Groter motorvermogen SKODA OCTAVIA (43 p.k.) 2 d. sedan f 5.695.- OCTAVIA SUPER (47 p.k.) id. f 6.095.- FELiCIA (53 p.k.) sportcabr. f 8.950.- (incl. verwarming en rolhoes) DEALER Garage VERBEEK Bloemendaalseweg 5-7 Bloemendaal Tel. 52301 De president van de Duitse Bondsrepu bliek heeft dr. H. D. Salinger, die reeds vóór de oorlog in Nederland woonde, on derscheiden met het Kruis van Verdien ste eerste klas van de Orde van Verdien ste van de Duitse Bondsrepubliek. De on derscheiding, die dr. Salinger is toegekend op grond van zijn verdiensten op het ge bied van de Europese integratie, is hem uitgereikt door de ambassadeur van de Bondrepubliek in Nederland, dr. Löns. Dr. Salinger verspreidde reeds tijdens de oorlog klandestien onder het pseudo niem „Hades" een document onder de titel „De wedergeboorte van Europa", waarin hij betoogde dat de vrede pas zal komen indien er naar gestreefd wordt om de Europese landen in een federatie te ver enigen ten einde hun economische, sociale en politieke integratie mogelijk te maken. Het geschrift, werd in 1945, na de oorlog uitgegeven. Samen met prof. dr. H. Brug- mans, mr. H. R. Nord, Alfred Moser, mr. dr. W. Verkade, ds. O. T. Hylkema nam dr. Salinger het initiatief tot de oprich ting van de Europese Beweging. Hij be heert in Den Haag een aantal secretaria ten van Europese belangengroeperingen. 2 Ol O2 NOORDZEE (Van onze Amsterdamse redacteur) De Amsterdamse haven gaat een grote toekomst tegemoet. Het aantal schepen, dat per jaar de hoofdstedelijke haven bezoekt (in 1958: 7107) zal, naar verwacht wordt, in 1975 tot 12.250 zijn gestegen. Deze optimistische prognose is door de Dienst der Havens en Handelsinrichtingen van de gemeente Amsterdam neergelegd in een uitvoerige nota, die het resultaat is van een studie over de plaats, welke de haven van Amsterdam in het toekomstige West-Europa zal innemen. In 1975 wordt een totaal vervoer van kolen en ertsen verwacht van rond 19 miljoen ton (1958: 4,9 mil joen ton). Ervan uitgaande, dat in Amsterdam de geboden kansen zullen worden gebruikt, wordt voor 1975 een totaal olievervoer verwacht van 16,5 miljoen ton (1958: 1,7 miljoen ton). Wat de overige goederen betreft wordt op grond van de ont wikkelingen in de laatste zeven jaar aangenomen, dat in 1975 de totale aan- en afvoer van deze „overige goederen" 8,8 miljoen ton zal bedragen (1958: 4,7 miljoen ton). Dat de toeneming van het scheepvaartverkeer in 1975 niet evenredig zal zijn aan die van het goederenvervoer, heeft zijn oorzaak in het feit, dat de grootste toeneming wordt verwacht in de sector der massagoederen. En juist in deze sector zal de toenemende grootte van de schepen oorzaak zijn, dat het aantal schepen relatief vermindert. Bij het bepalen van het toekomstige goederen vervoer is men er van uitgegaan, dat het Noordzeekanaalbekken in staat zal zijn op het juiste tijdstip, door een verbetering van zijn toegang van zee uit, de zeer grote schepen der toekomst te ontvangen. De positie van de Amsterdamse haven in het toekomstige Europa zal enerzijds worden bepaald door de te verwachten ontwikke ling in de aan- en afvoer van grondstoffen en van industriële produkten, anderzijds door de mate, waarin en de wijze waarop iedere haven zich zal kunnen aanpassen aan de toekomstige eisen, die een groeiend goederenverkeer en een toeneming van de scheepsafmetingen zullen stellen. Voor Amsterdam acht de nota in de eerste en voornaamste plaats kolen, ertsen en olie van belang. Voor 1975 kan voor West- Duitsland een toeneming van de kolen- importbehoefte ten opzichte van 1956-1957 worden verwacht van circa 14 miljoen ton. Voor Nederland raamt men deze toe neming op 3 miljoen ton. De toeneming van de importbehoefte van West-Duitsland aan ijzererts wordt in 1975 op circa 18 miljoen ton geraamd: voor Nederland op 5 miljoen ton. Kolen Aangezien Rotterdam zowel als Amster dam goede mogelijkheden heeft wat de uitbreiding van hun faciliteiten voor de be handeling van deze schepen betreft (men rekent, dat de kolenaanvoer in schepen van circa 60.000 ton zal plaats hebben) en hun verbindingen met de Rijn bijzonder gunstig z'm, mag worden aangenomen dat van de totale toeneming van kolen- en ertsaanvoer naar West-Duitsland en Neder land de havens van Rotterdam en Amster dam het grootste deel, te weten 13 miljoen ton kolen en 15 miljoen ton ertsen, voor hun rekening zullen moeten nemen. In Amsterdam kan de bestaande over slagcapaciteit bij de reeds thans gevestigde bedrijven no- met circa 4 miljoen ton worden uitgebreid. In beide havens zal de totale overslagcapaciteit boven de reeds voorziene vergrotingen nog moeten wor den uitgebreid met tenminste 16 miljoen ton. Aangenomen wordt, dat de uitbreidings mogelijkheden in Amsterdam het grootst zijn, zodat hier een nieuwe massagoedaan- voer van 10 miljoen ton moet worden ver wacht. vermeerderd met de 4 miljoen ton door uitbreiding van de bestaande be drijven. Gezien de te verwachten stijging van het olieverbruik in West-Europa, en rekening houdend met de uitbreiding van de raffi- nagecapaciteit in West-Duitsland en Ne derland. als ook met de rol die de drie pijp leidingen van Wilhelmshaven, van Rotter dam en van Marseille in de aanvoer van ruwe olie zullen spelen, wordt voor de Amsterdamse haven voor 1975 een aan- en afvoer van olie verwacht van 16,5 miljoen Reünie ridders M.W.O. De Koninklijke vereniging van officieren, ridders van de militaire Willemsorde, heeft gisteren haar jaarlijkse algemene vergadering gehouden in de nieuwe of litteraire sociëteit „De Witte" te 's-Gravenhage. ton. Hierbij wordt uitgegaan van de ver onderstelling dat er tegen die tijd in Am sterdam twee raffinaderijen, ieder met. een capaciteit van 5 miljoen ton. in bedrijf zullen zijn. De aan- en afvoer van overige goederen zal voor een goed deel worden beheerst door de ontwikkeling in de Euromarkt. Gezien alle onzekerheden, die op dit ge bied bestaan, gaat de nota er van uit, dat de toeneming van het overige goederen vervoer, zoals die zich in de afgelopen jaren manifesteerde, ook in de toekomst, zal doorgaan. Ook voor de reparatieschepen wordt een stijging verwacht tot ongeveer het dubbele van het huidige aantal, het geen voor 1975 een totaal van 500 stuks betekent. De haven van Amsterdam is thans toe gankelijk voor schepen van 34 voet (sche pen van 30.000 ton). Mogelijkheden om de toegang te verdiepen tot 43 a 46 voet (schepen van 75.000 tot 100.000 ton) zijn in studie genomen. Uitbreiding havengebied De plannen voor de uitbreiding van het Amsterdamse havengebied in westelijke richting strekken zich reeds uit ver buiten de westelijke grens van de gemeente. De uitbreidingen van het stukgoedhaven- areaal zijn zo dicht mogelijk bij de Coen- haven ontworpen. Verdere uitbreiding van het areaal voor overslag en opslag van ertsen en kolen zijn langs de westoever van de Westhaven geprojecteerd. Aangezien olieraffinaderijen vrij grote terreinopper vlakten vragen zijn hiervoor havengebie den ten westen van de Hembrug ont worpen. Hier is ook rekening gehouden met de vestiging van industrieën in de om geving van de raffinaderijen. Ten zuiden van het zeehavencomplex zijn terreinen voor secundaire industrieën geprojecteerd, die wel in zeehavenverband moeten liggen, maar geen behoefte hebben aan diep vaarwater. Het totaal van de nieuw ontworpen havengebieden omvat binnen de grens van de gemeente (zij kanaal F) 1500 ha. Amsterdam heeft de uitbreiding van zijn zeehavencomplex geprojecteerd langs de zuidelijke oever van het Noordzeekanaal. Hierdoor is niet alleen een onderlinge uitwisseling van het scheepvaartverkeer zonder kruising met de hoofdzeescheepvaartweg mogelijk, maar bovendien is alleen ten zuiden van het Noordzeekanaal voldoende ter reindiepte aanwezig. Het terrein langs de noordelijke oever is uitstekend ge schikt voor chemische industrieën, welke zowel contact met de Hoogovens ads met de eventuele raffinaderijen kunnen hebben, en voor kleinere in dustrieën. Tussen de eerste en de tweede in- steekhaven bewesten de Hemtunnel is 450 ha voor evenUieel twee raffinade rijen, 16 ha voor olie-opslagbedrijven en 285 ha voor industrieën aa.n diep vaarwater geprojecteerd. Bewesten de tweede insteekhaven is nog 780 ha voor industrieën aan diep vaarwater be schikbaar. Ten zuiden van de havenbekkens be vindt zich ca 375 ha terrein, geschikt voor industrieën aan ondiep vaarwater en voor industrieën, die geen wateraan sluiting behoeven. Het geprojecteerde industrietterrein ten noorden van het Noordzeekanaal heeft een grootte van 1500 ha. Zondag werden door de hengelsportver eniging „Haarlem" wedstrijden in het af- standwerpen gehouden op het strand te IJmuiden. Evenals vorige week bij het precisiewerpen werd ook thans weer een goede strijd geleverd. De bekerhouder kon zich niet handhaven en moest de beker afstaan aan de voorzitter van de vereni ging, de heer P. Willemsen jr., die als eerste eindigde en tevens de verste worp plaatste. 1. P. E. Willemsen jr., 3 worpen 275,69 m (verste worp 92.92), 2. E. van Beusekom 264,36 (91,78), 3. P. v. d. Hurk 261,19 (90,53), 4. J. van Everdingen jr. 259,17 (90,39), 5. W. van Gunsteren 256,27 (90,25), 6. P. Bood 256,25 (90,25), 7. J. van Ever- dingen sr. 247,40 (85,66). De Noren hebben een elegante oplos sing gevonden voor de verblijfplaats van premier Kroesjtsjev van de Sov jet-Unie, wanneer hij in augustus zijn officiële bezoek komt afleggen. Een koninklijk paleis zou namelijk niet met de etiquette stroken en een hotel zou te onveilig zijn. Kroesjtsjev zal nu logeren in „Oscarhall", een buitenver blijfplaats van de koninklijke familie aan de rand van Oslo, dat niet meer wordt gebruikt. Links het exterieur, rechts de ontvangsthal. In Moskou heeft een ivoordvoerder van de pers dienst van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken westelijke pers berichten dat Kroesjtsjev de laatste tijd verscheidene malen flauw zou zijn gevallen: „pure fantasie" genoemd. De Russische premier is zo kerngezond, dat iedereen hem. kan benijden, zo werd gezegd. De rijkspolitie heeft zondag de 40-jarige C van R. te Koewacht in Zeeuwsch-Vlaan- deren gearresteerd, als verdacht van brandstichting in de coöperatieve vlas fabriek „Sint Andries" te Koewacht, die in de nacht van zaterdag op zondag tot de grond toe afbrandde. De schade wordt ge schat op ruim anderhalve ton. Nog geen jaar geleden brandde hetzelfde gebouw 's nachts eveneens op onverklaarbare wijze geheel uit. Zaterdagavond, even voor middernacht, werd de brand ontdekt. Toen de brand weer arriveerde, sloegen de vlammen reeds hoog boven het dak uit. Het gebouw met machines en een voorraad vlas ging geheel verloren. Hetzelfde fabrieksgebouw is op 13 juni van het vorig jaar op vrijdag de dertien de ook afgebrand, eveneens tegen mid dernacht en op even mysterieuze wijze. Dat was op de dag, dat honderden Zeeuws-Vlamingen naar Den Haag wa ren gereden om onder aanvoering van hun leider Colsen te protesteren tegen de ver hoogde veertarieven. Toen de „vrije veren"-stoet 's avonds naar Zeeuwsch- Vlaanderen terugkeerde bleek dat de vlas fabriek St. Andries te Koewacht in lichter laaie stond. Ook toen viel niets meer te redden. De oorzaak van de brand is nim mer bekend geworden. De verzekering keerde het schadebedrag uit en het gebouw werd herbouwd en onlangs weer in bedrijf gesteld. Voor de rijkspolitie te Koewacht was de tweede mysterieuze brand voldoende aan leiding om Van R., die naast de fabriek woont, te arresteren. Hij is vroeger bij de vlasfabriek in dienst geweest, maar na on enigheid heeft hij ander werk gezocht. Hij bleef voortdurend zijn misnoegen over de fabriek te kennen geven. Onlangs nog deed hij op het gemeentehuis zijn beklag over de hinder die hij van de fabriek had. Zondagmiddag is door tot nog toe onbe kende oorzaak brand ontstaan in een ex peditiebedrijf aan de Groningerstraat te Assen, De expediteur, de heer E. Geertse- ma. en zijn echtgenote waren in de stad op visite, de moeder, die ook in het pand woonde, was naar de kerk. Omwonenden zagen plotseling vlammen naar buiten slaan en wisten twee vrachtauto's en een bestelwagen naar buiten te rijden. Ook werd een aantal kippen en duiven gered. Kort daarop arriveerde de brandweer, maar toen brandde het pand, een oude boerderij, met riet gedekt, als een fakkel. Het gebouw ging geheel verloren. De Hilversumse radiomusici Ger Daal- huyzen, Kees Kranenburg en Wim San ders hebben een aanklacht ingediend te gen de tweeënveertig,jarige geluidstech nicus F. H. uit Hilversum, die rond elf duizend gulden zou hebben verduisterd. Het geld zou toebehoren aan genoemde musici, die dat verdiend zouden hebben met het maken van opnamen in een stu dio. De door de Baarnse politie gearres teerde geluidstechnicus is voor verhoor overgegeven aan de politie in Hilversum, die hem enkele dagen in arrest heeft ge houden. De man is vanmorgen voor de of ficier van justitie in Amsterdam voorge leid. Hij zou het geld voor privé doelein den hebben gebruikt. N. Proeve Van Een Feestrede Het was niet tegen te houden, Louis de Bree, het spijt me voor jou kerel, maar het was om de een of andere reden onver mijdelijk. Het kón niet uitblijven. Het móést. Het kwam hoofdzakelijk door dat bericht in die krant, het blad dat er op gestaan had zogenaamde wetenswaardig heden over jou aan het publiek prijs te geven. En toen men dan met horten en stoten enkele onbetekenende opinies over je had losgewurmd en men had ingezien dat het leesgrage publiek daar geen ge noegen mee zou nem.en, heeft men er zo maar wat losse franje omheen gebreid, zo bijvoorbeeld dat je in je jonge tijd na een voorstelling, per rijtuig nog wel, naar Aer- denhout terugreed, na eerst bij de artisten- uitgang door een wild-enthousiaste menig te te zijn toegejuicht. Geen wonder dat je grote schare van bewonderaars in Neder land toen ging nadenken, 's Nachts met een rijtuig terug naar Aerdenhout, waar je tussen haakjes nooit gewoond hebt. in een rijtuig, „dan moet ie honderd zijn" heeft men gedacht, en dat allemaal terwijl je pas vier en zeventig was. „Allemaal franje!" mopperde je, toen ik het er met je over had. En daarom dan is het beter dat men het nu m.aar wéét dat je vandaag vijf en zeventig geworden bent, bezig een vierde generatie o.an de korte slipjes van je Schotse-ruitjes-sportjasje te lappen. Maar, kerel, laat ze verder ver moeden en fantaseren, de bedoeling is toch heus goed, want roddelen omtrent jouw persoon is er niet bij, is er ook nooit bij gewéést, omdat je daar nooit aanleiding toe gegeven hebt. Ik vindhet. ondanks alles, ondanks het feit dat jij. die nooit jubelde bij belang rijke gedenkdagen jouw persoon betref fend.. die altijd maar zo gewoon prachtig werk leverde, waar je nooit enige ophef van verwachtte of nodig had, ik vind het toch tvel juist dat je collega's vanmor gen, zonder dat jij het in 't minst ver wachtte, (want anders had je je er met hand en tand tegen verzet) je zo graag even de hand kwamen drukken. Ik gunde het ze van harte om zo maar een- voudig-weg. met werkelijk blije ogen even naar je op te kunnen zien, zo maar blij m.et het feit dat je er bent, dat ze je nog altijd met vlugge stapjes de trappen op en af kunnen zien trippelen, om bui ten je werk om zo nu en dan te kunnen genieten van je altijd jonge humor en wat dat werk betreft, altijd vol bewon dering voor je hele series mooie hoor- spelrollen, waarmee je het luisterende publiek aan je weet te binden en op grootse wijze weet te boeien. En dan je werk op het toneel, je glorie rijke directiejaren, je prachtige tijden met de door jou zo zeer bewonderde vriend en collega Cor Ruys, och, ja, stil maar, daar praten we niet over, misschien om dat dit je weemoedig maakt, maar ook wel, Louis, omdat jij het nog altijd nood zakelijk vind om niet terug, maar voor uit te zien. Louis de Bree, proficiat kerel, en neem me nou maar niet kwalijk dat ik dit over je schreef; ik moest nou eenmaal. Ik hóór het je vragen als ik straks weer tegenover je zal staan: „Móést je zo nodig?" Ja, Lou, ik moest, toneelspelers zijn toch al zo gauw vergeten en tegen de tijd dat dit Praatstoeltje onder je ogen komt. och, dan is dat mooie feest van jou, voor óns, voor het publiek, ook al weer vergeten en gaan we weer rustig verder alsof er zo helemaal niets gebeurd is, zoals jij je dat het liefste wenst. En dat is toch ook wel weer heel erg juist, geloof ik. Jan van Ees Op de vrijdag gehouden maandelijkse vergadering van de Oecumenische Raad van kerken in Nederland heeft prof. dr P. Minear van de Yale-universiteit een uiteenzetting gegeven over de ontwikke ling van de geloof en kerkorde-beweging in de Verenigde Staten van Amerika. De ze beweging, geèicorporeerd in de We reldraad van Kerken, tracht men met zicht op eenheid de problemen van de geloofsverschillen en de kerkorganisatie te peilen. De ontwikkeling op praktisch gebied laat een verschuiving zien van con ferenties van wereldformaat naar regio nale conferenties. Men streeft er naar de problemen niet alleen maar aan theolo gen voor te zetten, maar vooral niet-theo- logen erbij te betrekken. Op theologisch gebied bewoog men zich lange tijd op vier gebieden: de christolo gie, de eredienst, de traditie en de institu- taire vragen. Het bleek, aldus prof. Minear, dat alle vragen terecht kwamen bij de christologie en de leer over de Hei lige Geest. De beleidsvragen bij dit werk zijn vele, juist omdat het hierbij steeds om de grondslag van de eenheid der kerken gaat, waarbij de maatstaven van toelating tot de Wereldraad in 't zicht komen. Desgevraagd zei prof. Minear, dat het buiten de verantwoordelijkheid van de ge loof- en kerkorde-commissie ligt aan te dringen op fusie tussen kerken en kerken groepen. Zij geeft vergelijkende studies en niet anders. Dr. Charles West sprak in dezelfde ver gadering over het werk van het Oecume nisch Instituut te Bossey. Meer en meer „wordt het instituut de werkplaats voor de doordenking van de ideeën die in de Wereldraad opkomen", aldus dr. West Daarbij worden vooral niet-theologen be trokken. Tenslotte betekent het ook grote aandacht voor de problemen van de we reld en het geseculariseerde levensgevoel. Bossey staat in levend contact met soort gelijke instituten op nationaal vlak. De vergadering nam kennis van het be sluit van het „Contact in overheidszaken- het overkoepelend orgaan van de bij de Oecumenische Raad aangesloten kerken, de Gereformeerde Kerken en de Bond van Vrij Evangelische Gemeenten - om op 3 mei een gebedsdag voor de vrede vast te stellen. De 27-jarige Bredanaar W. Donkers is in de afgelopen nacht om het leven geko men tijdens een felle binnenbrand, die heeft gewoed op de zolder van een pen- sionbedrijf in de Veemarktstraat te Bre da. De man, die pas twee weken geleden was getrouwd, kon zijn jonge vrouw door een raam dat op het dak uitkwam in vei ligheid brengen. Hij kon zelf echter niet meer ontsnappen. Hij raakte door de rook bewusteloos en kwam om het leven. Op de zolder waren enige kamers ge timmerd die werden bewoond door het jonge echtpaar. Op de eronder gelegen twee verdiepeingen woonden nog achttien mensen, onder wie drie kinderen, Zij kon den allen tijdig het brandende huis verla ten. Naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek ingesteld. De Bredase brandweer had het vuur vrij snel be dwongen. De huidige chef dirigent van de Neder landse Opera, Alfred Eichmann, zal in het komende seizoen als gastdirigent bij de Nederlandse Opera werkzaam zijn, aan gezien zijn verplichtingen als gastdirigent in het buitenland de volledige uitoefening van zijn functie niet meer mogelijk ma ken. In zijn plaats heeft het bestuur van de Nederlandse Opera met ingang van 1 september 1959 de muzikale leiding van de Nederlandse Opera toevertrouwd aan de dirigent Peter Maag.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5