Horen en zien ^SHÊÊBÊÊ^^m IIK 2\I Grensgeschil Baarle-N assau voor Internationale Hof VITELLA Geheim rond Leonoor APPÈL 3 Agenda voor Haarlem De negen Muzen DE KONING DIE NIET SLAPEN KON GIRO 18 instant pudding radio re le v is ic Vaste kwaliteit Praatstuk LUISTER raadpleeg gratis De radio geeft dinsdag T elevisieprogramma Geen resultaten op de walvisvaartconferentie Van Gogh's schilderijen uit Amerika terug Bescherming voetgangers L. C. Admiraal trad af als voorzitter „Ruiter te paard" wordt zaterdag geplaatst Russisch schip zette zieke in Den Helder af Congres over kortschrift Reizende exposities voor scholen boeken succes te door Daniel Gray Expositie van zeventiende eeuws tafeldamast V oorjaarstentoonstelling „Arti et Amicitiae" MAANDAG 27 APRIL 1959 4 De AVRO biedt regelmatig met „Week endshow" een artiestenprogramma dat op een hoog peil staat. Het programma heeft een vast schema en een vrijwel constante kwaliteit. Ditmaal waren er acrobaten, musici en zangers (The Delta Rhythm Boys, vijf vocale virtuozen uit Amerika) en Dick Engelbracht zorgde voor koste lijke imitaties. Ook was er een interes sante film in de rubriek „Luipaard op schoot" en tot besluit verscheen Mies Bouwman met de quiz „Van je familie moet je het hebben". Hiervan was deze keer alleen aantrekkelijk te weten welke prijzen uit de kastjes te voorschijn kwa men. De „gedramatiseerde documentaire" over het leven van de zeventiende- eeuwse Quakerleider William Penn, die de NCRV zondagavond op het beeld scherm bracht, begon uitermate zwak. De tekst (naar dialogen van de Engelse schrijfster Lucie Street in de vertaling van Alfred Pleiter) was overladen met moraliserende gemeenplaatsen en kwam in de eerste taf reien dan ook nauwelijks los van het papier. Dientengevolge werd er mat en ongeïnspireerd gespeeld, zodat in de aanvang alleen de zorgvuldige mise-en-scène van regisseur Peter Koen, de fraaie kostuums en de eenvoudige, maar sfeerrijke decors van Harry Wich te waarderen vielen. Na de ietwat melo dramatische scène in de rechtszaal, toen men zich door de breedsprakerige expo sés had heengewerkt, ging het echter beter. Er kwam meer spanning in de dia logen en tussen de over het algemeen vrij schetsmatige karakters en conflicten, zo dat althans de voornaamste figuren zich tot levensechte persoonlijkheden ontwik kelen konden. Johan Schmitz had de verre van eenvoudige taak, de eenzijdige figuur van William Penn leven in te blazen, maar hij slaagde volkomen. En in de prachtige scène, waarin hij breekt met zijn controversiële vriend en be schermer, de katholieke koning James (een gave typering van Jan Retèl), be leefde men een indrukwekkende climax. De overige acteurs en actrices kregen nauwelijks gelegenheid, zich te onder scheiden. Sigrid Koetse had als Penns vrouw weinig anders te doen dan te wenen en smartelijke gebaren te maken, Mimi Boesnach was een lieve, toegewijde gedienstige, Frits van Dijk een barse klasserechter en Robert Sobels een cliché-bedrieger. Misschien hebben de kijkers enig begrip gekregen van Penns idealen omtrent gewetensvrijheid en ver draagzaamheid, maar als document humain had het didactische spel ons 6lechts weinig te zeggen. Beeldschermer Advertentie 29 april radio 298 m. 20.05-21.15 uur. Uitzending hoofdprijzen vanaf 4 mei op verkoopadressen TREKKINGSLIJSTEN Ook verkrijgbaar door middel van „Appèl", Rotterdam f 0,25 Bestel reeds nu! HILVERSUM I. 402 M. 700—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jepgd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Report. Tulpenrally. 8.25 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Lichtbaken, caus. 10.30 Gram. 11.00 Voorde vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonne wijzer. 13.20 Gram. 13.40 Lichte muz. 14.00 Drie hobo's. 14.20 Gram. 14.35 Voor de vrouwen. 14.45 Gevar. progr. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zieken- lof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Re- geringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Nederl. Nieuw- Guinea, verscheidenheid en eenheid, door pater A. Vriens M.s.c. 18.00 Lichte muz. 18.20 Report. Tulpenrally. 18.30 R.V.U.: Het ontstaan van het leven, door dr. C. J. H. van den Broek (2de le zing). 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Sportpraatje. 19.35 Gram. 20.30 Aanslag op Zijne Excellentie, hoorsp. (In de pauze: plm. 21.5522.20 Pianoreci tal). 22.20 Kamerork. 22.35 Rep. Tulpenrally. 22.45 Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Gram. HILVERSUM H. 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Orgelspel. 11.15 Voor de zieken. 12.00 Orgel en zang. 12.20 Regeringsuitz.: Landb.- rubr. De landbouw op het Kamper-eiland. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Zang- en piano. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Gevar. muz. 12.55 Beursber. 14.00 Spaans koor. 14.40 School radio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Strijkkwartet. 16.00 Boekbespr. 16.15 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Jazzmuz. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.25 Hawaiianmuz. 18.40 Lichte muz. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Alles op één kaart. 20.00 Nieuws. 20.05 Cabaret. 20.55 Gram. 21.45 Journ. 22.00 Toneelbeschouwing. 22.15 Koor- conc. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen van New York. 23.16 New York calling. 23.21 Lichte muz. 23.35 24.00 Gram. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Gram. 12.15 Pianospel. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio 15 45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Ka- mermuz 17.00 Uieuws. 17.10 Zang en piano. 17.45 Boekbespr. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Reisverhaal. 19.40 Gram. 19.50 Syndtkale kron. 20.00 Voordr. 20.30 Gram. 21.30 Omr.ork. 22.00 Nieuws. 22.15 Piano recital. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR DINSDAG NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 TV-film. 20.50 Documentaire. 21.00—22.18 Film. Vertegenwoordigers van de Britse, Ja panse en Noorse walvisvaart hebben za terdag geen overeenstemming bereikt bij hun besprekingen te Oslo over de walvis vaart in de Zuidelijke IJszee, aldus een te Oslo uitgegeven communiqué. De kwestie van de contingenten zal waarschijnlijk verder worden besproken op een bijeen komst van vertegenwoordigers uit de be langhebbende landen Groot-Brittannië, Ja pan, Nederland en Noorwegen. De voorzitter van de Noorse Vereniging voor Walvisvaart, Bettum. zei verder geen commentaar op het resultaat van de be sprekingen te Oslo te willen geven. Vanochtend Is een gedeelte van de schilderijen- en tekeningencollectie van Vincent van Gogh, die van 9 oktober tot 19 april in verscheidene steden van Ame rika zijn tentoongesteld, in Nederland teruggekeerd. De collectie behoort aan ir. V. W. van Gogh met uitzondering van drie schilderijen die het Kröller-Müller-stich- ting op de Hoge Veluwe heeft afgestaan. Bij aankomst op Schiphol verklaarde ir. Van Gogh, dat de vier tentoonstellingen in de Verenigde Staten een groot succes zijn geweest. In San Francisco bezochten 211.000 personen de tentoonstelling, in Los' Angeles 122.000, in Portland 94.000 en in Seattle 107.000. Ter gelegenheid van het tienjarig be staan van de NAVO heeft de Amster damse haven bezoek gekregen van een geallieerd vlooteskader, bestaande uit de Nederlandse torpedobootjager „Utrecht", de Engelse jager „Agin- court" en de Belgische mijnenveger „De Moor". De schepen liggen bij „Het Stenen Hoofd". Solistenconccrten. Evenals vorige jaren zullen in het seizoen 1959 1960 onder auspiciën van de Rotterdamse kunststich ting in de aula van museum Boymans Van Beuningen in Rotterdam zeven solis tenconcerten gehouden worden. Het doel daarvan is jonge, veelbelovende solisten of ensembles van jonge musici de ge legenheid te geven in het openbaar op te treden. Filmfestival. Voor het Westberlijnsé filmfestival, dat van 26 juni tot 7 juli zal duren, heeft zich reeds eêrf record aantal deelnemende landen opgegeven van vijf endertig en men verwacht nog meer in schrijvingen. Rusland heeft nog niet op de uitnodiging geantwoord. Het vorige jaar wees het de invitatie af. Grote verkopen. Op de tentoonstel ling „Contour onzer beeldende kunst 1959", in het stedelijk museum „Het Prin senhof" in Delft zijn thans reeds tachtig kunstwerken tot een totaal bedrag van ruim drieëndertigduizend gulden verkocht. Van de premieregeling voor de aankoop var. kunstwerken maakte zoveel particu lieren gebruik, dat de hiervoor verleende subsidie van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen uitgeput raakte. De minister heeft inmiddels de subsidie verhoogd. Naar Wenen. De eerste hoboïst van het Brabants orkest, Evert van Tright, die tevens dirigent van het Brabants Kamer koor is, zal op 2, 3 en 4 mei in Wenen grammofoonplaatopnamen maken als solist met het orkest „I musici di Roma". Van Tright zal in Wenen het pas ontdekte ho boconcert van de Italiaanse componist Al- binoni uitvoeren. De heer L. C. Admiraal heeft in de alge mene ledenvergadering van de Neder landse Vereniging tot Bescherming van Voetgangers zijn laatste jaarrede gehou den. Hij trad wegens gevorderde leeftijd als voorzitter af. In zijn plaats is gekozen de heer L. A. A. Cohen, commissaris van politie te Amsterdam. De heer Admiraal gaf in zijn rede een overzicht van de afgelopen vijf jaren ge durende welke hij voorzitter is geweest. Hij zei met droefheid te moeten constate ren dat er op papier wel veel, maar in wer kelijkheid niet veel was bereikt. In vijf jaar tijds steeg het aantal verkeersdoden per jaar van bijna 1100 in 1952 tot 1800 in 1957. Het aantal zwaar gewonden is nog sterker gestegen: van bijna 1300 in 1952 tot ruim 23.000 in 1957. In 1958 was men aanvankelijk verheugd over de be schermde oversteekplaatsen, maar deze vreugde eindigde weldra toen bleek dat men geen geld voor knipperbollen over had. Nog groter, aldus de heer Admiraal, is onze teleurstelling over de naleving van de snelheidsbeperking. Iedereen kan zien dat het tempo in het stadsverkeer gaandeweg weer is opgevoerd. De vergadering benoemde de heer Ad miraal tot erevoorzitter. Zaterdag 2 mei zal op het terrein tussen de Hengelolaan en de Winkelstede in de nieuwe Haagse wijk Bouwlust het vijf meter hoge bronzen beeldhouwwerk „Rui ter te paard" van de Italiaanse beeldhou wer Marino Marini worden geplaatst. Hierbij zullen aanwezig zijn vertegenwoor digers van de gemeente Den Haag en de heer Marini en zijn echtgenote. De beeld houwer heeft, nadat hij de kunstopdracht van de gemeente Den Haag had gekregen, in samenwerking met Haagse stedebouw kundigen zelf de plaats van het nieuwe beeld uitgezocht. (Van onze Haagse redacteur) Het Internationale Hof van Justitie is vanmorgen in het Haagse Vredespaleis be gonnen met de behandeling van het grens geschil tussen Nederland en België. Het gaat om de kadastrale perceeltjes grond 91 en 92 in Baarle-Nassau, die door een lang geleden gemaakte fout in het ge meentelijk proces-verbaal der gebiedsbe- schrijving te Baarle-Nassau als Neder lands domein staan geboekt en als Bel gisch in het proces-verbaal van de Bel gisch-Nederlandse commissie welke des tijds de grens tussen beide landen om schreef. De commissie heeft zich ter hoogte van Baarle-Nassau aan de gemeentelijke be schrijving gehouden, maar het is niet on mogelijk. dat daarin een vergissing voor kwam welke door de commissie werd ge corrigeerd, terwijl het natuurlijk ook denk baar is dat er bij het overschrijven een fout werd gemaakt. De complicaties zijn nog groter geworden door het zoek raken van het Belgische exemplaar van het pro- ces-verbaal der grenscommissie. Overigens kan men niet zeggen, dat bei de landen zich om deze grenskwestie erg hebben opgewonden. De fout werd pas na de eerste wereldoorlog ontdekt en daarna Het onder Russische vlag varende mo torschip „Turinsk" is zaterdagmiddag de haven van Den Helder binnengelopen. Er is een zieke van boord gehaald, die in het ziekenhuis is opgenomen. Buitengaats was medische hulp gevraagd. De directeur van de gemeentelijke geneeskundige dienst achtte een spoedoperatie noodzakelijk en vroeg de havenautoriteiten verlof de zieke in de haven te doen ontschepen. Dit werd toegestaan. Het Russische schip was on derweg van Le Havre naar Klaipeda. is men rustig aan het nota wisselen gesla gen wanneer men niets dringenders te doen had. Pas in 1953 schiep de Belgische veehouder S. v. d. E. een probleem toen hij de huren van de op de omstreden per celen staande huisjes volgens Belgische normen wilde verhogen, waartegen de be woners uiteraard protest aantekenden, en hij bovendien gastvrijheid verleende aan allerlei speelclubs. De daaruit voortge vloeide justitiële moeilijkheden hebben de regeringen van beide landen ertoe ge bracht in gemeen overleg de zaak voor het Internationale Hof van Justitie te bren gen. TfjdenS'trët congres van de stichting We tenschappelijk Studiecentrum voor Steno grafie, Machineschrijven en Administra tieve Techniek, dat in Amersfoort is ge houden, heeft de erevoorzitter van het stu diecentrum, dr. W. Drees, aan de heer J. A. Dreesman uit Amsterdam, auteur van het boek „Kortschrift" het eerste exemplaar overhandigd. Dr. Drees sprak zijn waardering uit voor het werk van het studiecentrum. Hij stelde de veelzijdig heid van die arbeid zeer op prijs, al ligt zijn bijzondere verbondenheid met dit werk toch op het speciale terrein der ste nografie. Het kortschrift, zo zei dr. Drees vergezelde mij mijn gehele leven. „Het onderwerp voert mij naar mijn jeugd te rug en geeft mij een gevoel van verjon ging". Dr. Drees noemde het boek van de heer Dreesman uniek in de geschiedenis van het kortschrift. Nog niet eerder is in Nederland een dergelijk werk, dat zich zo zeer in die materie verdiept, verschenen. Het congres besloot tot stichting van een permanente werkgroep waarin lera ren en administratief technische vakken en mensen uit het bedrijfsleven gezamen lijk het vraagstuk van het kortschrift op het gebied van de sector in het onderwijs gaan bestuderen. Tot voorzitter van de werkgroep benoemde het congres de heer H. Pors jr. te Rotterdam. Eindelijk, eindelijk begon het daglicht flauwtjes door de vensters te vallen. Koning Didoro zuchtte opgelucht; nu was tenminste dat akelige duister ten einde. Hij stond op en ivaste zich aan de zilveren wastafel. Och, ochwat had hij rode ogen van de slapeloze nacht. Daarna kwamde hofkapper binnen. Die had tot taak iedere morgen de pruik van Zijne Majesteit in orde te maken. Met vaardige vingers plaatste hij de pruik op 's konings hoofd. En daarna ging de koning humeurig ontbijten. li—15 (Van onze Haagse redacteur) De Vereniging Nederlands Fabrikaat zal nog dit jaar twee reizende onderwijs tentoonstellingen aan de twee rondtrek kende exposities welke zij reeds beheert, toevoegen, terwijl sinds kort plann'en wor den beraamd om in 1960 een tournee met een vijfde reizende tentoonstelling te be ginnen. De eerste van de twee exposities welke voor dit jaar op stapel staan zal reeds in mei bij wijze van proef worden open ge steld. Zij is gewijd aan de verzorging van de mens en werd met behulp van een aan tal instellingen op het gebied van voeding, kleding en hygiëne ingericht. Deze ten toonstelling is bestemd voor de vijfde klas sen van het lager onderwijs tot en met de zesde klassen van de gymnasia. Later in 't jaar volgt de vierde tentoon stelling, die de elektrische energie en elektronica tot onderwerp heeft. Zij is be stemd voor alle technische scholen, de hoogste klassen van het ulo en het middel baar onderwijs. De voor 1960 bedoelde tentoonstelling krijgt het Deltaplan tot uitgangspunt. De Vereniging Nederlands Fabrikaat is tot deze belangrijke uitbreiding van haar activiteit in de onderwijssector gekomen door het succes van de twee bestaande reizende tentoonstellingen „Nederland maakt het" en „Vakmanschap Neder lands faam". De eerste reist nu reeds vijf jaar door ons land en bevindt zich thans in Noordbrabant. Zij heeft nog drie jaar voor de boeg om het gehele land te be strijken. De tweede tentoonstelling reist nu ongeveer een jaar door Zuid-Holland. In Rotterdam was de belangstelling zo groot, dat zij er vier maanden moest blijven. Vandaag wordt zij in Den Haag geopend, waar zij gehuisvest is in het Museum voor het onderwijs. Na september komt „Vakmanschap Nederlandse faam" naar Noordholland. De behandelde onderwer pen zijn de wol industrie, de wereldvetpo- sitie, de warmwatervoorziening in huis, de huisverwarming, de aardoliewinning en haar verwerking in Nederland, de Neder landse auto-industrie en kunststoffen, verf en kleur. Het is niet de bedoeling, dat de school klassen de gehele tentoonstelling zien. Men kiest een of twee onderwerpen uit, zo mo gelijk aangepast aan het leerprogramma. Verder heeft de Vereniging Nederlands Fa brikaat tot principe, dat aan de tentoon stellingen deskundige leerkrachten ver bonden dienen te zijr., die op verantwoor de wijze de stof kunnen toelichten. Advertentie 38 ct per pakje 41. Ze bedankte me niet maar glimlachte alleen. Haar hele wezen scheen veranderd te zijn door het idee dat John nog van haar hield.... Ze leek opeens jonger en aantrekkelijker.... Het was half vier, toen ik weer achter mijn schrijf tafel zat. Ik had het gevoel, dat er niet twee uren, doch tien jaren van mijn leven voorbij gegaan waren. Ik nam de telefoon op en gaf naar alle kanten de opdracht, zus ter Malherbe onmiddellijk bij mij te sturen. „Het gaat om een zéér dringende zaak", voegde ik er met nadruk aan toe. Wat moest ik thans doen? Natuurlijk moest ik Leo- noor's huwelijk met deze man verhinderen. Deze man, die al getrouwd was en die niet voor bigamie terug schrok. Maar als ik 't niet handig aanpakte, dan zou ik alleen bereiken, dat twee onschuldige vrouwen er onder ledenMoest ik mevrouw Smith uit haar familie pension gaan halen en haar aan enige vrienden in Um- tali voorstellen als mevrouw Somerset? Maar wie zou haar verhaal geloven? Men zou de arme vrouw spot tend behandelen en hoe vreselijk zou 't voor haar zijn, te vernemen dat John de volgende dag met iemand anders wilde trouwen.... Welk een desillusie zou dit voor haar betekenen. Nee, dat mocht ik haar niet aan doen.. Ik moest Leonoor echter redden uit handen van John Somerset. Maar was het de juiste manier om enige uren vóór het huwelijk zou plaats vinden, haar aan staande man te ontmaskeren als de echtgenoot van een andere vrouw? Zou ik daarmee Leonoor niet voor de hele stad bespottelijk maken, voor al die mensen, die haar toch al bekladden en die haar de knappe, onver gelijkbare John Somerset hadden benijd? „Zie je wel", zouden de mensen zeggen, „daarom viel de keus van die John Somerset natuurlijk op Leonoor Malherbe! Soort zoekt soort! En nu heeft hij haar een lelijke poets ge bakken maar dat verdient zo'n meisje." Als ik op dit. moment de waarheid omtrent Leonoor's bruidegom onthulde, zou men dit meisje, dat mij nog steeds boven alles dierbaar was, met modder gooien, ofschoon ze een slachtoffer was en volkomen onschul dig. Men zou zich verheugen over Leonoor's tegenslag. nee, ook dit was niet de weg, die ik moest volgen, ik moest haar tegen de hoon en spot van de stad bescher men Wat bleef er anders over dan John Somerset zelf mee te delen, dat zijn vrouw in Umtali was gearriveerd en hem te dreigen, de zaak aan de grote klok te zullen hangen? Maar stel, dat hij zich dan hals over kop uit de voeten maakte, wat zou er dan met Leonoor gebeuren? Ook dan zouden de mensen haar bespotten en niemand zou mijn verhaal over bigamie geloven Ook op die manier zou Leonoor dus gekwetst worden. Men zou haar belachelijk maken als de in-de-steek-gela- ten bruid. De telefoon rinkelde. Men deelde mij mee, dat men Leonoor niet kon vinden. Ze was niet meer aan het werk bij de patiënten. „Ik moest haar spreken, Het is van het grootste belang. Misschien is ze in haar kamer?" En opnieuw begon ik te piekeren. Even later werd er op mijn deur geklopt. Misschien was 't de laatste maal, dat Leonoor zo mijn kamer binnen kwam. „Je hebt mij gevraagd bij je te komen, Jay?" vroeg ze, mij verwonderd aankijkend. Slechts enkele uren geleden was ze afscheid van mij komen nemen in deze zelfde kamer. Ik had haar omhelsd, toen ze mij dat vroeg. De herinnering daaraan scheen ons beiden enigszins verlegen te maken. „Ik moet je spreken, Leonoor...." Ze klemde haar lippen op elkaar. Even later zei ze op stugge toon: „Het heeft geen zin, Jay, om nog met mij te praten. Je wéét 't. mijn besluit staat vast en je kunt er niets aan veranderen". Ik maakte een gebaar in de richting van de stoel, maar kort tevoren mevrouw Smith had gezeten. „Ga even zitten, Leonoor. Ik zie, dat je mij verkeerd begrijpt". Ze nam plaats. Er was verwondering in haar ogen. Ze keek even op haar horloge. „Er blijft mij niet veel tijd voor koffers pakken en andere voorbereidingen over. We vertrekken morgen zeer tijdig. Wat heb je me nog te vertellen?" Het liefst had ik gezegd: „Je gaat morgen helemaal niet op reis". Het .liefst had ik haar van het bezoek van mevrouw Smith op de hoogte gesteldIk aarzel de en bleef zwijgen. „Jay, ik smeek je, als Je me iets belangrijlm fièbt mee te delen, spreek dan! Je begrijpt toch wel, dat Op deze laatste avond nog heel veel te doen heb". Haar ongeduld was overduidelijk. „Ik zou graag volkomen openhartig met je spreken, Leonoor", zei ik langzaam, „maar de slag, die ik je dan zou toebrengen, zou zó ontzettend zijn, dat ik eenvoudig niet openhartig kan spreken". „Wat bedoel je daarmee, Jay?" „Heb je er ooit over nagedacht, dat je eigenlijk niets weet van het verleden van de man, met wie je wilt trouwen?" „En met wie ik ga trouwen", vulde ze aan. Ik schudde mijn hoofd. „Nee, Leonoor, je gaat niet met hem trouwen". Ze stond met een ruk op uit haar stoel. „Hoe durf je zo tegen mij te spreken, Jay? Ik waar schuw je! Ik houd van John Somerset, die morgen mijn man zal zijn. Wat je ook te berde brengt, mijn besluit zal niet aan het wankelen gebracht worden. Ik zal er geen aandacht aan schenken. Je verknoeit je tijd en ook de mijne". Ik trachtte haar te kalmeren. „Ga toch zitten, Leonoor! Als je niet naar mij wilt luisteren, zul je je voor de dag van morgen aanbreekt, toch ook in het onvermijdelijke moeten schikken, maar het zal dan veel pijnlijker zijnIk vroeg je, of je iets wist van het verleden van John Somerset". „Weet hij iets van mijn verleden?" Op deze manier kwamen wij geen stap verder. Maar ik kon ook niet de moed opbrengen, haar te zeggen: „De man, met wie je wilt trouwen, is niet vrij. Hij hééft reeds een wettige echtgenote! Ik kan je het hier ter plaatse bewijzen". „Ik geloof wel, dat hij jouw verleden kent", zei ik. Ze viel ongeduldig uit: „Goed, als hij mij dan ondanks mijn verleden ondanks de geschiedenis met die kost bare briljant wil trouwen, dan betekent dat, dat hij van mij houdt ondanks alles. Wat mij betreft, ik houd precies zó van hem. ondanks alles wat er eventueel op hem aan te merken zou zijn!" „Je vergist je, Leonoor! Als je inlichtingen over hem had ingewonnen, zou je anders spreken!" „Ik vertrouw John en ik zie het nut van inlichtingen over zijn verleden niet in. Wat heb ik te maken met din gen, die hij vroeger misschien in Londen uitgespookt heeft?" (Wordt vervolgd) Zaterdagmiddag is in het centraal Noordbrabants museum te s-Hertogen- bosch een tentoonstelling geopend van zeventiende-eeuws linnen tafeldamast. De geëxposeerde collectie is samengesteld uit de verzameling van de heer A. C. Burgers uit Vught, aangevuld met bezit van het Rijksmuseum in Amsterdam, het Frans Halsmuseum in Haarlem en verscheidene particulieren. Er is ook een damast uit het bezit van de Koningin, dat in 1669 door de stad Haarlem aan de Princesse Royale werd aangeboden en dat het Haarlemse stadswapen en een voorstel ling van de verovering van Damiate be vat. Het enorme damast meet negen bij vier el- De tentoonstelling werd namens het bestuur van het provinciaal genootschap geopend door drs. J. Hollenberg, die op merkte, dat dit, voor zover hem bekend, de eerste tentoonstelling van deze soort in Nederland is- Hierna gaf de heer Bur gers een kort overzicht van de historie van de damastweverij, die in de zeven tiende eeuw in Haarlem haar grootste bloei bereikte. In de hal van het museum staat een origineel weefgetouw van een damastwe verij uit Boxtel opgesteld, waarop zater dagmiddag ook gedemonstreerd werd. De tentoonstelling blijft tot 1 juni geopend. In het gebouw der maatschappij „Arti et Amicitiae" in Amsterdam is zaterdag middag de voorjaarstentoonstelling van werken van Arti-leden geopend. De voor zitter van Arti, Geurt Brinkgreve, deelde mede, dat de Artimedaille 1959 is toege kend aan de graficus prof. Kuno Brinks uit Amsterdam. Het was de eerste keer dat deze onderscheiding aan een graficus werd verleend. rn zijn öpè'niftgsWoorfl herdadht de voor zitter de in 1958 aait de maatschappij door de dood ontvallen leden Frederik Engel en Jan Poortenaar, van wie enkele werken in de voorzaal der expositie hangen. De tot 24 mei durende tentoon- setlling omvat negenenvijftig schilderijen, dertien tekeningen en grafiek en een do zijn beeldhouwwerken van totaal zeven enzeventig leden van „Arti". Stadsschouwburg: maandag en dinsdag besloten voorstellingen. Concertgebouw: maandag 19.30 uur: Concert muziekkorps Haarlem-centrum van het Leger des Heils. Minerva Theater: maandag 20.15 uur: Toneelgezelshap Johan Kaart met „Nacht dienst"; dinsdag 20.15 uur: Concert N.Ph.O. BIOSCOPEN Cinema Palace: tot en met woensdag 11, 16.15, 19 en 21.15 uur: „De gebroeders Karamazov", 18 j.; donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Niets dan pech". Frans Halstheater: maandag en woens dag 14.30, 19 en 21.15 uur, dinsdag 14.30 en 20 uur: „Eiland, der liefde", 18 j.; donder dag 14 en 16.30 uur: „Door 't dolle heen", alle leeftijden. Lido Theater tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Wildernis der sa menleving", 18 j. Luxor Theater: maandag tot en met woensdag 14 en 20 uur: „Grafin Mariza", a.l.: donderdag 14 en 20 uur: „Mrs. Mini- ver", 14 jaar. Minerva Theater: woensdag en donder dag 14.30 uur: „Zeebonken", a.l.; woensdag en donderdag 20.15 uur: „Singin' in the rain", alle leeftijden. Rembrandt Theater: tot en met donder dag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Meisjes in uniform", 14 j. Roxy Theater: maandag tot en met don derdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Onderwa- tereommando", alle leeftijden. Studio Theater: maandag tot en met donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur, zondag 14. 16.15, 19 en 21.15 uur: „Die verduivelde waarheid", 14 jaar. Theater Monopole (Zandvoort): woens dag 20 uur: „De imitatie-generaal", 14 j.; donderdag 14.30 uur: „Pechvogel Co", a.l., 20 uur „Song of India", 14 jaar. TENTOONSTELLINGEN Bloemenheuvel (Bloemendaal): tot 2 mei werkdagen 1017 uur, zondag 1417 uur: Expositie Elswout. Frans Halsmuseum: tot 23 mei dagelijks 20.30 tot 22.30 uur: avondopenstelling met kaarsverlichting. Galerie Espace: tot 9 mei werkdagen 1117 uur: Expositie Lea Nikel. Huis Van Looy: tot 19 mei werkdagen 1012.30 en 13.3017 uur; zondags 1417 uur: Expositie Jan Visser. In 't Goede Uur (Korte Houtstraat 1): tot 1 mei dagelijks 10 tot 22 uur: Expositie Arie Kater. DIVERSEN Theater Monopole (Zandvoort): maan dag 20 uur: Toneelvereniging „Op hoop van zegen" met „Pas op voor padde stoelen". (Verder raadplege men de rubiek „Uit gaan in Haarlem" van 24 april).

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 6