3iotta£i0i Wijzigingen in routes van buslijnen op 30 april en 4 en 5 mei Jubilerende coöperatie „Haarlem" bedenkt vele jeugdinstellingen MAANDAG 27 APRIL 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Wildrit 1959 Benoemingen bij onderwijs in Haarlem Wij bezoe-, i ken uw 1 planeet uitsluitend Vlees hóórt erbij ELKE DAG! Burgerlijke Stand Haarlem sluit overeenkomst met Haarlemmerliede Grondverkoop ten behoeve van woningbouw Dr. B. Ch. Ledeboer begraven Demonstratie van de V olksmuziekschool Feestelijke receptie in „Vleeshal" Gestolen brommers stonden te lang in stalling Vakanties voor Haarlemse slager en slijters Bromfietser gewond bij botsing met muur B. en W. vragen vaststelling van uitbreidingsplan „Penninpsveer" Prof. dr. J. L. Koole 25 jaar gereformeerd predikant UIT STAD EN STREEK Politie greep in bij rel van modernisten &&£pt Hüi't z&d&i Hogere wethouderssala rissen voorgesteld Wijntanker „Mandourah" te water gelaten Voor het eerst EHIO- examens afgenomen Zaterdag heeft het Haarlemse stedelijke gymnasium zijn traditionele „Wildrit" ge houden. Voor het eerst namen twee lera- renploegen deel aan deze fietsrally, die grotendeels door de heuvelachtige en lom merrijke lanen van Bloemendaal voerde. Behalve de twee lerarenploegen namen 48- ploegen van leerlingen aan de „Wild rit" deel, die op het Prinsenhof begon én via negen posten langs de lange route weer op het Prinsenhof eindigde. De uitslag luidde: 1. R. Stroeve en W. Verschuur; 2. F. Cohen en P. J. Kuyper; 3. A. Kruit en E. Ehbets; 4. B. Hylkema en H. Josseaud; 5. M. Van Rappard en E. Vester en 6. J. van Staveren en Y. Dahlkamp. Advertentie W. VOET EN ZONEN Grote Houtstraat 165 Tel. 12136 D. C. Monté ob voordracht ter benoeming rector Lorentzlyceum B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor om met ingang van 1 september 1959 te benoemen tot rector aan het Lorentzlyceum te Haarlem de heer D. C. Monté te Haarlem met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als leraar aan die school. Met ingang van 1 juni 1959 zal indien de raad met het desbetreffende voorstel akkoord gaat de heer T. E. van Deene te Zaandam benoemd worden tot leraar in de wiskunde aan het Lorentzlyceum. Voorts is er een verzoek bij B. en W. bin nengekomen van de heer H. P. G. de Wringer om ontslag als leraar aan deze school; terwijl de heer G. Comello ver zoekt om ontslagen te worden als leraar aan het Lourens Costerlyceum. De voordracht, ter benoeming van een onderwijzeres aan de Linnaeusschool in de Wilgenstraat luidt als volgt: 1. Mejuffrouw C. E. L. Smit te Amersfoort; 2. Mejuffrouw w. F. de Haan te Leiden en 3. Mejuffrouw W. H. Faber te Leeuwarden. De voordracht ter benoeming van een hoofd van de Dr. Huetschool aan het Prin sen Bolwerk luidt tenslotte: 1. de heer H. Zilverberg te Franeker; 2. de heer C. van Holk te Haarlem en 3. de heer F. Neef te Assen. Advertentie BEVALLEN van een zo on 24 april: B. Bakkum-Halm; 25 april: C. M. J. Willemse- van Warmerdam; A. C. du Fijan-Hulshof. BEVALLEN van een d o c h t e r 24 apr.: G. J. Vernout-Keetlaer; N. B. Bloemen-de Boer; 25 april: E. Bouwens-Schoemaker. GETROUWD: 25 april: H. Broekhoff en N. Tesink; J. P. Kops en S. de Haan; K. Kampman en M. Porcelijn; M. C. Brand en H. M. de Graaf; C. Verzijlberg en A. Annot; G. J. Schuitemaker en M. J. M. Sweers; J. M. T. Konings en M. L. Ree- meijer. OVERLEDEN: 24 april: M. Enste, 68 Kamperlaan. Eén der twee lerarenequipes in de „Wildrit 1959", de jaarlijkse fietsrally van het Haarlems stedelijk gymnasium, op de heuvelachtige Midden Duin en Daalseweg. Het zijn de heren G. E. Al- brechts, leraar Frans, en A. F. van Katwijk, leraar oude talen, die ondanks de hulpmotor op hun vehikel, het 21 kilometer lange traject volledig hebben „afgetrapt". Met het oog op de woningbouw in dat deel van Schalkwijk, dat tot de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude behoort, hebben B. en W. van Haarlem een over- ecenkomst met deze gemeente geconci pieerd, die ter vaststelling aan de raad is aangeboden. Volgens deze overeenkomst verplicht de gemeente Haarlemmerliede en Spaarn woude zich voor het betreffende gebied een uitbreidingsplan vast te stellen overeen komstig de wensen van Haarlem. Voorts verplicht Haarlemmerliede zicli onmiddel lijk na het van kracht worden van dit uit breidingsplan over te gaan tot de nood zakelijke onteigeningsprocedure. Verder zal Haarlemmerliede voor het ge noemde uitbreidingsplan een schadevergoe dingsregeling ontwerpen, waarvan de in houd gelijk zal zijn aan die van de schade vergoedingsverordening Haarlem, die dooi de Haarlemse raad op 11 maart van dit jaar is vastgesteld. De schadevergoedingen zullen door Haarlem volledig aan Haar lemmerliede en Spaarnwoude worden ver goed. Ook verplicht Haarlem zich de door Haarlemmerliede te verrichten betalingen met betrekking tot de aankoop van per celen onmiddellijk te vergoeden. Aankopen waaromtrent in minnelijk overleg overeen stemming is bereikt, zullen rechtstreeks door Haarlem worden gedaan. Men heeft zich er namelijk bij het ministerie van Financiën van vergewist, dat hierbij kwijt schelding van registratierecht zal worden verkregen. De gehele procedure is, zeggen B. en W. in hun toelichting, uit staatsrechtelijk oog punt ongetwijfeld merkwaardig te noemen. De overeenkomst is echter nodig, om stag natie in de woningbouw te voorkomen. Het ligt in de bedoeling, dat het betreffende gebied mettertijd bij Haarlem zal komen, als de voorgestelde grenswijziging haar beslag zal hebben gekregen. Dit kan echter nog enigermate vertraagd worden door de behandeling in de Tweede Kamer. Daarom achtten B. en W. het wenselijk reeds thans een overeenkomst met Haarlemmerh'ede en Spaarnwoude tot stand te brengen. Het col lege heeft bij de buurgemeente volledig begrip voor de wensen van Haarlem ont moet en memoreert met dankbaarheid de welwillendheid, waarmee B. en W. van Haarlemmerliede en Spaarnwoude aan de verlangens van Haarlem zijn tegemoet gekomen. B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor om aan de heer S. Heijers te Haarlem tegen de prijs van 18.— per vierkante meter een stuk grond te verko pen, dat gelegen is aan de Frederik Hen driklaan. Op deze grond zal een dubbel woonhuis met garage gebouwd worden. Voorts stellen B. en W. de raad voor om aan mevrouw G. Brakel-Zwarts te Haar lem eveneens een stuk grond aan de Fre derik I-Iendriklaan (500 vierkante meter) te verkopen tegen 18.— per vierkante meter. Tenslotte stelien B. en W. de raad voor om aan de heer H. Wester vergunning te verlenen om het perceel Santpoorterstraat 66 te bestemmen tot dames- en heren- kappersbedrijf. Op de begraafplaats Westerveld is za terdag dr. B. Ch. Ledeboer uit Haarlem ter aarde besteld. Op verzoek van de over ledene werd er niet gesproken. Een zwa ger van de overledene, de heer Feberwee, sprak een kort dankwoord uit. Hij zei, dat de overledene in vreugde en smart een uitgezocht broeder en zwager is geweest. Toen een van zijn zwagers 21 dagen ziek lag reisde dr. Ledeboer 19 maal van Haar lem naar Den Haag om hem op te zoeken. „Wie deze liefde kan opbrengen, heeft het hart op de rechte plaats" zei de heer Fe berwee. Ds. Duivendak, eveneens een zwager van de overledene, las daarna enkele ver zen uit psalm 90. De organist Egbert Vos speelde achtereenvolgens het larghetto in E van Handel, het intermezzo uit de Ca- valleria Rusticana van Mascagni en Lita- ney van Schubert. Voor een v tij wel geheel bezet Minerva- Theater gaf de Haarlemse Volksmuziek school zaterdagmiddag een demonstratie. De directeur van de school, de heer C. S. Proper, verwelkomde het auditorium van kinderen en volwassenen. Met een groepje leerlingen, voor deze gelegenheid gerequi- reerd uit verschillende afdelingen van de Haarlemse school, gaf de directeur een ge zellige demonstratie van de wijze, waarop de jongens en meisjes een algemeen muzi kale vorming wordt gegeven. Gehooroefe- ningen, die de toonhoogten, de ritmiek, het „handzingen" en het innerlijk horen be troffen waren het hoofdbestanddeel der muzikale verrichtingen van dit. groepje. Een paar canons werden gezongen en ook de toehoorders kregen daarin een actief aandeel met het hoorbaar en onhoorbaar vertolken van de beminnelijke aan sporing tot Broeder Jacob om uit zijn bed te komen. Een groep instrumentalisten liet zich voor de pauze horen in werkjes voor bam boe-fluiten en voor strijkorkest. Als een heel bescheiden, maar zuiver en mooi or geltje klonken de bamboe-fluiten in de verschillende combinaties van sopraan-, alt-, tenor- en basregisters. En het strijk orkest deed dapper zijn best om muziek van Handel naar vermogen te vertolken. Het tweede gedeelte van de demon- stratiemiddag was bestemd voor het op treden van de door de heer en mevrouw Tschernof geleide balletklasse. Tal van meisjes van uiteenlopende leeftijden lieten in eenvoudige, maar niettemin kunstzinnig verantwoorde balletten de resultaten zien van ijverige studie. Enkele van de uitge voerde dansen stonden op een niveau dat, gezien de opzet van de school, uitzonderlijk hoog genoemd kon worden, waarbij ik vooral denk aan het „klassieke" ballet en de suggestieve stroken-dans met de een zame jongeman als partner van de prima ballerina. Van de andere aantrekkelijke dansen wil ik nog de frisse tarantella noe men die met tamboerijnen door de in vlotte rode jurkjes geklede danseresjes werd uitgevoerd. Muziek van Chopin, Delibes, Gounod en andere comnonisten werd door een niet genoemde niae'ste voortreffelijk van ritme en sfeer vertolkt. P. Zwaanswijk Met het oog op diverse manifestaties in de periode tussen 30 april en 6 mei zijn diverse straten en pleinen voor het ver keer afgesloten. Daardoor worden ook de routes van de buslijnen van de NZHVM gewijzigd. 30 april van 8.30 tot 22.30 uur is dè Grote Markt voor rijverkeer afgesloten. De bussen van de lijnen 1, 5 en 6 rijden in zuidelijke richting: Parklaan, Kenaupark (zuidzijde), Kinderhuisvest, Zijlvest, Wil- helminastraat, Raamsingel naar Houtplein. Als halteplaatsen gelden de langs ge noemde route gelegen halten van de lijnen 3 en 4. In noordelijke richting rijden deze bus sen via Spekstraat, Oude Groenmarkt, Klokhuisplein en Rivier Vismarkt. De halte Grote Markt wordt tijdelijk verplaatst naar een punt voor drukkerij Enschedé. De bussen van lijn 2 blijven in noorde lijke richting de normale route rijden. In zuidelijke richting moet worden gereden via de Smedestraat. 30 april van 19.300.00 uur wordt de Marnixstraat voor alle rijverkeer afgeslo ten. De bussen van lijn 4 moeten dan in beide richtingen rijden via Duinoordstraat, Altenastraat, Plataanstraat, Steenbokstr. Als halteplaatsen gelden de halten van lijn 2. 30 april van 20.3024.00 uur wordt de kruispunt Dr. Bakkerlaan, Bloemendaalse- weg niet berijdbaar. De bussen van lijn 3 moeten in beide richtingen via Vijverweg naar Bloemendaalseweg of Dr. Bakkerlaan rijden. De halten Bloemendaalseweg wor den tijdelijk verplaatst naar de Vijverweg. De bussen van lijn 8 moeten in beide rich tingen via de Potgieterweg in de Mollaan rijden. 30 april van 20.3024.00 uur wordte Spiegelenburghlaan oostzijde afgesloten. De bussen van lijn 11 moeten via de weste lijke rijbaan rijden. 30 april van 16.0017.30 uur wordt de Willem de Zwijgerlaan afgesloten. De bus sen van lijn 4 en 8 moeten in beide rich tingen via de Vrijburglaan rijden. 30 april van 19.0023.00 uur wordt de Bloemendaalseweg te Overveen gedeelte lijk voor alle rijverkeer afgesloten. De bussen van lijn 4 moeten in beide rich tingen via de Tetterodeweg en Brouwers- kolkweg rijden. Bij de herdenking van het zestigjarig rok van der Werve, die het woord voerde bestaan van de Coöperatie „Haarlem" (aanvankelijk werd „De Vooruitgang" op gericht, die later een fusie is aangegaan met „De Eendracht", waarna de naam „Haarlem" werd gekozen), is men van de gedachte uitgegaan, dat aandacht besteed moet worden aan het sociaal en maat schappelijk werk. Dat is tydens de recep tie die zaterdagmiddag in de Vleeshal op de Grote Markt werd gehouden tot uiting gekomen. De voorzitter, de heer C. B. van Dam, deelde mee, dat de jubilerende coöperatie een groot aantal geschenken heeft aangeboden aan tal van jeugdinstel lingen. Zo ontvangt de gemeente Haarlem ten behoeve van het buitencentrum „Het Wis- selse Veld" een piano. De Haarlemse raad voor de jeugd ontving een filmprojectie apparaat met tafel en projectiedoek, be nevens een bandrecorder; het Clubhuis naast d'Appelaer een draaibank; het club huis Jeugdbaken een pick-up met inge bouwde versterker; het clubhuis Anker- werk kampeermateriaal, zoals ondermeer vier grote primussen, patrouillenesten en zespersoons-pannen; Club- en buurthuis vier kinderstoelen en poppen; Katholiek maatschappelijk jeugd- en gezinswerk voor verscheidene clubhuizen een ping-pong- taiel, spelmateriaal, hout-constructie materiaal, een zand- en watertafel en speelmateriaal; Commissie „Open jeugd werk rond de Julianakerk" twee werk tafels met opklapbare schragen, twee kleine bankschroefjes en een bobspel; Stichting bijzondere sociale zorg en maat schappelijk buurtwerk een tafelbiljart; Haarlems Speeltuinverbond badminton- spelen; Haarlemse Katholieke Vereniging voor Het Gezin vlaggen voor de speeltui nen en de Haarlemse Muggenronde een financiële bijdrage voor de aankoop van schuimplasticmatrassen. Vele vertegenwoordigers van de ge meente Haarlem en van de organisaties waren op de receptie tegenwoordig en enkelen van hen hebben woorden van dank gesproken voor de wijze, waarop de jubi lerende coöperatie de jeugd van Haarlem bedacht heeft. Ook op andere wijze heeft het bestuur uiting gegeven van zijn dank. In plaats van bloemen was verzocht een bedrag oo de postrekening van de Coöperatie „Haar lem" over te maken, welk bedrag aange boden is aan de afdeling Kennemerland var de Bond ter behartiging van de be langen van Spastici. Er was reeds een be drag van 2.320,binnengekomen en men verwachtte dat het totaal nog hoger zal worden. In de loop van zaterdag hebben honderd kinderen van leden 156 pakketten bezorgd aan stadgenoten, die door ziekte of invali diteit getroffen, grote behoefte hebben aan enige steun. De pakketten bevatten hoofd zakelijk levensmiddelen. Verder zal aan ongeveer 65 kinderen, die vrijwel nooit van een onbezorgde vakantie kunnen ge nieten, een week vakantie worden aange boden in „Het Wisselse Veld" te Epe. Voor de receptie bestond grote belang stelling. De heer C. B. van Dam heeft als voorzitter der coöperatie een overzicht gegeven van de geschiedenis en enkele toekomstplannen belicht. Het gemeentebe stuur van Haarlem was vertegenwoordigd door wethouder J. A. Schippers, die de ge lukwensen overbracht. Ook hebben het woord gevoerd de heer J. Beckering uit Rotterdam, namens de Centrale van Ne derlandse Verbruikscoöperaties, mevrouw Tas uit Alkmaar namens de Nederlandse Coöperatieve Vrouwenbond en de heer G. Koot namens de Haarlemse Bestuurders- bond. De dames Frijn en Moos vertegen woordigden de afdeling Haarlem van de Coöperatieve Vrouwenbond. Binnenkort zullen in de Anegang 26 een bonneterie en een textielwinkel geopend worden. Tijdens de receptie is voor de in richting er van reeds van vele zijden steun toegezegd. Zo deelde mevrouw T. Kerk- hoff-Pet, sprekend namens de leden van de coöperatie, mee, dat een bedrag bij eengebracht is voor het aanbrengen van een neonverlichting en de heer L. P. Ruig- namens het personeel, verklaarde dat een klok zal worden aangeboden voor de nieuwe winkel. Wat de verdere feestelijkheden betreft zij meegedeeld, dat de toneelgroep „Theater" dinsdag 28 april in de Stads schouwburg voor bestuur, ledenraad, per soneel en gepensioneerden een voorstelling zal geven van het blijspel „Een moordver- hgal", dat op 19 mei, zo mogelijk op het sportterrein aan de Kleverlaan of anders aan de Van Oosten de Bruynstraat, een levend ganzenbordspel vertoond zal wor den, waaraan twee maal vierhonderd kin deren kunnen deelnemen en dat op 20 mei ruim honderd kinderen, die hun medewer king hebben gegeven aan de pakketten- distributie en het ganzenbordspel, een tocht naar Rotterdam zullen maken, waar de Co-opfabrieken bezocht zullen worden en een boottocht gehouden wordt. Advertentie R ALSTON en VERVETAl Dealer voor Heemstede en omgeving Fa. H. REE Binnenweg 89-89a - Heemstede - Tel. 38681 VERF - BEHANG - GLAS etc. (Van onze Haagse redactie) De Haagse politie heeft een achttien jarige monteur en een even oude machine bankwerker aangehouden. Zij hebben in de afgelopen maanden negen bromfietsen gestolen, waarvan een in Haarlem. Zij had den de bromfietsen nog niet verkocht, maar ze in diverse stallingen onderge bracht. Enkele stallinghouders waarschuw den de politie, toen de brommers erg lang bleven staan. De Haarlemse bromfiets werd als gevonden voorwerp naar die ge meente opgestuurd. Later bleek, dat deze en andere bromfietsen van diefstal af komstig waren. B. en W. verzoeken de Haarlemse ge meenteraad om te bepalen, dat de vakan ties van de winkeliers, die in hoofdzaak vlees of vleeswaren verkopen komen te liggen in het tijdvak tussen 24 mei en 6 september. De slagerijen zullen geduren de een bij rooster aan te wijzen tijdsruim te van zes werkdagen gesloten zijn. Verder vragen B. en W. de raad om het verzoek van het bestuur van de verenigde slijters in federatief verband inzake vast stelling van een vakantiesluiting voor haar bedrijven voor het jaar 1959 af te wijzer., zulks op advies van de Kamer van Koop handel. Zaterdagavond om half zeven is een 29- jarige Haarlemse los arbeider met zijn bromfiets tegen de gevel van een gebouw op de hoek van de Gedempte Oude Gracht en de De Witstraat in Haarlem gebotst en daarbij gewond. De man wilde van de Gedempte Oude Gracht rechtsaf de De Witstraat inrijden, maar hij zou hebben moeten uitwijken voor een wieldrijdster die uit de De Wit straat kwam. De bromfietser reed met het hoofd tegen de muur en bleef liggen. Een arts constateerde een hersenschud ding. Ondersteund door een duopassagier liep het slachtoffer naar zijn woning in de De Witstraat. De politie verzoekt de wiel- ijdster zo jpriendelijk te zijn zich te mel den. 4 mei herdenkingstocht naar Dreef, Wes tergracht en Rijksstraatweg/Jan Gijzen- vaart. Zodra de stoet, welke van de Grote Markt naar Dreef trekt en het Proveniers huis nadert, moeten de bussen van de lij nen 1, 5 en 6 in de Gierstraat wachten tot de stoet het Houtplein gepasseerd is. Tij dens de herdenkingsplechtigheid moet ge reden worden van'en naar het Houtplein, naar en van de Dreef via Wagenweg en Florapark. De langs de Leidsevaart trekkende stoet naar de Westergracht mag, zodra die zich tussen de Schouwtjesbrug en de Em- mabrug bevindt niet worden gepasseerd. In de richting Zandvoort en Heemstede gaande bussen zullen op de Emmabrug dienen te wachten als de stoet deze brug nadert. Van 19.00 tot 21.00 uur zal de Rijks straatweg nabij de Jan Gijzenkade, voor alle rijverkeer worden afgesloten. De bussen van de dienst Haarlem IJmuiden en van lijn 1, la moeten gedu rende de vorengenoemde tijd in beide rich tingen rijden: Spaarnhovenstraat, Spaarn- damseweg, Jan Gijzenkade (noordzijde), Rijksstraatweg. Lijn 5 rijdt deze zelfde route met dien verstande, dat na de Spaarndamseweg via de Vondelweg naar het eindpunt wordt ge reden. 5 mei van 9.3013.00 uur en van 20.00— 23.00 uur wordt de Grote Markt voor alle verkeer afgesloten. In zuidelijke richting wordt gereden via Parklaan, Kenaupark (zuidzijde), Kinder huisvest, Zijlvest, Wilhelminastraat, Raam singel naar Houtplein. Als halteplaatsen gelden de langs ge noemde route gelegen halten van de lijnen 3 en 4. In noordelijke richting moet wor den gereden via de Spekstraat, Oude Groenmarkt, Klokhuisplein en Riviervis markt. De halte Grote Markt wordt tijdelijk verplaatst naar drukkerij Enschedé. De bussen van lijn 2 blijven in noorde lijke richting de normale route rijden. In zuidelijke richting moet via de Smede straat worden gereden. 5 mei van 19.300.00 uur wordt de Mar nixstraat voor rijverkeer afgesloten. De bussen van lijn 4 moeten rijden als op 30 april. 5 mei van 15.0016.00 uur zal een kin deroptocht plaats hebben, welke van en naar de Dreef trekt via de binnenstad. Om legging van het busverkeer zal tussen het Houtplein en Stationsplein door de lijn- controleur worden geregeld. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor het ontwerp-uithreidinesplan „Pen- ningsveer", dat betrekkincr heeft op de Tronden in het oosteliik predeelte van de Veerpolder en het oostelijk en noordelijk deel van de Waarderno'.der, vast te stellen Zoals hekend zal dit aehied. dat aan d oostzijde wordt begrensd door de Mooie Nel en de Liede. in hoofdzaak worden ge reservee.rd voor recreatieve doeleinden t.erwül bet. gedeelte tussen de Oudeweg en de spoorlijn HaarlemAmsterdam voor agrarische doeleinden is bestemd. Voorts is ruimte gereserveerd voor de in de toekomst op te richten rioolwaterzuive ringsinstallatie. Deze bestemmingen komen in grote trekken ove'-een met die, welke in het streekplan Zuid-Kennemerland aan dit gebied zijn gegeven. Met betrekking tot enige geringe afwij kingen hoeft de provinciale planologische dienst van Noordholland meegedeeld, dat daardoor de bedoelingen van het streek plan niet worden doorkruist. Tegen het ont.werp-uitbreidingsplan zijn vier bezwaarschriften ingekomen, namelijk van Meuwissen industrie n.v., namens de n.v. aannemingsbedrijf B. Smallegange. na mens de n.v. Eerste Nederlandse Stalen Steigeronderneming „Holland" en van de heer C. N. van der Aar en vijftien anderen Bovendien heeft de eerstaanwezend in genieur der genie er B. en W. op gewezen dat in het plan militaire landsgronden zijn begrenen. welke niet zonder meer aan hun bestemming kunnen worden onttrokken. B. en W. onderschrijven de mening van de commissie voor de bezwaarschriften dat het algemeen belang van het tot stand komen van het plan moet prevaleren bo ven de belangen van appellanten, temeer waar de hoeveelheid recreatieterrein voor al in het westen van het land bijzonder klein is. Ten aanzien van de bezwaren van de zestien agrarische bedrijven menen B. en W. eveneens, dat het algemeen be lang moet voorgaan. Het college stelt de raad dan ook voor de genoemde bezwaar schriften ongegrond te verklaren, het uit breidingsplan „Penningsvoor" vast te stel len en daarop de schadevergoedingsver ordening Haarlem van 11 maart van dit jaar van toepassing te verklaren. Woensdag 29 april zal het vijfentwintig jaar geleden zijn. dat prof. dr. J. L. Koole uit Kampen, hoogleraar aan de theologi sche hogeschool aldaar, die van 1948 tot 1954 predikant is geweest van de Gerefor meerde Kerk te Bloemendaal, bevestigd werd als predikant van de Gereformeerde kerk in Nederland. Zijn eerste gemeente was Vreeland, waar hij zondag 3 mei een gedachtenisrede zal uitspreken. Nieuws in het kort Sluismeester. De heer S. Zwaan, brug wachter bij het gemeentelijk haven- en marktwezen te Haarlem, is door B. en W. van Stavoren benoemd tot sluismeester op de gemeentelijke sluis aldaar. Op 31 mei zal de heer Zwaan als zodanig in dienst treden en het havenwezen in Haarlem ver laten. Geslaagd. De heren J. H. Deen en D. P. Vijfhuizen, brugwachters van de Melkbrug in Haarlem, zijn op de in Am sterdam gehouden examens, geslaagd voor het binnenvaartdiploma. Automaat gelicht. In het afgelopen weekeinde hebben onbekenden in de Gene raal Spoorlaan in Haarlem van een ver snaperingsautomaat aan de gevel- van een groentewinkel het geldbakje openge broken. Men vermist ongeveer vijftien gulden. Extra subsidie. B. en W. van Haarlem stellen de gemeenteraad voor om aan de stichting Sportweek Haarlem een extra subsudie toe te kennen van 828,29 ten behoeve van de in 1958 gehouden sport week. Vijf mille voor badhuis. B. en W. van Haarlem verzoeken de gemeenteraad om ten behoeve van de uitbreiding van de douchegelegenheid en voor het treffen van voorzieningen ter verkrijging van berg ruimten en het eeschikt maken van het kantoortje voor de badmeester in het bad huis aan de Wichersstraat een bedrag van 5500 uit te trekken. Aanvullend krediet. B. en W. van Haarlem vragen de gemeenteraad om 6.000 beschikbaar te stellen als aanvul lend krediet op het geraamde bedrag van 25.000 voor de aanschaffing van een ziekenauto en een couveuse voor de ge meentelijke geneeskundige en gezondheids dienst. Vernieuwing waterleidingnet. B. en W. van Haarlem verzoeken de gemeenteraad om een bedrag van f 2400 uit te trekken voor de vernieuwing van het water- leidnignet van het Hofje van Heythuysen te Haarlem. Voorschot. B. en W. van Haarlem verzoeken de gemeenteraad om het voor schot voor 1959 op de gemeentelijke ver goeding voor de bijzondere kleuterschool aan de Rijksstraatweg 369 (de St. Catha- rina-kleut.erschool) vast te stellen op 2.529,23. S.O.S.-berichten. Naar wij vernemen, overweegt de A.N.W.B. met ingang van het zomerseizoen een berichtendienst voor in het buitenland vertoevende toeristen te gaan instellen. Gedurende één minuut per dag zullen dan over radio-Luxemburg voor Nederlandse vakantiegangers bestemde S.O.S.-berichten worden omgeroepen. Advertentie RIJWIELEN MOTOREN Zondagavond hebben ongeveer honderd vijftig leden van een Haarlemse moder nistensociëteit een relletje in de Velser- straat in Haarlem ontketend. Een 23-jarige uitgever gaf een feest avond voor de modernisten doch van de honderdvijftig opgekomen belangstellen den konden er slechts vijftig in de woning naar binnen. Er ontstond onenigheid en de uitgever was 't echter ook geen pais en vree. hulp te roepen. Deze begon met de deur te sluiten, doch toen probeerden de „buiten staanders" door de ramen en zelfs via het dak binnen te komen. De politie zag kans met niet al te harde aandrang de Velser- straat te ontruimen. In de woning van de uitgever was echter ook geen pais en vree. De gastheer zag zich tenslotte gedwongen door middel van een luidsprekerinstalla tie de feestgangers te verzoeken zijn wo ning te verlaten. Or.der toezicht van de po litie begon toen de aftocht pa keerde de past in de straat weer. MOTO GUZZI SCOOTER Zandvoortselaan 158 - 200 cc 1850.— Telefoon 40905 De burgemeester van Haarlem stelt de raad voor de salarissen van de wethouders met 20 percent te verhogen tot 16.200 per jaar. De burgemeester wijst er in zijn toelich ting op, dat de laatst toegepaste verhoging tot 13.500 naar zijn mening te laag was. Aangezien echter aangenomen mocht wor den, dat Gedeputeerde Staten een verzoek van de raad om een hogere wedde niet zouden inwilligen, heelt de burgemeester destijds geen verdergaande verhoging voorgesteld. Met het oog op de op 1 fe bruari 1957 door de Tweede Kamer aange nomen verhoging van de salarissen van topfunctionarissen acht de burgemeester een verhoging van 20 percent noodzakelijk. Hij is van oordeel, dat daardoor geen ver houdingen worden scheefgetrokken. De burgemeester refereert in dit: verband aan een rondschrijven van C-.S. van Zuid-Hol- land aan gemeentebesturen, waarin dit col lege zegt, dat een verhoging tot 20 percent van de wethouderssalarissen in gunstige overweging genomen zal worden. Boven dien herinnert de burgemeester eraan, dat de salariëring van de Haarlemse wethou ders laag was in vergelijking met die van hun ambtgenoten in kleinere gemeenten met meer dan 100.000 inwoners. Zaterdagmiddag heeft mevrouw Cheval- lier, de echtgenote van d" Franse reder van het schip, bij de Haarlemse Scheepsbouw maatschappij, de wijntanker „Mandourah" te water gelaten. De „Mandourah" zal dienst doen in de Middellandse Zee voor het vervoer van wijn. Het schip, dat over een machinevermogen van 2300 p.k. be schikt, kan niet minder dan anderhalf mil joen liter wijn bevatten. Voordat mevrouw Chevallier onder grote belangstelling de doopplechtigheid ver richtte. heeft kapelaan Akkermans van "de Elisabeth en Barbara-parochie, het schip ingezegend. In „Bloemenheuvel" aan de Bloemen daalseweg in Bloemendaal zijn zaterdag middag voor de eerste keer de examens Eerste Hulp In Oorlogstijd afgenomen. Dokter D. Heijmans van de G. G. en G.D- in Haarlem trad als examinator op. Van de 24 kandidaten, die de cursus, onder leiding van dokter C. Eenhoorn uit Bloe mendaal hebben gevolgd, slaagden er tweeëntwintig. Alle examinandi waren al in het bezit van het diploma E.H.B.O. De geslaagden zijn: PI. van Bruggen (Bloemendaalse politie) M- H. Kluit (Brandweer) J. C. Bakker, A. Heitlager, W. Beulink en H. Hoeben van de Bloe mendaalse Reddingsbrigade F- Stegeman, A. M. van der Ven, J. Meijer, mevrouw G. Roos-van der Kaay, mevrouw J. A. G. Gerrits-Soree, mevrouw J. J. Saeys-Mo- lenaar en mejuffrouw A. Pirsch van de Bloemendaalse B. B., alsmede negen kan didaten van het P.W-N., te weten de he ren W. Sehres, P. Kroon, L. Geutskens, C. P- Helwes, J. J. Witkamp, J. P. van der Maarel, J. J. Nederhand, J, Reijbroek en S. Groot.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9