Engelse import Crest maakt debuut en bondig Tak en Swaab het snelst bij beklimming van La Baraque Opnieuw enkele beslissingen DINSDAG 28 APRIL 1959 15 Dee en Teding van Berkhout versloegen Carstedt Wooning (RGH) en Bouw man (HFC) in voorlopig amateurteam Oe schaakcompetitie Vercauteren won sprint in derde etappe Zevenkamp op 11 en 12 juli vanHVB Ronde van Beverwijk voor nieuwelingen Duindigt Koersen in Hilversum Samenstelling Haarlems KNKB-jeugdtwaalftal Oefenwedstrijd van HKB twaalftallen Bahamontes won de vierde etappe Criterium van Lisse op Koninginnedag Ab Gel der mans won in Merelheke (België) Mr. E. M. J. Minderop als voorzitter geïnstalleerd Mevr. Vorosjilov overleden De Tulpenrallye-in-nieuwe-stjjl is begonnen. Met een groot enthousiasme en een groot zelfvertrouwen zyn 164 equipes maandagmorgen op het circuit van Montlhéry by Parijs hun grote rally-avontuur begonnen. De sombere weersvoorspellingen ten spqt, en in weerwil van de dreigende donkere wolken, die zich boven het circuit samenpakten, zyn daar 164 ryders in de beste stemming de 2931 km lange tocht begonnen, die hen in drie dagen naar Noordwyk aan Zee zal brengen. Om één minuut over acht gaf RAC-West-official Van der Heyden aan Tak het zo lang verbeide signaal. Onder gejuich van het publiek schoot de Mercedes 300SL, als gold het een snelheidswedstrijd, luid toeterend met een vervaarlijke snelheid de bocht in. En na Tak en Swaab volgden de anderen, de Austin-Healy van Pat Moss en Ann Wisdom, de Triumph TR3 van Gatsonides en Dries Jetten, de Ford van Coenen en Butter, de Vauxhall Cresta van Piet Jetten en Louis van Noordwyk. Natuurlijk ontbrak ook nu de Ford Thunderbird van het Zweedse echtpaar Carstedt niet. Evenmin als de Volvo van Kolwes en Rut Lautmann de winnende equipe van 1958 en de opgefokte Renault Dauphine van Kreisel en Perk. Uiteraard had ook deze rally haar vroege pechvogels. Per Mourier en Bengt Ramsing zagen hun illusies in rook opgaan, toen de Saab 93b van de Denen door een Parijse taxi-chauffeur werd geramd. Pech had ook de Triumph-equipe Annie Soisbault en Renée Wagner, de grote kans- hebsters voor de damesprijs. Anne Sois bault moest, geplaagd door een pijnlijke kaak verzwering, kort voor de start in een ziekenhuis worden opgenomen. Renée Wagner stond dus voor de moeilijke opgave op korte termijn een plaatsvervangster te zoeken voor deze charmante en bekwa me Frangaise. Zij is daarin niet geslaagd en dat heeft ook deze Triumph-equipe reeds vóór de start uitgeschakeld. Ook de Triumph van Harlaar en Pijper kon niet in Parijs starten. De wagen van deze Nederlanders raakte op weg naar Parijs in Brasschaat, bij Antwerpen, betrokken bij een verkeers ongeluk. Harlaar moest in een ziekenhuis worden opgenomen. De rally-karavaan zette koers in zuide lijke richting. Via Orleans, Nevers en Mou- lins werd vroeg in de middag te Vichy de eerste tijdcontrole bereikt. Klassementsproef Maandagmorgen moesten de 154 equipes uit de wedstrijdklasse de eerste klasse mentsproef afleggen. Het was de beklim ming van La Baraque over een afstand van 4300 meter. Een hoogteverschil van 250 meter moest daarbij worden overwon nen. In elke klasse kreeg de snelste equipe tien winstpunten, de één na snelste acht, de twee na snelste zes, de drie na snelste vier, de vier na snelste twee winstpunten. De snelsten in de verschillende klassen waren Klasse A: normale en verbeterde serie toerwagens met een cylinderinhoud t/m 750 cc: 1. Monica Kjerstadius-Margaretha Holm (Zweden) met Saab 93 b. Klasse B: normale en verbeterde serie toerwagens met een cylinderinhoud 750 t/m 1000 cc: 1. ex aequo: S. Eikelman-H. Kühne (Did.) met AU 1000 en J. R. Flinter- man-J. O. Veer (Ned.) met AU 1000. Klasse C: normale en verbeterde serie toerwagens met een cylinderinhoud 1000 t/m 1300 cc: 1. L. Tavola-L. Marini (It.) meet Alfa Romeo Giul. ti. Klasse D: normale en verbeterde serie toerwagens met een cylinderinhoud 1300 t/m 1600 cc- 1 ex aequo: G. Andersson-v. Karlsson (Zweden) met Volvo Attio Fem en J. Nielsen-V. B. Dam (Denemarken) met Volvo Attio Fem. Klasse E: normale en verbeterde serie toerwagens met een cylinderinhoud 1600 t/m 2600 cc: 1. W. Schock-H. H. Holder (Did.) met Mercedes 220 S. Klasse F: normale en verbeterde serie toerwagens met een cylinderinhoud boven 2600 cc: 1. R. H. R. Dee-W. J. Teding van Berkhout (Ned.) met Chevrolet Impala. Klasse G: speciale serie toerwagens, nor male en verbeterde grand torismewagens met. een cylinderinhoud t/m 1600 cc: 1. W. L. Poll-W. Schorr (Ned.) met Porsche 1600 S. Klasse H: speciale serie toerwagens. nor male en verbeterde grand tourismewagens meet een cylinderinhoud van 1600 t/m 2000 cc: 1. A. J. Burton-J. Heppenstall (G.B.) met ACE. Klasse J: speciale serie toerwagens nor male en verbeterde grand tourismewagens met een cylinderinhoud boven de 2000 cc: W. J. J. Tak-J. Swaab (Ned.) met Merce des 300 SL. Ru Dee glunderde in Clermont Ferrand. Zijn splinternieuwe Chevrolet Impala Het voorlopig Nederlands amateurelftal, dat donderdag 30 april op het SEC-terrein in Soest een oefenwedstrijd tegen de twee de divisieclub Velox zal spelen, is als volgt samengesteld: Doel: Koers (Hengelo). Achter: Donners (Enschede) en Claus (Helmondia). Midden: Wooning (RCH), Van Ierland (Willem II) en Van Bruggen (DFC). Voor: Ten Hoopen (Quick, H.), Bouwman (HFC), Bosma (Heerenveen), Buhler (DHL) en Hollander (DWS/A). Reserves zijn: Lagardc (Emma), Schou- wink (Enschede), Blom (WW), De Kreek (Feijenoord) en Starremans (Rapid). ATLETIEK. Dallas Long, de jonge Ame rikaan, die twee weken geleden "het we reldrecord kogelstoten evenaarde is er tij dens wedstrijden in Pomona niet in ge slaagd het wereldrecord te verbeteren. Wel kwam hij met zijn verste worp van 18,96 meter dicht bij de 19 meter-grens. ZEILEN. De algemene vergadering van de Koninklijke Verbonden Nederlandsche Watersport Vereenigingen heeft in Am sterdam besloten, de Flying Junior niet als nationale eenheidsklasse tg aanvaarden. Ruim anderhalf uur hebben de voor- en tegenstanders uitvoerig hun meningen over dit agendapunt gegeven. TENNIS. Zwitserland heeft zich door een 32 zege op Israel geplaatst voor de twee de ronde van het toernooi om de Davis- cup. speciaal aangeschaft om de Ford Thun derbird van het Zweedse echtpaar Carstedt tee bestrijden had al de concurrenten verslagen. Drie seconden moesten de Zwe den aan Dee en Teding van Berkhout toe staan. De snelle Chevrolet met zijn drie carburateurs, had zijn werk gedaan. Verrassingen deden zich eigenlijk niet. voor op deze eerste dag. De Mercedes 300 SL van Tak en Swaab bleek bij de beklim ming van de La Baraque de snelste wagen. Veerrassend was ook zeer zeker niet dat de Porsche 1600S van Poll en Schorr, even als in 1958 fel heeft geduelleerd met de wagen van Bengtsson en Lundberg. Weder om bleek de Nederlandse equipe sneller. Het verschil was klein. Slechts 1 enkele seconde. De winnende equipe van 1958 Kolwes en Rut Lautmann behaalden in deze eerste klassementsproef, door een derde plaats in klasse D slechts vier winstpunten. De Volvo Attio kon de tijden van de Zweedse equipe Andersson-Karlsson en de Deense ploeg Nielsen-Dam niet benaderen. Wer kelijk moeilijk hebben de deelnemers het nog niet gehad Bij Vichy na 353 km waren alle equipes nog strafpuntloos. Het had weinig gescheeld of Langestraat en Baren- dregt hadden Vichy als enige ploeg met strafpunten bereikt. De koppeling van de Een telefoto van de equipe Tak (rechts)-Swaab, die voor de start van de Tulpenrallye ten behoeve van de fotograaf nog even de kaart bestu deerde. Luttele uren later was dit team het snelst bij de bestijging van La Baraque. Porsche Carrera bleek onjuist te zijn af gesteld. Vijf kwartier hebben de Neder landse cracks moeten werken om het euvel te verhelpen. Precies op tijd kwam de Porsche echter toch nog bij de tijd controle te Vichy aan. Uitvallers Ook bij Clermont Ferrand, dat in de vroege avond werd gepasseerd, waren de deelnemers nog vol enthousiasme. Inmid dels konden de RAC-West-officials de eer ste uitvaller noteren. Het was de Britse equipe Campbell-Simpson, die bij de eerste klassementsproef niet is doorgekomen. Maandagavond hebben nog twee equipes de strijd moeten staken. De Volvo Attio Fem van Olsen en Nielsen (Den.) raakte van de weg, de wagen werd beschadigd en bleek niet meer in staat de tocht voort te zetten. De Britse equipe Griffith-Suter kreeg moeilijkheden met de versnellings bak van de Porsche Carrera en ook voor deze equipe eindigde het rally-avontuur ontijdig. De Ronde van Tunesië De derde etappe van de Ronde van Tu nesië, van Sfax naar Gabes over een af stand van 138 km, is maandag gewonnen door de Belg Vercauteren in 3 uur 31 min. 10 sec. Hij won de sprint van een groep van 21 renners van wie Piet Rentmeester, Henny Marinus en Joop van der Putten zich respectievelijk als vierde, zesde en zevende plaatste. De uitslag was: 1. Vercauteren (B.) 3.31.10; 2. Dewitte (B.) z.t.; 3. Declercq (B.) z.t.; 4. Rentmeester (Ned.) z.t.; 5. Belloua- chia (Tunesië) z.t.; 6. Marinus (Ned.) z.t.; 7. Van der Putten (Ned.) z.t.; 8. Geiger (Did.) z.t.; 9. Hinnenberg (Did.) z.t. De Belg Declecq bleef leider in het al gemeen klassement. Na de derde etappe ziet het algemeen klassement er als volgt uit: 1. Declercq (Belg) 9 uur 30 min. 36 sec.: 2. Sweek (Belg.) 9.31.26; 3. Meuris (Belg.) 9.32.08; 4. Carls- son (Zweden) 9.32.43; 5. Van der Putten (Nederland) 9.33.32; 6. Karlsson (Zweden) 9.34.02; 7. Rentmeester (Nederland) 9.34.10. De Nederlander Ramakers bezet de vijf tiende plaats. Op Koninginnedag Belangrijke uitslagen in de schaakcom petitie hebben opnieuw enkele beslissingen gebracht. De schaakclub Santpoort kwam practisch in de overgangsklasse, De Pion wist promotie naar de tweede klasse tc bewerkstelligen en VVV 3 moest afscheid nemen van de derde klasse. Bovendien moest de IJmuidense schaakclub Kijk Uit toezien hoe de beide bij promotiewedstrij der betrokken tientallen fikse nederlagen leden. De nederlaag van het tweede tien tal betekende voor de schaakclub Zand- voort een nieuwe kans op promotie naar de eerste klasse. Kijk Uit is er niet in geslaagd het eerste promotieduel tot een góedeinde te. bren gen. De kampioen dér overgangsklasse Had bezoek van het tweede tiental der Am sterdamse Schaakclub. Dc kampioenen dei- hoofdstedelijke schaakbond bleken over de betere capaciteiten te beschikken en wonnen verdiend, zij het wat geflatteerd met 28. Voor Kijk Uit is er nu nog slechts één kans volgend seizoen in de tweede klasse KNSB te mogen spelen. Deze kans krijgt het team zaterdag 9 mei wanneer het in Bussum uitkomt tegen BSG 2. Vermoede lijk zal de krachtsvei-houding hier meer m overeenstemming zijn dan in het duel Kijk Uit—ASC 2. De Amsterdammers zijn vrij wel zeker van promotie. Gezien hun spêel- kracht zullen zij ook in de KNSB-compe- titie een vooraanstaande rol gaan ver vullen. In Andijk werd de tweede wedstrijd van de promotieduels tussen de eersteklasse- kampioenen Santpoort en Schaaklust ge speeld. De ontmoeting tussen beide riva len leverde een voorlopige 44 stand op Daar men in Santpoort verwacht uit de resterende twee partijen tenminste IV2 punt te halen staat promotie naar de over gangsklasse vast. Men heeft namelijk reeds aan een gelijk spel voldoende nu beide partijen na onderling overleg "zijn overeengekomen de eerste ontmoeting op 73 ten gunste voor Santpoort te beslui ten Een fraai succes van Kroone c.s., die twee seizoenen geleden nog twee afdelin gen lager speelden! Det volledige uitslag van het tweede treffen luidt: Schaaklust—Santpoort: W. GutterG. Kroone afgebr.; B. v. d. Braber K Stei.jn 0—1; J. Dekker—C. Pels 0—1; P. Bootsman—J. Wolters remise; S. de Vries J. Blansjaar afgebr.; N-. v. d. StalJ. P J. v. d. Bergh 0—1; P. Prikkel—R. J. Tu ning 1—0; J. Vriend—H. Haanappel 1—0; D. DijkstraM. Busselman remise; C. W. SchraaP. Sterk 10. Totaal 4-^-4 voor lopig. Santpoort verwacht in de partij van Kroone winst, in de partij van Blansjaar remise. Vermoedelijk zullen zij ook met twee gelijke spelen wel genoegen willen nemen De schaakclub Zandvoort heeft in de In het kader van het zestigjarig bestaan van de HVB heeft zich bij de jubileum commissie het plan - ontwikkeld om evenals bij het veertigjarig bestaan een zevenkampdag te houden. Om tot een hernieuwd succes te komen, dat er wellicht toe kan leiden dat in het vervolg de zevenkampdag weer jaarlijks op het programma terugkeert, doet de HVB een dringend beroep op de medewerking van alle clubbesturen door hun leden aan te sporen aan dit grote sportfestijn mee te doen. De zevenkamp dagen zullen worden gehouden in het Van der Aart Sportpark en als data zijn vastgesteld zaterdag 11 en zondag 12 juli, De zevenkamp zal bestaan uit de vol gende nummers: 80 meter hardlopen, vér- springen, doelschieten, inwerpen, vértrap- pen, 100 meter baldribbelen en balplaat sen. Voorts een verenigingsestafette over 4 x 100 meter. De deelneming staat open voor alle amateurleden die de leeftijd van 16 jaar hebben bereikt. Inschrijving staat open tot 16 mei. returnwedstrijd met Kijk Uit 2 voor een plaats in de eerste klasse fel van zich af gebeten. Door geconcentreerd en gedurfd spel slaagden de Zandvoorters erin de 6 j/.3'/2 nederlaag in IJmuiden te wreken en nu zelf voorlopig met 3'/z1 de leiding te nemen. Een 6Vs3H zege ligt in de lijn dei verwachtingen. In de derde klasse werd eindelijk de laatste kampioen bekend. De schaakclub De Pion uit Krommenie versloeg het Uit- gecster Lasker in de laatste beslissings wedstrijd van deze klasse met 64. Zij promoveren nu naar de tweede klasse. In dezelfde derde klasje werd VVV 3 met 3' c—6verslagen door KTV 2. Het bek'énde vóór de VVV^-ers meteen de degradatie. De ontmoeting KTV 2MSC 2 is nu overbodig geworden en zal derhalve niet meer worden gespeeld. Hoewel MSC 2 bij een eventuele nederlaag in dit tref fen gelijk zou eindigen met VVV 3 beslist het systeem-Sonneborn-Berger in het na deel van VVV 3. De Beverwijk.se rennersclub „Kennemer- land" houdt in samenwerking met de ver eniging voor koninginnedagviering op don derdag 30 april in het sportpark „Adri- chem" in Beverwijk een wielerronde voor nieuwelingen over vijftig kilometer. Onder de 73 ingeschreven deelnemers, die om drie uur van start gaan, bevinden zich de Ken- nemerlanders Weeda, Wentink, Van Min nen. Brakenhof. Put, Tabak en de gebr. Vleesman. de Haarlemmers Blommaert en Peters, de Hagenaar Althuizen, de Utrech ter Osendarp en vele anderen. Voordat, de nieuwelingen van start gaan worden er in het sportpark jeugdwedstrij den gehouden op gewone fietsen in de leef tijdgroepen van 10 tot 12 jaar en van 13 tot 14 jaar. Deze wedstrijden beginnen om twee uur. In tegenstelling tot afgelopen zondag zijn de velden in de zeven nummers van woens dagmiddag op Duindigt uitstekend bezet. In de eerste afdeling van de Morinaprijs maakt de Engelse import Crest zijn debuut in ons land en daar hij vrij gunstig is ge plaatst, mag hem een outsiderskans wor den toegemeten. Sans Valeur loopt de laat ste weken echter zo goed, dat hij wellicht hier kan winnen voor Maelstrom en de goede Princess Aldis. In de tweede afdeling gaat de voorkeur naar de gunstig op ge wicht geplaatste Albanas, die in Noorder licht en Sabrina echter hardnekkige tegen standers zal vinden. Bij de dravers kan Geersen direct al met een zege beginnen met zijn keuze uit Wim Hollandia en W H Hollandia. Vergeten mag niet worden dat Vliegende Hollander zeer snel is en met een kleine correctie in zijn draf als een niet te onderschatten favoriet aan de start zal komen. De draverij van meet voor driejarigen brengt talrijke beginners aan de start, waardoor een keuze wel zeer moeilijk wordt. Daar Xelinotte tot de betrouw baarste behoort zal zij vrij zeker weer op één van de eerste drie plaatsen eindigen, maar of zij Xiphon Hollandia en Xetra kan slaan moet worden afgewacht. Voor Thea Cornelia ligt een derde achtereen volgende zege in het verschiet in de Fa- timaprijs, hoewel het tegen Sweetheart Julia B, Uranium H en Uranus Koff niet meer zo gemakkelijk zal gaan als bij haar vorige zegepralen. Daar Victor Hollandia in de Fanfarepri.js op weinig grote klasse stuit zou hij hier kunnen winnen als Triton Erebus niet van de partij geweest zou zijn. Dit moeilijke paard is bij Wage naar enorm verbeterd en verdient dan ook alle aandacht. Ook in het internationale slotnummer is deze stal favoriet met Son.ia Zora, die op grond van haar klasse hier te gunstig staat. Ruby Spencer en Quatrième Poulain kunnen haar in de huidige vorm geen veertig meter voorgift geven. Op de middag van Koninginnedag wordt in het Hilversumse Sportpark een fraai drafprogramma verwerkt dat voor elck wat wils biedt. De hoofdnummers zijn een heat en een stayers-draverij over 2900 m. In beide koersen staat de crack Theo Mes- sidor ingeschreven. Daar dit paard in gezelschap van Double Six M over enige weken in Kopenhagen in een Circuit draverij zal starten zal Geersen vermoede lijk de heat wel kiezen als voorbereiding. Of hij kan winnen is de vraag, want 20 m voorgift geven aan Enterprise en Quick silver S is uitermate moeilijk. Vallen er echter wat deelnemers uit, dan wordt zijn taak en die van Double Six heel wat lich ter. Over het langere parcours staat Theo Messidor op een winnende post, doch daar bij zijn laatste optreden bleek dat het nog aan zijn uithouding mangelde, zal hij hier uit wel wegblijven. In Uranie heelt Geersen echter een waardige presentant, die lang dé leiding zal kunnen hebben, maar als Nottelman met Simone zijn vervaarlijke eindrush zal inzetten, zal Uranie het onderspit moeten delven. Interessant zal ook zijn het op treden van Umbcrto, een volle broer van Theo Messidor. Ook hij kan de eer van zijn voorname familie hoog houden door te winnen van Vlekloos Hanover en Vana- dis. Voorts is er een interessant duel te verwachten tussen de beide grote Derby rivalen van vorig jaar, namelijk Walter Hollandia en Wiebeline Wip. Beide paar den hebben dit jaar nog weinig gelopen, zodat de echte course-vorm er nog niet zal zijn. Hierdoor krijgt dit nummer een volkomen open karakter, temeer daar Wanda van Gonny, Woudduif S, Whirl wind en Wodan eveneens nog van de par tij zijn. Bij de driejarigen heeft stal Geersen de overwinning al in de zak. daar hij uit zijn drie cracks weer een keuze kan doen. Slechts Xylon S zal hem nog enige con currentie kunnen aandoen. In het leer lingennummer mag een zege worden ver wacht van Tabor Harvester D, vóór Va nity Hanover en Tilda O. Korfbal Het Haarlemse KNKB-jeugdtwaalftal, dat op Hemelvaartsdag aan het drie- bondentoernooi te Westzaan deelneemt, is als volgt samengesteld. Aanval: Dames: Tr. Biesbrouck (Haar lem); N. Kaart (Haarlem). Heren: H. Poen (Nieuw Flora); J. Souverein (Haarlem. Midden: J. Sibrandi (Aurora); W. Ver meer (Aurora). Heren: J. v. Ladesteyn (Watervliet); G. v. d. Brink (Watervliet). Verdediging: Dames: J. Poelgeest (Oos terkwartier); N. Bakker (Watervliet). Heren: B. Koning (Oosterkwartier), J. Hooft (Oosterkwartier). Op Koninginnedag spelen twee HKB- twaalftallen op het terrein van „Sport Vereent" om elf uur een selectiewedstrijd. Na afloop daarvan wordt het HKB-twaalf- tal samengesteld, dat op Hemelvaartsdag aan het driebondentoernooi in Westzaan deelneemt. De Ronde van Spanje De vierde etappe van de Ronde van Spanje van Sevilla naar Granada over een afstand van 234 km is gewonnen door de Spanjaard Bahamontes in 6 uur 18 min. 22 sec. Het klassement luidde verder: 2. Manzaneque (Sp.) 6.19.15; 3. Gomez del Moral (Sp.) 6.19.16; 4. Suarez (Sp.) 6.20.33; 5. Galdeano (Sp.) 6.21.30. Na de vierde etappe luidt het algemeen klassement: 1. Karmany (Sp.) 19.08.10; 2. Campillo (Sp.) 19.09.45; 3. Bahamontes (Sp.) 19.10.03; 4. Van Looveren (Belg.) 19.10.52; 5. Baens (Belg.) 19.11.33. In samenwerking met het Oranje-comité in Lisse houdt de Haarlemse wielerclub „De Kampioen" op koninginnedag (donder dag 30 april) weer het traditionele wieier- criterium van Lisse op het parcours: Spek- kelaan, Loosterweg, Essenlaan en Achter weg. Er zullen verscheidene favorieten en kanshebbers aan dit criterium deelnemen, zodat er weer een spannende strijd ver wacht kan worden. Onder de tachtig deelnemers renners van „De Kampioen", „De Bollenstreek" (Lisse) en ..Olympia" (Amsterdam) be vinden zich de Haarlemmers Cor Bijster, Eddy Riethoff. Henk v. d. Geest, Cees Jan sen. Ronald Hendriks en Peter de Jong, Thijs Bouma uit Spaarnwoude, de Vijfhui- zer stayer Henk Buis, de Amsterdammers Wim Klebach. Ad Schotman en Arie de Hoog, de Sassenheimer Arie van Houwe- lingen, de plaatselijke favorieten Jan van Dijk en Siem v. d. Poll. Gerry Kaptein uit Hillegom en vele anderen, De start is om tien uur 's morgens achter het Soortpark in Lisse en de af te leggen afstand bedraagt 72 kilometer (15 ronden). Tijdens de rust en na afloop van de voet balwedstrijd LisseEDO, welke 's mid dags in het Lisser Sportpark wordt ge speeld, worden er op de sintelbaan van dit sportpark een afvalrace en een klasse mentwedstrijd verreden. Aan deze wed strijden nemen o.m. deel: Bijster. Bus. Bouma, Wim v. d. Aar. Van Houwplingen. Schotman, Van Dijk en Van der Poll. De Beverwijkse wielrenner Ab Gelder- mans heeft in het Belgische plaatsje Me- relbeke een verdienstelijke overwinning behaald in een koers voor onafhankelij- ken. Samen met de Belg Pollentier, die hij vóór de finish van zich afschudde, was Geldermans met succes uit het peloton ge vlucht. Voor deze wedstrijd over 150 kilometer (8 ronden) verschenen 91 renners aan de start. Van hen toonden Pollentier, Van der Smissen, Soenen, Geldermans, Heye, Sui- kerbuick, Coeckaert en Verpaelt zich bij de verschillende schermutselingen het ac tiefst, Maar een beslissende voorsprong wisten zij niet te veroveren. Daarvoor lag het tempo aanvankelijk te hoog. Maar in de zesde ronde hadden Geldermans en Pollentier. de meest bedrijvige aanvallers, toch eindelijk succes met een ontsnapping. Voordat men in het peloton het gevaar doorzag en Gyssels, Salembier en Coec kaert de tegenaanval serieus ter hand na men, was het reeds te laat. Geldermans en Pollentier bleven buiten schot. Van de ze twee vluchters wenste de Beverwijker geen enkel risico voor een eventuele eind sprint te nemen en ver vóór dc finish liet hij zijn makker in de steek. Met 10 secon den voorsprong ging Geldermans als een sterk en verdiend winnaar over de eind streep. De uitslag luidde: 1. A. Geldermans, Be verwijk, de 150 kilometer in 3 uur en 33 min.; 2. 3. Pollentier, 3. W. Haelterman. 4. E. van Pnucke, 5 M. Ongenae. 6. R. Vindevogel, 7. W. Salembier. 8. R. van Wynsberge, 9. J. Coeckaert. 10. L. Knoc- kaert (allen België). Raad van Beroep Haarlem Tjjdens een maandagmiddag in het ge bouw van het kantongerecht aan de Jans straat gehouden buitengewone zitting van de Raad van Beroep en het Ambtenaren gerecht in Haarlem is mr. E. M. J. Min derop geïnstalleerd als voorzitter van deze beide rechtscolleges. Nadat de griffier het Koninklijk Besluit van 16 maart j.l. had voorgelezen, waarbij mr. Minderop tot voorzitter van de Raad van Beroep en van het Ambtenarenge recht in Haarlem werd benoemd, hield de waarnemend voorzitter mr. dr. J. van Bruggen, een toespraak waarin hij onder meer zei dat de nieuwe voorzitter bij de vervulling van zijn ambt kon rekenen op een toegewijde medewerking van allen, die aan deze colleges verbonden zijn. Spre ker dankte voor de door hem ondervonden prettige samenwerking met de leden van de Raad van Beroep en het Ambtenaren gerecht, de griffier, het personeel van de griffie en de plaatsvervangende voorzit ters. Hij schetste de moeilijkheden, die mr. Minderop te wachten staan, maar hij noemde diens taak ook een eervolle en belangrijke omdat „hij die geroepen is recht te spreken, een medehandhaver is van de rechtsorde, welke onze samen leving in stand houdt". Met de woorden ..Moge het u gegeven zijn op de plaats waar u is gesteld waarlijk het recht te bedienen ten goede aan allen die hun be langen aan de colleges, wier presidium u vervult, zullen voorleggen", overhandigde mr. Van Bruggen de nieuwe voorzitter de voorzittershamer. Mr. Minderop sprak vervolgens zijn dank uit over zijn benoeming door de Koningin, welke hij gaarne aanvaardde. Ook dankte hij voor de steun en medewerking welke hij gedurende zijn advocatenpraktijk had ondervonden. Tenslotte uitte mr. Minderop zijn erkentelijkheid voor de woorden die mr. Van Bruggen tot hem had gericht. MOSKOU (UPI) —De echtgenote van de president van de Sovjet-Unie, mevrouw Ekaterina Vorosjilov, is zondag overleden. Zij stierf na een langdurige ziekte. Het is niet bekend hoe oud zij is geworden. Eka terina Vorosjilov was evenals haar man een „bolsjewiki van het eerste uur". Feestprogramma beknot. Enkele fees telijkheden, georganiseerd door het „Comité 1959 tot activiteit in Amsterdam" in de week van 30 april tot en met 6 mei, zullen in overleg met de hoofdstedelijke politie worden gewijzigd, omdat de organisatoren tevoren geen overleg hebben gepleegd met de gemeentelijke autoriteiten. De routes van een aantal optochten zullen worden veranderd of verkort. De onthulling van het standbeeld „Het Amsterdamse Lie verdje", dat een plaatsje op het Spui zou krijgen, zal wel doorgaan, maar het beeldje zal na korte tijd weer moeten verdwijnen omdat de politie de plaats niet geschikt acht. P.T.T.-service. In het Friese dorpje Burgwerd heeft een mezenpaar een nestje gebouwd in de enige brievenbus ter plaatse. De postambtenaren die de bus geregeld kwamen lichten, hebben er nu een briefje opgeplakt: „Tijdelijk buiten gebruik". Zo lang deze inwoning duurt halen zij de post zelf maar even bij de bewoners van de buurtschap op. Rijtuigmuseum. Te Leek in Gronin gen is het rijtuigmuseum „Paard en Ka ros' heropend. Het museum bezit thans tachtig rijtuigen, waaronder als bijzondere aanwinst de statieberliner van het ko ninklijk huis, daterende uit 1860, die in bruikleen aan het museum is afgestaan. Eveneens ontving het museum in bruik leen de statiecoupé, die eens aan koning Frederik Wilhelm IV van Pruisen toebe hoorde. Tunnel. B. en W. van Nijmegen heb ben de raad voorgesteld een tunnel onder het station van Nijmegen aan te leggen, waardoor een korte verbinding zal ont staan tussen het centrum van de stad en West-Nijmegen, waar zich het grote in dustrieterrein bevindt. De kosten zullen 8.533.000 bedragen. In dit bedrag zijn ook begrepen de kosten van aanleg van toe gangswegen tot de tunnel, de verandering van het stationsplein en het maken van rijbanen, voet- en rijwielpaden in de tun nel. B. en W. rekenen op een rijksbijdrage van 800.000. De uitvoering van het plan zal ongeveer drieëneenhalf jaar duren. Begin en einde. Op 15 mei komt prof Romme uit Sevenum een werk voltooien, uat hij daar in 1937 begonnen is. Het is de ontginning van de Sevenumse Peel tot landbouwgrond. In 1937 stak prof. Romme, die toen minister van Sociale Zaken was, de eerste spade in de grond voor dit grote ontginningswerk. Op 15 mei zal hij een oorkonde inmetselen in een kapelletje, dat in de groenstrook midden in de Sevenumsu- Peel is gebouwd. Daarbij zullen enige autoriteiten aanwezig zijn, die ook in 1937 toekeken, hoe minister Romme de spade in de peelgrond dreef. Hongaarse intellectuelen. De Hon gaarse vereniging in Nederland „Mikes Kelemen Kör organiseert van 1 tot 8 juni in het Maarten Maartenshuis te Doorn een studieweek voor Hongaarse studenten en academici uit Nederland en omliggende landen. Het gespreksthema is „De aanpas singsmogelijkheden van de Hongaarse in tellectueel in het westen". Gespreksleiders zijn Hongaarse intellectuelen, die zich in het westen naam verwierven door hun ac tiviteiten op sociaal, cultureel en weten schappelijk gebied. Rector magnificus. Voor de twee vol gende academische jaren 1959—1960 en I9601961 is prof. dr. J. Kok benoemd tot rector magnificus van de universiteit van Amsterdam Prof. Kok is de opvolger van prof. dr. M. W. Woerdeman, die in 1954 voor de tijd van 5 jaar tot rector magni ficus werd benoemd. De gemeenteraad be sloot destijds tot het benoemen van een rector voor een langere periode dan de ge bruikelijke één jaar, teneinde tegemoet te komen aan de wensen naar meer conti nuïteit in de wetenschappelijke leiding der universiteit. Dank. De eigenaar van een wasserij te Bussum vond tussen de kledingstukken een portefeuille met f 3800. Hij belde 20 klanten op, doch geen hunner miste een portefeuille. Een paar dagen later belde een dame de wasserij op en vroeg naar een eventueel gevonden portefeuille. Deze bleek te behoren aan een bij haar inwo nende man. Deze kwam naar de wasserij en toonde zijn dankbaarheid meteen bosje tulpen. Verkenners naar jamboree. De twee verkenners, die door het bestuur van de vereniging De Nederlandse Padvinders worden afgevaardigd naar de jamboree op de Philppijnen, zijn Paul Rouffaer uit Arnhem en Hein van Meerten uit Hilver sum. Zij werden door selectie en loting aangewezen. Zij zullen de reis per charter vliegtuig maken. Hun reiskosten worden voor een belangrijk deel vergoed door het bestuur van De Nederlandse Padvinders. Halve dag vry. Op verzoek van het Hoofdbedrijfschap Detailhandel heeft óe minister van Sociale Zaken aan winkel bedrijven toestemming verleend om de vrije halve dag van het winkelpersoneel op woensdag 6 mei te laten vervallen in verband met Hemelvaartsdag, onder voor waarde, dat op deze dag in die bedrijven geen arbeid wordt verricht en de vervan gende vrije halve dag wordt gegeven op een andere dag in het tijdvak van 27 april tot 6 mei na 13.00 uur. Beveiliging. Op de Lijnbaan in Rot terdam werd de etalageruit van een ju welierszaak met een steen ingegooid door een rechercheur. De bedoeling was namelijk, een nieuw beveiligingssysteem te beproeven. Op het moment dat de steen door de ruit ging. schoot vliegensvlug een metalen scherm achter de ruit omhoog en begon een sirene te loeien. Een dief krijgt hierdoor geen kans, iets uit de etalage weg te nemen. Luchtvaartmuseum. De vermaarde collectie luchtvaartcuriosa van de heer Wm Teuben te Voorburg is overgenomen door de stichting Nationaal Luchtvaartmu seum, welke op Schiphol een museum wil inrichten. Voor de collectie bijzonder zeld zame documenten en trofeeën zal op Schip hol een gedeelte van de voormalige ten toonstellingshal van „Het Atoom" voor het nationaal luchtvaartmuseum worden ge reserveerd. Burgemeester voor de klas. In Ab- benbroek, een dorpje van 750 inwoners op de Zuidhollandse eilanden, staat de bur gemeester voor de klas. Elke veertien da gen krijgen de zeventig jongens en meis jes van de lagere school verkeersles van burgemeester J. L. Wenthollt. „Aan ver- keerslessen werd op school niets gedaan", aldus de burgemeester, „en daarom heb ik het zelf maar aangepakt. Ik heb een boek je gekocht waarin een goede methode is beschreven en ik geef ze nu elke veertien dagen een uur les".

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11