Horen en zien kune. Geheim rond Leonoor Agenda voor Haarlem BBC Concert Orchestra met klassieke populairen De negen Muzen y DE KONING DIE NIET SLAPEN KON Acteur Johan Valk overleden DINSDAG 28 APRIL 1959 radio •televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN NCRV gaat zevende lustrum vieren Jubileumweek van 15 tot 21 november Luisteraars en kijkers De radio geeft woensdag T elevisieprogr anima Stenenwagen op personen auto in Velser tunnel Samenstelling van Het Nederlands Danstheater Brand op Nederlandse tanker in Kopenhagen Rus krijgt vijf jaar voor doodslag op collega Directeuren van smelterij veroordeeld Kamerlid stelt vragen over redevoeringen van de Prins in de V.S. WIN 50 ROLLEN KLENE'S DROP je proeft het... Zevende predikant (Lon den) voor zeemansraad door Daniel Gray Ruim f 1,8 miljoen voor Israel Luitenant omgekomen bij straaljagerongeluk Bidstond voor vrede op derde mei 11 De oudste omroepvereniging, de N.C.R.V., viert dit jaar het zevende lustrum. 15 no vember 1924 hebben vijf man deze eerste omroepvereniging in ons land opgericht. Het is voor de N.C.R.V. aanleiding om er een jubileumseizoen van te maken, met als hoogtepunt een jubileumweek van 15 no vember tot 21 november. Ditkeer echter zonder een grootste jubileumontmoeting als de J.U.B.O.'s in Arnhem bij het zilve ren jubileum en het zesde lustrum. Nu dus een jubileumweek, die bestaat uit openbare bijeenkomsten en radio- en televisieuitzendingen. Daarbij streeft de N.C.R.V. naar een contakt tussen omroep en de huiskamer. Op de voorgrond dus de gezelligheidsgedachte. De week wordt op 15 november geopend door gebed in de ker ken die zich gebonden voelen met de N.C.R.V. Via de radiomicrofoon zal een manifestatie worden gehouden van hoog staande kerkmuziek en massazang. Maan dag, 16 november, wordt een officiële her denkingsbijeenkomst in de Buurkerk in Utrecht gehouden, waarin onder meer mr. Roosjes en prof. dr. G. van Itterson een rede zullen houden. Dinsdag of zaterdag is er een bijzonder televisie-programma. Onder leiding van Dick van Bommel gaat er een filmploeg naar het Heilige Land om er opnamen te maken van de weg, die de Joden hebben afgelegd van Egypte naar het beloofde land. Woensdagavond wordt een hoorspel uitgezonden, dat een eerste prijs heeft behaald in een wedstrijd. Het zal het spel zijn, dat in de zogenaamde vrije wedstrijd wordt bekroond. Naast die vrije, is er ook een gesloten wedstrijd, waarvoor een aantal bekende auteurs is aangezocht. Men heeft hiervoor een voor Nederlandse begrippen hoge prijs beschik baar gesteld: namelijk tweeduizend gulden. Als het spel wordt opgevoerd, zal daaren boven ook het honorarium worden uitbe taald. Men heeft hiermede een impasse willen doorbreken. Er werd altijd geklaagd over de geringe beloning voor het schrij ven van een hoorspel. Men beperkt het feest niet alleen tot deze week. Heel het seizoen zal in het teken van het jubileum staan. Zo zal men trachten alle luisteraars in het feest te be trekken door middel van allerlei wedstrij den. Op 1 april bedi-oeg het aantal aange geven radio-ontvangtoestellen 2.529.080 tegen 2.519.287 op 1 maart. Het aantal aan gegeven televisietoestellen steeg in hetzelf de tijdvak van 439.018 tot 452.572. Op 1 april waren er 503.506 aangeslotenen op het draadomroepnet tegen 505.119 op 1 maart. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 —24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 7.10 Gram. 7.40 Idem. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Rep. Tulpenrally. 8.25 Gewijde muz. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 De apokriefe Haydn, hoorsp. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.37 Middagpauzedienst. 13.00 Nieuws. 13.15 Report. Tulpenrally. 13.25 Met FIT op pad, caus. 13.30 Promenade-ork. en solist 14.10 Gram. 14.30 Gewijde muziek. 15.00 Voor de jeugd. 16.15 Calvijnherdenking. 17.15 Gram. 17.30 Idem. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 13.00 Idem. 18.15 Spectrum van het Chr. organisatie- en vereni gingsleven. 18.30 Gram. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Kamerkoor. 19.30 Ra diokrant. 19.55 Op de man af. 20.00 Herdenkings- stonde aan de vooravond van de 50ste verjaardag van H.M. Koningin Juliana. 21.15 Gram. 21.30 Muz.caus. 22.00 Het begint met de jeugd, klankb. 22.25 Gitaar-ens. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitsl. 23.20—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gynm. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De Ontbijtelub. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gevar. progr. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het plat teland. 12.38 Gram. 13.00 Nieuws en tentoonstel lingsagenda. 13.20 Gram. 13.50 Medische kron. 14.00 Gram. 15.00 Voor de jeugd. 17.00 Voor de mannen. 17.50 Regeringsuitz.: Rijksdelen overzee. Kinde ren en kinderverzorging in Ned. Nieuw-Guinea, door Ingrid den Toon. 18.00 Nieuws en comment. 18.20 Lichte muz. 18.50 Act. 19.00 Voor de kinde ren. 19.10 De ezel tussen de twee schelven hooi, toespr. 19.25 VARA-varia. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Tussen de re gels door. 20.15 Appèl 3. 21.25 Maanlicht over de Fjord, hoorsp. 22.30 Luitrecital. 22.45 Tussen mens en nevelvlek. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.30 Hammondorgelspel. 23.5024.00 Soc. Nieuws in Esperanto. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Kamermuz. 17.50 Boekbespr. 18.00 Gram. 18.10 Caus. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Vlaamse liederen. 20.00 Das Land des Lachelns, operette. 21.45 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Caus. 22.25 Kamermuziek. 22.55 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden. VOOR WOENSDAG AVRO: 17.00-17.35 Voor de jeugd. NTS: 20.00 Jcurn. en weeroverz. VPRO: 20.20 Gesprek aan de schrijftafel. 20.30 Aan de vooravond van Harer Majesteits verjaardag. 20.40 Land en water, film. 21.00 Eenakters. In verband met werkzaamheden bevond zich maandag een schoonmaakwagen in de oostbuis van de Velser tunnels. Het verkeersbord stond op „inhalen verbo den". Een personenauto uit Rotterdam kwam heel kalm de buis inrijden en week naar links uit om de schoonmaakwagen te kunnen passeren. Een met stenen gela den wagen kwam met grote snelheid de tunnel inrijden en botste tegen de perso nenauto, die tegen het linker tunneltalud werd gesmakt, daarna „terugkaatste" en nogmaals tegen de stenenwagen sloeg. De personenauto werd volkomen ver nield. De bestuurder, de 45-jarige A. A. R. uit Rotterdam, liep enkele hoofdwonden op. Twee dames, die eveneens in de per sonenauto zaten, kwamen er met enkele schaafwonden af. Naderhand is gebleken, dat de rem- kracht van de (nieuwe) stenenwagen on voldoende was. De stenenwagen reed de tunnel in met een snelheid van 65 kilo meter per uur. Het B.B.C. Concert Orchestra gaf maandagavond het eerste van een tweetal concerten in Carré te Amsterdam; hier aan voorafgegaan waren avonden in Scheveningen en Nijmegen. Over dit op treden kan men herhalen hetgeen een Engelse criticus in de „Musical Opinion" schreef: „Deze mengeling van miniaturen veroorzaakte méér genoegen dan menig op onverschillige wijze ten gehore ge bracht standaardprogramma van symfo nische muziek". Onder leiding van de vaste dirigent Vi- lem Tausley werd een programma ten ge hore gebracht, hoofdzakelijk bestaande uit fragmenten van operettes en shows. Enkele titels: „Pedro the Fisherman" uit „The Lisbon Story", „Ma belle Margué- rite" uit „Bless the Bride", „Leap year Waltz'' uit „The dancing years". Van Amerikaanse herkomst was de selectie uit „My fair Lady", de musical van Fre derick Loewe, die na een jarenlang succes op Broadway thans ook Londen verovert- De hieruit gekozen nummers rechtvaar digen dit succes ten volle: innemende me lodieën, spirituele instrumentatie (de ar rangementen waren van Robert Docker). Hierin excelleerden de vocalisten Doreen Hume en John Lawrenson, die tezamen met het „B.B.C. Studio Chorus" ook hun medewerking verleenden in enkele ge liefde nummers uit „Porgy and Bess". Een geheel eigen plaats namen de arrange menten van Sidney Torch in. Zij getuig den van een zeer beweeglijke vinding rijkheid en voorkeur voor geraffineerde contrasten. Zijn compositie „Bicycle Belle" introduceerde met de fietsbel-, pedaal en Engelse sleutel bespelende slagwerker een stukje visuele humor, dat echter wat naïef aandeed voor de continentale smaak. Torch zelf fungeerde in deze Zilveren medaille. Ter gelegenheid van het zilveren jubileum van het Insti- tut Franqais Maison Descartes in Amster dam heeft het gemeentebestuur aan de di recteur van het instituut prof. dr. E. Ch. D. Guilhou, als bewijs van waardering voor de verrichte arbeid, de zilveren ere medaille van de stad Amsterdam aan geboden. Naar Berlijn. Het Radio Filharmo nisch Sextet, bestaande uit Adriaan Bon- sel, fluit, Sam Zilverberg, hobo, Jos d'Hondt, klarinet, Anton Doomernik, fa got, Kees Versney, hoorn en Herman Kruyt, piano, is vandaag naar West-Ber- lijn vertrokken. Radio Freies Berlin zal gedurende twee dagen opnamen maken van het ensemble. De uitzendingen van deze programma's zullen op een later tijd stip geschieden. Film over Griekenland. De cineast Si mon de Waard vertrekt woensdag voor en kele maanden naar Griekenland. Daar hoopt hij een film te maken, die zowel be trekking heeft op het oude Hellas als op het huidige Griekenland. Onbekende. Een tot heden onbekende tekening „Drie studies van een apostel" van Giovanni Bellini, zal in juni, naar vandaag werd meegedeeld, op een open bare veiling verkocht worden. Verwacht wordt, dat de kleine studie' van de vijf- tiende-eeuwse meester een bedrag op zal brengen, dat in de vijf cijfers zal lopen. In het algemeen neemt men aan, dat er niet meer dan een tiental tekeningen van Bellini bestaan. Streekmuseum. In Alphen zal op woensdag 13 mei een Streekmuseum voor Prehistorie en vroegere geschiedenis wor den geopend door mr. F. P. Th. Rohling, hoofd van de afdeling oudheidkunde en natuurbescherming van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. De opening van dit streekmuseum maakt deel uit van de herdenkingsfeesten, die de stichting herdenkingsfeesten Alphen 709- 1959 heeft georganiseerd bij het 1250-jarig bestaan van deze Brabantse plaats. Op 17 mei zal 's middags om 15.00 uur een historische optocht worden gehouden. „De Humorist" in Brussel. De Haagse Comedie speelde maandag in Brussel on der regie van Paul Steenbergen voor een propvolle zaal tientallen mensen zaten op de trappen het zeer bekende en in Nederland reeds meer dan negentig keer gespeelde stuk van John Osborne „De Humorist". stukken en in de selectie uit „My fair Lady'' als gastdirigent hij deed dit met een echt-Engelse gesteven hartstocht, een felheid die geen moment het cachet ver liest van een soort militante waardigheid- Maar hij had de spelers als marionetten aan de punt van zijn dirigeerstok. Het orkest musiceerde onder zijn leiding met grote levendigheid en precisie. Daarmee wil niets gezegd zijn ten na dele van Vilem Tausley, wiens stijl ech ter iets meer een „laisser-aller" sugge reert, dat overigens in enkele nummers van Johann Strauss - ouverture en aria uit de „Fledermaus" en de wals „Früh- lingsstimmen" - niet misplaatst was. Toch miste men hier bij alle gepolijstheid van klank en samenspel wel iets van de Weense melodieën vreugde; maar de Theems is, althans in Londen, dan ook niet zo'n opgewekte stroom als de scho ne blauwe Donau. Dit verslag zou niet volledig zijn zon der het aandeel te vermelden van omroe per Frank Phillips, „the voice of Bri tain", wiens stem velen in benarde om standigheden een hart onder de riem ge stoken heeft. Zijn beminnelijke wijze van aankondigen, met een enkele kwinkslag doorspekt, droeg veel bij tot het succes van de avond. Mede aan hem was het ook te danken dat aan het eind van de avond de aanwezigen in een enthousiast „com munity singing" uitbraken. En zo ging men huiswaarts nadat de laatste echo's van „Het plekje bij de molen" en „Daisy Bell" verklonken waren. Sa.s Bunge Aan het Nederlands Danstheater, waar van de oprichting onlangs bekend werd ge maakt, zijn thans verbonden Marianne Hi- larides, Willy de la Bye, Milly Gramberg, Jaap Flier, Aart Verstegen, Rudi van Dantzig, Olga Dzialiner, Hannie van Leeu wen, Annemarie Verhoeven, Marianne Westerdijk, Martinette Janmaat en Alexandra Radius. Het gezelschap zal wor den uitgebreid tot zestien dansers. Voor de directie van het Nederlands Dansthea ter werden aangezocht de heren Benjamin Harkarvy en G. S. Th. Birnie, die respec tievelijk de artistieke leiding en de zake lijke leiding aanvaard hebben. Het reper toire zal in het seizoen 1959-'60 uit zestien balletten bestaan Rudy van Dantzig ont werpt een aantal nieuwe choreografiën voor het Nederlands Lanstheater. Vanmorgen brak brand uit aan boord van het Nederlandse tankschip „Caltex Gorinchem" eigendom van de Nederland se Pacific Tankvaart Maatschappij in Den Haag. Men was bezig de lading van 3000 ton benzine in de oliehaven van Kopenha gen te lossen. Toen er nog ongeveer 300 ton benzine in de tanks over was, ontstond brand in de pompenkamer. De slangen voor het overhevelen van de benzine wer den terstond doorgesneden en het schip verliet direct op eigen kracht de oliehaven. Op enkele mijlen voor de kust ging de tan ker voor anker. Een drijvende brandspuit voer uitj maar intussen W5is< de: .beman - ning erin geslaagd het vuur meester te worden. Alleen de pompenkamer heeft schade opgelopen. De rechtbank te Amsterdam heeft een 61-jarige in Rusland geboren stoker over eenkomstig de eis wegens doodslag op de 57-jarige stoker-olieman K. G. veroor deeld tot vijf jaar gevangenisstraf. In de nacht van 28 op 29 oktober was de Rus de woning van zijn collega, bij wie hij als kostganger in huis had gewoond, binnengedrongen en hem na een vecht partij door messteken van het leven be roofd. Twee van de drie directeuren van de Alcu-metaal n.v. te Utrecht, die veertien dagen geleden voor de Utrechtse recht bank terecht stonden, verdacht van ver duistering ten nadele van de Staat der Nederlanden, zijn elk tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. Hun was ten laste gelegd, dat zij bij het omsmelten van koperen hulzen tot blok ken het verschil tussen het werkelijk smeltverlies, waarboven het bedrijf scha devergoeding aan de Staat der Nederlan den moest betalen, behielden. Het ging hierbij om totaal 100.000. De officier had tegen elke verdachte een boete van 10-000 en een gevangenisstraf van drie maanden voorwaardelijk geëist- Het Tweede-Kamerlid de heer Bakker (Comm.) heeft aan de minister-president de volgende vragen gesteld: „Heeft de minister-president kennis ge nomen van de verslagen der redevoerin gen, gehouden door Prins Bernhard in Las Vegas en Dallas (V.S.)? Heeft de mi- nister-president uit deze verslagen gezien, dat deze redevoeringen zouden hebben in gehouden: Wensen ten opzichte van de NAVO-poli- tiek, zoals het inschakelen van dit instituut bij politieke en economische meningsver schillen in het westen en integratie van de luchtverdediging; critiek op bepaalde landen zonder dat die met name werden genoemd; een scherpe aanval op het filosofisch materialisme en op niet-godsdienstige geestesrichtingen in het algemeen, welke door een aanzienlijk aantal mensen in ons land als levensleer worden aange hangen; de door niets gesteunde en onjuiste me dedeling, dat Lenin de uitvinder is van de zegswijze „Het doel heiligt de middelen"; de mededeling, dat het communisme, dat de staatkundige grondslag is van een aantal bevriende mogendheden, een „sa tanische macht" is, die de namen draagt van intimidatie, geweld, agressie, wreed heid, en leugen? Kan de minister-president mededelen, zo vraagt de heer Bakker verder, „of Prins Bernhard dit alles heeft gezegd na mens of in overleg met de regering en, zo ja, realiseert de regering zich dan, dat de ze redevoeringen haast onvermijdelijk een onderwerp van bespreking zullen uitma ken in de Staten-generaal? Is de-:ministér- president niet van mening, dat., het uit spreken van redevoeringen als de onder havige in strijd is met de grondwettelijke positie van de leden van het vorstenhuis?" Advertentie MAAK EEN LEUKE TEKENING met het Klene-mannet|e (of geef een aardig idee voor onze tekenaars) en zend deze met één Frujetto wikkel aan Kiene N.V. Amsterdam. Vermeld naam, adres en leeftijd. Elke week 20 prijswinnaars I PRODUCT Na het ontbijt ging koning Didoro op zijn troon zitten. Want de dag was begonnen en hij moest regeren. Maar hij kon er zijn gedachten moeilijk bij houden. De mensen, die voor zijn troon kwamen om de rijkszaken te bespreken, verveelden hem. Terwijl zij spraken, vielen de ogen van de koning bijna dicht van moeheid. „Oeaaaah!"geeuwde koning Didoro. En zo ging het de hele verdere dug. Somber en slecht gehumeurd bleef Zijne Ma jesteit. 16—17 In Amsterdam is op 60-jarige leeftijd overleden de acteur Johan Valk. De heer Valk is aan verscheidene toneelgezel schappen verbonden geweest. Zo speelde hij twee jaar bij het Nederlands Toneel, was vijf jaar verbonden aan de operette bij Nap de la Mar. Achtereenvolgens trad hij daarna op bij het Centraal Toneel van Louis de Bree, in de Bouwmeesterrevue Johan Valk in de rol van kastelein in William Saroyans „De moord op de onschuldig en", tijdens de opvoering van dit stuk door de Haagse Comedie in 1957. en bij De Komedianten van Johan Kaart. Sinds het seizoen 1949 maakte hij deel uit van de Haagse Comedie, waarbij hij on der andere rollen speelde als Brankow in 7,NmotchkaJ7"Boleyn In „Anna van de duizend dagen", de butler in „Venus be spied", de gevangene in „De rechtvaardi gen" en ziekenhuisdirecteur in „De Revi sor". Johan Valk vervulde voorts in de Nederlandse speelfilm „Fanfare" de rol van burgemeester.- Het stoffelijk overschot zal vrijdag 1 mei tussen 11 en 12 uur in de Koninklijke Schouwburg te 's-Gravenhage worden op gebaard. Daarna gaat de begrafenisstoet van de schouwburg uit naar Amsterdam, waar om twee uur op de begraafplaats Zorgvliet de teraardebestelling zal zijn. Op 25 oktober 1956 werd Johan Valk in de Koninklijke Schouwburg gehuldigd Kandidaat J. Ley, vicaris te Hilversum, zal, als hij het op hem uitgebrachte be roep aanvaardt, de zevende predikant worden van de Hervormde Zeemansraad- Zijn standplaats zal Londen worden- 42. „Ik wens niet in zijn verleden te wroeten, zoals jij hebt gedaan. Ik zou het minderwaardig vinden Omdat ik wist, welk een zware slag haar te wachten stond bleef ik kalm onder haar beledigende woorden. „Je reis naar Londen was overigens niet erg succes vol, hè?" voegde ze er uitdagend aan toe. „Je bent niets te weten gekomen, is 't wel?" „Je vergist je, Leonoor, ik heb verschillende dingen ontdekt „En je kiest dit moment, om mij daarvan op de hoogte te stellen?" Ik herkende haar stem nauwelijks, zó scherp was de toon waarop zij sprak. Haar gezicht was één en al hoog hartige afwijzing. „Er hebben zich stellig wel betere mo menten voorgedaan om hierover met mij te spreken dan de vooravond van mijn huwelijk!" voegde ze eraan toe. Ik hield haar mijn sigarettenkoker voor, maar zij be dankte. Zelf stak ik wel een sigaret op. ,,'t Is hoogstens een uur geleden, dat ik het geheim van John Somerset heb ontdekt", zei ik langzaam. „Een uur? En heb je sindsdien al gelegenheid gehad om na te gaan, of hetgeen je te weten bent gekomen, in overeenstemming met de waarheid is?" „Ik geloof niet, dat er twijfel mogelijk is", antwoord de ik. Ze schudde verontwaardigd haar hoofd. Ze droeg nog haar verpleegsterscostuum, met het verpleegstersmutsje op haar lichtbruine haar. Haar fijnbesneden gezicht was doodsbleek. Haar handen, waaraan thans de fonkelende verlovingsring, welke John haar had gegeven, schitter de, waren ineen geklemd. „Ik vind die zekerheid van jou opmerkelijk. Jay! Geen twijfel mogelijk....! Ik heb een harde leerschool gehad en ik ben daardoor vol vertrouwen, maar tevens heel voorzichtig in mijn oordeel. Herinner je je niet, dat heel Johannesburg mij beschuldigde de ring van me vrouw Reynolds gestolen te hebben?" „Dat herinner ik me heel goed", antwoordde ik, „maar ik heb nooit in je schuld geloofd". Er kwam opeens een lachje op haar gezicht. „Dan had je 't mis, Jay", zei ze. „Want ik héb die ring gestolenIk keek haar niet-begrijpend aan. Ik was sprakeloos. We zwegen beiden. Ik stad opnieuw een sigaret op en zei tenslotte lang zaam: „Misschien heb je die ring inderdaad gestolen, LeonoorIk zou 't nooit geloofd hebbenJe be kentenis verandert mijn gevoel van volkomen vertrou wen in jouw echter geenszins. Er moet de een of andere ï'eden zijn geweest, waarom je 't deed Ze keek me verwonderd aan. Er kwam een zachte glans in haar ogen en even trilden haar lippen. „Je bent wel een vriend door dik en dun, Jay! Je hou ding is bewonderenswaardig. Maar terwijl ik je hier voor dankbaar ben, moet ik vaststellen, dat je ten op zichte van John een heel ander standpunt meent te moe ten innemen. En dat kan ik niet accepteren". „Je denkt dat 't mijn jaloezie is, hè?" Ze wreef haar handen nerveus over elkaar. „MisschienIk zei je, Jaj', dat ik die ring stal en dat is inderdaad de waarheid, maar toch was ik niet schuldig. Nadat je mijn biecht hebt aangehoord, kun je mij vertellen, wat je John voor de voeten te werpen hebt. Ik zal dan rustig luisteren, naar wat je over hem te weten bent gekomen. Maar éérst mijn verhaal, Jay! Ik moet 't je nu vertellen Ik voelde, dat ze wilde bereiken, dat mijn bezwai'en legen John door haar verhaal aan kracht zouden verlie zen. Ze wilde ermee aantonen, dat je mensen niet 7.0 maar zonder meer mocht verdenken, dat er altijd diepe re motieven voor een bepaalde daad warenIk was ontsteld over de felheid, waarmee ze zich opwierp als verdedigster van de man, van wie ik haar moest schei den Ze begon: „Mijn moeder stierf bij mijn geboorte, mijn vader toen ik acht jaar oud was. Ik werd door mijn verzorgster, een brave oude Zoeloevrouw, en een jonge tante een zuster van mijn moeder, die nooit getrouwd is opgevoed. Alle tederheid, welke ik in mijn kinder jaren ontving, kwam van deze oude negerin. Mijn tante was jong en ongeduldig, bovendien was ze veel ziek en mijn aanwezigheid werkte op haar zenuwen. Het ging haar meer om ons huis een oud familiebezit sinds de 18de eeuwdan om de zorg voor mij. Ik was 12 jaar, toen de familie Reynolds een vlak bij ons in de buurt gelegen boerderij kocht en zich in het districs Pearl ves tigde. Mevrouw Reynolds, die een dochtertje van mijn leef tijd had verloren, hechtte zich zeer aan mij, en aangezien ik nooit mijn eigen moeder had gekend, nam ik haar liefde met grote dankbaarheid aan. De jaren gingen voorbij. Ik had rustig kunnen blijven voortleven in ons mooie oude huis, met de ruime ka mers, maar ik voelde me erg eenzaam. Ik werd onrustig, wilde het leven leren kennen en reizen. Toen ik 18 jaar was, gingen de Reynolds weer naar Johannesburg terug. „Wat ga je nu doen, Leonoor?" vroegen zij mij. „Ik ga u achterna", antwoordde ik. „Waar u bent, voel ik me ook prettig". „In Johannesburg is 't lang niet zo mooi als in de Kaap", zeiden ze tegen mij. „Je zult je bij ons vervelen". Toen vertelde ik hun, dat ik wilde gaan werken. Dat ik een beroep wilde leren. Ik liet onze bezitting achter in handen van een verre neef; deze neef Sarin had altijd al gezorgd voor onze wijngaarden. In Johannesburg volgde ik cursussen voor verpleegster en ik legde met goed gevolg mijn examen af. Toen kwam de oorlog en iedereen wilde zich nuttig maken. Ik dacht, dat men mij naar Egypte zou sturen of misschien zelfs naar Europa, maar in werkelijkheid ben ik niet uit Johannesburg weggeweest. Al deze details zullen je waarschijnlijk heel weinig interesseren, Jay, aangezien het jou gaat om die geschie denis met de briljanten ring. Ik kan je die geschiedenis nu vertellen. Mevrouw Renolds is drie weken geleden gestorven. Ik ben dus niet meer aan mijn belofte gebon den. Mevrouw Reynolds was een zeer goedhartige vrouw en ik hield van haar als van een eigen moeder. Ze had slechts één grote fout: ze was verslaafd aan het spel. Na de dood van haar dochtertje werd ze helemaal door het gokspel beheerst. Overal gokte ze, aan de beurs, bij de paardenrennen, en ook bij het kaartspel. Ze verloor vaak en kreeg hierover dikwijls onenigheid met haar man. Tevergeefs trachtte meneer Reynolds zijn vrouw te ge nezen van deze zwakheid. Ondanks haar grote liefde voor haar echtgenoot kon Margaret een mooie vrouw, maar slap en verwend niet de energie en wilskracht opbrengen om weerstand te bieden aan haar hartstocht voor het gokspel. Op de dag vóór het diner in de Country Club van Johannesburg, ter gelegenheid van hun zilveren huwe lijksfeest, was er een heftige scène tussen de echte lieden. ter gelegenheid van zijn veertigjarige loopbaan als acteur na de voorstelling van „Ornifle" van Anouilh, waarin hij de rol van Macheter, de vriend van Ornifle, vervulde. De financiële actie „Wij doen mee", die verleden jaar ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de staat Israel in Nederland is begonnen, heeft ongeveer 1.850.000 gulden opgebracht. Het bedrag is symbolisch overgedragen aan de mi nister van Verkeer en Verbindingen van Israel, de heer Moshe Carmel tijdens een bijeenkomst in Amsterdam. De actie beoogde de christenen van Ne derland in de gelegenheid te stellen uit drukking te geven aan hun verbondenheid met Israel en aan hun gevoelens van sym pathie voor en hun vertrouwen in de jonge Joodse staat. Dit kon geschieden door in te schrijven op de „State of Israel Bonds", een ontwikkelingslening waaruit de staat Israel zijn grote opbouwwerken finan ciert. In Nederland, dat het eerste land is waar buiten Joodse kringen een hulp actie voor de jonge staat werd opgezet, bestond grote belangstelling voor deze actie. De omgekomen piloot van de straaljager, die gisteren bij Baflo is neergestort, was de 26-jarige eerste luitenant H. Sliep uit Uden. Hij was gehuwd en had twee kin deren. Naar wij vernemen hebben de protes tantse kerken en de rooms-katholieke kerk in Nederland in verband met de binnen kort te Genève te houden conferentie van de regeringsleiders een oproep doen uit gaan tot bijzondere voorbede in de kerk diensten van zondag 3 mei. Het gebed wordt verzocht voor de wereldvrede en voor hen, op wie in deze dagen de zware verantwoordelijkheid rust een uitweg te zoeken uit de problemen van wantrouwen, rassenhaat en wapengeweld. Stadsschouwburg: dinsdag en woensdag besloten voorstellingen. Concertgebouw: dinsdag besloten voor stelling; woensdag 20 uur: Concert Het Ne derlands Kamerorkest. Minerva Theater: dinsdag 20.15 uur: Concert N.Ph.O. BIOSCOPEN Cinema Falace: tot en met woensdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „De gebroeders Karamazov", 18 j.; donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Niets dan pech". Frans Halstheater: dinsdag 20 uur en woensdag 14.30, 19 en 21.15 uur, „Eiland der liefde", 18 j.; donderdag 14 en 16.30 uur: „Door 't dolle heen", alle leeftijden. Lido Theater tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Wildernis der sa menleving", 18 j. Luxor Theater: tot en met woensdag 14 en 20 uur: „Grafin Mariza", a.l.; donder dag 14 en 20 uur: „Mrs. Miniver", 14 jaar. Minerva Theater: woensdag en donder dag 14.30 uur: „Zeebonken", a.l.; woensdag en donderdag 20.15 uur: „Singin' in the rain", alle leeftijden. Rembrandt Theater: tot en met donder dag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Meisjes in uniform", 14 j. Roxy Theater: tot en met donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Onderwatercom mando", alle leeftijden. Studio Theater: tot en met donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur. Theater Monopole (Zandvoort): woens dag 20 uur: „De imitatie-generaal", 14 j.; donderdag 14.30 uur: „Pechvogel Co", a.l., 20 uur „Song of India", 14 jaar. TENTOONSTELLINGEN Bloemenheuvel (Bloemendaal): tot 2 mei werkdagen 1017 uur, zondag 1417 uur: Expositie Elswout. Frans Halsmuseum: tot 23 mei dagelijks 20.30 tot 22.30 uur: avondopenstelling met kaarsverlichting. Galerie Espace: tot 9 mei werkdagen 1117 uur: Expositie Lea Nikel. Huis Van Looy: tot 19 mei werkdagen 1012.30 en 13.3017 uur; zondags 1417 uur: Expositie Jan Visser. In 't Goede Uur (Korte Houtstraat 1): tot 1 mei dagelijks 10 tot 22 uur: Expositie Arie Kater. DIVERSEN Theater Monopole (Zandvoort): dinsdag 20 uur: Toneelvereniging „Op hoop van zegen" met „Pas op voor paddestoelen". (Verder raadplege men de rubriek „Uit- (Wordt vervolgd) gaan in Haarlem" van 24 april).

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 13