Van Weert Stunt van de socialisten in Neder-Saksen ©ooooooo Kapitein en matroos raakten op volle zee in stuurhut slaags PeektCloppenburg Laboratoriumcomplex „Cinecentrum" in Hilversum officieel geopend WlDaW-UWM Echtpaar P. de Cock 55 jaar getrouwd Ankiets Parade in stretch nylon CDU buiten de regering geplaatst DINSDAG 28 APRIL 19 5 9 13 HAARLEMSE POLITIERECHTER Melkbrood bevatte te weinig melkpoeder LAATSTE NIEUWS Ongelukken in bergen in eerste nacht van rally Poll en Schorr leiden in algemeen klassement Dr. Salk in Amsterdam „Kinderverlammingsgevaar kan overwonnen worden" Bakkerszaken zijn donderdag gegoten Noor veroordeeld wegens doodslag elke woensdag jongens - markt Samenzverking vier produktiemaatschappijen Voor ANEGANG 46 HAARLEM Rusland boycot de UNO- ruimtecommissie Verrukkelijke koffie Praktizijns hebben critiek op advocaten Vluchtelingen uit Irak in Turkije en Perzië Man van „Magere Josje" gearresteerd kantoormachines Brits plan voor inspectie uit de lucht tussen Moskou en Parijs Nehroe diep gekrenkt door Chinese beschuldigingen Kort nieuws Op de avond van 6 december van het vorig jaar raakte de kapitein van de treilcr Rotterdam 53 „Dirkje" van de rederij „Piscator" uit IJmuiden in zjjn stuurhut slaags met een van zjjn matrozen. Het vis sersvaartuig bevond zich toen in het Ka naal dicht bij de Engelse kust. Beschuldigd van muiterij moesten zich maandag twee van de bemanningsleden van de „Dirkje" voor de Haarlemse politierechter verant woorden. De 25-jarige matroos uit Den Haag, die het met zijn schipper aan de stok had gekregen, waarbij de laatste vol gens zijn zeggen was mishandeld, werd veroordeeld tot twaalf weken gevangenis straf waarvan vijf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en met aftrek van voorarrest. De andere matroos, die volgens de kapitein eveneens zijn gezag had onder mijnd, werd wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. Hoewel de stemming aan boord van de ..Dirkje" volgens verklaringen van ver dachten en getuigen niet al te best was waren de moeilijkheden op die bewuste zesde december tot een uitbarsting ge komen. De treiler was Boulogne binnenge lopen en de scheepsvoorraad oorlam was flink aangevuld. Weer op zee vernam de bemanning dat men niet zoals eerst in de bedoeling lag huiswaarts zou keren maar dat de rederij opdracht had gegeven de visvangst voort te zetten. Als klap op de vuurpijl volgde daarop de order van de schipper dat er geen drank meer zou wor den uitgedeeld. Toen de bemanning er achter kwam dat deze maatregel kennelijk niet voor de schipper en een der beman ningsleden gold steeg de ontevredenheid aan boord tot het kookpunt. Bij het af lossen van de wacht op de brug zou de 25-jarige matroos volgens de kapitein veel te laat en bovendien dronken geweest zijn. De matroos zou geweigerd hebben de brug te verlaten. In plaats daarvan zou hij, al dus de schipper, met geweld het stuurrad van de schipper hebben willen ovei'nemen. De schipper was hulp gaan halen en toen hij weer op de brug verscheen zou de ma troos hem opnieuw hebben aangevallen. Andere bemanningsleden vonden daarna de schipper bewusteloos in de stuurhut liggen terwijl de matroos over hem heen gehukt stond. Verdachte: ,,De schipper gaf me een schop en toen heb ik hem achteruit ge trokken. Hij is daarbij over een paar klompen gestruikeld". „Half vrachtje" Een 17-jarige matroos uit IJmuiden ver telde als getuige dat verdachte die avond èen „half vrachtje" op had .De politie rechter liet zich uitleggen dat dit beteken de dat verdachte nogal onder de invloed van sterkedrank verkeerde. Deze en an dere getuigen hadden echter niets van een vechtpartij tussen de schipper en ver dachte gezien. De officier van Justitie wilde aannemen dat de verstandhouding tussen de schipper en zijn bemanning niet van de prettigste aard was. Samenspanning om muiterij te plegen achtte hij niet bewezen, wel in subordinatie. Aanranding van een schipper op volle zee kon volgens de officier niet geduld worden. Daarom vorderde hij een gevangenisstraf van vier maanden met af trek van voorarrest. Ecott. politierechter De economische politierechter, mr. J. P. Petersen, heeft maandagmiddag een 50- jarige brood- en banketbakker uit Velsen wegens overtreding van het broodbesluit veroordeeld tot 60 of 18 dagen. De officier van Justitie, mr. J. van den Oever, had een boete van 75 geëist. Verdachte verkocht melkbrood, dat niet aan de door de overheid gestelde eisen voldeed. Een onderzoek door de keurings dienst van waren wees uit, dat er te veel botervet en te weinig melkpoeder in het brood zat. De bakker voerde aan, dat bui ten zijn weten een personeelslid dat ook brood uitvent, zich bij de samenstelling van het deeg moet hebben laten leiden door de overweging, dat het brood er dan blanker zou uitzien. Hij vertelde, dat er altijd genoeg melkpoeder in de bakkerij klaar staat. De politierechter zei, dat de bakker, die reeds drie keer voor een dergelijk feit is veroordeeld, aansprakelijk is voor hel werk van zijn personeel. Hij adviseerde verdachte de betrokken werknemer er nog eens op te wijzen, dat deze zich bij de sa menstelling van het deeg aan de juiste hoeveelheden der ingrediënten moet hou den. Negen teams hebben in de afgelopen nacht de strijd in de elfde internationale Tulpcnrallye opgegeven. Daarbij zijn Pat Moss en Ann Wisdom, de Engelse Austin Heally-equipe, die werd beschouwd als een ernstige kandidaat voor de dames- prijs. De Triumph raakte van de weg af en dat was voor de Britten hel einde van deze Tulpcnrallye. De Engelse journalist Gregor Grant, in een Sunbeam Rapier, kroop door het oog van de naald. De Brit raakte even de macht over zjjn stuur kwijt, schoot van de weg af en dook in een tien tallen meters diep ravijn. Reeds vreesde men het ergste, maar even later kwam een ongedeerde Grant uit de zwaar be schadigde wagen gekropen. Na de tweede klassementsproef, de be- tijging van de Col du Pin, waarin over •en afstand van 7000 meter een hoogtever schil van 400 meter moest worden over- .vonnen, ziet het algemene klassement er als volgt uit: 1. Poll-Schorr (Ned.) met Porsche 1600 3, 0 straf punten, 30 winstpunten: 2. Kar- rer-Foitek (Zwits.) met Alfa Romeo, 0 strafpunten, 28 winstpunten; 3. Riley-Ben- sted-Smith (Eng.) met Ford Zephyr, 0 strafpunten. 27 winstpunten. Zonder strafpunten was verder nog de equipe Carlsson-Svensson (Zweden). Verdachte's raadsman, mr. F. M. Ober man meende dat de oorzaak van het „zee gevecht" gelegen was in het feit dat de schipper meermalen door drankmisbruik had getoond het gezag over zijn schip niet waardig te zijn. Zijn cliënt en ook andere bemanningsleden waren daartegen in ver zet gekomen. Mr. Oberman haalde een opmerking van de schipper over zijn cliënt aan dat deze zich ais een uitstekende kracht had laten kennen. Hij drong aan op een clemente straf. De rol van de tweede verdachte bleek zich beperkt te hebben tot het overreden van de schipper om na de vechtpartij niet naar de thuishaven terug te keren zoals de schipper besloten had. „Ik heb al heel wat last met hem ge had", zei de schipper over deze verdachte, een robuuste 32-jarige Katwijker. „Maar de hele bemanning staat onder zijn invloed. Het is een echte mannetjesputter. Ze zijn allemaal bang voor hem. Hij heeft me ge dreigd me kas te maken als ik naar huis terugging". De officier van Justitie vroeg echter vrijspraak wegens gebrek aan bewijs, waarmee de politierechter zich kon ver enigen. „Kinderverlamming kan in de toekomst een net zo zeldzame ziekte worden als tegenwoordig difterie en pokken zijn". Dit is de mening van dr. Jonas E. Salk, de befaamde 44-jarige Amerikaanse viro- loog, die het vaccin gevonden heeft, waar mee thans over de gehele wereld reeds bijna 200 miljoen kinderen tegen polio myelitis zijn ingeënt. Op uitnodiging van de Hélène de Montignystichting en de stichting Excerpta Medica. waarvan prof. W- M- Woerdeman uit Amsterdam voor zitter is, hield dr. Salk maandag in de aula van de Amsterdamse Universiteit een lezing over de mogelijkheden van een doelmatige bestrijding van de kinderver lamming met. behulp van zijn vaccin. In zijn lezing in de aula behandelde dr. Salk de vraag hoe groot het effect der vaccinatie kan zijn en hoe lang de immu niteit van het lichaam tegen polio zal voortduren. Hij zei onder meer, dat de praktijk dit zal moeten uitwijzen en dat men eerst meer moest leren van het mechanisme der immuniteit. Krachtig vaccin vereiste Met nadruk wees hij nog eens op het belang van een juiste produktie-methode van het v^cin. De ervaring heeft reeds geleerd, dat bij een werkelijk krachtig vaccin de uitwerking zich begint te ma nifesteren na twee doses en het grootste effect wordt bereikt na de derde inenting, die ettelijke maanden later wordt gege ven. De resultaten met. vaccin, dat niet de optimale kracht bezit, zijn veel minder uniform. Op die rekening kunnen de ge vallen geschreven worden, waarbij on danks de^menting geen bescherming tégen kinderverla?nming bereikt bleek te zijn. Als tijdelijke uitweg gaf dr. Salk een vierde dosis aan. maar veel wenselijker achtte hij het dat zo spoedig mogelijk al leen vaccin vervaardigd wordt van zulk een kracht, dat met drie inentingen de ge wenste immuniteit verkregen wordt. Pas als het eenmaal zo ver is, kan de kinder verlamming wérkelijk overwonnen wor den. Op grond van de c.a.o. voor het bak kersbedrijf zullen op koninginnedag alle bakkerswinkels in ons land gésloten zijn. Er wordt op dip dag geen brood gebakken, bezorgd of afgeleverd. Wegens doodslag op de 27-jarige „Finse Henni" heeft het gerechtshof te Amster dam een 37-jarige Noorse zeeman overeen komstig de eis, veroordeeld tot 4>/2 jaar gevangenisstraf. De rechtbank had de zee man veroordeeld tot 3'/2 jaar. De officier was van dit vonnis in appèl gegaan. Advertentie originele Italiaanse import in felle zonnige kleuren en... stretch groeit een maatje mee. Speciale J. M. prijs I aar In tegenwoordigheid van talrijke geno digden heeft de loco-burgemccster van Hil versum, mr. F. C. Vorstman, hedenoch tend het reeds enige tijd geleden in ge bruik genomen laboratoriumcomplex van de n.v. „Cinecentrum" officieel geopend. Voor het verwerven, verbouwen en inrich ten van dit complex moesten enkele mil joenen guldens worden geïnvesteerd. Dit werd echter verantwoord geacht gezien het feit, dat de organisatie van de Euro- markt vorderingen maakt en wegens het gevaar, dat Nederland in dit Euromarkt- verband op filmgebied zou achter raken. „Cinecentrum" werd opgericht door vier zelfstandige produktiemaatschappijen Profilti en Interfilm uit Den Haag en Po lygoon en Multifilm uit Haarlem. Inter film is de smalfilmafdeling van de belan gengemeenschap Polygoon-Profilti. De snelle ontwikkeling van de filmtechniek, die de laboratoria dwingt steeds opnieuw grote bedragen te investeren, heeft in het buitenland- geleid tot de stichting van een of meer centrale laboratoriums, waarvan een groot aantal filmprodukticmaatschap- pijen zich bedienen. Tot voor kort vormde Nederland op dit gebied nog een uitzonde ring, met alle nadelen van dien. Door de toenemende omvang van de machines en de produktie had men met ernstig plaats gebrek te kampen. Door de grote capaci teit van de machines lag in de meeste be drijven het bezettingspercentage daarvan beneden het economisch minimum en aan het nieuwe kleurenlaboratorium van Po lygoon in Haarlem kon niet. de noodzakelij ke uitbreiding worden gegeven. Bovendien opende de ontwikkeling van de televisie een arbeidsterrein voor een laboratorium voor het snel afwerken van omkeerfilm, mits gevestigd in Hilversum. Dit werd er reeds in 1955 door Multifilm geïnstalleerd, maar daai-door werd het aantal verspreid liggende laboratoriums opnieuw vergroot. Dit leidde onder meer tot de concentra tie van de vier produktiemaatschappijen en de stichting van een gemeenschappe lijk laboratoriumcomplex in Hilversum, waar zij het voordeel hebben van de gun- Advertentie „P. DE COCK, TAILLEUR". Hij is nog de hele dag druk aan 't werk boven in zijn werkplaats. Zijn vrouw, T. de Cock ge boren Goos, ook. Haar werkplaats is het hele huis, Bloemendaalsestraatweg 5 B. Nu ruimt zij verwelkte bloemen op. De bloe men van het 55-jarig huwelijksfeest. Dins dag is het de grote dag, maar zaterdag avond is het feest al gevierd in een familie kring van 43 personen. Er moest een zaal voor gehuurd worden. Vier zoons, twee dochters, dertien kleinkinderen en de aan getrouwde familie waren bij elkaar. Al leen de twee achterkleinkinderen waren wegens hun jeugd verhinderd. Het is een nog mooier feest geworden dan vijf jaar geleden bij de viering van het gouden huwelijk toen ook burgemees ter M. M. Kwint aanwezig was. De dokter neemt zijn pet'-' af voor de heer De Cock (78) en zijn v (76). „Niks doen is een dood leven", vmaen zij beiden. Zij zijn in Den Helder geboren en leerden elkaar kennen op de zangvereniging in IJmuiden. Van trouwen kon echter de eerste tijd nog niets komen. Het was namelijk in de tijd van de spoorwegstaking. Tenslotte kwam het er toch van. Acht kinderen werden uit het huwelijk geboren. Zes ervan zijn nog in leven. Drie zoons werken in Amster dam op de Rijksverzekeringsbank. De vier de zoon heeft vorig jaar zijn 25-jarig jubi leum als administrateur van de Haarlemse rechtbank gevierd. De beide dochters zijn huismoeder. Het is niet makkelijk geweest een zo groot gezin te onderhouden. Vader Cock zag er niet tegen op na zijn gewone kleer- makerswerk 's avonds nog de kleren van zijn kinderen te herstellen. Moeder was niets te veel haar kroost een goede opvoe ding te geven. „Piet was te goed voor zijn klanten", zegt zij, ..daarom kon hij het in IJmuiden niet bolwerken". Het gezin ver huisde naar Santpoort. Als kleermaker portier werd de heer De Cock te werk gesteld bij het provinciaal ziekenhuis in Santpoort. Voortdurend leefde zijn vrouw in onzekerheid toen haar man moest die nen, bij de infanterie. Dikwijls bleef hij in die tijd weken van huis zonder bekende verblijfplaats. Zij bleef achter met de kin deren. Daarna kwam de tweede wereld oorlog, en dan met vier zoons.... Alles is echter goed afgelopen. Op zestigjarige leeftijd ging de heer De Cock met pensioen, maar hij bleef door werken. Voor het Luthers tehuis voor ouden van dagen in Haarlem repareerde hij kapot goed. Het heen en weer reizen werd echter te vermoeiend op den duur. Nu werkt hij thuis. Hij noch zijn vrouw houden er van stil te zitten. Zij moeten wat om handen hebben. Een groot tele visietoestel (een Sinterklaascadeau van een schoonzoon) brengt 's avonds gezelligheid in huis. Tenslotte nog dit: de zelfde tijd als zij getrouwd zijn is het echtpaar De Cock abonné geweest van het Haarlems Dag blad en van de IJmuider Courant. Even een geruststelling: de krant was vroeger niet beter dan tegenwoordig. Een andere krant hebben de heer en mevrouw De Cock nooit willen lezen. stige, centrale ligging, het direct contact met radio-artiesten en commenlaarspre- kers van de Wereldomroep, aanzienlijke besparing door het samenvoegen van de reeds aanwezige apparatuur, een econo mischer gebruik daarvan, opvoering van de arbeidsproduktiviteit cn het scheppen van aanzienlijk betere arbeidsvoorwaar den. Het enige nadeel vormde de massa le verhuizing van de werknemers, maar door de medewerking van de gemeente Hilversum kon ook dit probleem worden opgelost. Men beschikt thans over een complex van vijf grote villa's met bijgebouwen, die op een terrein van anderhalve hectare aan de 's Gravelandseweg en de Stcynlaan bij na 5000 vierkante meter nuttige vloerop pervlakte hebben. In het hoofdgebouw kon de technische concentratie in Cinecen- trumverband worden gerealiseerd de andere villa's zijn in gebruik bij Polygoon, Profilti, Mulfifiim, de stripafdeling van P.P. en de Engelse journaalopnamefirma Visnews, die hier haar continentaal bureau heeft. Cinecentrum, waar wekelijks gemiddeld tien kilometer film wordt verwerkt en waar elke donderdag, als 230 kopieën van vier bioscoopjournaals de deur uitmoeten, een hoogspanningsdag is, maakt het"'de deelnemende en andere maatschappijen mogelijk, alle gewenste filmbewerkingen te laten verrichten. Er zijn drie geluids studio's voor na-synchronisatie van films, twee ruimten voor voorbereiding van syn chronisatie, de meest uitgebreide appara tuur voor geluidsopnamen, zowel op alle formaten magnetisch- als op fotografisch materiaal, vier projectie- en negen mon tageruimten, een hypermoderne inrich ting voor het. ontwikkelen en afdrukken van films, een groot lampenpark en een onderhouds- en revisiewerkplaats. Men is er in staat per uur 4500 meter 35 mm film, 2500 meter 16 mm film, 2000 meter omkeer film en 1000 meter kleurenfilm te verwer ken. twee hoofdfilms per dag van mecha nische voettitels te voorzien en alle truc- technische filmwerkzaamheden te ver richten. Verder bezit men een eigen cli chémakerij en een elektronisch-akoesti- sche afdeling, waar men een groot deel van de benodigde apparatuur zelf bouwt, zodat deze geheel aan de eigen behoefte kan worden aangepast. Het personeel om vat ongevee: driehonderd mensen. NEW YORK (AFP) Arkady Sobolev, Russisch vertegenwoordiger bij de UNO, heeft op een persconferentie meegedeeld, dat de Sovjet-Unie niet zal deelnemen aan het werk van de speciale UNO-com- missie voor de kosmische ruimte, die voor 6 mei is bijeengeroepen. Volgens de Sov jet-Unie is de samenstelling van de com missie ongunstig voor de communistische landen. Sobolev zei, dat Amerika met opzet de vergadei'datum van de commissie vlak voor de bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken in Genève had ge kozen, opdat er gebrek aan samenwerking op dit belangrijke terrein kon blijken. Sobolev zei verder, dat de Russische akademie van wetenschappen de commis sie voor onderzoek van de kosmische ruimte (Cospar) vorige maand in Den Haag had meegedeeld dat zij niet aan haar werk kan deelnemen wegens de „onrecht vaardige samenstelling". Advertentie LUNCHROOM Grote Houtstraat 105 Tel. 18598 (Van onze correspondent in Bonn) Tot grote verrassing van politieke kringen in Bonn en Hannover is het de S.P.D. in Neder-Saksen gelukt tot over eenstemming met de vluchtelingenpartij B.H.E. en de liberale F.D.P. te komen over de vorming van een nieuwe Nedersaksi- sche regering. Men meent dat daarmede de pogingen van C.D.U.-zijde om hier een regering zonder socialisten te vormen, mis lukt zijn. De verkiezingen in Neder-Saksen lever den tien dagen geleden een rechtse meer derheid op: de C.D-U-, B.H.E., F.D.P. en de uiterst rechtse Deutsche Partei kregen tezamen 92 van de 157 zetels in het parle- De Nederlandse Vereniging van Rechts kundige adviseurs heeft te Amsterdam haar jaarvergadering gehouden onder voorzitterschap van de heer Aug. D. Ho ning. Deze deelde in zijn openingsrede me de dat de verwachting van verscheidene leden dat de vereniging door een inwer kingtreding van de Praktizijnswet haar taak zou zien overgenomen door een nieu we hij de wet speciaal erkende praktizijns- organisatie nog niet is verwerkelijkt. Het verzet van de zijde van de advocatuur te gen het ontwerp van wet kwam onver wacht. Omdat alle vertegenwoordigers van de bij het wetsontwerp betrokken organi saties, ook die van de Nederlandse Orde van Advocaten, die zitting hadden in de door de minister van Justitie ingestelde werkgroep voor de regeling van het prak- tizijnsberoep. het met elkander geheel eens waren en een eensluidend advies aan de minister hadden uitgebracht, heeft dit verzet verwondering gewekt., aldus de voorzitter. Hij zei sterk de indruk te heb ben, dat de advocatuur er op uit is haar monopolistische positie uit te breidfen en ook poogt rechtzoekenden zoveel mogelijk een rechtstreeks contact met de rechter te onthouden. „Dit geschiedt onder het mom van een beroep op het algemeen be lang. maar in werkelijkheid speelt hierbij het persoonlijk belang een niet te onder schatten rol," aldus de voorzitter. Men houdt zich tevens blind voor het feit. dat het aantal georganiseerde praktizijns in verhouding tot het aantal advocaten on geveer 2000 uiterst gering is. Ten on rechte zoekt men, aldus de heer Honing, voor de minder goede gang van zaken in de advocatuur, waarin een deel van de juristen geen kans ziet op eigen kracht een goede rechtspraktijk op te bouwen, de zon debok in de praktizijns. Voorts zei de voor zitter dat er geen sprake van is dat een praktizijn, zoals van de zijde van de advo catuur steeds wordt gesuggereerd, een gevaar voor een goede rechtsbedeling zou zijn. Naar aanleiding van het door de Alge mene Raad der Nederlandse Orde van Ad vocaten bij de Tweede Kamer ingediend adres over het wetsontwerp Praktizijns wet besloot de vergadering een tegenadres aan' de Kamer aan te bieden. ANKARA (UPI) Een Koerdische stam van 700 personen is uit Irak naar Turkije gevlucht, aldus is in Ankara ver nomen. Het Turkse ministerie van buiten landse zaken weigerde commentaar te leveren op dit bericht. De vluchtelingen verblijven thans bij stamleden in Sem- dinli. Zuid-Oost Turkije. Naar verluidt zou de stam de revolte te Mosoel hebben gesteund. Men verwacht dat de Turkse regering de vluchtelingen toestemming zal geven zich in Turkije te vestigen. TEHERAN (UPI) Een vooraanstaand Sjeik uit Irak is, naar maandag is mee gedeeld, naar Perzië gevlucht en heeft daar om asiel gevraagd. Het avondblad „Et-Elaat" meldt, dat sjeik Osmon, zoon van sjeik Aladin Nazsjbandi, die leider is van een invloedrijke mohammedaanse groep in Irak uit Irak is gevlucht van wege de machtstoename van het commu nisme in het land. Het blad voegt daaraan toe, dat de sjeik en zijn volgelingen bij de Iraans-Koer- distaanse stad Sanandaj aankwamen en om asiel verzochten. Hij verblijft thans in die grensstad, terwijl de regering zijn verzoek bestudeert. De Amsterdamse politie heeft de 41-ja- rige Amsterdammer J. S. gearresteerd, die ervan wordt verdacht betrokken te zijn geweest bij de moord op zijn vrouw, „Ma gere Josje". De vrouw werd in augustus 1957 dood in haar woning aan de Oudezijds Voorburgwal aangetroffen. Een gerechte lijk deskundige constateerde moord door wurging. Geruime tijd bleef de moord voor de hoofdstedelijke politie een ondoorgronde lijke zaak. Sedert enige tijd meende de re cherche echter over voldoende aanwijzin gen te beschikken om S. te arresteren. Hij werd aangehouden bij het verlaten van de gevangenis in Arnhem, waar hij een straf van acht maanden wegens diefstal had uitgezeten. Bij de recherche heeft zich enige tijd ge leden een man gemeld, die verklaarde in de bewuste nacht gehoord te hebben dat S. hevige ruzie had met zijn vrouw. Pas later vernam hij dat „Magere Josje" was vermoord. Advertentie tel- en rekenmachines RUYS Vestigingen door geheel Nederland ment van deze deelstaat. Gedurende een week heeft de C.D.U.-leider Hoffmeister getracht met de drie andere rechtse par tijen tot een coalitie te komen ter ver vanging van de vorige regering, waarin socialisten zaten, en die werd geleid door de D.P.-leider Hellwege. De C.D.U. wenste ditmaal echter geen regering meer onder Hellwege, maar onder haar eigen leider Hoffmeister. Men gelooft niet dat de S.P.D.-leider in Neder-Saksen Kopf er in geslaagd is de B,H,E, en de F.D.P. naar zich toe te trek ken door grote concessies aan deze kleine partijen te doen inzake de zetelverdeling van de provinciale regering. S.P.D., B.H.E. en F.D.P. hebben tezamen in het parle ment te Hannover, de hoofdstad van Ne der-Saksen, 86 van de 175 zetels. Lukt dit S.P.D.-plan, en het is nog slechts afhankelijk van de goedkeuring van de F.D P-leiding in Bonn, dan leidt de C.D.U. in feite een gevoelige nederlaag, want dan zullen van de elf Westduitse deelstaten er zes regeringen hebben, waar in socialisten zitting zullen hebben. Het gaat hier dan om behalve Neder-Saksen, waarbij evenals Hamburg de C.D.U. geen regeringspartner zal zijn, om Bremen, Baden-Wurttemberg, Saarland en Berlijn. De afgelopen week mislukte een poging van de Deutsche Partei om de coalitie regering van de C.D.U. en F.D.P. in Bre men, West-Berlijn, Baden-Wurttemberg en Saarland uit elkaar te doen vallen. De D.P.-leider Schreider had in telegrammen aan de C DU.-leiders in deze deelstaten gevraagd „het voorbeeld van Hannover te volgen" en de band met de S.P.D. door te snijdenIn alle vier gevallen kreeg hij een negatief antwoord, dat van te meer betekenis is nu in Neder-Saksen zowel de D-P. als de C.DU. uit de regering dreigt te worden gelaten. In ieder geval maakt men te Bonn uit de politieke gebeurtenissen in Neder- Saksen op dat de socialisten, die ondanks hun onacceptabel plan voor de hereniging van Duitsland, dat zeer weinig waardering in de Bondsrepubliek vindt, in diverse deelstaten hoog te paard zitten. Men zegt te Bonn voorts dat wanneer de F.D.P. in Neder-Saksen definitief tezamen met de B.H.E. zich voor het socialistische wa gentje laat spannen, dan de verhouding van de liberalen tot de C.D.U- in het ge hele land er niet beter op zal worden- In zo'n geval zouden de kansen op een uit gebreide coalitie van de C.D.U.-C.S.U., en de D.P. te Bonn met de F.D.P. in een mo gelijke regering-Erhard er niet beter op worden. NEW YORK (Reuter) Sydney Gru- son, correspondent van de New York Times te Bonn, schrijft aan zijn blad van welingelichte diplomatieke zijde te Bonn te hebben vernomen dat de Britse rege ring, in een ingrijpende wijziging van haar plan voor het beperken van strijdkrachten en bewapening in een Middeneuropees ge bied, heeft voorgesteld een zone tussen Parijs en Moskou aan inspectie uit de lucht te onderwerpen. Het gewijzigde Britse voorstel voorziet ook in instelling van een smallere zone dan de aanvankelijk voorgestelde, waarin be perkingen voor de strijdkrachten van Oost cn West van kracht zouden zijn. Ook in dit geval zou naleving uit de lucht gecon troleerd moeten worden. Een gedeelte van West-Duitsland zou buiten deze zone val len. biet Britse voorstel moet beschouwd worden als een poging-op-het-laatste-ogen- blik om een oplossing te vinden voor de meningsverschillen in het westerse kamp, voor 11 mei te Genève de besprekingen tussen de ministers van Buitenlandse Za ken van Oost en West beginnen. Vernomen wordt, dat het Britse voor stel in het afgelopen weekeinde in Italië door bondskanselier Adenauer en de Ame rikaanse ambassadeur te Bonn, Bruce, be sproken zijn. Bruce heeft Adenauer ge vraagd zijn goedkeuring aan dit plan te geven, dat het resultaat is van de voor bereidende besprekingen, die Amerikaan se, Britse, Franse en Westduitse deskun digen in de afgelopen twee weken te Lon den hebben gehouden, aldus Sydney Gru- son. De ministers van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, Groot-Brittan- nië, Frankrijk en West-Duitsland komen morgen te Parijs bijeen in een poging om overeenstemming te bereiken over een gemeenschappelijk westers voorstel, dat op de komende Geneefse besprekingen aan hun Russische ambtgenoot zal worden voorgelegd. NEW DELHI (Reuter) „Ik betreur ten zeerste tie toon der communistisch- Chinese commentaren op en de beschuldi gingen jegens India, die in verband met de Tibetaanse kwestie zijn geuit. Zij zijn onwaar en onwelvoeglijk en zij spruiten voort uit de mentaliteit van de koude oor log", aldus heeft de premier van India, .Tawaharlal Nehroe, maandag in het In dische huis van afgevaardigden verklaard. Hij voegde hieraan toe: „De Dalai Lama was uitsluitend verantwoordelijk voor de door hem te Tezpoer en Moossoeri afgeleg de verklaringen. Geen enkele Indische functionaris was betrokken in het opstel len of voorbereiden ervan. De Chinese be schuldiging, dat India hierbij betrokken zou zijn, getuigt van onverantwoordelijk heid". Japanse ambassadeur. De Japanse re gering heeft de heer Akira Miyazaki be noemd tot haar ambassadeur in Nederland. Op het ogenblik is de heer Miyazaki hoofd van het bureau Verenigde Naties van het Japanse ministerie van Buitenlandse Za ken. Trouwring terecht. De trouwring, die gevonden werd in het olifantenverblijf van Ouwehands dierenpark, is bij de recht matige eigenaar terug. Het is de heer J. van de Pol uit Herveld. In 1957 had een der olifanten het handtasje van *in vrouw te pakken gekregen. Daarin had zich onder meer de trouwring bevonden.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 15