Panda en de Gomden Bijl ff Winst Koninklijke gedaald door lagere produkten- en vrachtprijzen Wereldnieuws Ook zonnige perioden Bevredigende orderpositie bij Figee; hogere winst over 1958 Gunstiger vooruitzichten voor 1959 Grotere vraag naar olie verwacht Zcch ió het zo r~ CODEX J DINSDAG 28 APRIL 1959 2 Goede resultaten Zwolsman Lager exploitatiesaldo Delftsche leerlooierij Uitloting premielening Zuid-Holland 1959 Dividend Braat Iets lager winstsaldo bij Hoogenbosch Schuldig aan de dood van een collega Vrijwel onveranderde resultaten bij Palthe Weer tabak naar Bremen Van Gelder wil overgaan tot continuproduktie Grensgeschil met België voor Internationaal Hof 'n TIP VAN BOOTZ Finalisten van concours voor jonge cabaretiers (Van onze financiële medewerker) Het netto-resultaat van de Koninklijke-Shell-groep bedroeg in 1958 150.7 miljoen pond sterling tegen 212,7 miljoen in 1957. De vermindering met 62 miljoen pond is voornamelijk veroorzaakt door de aanzienlijke daling in de prijzen van produkten en door de daling in de vrachtprijzen. De hervatting van de aanvoer uit het Midden- Oosten heeft sterk tot de prijsdaling bijgedragen. Verder deed zich een achteruitgang in de economische bedrijvigheid voor, die in de tweede helft van 1957 in de Verenigde Staten begon en zich later ook in andere delen van de wereld liet gelden. Van de winst ad 151 miljoen pond sterling is 46 miljoen pond aan de beide moedermaat schappijen (Shell Transport en Koninklijke) als dividend uitgekeerd, het niet uit gekeerde restant bleef in het bedrijf. Het kapitaal en niet uitgekeerde inkomen van de groep, belegd in het bedrijf, steeg van 1.417.155.000 pond sterling tot 1.801.388.000 pond sterling, het saldo van de vlottende middelen na aftrek van de vlottende schuld, van 601 miljoen pond sterling tot 733 miljoen pond sterling. De Koninklijke ontving 961.963.000 tegen 1.358.011.000 in 1957, zijnde 14,85 per aan. deel van 20 tegen 23,12 in het voor gaande jaar, waarvan als bekend 5.per aandeel werd uitgekeerd, evenals in de jaren 1957 en 1956. De vooruitzichten van 1959 zijn gunstiger dan die van een jaar geleden. In de Verenigde Staten is een gestadige uitbreiding van de economische bedrijvigheid te zien, welke ook voor Europa wordt verwacht. Een algehele op leving in de wereldeconomie zal ongetwij feld ook in Europa een verbetering tot gevolg hebben. Verwacht wordt, dat de vraag naar olie in 1959 zal toenemen. De concurrentie zal even scherp zijn als in 1958, hetgeen in de cijfers van het eerste kwartaal 1959 reeds tot uiting kwam. Ook het ruime aanbod van tankertonnage zal waarschijnlijk blijven bestaan. De scheeps werven in de wereld hebben nog order portefeuilles voor ongeveer 25 miljoen ton aan nieuwe tankschepen, hetgeen ongeveer de helft is van de bestaande wereldtanker- vloot. De vrachten zullen bijgevolg wel laag blijven. De olie-invoer in V. S. In het verslag wordt voorts gewezen op de beperkende bepalingen in Amerika voor de olie-invoer, waarbij voor het eerst ook de invoer van residuale stookolie zal wor den gecontingenteerd. De totale invoer van de Verenigde Staten zal daardoor in 1959 aanzienlijk lager zijn dan in 1958 en het potentiële overschot elders in de wereld nog doen toenemen. De groep heeft in de Verenigde Staten een zeer belangrijke af zetmogelijkheid en zal stellig een nadelige De n.v. Verenigde Aannemersbedrijven voorheen Zwolsman heeft volgende de ge combineerde winst- en verliesrekening over 1958 een exploitatieresultaat geboekt van 6.011.700 (v.j. 6.509.600). Deze winst- en verliesrekening wijst voorts een saldo bijzondere baten en lasten aan van 114.300 tegen ƒ505.700 in 1957. De algemene kosten en salarissen be droegen 1.213.200 (v.j. 1.825.000), ter wijl voorts 3.234.100 werd afgeschreven (v.j. 3.564.200). De interestrekening wijst over 1958 een nadelig saldo aan van ƒ91.300 tegen een batig saldo van 90.200 over 1957. Verleden jaar werd voor voor ziening diverse risico's 1.000.000 geboekt; in 1958 werd geboekt op de reserve wer ken en deelnemingen 400.000, voor voor ziening belastingen 155.000 en op de alge mene reserve 200.000. De te verdelen winst bedraagt over 1958 823.400 tegen 716.300 over 1957. In het binnenland werd gedurende het verslagjaar tot een bedrag van circa 60 miljoen aan nieuwe opdrachten ver kregen. Einde 1958 bedroeg het totaal der aanneemsommen van onderhanden wer ken 92 miljoen, waarvan op die datum rond 30 miljoen was verwerkt. De acti viteit in het buitenland, welke voorname lijk is gericht op de water- en utiliteits bouw, duurde onverminderd voort. Einde 1958 bedroeg het totaal der aanneemsom men van onderhanden werken 53 miljoen waarvan op die datum rond 27 miljoen was verwerkt De eigenbouw werd op be scheiden voet voortgezet. Per ultimo 1958 waren de aanwezige contante middelen (kas, bank en giro) gestegen tot circa 4 miljoen, terwijl de lopende bankschulden nagenoeg geheel werden afgelost. In de opgaande lijn sedert 1950 bij de Koninklijke Delftsche Leerlooierij en Dryfriemenfabriek v/h Alex Adam n.v. te Delft is in 1958, blijkens het verslag, voor het eerst een terugslag opgetreden. De ex ploitatierekening beliep 132.836 (v.j. 191.338). Na afschrijvingen en interest resteert 84.207 133.639). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een dividend van 8 (10) percent. De opleving aan het eind van het jaar resulteerde voornamelijk in een sterk ver grote orderportefeuille voor 1959. De bui tenlandse afzet was wederom belangrijk maar bereikte niet het peil van 1957. De blokkering van het handelsverkeer met In donesië en de toenemende problemen in het Midden-Oosten versterkten de noodza kelijkheid van intensivering van de export naar andere landen, waarmede gerede vor deringen werden gemaakt. In de tot dusver verstreken maanden van 1959 waren de bedrijven goed van werk voorzien. Niettemin onthoudt de directie zich van een voorspelling voor 1959. gezien het vraagstuk in het algemeen van de prijsaanpassing van eindprodukten aan prijsstijgingen van de grondstoffen. De fi nanciering gaf geen moeilijkheden en de liquiditeit is op het ogenblik ruim, mede door gedaalde voorraden. Obligatie serie 33.541 no. 2 van de 2V2 percent premielening Zuid-Holland 1959 is uitgeloot met 100 000. Uitgeloot met 10.000 werd obligatie serie 31.378 no. 10, met 5.000 23.422 no. 4, met 2.500 21-683 no. 5 en 34.254 no. 4. Uitgeloot met 1.000 werden serie 33.541 no. 7, serie 27.541 no. 3, serie 37.685 no. 6, serie 30-758 no. 1 en serie 31.378 no. 8. Met 500 werden uitgeloot serie 21.683 no. 7, serie 39.102 no. 7, serie 31.430 no. 3, serie 34.349 no- 1 en serie 23.594 no. 3. De overige nummers van al deze series werden uit geloot met 125- Aan de binnenkort te houden jaar lijkse algemene vergadering van aan deelhouders van de constructiewerk plaatsen en machinefabriek Braat n.v. te Rotterdam zal worden voorgesteld het dividend over 1958 vast te stellen op 25 percent (onv.). Hoogenbosch Schoenen n.v. te Amster dam heeft in haar per 31 januari afgeslo ten vijftigste boekjaar een batig saldo filialen, winst depots enzovoort behaald van 1.566.372 (v.j. 1.612.768). Van de deelneming n.v. v/h Anton Huf jr. werd aan dividend ontvangen 126.900 84.600). Diverse baten beliepen 52.050 36.168). Na onder andere kosten, voorzieningen, af schrijving en belastingen resteert als winstsaldo 485.377 493.656). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een on veranderd dividend van 10 percent. Het statutaire reservefonds wordt verhoogd met. 125.000 (onv.). De winst van de n.v. Huf bedroeg, na aftrek van belastingen en normale afschrijvingen 440.079 (over het dertien maanden tellende boekjaar 1957 58 473.067). Hiervan werd aan dividend uit gekeerd 126.900. De overige winst ad 313.179 verhoogd met de resterende winstsaldo over 1956 en 1957/58 ad tezamen 181.016 wordt gebruikt voor afschrijving op goodwill en op de hogere waardering van enige activa, die bij aankoop van de aandelen Huf door de vennootschap op nieuw werden gewaardeerd. invloed van deze beperkende invoermaat- regelen ondervinden. Voorts wordt herinnerd aan de stijgende uitvoer van olie uit de Sovjet-Republiek, welke'in de afgelopen drie jaar is verdub beld en nog verder kan toenemen. Deze leveringen vormen echter een zeer gering percentage van de internationale oliehan del. Tenslotte moeten de jongste ontwikke lingen in Egypte worden gememoreerd. In 1959 zullen de werkzaamheden van de groep aldaar, na een onderbreking van ongeveer twee jaar, op nagenoeg dezelfde voorwaarden als vroeger worden hervat. Een 32-jarige machinist van de kust vaart uit Delfzijl is door de rechtbank te Rotterdam wegens mishandeling, de dood tengevolge hebbend, veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Hij had op 11 oktober van het vorige jaar te Bordeaux een mede-opvarende van het Nederlandse m.s. „Cornelia B-I", de tweede machinist J. van R. opgepakt, bo ven het water gehouden en toen laten val len. De man is verdronken. De machinisten verkeerden beiden onder invloed van sterke drank. Er was een jaar en zes maanden ge vangenisstraf tegen de machinist geëist. Over 1958 hebben de totale Inkomsten van de n.v. Haarlemse Machinefabriek v/h Gebr. Figee te Haarlem, blijkens het ver slag, 897.227 (v.j. 889.129) belopen. De winst op werken (na aftrek van getaxeer de belastingen en winstuitkering) bedroeg 843.586 818.966). Na afschrijvingen ad f 562.511 589.608) en reservering diverse belangen ad 100.000 75.000) resteert als saldo winst 234.716 224.521). Zoals be kend wordt een onveranderd 10 percent dividend voorgesteld. In de loop van 1958 bereikte de animo om kapitaalgoederen te bestellen een diep tepunt. De werkplaatsen konden volop vooruit aan de onderhanden bestellingen, maar de slinkende orderportefeuille baar de de directie zorgen. In het vierde kwar taal kwam een opleving. Er werd een aan tal bestellingen op kranen gedaan en ook in 't eerste kwartaal van 1959 kon de order portefeuille bevredigend worden aange vuld. Deze is echter minder omvangrijk dan anderhglf jaar geleden. De ruimte in het programma maakte het mogelijk wederom enkele opdrachten op hei-gebied uit te voeren. Verscheidene opdrachten ook uit het buitenland kwamen binnen voor stoomankerspillen, stoomkaapstan- ders en dergelijke. Met het groter worden van de tankers worden deze werktuigen van zeer grote afmetingen. Het eindpunt van deze groei is nog niet in zicht. Het aantal buitenlandse bestellingen voor kra nen was teleurstellend. In Nederland blijft de buitenlandse concurrentie zeer actief en behoudt een ruim aandeel in de markt van hijs- en hefwerktuigen. Om een order te bemachtigen moet Figee in vele geval len genoegen nemen met een geringe mar ge. De Euromarkt zal de situatie voor het bedrijf moeilijker maken, daar enerzijds buitenlanders gemakkelijker Nederlandse orders zullen krijgen, terwijl anderzijds de kans miniem is dat de Nederlandse metaalnijverheid orders uit de andere E.E.G.-landen zal ontvangen. De vooruitzichten voor 1959 acht de directie moeilijk te beoordelen daar zij af hankelijk is van de investeringsbehoeften van overheid en industrie, in het bijzonder van scheepsbouw en havenbedrijven. De bedrijvigheid in de constructie bureaus en werkplaatsen bleef in 1958 ongeveer gelijk aan dië van vorigé "jaren. De personeelsbezetting onderging geen OM bij iemand naargeestige gedachten aan stoffige folianten, zwaarwichtige ver handelingen en eeuwigdurende processen op te roepen, behoeft men slechts het woord „codex" te gebruiken. Toch had dit. woord oorspronkelijk een veel gezelliger betekenis dan een verzameling van wetten, want „codex" was voor de Romeinen oor spronkelijk het woord voor boomstam of hout. Later werd er mee aangeduid een aantekenboekje, bestaande uit twee samengebonden houten plankjes die aan de binnen zijde waren bestreken met was, waarin boodschappen of notities konden worden ge grift. De toegeslagen plankjes beschermden het aan de bin nenkant beschrevene tegen geweld van buiten en nieuwsgierige blik ken. Het moge ons vanzelfsprekend toe schijnen, dat aantekeningen worden ge schreven op materiaal, dat als een boek kan worden toegeklapt, maar deze Ro meinse vinding was in de wereld van de oudheid een nieuwigheid je, dat geweldige gevolgen zou hebben. Destijds schreef men immers voornamelijk op papyrus, dat eenzijdig beschreven in onhandige rol len werd. bewaard. Toen enige eeuwen vóór Christus het perkament als schrijf materiaal in gebruik kwam, werd dit niet zoals het papyrus in rollen, maar in vellen geleverd. Tegen het kleinere formaat van dit nieuwe schrijfmateriaal was niet veel bezwaar, zolang men tenminste niet pro beerde de langste boeken van het Oude Testament die juist op één rol papyrus konden worden geschreven op perka ment te zetten. Maar toen in de eerste eeuwen na Christus dit perkament het papyrus waarvan Egypte het monopolie had begon te verdringen, moest er toch iets op gevonden worden om ook lange ge schriften op perkament, te kunnen krijgen. Het idee hiervoor vormden de zojuist ge noemde samengebonden houten plankjes van de Romeinen. Op dit. beginsel voort bouwend, legde men een aantal perka mentbladen op elkaar, vouwde ze in het midden om en naaide ze op de vouw samen. Aldus wer den bindeenheden verkregen die wij thans katernen noe men. Een aldus uit perka mentbladen opgebouwd hand schrift droeg de naam codex en was de eigenlijke voor loper van ons boek. Als we nu nagaan, welke boeken er in de eerste eeuwen van onze jaartelling in codex-vorm zijn geschreven, dan blijken dit de boeken van de bijbel te zijn; de ge schiedenis van de oudste christelijke handschriften valt samen met die van het perkamenten boek, de codex. Alle oudere handschriften zijn niet in codex-vorm ge schreven. Maar als codex de eigenlijke naam voor boek is, komen we dan niet in conflict met de verklaring dat bybel is afgeleid van biblia, dat boeken betekent en dat. we nog in woorden als bibliotheek en bibliofiel terugvinden? Geenszins. En we kunnen er wel bij vertellen, dat bijbel is afgeleid van „berg"! Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden). grote wijzigingen. Het eind 1958 afgevloei de personeel hoopt men spoedig te hebben vervangen. De ontwikkeling der techniek brengt mede, dat steeds hogere bekwaam heidseisen aan onze constructeurs en vak arbeiders gesteld moeten worden. Gezien de onzekere marktpositie heeft de directie de investeringen getemporiseerd. De totale investeringen waren daardoor minder dan de helft van die van het vorige jaar. De aanschaffing van nieuwe machi nes, transportmiddelen en dergelijke blijft uiteraard noodzakelijk, omdat moderni sering van onze outillage en organisatie 't voornaamste wapen is dat wij hebben in de strijd tegen kostprijsverhoging. Temeer daar onze produkten loonintensief zijn, moeten wij elk hulpmiddel dat loonbe- sparend werkt te baat nemen. In de ko mende jaren zal het nodig zijn nog grote bedragen aan het ,.up to date" houden van onze produktiemiddelen te besteden. De reeds in het vorig jaarverslag vermelde vier woningen naast de fabriekspoort aan de Hendrik Figeeweg kwamen gereed; zij worden door eigen personeelsleden be woond. Overigens hadden geen uitbreidin gen van de gebouwen plaats. De belangrijkste toevoeging aan het ma chinepark was de staalgrit-blaasinstalla- tie. Voor de mechanische werkplaats zijn een schaafbank, een radiaalboormachine en enkele kleinere werktuigen aangeschaft; in de constructie-afdeling heeft 'n moderne hydraulische buigbank de oude vervangen. Voorts zijn diverse machines in bestelling of zullen binnenkort besteld worden, ter verdere modernisering van de bestaande outillage voor mechanische bewerkingen. In het jaarverslag van Palthe's Textiel- veredelingsbedrijven n.v. te Almelo wordt meegedeeld, dat per 1 januari 1958 de n.v. overgenomen heeft de n.v. gebr. Hoekse- ma te Utrecht tegen aandelenruil a pari van 66.000 aandelen. Deze overname, zo zegt de directie, mag worden beschouwd als een aanwinst. De thans opgenomen balans per 31 december 1958 en de ver- lies- en winstrekening over 1958 geven het totale beeld van Palthe en Hoeksema weer (de vergelijkende cijfers 1957 betref fen alleen Palthe). Begin november 1958 werd een filiaal in Krefeld geopend. De omzetten in de eerste maanden wettigen goede verwachtingen voor de toekomst. Het gevolg van een en ander was, dat Palthe dit boekjaar praktisch met een zelfde exploitatie-resultaat als in 1957 kon afsluiten. De gunstige ontwikkeling in het tweede halfjaar 1958 zette zich in de aanvang van het nieuwe boekjaar voort. De omzet ligt belangrijk boven die van het overeenkomstige tijdvak van 1958. Blijft deze gang van zaken besten digd, dan meent de directie de resultaten over 1959 met vertrouwen tegemoet te mogen zien. Aan de aandeelhouders wordt voorgesteld een dividend van 8 percent uit te keren. De winst bedroeg 339-052 Na aftrek van het primair dividend (6 percent van 3.366.000) ad 201.960 res teert een bedrag van 137.092. Hiervan is tien percent bestemd voor het reserve fonds en een bedrag van 47.982 voor tantièmes directie en commissarissen (35 percent), waarna resteert een bedrag van 75.400, dat ter beschikking staat van de algemene vergadering van aan deelhouders. Na uitkering van nog twee percent dividend 67.320) is er een res tant van 8.080, dat aan het vernieu wingsfonds wordt toegevoegd. Met het Britse vrachtschip Aeneas is de tweede zending tabak uit Indonesië in Bre men aangekomen. De partij bestaat uit 6.000 balen. De Indonesische minister van Landbouw Sadjarwo, heeft verklaard dat de uitslag van het kort geding voor het landgericht van Bremen over Nederlandse aanspraken op Indonesische tabak slechts „de eerste stap" was en dat men niet te optimistisch dient te zien totdat de zaak geheel is af gehandeld (Reuter-UPI). In de toekomst zal men bij de Konink lijke Papierfabrieken Van Gelder en Zo nen n.v. mogelijk overgaan tot een conti nuproduktie van zeven dagen per week, uitgevoerd door vier ploegen. Dit werd meegedeeld op de jaarlijkse vergadering van aandeelhouders van de maatschap pij- Men streeft er voortdurend naar aan de buitenlandse concurrentie het hoofd te bieden en de non-stop produktie in de pa pierindustrie, die reeds in verschillende landen ingang heeft gevonden, noopt ook Van Gelder en Zonen haar produktiepro- ces in deze richting te ontwikkelen. Daar aan werd toegevoegd, dat de zondagarbeid niettemin kon worden verminderd, door dat de produktie beperkt zal blijven tot de mechanische apparatuur, terwijl boven dien de reparaties aan de machines, die thans veelal in het weekeinde geschieden, later door de week verricht kunnen wor den. Het Internationaal Gerechtshof in Den Haag is gisteren begonnen met de behan deling van het Belgisch-Nederlandse ge schil over de grens tussen Baarle-Nassau en Baarle-Hertog. De man. die dit geding om veertien hec taren grondgebied voor het. hoogste rechts college ter wereld had veroorzaakt, de even blozende als corpulente veehouder S. van de E„ liet zich voordat de zitting begon in zijn beste zondagse pak zowel voor het Vredespaleis als in de rechtzaal met wel gevallen herhaaldelijk fotograferen. Dit vertoon stond wel in schrille tegenstelling tot de waardige verklaring, welke de ver tegenwoordiger van de Belgische regering aflegde nadat de president van het hof, de Noor Helge Klaestad, de zitting onder grote belangstelling, zowel van Belgische als van Nederlandse autoriteiten, zoals de secreta ris van het arrondissement Turnhout en de burgemeester van Baarle-Nassau, als van buitenstaanders had geopend. De heer Yves Devadder omschreef namelijk de geest, waarin de Belgische regering dit proces begint als die van vertrouwen in het Hof en de internationale rechtspraak en van oprechte vriendschap jegens het buurland, waarmede België vele banden onderhoudt. België legt zich bij voorbaat neer bij de uitspraak van het Hof en hoopt, dat dit proces zal bijdragen tot het algemeen respect van internationale rechterlijke be slissingen. Toen de advocaat van de Belgische rege ring, de oud-minister Marcel Gregoire, zijn pleitrede ging houden, ruimde de Breu- gheliaanse figuur van de veehandelaar het veld voor breed-uitgesponnen juridische analyses, in weerwil van de stelling van de heer Gregoire, dat zijn regering zich eenvoudig baseert op het grensverdrag van 1843, waarin voor de afbakening ter hoogte van Baarle werd verwezen naar de tevoren vastgelegde grensomschrijving der gemeen te Baarle en Nassau en Baarle Hertog. Vol gens dat procesverbaal behoren de per celen 91 en 92 bij Baarle Hertog, dat aan België werd toegewezen. Op dit punt, zo zei mr. Gregoire, betwist de Nederlandse re gering. dat het verdrag juridisch de soeve reiniteit over deze gebieden aan België toekent omdat de genoemde kadastrale beschrijving slechts fiscale betekenis zou hebben. Inzonderhei-d-bestreed de-Belgische oudminister de opvatting, dat de commissie welke destijds de grens had beschreven ter hoogte van Baarle daarvan had afgezien. Men had slechts de grens niet door een lijn willen bepalen maar door aanduiding van oppervlakten, waarvan de omtrekken uit kadastrale beschrijvingen bekend waren. Men schat dat het proces wel enige dagen in beslag zal nemen. De Nederlandse advo caat, mr. C. R. C. Wijckerheld Bisdom, is gisteren niet meer aan het woord geko men. Wij vernamen dat zijn betoog twaalf uur in beslag zal nemen, met de vertalin gen in het. Engels mee de pleiters heb ben het Frans als voertaal gekozen maakt dat een etmaal vol, ongerekend de tijd voor de maaltijden en de rust. Advertentie TIP van BOOTZ. gij Koning der dranken Wat heeft men aan u veel te danken. Want gij haalt muziek. Uit het saaiste publiek. Sn ontlokt het de vrolijkste klanken Inz. Hr. G. H., Groningen ontv. 1 fl. TIP 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. Nwe. Limericks inz. aan H. Bootz A'dam Coëxistentie. De Duitse herder „Privat", die door de Russische chirurg Demi- kohw van een tweede kop was voorzien is deze tweede kop na dertig dagen weer kwijtgeraakt. Er had zich oedeem voorgedaan en amputatie van de twee de kop was noodzakelijk geworden. „Beide koppen hebben afzonderlijk van elkaar met de eigen individualiteit, doorgeleefd. Zij hebben gecoëxisteerd", aldus de chirurg. Pensioen. De 64-jarige Arthur West uit Bedford heeft besloten zijn taxi, de oud ste taxi van Engeland, van de hand te doen: autorijden in de tegenwoordige verkeersdrukte heeft zijn aantrekke lijkheid verloren, vindt hij. De auto een Wolseley uit 1922 heeft meer dan achthonderdduizend kilometer gereden. Verdacht. In Wenen zijn zeven mannen tussen de 20 en 27 jaar, gearresteerd, die ervan verdacht worden een bewa pende neo-nazistische organisatie, Bond der patriotten genaamd, te heb ben willen vormen. Er zijn wapens en munitie gevonden en er worden nog meer arrestaties verwacht. Verbrand. Een woordvoerder van de Ame rikaanse luchtmacht heeft verklaard dat de satelliet Ontdekker II die op 13 april werd afgeschoten, in de damp kring van de aarde is teruggekeerd en verbrand. Zuidafrikanen zagen zater dag een brandend voorwerp boven de provincies Transvaal en Natal. Trouw. Vier Hongaarse bisschoppen, van protestantse kerken, hebben de eed van trouw afgelegd aan het communis tische regime, in aanwezigheid van pre sident Istvan Dobi. In het Hongaarse parlement werd de eed afgelegd door andere protestantse dignitarissen. Bekrachtigd. Het hooggerechtshof van de Amerikaanse staat Arkansas heeft de wet die gouverneur Faubus in staat stelde de vier openbare scholen van Little Rock te sluiten met vier tegen drie stemmen bekrachtigd. Het hof acht de wet strijdig met de Amerikaan se grondwet noch met het veertiende amendement op de grondwet. Asiel. Dr. Ian Mayer, tweede secretaris van de Tsjechoslowaakse ambassade in Teheran heeft asiel gevraagd in Groot-Brittannië. Hij heeft een voorlo pige verblijfsvergunning van drie maanden gekregen, hangende het on derzoek in verband met zijn verzoek om asiel. Volgens berichten uit Tehe ran had dr. Mayer „bijzondere, gehei me documenten" bij zich, bestemd voor de Tsjechische ambassade in Parijs. Boycot. De algemene voorzitter van het Afrikaanse Nationale Congres in Zuid- Afrika, het voormalige stamhoofd Al- bert Lutuli, heeft zijn rasgenoten in Kaapstad opgeroepen tot een meer in tense boycot van alle goederen afkom stig van voorstanders der apartheids politiek. Als voornaamste doelwit van de boycot wees hij de Nationalistische partij aan. Schietgraag. Zes jonge negers zijn zondag te Richmond in Virginia uit auto's door blanke jongelui beschoten. Twee der aangevallenen zijn in levensgevaarlij ke toestand in een ziekenhuis opgeno men. Er zijn twee arrestaties verricht. Rel. Een menigte Afrikanen heeft in de haven van Matadi (Belgisch Kongo) een Europese scheepskapitein en enkele le den van zijn bemanning verwondingen toegebracht, nadat een Afrikaanse zee man wegens dronkenschap aan boord van een Belgisch vrachtschip was ge arresteerd. Er werden 55 Afrikanen ge arresteerd, van wie tien later in vrij» heid werden gesteld. Uitvinding. De Amerikaanse minister van Binnenlandse Zaken, Fred Seaton, heeft meegedeeld^ dat de Amerikaanse re gering een uitvinding tot ontwikkeling heeft gebracht, die naar men aan neemt, zout water op zeer goedkope wijze in zoet water verandert. Het Con gres heeft machtiging gegeven een aan vang te maken met het bouwen van vijf experimentele fabrieken. „De kosten van de verandering van zout water in zoet water zouden niet meer dan een dollar per 4.500 liter bedragen. Na de zondagmiddag .n het Nieuwe de la Martheater gehoudén voorselectie van het concours van het Internationaal Cul tureel Centrum voor jonge cabaretiers, is komen vast te staan, dat de finalisten zijn Rudi Carrell, Sant Heyermans, Fiet Kos ter, Letty Kosterman, Marijke Morley, Ben Rowold, Ingrid Valerius en Nelly Wie gel. 17. Terwijl het vliegtuig zich met brul lende motoren naar het verre Zimazone- gebied spoedde, waren Joris en Panda nog steeds een beetje aan het kibbelen. „Het is een verre, kostbare reis, die ik moet ondernemen om de bijl terug te halen", zei Joris, „ditmaal wil ik uw grapje nog door de vingers zien, maar doe het geen tweede keer". „Het is geen grapje", ant woordde Panda ferm. „Je moet deze reis niet maken, om de gouden bijl terug te halen, maar om hem naar het opperhoofd Ammezole te brengen. Dat is je opdracht. En ik zal er voor zorgen, dat jeHij werd onderbroken door een medepassa gier, die zich plotseling naar hen omkeer de en hen toesnauwde: „De gouden bijl van Ammezole? Hebben jullie die? Laat zien! Ik wil hem hebben!" Verrast keek Panda de passagier aan, in wie hij de kolonel herkende met wie hij vroeger een avontuur in Tipu had beleefd. „Kolonel Pulver!", riep hij, „hoe maakt u het?" Maar de kolonel was nog steeds dezelfde norse bullebak van vroeger. „Het gaat je niet aan, hoe ik het maak", snauwde hji. „Ik vraag, of jullie die gouden bijl hebben. Antwoord als ik iets vraag en spreek me niet tegen!" Het K.N.M.I. deelt mede: Een langge rekt gebied met lage barometerstanden strekt zich uit van Spitsbergen over het zeegebied ten westen van Noorwegen en de Britse eilanden tot over de Golf van Biscaje. Terwijl zich boven Rusland een krachtig hogedrukgebied handhaaft. Ver schillende kleine storingsgebieden trek ken in ongeveer noordelijke richting over West-Europa. Deze geven het weer nu reeds enkele dagen een veranderlijk ka rakter, waarbij perioden met regen of re genbuien afgewisseld worden door opkla ringen. Een zwakke rug van hoge lucht druk, welke zich dinsdagmorgen bij West- Frankrijk bevond, zal ons land verge zeld van opklaringen passeren, waarna later een volgend storingsgebied zich van de Golf van Biscaje in noordoostelijke richting over West-Europa zal gaan uit breiden. WEERRAPPORTEN Woensdag 29 april Zon op 5.16 uur, onder 19.59 uur. Maan op 1.35 uur, onder 11.11 uur. Maanstanden 29 april 21.38 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 28 april Hoog water 7.20 en 19.53 uur. Laag water 2.58 en 15.24 uur. Woensdag 29 april Hoog water 8.18 en 20.57 uur. Laag water 3.51 en 16.17 uur. Het hoog en la;.g water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen buiten- en binnenland heden 3 d morgen 7 uur Neerslag: r 3 g a laatste 24 uur C-g 0) Sc 1 Den Helder geheel bew. z 10 l Ypenburg zwaar bew. z 10 3 Vlissingen zwaar bew. z 10 8 Eelde zwaar bew. zzo 9 1 De Bilt zwaar bew. z 10 0,4 Twente zwaar bew. z 10 7 Eindhoven zwaar bew. z 10 1 Vlv. Z.-Limb. half bew. z 10 2 Helsinki onbewolkt z 9 0 •Stockholm geheel bew. zzo 8 0 Oslo zwaar bew. zzo 8 8 Kopenhagen licht bew. ozo 7 8 Aberdeen zwaar bew. windst. 5 0 Londen onbewolkt zw 6 2 Amsterdam regenbui zzo 10 0,4 Brussel zwaar bew. z 10 1 Luxemburg regen z 8 2 Parijs geheel bew. zzw 8 1 Bordeaux motregen w 13 7 Grenoble geheel bew. zzw 13 5 Nice geheel bew. n 12 3 Berlijn half bew. O 9 2 Frankfort regen z 9 4 München zwaar bew. wzw 6 0 Garmisch P. zwaar bew. windst. 8 0 Zürich regen OZO 9 1 Genève regen nno 9 7 Locarno regen nno 8 19 Wenen licht bew. ozo 10 0 Innsbruck zwaar bew. w 9 0 Rome onbewolkt windst. 12 0 Ajaccio regen no 13 0,1 Madrid zwaar bew. zw 12 0 Algiers licht bew. windst. 12 0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2