Vijf minuten met Columbus Toronto huldigde mannen van Prins Willem George Frederik Lioe is geen stroman van Mao maar een krachtige figuur HENSEN Van dag tot dag Mislukte start op Ieders lip! raatótoel Storting akkoord met de detachering van Duitse officieren Ander Nederlands schip gaat op Chicago aan Dulles blijft pijn houden: bestraling gestaakt Miscafé CHINA'S NIEUWE PRESIDENT Ontvoerde neger is nog niet gevonden Communistische partij in Argentinië onwettig SPORTHEMDEN PAARLAARSTEEG 1 L., Duitsers vrijgesproken van moord op Polen in 1939 Herter in Parijs Hescafé DINSDAG 28 APRIL 1959 Een aanvankelijk hoopgevende poging om te komen tot een Europese integratie op het gebied van het luchtverkeer is mus- lukt, doordat de K.L.M. zich niet heeft kunnen schikken in een voorgestelde verdeling van de „produktie" over de deelnemende luchtvaartmaatschappijen. „Produktie" is een enigszins vreemd- klinkende term, die echter vergelijkender wijs een juiste kenschetsing geeft: lucht vaartmaatschappijen „produceren" ver voersdiensten en men kan deze in een produktie-eenheid uitdrukken door het aantal te vervoeren passagiers per kilo meter en per tijdseenheid te berekenen. De vaststelling van een verdeling der geschatte Europese luchtvervoersbehoefte over de vijf aan het overleg deelgenomen hebbende maatschappijen zou een be perking hebben betekend, die echter niet voor alle maatschappijen een verminde ring had behoeven te zijn. De toekom stige capaciteit en de bestaande vervoers- praktijk der onderscheidene maatschap pijen dienen daarbij immers basisfactoren te zijn. Het lijkt er echter veel op de reactie van K.L.M.-zijde doet dit name lijk veronderstellen dat onze Neder landse luchtvaart inderdaad een vermin dering moest vrezen van de doorvoering der voorgestelde verdeling. Als dit gevaar aanwezig was, heeft de K.L.M. weinig keus gehad: een coördinatie van het Eui-o- pese luchtverkeer kan immers zeker niet tot nevendoel hebben, een der actiefste en gerenommeerdste maatschappijen te kortwieken in het belang van andere ondernemingen. Beteugeling van de concurrentie zou zeer nuttig hebben kunnen zijn, doch een integratie die het onderling inlopen van achterstand tot doel heeft, zou op den duur voor de belangrijkste maatschappij slechts nadelen opleveren, zonder dat daar tegenover duidelijke winstmogelijkheden staan. Intussen is het zeer te betreuren, dat het overleg zo abrupt geëindigd is. Een voortgezette onderhandeling zou wellicht nog een beter begrip voor elkanders oog merken hebben kunnen opleveren. Als de vier overgebleven maatschappijen met hun onveranderlijk standpunt ten aanzien van de produktieverdeling echter minder het Europese belang dan dat van eigen positie op het oog hebben gehad, zullen zij zonder de K.L.M. datzelfde principe blijven nastreven en dan gevieren wellicht gemakkelijk tot een akkoord komen, waarbij de Europese lucht wel eens be nauwd zou kunnen worden voor de Neder landse luchtvaart. Het zou bemoedigender zijn geweest als de Europese integratiepogingen in de lucht een minder kwasi-Europees karakter had vertoond dan die, welke op andere ge bieden van Europese coördinatie ten beste worden gegeven. Doch blijkbaar gedijt de bacil van het pure eigenbelang in Europa evenzeer in de hoge luchtlagen als op de begane grond. OSLO (Reuter) Het Storting (Noorse parlement) heeft zijn goedkeuring gegeven aan een plan om twee Westduitse staf officieren op het hoofdkwartier van het noordelijke commando van de Noord-At lantische Verdragsorganisatie te Kolsaas nabij Oslo te detacheren. Er werden twaalf stemmen tegen uitgebracht, afkom stig van negen socialisten, twee liberalen, en één communist. Eenstemmig werd een voorstel aanvaard een Noorse officier te detacheren bij de marinegroep van de NAVO te Holtenau in Sleeswijk-Holstein. De minister van Buitenlandse Zaken, Halvard Lange, verklaarde tijdens het de bat dat Noorwegen de Duitsers niet in een speciale positie moet plaatsen en hun niet het gevoel moet geven buitengesloten te zijn. De beste manier om de democrati sche krachten in Duitsland te versterken is zowel op politiek als defensiegebied de samenwerking met West-Duitsland in goed vertrouwen voort te zetten. Opbouw van de West-Duitse defensie binnen de ge meenschappelijke defensie is de beste ma nier om een plotselinge confrontatie met een Duits militarisme te voorkomen, zo zei hij. Toen de voorzitter van het Storting de uitslag van de stemming bekendmaakte klonk plotseling het Noorse volkslied dooi de zaal. De parlementsleden zochten te vergeefs naar de herkomst van het lied. Later werd vernomen dat een man op de publieke tribune, die kans had gezien on opgemerkt te verdwijnen, een plaat met het volkslied had gedraaid op een koffer grammofoon. (UPI) Tijdens het debat hielden 1.500 scheepswerfarbeiders voor het parle mentsgebouw een demonstratie, waarbij leuze werden meegevoerd als „Wij zijn de nazi-bezetting niet vergeten" en „Vandaag slechts twee, maar hoeveel morgen"? Verscheidene parlementsleden verklaar den, dat West-Duitsland eerst een rege ling moet treffen voor schadeloosstelling aan de oud-gevangenen uit de concentra tiekampen, voordat hun militairen op voet van gelijkheid worden behandeld met de andere militairen van de NAVO. De minister van Buitenlandse Zaken, Hal vard Lange, deelde mee, dat de slotbe- sprekingen over de herstelbetalingen eind mei of begin juni gehouden zullen worden. De besprekingen die tot dusver gevoerd werden, hebben geen oplossing gebracht. WASHINGTON (UPI) Morgen zal Noorwegen de eerste geleide projectielen van de Verenigde Staten ontvangen. Een Noorse eenheid luchtafweertroepen die in Amerika een opleiding heeft gekregen zal een aantal Nike-Ajax luchtafweerraket- ten en bijbehorend lanceermaterieel in ontvangst nemen. Chief Advertentie Deze „piekfijne"' sigaret, In de prettige prijs van f 1.-, bekoort tot een van de meest gevraagde merken. TORONTO (UPI) Het Nederlandse vrachtschip Prins Willem George Frede rik heeft de wedstrijd van elf zeeschepen om als eerste een havenstad aan de gro te meren te bereiken via de zaterdag ge opende St. Lawrence Seaway gewonnen. De Prins Willem arriveerde maandagoch tend vroeg in Toronto. Het Duitse schip Lahnstein en het Britse schip Manchester Faith, de grote concurrenten van de Prins Willem op de tócht via de sluizen en an dere waterwerken van Montreal naar To ronto, werden pas 's middags verwacht. Zondagmiddag heeft de Prins Willem boeg-naast-boeg strijd geleverd met de Prins Johan Willem Friso, een schip van de zelfde lijn. De Prins Willem heeft nog geen volle twee dagen over het traject Montreal-Toronto gedaan. In nog geen 30 uur was Kingston bereikt. Vóór de opening van de zeeweg vergde de reis van Mon treal naar Kingston gewoonlijk drie a vier dagen. Yvonne Vogelpoel, een knap Nederlands meisje dat in 1951 naar Toronto kwam en nu Canadese is, stond in Volendams kos tuum aan de kade, en spelde de kapitein van het Nederlandse schip een medaille op de borst. Na de Prins Willem George Frederik waren inmiddels al elf andere schepen de haven van Toronto binnenge lopen en nog meer buitenlandse schepen zullen vandaag volgen. De Nederlandse vice-consul verklaarde, dat het Nederlandse valk gerechtvaardig de trots koestert voor kapitein Aaldijk en zijn schip vanwege" een préstatie die in de annalen van de St. Lawrence-zeeweg en Toronto geboekstaafd zal worden als het begin van een druk verkeer over de nieu we zeeweg. Later op de dag zijn de kapitein, eerste stuurman Onderwater en hoofd-machinist Crynen door de gemeenteraad van Toron to ontvangen. De Rotterdamse kapitein en zijn bemanning van 30 koppen, kunnen op heel wat attentie rekenen van de autori teiten hier. En hun schip krijgt gratis een nieuw verfje. Kapitein Aaldijk had reeds maanden het plan om voor de derde maal in zijn loop baan met hetzelfde schip overigens als eerste in Toronto aan te komen, maar hij verwachtte niet, dat hij de race met een voorsprong van uren zou winnen. „We hadden nauwelijks enige concurrentie," zo zeide hij. „Ik geloof dat de Manchester Faith zal winnen, wanneer de Prins Wil lem George Frederik hem ooit weer ont moet. Deze keer hoefde ik alleen maar gebruik te maken van de gunstige situa tie" aldus kapitein Aaldijk. Het Nederlandse schip kon overigens niet op volle snelheid varen ten gevolge van averij aan boeg en schroef, opgedaan tijdens de reis door de met ijs bedekte St. Lawrence(rivier) naar Montreal. Het Britse schip Manchester Faith liep als tweede zeeschip, kort na het middag uur de haven van Toronto binnen. Het Duitse schip Lahnstein werd spoedig als derde verwacht. Gemeld is, dat het Neder landse schip Prins Johan Willem Friso als eerste het Wellandkanaal passeerde, op weg naar Chicago. WASHINGTON (UPI) De woordvoer der van het State Department heeft mede gedeeld dat bestraling van het gezwel in de nek van de voormalige minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles is beëindigd „zonder verbetering van bete kenis". Lincoln White zei dat de behande ling vrijdag was voltooid. Hij voegde er aan toe dat Dulles pijnstillende middelen krijgt toegediend. Advertentie Uit de beste koffiebonen! normaal - coffeïneyrij - espresso" TOKIO (Reuter/AFP/UPI) De verkie zing van Lioe Sjao Tsji tot opvolger van Mao Tse Toeng als president van de volks republiek China, is voor gezaghebbende waarnemers een aanduiding dat hij ter zjjner tijd ook in de partij als opvolger van Mao zal worden aangewezen. Men had verwacht dat een stroman de functie van premier zou krijgen, en daarbij vrij alge meen gedacht aan maarschalk Tsjoe Teh. Tsjoe En-Lai werd herkozen en zal op nieuw vier jaar de fur>.ie van voorzitter van de staatsraad uitoefenen. Maarschalk Tsjoe Teh werd, mét de Dalai Lama en de Pantsjen Lama, alsmede dertien anderen, op de nominatie geplaatst voor benoeming tot voorzitter van de commissie ad hoc van het nationaal volkscongres. De Dalai Lama was in 1954 vice-voorzitter van deze com missie geworden, maar de Pantsjen Lama heeft deze functie niet eerder bekleed. Tung Pi Woe, die evenals de weduwe van dr. Soen Yat Sen, vice-president is geworden, was president van het opper- gerechtshof. In de laatstgenoemde functie benoemde het volkscongres de minister van Binnenlandse Zaken Hsie Tsjoe Tsai. In Japan verwacht men, dat China's politiek tegenover Japan nog straffer zal worden en dat de betrekkingen tussen Moskou en Peking geconsolideerd zullen worden. Lioe's benoeming heeft in Londen een zekere verrassing gewekt. Men ver wachtte daar eerder de aanstelling van een „figurant" als opvolger van Mao, die im mers zijn eigenlijke macht behouden heeft. Ook hier verwacht men een straffere bui tenlandse politiek. Op Formosa verwacht men geen ver andering van de Chinese politiek, wel ver sterking van de banden met Rusland. Amerikaanse functionarissen zijn van mening, dat Mao Tse Toeng de werkelijke macht in handen zal houden als voorzitter van de Chinese communistische partij Volgens hen wordt Lioe kennelijk voorbe reid om het voorzitterschap van de partij over te nemen ingeval Mao zich geheel terugtrekt of sterft. POPLARVILLE (UPI) Een speciale groep van de Amerikaanse federale re cherche zoekt in samenwerking met de plaatselijke politie van Poplarville in Mis sissippi nog steeds naar M. C. Parker. De 23-jarige neger, die in de nacht van vrij dag op zaterdag door negen a tien blan ken uit de gevangenis ontvoerd en waar schijnlijk gelyncht is. Parker werd ervan beschuidigd een blanke vrouw in aanwe zigheid van haar vierjarig dochtertje aangerand te hebben. Het onderzoek strekt zich uit over een groot gebied van moe rassen en bossen. Veel hoop, dat Parker gevonden zal worden, heeft men niet. De burgemeester van Poplarville zegt, dat de ontvoerders van buiten de plaats moeten zijn gekomen. Volgens hem zul len er nauwelijks tien mensen in Poplar ville geweest zijn buiten de overheid, die iets van de aanklacht wegensverkrach ting tegen Parker afwisten. De eerste in- druk van de journalisten," die naar* dif kleine stadje (2.500 inwoners, van wie 500 negers) kwamen, was, dat de burgemees ter gelijk heeft. De journalisten, die aan wezig zijn geweest bij rassengeschillen in andere plaatsen, zijn verwonderd over de buitengewone vriendelijkheid, waarmee men hen hier tegemoet treedt- Het commentaar van de vrouw, die ver kracht werd. was, toen journalisten haar opbelden over de ontvoering: „Ze hebben de goeie te pakken genomen"- Maar in een huisje bij de plaats Lum- berton heerst een angstige stilte. Daar wonen Parker's moeder en zijn vijf broers en zusters. „Mijn zoon was een goede jongen", zegt mevrouw Parker. Westelijke diplomaten in Hongkong heb ben de aanwijzing van Lioe met verbazing ontvangen. Deze zou een overwinning be tekenen van het dogmatisme, dat Lioe voorstaat, over de meer soepele politiek van Mao. De nieuwe president baseert zijn politiek op een fel nationalisme en het vestigen van een sterk China. Volgens deze diplomaten zouden de sympathieën van Lioe voor Moskou betrekkelijk zijn, want hij heeft verscheidene keren kritiek ge oefend op de Sovjet-Unie, ook heeft, hij een zeker wantrouwen kenbaar gemaakt jegens de partijmedewerkers, die de Russische leiders te gunstig gezind waren. De belang rijkste vraag is voor hen hoe groot de be voegdheden van de nieuwe president zul len zijn. Dit is Lioe Sjao Tsji, die door het Chi nese volkscongres tot president van de Chinese republiek is gekozen. De als zodanig afgetreden Mao Tse Toeng houdt overigens de uiteindelijke macht door zijn allesbeheersende partij functie. BUENOS AIRES (AFP) De Argen tijnse communistische partij is onwettig verklaard voor de duur van de staat van beleg die nog steeds in Argentinië van kracht is. Ook de nevenorganisaties van de partij zijn verboden. In het decreet wordt niet gesproken van ontslag van com munisten uit overheidsfuncties, een kwes tie die, naar een regeringswoordvoerder vorige week verklaarde, in studie is. De verkiezingen voor een derde deel van de provinciale- raad-err verscheidene gemeen teraden in de provincie Mendoza hebben -zondag—een aanzienlijke winst voor de communisten opgeleverd. Zij behaalden tien percent van de uitgebrachte stem men. (UPI) In de officiële bekendmaking wordt gezegd, dat indien de partij met haar activiteiten doorgaat, de partij zelf verboden zal worden. De regering beschul digt de communisten ervan, dat zij trach ten in Argentinië een staat van sociale anarchie te stichten. In het decreet wordt verklaard dat de communisten en hun bondgenoten een leidende rol hebben ge speeld in een subversieve samenzwering, reeds vanaf de arbeidsonrust in novem ber toen de regering zich gedwongen zag een staat van beleg af te kondigen. „Waar is Columbus eigenlijk geboren? Weet u het precies?" Ik heb de vraag al verschei dene keren gesteld en zelfs geleerden van reputatie ver schillen erover van mening. De archivaris van de Casa Longa in Sevilla, die de zorg heeft voor meer dan vijfen dertigduizend op Columbus betrekking hebbende docu menten, houdt het op Genova. Dat kan de Spaanse naam zijn van het Italiaanse Genua of en dat meent hij een eilandje bij de Spaanse havenplaats Tortosa. Geen Italiaan zal deze rauwe waarheid willen slikken; elke Spanjaard aanvaardt van ganser harte deze theorie, op gesteld en uitgewerkt door de conversator van het museum van Tortosa, Don Enrique Bayerri. Maar wie zal mij beter kunnen inlichten dan Columbus zelf? Ik heb mij dus zonder aarzelen gewend tot de zeventiende hertog van Veragua, groothertog de la Vega, markies van Aguila- fuente en Jamaica, admiraal der Zeven Zeeën, onderkoning van de Caraibische eilanden, kortom, tot Don Cristobal Co lon de Cervajal Y Marota. Hij is als afstammeling in rechte lijn van Amerika's ontdekker de laatste titelhouder, maar dat wil niet zeggen, dat er vrees hoeft te bestaan over het uitsterven van het geslacht. Momenteel heeft hij vijf zoons en een dochter en hij is nog ion^ evenals zijn vrouw. Een vriend had mij de tip gegeven, dat Don Cristobal enkele dagen in Madrid zou zijn om rapport uit te brengen aan het departement van Ma rine. Hij is als luitenant van de marine gestationeerd op het eiland Ibiza, een van die verrukkelijke Balearen. De- We weten heel veel van de ontdekker van Amerika, maar over enkele essentiële punten bestaat toch nog steeds verschil van mening. Drie landen betwisten elkaar de eer, dat zijn wieg er heeft gestaan en drie steden beroepen zich erop zijn gebeente in bewaring te hebben. zelfde informatiebron had er lichtelijk boosaardig bij ver teld, dat hij bij het toe latingsexamen tot de zee vaartschool een onvoldoende had voor nautische kennis maar dat kan ook wel ee be denksel z"n om het mooier to maken. Wat doet het er ook toe: Amerika is immers al ontdekt. Het onderhoud in een wachtkamer van het. departe mentspaleis alle ministeries in Madrid zijn in nareizen on dergebracht heeft precies vijf minuten geduurd. Dat was toch nog ruim vier en een halve minuut langer dan ik aanvankelijk vreesde. Het groeide uit van: „Het spijt me. ik heb geen tijd. M"n al on mij te wachten", tot een snelle uitwisseling van enkele vragen en antwoorden, bijna voldoende om zijn mening te leren kennen over het pro bleem, dat me zo dwars zat. Helemaal voldoende om een indruk te krijgen van een mens, in dit geval een aimabel mens, die het bezit van al zijn titels alleen maar uit een oogpunt van traditie belang rijk acht. Vreemd genoeg gingen de meeste vragen van Don Cris tobal uit. „Hebt u rondgekeken in de Casa Longa?" Ja, dat had ik, hoewel ik niet naar waarheid kon ge tuigen ook maar één van de vijfendertigduizend documen ten te hebben bestudeerd. „Dan zal het u zeker wel bekend zijn, dat er enige on zekerheid bestaat omtrent de plaats waar zijn stoffelijk overschot ligt?" Ook die pijnlijke situatie was mij niet ontgaan. Evenals zijn geboortestad, bron van onenigheid is tussen drie, (met een grapje erbij) vier landen, wordt ook zijn laatste rust plaats betwist. Er is een vijftigtal boeken over ge schreven en in elk ervan heeft de schrijver tot zijn eigen voldoening een zeker bewijs geleverd. De als vast staand aangenomen feiten zijn: nadat Columbus in 1506 in Spanje was gestorven, werden zijn stoffelijke resten overge bracht naar het klooster van San Francisco te Valladolid. Een paar jaar later verhuisden ze weer naar een Karthuizer klooster even buiten Sevilla. Columbus' zoon, Diego, had op zich genomen de laatste wens van zijn vader te vervullen door diens gebeente te laten bijzetten in de kathedraal Santa Maria te Santo Domingo in de Dominicaanse Repu bliek. Hij stierf echter, voor dat hij hieraan gevolg kon geven, waarna zijn weduwe, Dona Maria de Toledo, zich met die taak van piëteit be lastte. Omstreeks 1526 ging zij in gezelschap van twee lijk kisten een ervan bevatte het gebeente van haar man scheep; Columbus rustte sindsdien in het werelddeel, dat hij ontdekt had. Toen het eiland in 1697 overging naar Frankrijk, was dit het sein tot een algemene uittocht van Spaanse priesters. Voor hun vertrek verwijderden zij een kist, waarvan zij aannamen dat hij van Columbus was en brachten deze over naar Ha vana. En na de Spaans- Amerikaanse oorlog, waarin Cuba voor het moederland verloren ging, werd deze kist naar Sevilla verscheept. Havana heeft dus al heel weinig aanspraken, Sevilla be zit betere. Maar het mysterie werd duisterder, toen in 1877 bij herstelwerkzaamheden in de kerk van Santo Domingo een urn werd gevonden, waarop een zilver plaatje was aangebracht met de tekst: De laatste resten van admiraal Christoffel Columbus, de Ont dekker. Zoekt u nu maar uit wie gelijk heeft. Dit uitstapje, een gevolg van de vraag van de huidige Columbus, voerde mij echter op een zijweg: hoe interessant deze kwestie ook is, het ging mij meer om de geboorte plaats. „U hebt zelf al de naam Enrique Bayerri laten vallen", zei hij, terwijl hij haastig op zijn horloge keek. „Welnu, heel veel geschiedvorsers vin den zijn theorie zeer plausibel". Tortosa aan de Middellandse Zee is inderdaad vroeger een van de belangrijkste Spaanse havens geweest. De stad kon echter niet tippen aan de be tekenis van Genua. De invloed van deze havenplaats strekte zich ver buiten haar eigen ge bied uit. Overal rondom de Middellandse Zee werden fac torijen, handelsnederzettingen, gesticht zo ook bij Tortosa. De Genuese kooplieden noem den deze naar hun eigen stad: Genova. Op die manier, roept Don Enrique boos uit, is het fabeltje in de wereld ge komen, dat Columbus Italiaan zou zijn. Hij is in Genova ge boren, zeker ons Genova. En zijn liefde voor de zee is hem met de paplepel inge goten in en om de haven van Tortosa! Don Cristobal glimlacht mij vriendelijk toe en maakte aanstalten te vertrekken. „Er is ook nog zo iets als een Franse claim, maar die is ver moedelijk alleen hierop ge baseerd, dat Columbus, na zijn in Spanje ondervonden teleurstellingen, zich om fi nanciële hulp voor zijn expe ditie tot de koning van Frankrijk wendde. Nog min der of helemaal niet gefun deerd is de bewering van de Deense geschiedschrijver Jens- sen, dat de wieg van de grote admiraal op Jutland heeft ge staan". Goed beschouwd was ik niets nader tot. de oplossing van het geheim gekomen. Er restte mij alleen de troost, dat geleerden van naam. die bovendien vrij wat meer tijd aan hun onderzoekingen had den besteed dan ik, ook nog steeds hun schouders ophalen. Eerlijk gezegd geloof ik, dat de Italianen het sterkst staan. Zij hebben in Genua een levensgroot geboortehuis bij de hand. Terwijl de admiraal der Zeven Zeeën al wegliep riep ik hem nog na: „Welke stad is volgens u de geboorteplaats?" Hij bleef even staan. „Ge nova", zei hij droog. En de vijf minuten waren om. J. J. F. Remming de Zonzij des levens Het mooie van de advertentiepagina's is, dat daar nooit drama's of narigheden geschieden. Ga ziet er alleen de zonzij des levens. Alleen maar heren, verrukt om hun nieuwe broek; die helemaal in de wolken zijn om hun sigaret, of over de soep die moe uit het pakje heeft gehaald; uitslui tend kinderen, die blijde lachen om hun kindermeel, hun closetpapier, hun luiers en hun melkje; niet anders dan dames, gelukzalig om heur beha, haar nieuwe schoenen, het overhemd van haar man, haar eigen welriekende asem en de stuk jes malse kip in de terrien. Bij tien- en honderdduizenden leven zulke vrolijkerds en blijaards temidden van ons en het mooie is, dat zij allemaal nog beelderig zijn bovendien. Niemand van hen heeft dikke benen, puistjes, piekharen en afgebrokkelde, bruine tan den. Alle mensen, die er zitten te juichen om thee, koffie, W.C.-papier, soep, pud ding, tien procent en zeep, zijn even wel gevormd als goedgekleed. De soep wordt er altijd opgediend door beélderigjes en geslobberd door mannen, correct in de kleertjes. Het is op de advertentiepagina's, een mensensoort zonder spataren, steen puisten en al te overweldigende boezems, een wereld vol lacherige wellevendheid, verrukking om de geringste aanleidingen en blijdschap om alles. De thee en de kof fie worden uitsluitend genoten in in- gelukkige gezinnen; de pantalons gedra gen door tip-top topmannen en alles wat de natuur u geeft wordt alleen genoten door lacherige schoonheden. Alle grauivs, lelijks en ongewassens dat, in bus en trein, u omringt, komt er niet aan te pas; alle schommels van dames, alle verkreukelde heren, alle zeurderige kinderen trekken zich terug uit deze paradijzige wereld, die zich geen enkele zorg maakt en die alleen maar geniet van het beste; gelukkig is om het mooiste en zwelgt in het gezondste. Mocht zij het al eens te kwaad heb ben met enig ongemak, dan staan de wegjagertjes op dezelfde pagina: ekster ogen verdwijnen, aambeien verschrompe len, maagzuur wordt weggeblazen, hoofd pijn wordt op de vlucht gejaagd, de reu matiek sluipt heen uit uw gewrichten, de kou uit uw lendenen, de vermoeidheid uit uw platvoeten; dun haar wordt dik; plat heid verkeert tot rondborstigheid; de slechte adem wordt een zoele lentebries gelijk; het overtollig vet glijdt weg van uw heupen; al die miljoenen puistjes zoeken een heenkomen. Waarom zoudt u eigenlijk de rest van de krant nog lezen? (Kom, kom.... en Elias dan? red.) Elias Advertentie HEREN- EN 10NGENSMATEN Sterke hemden voor werk of sport. Fleurige dessins, waarin u uw man of jongen graag ziet. HERENMATEN vanaf ƒ7.30 lONGENSMATEN leeftijd 10 jaarƒ6.35 Voor zo'n keus.natuurlijk GIESSEN (UPI) Vijf Duitsers, be schuldigd van moord en medeplichtigheid aan moord op Poolse intellectuelen, nadat het Duitse leger Polen in 1939 was binnen gevallen, zijn door de rechtbank in Gies- sen (Duitsland) vrijgesproken. De vijf verdachten waren inwoners van Schöneck, een stad in West-Pruisen. De voornaamste verdachten waren Adolf Arndt, hoofd van de plaatselijke gendarmerie, en Robert Engler, burgemeester van de stad. Het nof was van mening dat geen der verdachten rechtstreeks schuldig was, ofschoon Arndt bij de executies betrokken was, en Engler lijsten met namen opstelde. Het hof was van oordeel dat alle verdachten de orders van het voormalige hoofd van het district, Ernst Modrow, opvolgden en gevaar liepen het leven te verliezen indien zij deze orders niet opvolgden. Modrow was ook gear resteerd toen de vijf in hechtenis werden genomen. Hij pleegde zelfmoord voor hij berecht kon worden. PARIJS (UPI) Heden, op het middag uur, is de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Christian Herter per vliegtuig in Parjjs gearriveerd. Hij zal er deelnemen aan de Westerse conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken. Advertentie Met zorg bereid! normaal -coffeïnevrij - espresso**

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5