OGfy Bach gespeeld door het Nederlands Kamerorkest U.S. Airforces in Europe Band musiceerde op de Grote Markt HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Verkades Harmonie door koude uit muziektent verdreven Het Huis aan het Meer" van „Alberdink Thijm" KEN UW VERANTWOORDELIJKHEID Schoten versloeg HBC in jubileumtoernooi Haarlemse rechtbank Celstraf geëist wegens autorijden „onder invloed" Jaarverslag Rode Kruis in Haarlem Humanisten strijden voor zendtijd Openbare vergadering in het gymnasium Goed resultaat Vihamii. mei Evangelist J. F. Snoeks legde zijn taak neer Stadsevangelisatie gaat op in Vrij Ev. Gemeente UIT STAD EN STREEK JPp* i' v PERUTZ film Buitencentrum bij Epe opnieuw verbeterd Ongunstige ontwikkeling van Zuidamerikaanse export Doodvonnissen voor zes opstandigen van Mosoel VRIJDAG 1 MEI 1959 Een gure noordoostenbries maakte het verblijf op de Grote Markt op de mid dag van Koninginnedag zeker niet tot een aangenaam verpozen. Maar toch waren er honderden belangstellenden gekomen voor het populaire galaconcert, dat de „United States Air Forces in Europe Band" zou komen geven. Een openlucht concert temidden van een in feeststem ming verkerende menigte is met het oog op de klankwerking doorgaans een riskan te onderneming, maar de eerste-luitenant Arnold D. Gabriel, die de leiding heeft over het muziekkorps van de Amerikaan se luchtstrijdkrachten, bezit op het gebied van openluchtconcerten blijkbaar een voortreffelijk inzicht, gegrond op een uit gebreide ervaring. Dit kwam allereerst tot uitdrukking in de samenstelling van het programma, waarvoor hij werken koos, die enerzijds ongecompliceerd van aard waren, maar die anderzijds kunstzinnig verantwoord bleken en zelfs harmonieerden met de vernieuwingstendens die ook de muziek met amusementskarakter betreft. Door de perfecte uitvoering van dit goed gekozen programma ontstond er een ver rassend muzikaal evenement, zij het dan in een heel eigen sector van dé toonkunst. De dirigent Arnold D. Gabriel is gewich- tig-doenerij met pompeuze overdaad en imponerende effecten vreemd. Maar juist daardoor troffen zijn interpretaties, of zij nu een mars, een blues, een pasodoble, rumbamuziek of een scherzo voor trom petsolo met orkestbegeleiding betroffen. Er was een ware muzikale spanning, die tot luisteren dwong, door een voortreffe lijke dynamiek, door een nimmer ver zwakkende ritmische souplesse en stand vastigheid en door een prachtig even wicht tussen de verschillende stemgroe pen. De muzikanten van dit ensemble be speelden hun instrumenten met een be wonderenswaardige technische beheer sing, welke in het bijzonder aan de dag trad, wanneer bijvoorbeeld de trombonis ten, de klarinettisten, de trompettisten en een enkele keer ook de bespelers van het euphonium als afzonderlijke groepen de aandacht op zich concentreerden en wan neer een trompet-solist en de slagwerker Voor de rondgang, die „Verkades Har monie" uit Zaandam op de middag van Koninginnedag door de straten van Haar lem-Noord maakte warer. de weersom standigheden gunstiger dan voor het con cert, dat het muziekkorps in de namid dag in de muziektent op het Frans Hals plein joeg en die de weinige toehoorders niet, maar de gure wind, die over het plein oeg en die de weinige toehoorders rillend bescherming deed zoeken langs de gevels van de omringende huizen, was fnui kend voor een verantwoord musiceren. Toch begonnen de mannen en vrouwen van „Verkade" dapper met het concert. Het hoornblazers- en tamboerkorps maak te een kleine kordate opmars naar de tent, waar de harmonie gereed zat om in com binatie met het genoemde korps onder lei ding van de dirigert Jan Schaap het „Wil helmus" en de Heiautenmars te gaan spe len. Deze uitvoering verliep in een goede ritmische orde en zelfs tamelijk zuiver. Daarna gaf het korps zijn krachten aan „Folksongs from Somerset" in een bewer king van R. Vaughan Williams, karakte ristieke Engelse muziek met vlotte rit men. Men mocht al blij zijn dat in deze barre koude, die de vingers deed verstij ven, een verdienstelijk resultaat bereikt werd. Tevergeefs trachtten de muzikanten zich warm te spelen met 't moderne dans ritme van „Rondo in blue" van F. Ruelle. Het werk werd vrij correct vertolkt, maar slechts enkele toehoorders waren er over gebleven om daarvan getuigen te zijn. Voor de muzikanten was de tocht onder het tentzeil tenslotte aanleiding de tent te verlaten, waardoor het concert, met voor zien maar wel verklaarbaar, vervroegd werd beëindigd. P. Zwaanswijk yy De Toneelvereniging „Alberdink Thijm" heeft een zeer bevredigend suc ces behaald met haar voorstellingen van „Het Huis aan het Meer", een criminal van Hugh Mills, die talrijke elementen van boeiend toneel bevat Deze elementen zijn door regisseur Henk Pollack merendeels uitstekend gebruikt en door het hem ter beschikking staande spe lersmateriaal vaardig en zelfs met ta lent gehonoreerd. De procedure van het stuk die geen twijfel aan de dader, noch onzekerheid over de afloop inhield —deed de grootste moeilijkheid ontstaan in het eerste bedrijf, waar de basis van de intrige moest worden verklaard en op gebouwd. Het tweede bedrijf werd verre weg het sterkst gegeven, ofschoon de auteur al zijn voorhanden zijnde span- ningsingrediëpten in het derde heeft wil len ophopen. Dat vooraf reeds een gaaf en boeiend stuk dramatiek werd geleverd was zeker in de eerste plaats te danken aan de vertolker van Maurice, Jan W. v. d. Ven, wiens verschijning en gebaar de dreigende fataliteit volkomen gestalte ga ven. Els v. d. Velden-De Waard leed aan vankelijk enigszins onder deze concentra tie van de handeling op haar tegenspe ler en had moeite om haar zijde van de driehoek lot een rechte lijn te maken, wat eveneens kan worden gezegd van Miep Beijk, de derde in het driemanschap dat in het middelpunt was geplaatst. Doch zij beiden kwamen in het tweede bedrijf met een iets vollediger karakteristiek op de planken en tenslotte werd het tot even vóór het einde tot een gaaf en indrukwek kend geheel. Even voor het einde, jam mer genoeg, want het slot was niet zo daverend als men dat van een zo uitge breid voorbei'eide ontploffing had mogen verwachten. De bijrollen waren in hun eenvoud uit stekend, Johan van Swieten als Collin zelfs onberispelijk. Een enkele opmerking nog: „Het Huis aan het Meer" lijdt duidelijk aan een al te ge makkelijke oplossing van kleine „crimi nele" details, waardoor het dra uit de tijd zal zijn want op dat gebied heeft de moderne auteur een zo verrassende vaar digheid bereikt, dat het publiek snel ver wend is geraakt. J. Lodewijks konden excelleren door verbluffend vir tuoos spel. Een bijzonder gewaardeerde attentie van de band was het zingen (in het Ne derlands!) en het spelen van „Lang zal Zij leven!" en „Zij leve hoog!" Na de uitvoe ring van het „Wilhelmus" en van „The starspangled Banner", waarmede het con cert besloten zou worden, volgden nog toe giften onder de drang van de luide toe juichingen van het publiek. Hiermee kwam dan het einde van deze muziekuit voering, die ongetwijfeld een der hoogte punten van de Koninginnedagviering ge noemd kon worden. Uit officiële kringen werd voor het op treden van de band veel belangstelling ge toond, ook door Amerikaanse diplomatie ke vertegenwoordigers. P. Zwaanswijk Advertentie als hét om de gezondheid van U en de Uwen gaat! Neem bij nerveuze klachten, herstel na ziekte, voorjaarsmoeheid enz. Voor snel herstel en veel meer weerstandsvermogen. Viering I mei. Dc afdeling Hillegom van de Partij van de Arbeid komt van avond bijeen in haar gebouw. Haven 62. De toespraak van mr. J. A. W. Burger, voorzitter der Tweede Kamer-fractie van de P.v.d.A., zal door het opstellen van een televisietoestel te horen en zien zijn. Het Nederlands Kamerorkest bracht woensdagavond een Bachprogramma ten gehore. Het gemeentelijk Concertgebouw was slechts voor de helft bezet met een zeer aandachtig, grotendeels jeugdig pu bliek. Szymon Goldberg, op zijn bekende wijze als solist en dirigent fungerend, opende de avond met het vioolconcert in E. De uitvoering was van een zeldzame gelijk gestemdheid in het samenspel van solist en orkest. Ongetwijfeld is dit te danken aan de gedetailleerde instructie die de strijkers van meesterviolist Goldberg krij gen. Trouwens in het algemeen had men de indruk dat de musici in de loop van hun vierjarige samenwerking naar elkaar toe gegroeid zijn. De klank heeft een eigen gezicht gekregen, is geconcentreerder ge worden, dit in tegenstelling tot de excen trische speelwijze van de Italiaanse strij kersensembles. Goldberg bereikt een „gra fische" interpretatie die in haar discretie aan de toehoorder overlaat de lijnen en vlakken tot een figuur te verenigen. Men proeft het wonderbaarlijke van de muziek dus indirect, men krijgt er de schone om lijsting van te horen. Zeer veel indruk maakte vooral het tweede deel van dit vioolconcert waarin de muziek de ruimte kliefde met de statige en vloeiende cadans van een oude driemaster, bevlogen door een ingehouden lyrische adem. Het programma vermeldde uitsluitend hoekstenen uit het repertoire van het ka merorkest, hoogtepunten van Baclis in strumentale oeuvre. In het concert voor twee violen, door Goldberg samen met Willem Noske uitgevoerd, bleek dat de in studie en samenwerking verkregen over eenstemming van speelwijze nog niet tot een volledige versmelting behoeft te lei den: vooral in het tweede deel was een op merkelijk verschil in benadering tussen Goldberg die vasthield aan zijn strakke, bijna zou men zeggen hautaine, allure en de cholerische aanpak van zijn partner die meer het slachtoffer van de muziek was. Gelukkig gaf Goldberg in de loop van de finale toe, zodat dit slot werd tot wat het zijn moest: een micro-wereld waarin ener- De HVB heeft niet veel geluk gehad met het jubileum- en competitieprogramma op Koninginnedag. Op het laatste ogenblik werden diverse wedstrijden uitgesteld, omdat de clubs geen elftallen op de been konden brengen. Voorts stak Pluvius weer eens een spaak in het wiel. Diverse vel den bleken onbespeelbaar. Toch zijn er diverse wedstrijden ge speeld. Op het Schoten-terrein kwamen Schoten en HBC tegen elkaar in het strijd perk, waarbij Schoten voor rust al een drie-nul voorsprong nam door Koppen (2x) en Geurts. Deze score werd tevens eind stand. Koppen bleek als linksbuiten een ontdekking in de Schoten-ploeg. Zandvoortmeeuwen keek tegen DEM aanvankelijk tegen een nul-een achter stand op door een doelpunt van Bakker. Maar nog voor de rust was het door Vis ser gelijk en na de pauze gaf Stobbelaar de kustbewoners de leiding, waarna Cas- tien de zege veilig stelde voor Zandvoort meeuwen (3-1). Op het veld van NAS nam vierdeklas ser EHS al spoedig een twee-nul voor sprong, maar bij de rust was de balans al in evenwicht. Kort na de rust bracht NAS de stand op drie-twee en hiermede kwam het einde van deze prettige en goed gespeelde wedstrijd. Ripperda had slechts in de eerste helft wat moeite met DIO en bij de rust scheen nog van alles mogelijk, want op dat mo ment leidde Ripperda met een-nul dank zij een doelpunt van Pieterse. Na de pauze kon Ripperda middels Pieterse, Burghout en Houtkamp de eindstand op vier-nul brengen. Onze Gezellen bleek veel sterker dan Terrasvogels. Nadat de rust met drie-een was ingegaan wonnen de Gezellen met vijf-een. Bloemendaal liet zich door het derde elftal van Haarlem kloppen. Bij de rust hadden de roodbroeken al een een-nul voorsprong en wonnen ten slotte met drie nul. Schoten 3 en Bloemendaal speelden te gen elkaar, zowel voor het jubileumtoer nooi als voor de competitie. Het werd een eerlijke puntenverdeling (2-2). In Bever wijk werd de „derby" VVBKennemers door laatstgenoemde met drie-twee gewon nen. Een zeer onvolledig Beverwijkelftal kreeg klop van VSV 3 met drie-nul. De HVB-uitslagen Jubileum-toernooi groep I: Schoten HBC 30, ZandvoortmeeuwenDEM 31, VVBDe Kenneemrs 23. Beverwijk VSV 3 03, BloemendaalHaarlem 3 0—3, Onze GezellenTerrasvogels 51, Ripperda—DIO 4—0, NAS—EHS 3—2. Groep 2: DEM 3Beverwijk 3 B. n. o., Kennemers 3IEV 26, Vogelenzang Van Nispen 3—2, HBC 3—RCH 5 3—1, BSMHeemstede 40, SHSHalfweg 22, Bloemendaal 2Schoten 3 22. Junioren: OG aVSV a 30, Kenne mers aDEM a 22, Beverwijk aStorm vogels a 30, VVB aIEV a 71, Bloe mendaal aKinheim a 32, WH aGeel Wit a 60, BSM aTerrasvogels a 34. Competitie: 3B: Zandvoortmeeuwen 4— Halfweg 2 3—1; 3D: DEM 5—VVB 5 1—1; 3 G: Bloemendaal 5—HFC 9 2—6; 4 A: Schoten 5—HBC 5 1—2, 4B: OG 4—Scho ten 6 2—3. gie vrijkomt uit de botsing van creatief geladen klankdeeltjes. Na de pauze werd het derde Branden- burgse concert uitgevoerd; hier frappeerde vooral het tweede deel met zijn gelijkma tige werveling van snelle zestienden. Ten slotte nog de tweede Suite (in b) met Jo han Feitkamp als fluitist in de belangrijke obligaatpartij. Met waardering voor de fi nesse die hij in zijn toonvorming nastreef de, had ik mij zijn aandeel iets markanter kunnen denken. Als geheel was de uitvoe ring van deze reeks dansstukken echter een passend slot van deze hulde van een componist die meer dan 250 jaar oud is, en die onder ons leeft. Sas Bunge Een maand gevangenisstraf en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid heeft de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank vanmorgen geëist tegen de 33- jarige koopman uit Haarlem wegens het besturen van een auto terwijl hij onder in vloed van sterke drank verkeerde. De verdachte was in de nacht van 18 fe bruari in de Drieherenlaan in Heemstede uit een bocht gevlogen en tegen een tuin hek tot stilstand gekomen. Bij zijn aan houding riekte hij naar alcohol. Volgens zijn verklaring had hij die avond drie a vier glaasjes cognac gedronken, maar een getuige gaf het dubbele aantal op. Ver dachte verweerde zich door te zeggen dat de auto waarin hij reed tamelijk nieuw was en nog vreemd in de hand lag. De officier bracht hem echter onder het oog dat hij enige jaren geleden voor een soort gelijk feit tot een week gevangenisstraf was. Verdachte's raadsman, mr. O. H. van Wijk, wees erop en pleiter zei dat hij dat als Heemsteeds wethouder voor de bedrij ven tot zijn spijt moest erkennen dat de straatverlichting ter plaatse te wensen overliet. Mr. Van Wijk voerde verder aan dat zijn cliënt zich dié avond zorgen had gemaakt over de gezondheidstoestand van zijn dochtertje, hetgeen hij als een ver zachtende omstandigheid wilde aanvoeren. Advies in kastelen Een 58-jarige Haarlemse expediteur-ver huizer hoorde een gevangenisstraf van zes weken, waarvan twee voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en onder toezichtstel- ling van het bureau voor alcoholisme als mede intrekking van het rijbewijs voor een jaar tegen zich vorderen. Op de avond van 16 januari had hij met zijn auto in de Berckheijdestraat in Haarlem een aanrij ding veroorzaakt. Verdachte gaf toe tevo ren enkele glazen brandewijn te hebben gedronken. De raad van de kastelein om lopend naar huis te gaan had hij in de wind geslagen. De president wees er ver dachte op dat deze reeds vei-scheidene. aan rijdingen op zijn naam had staan. Verdachte: ..Ik heb er nu een punt achter gezet. Ik drink geen druppel alcohol meer, edelachtbare". Zijn i-aadsman, mr. J. Roggeveen, be pleitte clementie er op wijzend dat zijn cliënt, die een eenmanszaak heeft, door de intx-ekking van zijn rijbewijs zeer zwaar zou worden gedupeerd. De uitspraak in deze zaken volgt op don derdag 14 mei om half tien. UNO-expert. Op de sluitingsavond van het twaalfde cursusjaar van de Acade mie voor voortgezet economisch onderwijs, die vrijdagavond 15 mei in de aula van het Loui-ens Costerl.yceum in Haarlem wordt gehouden, zal de oud-voox-zitter van het bestuur de heer J. H. Textor spreken over „Ervaringen als UNO-expert in de achter gebleven gebieden". Advertentie F ei/loos Uit het jaarverslag over 1958 van de af deling Haax'lem en omstreken van het Ne derlandse Rode Kruis blijkt, dat het aan tal gewone leden op 31 december 1958 17753 bedroeg tegen 15865 in 1957. Voorts waren er in 1958 5134 donors voor de bloedtransfusiedienst ingeschreven tegen 4632 in 1957. In 1958 werden 769 patiënten behandeld bij de ti-ombosedienst tegen 501 trombosepatiënten in 1957. In het verslag jaar werden voorts 125 patiënten bezocht door ongeveer 50 vrijwillige welf are-wex-k- sters. Verder vermeldt het jaarverslag, dat er in 1958 6553 kg tijdschx-iften en 5062 boeken wei-den verzameld en dat de opbrengst van de jaarlijkse collecte 22.190,16 was tegen 23.557,80 in 1957. De opbrengst van de bioscoopcollecte tenslotte was 1849,47 tegen 1226,42 in 1957. Op een woensdagavond in de aula van het Stedelijk Gymnasium aan het Prin senhof te Haarlem onder leiding van de heer M. J. F. Ehrbecker gehouden open bare bijeenkomst van de Gemeenschap Haarlem van het Humanistisch Verbond is het onderwerp: „Waarom een huma nistische luisterkring?" bespx-oken door de heren J. Bijleveld uit Heemstede en dr. J. van Px-aag uit Voorburg, beiden lid van het hoofdbestuur van het verbond. De heer Bijleveld ging in het bijzonder in op de discriminatie in het ontwerp- omroepwet. Daarbij zette hij uiteen wat onder discriminatie (ongeooxdoofd onder scheid maken) en discrimineren (kleine ren) woi-dt verstaan en spreker vervolg de, dat als men deze wooi'den in ver- band brengt met het ontwerp, me'n tot de conclusie moet komen, dat een gx-oot deel van het volk uitgeschakeld wordt doordat het geen zendtijd krijgt. Met dat deel bedoelde de heer Bijleveid de huma nisten en buitenkex-kelijken. aan wie het onmogelijk wordt gemaakt over de zend tijd te beschikken. In het ontwerp wor den de kerkgenootschappen wel genoemd en dat de buitenkerkelijken uitgesloten worden noemde spreker het indruisen te gen de goede zeden van een gezonde de- mocx-atie. De minister van Onderwijs had een goede aanleiding discxaminatie van een gx-oep te voox-komen of op te heffen. Een feit is het dat de meeste buitenkerkelijken niet georganiseei'd zijn en dan kan de minister zeggen, dat zij als groep geen handen hebben om een vuist te maken. Dat het Humanistisch Verbond prijs stelt op eigen zendtijd en dan geen gebx-uik meer behoeft te ma ken van de gastvrijheid van omroepver- enigingen is de minister bekend, want in 1954 heeft hij een deputatie in audiëntie ontvangen. Toen zijn de wensen kenbaar gemaakt en bijna vijf jaar latex-, bij het verschijnen van het ontwex-p, is gebleken, dat de groep wordt uitgeschakeld. Spre ker besloot met te zeggen, dat het nodig is de grote trom te roex-en, waaraan niet alleen de kring van leden van het Humanistisch Verbond dient deel te ne men, aldus spreker, maar ook zij, die de discx-iminatie verwerpelijk achten. Dr. Van Praag gaf een uiteenzetting van de betekenis van de humanistische beweging, zoals die zich na 1945 in ons land ontwikkeld heeft. De belangstelling voor de beweging is bijzonder groot, maar velen willen zich niet aansluiten. Sprekende over het ontwerp-omroepwet mei'kte spreker op, dat het bij het Hu manistisch Verbond gaat om de geliik- gerechtigheid van de Nederlandse staats burger. Het verbond heeft in het vex-le- den al veel strijd moeten voeren, waar bij di-. Van Px-aag memoi-eex-de het in voeren van de geestelijke verzox-ging in de gevangenissen, in de arbeidskampen en ten behoeve van gerepatrieerden. Ge bleken is dat de arbeid door velen op prijs is gesteld. Thans wil het vex-bond bij het verkrijgen van zendtijd op dezelf de wijze behandeld worden als de kerk- genootschapnen. In het ontwerp komt dat niet tot uiting en daarom wordt een ac tie gevoerd. Op de dag dat het ontwei-p verscheen is x-eeds een protesttelegram naar de minister van Onderwijs gezon den en daai-na is de Humanistische Luis terkring ongericht. Weliswaar is de stem van het Humanistisch Verbond regelma tig in de ether te horen, maar dat is te danken aan de gastvrijheid van enkele omx-oepverenigingen. Dr. Van Praag wek te de bezoekers op mee te werken de Humanistische Luisterkring uit te brei den, opdat het doel ten aanzien van het verkrijgen van zendtijd wordt bereikt. Blijkens de geconsolideerde verlies- en winstrekening over 1958 van de n.v. Ver enigde Industrie- en Handelmaatschappij Vihamjj heeft de brutowinst op goederen en winst van dc fabriek voor afschrijvin gen 7.723.103 bedragen 7.763.214). De bedrijfskosten groothandel, interest en een voorziening achterstallige vorderingen vergden tezamen 6.144.037 6.435.792). De inkomsten uit deelnemingen beliepen 319.500 544.380). Na afschrijvingen op duurzame bedrijfsmiddelen, voorziening belastingen en een toevoeging aan de reserves tezamen ad 1.172.002 1.792.233) blijft ter verdeling 731.608 731-357). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een dividend van 8 percent (onv.). De omzet ten in geld uitgedrukt bleven slechts enkele percenten beneden het totaal der omzetten van het vox-ige jaar. Door de prijsdalingen in de ijzer- en staalsector waren de in komsten uit de deelneming n.v. Dikema en Chabot te Rotterdam lager. De directie meent met de ingebruikneming van het moderne fabriekscomplex te Arnhem de basis te hebben gelegd voor een verdere expansie van de industriële activiteit. De orderpox-tefeuille per ultimo 1958 was be langrijk groter dan bij de aanvang van t jaar. De verminderde afzet in het binnen land werd gecompenseex-d door een stij ging van de export. De resultaten van de Canadese dochtex-onderneming waren teleurstellend. Advertentie In het gebouw van het Haarlemse stads evangelisatie legde dondex-dagavond de voorganger J. F. Snoeks wegens zijn ho ge leeftijd zijn taak neer en vol vertrou wen droeg hij de sleutels van het gebouw over aan de voorganger van de Vx-ij-Evan- gelische Gemeente, H. Raven. Daarmee is een eind gekomen aan de arbeid van de Stadsevangelisatie in Haarlem, waarvan de leden gezamenlijk zijn overgegaan naar de Vrij Evangelische Gemeente, die hiermee tevens de beschikking krijgt over een eigen gebouw in Haai"lem. De bijeen komst die geopend werd door ds. Jac. Bui ten droeg een feestelijk karakter en uit verscheidene plaatsen waren de voorgan- gei-s van verwante evangelisatieverenigin gen naar deze bijeenkomst gekomen om de heer Snoeks toe te spx-eken. Het waren achtereenvolgens de evange listen A. Vries en C. van der Haagen van de Vrije Christengemeenschap uit Den Helder, W. F. Kloos uit Gouda, C. van der Vlis uit Vlaax'dingen, A. de Weger van de Stadsevangelisatie „Jeruël" uit Rotter dam, de oudste in ons land, waax-aan ook de vrij-evangelische gemeenten zijn ont sproten. Zij allen uitten hun dankbaarheid dat velen door het werk van de heer Snoeks tot Chi'istus zijn gekomen en dat evengelisatie ook na deze overdracht het leidend beginsel in dit gebouw zal blijven. Ook de hoogbejaarde Johannes de Heer was uitgenodigd, maar deze hield het maar bij schriftelijke wensen, omdat hij zoals hij schreef „reeds een jaar lang al zijn wex-k op bed verricht". Hij mocht er dan niet bij zijn, „zijn" liederen (namelijk die uit de bundel van Johannes de Heei') werden volop en met groot enthousiasme gezongen, zoals „Welk een vriend is onze Jezus" en „Daar zijn geen grenzen aan Jezus macht". De voorganger van de vrij-evangelischen, de heer H. Raven, die zijn standplaats heeft in Zaandam, maar tevens in I-Iaaiiem con sulent wordt, zeide dat een dergelijke ovei'gang van een gx-oep met een eigen gebouw naar zijn gemeente, voor het men selijk vei'stand niet te begrijpen is, en door hem als een wonder van Gods genade ervaren werd. Het programma werd opgeluisterd door zang van twee solisten en van een kwartet. Nieuws in het kort Hersenschudding I. Woensdagavond omstreeks tien uur is een 43-jarige Haar lemse wielrijdster op de Rijksstraatweg bij de Führopstraat in Haarlem aange reden door een personenauto toen zij zon der op het vei'keer te letten een zijstraat wilde inslaan. Zij moest met een zware hersenschudding naar het Diaconessenhuis vervoerd worden. De verkeerspolitie ver zoekt eventuele ooggetuigen van dit onge val zich te melden. Hersenschudding II. Op het Hout plein is een 35-jarige Haaidemmer met zijn fiets donderdagmiddag om kwart voor één tegen een personenauto gei-eden, die hij geen vooi'rang verleende. Hij moest met een hersenschudding naar het Grote Gast huis worden overgebracht. Hersenschudding III. Een 65-jarige Haarlemse vrouw is donderdagavond om streeks half acht in een bus van de NZH gevallen toen de chauffeur van deze bus hard remde om bij de Raaks een aanrijding met een wielrijder te voorkomen. De bus- passagiere moest met een hersenschudding naar het Diaconessenhuis worden over gebracht. „Der Vogelhandler". De op Ko ninginnedag afgelaste opvoering van „Der Vogelhandler" door het Haai'lems operette gezelschap „Diogé" zal bij gunstig weer alsnog in de Hout plaats hebben op zater dagavond 2 mei. Aanvang acht uur. Miiandagmarkt. Door het plaatsen van enige kex-misattracties op de Gedempte Oude Gracht tussen de Zuiderstraat en de Raaks in Haarlem, zullen de marktkramen, die gewoonlijk op dit deel van de Gedemp te Oude Graicht staan, op maandag 4 mei worden geplaatst op de zuidelijke helft van de rijweg van de Raaks. De markt gaat derhalve noi-maal door, zij het dat de be zoekers er rekening mede moeten houden, dat de markt die dag zowel op de Ge dempte Oude Gracht, Raaks en op de Botermarkt wordt gehouden. Kampioenschappen. Zaterdagavond 2 mei om half acht houdt de judovex-eni- ging „Haarlem" haar jaarlijkse wedstrijden om het kampioenschap der vereniging. De wedstrijden worden gehouden in de dojo van spox-tacademie Nauwelaerts de Agé in Bloemendaal. Er woixlt gestreden om acht titels namelijk de vijf kyu graden (geel tot en met bruin), de zwarte banden en de junioi'en (vijftien tot en met zeventien jaar). t W/WMMMWMMMm. WmM mm m Hg i II ill Het Wisselveld, het buitencentrum van de gemeente Haaxdem te Epe is gereed om de vele honderden bezoekers en bezoek sters, die dit jaar opnieuw een week va kantie op de Veluwe zullen gaan dooi-bren- gen, te ontvangen. In de afgelopen win termaanden zijn er evenals vorige jaren opnieuw een groot aantal verbeteringen en vernieuwingen tot stand gekomen in en x-ond de gebouwen, die het verblijf in de kampen zeker ten goede zullen komen. Zo is de speelzaal bijvoorbeeld geheel ver nieuwd, het huis heeft een bliksembeveili ging gekx-egen, de eetzaal is opgeschilderd het buitencentrum beschikt thans over een kinderboerderijtje en men bezit nu een (werkende) douche. Na het komende zomerseizoen hoopt men bovendien over te gaan tot het aan leggen van de centrale verwarming en dan ook zal men het gehele jaar door gasten kunnen ontvangen. Nu echter kan men het huis pas openen op 1 mei, wanneer een grote groep bejaar den voor een week in Epe zal kunnen ge nieten van de zo wel verdiende rust en daarna komen tot en met september weer vele hondex-den kinaeren, behorend bij school- en verenigingsgroepen, die allen de gast zullen zijn van de heer P. de Ruy- ter, die, bijgestaan door zijn echtgenote, drie hulpen en een kookster, zijn uiterste best zal doen om het een ieder zo plezie rig mogelijk te maken. Men kan zich overigens behalve in het huis ook daarbuiten bijzonder goed amu seren. Men heeft namelijk een „ravotbos" ingericht, waar de kinderen naar hartelust kunnen spelen en voorts heeft de dienst voor Hout en Plantsoenen niet minder dan negenduizend jonge bomen aangeplant, die er in de toekomst voor moeten zorgen, dat het buitëncentrum geen kale vlaktes meer kent en dat de nieuwsgierigen, die niets in het Wisselseveld te maken hebben, op een afstand blijven. Volgens een overzicht van de Verenig de Naties zijn de exportinkomsten van Zuid-Amcrika in het afgelopen jaar 600 miljoen dollar gedaald. Naarmate de Euromarkt verder wordt verwezenlijkt, zullen de Zuidamerikaanse exportin komsten hiervan een ongunstige invloed ondervinden. De lagere invoerrechten van de Europese Economische Gemeen schap voor de goederen uit de Belgische en Franse gebieden in Afrika 'uilen op den duur de markt voor Zuidamerikaan se goederen in Europa beperken. Ook de grotere kapitaalinvesteringen in Afrika en de toezegging van langlo- Poelie, de poes die bij mevrouw Hovenier-De Vries, 2e Zuidpolder straat 22 in Haarlem-Oost, in huis is, heeft een groot moederhart. Zij heeft zich het lot aangetrokken van vijf vuistgrote witte konijnenbaby's die vorige week moederloos werden. De konijnenweesjes varen er wel bij. Mevrouw Hovenier heeft eerst gepro beerd ze met de fles in leven te houden maar de konijntjes waren daar nog te klein voor. Haar zwager opper de het idee om zijn poes Poelie als verzorgster te laten optreden. Dat lukte uitstekend. „Ze laat haar aangenomen kinderen geen moment in de steek", zei mevrouw Hovenier, maar toen de fotograaf een plaatje wilde maken had Poelie daar toch niet veel vertrouwen in. Vandaar dat ze op deze foto juist een goed heenkomen zoekt. Maar even later lag ze toch weer spinnend in haar kistje met de konijntjes dicht tegen zich aangedrukt. pende contracten voor de Afx-ikaanse landbouw- en mijnbouwpx-odukten moeten leiden tot vermindering van het Zuid amerikaanse aandeel in de max-kt der E.E.G.-landen, aldus de mening van de economische commissie voor Latijns- Amerika, die het rapport heeft samen gesteld. De afgelopen vier jaar is de Zuidameri kaanse produktie van levensmiddelen stex-ker gestegen dan de vraag naar deze goedex-en in de industrielanden. Boven dien kunnen de Zuidamex-ikaanse econo mieën, die gebaseerd zijn op de uitvoer van tarwe en katoen, niet concurrex'en met de kredietvoorwaarden, die ten be hoeve van de afzet der overschotten der Verenigde Staten worden aangeboden. Dit kleiner worden van de exportmax-k- ten heeft in het afgelopen jaar in het gehele gebied van Latijns-Amerika be talingsbalanstekorten en inflatie veroor zaakt. Invoerbepei'kingen en devaluatie leverden weinig resultaten op en een ver dere achteruitgang kon alleen door kre dieten van de Vei-enigde Staten en het Internationale Monetaii-e Fonds worden verhindex-d. Volgens het ovex-zicht was de inflatie ook het gevolg van een „losse" monetaire politiek. In een aantal landen bestond kennelijk geen centraal econo misch schema, aldus het overzicht. CAIRO (AFP) De opperste krijgs raad van Bagdad heeft volgens radio-Caï- ro donderdag zes officieren van het garni zoen van Akra wegens deelneming aan de opstand in Mosoel ter dood veroordeeld. Tien officieren werden tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld en een officier werd vrijgesproken, aldus de zender,

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 13