Hotelhouders zijn beducht voor het Hiltonhotel Sport Vereent blijft op Kameo in de door zege KNKB LOCOMOTIEF Curtiss en Archer beheersten de motocross van Schijndel B. DE GROOT Ex-wereldkampioen viel bar tegen Godin de Beaufort won in Francorchamps Maar Amerikanen zeggen: „In Nederland gaan wij in een Nederlands hotel 13 De korfbalcompetitie Grote Locomotief-prijs voor Peter Post Fransman Everaert leidt nog in Ronde van Spanje Zweed Carlsson won de Ronde van Tunesië Programma voor hockey- toernooi op 5 en 7 mei LOCOMOTIEF alwéér: De winnende fiets m Elbersen versloeg Van Son op circuit van Drenthe talèltennk Nederlandse bondsploeg kansloos tegen Duitsers AMSTERDAMS ALLERLEI Koos de Jong zegevierde op Steinhudermeer Nederlandse Cultuurdagen in Gent Twee jubilea bij het P.E.N. Festival te Cannes Amerikaanse film met veel waardering ontvangen Tibor Berkovits wordt concertmeester Dr. Chr. Winckel overleden Fascisten in burger keken naar parade in Madrid Perscentrum in Bonn door felle brand geteisterd Clare Booth Luce bedankt voor ambassadeurspost Kardinaal Grente overleden Bekende kerkelijke en litteraire figuur MAANDAG 4 MEI 1959 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In de tweede klasse leden Haarlem en Animo Ready zeer kleine nederlagen tegen de kopploegen. Haarlem verloor met 43 van SVK en Animo Ready met 42 van Samos. Teleurstellend was de 43 neder laag van Aurora tegen Vogel en de 102 zege van KZ op Oosterkwartier. Sport Vereent blijft door een 42 zege op Kameo in de KNKB; SKV (Utrecht) de gradeert. Oosthoek en Nieuw Flora verloren beide; eerstgenoemde met 32 van DVD en OKV versloeg Nieuw Flora met 31. Tweede klasse Als Haarlem Truus Biesbrouck in de ge lederen had gehad, wellicht had SVK dan niet met een zeer benauwde 43 zege ge wonnen. Nu kon SVK door een vlotte start met 30 de leiding nemen, alvorens A. Kaart tegenscoorde. Via 41 bracht W. Klasen de ruststand op 42. In de tweede helft was Haarlem's defensie in uitsteken de vorm, zodat de SVK-aanval vrijwel geen kansen kreeg. G. v. d. Velde bracht de eindstand op 43. Samos heeft in de wedstrijd tegen Ani mo Ready de regels der sportiviteit vol komen overtreden. Nadat men bij een 21 voorsprong, toen de A.R.-speler Zwier ern stig geblesseerd geraakte, eerst had laten uitvallen, riep de Samos-aanvoerder bij 22 de 6de Samos-heer weer in het veld. Daardoor kon Samos met 42 winnen door 2 doelpunten van invaller De Boer. Aurora had bij de rust met 20 de lei ding tegen Vogel. Na de rust werd Vogel zeer fanatiek en won nog met 43. Aurora protesteerde tegen een der Vogel-doelpun ten, zodat de protest commissie het laatste woord heeft. De positie van Animo Ready is nu wel zeer precair. Met topscorer Tj. Bos (4) won KZ van een volkomen uit vorm zijnd Oosterkwar tier met 102. II A: II B: SVK 15 29 Samos 16 28 KZ 15 28 Aurora 16 20 DDV 16 17 DTV 16 20 O'kwartier 15 14 Hespa 15 16 DED 16 14 Olympia 15 16 Watervliet 15 13 Fortuna 16 14 Haarlem 14 12 Landlust 15 13 ZKC 16 7 Vogel 15 7 A'dam Zuid 16 4 Animo R. 16 6 Wielrennen Heemstedenaar Steenvoorden tweede in eindklassement Peter Post is winnaar geworden van de grote Locomotiefpri.js. De vierde en laatste rit werd zondag gereden op een circuit van 2.5 km. in het Amersfoortse industriekwartier. In totaal moesten zes tig ronden (150 km.) worden afgelegd. Aanvankelijk strandden alle, uitloop- pogingen omdat de favorieten elkaar terde ge bewaakten. Halverwege de strijd sprongen acht renners weg: Jaap Kers ten, Adrie Wuijts, Piet van Est, Peter Post, Jaap Huissoon, Piet Steenvoorden, Gerrit Voorting en Michel Stolker. Zij slaagden er in een ronde uit te lopen. La ter wisten ook Hein van Breenen en Adrie van der Steen zich bij hen te voegen. Drie ronden voor het einde ontsnapte Jaap Kersten, die met een kleine voorsprong op Wuijts als eerste finishte. Peter Post werd vierde, en eerste in het totaalklasse ment. De Heemstedenaar Steenvoorden (zondag zesde) kwam op de tweede plaats. De negende etappe van de Ronde van Spanje is gewonnen door de Belg Rik van Looy De winnaar legde de 196 km van Tortosa naar Barcelona af in 4 uur 51 minuten 54 seconden. De Spanjaard Itu- rat werd tweede voor Bauvin (Frankrijk), Bntella (Spanje), Van Looveren (België) en Bover (Spanje), allen in dezelfde tijd als Van Looy. De Fransman Everaert behield de leiding in het algemeen klas sement. De tiende etappe van Barcelona naar Lerida over 206 km, is gewonnen door de Spanjaard Suarez in 5 uur 14 minuten 50 sec. Na de tiende etappe heeft Everaert nog steeds de leiding in het algemeen klas sement met een totaaltijd van 50 uur 42 minuten en 59 seconden. Hij heeft een voorsprong van 2 minuten 53 seconden op nummer twee, de Belg Van Maenen. De Belg Rik van Looy bezet de veertiende plaats met ruim 17 minuten achterstand op Everaert. De achtste etappe van de Ronde van Tunesië, een afstand van 148 km van Beja naar Bizerte, is zaterdag gewonnen door de Belg Vercauteren in 3 uur 51 minuten 15 seconden. De Engelsman Sigaar werd tweede in dezelfde tijd en de Zweed Carlsson eindigde als derde met twee seconden achterstand. De sprint voor de vierde plaats werd gewonnen door de Belg Meuris voor de Engelsman Laidlaw. De Nederlander Frits Knoops eindigde als zevende met een achterstand van 3 min. 54 seconden op de winnaar. De Nederlander Frits Knoops won de negende etappe, een tijdrit over 40 kilo meter van Bizerte naar Menzel Bourgui- ba. Zijn tijd was 57 min. 25 sec. De halve etappe Menzel Bourguiba Tunis, gereden over 91 kilometer, is ge wonnen door de Belg Meuris in 2 uur 26 min., 15 sec. voor Laidlaw (G.B.), Di Girojamo (Italië), Valvic (J.slavië) en Hanske (Did.). De ronde is gewonnen door de Zweed Carlsson, die in het eind klassement de eerste plaats bezet voor onze landgenoot Knoops. De Nederlander Knoops bezette in de laatste halve etappe de negende plaats met een achterstand van 2 minuten 45 seconden op de winnaar, de Belg Meuris. Het officieel eindklassement van de ronde luidt als volgt: 1. Carlsson (Zwe den) 36 uur 6 minuten 37 seconden; 2. Knoops (Nederland) 36.08.01; 3. Karlsson (Zweden) 36.20.21; 4. Giorgi (Italië) 36.21.53; 5. Sweeck (België) 36.24.44. Derde klasse Sport Vereent behaalde een volkomen verdiende 42 zege op Kameo. Voor de rust konden H. Otte en H. Ausma (2x) voor een 31 voorsprong zorgen, die na de rust tot 42 opliep. Nieuw Flora verloor met 31 van OKV en Oosthoek met 32 van DVD. Meo 13 23 OBZB 13 11 Tovers 14 19 Sp. Vereent 14 11 OKV 13 15 Kameo 14 10 Nieuw Flora 14 12 SKV 13 7 Het programma voor het dames-wereld- hockeytoernooi luidt voor de komende da gen als volgt: Dinsdag 5 mei: 1.30 uur: SchotlandArgentinië; 2 uur: Frankrijk Zwitserland; 2.30 uur: BelgiëDuitsland; 3.15 uur: WalesAmerika; 3.45 uur: Zuid- AfrikaEngeland. Donderdag 7 mei: 11 uur: CanadaZwitserland; 11.30 uur: SchotlandNieuw-Zeeland; 1 uur: Ier landDuitsland; 2.15 uur: Nederland— Amerika; 3.30 uur: Australië—Engeland. De officiële sluiting van het toernooi heeft plaats op donderdag 7 mei de§< mid dags om kwart voor vijf. Advertentie Peter Post zegt: „Man wees wijs Koop LOCOMOTIEF, 't Is altijd prijs IIWH- PETER POST Rijwielen voor sport, toerisme en dagelijks verkeer. Voor LOCOMOTIEF-RIJWIELEN naar Haarlem - Santpoorterstraat 51 - Telefoon 15402 Het Engelse duo Curtiss-Archcr heeft de internationale motocross van Schijndel gewonnen. Zij waren te sterk voor de Ne derlanders en ook voor de andere cracks, die de Britten niet konden weerstaan. Naar schatting 15.000 toeschouwers woonden deze motocross, die gehouden werd op een 2 km lang /.andcircuit in de omgeving van Schijndel, bij. Zij hebben vooral kunnen genieten van de goede techniek en tactiek van de Brit ten. De Hclmonder Jan Clynck had in de eerste manche prachtig gereden en eindig de op de tweede plaats met een tiental seconden achterstand op winnaar Curtiss. Toen tijdens de tweede rit Clynck zijn helm verloor, liep de Helmondse rijder een grote achterstand op. Bjj zijn pogingen het verloren gegane terrein te herwinnen sloeg hij even later tegen de grond. Gelukkig was het allemaal niet zo erg als het. er uit zag. Clynck was licht aan het hoofd gewond, maar de Nederlander was toch gedwongen zich uit de strijd terug te trekken. Van onze andere landgenoten was Piet v. d. Oever de beste; hij werd in alle drie manches derde achter beide Engelsen. De deelnemende Zweden lieten op Raymond Sigvardsson na geen grote in druk na. Ex-wereldkampioen Renee Bae- ten (België) was geen schijn meer van de grote rijder van het vorig jaar. In de eer ste twee manches kon hij zich nog in de middenmoot handhaven, in de laatste rit verdween hij met een defecte machine naar het rennerskwartier. De Eindhovenaar Frans Baudoin reed zijn laatste wedstrijd in de zware klasse. Steeds had hij het aan de stok met de Belg Automobilisme v 3,'T -< De Nederlandse coureur Carel Godin de Beaufort heeft de Grote Prijs van Fran corchamps voor sportwagens gewonnen. De Nederlander verrichtte deze opvallen de prestatie met een Porsche. Hij had voor de 15 ronden (totale afstand 211,5 km) 1 uur 11 min. 10.1 sec. nodig, hetgeen neer komt op een gemiddelde van 178,309 km 'u. De Argentijn Haskell werd met een Osca tweede in 1.12.52,3 (gem. 174-124 km/u) en de Brit Piper met een Lotus derde in 1.14.59,6 derde (gem. 169.215 km/u). De snelste ronde was voor de Argentijn De Tomaso zesde in het eindklassement die met een Osca reed. Hjj draaide de snelste ronde van 14,1 km in 4 min. 34,9 sec. en kwam dus tot een gemiddelde van 184,648 km/u. Dertien wagens namen aan deze wedstrijd deel. In weerwil van de omstandigheid dat de Belg Paul Frère snelste in de trai ning na vier ronden in leidende positie de strijd wegens motorpech moest staken, is het een bijzonder boeiende race gewor den. Toen Frère het geaccidenteerde cir cuit verliet was het de Porsche van De Beaufort, die de leiding overnam. Daarna begon de strijd pas werkelijk. Godin de Beaufort werd op korte afstand gevolgd door de bekende Argentijn De Tomaso Rondenlang heeft de Osca van de Argen tijn achter de Porsche aangejaagd. Na elf ronden bleek dat de Argentijn teveel van zijn wagen had gevraagd. De Tomaso moest toen bij de spits stoppen, aangezien de motor van zijn Osca over verhit was geraakt. Dat bracht de beslis sing, want de voorsprong van Godin de Beaufort op nummer drie dat was de vrouw van De Tomaso, die onder de naam Haskell reed bedroeg toen 1 minuut 2o seconden. Zonder moeite kon de 24-jarige Nederlander zijn leidende positie daarna handhaven, met bijna 2 minuten voor sprong op de Osca van mevrouw De To maso werd De Beaufort als winnaar afge- vlagd. Swiggers. Om beurten zaten ze elkaar in sportieve strijd na. De zijspanraces brachten niet de span ning die er van verwacht werd. Daarvoor reed de Belgische kampioen Leon Liekens hij startte ook nog in de internationale 500 c.c. klasse te sterk. Beide manches won hij met grote overmacht. Tweede werd de Fransman Perlin, die steeds goed bleef volgen, maar Liekens toch niet kon be dreigen. De enige Nederlandse deelnemer, de Bredanaar Ben Snijder, reed een uit stekende race, hij werd derde. Dat het zandparcours de zware zijspannen niet bijster goed lag, bleek wel uit de omstan digheid dat velen met carburatiemoeilijk- heden grote achterstand opliepen en latei- uitvielen. 1. DaVid Curtiss (Engeland) met Matchless 89 pt;.2. Leslie Argher (Epg£land) mèt Nor ton 86 pt; 3. Piet v. d. Oever (Nederland) met BSA 84 pt; 4. Frans Baudoin (Neder land) met Matchless 74 pt; 5. Cees Griek- spoor (Nederland) met BSA 70 pt; 6. Jos Swiggers (België) met BSA 69 pt; 7. Al- bert de Wit (Nederland) met BSA 62 pt; 8. Ad Verhoeven (Nederland) met BSA 59 pt; 9. Arne Larsson (Zweden) met AJS 58 pt; 10. Piet Dirks (Nederland) met BSA 53 pt. Op het verkorte circuit van Drenthe (4 km.) bij Assen zijn zaterdagmiddag de eerste wedstrijden gehouden van de competitie om het kampioenschap van Nederland op de weg voor senioren in de 125, 250, 350 en 500 cc klasse. De competi tie om de titels van de KNMV zal in to taal uit 5 van dergelijke races bestaan. De wedstrijden van zaterdag waren over het algemeen weinig spannend en slechts bij de race in de 500 cc klasse hebben de 2500 toeschouwers kunnen ge nieten van enige strijd. In deze klasse wist Elbersen (Soesterberg) :n de voor laatste ronde zijn rivaal Van Son (Den Haag) te passeren en beslag te leggen op de eerste plaats. Een Nederlands bondsteam heeft zater dagmiddag in Schuttorf met 9-0 verloren van een sterke Westduitse combinatie. De Nederlandse afvaardiging bestond uit de spelers Piet Weel, Ton Hoefnagel en Jan Scheffer. Juist dus het drietal dat enige tijd betrokken raakte bij de strijdvraag wie Nederlands vierde man op tafelten nisgebied is. Deze vraag is niet opgelost. Zowel de Ha genaar als de beide Amsterdammers had den niets in te brengen tegen Vossebein, Tietmeyer en Langer, die Duitsland ver tegenwoordigden. Acht en neg§n partijen werden in twee games verloren, slechts Weel wist tegen Horst Langer een game te veroveren (14-21, 21-16, 16-21). (Van onze Amsterdamse redacteur) Niet iedereen is erg ingenomen met het Hiltonhotel, dat binnen enkele jaren aan de Amsterdamse Apollolaan zal ver rijzen. De directie van het Amstelhotel bij voorbeeld protesteert in het jaarver slag tegen de bijzondere faciliteiten, die de overheid wel aan deze buitenlandse onderneming verleent, maar aan de va derlandse hotellerie onthoudt. Men doelt hier speciaal op de financiële steun, die wordt gegeven. Overigens gelooft de di rectie van het Amstelhotel niet, dat na de opening van het Hiltonhotel het aan tal hotelgasten te Amsterdam zal stijgen. De directeur van een Amsterdams reis bureau, de heer C. Speets, die onlangs een propagandareis door Amerika maak te, zei ons echter, dat het bezoek aan Ne derland de komende jaren met sprongen omhoog zal gaan. Niet zonder trots had hij in de Verenigde Staten verteld van het nieuwe Hiltonhotel te Amsterdam. De mensen zeiden echter: „Wij willen bij een bezoek aan Nederland niet in een Amerikaans hotel logeren. Dan kunnen wij wel thuisblijven. Wij zullen naar Ne derlandse hotels gaan". Als dat zo is, be hoeven de Amsterdamse hoteliers het Hiltonhotel niet te vrezen. Stedemaagd De knappe, 18-jarige Liliane Menke heeft zich op Koninginnedag als stede maagd aan de Amsterdammers voorge steld. Zij viel niet erg op, maar dat lag niet aan haar, maar aan de regen, die weinig mensen tot een gang naar de ont vangst bij de Schreierstoren animeerde en die bovendien verhinderde, dat Lilia ne in een open calèche een stralende en tree kon maken. Slechts weinigen konden nu de minzaam knikkende stedemaagd in het gesloten koetsje ontwaren. Zij kun nen zich troosten met de gedachte, dat Liliane de komende maanden nog diver se keren allerlei feestelijkheden zal op luisteren. Frederiksplein Wat er nog over is van de romantische sfeer van het Frederiksplein wordt nu de doodsteek toegebracht. De bouw van een nieuwe Nederlandse Bank op de plaats van het vroegere Paleis voor Volksvlijt schijnt onherroepelijk te zijn. Wat het karakter van het plein had kunnen win nen door een operagebouw wordt teniet gedaan door de strakke zakelijkheid van het bankgebouw, dat 's avonds een dode hoek zal zijn. Aan de andere zijden van het plein is men thans reeds druk bezig af te rekenen met het verleden. Tal van huizen uit rond 1900 hebben reeds plaats gemaakt voor een modern schoolgebouw en aan de overzijde verrijst een enorm kantoor voor oen oliemaatschappij Slechts de fontein in het hart van het middenplantsoen zal straks nog herinne ren aan de tijd, dat uitgaand Amsterdam naar het Frederiksplein trok. Buiten niet eten Onlangs werden wij op een stralende dag aangesproken door een Zweedse toe rist, die op een terrasje in Amsterdam een maaltijd wilde gebruiken. Wij moes ten de man teleurstellen. Zo iets kan niet in de hoofdstad. Wij hebben nooit goed begrepen, waarom men op terrasjes we! allerlei drankjes serveert, maar geen hapjes, terwijl dat in menig ander land toch iets heel gewoons is Wij stellen ons echter voor, dat wanneer één bedrijf er toe overgaat tafels te dekken in de open lucht, dit spoedig door andere zal worden nagevolgd. Daar wachten we dan maar op. Ontevreden In de nieuwe tuinsteden in Amsterdam- West zijn er zo langzamerhand evenveel comités van huurders als huiseigenaren. De huurders zijn niet altijd tevreden, meestal vooral niet waar het de huur prijs betreft. Dezer dagen is in Tuinstad Slotervaart een protestvergadering ge houden, waar tientallen mensen hun on tevredenheid uitspraken over de gang van zaken bij de bejaardenwoningen. In een bepaalde straat is de huur van be jaardenwoningen, bestaande uit twee kamers, 63 gulden per maand, terwijl vierkamerflats in diezelfde straat en van dezelfde woningbouwvereniging f 58,50 per maand kosten. Daar komt dan nog bij, dat de bejaardenhuizen slecht, afge werkt zouden zijn. Maar het ergste van alles vinden de bewoners, dat al hun klachten door de betrokken instanties worden genegeerd. Niet minder dan drie comités hebben zich nu verenigd in een eendrachtige strijd voor een rechtvaar diger behandeling van de ouden van dagen. Steeds maar verhuizen Sins tientallen jaren is Amsterdam om ringd door een flink aantal volkstuincom plexen. Maar Amsterdam breidde zich uit en steeds weer kwamen de volkstuinders voor het feit te staan, dat zij met hun huisjes, planten en vruchtbomen moes ten verhuizen. In het jaarverslag van de Amsterdamse Bond van Volkstuinders le zen wij de bittere woorden: ..De geschie denis wat betreft de ontruiming van volkstuincomplexen herhaalt zich met dezelfde eentonigheid als het wel zeer schrijnende verhaal van Saïdjah uit de Max Havelaar van Multatuli". Op het ogenblik is men bezig met de ontruiming van het bijzonder fraaie complex „Kweek - lust" in Amsterdam-Nonrd. dat pas twee jaar geleden toestemming kreeg om het terrein met honderd tuinen uit te breiden. Zétléft De vijfdaagse internationale Finjollen- wedstrijd, die op het Steinhuder in Noord- Duitsland is gehouden, is in een overwin ning voor onze landgenoot Koos de Jong geëindigd. In het eindklassement bezette hij de eerste plaats met 2884 punten. Iedereen heeft grote bewondering voor het zeilen van De Jong gehad. Op de derde dag maakte hij een valse start. Na op nieuw te zijn vertrokken ging hij 28 con currenten voorbij en slaagde er nog in op deder de plaats beslag te leggen. Deze derde plaats, drie eerste plaatsen en één tweede hebben De Jong de zege gebracht. De Duit ser Vogler, ex-Europees kampioen in de Finnjollen-klasse, liet hij daarbij achter zich. Hij werd tweede met 2850 punten. De Nederlander Joop de Boer eindigde als derde met 2207 punten voor Leo Gerhards (Ned.) 2095,5 punten. Vlamingen en Noord-Nederlanders heb ben de afgelopen drie dagen in Gent ver gaderd over de „knelpunten, die 'e cultu rele en economische samenwerking tus sen noord en zuid nog bemoeilijken" en gesproken over wat gedaan zou kunnen worden om die knelpunten te verwijde ren. Een van de hoogtepunten van deze elf de Nederlandse cultuurdagen, georgani seerd door het Erasmusgenootschap in Gent, was de academische zitting in de aula van de Gentse rijksuniversiteit za terdagmiddag, waarbij de Nederlandse culturele attaché in Brussel, de heer De Man en de burgemeester van Gent, aan wezig waren. Prof. dr. P. Geyl uit Utrecht had door ziekte zijn toezegging in deze zitting te komen spreken over de culture le knelpunten, niet gestand kunnen doen. Zijn taak werd nu overgenomen door zijn Amsterdamse collega, prof. dr. H. D. de Vries Reilingh, die het onderwerp uit breidde tot „geestelijke knelpunten". Prof. De Vries Reilingh zag vier soor ten van geestelijke knelpunten, ten eerste de religieuze. Er is in het noorden een zekere angst voor katholieke machts- groei. Ten tweede de politiek-economi- sche. Men is in Nederland algemeen voor Benelux, maar ziet die als een stap naar een grotere integratie, niet zozeer als een mogelijkheid voor contact met Vlaande ren. Ten derde de culturele knelpunten, die vooral het verschil in levensstijl be treffen. Ten vierde de psychologische. De Vlaming reageert nogal eens erg passief op Nederlandse uitingen van superiori teitsgevoel en de Nederlander komt daar door niet te weten, dat de jongeren in Vlaanderen niet meer dat Breugheliaan- se van vroeger hebben, maar veeleer iets ingetogenens. Op donderdag 7 mei zal de heer G. Sluys, wonende Oosteinderweg 465 in Aalsmeer gedurende veertig jaar de elek triciteitsvoorziening van Noox'd-Holland hebben gediend. De heer Sluys, werk zaam als technisch opzichter-B in het dis trict Amstelland van het PEN, zal dit feit op woensdag 6 mei herdenken en op die dag door de directie van het PEN op het hoofdkantoor in Bloemendaal worden ge huldigd. Op vrijdag 8 mei zal het veertig jaar geleden zijn, dat de heer G. van Meurs, wonende Pijnboomstraat 75 in Haarlem, in overheidsdienst trad. De heer Van Meurs, werkzaam als hoofdcommies-A op de afdeling laagspanningsadministra- tie van het PEN, zal op die dag door de directie van het PEN worden gehuldigd. In Cannes is zondag dt Amerikaanse in zending „Compulsion" vertoond, een film van Richard Zanuck naar de geruchtma kende Leopold-Loeb moord. De naar schatting tweeduizend .aanwezigen brach ten Orson Welles.,. Richard Zanucks vader Darryl eri de Franse actrice Juliette Gre co na afloop een ovatie. De menigte toon de zich dermate enthousiast dat de politie de gehuldigden door een achterdeur naar buiten moest loodsen. De 24-jarige Richard Zanuck, een der jongste regisseurs ter wereld, was zelf niet aanwezig. De Franse critiek heeft bijzondere waardering voor Orson Welles als de advocaat Clarence Darrow, en Dean Stockwell en Bradford Dillman als de moordenaars. De film is gebaseerd op het boek dat Meyer Levin over de affaire schreef. Ondanks het feit, dat „Compul sion" wellicht iets te lang is geeft men de film een goede kans op de hoofdprijs. De Oostenrijkse inzending „Eva" met Romy Schneider in de hoofdrol werd zon dagavond met gemengde gevoelens ont vangen. De hoofdrolvertolkster, gekleed in een prachtige witte japon bestikt met parels, werd echter luide toegejuicht. De film is gebaseerd op een gecompliceerd verhaal over een Oostenrijks meisje dat tracht een realistische roman aan een Amerikaanse uitgever te verkopen. Met ingang van 15 mei is tot concert- meestei van het Overijsels Filharmo nisch Orkest benoemd de violist Tibor Berkovits. De nieuwe concertmeester werd 18 ok tober 1919 in Debrecen geboren. Hij ving zijn studie in zijn geboorteplaats aan. La ter ging hij naar Boedapest naar de „Liszt Ferenc"-muziekacademie waar hij bij prof. Ede Zathureczky en Leo Weiner studeerde. Hier behaalde hi] het diploma voor solist en muziekleraar. Van 1947 tot 1949 was hij concertmees ter bij de „Komische Oper" in Boedapest Van 1949-1956 eerste concertmeester in Boedapest bij de Jeugdfilharmonie. In 1950 werd hij primarius van het „Neue Boedapester Quartet". Als concertmeester, solist en lid van een kwartet heeft hij tournees gemaakt in Oostenrijk, Duitsland, Oost-Europa, China, Tsjechoslowakije en Roemenië. Ook speelde hij als concertmeester en solist bij radio-Boedapest en Londen. Sinds 1957 was hij aanvoerder der 2e violen, werkzaam bij het Overijsels Fil harmonisch Orkest. Voorts is voor het seizoen 1959-1960 be noemd tot assistent-dirgent van bovenge noemd orkest Charles de Wolff. Op 77-jarige leeftijd is donderdagavond te Blaricum overleden dr. Chr. W. F. Winckel, die vooral bekendheid heeft ge kregen als leider van de Nederlandse am bulances naar Finland en Ethiopië. Op de Nederlandse Antillen heeft hij de genees kundige dienst gestalte gegeven. Latei heeft hij op verzoek van de Verenigde Na ties de medische verzorging in de minder ontwikkelde gebieden van het Midden- Oosten geregeld. Zijn verdiensten werden erkend door zijn benoeming tot officier in de orde van Oranje Nassau en tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Voorts was hij commandeur in de orde van de Ster van Ethiopië. Over zijn ervaringen als leider van de Nederlandse ambulance naar Ethiopië (Abessynië), welke daarheen gezonden werd na de Italiaanse inval in dat land. schreef hij een boek „Tussen bommen en rovers". MADRID. (Reuter) In Madrid is zondag het feit dat de burgeroorlog twin tig jaar geleden eindigde met een grote parade herdacht. Behalve door Franco, werd de parade gadegeslagen door twee oudere „heren" in burger, generaals van Mussolini die in de burgeroorlog net hun troepen tegen de republiek vochten. Ook Duitse vliegers van Hitiers „Condor" le gioen zaten op de tribunes. Het „Condor" legioen kreeg bekendheid door het bom bardement van het Baskische plaatsje Guernica. Het was in de moderne oorlog voering het eerste bombardement op een open stad, later gevolgd door bombarde menten op Warschau, Rotterdam en Bel grado. Het bombardement inspireerde Picasso tot „Guernica", geschilderd voor het Spaanse paviljoen op de wereldten toonstelling in Parijs. Jonge leden van de falange, de enige politieke partij van Spanje, poogden tij dens de parade een spandoek te t,trollen met de woorden: „Wij villen een caudillo. geen imbeciele koning". Deze demonstratie had plaats toen kroonpretendent prins Juan Carlos van Bourbon langs marcheerde, "lie in Spanje een militaire opleiding ontvangt. Film- en televisieverslaggevers hadden opdracht geen aandacht te besteden aan de prins in de parade. Toen hij voorbij kwam richtten zij hun camera's op de be langstellenden langs de route. In de ra dioverslagen werd Juan Carlos niet ge noemd. Tijdens de parade verspreidden monar chisten vlugschriften, waarin de menigte werd verzocht de Spaanse „kroonprins" toe te juichen. Falangisten daarentegen verspreidden pamfletten waarin de ko- ningsgezinden ervan werden beschuldigd de geschiedenis van Spanje te willen terugdraaien. In een deel van het perscomplex te Bonn, tegenover het gebouw van het Westduitse parlement, heeft zaterdagmorgen een brand gewoed. Een reeks kantoren werd verwoest en vele Duitse en buitenlandse journalisten zijn ernstig gedupeerd. Enke len van hen moesten tijdens de brand door de politie verhinderd worden hun schrijf machines of archief te redden. De zogenaamde persbarakken bestaan uit een drietal langgerekte gebouwen van twee verdiepingen, waarin diverse buiten landse en Duitse persbureaus en dagblad correspondenten. alsmede persdiensten van de Duitse politieke partijen een kan toor hebben. De brand waarschijnlijk veroorzaakt door kortsluiting, kon beperkt worden tot een zesde deel van het com plex. De persdiensten van de C.D.U. en de S.P.D. hebben beiden hun archief ver loren. Spottend heeft men te Bonn reeds opgemerkt, dat de politieke strijd tussen beide partijen in de komende maanden in Bonn milder zal zijn, nu beide partijen zo veel politieke munitie hebben verloren.. Ook een Nederlandse journalist, de cor respondent van de Gelderlander Pers te Nijmegen, zag een deel van zijn boeken en zijn archief in vlammen opgaan. De gedupeerde journalisten zullen voorlopig gastvrijheid genieten in het gebouw van de regeringspers- en informatiedienst in de nabijheid. WASHINGTON, (Reuter) Mevrouw Clare Booth Luce heeft bedankt voor de functie van Amerikaans ambassadeur in Brazilië. President Eisenhower heeft hiervan met leedwezen kennisgenomen. Zij heeft Eisenhower een brief ge schreven. waarin zij verwijst naar de herrie die is ontstaan nadat de senaat haar voor deze functie had voorgedra gen. „Het vertrouwen in mij is vergif tigd door bijzonder kwaadaardige be sehuldigingen tegen mijn persoon", aldus mevrouw Luce. Na de stemming in de Senaat heeft mevrouw Luce opgemerkt dat haar moeilijkheden begonnen waren en wel op het tijdstip dat senator Morse een klap van een paard tegen zijn hoofd kreeg. Dit leidde tot een heftige woor denwisseling in de Senaat. Eisenhower, die vrijdagmorgen met mevrouw Luce gesproken heeft, ver klaarde woensdag dat haar opmerking volkomen menselijk was geweest en niet bedoeld was om de Senaat in diskrediet te brengen. De Republikeinse senator Capehart heeft op een persconferentie verklaard, dat hij de Senaat zal verzoeken senator Morse te berispen voor diens onverant woordelijk optreden tegen mevrouw Luce. Senator Capehart zei dat Morse de arts van mevrouw Luce telefonisch heeft gevraagd of zij wel eens psychia trisch behandeld was. LE MANS (AFP) Kardinaal Georges Grente is te Le Mans, in Frankrijk, over leden. Georges Grente, die de leeftijd van 87 jaar bereikte, werd 30 november 1952 door wijlen Paus Pius de XII tot kardi naal benoemd. Hij was ook aartsbisschop van het in West-Frankrijk gelegen Lc Mans. Wijlen kardinaal Grente was 12 novem ber 1936 tot lid der Academie Frangaise benoemd. Hij heeft boeken over zeer uit eenlopende onderwerpen geschreven. De kardinaal, die lid was van de Franse raad voor kerkgeschiedenis, was comman deur in de orde van het Legioen van Eer. De kardinaal was reeds enige tijd ernstig ziek. In oktober werd hij, toen hij te Ro me het conclaaf bijwoonde, dat de nieuwe Paus koos. door twee Dominicaanse zus ters vergezeld. PARIJS (UPI) Kardinaal Grente werd op 5 mei 1872 in Percy aan de ka- naalkust geboren. Zijn priesterstudies maakte hij aan het seminarie van Cou- tances, bekroond door de priesterwijding op 29 juni 1895. Kardinaal Grente studeer de aan de Parijse katholieke universiteit waarbij hij zich specialiseerde in rechten en letteren. Hij promoveerde aan de Sor- bonne in de schone letteren op twee the ses van uitzonderlijk gehalte. De eerste was gewijd aan de bisschop en dichter Jean Bertaut uit de Ronsart-periode, de tweede was een in het latijn gestelde lof rede op de welsprekendheid van kardinaal Perron.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 3