ESCA VAN NIEL Samir Rifai afgetreden Kijk, dit is uw nieuwe 'ASPRO'-verpakking! OOSTENRIJKERS ZONDAG NAAR DE STEMBUS 't Silver Stoepke heeft v Jammerlijke onenigheid in Bonn over de Geneefse conferentie ^TNi Socialisten en katholieken leveren slag om het politieke overwicht NAAIMACHINES Comité openbaar welzijn in Algiers valt uiteen Steunbeer van Jordaanse troon valt weg President Sukarno in Denemarken 13 Sir Winston op ziekenbezoek bij Dulles en Marshall Reünie van veteranen in W ashington Mevr. Kroesjtsjev mee op de Scandinavische reis? Niet naar school maar naar Artis Waarom zoudt u moeder niet verwennen U weet 't Er staan al vijf Westduitse delegaties klaar Negen leden hebben zich teruggetrokken Persfotografen maken jacht op een harem in Rome Moederdag Rochas - Parfums Feestdag Bijoux - Kristal Christen en communist kunnen vrienden zijn ASPRO'* Lichaam van Parker vertoont schotwonden Europese begrotingen in Brussel goedgekeurd WOENSDAG 6 MEI 19 5 9 (Van onze correspondent in V/enen) In de afgelopen weken heeft Oostenrijk een verkiezingscampagne beleeft, die op tisch weliswaar niet zozeer (le aandacht trok, maar akoestisch dus in redevoe ringen en oproepen een onverwacht fel le en verbeten toon had. Dit alles is het voorspel tot de algemene verkiezingen van zondag waarbij het gaat om de krachtsverhouding tussen de twee rege ringspartijen, de socialisten en de rooms- katholieke Volkspartij. Het is de vraag of de Volkspartij haar 82 zetels tegen de 74 van de socialisten zal behouden. Men ver wacht wel geen aardverschuiving, maar aan een grote overwinning van de Volks partij gelooft niemand en zeker niet aan het verkrijgen van de volstrekte meerder heid, die met 83 zetels bereikt zou zijn. De socialisten zijn realisten, die de con servatieve houding van het Oostenrijkse volk veel te goed kennen. Zij rekenen niet op een spectaculaire overwinning, maar wel op de winst van een paar zetels. In hun propaganda wijzen zij telkens op het gevaar, dat ontstaat wanneer de Volks partij de absolute meerderheid zou be reiken. Dan zou zij de coalitie prijs ge ven, de andere partijen opzij schuiven en autoritair, zo niet dictatoriaal, regeren. De Volkspartij heeft in de afgelopen jaren geen aanleiding gegeven tot een dergelij ke vrees, en kanselier Raab, aan wiens oprechtheid men nauwelijks kan twijfe len, heeft er herhaaldelijk op gewezen dat zijn partij de coalitie nooit zal opgeven, ook niet bij een daverende overwinning. Of ook de socialisten in een zelfde gunstige positie even redelijk zouden handelen, moeten zij nog bewijzen. Men zou hier aan twijfelen, wanneer men hun optre den ziet in de grote staatsbedrijven en in die gemeenten, waar zij de meerderheid hebben. Verbitterde strijd Er wordt verbitterd gestreden, vooral door de Volkspartij, die hiermee een on verwacht bewijs geeft van ongebroken kracht. Tot nu toe kwamen de socialisten bij voorkeur voor de dag met beschuldi gingen aan het adres van de Volkspartij, die niet vreemd zou zijn geweest aan ver schillende -ruptieschandalen. De Volks partij bepeu-vte zich vroeger tot het weer leggen van deze beschuldigingen, nu ech ter ging zij tot de aanval over. Vooral Raab verwijt de socialisten dat er vreem de dingen zijn voorgevallen in de grote staatsbedrijven, waar zij de overhand heb ben. Vooral de grote ijzer- en staalfabrie ken in Linz moeten het ontgelden. Boven dien valt het op dat het episcopaat zich vrijwel niet heeft laten horen en bijvoor beeld de socialistische wereldbeschou wing niet heeft veroordeeld. Daartegen over zijn enkele vooraanstaande rooms- katholieke politici roomser dan de bis schoppen. Zij verklaren dat de tegen woordige vriendelijke houding van de so cialisten tegenover de kerk niet oprecht is, doch alleen een tactische truc om stemmen van de rooms-katholieken te win nen. De socialisten beroepen zich echter op het zwijgen van de bisschoppen en ma ken daaruit op dat men wel degelijk so cialist en tevens rooms-katholiek kan zijn. Dat zijn echter schermutselingen die geen invloed zullen hebben op de twee fronten, die reeds vaststaan.-Niemand ge looft dan ook dat er veel overlopers zul len zijn van de ene naar de andere par- Advertentie Uit de beste koffiebonen normaal - coffeïnevrij - espresso WASHINGTON (Reuter) Sir Winston Churchill, die voor een particulier bezoek in de Verenigde Staten is aangekomen en de gast van president Eisenhower is, heeft dinsdag met de president een bezoek aan de voormalige ministers van Buitenland se Zaken John Foster Dulles en George Marchall in het Walter Reed hospitaal ge bracht. Sir Winston sprak met ieder van hen gedurende ongeveer tien minuten. De ontmoeting tussen Dulles en Churchill was zeer hartelijk. Dulles kwam in een rol stoel in de kamer waar Sir Winston en Eisenhower wachtten. Mevrouw Marshall voerde tijdens het bezoek van Sir Winston het woord voor haar echtgenoot wiens toe stand, naar verluidt, kritiek is. Churchill dineerde 's avonds met presi dent Eisenhower en enige van zijn kame raden tijdens de tweede wereldoorlog. Er zaten tien admiraals en generaals aan die thans allen gepensioneerd zijn. Eisenhower heeft op een persconferen tie gezegd dat hij aan een familiediner een prettig gesprek met Sir Winston heeft gehad. Op de vraag of er ook nog over Montgomery gesproken is, zei de presi dent: „Wij hebben getracht over belang rijke onderwerpen te praten." Een luid gelach van de verslaggevers volgde. Truman bedankt Voor een van de formele diners ter ere van Churchill was ook oud-president Tru man uitgenodigd. Hij heeft de uitnodiging echter afgewezen. In politieke kringen in Washington is men geneigd hierachter een onvriendelijkheid aan het adres van Eisen hower te zoeken. De twee staatslieden hebben elkaar niet meer ontmoet sinds de dag dat Eisenhower het presidentschap van Truman overnam. „U kunt het uitleg gen zoals u dat wenst en zoals u dat altijd doet," zei Truman over het afwijzen van de uitnodiging aan journalisten. tij. De enige factor, die de doorslag zou kunnen geven, is de groep van de jonge kiezers, die voor het eerst hun stem zullen afgeven. Het gaat hier om 245.000 jonge mensen, bijna vijf percent van alle kie zers. Van deze groep weet eigenlijk nie mand hoe hij politiek denkt en reageert. In de kringen van de Volkspartij hoopt men dat deze jonge kiezers eerder conser vatief en burgerlijk zullen stemmen, om dat zij grotendeels vrij goed verdienen en derhalve de voorkeur zouden geven aan de stabiele koers van Raab. Die erkenning is echter onzeker, om dat velen van hen jonge arbeiders zijn voor wie geen andere partij bestaat dan de socialistische uit het gezinsmilieu. Het zelfde geldt voor de jonge kiezers uit de boerenstand die in meerderheid op de Volkspartij zullen stemmen, omdat dit in deze kringen traditie is. Er zijn dus onzekere factoren genoeg, zodat voorsoel- lingen weinig zin hebben. De uitslag van deze verkiezingen is ech ter van groot belang, niet alleen politiek gezien, maar vooral voor het peilen van de mentaliteit onder de jonge, generatie. Het zal namelijk duidelijk worden of de socialistische parolen en beloften nog van kracht zijn ten aanzien van deze jon ge generatie, met andere woorden of zij de voorkeur zal geven aan de socialisti sche welvaartsstaat, die ook^ zijn eisen stelt en offers vraagt dan 'wel aan een vrij onbezorgd, stabiel, welvarend, maar verburgerlijkt bestaan. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr.Houtstr.18t, Tel. 14444 STOCKHOLM (UPI) De Zweedse pers zegt van een hooggeplaatste functio naris vernomen te hebben dat premier Kroesjtsjev zich op zijn reis naar Scan dinavië misschien zal laten vergezellen door zijn vrouw, Maria Nikolajevna, die „Nina" genoemd wordt. De Scandinavi sche tournee van Kroesjtsjev is tegen medio augustus vastgesteld. Als „Nina" meekomt, zal het de eerste maal zijn dat zij haar man op een officiële reis aan gene zijde van het ijzeren gordijn verge zelt. Weinig is omtrent haar bekend. Zij zou de dochter van een tsaristisch offi cier zijn en zou in 1923 met de voormalige mijnwerker Kroesjtsjev zijn getrouwd. Alle 46 kinderen uit de zesde klas van de Frans Halsschool te Amsterdam zit ten vrijdags niet in de schoolbanken, maar in de hokken van Artis om dieren te verzorgen. Dit experiment op het ge bied van het aanschouwelijk onderwijs is een initiatief van onderwijzer H. Evers, die daarvoor van de gemeentelijke auto riteiten en van Artis toestemming kreeg. De kinderen zijn vrij in het kiezen van de afdeling. Elke oppasser krijgt twee scholieren onder zijn toezicht. Het experiment is een groot succes ge worden en de oppassers stellen de hulp van hun assistentjes zeer op prijs. Advertentie Zij die zoveel deed voor U. Ook haar wens gaat uit naar iets voor zichzelf b.v. een mooie ring of gouden hanger met een half EDELsteen. Wat denkt U van een mooie AQUAMARIJN, een ONYX, GRANAAT of CHRYSOPAAS, dan heeft U haar een ECHT plezier gedaan. In onze grote collectie vindt U wel iets heel moois vanaf f 24,75. Het huis mét het Carillon. Grote Houtstraat 49 Tel. 20049. (Van onze correspondent in Bonn) In de Westduitse hoofdstad heerst grote onenigheid over de komende ministers conferentie te Genève. Niet slechts de re gering zal te Genève verschijnen met haar officiële, en nogal ingewikkeld samenge stelde, delegatie, maar ook de beide op positiepartijen, de S.P.D. en liberale F.D.P., alsmede de regeringspartij de C.D.U.—C.S.U. zenden delegaties, alsme de de Bond van uit voormalige Duitse ge bieden in Oost-Europa verdreven Duit sers.... Een poging van S.P.D. en F.D.P. om een gemeenschappelijke resolutie van de Bondsdag over Genève de wereld in te sturen, strandde dezer dagen op bezwaren van de regeringspartij, de C.D.U.-C.S.U. De onenigheid is van oude datum: al en kele jaren verwijten S.P.D. en F.D.P. de regering-Adenauer dat deze niet voldoende doet voor de realisering van de Duitse een heid, waartegenover de C.D.U.-C.S.U. stelt dat er onmogelijk meer gedaan kan wor den dan geschiedt op initiatief van de re gering. De F.D.P. poogde enkele weken ge leden een ontwerp-resolutie over Genève door de Bondsdagfracties van alle partijen aanvaard te krijgen. Dit mislukte: de C.D.U.-C.S.U. had principiële bezwaren. Gisteren maakte de F.D.P. deze afge wezen ontwerp-resolutie tot haar eigen standpunt met betrekking tot Genève. Er blijkt uit dat de vier grote mogendheden gevraagd dient te worden- om de Oostduit- se en Westduitse delegaties ter conferen tie te verzoeken te gaan onderhandelen over maatregelen die kunnen leiden tot de Duitse eenheid. De F.D.P. baseert deze mening op een besluit van de Bondsdag, waarin de bereidheid tot dergelijke onder handelingen werd uitgesproken, indien de vier grote mogendheden daartoe de con dities wilden scheppen. De C.D.U.-C.S.U. staat evenwel, evenals de regering, op het standpunt dat te Genè ve geen contacten tussen de Oostduitse en Westduitse delegaties tot stand moeten Ko men, daar zulks een erkenning van het Oostduitse bewind zou kunnen betekenen. Eerst moeten, aldus het regeringsstand punt, de grote vier de procedure voor de hereniging in een overeenkomst vastleg gen. Pas daarna kan het komen tot tech nische gesprekken tussen Bonn en Oost- Berlijn-ter inleiding van het herenigings proces. Daarenboven acht de C.D.U. het S.P.D.-plan voor hereniging volstrekt on aanvaardbaar. De tegenstellingen tussen de grootste regeringspartij en de grootste oppositiepartij zijn onoverbrugbaar. Dolkstoot-legende De S.P.D.-leider Ollenhauer heeft gis teren Adenauer verweten dat deze alles ge- daan heeft om de plannen van het Westen om te komen tot een militaire ontspanning te verhinderen. Daarmede verhindert Ade nauer ook de hereniging en draagt hij er toe bij dat de Verenigde Staten op een dag alleen met Rusland zullen onderhande len over ontspanning in Europa, aldus Ol lenhauer. De C.D.U. noemt dit „Ollen- hauers nieuwe dolkstoot legende". Deze jammerlijke innerlijke gespleten heid in de Westduitse politiek geeft het volk de indruk dat over het belangrijkste Duitse probleem, de hereniging, geen grootste gemene deler, alleen maar een on ontwarbare reeks meningen, bestaat. De C.D.U. wordt verweten dat zij de kans heeft gemist om te Genève de wereld te tonen dat er naast het officiële standpunt te vertolken door de regeringsdelegatie, een parallel lopende, maar anders gefor muleerde mening bestaat, die de wereld zou kunnen worden verkondigd door één resolutie van het Westduitse parlement. Zulks zou niets afdoen aan de positie van de regeringsdelegatie, die tijdens het over leg tussen de grote vier slechts, evenals heeft. Thans dreigt het gevaar, dat er een S.P.D.-, een C.D.U.-, een F.D.P.-, de D.P.- en misschien ook wel een B.H.E.- delegatie naar Genève gaat. Van iedere oar- tij een paar man, van iedere partij een reeks meningen, hetgeen verwarrend kan werken en in het internationale politieke verkeer tot belachelijke situaties kan lei den. De regeringsdelegatie, onder leiding van minister Von Brentano munt daarbij ook al niet uit door compactheid. Zij zal be staan uit een adviseursgroep onder lei ding van prof. Grewe, de Westduitse am bassadeur te Washington, die met de Rus sen, Amerikanen, Fransen, Britten en Oostduitsers in de conferentiezaal aanwe zig zal zijn. En een conferentiegroep on der leiding van de hoge ambtenaar Duckwitz, die voor het contact tussen Gre we en Bonn (lees: bondskanselier Ade nauer) moet zorgen. ALGIERS (AFP) Negen leden van het „Comité voor algemeen welzijn van de dertiende mei" te Algiers hebben zich teruggetrokken, onder wie Lhostis, Mon- tigny, De Sérigny en Coulondre. De mees te afgetreden leden werden als activis ten beschouwd volgens wie De Gaulle de door hem gestelde doelen niet heeft weten te bereiken. Men verwacht dat het Comité zal ophouden te bestaan. De voorstanders van De Gaulle in het Comité zouden plan nen om de verjaardag van de beweging van de dertiende mei tot „rouwdag" uit te roepen verijdeld hebben. Dinsdagochtend, na de begrafenis Ae Con- stantine van een zestienjarig meisje dat door opstandelingen was gedood, trok een honderdtal jongelieden onder het roepen .van tegen De Gaulle gerichte leuzen naar de prefectuur. Militairen en politie voor kwamen ordeverstoringen zoals die zich de dag tevoren hadden voorgedaan bij de begrafenis van twee andere slachtoffers der opstandelingen. (UPI) Een delegatie uit de Europese bevolking van Constantine heeft de Fran se regionale commandant, generaal Jannot verzocht een speciale strafexpeditie te or ganiseren. De generaal ontving de dele gatie, maar weigerde het verzoek in te willigen. TUNIS (AFP) Het ministerie van Voorlichting van de Algerijnse regering in ballingschap heeft te Tunis bekendgemaakt dat Franse troepen honderdtwaalf Algerij nen, voor het rqerendeel vrouwen en kin deren, met gifgas in een grot bij Doear Tersjiwi hebben vermoord. CAIRO (Reuter) Tewfik el Medani,mi nister van Cultuur in de „Algerijnse re gering" in ballingschap heeft te Cairo ver klaard dat de Algerijnen in de strijd te gen de Fransen dagelijks ongeveer vijf honderd man verliezen en dat sedert het begin van de opstand in 1954 't totaal aan tal gesneuvelden 750.000 man bedraagt. Het Algerijnse „bevrijdingsleger" is echter van 20.000 tot 120.000 man toegenomen, zo zei hij. ROME (Reuter) De Italiaanse over heid heeft de lijfwacht van de Iman (ko ning) van Jemen verzocht in de straten van Rome niet met hun wapens te drei gen. De koning is vorige maand naar Rome gekomen om zich medisch te laten be handelen. Hij heeft een groot gevolg van lijfwachten, vrouwen en bijvrouwen meegenomen. Vorige week ontstonden er bij een villa, waarin de harem was, moeilijkheden met de pers. Een Italiaanse fotograaf heeft zich er bij de politie over beklaagd dat een Jemeniet met een kromzwaard had gedreigd hem te zullen onthoofden, toen hij bijvrouwen die de was ophingen, fotografeerde. Volgens Jemenitisch ge bruik is de meester de enige man die naar de haremvrouwen mag kijken. De harem is na het incident verhuisd naar een plaats waar men dacht dat de lijfwachten hun plicht gemakkelijker konden vervullen. Men reisde in het duis ter in twintig auto's. Buiten het nieuwe hotel had zich een fotograaf verdekt op gesteld. Hij kiekte vier in het zwart ge klede haremvrouwen en ging er in zijn auto vandoormaar niet snel genoeg. Vijf lijfwachten met zwaarden en pisto len renden hem achterna en een andere Jemeniet reed hem met een auto vast. De wagen met de fotograaf werd vast gehouden totdat de Italiaanse politie ter plaatse was. De politie houdt thans iedereen uit de buurt. Advertentie GUERLAIN DIOR CARVEN PATOU LANVIN CHANEL COTY GROTE HOUTSTRAAT 92 Telefoon 12160 Geschenk-verpakkingen Trio-set Arden ƒ13.50 Beauty-set Rubinstein 24.50 Set 4711 v.a3.90 Set Acosy v.a. 2-75 Set Maja6. Advertentie AMMAN (Reuter) De Jordaanse pre mier, Samir Rifai, heeft dinsdag om „ge zondheidsredenen" zijn ontslag aan ko ning Hoessein aangeboden, zo is in Am man meegedeeld. De 60-jarige premier be heerde ook de portefeuille van buitenland se zaken. In zijn ontslagbrief zegt Rifai, dat er, toen hij twee jaar geleden aan de macht kwam, een toestand heerste die zo wel voor de binnenlandse als voor de bui tenlandse veiligheid van het land gevaar lijk was. „Dank zij uw leiderschap en wij ze instructies en de trouw van het leger, is het land deze crisis te boven gekomen, zodat nu orde en rust heersen", aldus de brief aan koning Hoessein. Rifai was in 1944 onder koning Abdoellah de grootvader van Hoessein, voor het eerst premier. Hij is steeds pro-Westers ge weest. Koning Hoessein, die zaterdag van een wereldreis van twee maanden is terugge keerd, houdt het verzoek om ontslag nog in beraad. AMMAN (Reuter) De Jordaanse ka binetsformateur Hazza Majali is er dins dag na de ontslagneming van premier Ri fai in geslaagd een nieuw kabinet samen te stellen. Woensdag zal koning Hoessein de nieuwe ministers beëdigen. Het vorige kabinet was een jaar in functie geweest. CAIRO (UPI) In diplomatieke krin gen in het. Nabije Oosten heeft men met enigszins angstige voorgevoelens kennis genomen van het aftreden van de Jordaan se premier Samir Rifai en diens vervan ging door Hazza Majali. Rifai werd be schouwd als de sterke man van Jordanië, misschien de enige, die in staat was dit moeilijk bestuurbare land op de been te houden. de Oostduitsers, een adviserende stem Mén vreest dat de communisten van Irak uit pogingen zullen gaan doen elke beroe ring in Jordanië uit te buiten. Men vreest, verder voor ingrijpen van Israel, als in Jordanië burgeroorlog uit zou breken. Is rael heeft vroeger gedreigd het Jorda m- se land ten Westen van de Jordaan te zul len bezetten, als de Verenigde Arabische Republiek de macht in Jordanië zou over nemen. In welingelichte kringen brengt men het aftreden van premier Rifai, officieel wegens ziekte, ook in verband met het be staande verschil van mening over de staf chef generaal Siddik Sjara. Sjara was in Bagdad ten tijde van de staatsgreep van 14 juli en officieren van het Jordaanse le ger hebben hem ervan beschuldigd dat hij zich in het geheim met de Iraakse opstan delingen verbonden heeft. Premier Rifai heeft Sjara steeds krachtig tegen deze beschuldiging verdedigd. LONDEN (UPI) Dr. Otto Dibelius, Lutherse bisschop van Berlijn, is in Lon den aangekomen om er de vergadering van de Britse en buitenlandse Bij bel vereniging bij te wonen. Bij zijn aankomst verklaarde hij, dat de „Christenen in Oost-Duitsland bewijzen, dat zij en het communisme naast elkaar kunnen leven". Volgens de logica kunnen het Christendom en het commu nisme niet naast elkaar leven, zo verklaai- de hij, maar menselijke wezens zijn niet zuiver logisch. Zij kunnen ondanks alle logica bevriend zijn met elkaar. Als christenen doen wij ons best persoonlijke en vriendschappelijke betrekkingen met atheïsten en communis ten te onderhouden. Ofschoon hij geen cijfers kon geven ge loofde dr. Dibelius dat de constante en allesoverheersende invloed van de commu nistische propaganda, gericht op de jeugd, er niet in geslaagd is groot succes te boe ken. lui jijj Nog hygiënischer, iü: nog gemakkelijker ill; lil ASP«0«ASPR^ jijj iü: Ui: Ui: iiff De praktische platte strip met de snelle, doeltreffende pijn stiller, vindt in elke zak, tas, portefeuille of portemonnaie gemakkelijk plaats. En in deze hygiënische verpakking is elke ASPRO' volkomen hermetisch afgesloten. Met deze praktische strip voor de moderne mens: ASPRO' altijd bij de hand! Dit mag U van een moderne pijnstil ler verwachten: snel, doeltreffend, veilig en veelzijdig! En dat biedt U ASPRO': let op hoe ASPRO' ogenblikkelijk in water uiteenvalt Zó snel wordt ASPRO' ook in Uw lichaam op genomen. Zó snel ook brengt ASPRO' verlichting: recht op zijn doel af. Wat U ook plaagt: hoofdpijn, verkoudheid, griep... ASPRO' helpt direct. Ja, ASPRO' doet méér: Als U zich maar even rillerig of on prettig voelt "ASPRO* speciaal ge maakt om ongemakken te bestrijden. Om ge makkelijk mee te nemen. Om gemakkelijk in te nemen. Nó voor iedereen: "ASPRO' - altijd bij de hand. Cfjfavtitfeeb fit.' KOPENHAGEN (Reuter) President Sukarno van Indonesië is per vliegtuig uit Stockholm in de Deense hoofdstad Kopen hagen aangekomen. Hij werd op het be- vlagde vliegveld welkom geheten door de Deense eerste minister Hansen. On der het gevolg van Sukarno bevond zich onder meer de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Subandrio. De Deense premier Hansen heeft dins dagavond tijdens een diner, gegeven ter ere van het bezoek van president Sukar no aan Denemarken, de hoop uitge sproken dat de handel en de samenwer king tussen Indonesië en Denemarken zullen worden uitgebreid. Minister-presi dent Hansen zei: „Wij hebben in Dene marken de pogingen gadegeslagen waar mee Indonesië zich een waardige plaats in de familie der volkeren wil scheppen". Hij uitte waardering in het bijzonder aan president Sukarno „die zoveel heeft bij gedragen aan de groei en de welvaart" van Indonesië. De Deense eerste-minister noemde als voorbeelden van de Deens-Indonesische samenwerking de opleiding van Indone sische luchtvaartdeskundigen, koopvaar- dijofficieren en technici in Denemarken en de bijstand van Deense deskundigen in de hulp van de V.N. tot bevordering van de openbare gezondheidszorg in de Indonesische republiek. STOCKHOLM (UPI) De Zweedse regering heeft een ademhalings- en bloedsomlooptoestel besteld als een ge schenk voor president Sukarno van Indo nesië, die dinsdag zijn driedaags bezoek aan Zweden beëindigde. Het toestel dat in het gebouw van de universiteit van Djakarta zal worden geplaatst, is be doeld voor gecompliceerde hartopera ties, wanneer het hart van bloed moet worden geleegd en tot stilstand worden gebracht. De machine wordt gebouwd in een zie kenhuis in Malmö. Dr. Beri Sodewo, een Indonesische arts, is er naar toe ge zonden om zich met het gebruik van het apparaat vertrouwd te maken. Advertentie Het publiek. De telefoon stond niet stil in het Amsterdamse hoofdbureau van politie: „Waarom treden jullie niet op tegen die jongelui op het Mercatorplein? Ze vernielen het hele plantsoen!". Er kwa men niet minder dan 25 klachten over deze baldadige jeugd binnen. Er gingen drie politieagenten naar het plein, die de jon gens wegjoegen. Zij stonden daarbij bloot aan een felle aanval met doppen van fiets bellen en stenen. Even later een nieuwe reeks telefoontjes: „Het is een schandaal dat de politie zo ruw optreedt tegen die jongens". Er waren nu 27 klagers PÖPLARVILLE (UPI) Wonden in het hart en de longen, mogelijk toege bracht door schoten uit een geweer van zwaar kaliber, moeten de dood hebben veroorzaakt van de neger, M. C. Parker, die door onbekenden is gelyncht Dit was de uitspraak van de jury bij de lijk schouwing. Parker was kennelijk reeds dood toen zijn lichaanj. in de rivier de Pearl werd geworpen. Ér werden vier gaten in het li chaam gevonden. Kennelijk waren twee „projectielen" door het lichaam gescho ten, die aan de andere kant er weer uit kwamen. In de uitspraak van de jury werd niet gezegd dat de 23-jarige neger was doodgeschoten. Het scheen echter dui delijk dat het slachtoffer vermoord werd, spoedig nadat hij uit de gevangenis in Poplarville werd ontvoerd. Het stoffelijk overschot van Parker is dinsdag in Lumberton bij Poplarville be graven. De kist was bedekt met de Ame rikaanse vlag. Parker is soldaat geweest. De 86-jarige emeritus baptistendominee die hierbij sprak zei niets over de lynch partij of over de misdaad waarvan Par ker beschuldigd was, het aanranden van een jonge moeder. Maar hij zei wel, dat de mensen moeten leren elkaar lief te hebben. Radio-Moskou heeft dinsdagavond in een uitzending bestemd voor Afrika uitge breid aandacht besteed aan het lynchen van de neger Parker in Poplarville. „De blanken die dit deden zullen nooit ge straft worden," zo werd in de uitzending gezegd, „want in de Verenigde Staten wor den degenen, die negers vermoorden niet gestraft." „De lynchers van de Ku Klux Klan, die hun rassenterreur in Amerika steeds hoger opvoeren, hebben het voor deel, dat de overheid aan hun zijde staat" De Amerikaanse senaat heeft dinsdag met 70 tegen 17 stemmen de benoeming van Potter Stewart tot rechter van het hooggerechtshof bevestigd. De tegenstem mers waren allen afkomstig uit het zuiden. Zij waren tegen de benoeming, omdat zij deze zien als een onderdeel van de poli tiek van rassenintegratie van de regering- Eisenhower. Met betrekking tot de lynchpartij in Poplarville heeft president Eisenhower op zijn wekelijkse persconferentie verklaard geen voorstander te zijn van nieuwe anti lynchwetten. Hij zeide er op te vertrou wen, dat de autoriteiten van Mississippi en de F.B.I. (federale politie) de zaak kunnen oplossen. De ministerraad van Euromarkt en Euratoom heeft zijn goedkeuring gehecht aan de begrotingen van de twee gemeen schappen voor het lopende jaar. De Euromarkt-begroting bedraagt ongeveer een miljard frank en die van Euratoom 477.000.000 frank. De raad wisselde tevens van gedachten over de komende verga dering van de G.A.T.T., die op 14 mei in Genève begint. De cijfers die voorko men op de begrotingen van de Europese gemeenschappen voor het dienstjaar 1959 zijn die welke door de commissies aan het Europese Parlement zijn voorgesteld. Zij zijn 15 tot 20 percent lager dan de aanvankelijk voorgestelde cijfers.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 15