EKGS-ministerraad en Hoge Autoriteit bestuderen thans nieuwe voorstellen KOFFIE HUG 3 Haarlems wethouder van Financiën bezorgd over toekomstige begrotingspositie rieven aan cle redactie nare dagen ftenwood afl v. Empelen WOENSDAG 6 MEI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 17 Geen akkoord over voorstellen inzake kolencrisis Nieuwe bespreking op 14 mei te Straatsburg ...slaap diep en gezond, drink Importeur! HAG Verkoopkantoor Haarlem - Postbus Ó19 Faillissementen Icantoormachines^ Uitspraken rechtbank J. J. Wensing overleden 'm MOEDERDAG- bloemendag A. Keirsgieter gaat in Den Haag gewichtheffen Jongen met pas gekregen bromfiets onder trein Drie doden in het verkeer Peerdenpieten-prijs voor veteraan Morning Star UIT STAD EN STREEK Kèn de MEER LASTEN, MINDER MOGELIJKHEDEN Door het rijk voorgestelde uitkeringsregeling schept meer moeilijkheden dan zij oplost Twee klappen: drie jaar Gebr. BEEKMAN Medische verzorging tijdens het weekeinde DE BIJZONDERE RAAD van ministers der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal en de leden der Hoge Autoriteit zijn bij de voortzetting der besprekingen niet tot een akkoord gekomen over de voorstellen van de Hoge Autoriteit betreffende een eventuele afkondiging van de klaarblijkelijke crisis op de kolenmarkt en de daaruit voortvloeiende beperking van de invoer en de produktie van steenkool in de landen der zes. Stemming over deze voorstellen, die ongetwijfeld geleid zou hebben tot ver werping van de voorstellen der Hoge Autoriteit, had niet plaats en nadat beide partijen langdurig overleg hadden gepleegd werd gistermiddag besloten de ge- dachtenwisseling over de toestand op de kolertmarkt op 14 mei bij de bijeenkomst van het Europese Parlement in Straatsburg voort te zetten. Waarnemers ter confe rentie waren van oordeel, dat het duidelijk is, dat deze formule door de vergadering was gekozen om de ongunstige repercussies, die een abrupte verwerping van de voorstellen der Hoge Autoriteit gehad zou hebben op de andere Europese instellingen te vermijden. De vice-voorzitter van tic Hoge Autori- kolenprijzen kan verlagen en in staat zal teit, de Nederlander D. P. Spierenburg,zijn kolen uit te voeren naar bij voorbeeld verklaarde na afloop van de conferentie, dat, hoewel de Raad en de Hoge Autori teit niet tot overeenstemming zijn geko men, niettemin enige vooruitgang is ge boekt. Toch meende hij, dat het moeilijk zal zijn een definitieve oplossing te vin den. De stelregel van de Hoge Autoriteit is, dat men voorstander is van iedere op lossing, die het karakter van een gemeen schapsoplossing draagt en gekant is tegen nationale maatregelen, zoals Duitsland en Frankrijk deze wensen. Anderzijds gaf de heer Spierenburg toe, dat er de laatste tijd faktoren aanwezig zijn, die er op wijzen, dat de situatie op de kolenmarkt een wij ziging ondergaat. Hij wees er op, dat de contracten voor de invoer van Amerikaan se steenkool in Duitsland voor het grootste deel zijn geannuleerd, dat zich door de invoering van de werkweek van vijf dagen in Duitsland een vermindering van de produktie aftekent en in het algemeen een opleving van de conjunctuur valt waar te nemen. De heer Spierenburg is van oordeel, dat het afkondigen van de crisistoestand, wan neer men België buiten beschouwing laat, niet meer hetzelfde dringende karakter draagt als enkele weken geleden. De Hoge Autoriteit wenst echter de zekerheid te hebben, zo zei hij, dat wanneer het in de toekomst weer minder goed gaat dan thans wordt aangenomen, de artikelen 58 (af kondiging van de klaarblijkelijke crisis toestand) en 74 (beperking van invoer en uitvoer) automatisch in werking kunnen worden gesteld. Aan de hand van de voor stellen, die door de Hoge Autoriteit en ook van Duitse, Franse en Nederlandse zijde in de afgelopen dagen werden ingediend, zul len in Straatsburg op 14 mei opnieuw be sprekingen worden gehouden. Mogelijke gevolgen Op een vraag, welke conclusie de Hoge Autoriteit zou trekken, indien men dan opnieuw niet tot een resultaat zou komen, antwoordde de heer Spierenburg, dat dit moeilijk reeds-thans te zeggen is. Ont slag nemen heeft geen zin, zo merkte hij op, omdat de Hoge Autoriteit reeds de missionair is. Het college van de Hoge Autoriteit zou zich slechts niet kunnen la ten herbenoemen, terwijl het ook moge lijk is, dat enkele leden geen zitting meer zullen willen hebben in de Hoge Autori teit. Slechts wanneer de nieuwe of de oude voorstellen van de Hoge Autoriteit defini tief verworpen worden, zal het hoge gezagsorgaan een besluit kunnen nemen. Men mag evenwel niet verwachten, dat de Hoge Autoriteit zal aftreden zolang er geen opvolgers zijn, zo zei de heer Spie renburg. De heer Spierenburg wees er verder op, dat voor België een oplossing gevonden moet worden, waardoor dit land zijn steen- Advertêntie Voor gezondheid en ge noegen is alléén het beste goed genoeg. Koffie Hag, de enige coffeïnevrijekoffie met een 50-jarige wereld reputatie zal elke fijnproe ver bekoren. KOFFIE HAO coffeïnevrij spaart hart en zenuwen De Haarlemse rechtbank heeft dins dag in staat van faillissement verklaard: J. W. van der Weide, vertegenwoordiger, P. C. Allstraat 40 te Zaandam, rechter commissaris mr. N. Reeling Brouwer, cu rator mr. C. J. Doorenbos, advocaat en pro cureur, te Wormerveer, Zaanweg 66. J. Oudejans, handelaar, Papenpad 32 te Zaandam, rechter-commissaris mr. N. Reeling Brouwer, curator mevr. mr. H. S. J. M. Felhoen Kraal-Otto, advocate en procureur te Wormerveer, Zaanweg 66. J. Merbis, vrachtrijder, handelende onder de firma J. Merbis en Zonen, Duinwijklaan 32 te Beverwijk, rechter-commissaris mr. N. Reeling Brouwer, curator mr. A. A. M. Leesberg, advocaat en procureur te Be verwijk, Vondellaan 20. Geëindigd is door het verbindend worden van de enige uitdelingslijst het faillisse ment van: J. J. M. de Jong, kantoorbe diende, Warmoesstraat 24 te Haarlem, rechter-commissaris mr. N. Smits, cura tor mr. G. J. H. de Leeuw, advocaat en procureur, Wilhelminastraat 5 te Haar lem. Italië, dat thans in hoofdzaak goedkope steenkool uit Amerika afneemt. Door mid del van een subsidie zal de Belgische re gering moeten trachten de prijslijsten voor de Belgische steenkool laag te hou den en hierop zal dan een controle moe ten worden toegepast. Nationale voorkeuren De vice-voorzitter van de Hoge Autori teit verklaarde nog, dat uit de onderhan delingen duidelijk is gebleken, dat de Duitsers het principe van artikel 58 (af kondiging van de kolencrisis) niet wensen te onderschrijven. Voor de Fransen was zulks wel het geval en de heer Spieren burg beschouwde dit als een vooruitgang vergeleken met drie weken geleden. Bij de Fransen zit echter kennelijk voor, zo liet hij er op volgen, dat zij een oplos sing wensen, waarbij zij in nationaal op zicht alles kunnen doen wat zij willen. De heer Spierenburg had zich tijdens de discussie verzet tegen de Duitse staats secretaris van Financiën, dr. Westrick, die in <-'e raad tussen de zes regeringen een akkoord trachtte te bereiken over de oplos sing van het kolenvraagstuk, dat buiten het verdrag omging. De pogingen der Duitsers, aldus de heer Spierenburg, gin gen steeds in deze richting, maar ik ge loof dat een dergelijk voorstel thans geen kans meer maakt. Ook de heer Spierenburg meent dat het artikel 58 van het verdrag een te star karakter heeft, omdat hieruit de situatie blijkt, die wel het karakter van een cri sis di-aagt, maar welke in het ene land sterker tot uiting komt dan in het ande re. In het bijzonder met betrekking tot het saneringsplan voor België biedt dit arti kel 58 geen voldoende houvast. In het al gemeen kan dit artikel daarom slechts worden toegepast, wanneer het in ver band staat met artikel 74. Nieuwe voorstellen Minister Zijlstra verklaarde, dat na de voorstellen van de Hoge Autoriteit tegen voorstellen zijn ontvangen in de raad van ministers, welke verdienen op de volgen de bijeenkomst te worden onderzocht. Een commissie van deskundigen zal in tussen de binnengekomen voorstellen, waaronder er zijn van Duitsland, Frank rijk en Nederland, met de Hoge Autoriteit aan een nauwkeurig onderzoek onderwer pen. Minister Zijlstra acht het niet on mogelijk, dat een nadere bestudering der voorstellen alsnog tot een oplossing zou kunnen leiden. Het is evenwel niet ver standig, zo merkte hij op, deze met al te groot optimisme tegemoet te zien. Advertentie ©oooeooo tel- en rekenmachines RUYS Vestigingen door geheel Nederland Conform de eis heeft de Haarlemse rechtbank dinsdag een 21-jarige colpor teur uit Krommenie veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf met aftreK van voorarrest. De colporteur had ten na dele van een slager, bij wie zijn verloof de hulp in de huishouding was, meerma len geld uit de winkelkassa weggenomen. Bij elkaar zou hij zich op die manier on geveer f 2500,- hebben toegeëigend. Een 35-jarige inwoner van Krommenie werd veroordeeld tot vier maanden ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest, een dag hechtenis voor landloperij en plaatsing gedurende een jaar in een rijks werkinrichting. Verdachte was pas drie weken uit de gevangenis toen hij weer werd gepakt voor diefstal van een fiets uit een afgesloten schuurtje. Tegenover de politie had hij verklaard liever uit ste len te gaan dan zijn hand bij Sociale Za ken op te houden. De rechtbank vonniste ten dotte een 31- jarige buschauffeur uit Ilpendam met veertien dagen hechtenis omdat deze door schuld een bejaarde passagiere lichame lijk letsel had toegebracht. De chauffeur was in Zaandam van een halte weggere den zonder zich er voldoende van over tuigd te hebben dat hij dat veilig kon doen. De uitstappende passagiere was tus sen de zich sluitende deuren bekneld ge raakt en daarna uit de bus gevallen waar bij zij een enkel brak. De chauffeur had toegegeven dat hij niet op het rode lamp je op zijn dashboard had gelet dat bleef branden zolang de deuren van de bus nog niet helemaal gesloten waren. Terwijl de heer J. J. Wensing als lid van het centrum-comité van het Haar lems Comité voor Nationale Feesten dinsdagavond in actie was voor de tap toe, die ter gelegenheid van de bevrij dingsdag op de Grote Markt werd gehou den, is hij onverwacht overleden. Hij had een korps naar de Pandpoort begeleid en toen hij zich naar de Grote Markt wilde begeven werd hij in de Zijlstraat onwel. De heer Wensing werd naar het Sint Elisabeths Gasthuis overgebracht en bij aankomst was hij reeds overleden. Zijn overlijden betekent voor het comi té een groot verlies. Van ongeveer de op richting van het centrum-comité Koningin nedag, ongeveer dertig jaar geleden, maakte hij er deel van uit en steeds was hij in actie. Van de feesten zag hij dik wijls weinig, omdat hij met organisato rische maatregelen bezig was. Hij wierf leden, inde contributies en het laatste jaar was hij secretaris van het comité, waarmee hij zijn handen vol had. Te be grijpen is dat de verslagenheid in het comité groot is. De heer Wensing was een bekende fi guur in Haarlem door zijn arbeid als boek en kantoorboekhandelaar aan de Zijl straat en als leider van Wensing's Alge meen advertentiebureau aan de Tempe liersstraat. Ook heeft hij zijn krachten gegeven aan het bestuur van de Zijlstraat vereniging. OPBRENGST COLLECTE INVALIDENBOND De in Haarlem en randgemeenten ge houden collectes ten behoeve van het reva- lidatiefonds van de afdeling Haarlem en omstreken van de Algemene Nederlandse Invalidenbond hebben, samen met enige apart binnengekomen giften, een bedrag van 10.315,88 opgebracht. In Haarlem is bijna de helft van dit bedrag opgehaald (f 4808,75). In Bloemendaal f 1873,04, Heemstede 1077,21 Zandvoort 999,82, Haarlemmermeer 602,02, Bennebroek 474,45 en in Haarlemmerliede en Spaarn- woude 140,09. (Verkort weergegeven) Aan mijn moordenaar. Alvorens ik ver der ga wil ik mij even voorstellen. Sieppi was mijn naam en ik behoor tot de kat- tenfamilie. Mijn baasje, een meisje van vijf jaar had de deur open laten staan en omdat het voor de mens vandaag een feestdag is dacht ik als dat net voor mij en mijn soortgenoten ook zo'n <iag was. En dat bleek ook, want u had een heerlijk hapje voor ons in uw tuin gelegd, gebak ken spons. Natuurlijk nam ik ook mijn deel er van. Ik wist natuurlijk niet wat voor ge volgen er aan vast zaten. U wel! Heeft u. alvorens u dit moordend vergif voor ons klaar maakte, hierover nage dacht? Het grote verdriet dat u uw kleine me demens heeft aangedaan, is niet te be schrijven. Het is u echter niet kwalijk te nemen want u mist twee dingen: een hart en hersens. Want iemand die deze dingen bezit doet zoiets niet. SIEPPI Gouden tulp. Op 4 mei, de dag waarop Nederland zijn 280.000 doden herdenkt, do den als gevolg van de inval, de fusillades, en de martelingen door de Duitsers, werd door het bestuur van Keukenhof een gou den tulp overhandigd aan een Duitse vrouw, de zg. 500.000 bezoekster van Keu kenhof. Ieder onzer weet vrijwel zeker dat het niet mogelijk is precies die 500.000ste te bepalen. Bus en treinpersoneel en de reis bureaus verkopen vele entreekaarten Die 500.000ste wordt dus zo ongeveer be paald of uitgezocht, en moest dat nu op 4 mei een Duitse vrouw zijn? Er wordt ons voorgehouden dat men ver geten moet. Duitsland is weer een goede klant, we moeten de economische belan gen niet uit het oog verliezen, en daarom verdragen we veel. Maar een gouden tulp op 4 mei aan een Duitse vrouw overhandigen, waar geen enkele daad tegenover staat, dan dat ze zo onkies is hier op 4 mei te komen, is dom en grof. J.K.S. Advertentie Bloemenmagazijn Binnenweg 18 - Heemstede - Tel. 3-80-80 Zondag 10 mei worden in Den Haag de Nationale gewichthefkampioenschappen der eerste klasse gehouden. Aan deze wedstrijden zal onder meer worden deel genomen door de IJmuidenaar A. Keirsgie ter, lid van de IJKV „Hercules" in het licht-zwaargewicht. In 1953 won hij de tweede, en in 1954 de derde prijs op deze kampioenschappen. In 1955 mocht Keirs gieter zich kampioen van Nederland zwaargewicht tweede afdeling noemen. Advertentie vervelendheid Niet van alles proberen. Direct "Akkertjes" nemen. Het fijne micropoeder in een "Akkertje" maakt nare dagen tot gewone dagen, zonder pijn of loomheid. Dinsdagmiddag omstreekt half zes zijn de 15-jarige Joop Glandorf en zijn 12-jarig broertje René uit Beets nabij Oosthuizen op een onbewaakte overweg aangereden door de trein van Purmerend naar Hoot.. Joop werd op slag gedood, zijn broertje werd ernstig gewond naar een zieken huis in Hoorn vervoerd. Hij zal waar schijnlijk een been moeten missen. Joop Glandorf zou over enige dagen 16 jaar worden. Ter gelegenheid hiervan had hij reeds nu een bromfiets gekregen, die hij gistermiddag, met zijn broertje ach terop, wilde proberen. De trein had door het ongeluk twintig minuten vertraging. De Nederlandse Spoorwegen doen naar aanleiding van het herhaaldelijk voorko men van ongevallen op onbewaakte over wegen met bromfietsen een dringend be roep op de berijders van deze voertuigen om bij het passeren van onbewaakte over wegen de motor af te zetten, zodat zij een aankomende trein kunnen horen. Gevaarlijke kruising Op de plaats waar de nieuwe Van Heem- straweg de oude rijksweg Zaltbommel-Den Bosch kruist, gebeurde voor de tweede keer na de opening van veertien dagen geleden, een dodelijk ongeluk. De 32-jarige vertegenwoordiger J. H. 'Schor uit Bussum botste op dit kruispunt met zijn auto in volle vaart tegen een an dere personenauto. De heer S. was op slag dood. Hij was gehuwd en had twee kinderen. De bestuurder van de andere wagen kwam met de schrik vrij. Kind onder auto In de Onlandstraat te Lobith is 'n twee jarig kindje van de familie W. Braam door' een bestelauto aangereden. De klei ne was op slag dood. Narcissen voor Israel. Een partij van tienduizend Nederlandse narcissen is vo rige week in Tel Aviv in enkele uren tijds uitverkocht en bracht een som van vijf honderd Israëlische ponden (ruim duizend gulden) op ten bate van een fonds ter be strijding van kinderverlamming. De partij bloemen, een geschenk van de Nederlandse regering, was per vliegtuig naar Israel ver voerd. Koersen op Mereveld Op Hemelvaartsdag komen op Mereveld de studenten van de Diergeneeskundige Faculteit in de handicap om de „Peerden pieten-prijs" aan de start. Van de Utrecht se Paardensport-vereniging een zeer sym pathieke gedachte om het verband tussen de draf- en rensport en de „Utrechtse school" op deze wijze niet alleen tot uit drukking te brengen, maar tevens te ver sterken. De student,, die de oude crack Morning Star krijgt te rijden, zal, indien hij maar niets doet en de veteraan zijn eigen koers laat lopen, de Peerdenpieten-prijs op zijn naam kunnen schrijven en 's avonds het middelpunt zijn van een grootse feest avond van de Utrechtse studenten. The Lady Bond met de winnaar van vorig jaar op de sulky zal eveneens hoge ogen gooien, evenals Spencer Jr. Outsider is de goede, maar vrij moeilijke Ralph Erebus. Bij de internationalen kan Quicksilver S zijn zegetocht voortzetten, want met zijn constante hoge tempo ontneemt hij al zijn tegenstanders alle illusies om in de eind strijd nog maar iets te kunnen doen. De goede Belg Harley zal in gezelschap van Quick Hollandia G en Tarantella deze „tempo-loper" nog het langst kunnen bij houden. Een ander paard, dat de reeks, successen kan voortzetten is Uranie, die zich opnieuw aan een lange afstandskoers kan verlustigen. Er zijn wel enige gevaar lijke tegenstanders, o.a. Quatrième Poulain, Vlekloos Hanover en Tu Ciel d'Or, doch die zullen deze merrie in de beslissende fase toch niet kunnen houden. Ook voor de schimmel Thea Cornelia is er een kansje de derde achtereenvolgende overwinning te boekpn, doch zo zeker als bij de vorige gelegenheden is dit nu niet. Zij moet 40 meter voorgift geven aan Very Nice, Us Erebus en de wispelturige Tender Erebus, en indien dit trio de kans ziet weg te lopen, dan zal de schimmel, die veel paarden voor zich heeft, worden geklopt. Een volkomen open koers is de Absyrtus- prijs, waarin Tortelduif S toch de meeste kansen toegemeten moeten worden, daar Unique Hanover en U Daniel de wat lan gere afstand tegen hebben. Wordly Han over zal in de Zang)3orrel-prijs niet door Washington en Vuurgoudhaantje S te overmeesteren zijn. Belangwekkend zal ook zijn de Professoren-prijs, waarin de vraag naar voren komt of de sterke Um- berto een handicap van 60 meter kan in lopen. De verwachting is van wel, maar het verschil tussen hem en Uranus Koff zal echter zeer gering zijn. Bij de 3-jarigen heeft deze l^eer entraine- ment Bloemsaat het voor het. zeggen met X Mighty Lord, die een uitstekend debuut maakte en Xitty Erebus. Xanthi Con Dios is een mogelijk outsider. Nieuws in het kort Geen spreekuur. De Haarlemse wet houders van Sociale Zaken en Volksge zondheid, van Volkshuisvesting en Econo mische Zaken en van Onderwijs en Cultu rele Zaken, mevrouw mr. E. A. J. Schelte- ma-Conradi en de heren J. A. Schippers en D. J. A. Geluk zullen deze week geen spreekuur houden. Onderscheiden. De heer F. Dijkstra te Santpoort, vertegenwoordiger van de n.v. Verenigde Industrie- en Handelmaatschap pij Vihamij te Arnhem, is onderscheiden met de eremedaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Advertentie Leer de vreugde kennen van bij elke maaltijd een verrassing voor uw gezin op tafel te kunnen brengen. Elke dag iets nieuws. Kenwood-Clief, de keuken mechanisator, die zo véél uit de hond neemt en zo veel èxlra mogelijkheden biedt. kennis- 1 Cronw- Rijksweg SantP°ott (Van onze Haagse redacteur) Het ziet er niet naar uit, dat de voorgestelde financiële verhouding tussen rijk en gemeenten, althans wat de grote steden betreft, in enig opzicht een oplossing zullen vormen voor de bestaande budgettaire moeilijkheden der gemeentebesturen. Onze voorspelling in ons blad van 21 januari, dat de uitkeringen van het rijk aan de gemeenten weliswaar op fijnere normen zullen worden gebaseerd, maar dat het resultaat hetzelfde zal blijven, wordt volledig onderschreven door de Haarlemse wethouder van Financiën, de heer W. C. Bakker. Volgens de voorgestelde wet zal Haarlem binnen een periode van \'üf jaar een miljoen gulden meer ontvangen. Maar het tekort op de Haarlemse gemeentebegroting bedraagt over 1959 reeds zes miljoen gulden en dit bedrag zal in de toekomst ongetwijfeld nog toenemen. De regering daarentegen is van oordeel, dat er voldoende in het gemeentefonds wordt gestort, maar dat de verdeling niet deugt. Zij wijst er trouwens op, dat er ge durende vijf jaar elf miljoen gulden per jaar meer in het Gemeentefonds zal wor den gestort, maar omgerekend naar het aantal inwoners betekent dit, dat Haarlem nog geen twee ton per jaar meer zal krijgen, een druppel op een gloeiende plaat dus. Het merkwaardige feit doet zich trou wens voor, dat waar de regering enerzijds zegt naar een verfijning in de verdeling der gelden uit het Gemeentefonds te stre ven, waarbij rekening wordt gehouden met de bijzondere omstandigheden waarin de betrokken gemeente verkeert, zij anderzijds een aantal schaalbedragen per inwoner heeft voorgesteld waarin die ondei-scheiding in het geheel niet tot uit drukking komt. Alle gemeenten van 50.000 tot 250.000 inwoners krijgen 45 gulden per inwoner, precies vijf gulden meer dan een gemeente met tweeduizend inwoners! Ontoereikende vergoedingen Volgens het ingediende wetsontwerp zullen de kosten van het onderwijs en van de sociale zorg voor rekening van het rijk worden genomen. Wethouder Bakker wees ons erop, dat dit geen integrale vergoeding betekent van deze kosten, integendeel. Dit zou alleen mogelijk zijn wanneer deze uit gaven bij het rijk konden worden ge declareerd. Men volgt echter ook hierbij het systeem van normbedragen. Wijs ge worden door de ervaringen opgedaan bij de overeenkomstige regelingen voor de po litiekosten, de Bescherming Bevolking en de kosten van het kleuteronderwijs, rekent men er in Haarlem op, dat de kosten van het onderwijs slechts voor de helft en die van de sociale zorg voor tachtig percent zullen worden vergoed. Alleen reeds de correcties op de tegen elkaar wegvallende bestanddelen van de gemeentebegroting (zoals de compensatie voor de personele en de grondbelasting welke men thans nog ontvangt, de inkomsten van andere ge meenten voor het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs) leveren een nadeel voor Haarlem van een kwart miljoen op. Op z'n gunstigst kan men stellen, dat van het bestaande tekort van zes miljoen over enige jaren ongeveer een miljoen zal worden gedekt door de hogere uitkering van het rijk, .aximaai drieëneenhalf mli- joen door vergroting van de inkomsten uit het eigen belastinggebied der gemeente, terwijl men dan nog anderhalf miljoen zal moeten schrappen. Dit betekent, dat de gemeenteraad een dubbel zware last aan de burgerij zal moeten opleggen, namelijk aan de ene kant het verhogen van be staande of scheppen van nieuwe belas tingen, aan de andere kant een aanzien lijke vermindering in de gemeentelijke voorzieningen. „Bijzondere omstandigheden" Maar hoe staat het dan met de „bijzon dere omstandigheden", waarmee in de toe komstige financiële verhouding tussen rijk en gemeenten rekening zou worden ge houden? Hiervan nu is in de memorie van toelichting niets in concreto terug te vin den. Weliswaar worden enkele van die „bijzondere omstandigheden" genoemd, zo als de centrumfunctie van een gemeente of de noodzaak om te industrialiseren dan wel de bodemgesteldheid of de bijzondere groei en samenstelling der, bevolking. Maar welke rechten men daaraan kan ontlenen wordt in het wetsontwerp niet om schreven. Veeleer wil men het'resultaat af wachten van de genoemde schaalbedragen per inwoner en de ontwikkeling van in komsten en uitgaven der gemeenfen gade slaan. Komt een gemeente daarmee niet uit en bij de grootste vier gemeenten is het verschil tussen het schaalbedrag per inwoner (vijftig gulden) en de werke lijke uitgaven (negentig tot honderd gul den per inwoner) zo groot, dat geen enkele „verfijning" daarvoor soelaas kan bieden dan bestaat de mogelijkheid op een aan vullende bijdrage. Deze aanvullende bij drage betekent in feite toezicht door het rijk gedurende een periode van drie jaar. Daarna zal beslist worden of een hei-zie- ning van het schaalbedrag gewenst is. Zo als altijd in dergelijke regelingen is de geest waarin de nieuwe financiële ver houding zal worden toegepast belangrijker dan de letter der wet. Die geest nu voor spelt, naar de termen van de memorie van toelichting te oordelen, niet veel goeds. De minister schrijft onder meer „dat de ge meenten de tering naar de nering moeten zetten, ook als niet aan op zichzelf ge rechtvaardigde verlangens kan worden voldaan". En Gedeputeerde Staten krijgen in het voorbijgaan eveneens een lik uit de pan omdat hun toezicht vaak niet scherp genoeg zou zijn geweest. Er wordt dan ook duidelijk gezinspeeld op een ombuiging van het goedkeuringsbeleid. waarvan het rijkstoezicht op de gemeenten die een aan vullende bijdrage ontvangen een essen tieel onderdeel vormt. Het is waar, dat het „eigen belastingge bied" de regering is overigens nog niet tot een duidelijke uitspraak gekomen om trent de daaraan te geven vorm bedoeld is als een mogelijkheid om de gemeenten in staat te stellen een eigen beleid te voe ren ten aanzien van die zaken welke als een soort „extraatje" boven de normale gemeentelijke voorzieningen zijn te be schouwen. Van die opzet, aldus wethouder Bakker, komt niets terecht omdat de ge meentelijke belastingen niet eens vol doende zullen blijken om tezamen met de uitkeringen uit het Gemeentefonds het huidige verzorgingspeil in stand te houden. CARTERSVILLE (Reuter) Een rech ter te Cartersville in de Amerikaanse staat Georgia heeft een 31-jarige neger tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld om dat hij in twee winkels twee blanke vrou wen in het gezicht heeft geslagen. De rechter zei na., het uitspreken van het vonnis: „U mag blij zijn dat u de gele genheid wordt geboden uw straf uit te zit ten." Advertentie f FIAT 500 heeft alles voor - ook de prijs 4 pers. 16i/4 P.K. met ver warming en defroster ƒ3799.- Haarlem - Telefoon 14160 Bloemendaal - Telefoon 54601 Tentoonstelling alle FIAT-typen op a.s. donderdag, vrijdag en zaterdag BIMIJ-terrein t.o. Marktplein, IJmuiden HAARLEM Artsen: Men raadplege, bij afwezigheid van de huisarts, uitsluitend per telefoon, firma Mathot, telefoon 11990. Dierenartsen: J. Beijers, Raamsingel 28, telefoon 13164. Tandartsen: J. van Iiartesveldt, Staten Bolwerk 12, telefoon 14098. Apotheken: Marnix-apotheek, Marnix- straat 65, tel. 56357; firma Loomeijer en zoon, Barteljorisstraat 11, telefoon 10175; Apotheek Klinkhamer, Koninginneweg no. 69, telefoon 11596. BLOEMENDAAL Zelfde regeling als afgelopen zondag. HEEMSTEDE Artsen: J. J. van Luin, Bronsteeweg 76, tel. 34445; L. Wijnberg, Beethovenlaan 36, telefoon 35734. Wijkverpleegster: zuster G. Verduin, Meer en Boslaan 23, tel. 39509. Tevens vrijdag 8 mei (6 tot 11 uur). Apotheek: Heemsteedse apotheek. Bin nenweg 98, tel. 38197. Teven- ma 18 uur).

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 19