Nationale staking in Frankrijk eerste sinds een jaar Prof. Bee! krijgt vandaag het antwoord van mr. B urger and ré a OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Spoorwegstaking van 24 uur vlak voor lang weekeinde HET WEER VLOERBEDEKKING Schravendijk Feestelijke intocht van de Sjah in het zonovergoten Londen Herstel van de brede basis wordt zeer onwaarschijnlijk geacht Moederdag MODERNE In de krant van heden: ejore you my, Op Hemelvaartsdag niet altijd regen Hogere middag- temperaturen Herter gaat vóór Genève nog met Adenauer overleggen Verrassend oponthoud van enkele uren in Bonn gr koulslraaf 163 Noorse onderhandelaars bij de Walvisvaartmaatschappij Engeland heeft Amerikaanse H-bommen „in bruikleen" Frans Hals ontdekt? Vloerenhuis „LIN0RUB SOLEX DE LUXE de beste polisbrenger Het woord is aan crisis Voor MOEDERDAG naar MEIJER'S LEDERWAREN N.V. 73e JAARGANG No 250 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (0 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendapiein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks WOENSDAG 6 MEI 1959 Haarlems Dagblad 304e JAARGANG No 98 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, t. n. v. Plaarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman PARIJS (UPI) In middernacht is in Frankrijk een spoorwegstaking van 24 uur begonnen. Het is de eerste grote nationale staking sedert generaal De Gaulle in juni van het vorig jaar aan de macht is gekomen. De oproep om te staken is uitgegaan van de door commu nisten bestuurde C.G.T. en een kleinere, onafhankelijke bond van treinbestuur ders. Van deze bonden zijn ongeveer 18.000 man locomotiefpersoneêl lid. De totale bemanning der Franse locomotie ven is 24.000. De spoorwegen verwach ten daarom dat de dienstregeling voor ongeveer een kwart kan worden uitge voerd. Voorrang wordt gegeven aan de exprestreinen voor de lange afstand Verwacht werd dat de zesduizend man die niet bij de twee genoemde bonden zijn aangesloten, normaal op hun werk zouden verschijnen. Deze zesduizend man zijn geen lid van een vakbond of behoren tof de socialistische of de rooms- katholieke vakbond, die weigeren aan de staking deel te nemen, daar zij menen dat de mogelijkheden voor onderhande- liing nog niet zijn uitgeput. De stakende bonden hebben een groot aantal eisen. De belangrijkste daarvan ziin: 44 uur loon voor een werkweek van 40 uur, geUjk loon op de stoomlocomotie ven en de elektrische locomotieven en ver hoging van de toeslagen en pensioenen. Het pro-gaullistische dagblad Paris Presse noemt de staking de eerste groot- Pag. Uit stad en omgeving7, 9, 17 Van Mensen en Dingen9 Agenda5 Feuilleton5 De Kleine Wereld 3 Op de Praatstoel3 Economisch nieuws2 Televisie en Radio5 Sport15 Foto-pagina 11 Op morgen, Hemelvaartsdag, zal ons blad niet verschijnen. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 SUèDE DAMESJASJES IN KLEUREN (Van onze weerkundige medewerker) De bewering dat het op Hemelvaartsdag in ons land altijd regent, is algemeen be kend. In De Bilt heeft men enige jaren geleden de Hemelvaartsdagen over de laatste vijftig jaar in ons land eens onder de loep genomen, waarbij men tot de con clusie kwam dat deze bewering geen en kele grond van waarheid heeft. Ook ver leden jaar bleef het op Hemelvaartsdag vrijwel overal droog, een dag later regende het landurig plaatselijk meer dan 20 mm. In 1954 was Hemelvaartsdag (27 mei) zeer warm met temperaturen van 26 tot 29 C. Dit jaar is Hemelvaartsdag aan de vroege kant en hoge temperaturen zijn er niet te verwachten. De invloed van enkele in de buurt ge legen hogedrukgebieden kan droog en rustig weer teweegbrengen, al zal het nog koel blijven. Mei is koud begonnen, maar het is op merkelijk dat enige gemiddeld zeer warme en zomerse meimaanden toch met koud IJsheïligenweer begonnen zoals in 1940. Ook in 1943 en 1947 was de eerste week van mei koud met nachtvorsten waarna een plotselinge verandering naar warm en zomers weer voorkwam. Deze stille hoop koesteren wij ook nu want na 1947 is er nog geen enkele zo merse meimaand meer geweest. Verwachting tot morgenavond: Droog en overwegend zonnig weer met hogere middagtempe. raturen. Vannacht nog hier en daar nachtvorst. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuid. Volledige weerrapporten op pagina twee scheepse poging om de lonen te ontdooien. Tot vandaag was het algemeen bestand aan het industriële front vrijwel nage leefd sedert De Gaulle elf maanden gele den aan de macht is gekomen. De staking komt voor vele reizigers op een ongelegen ogenblik. Miljoenen men sen willen de stad uit, omdat zij een lang weekeind voor de boeg hebben. Na Hemel vaartsdag is het de dag van de overwin ning, een nationale feestdag. Met trucks van het leger en met parti culiere bussen worden noodverbindingen onderhouden tussen Parijs en de voorste den. Uit het station Saint Lazare vertrok vanochtend vroeg slechts een enkele trein. Uit het Gare de Lyon vertrokken slechts twee van de zes forensentreinen. UTRECHT (ANP) Met het oog op de staking bij de Franse spoorwegen zal van daag een aantal treinen niet lopen. Opge heven worden de T.E.E.-treinen 128 Am sterdam-Parijs; vertrek 13.28 uur, 148 Amsterdam-Parijs; vertrek 18.04 uur, 103 ParijsAmsterdam; aankomst Amster dam 13.14 uur, 128 Parijs-Amsterdam; aankomst Amsterdam 23.18 uur, voorts de D-treinen 120; vertrek Amsterdam 7.24 naar Parijs en 117 AmsterdamParijs, aankomst Amsterdam 18.46 uur. Er zal beperkt gereden worden op het traject Amsterdam-Brussel. De D-trein 126 Amsterdam-Parijs en verder, vertrek Amsterdam 10.06 uur, gaat wel naar Pa rijs, maar niet door naar Ventimiglia. (In 't bericht van onze correspondent te Parijs (Morgen spoorwegstaking in Frankrijk) op pagina 3 van ons blad van dinsdag stond dat een der grieven van het personeel was dat op sommige secondai re lijnen het aantal machinisten van een op twee wordt gebracht. Dit moet zijn van twee op een. Red.). (Van onze parlementaire redacteur) Het lijkt alleen maar tijdverlies dat prof. Beel nu eerst weer wil weten wat het oordeel is van mr. Burger (P.v.d.A.) over het regeringsprogram, waaruit dan langdurige onderhandelingen zouden kun nen voortvloeien tot herstel van de brede basis. Maar voor het lot van het toekomsti ge kabinet is het antwoord van mr. Bur ger in elk geval heel belangrijk. Want het initiatief van prof. Beel heeft een diepere grond. Een deel van de aanhang van K.V.P., A.R. en C.H.U. wenst nog steeds samen werking met de P.v.d.A. Als de P.v.d.A. bij voorbaat buiten het kabinet wordt gehouden, is die aanhang ontevreden. De P.v.d.A. heeft er dus belang bij de indruk te wekken dat zij door de andere par tijen van samenwerking wordt uitgeslo ten. Maar als door de vraag van prof. Beel blijkt dat de P.v.d.A. niet aan de kabinetsformatie kan of wil meewerken omdat zij zich niet kan verenigen met het regeringsprogram en eisen stelt die voor de andere partijen onaanvaardbaar zijn, dan wordt een kabinet zonder socia listen in ruimere kring aanvaardbaar. Dan wordt het gemakkelijker ministers aan te trekken omdat het kabinet dan kan rekenen op een grotere morele steun in de kring van K.V.P., A.R. en C.H.U. De basis van het kabinet wordt dan steviger. Daarom heeft prof. Beel willen weten hoe mr. Burger, de fractieleider van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer, denkt over enkele belangrijke punten van het rege ringsprogram, waarover de partijen van mening verschillen. In tegenstelling tot de andere partijen wil de P.v.d.A. niet meewerken aan de eventuele uitzending van dienstplichtigen naar Nieuw-Guinea. Zij wil voorts ver korting van de diensttijd van 18 tot 16 maanden, onafhankelijk van de resulta ten van het onderzoek van de deskundige, veelzijdig samengestelde commissie-Van Voorst tot Voorst. De P.v.d.A. wil, even als het N.V.V., een algemene loonsver hoging, terwijl de andere partijen, even als de' K.A.B. en het C.N.V., een vrijere (Van onze correspondent in Bonn) De nieuwe Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Herter, zal zater dag, op weg van Washington naar Genè ve, eerst nog Bonn aandoen. Hij zal daar tijdens een verblijf van enkele uren, be sprekingen voeren met bondskanselier Aadenauer en de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, von Brentano. Officieel is te Bonn meegedeeld, dat Herter een laatste overzicht wil krijgen van het westelijke standpunt voor het be gin van de conferentie te Genève. Het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde voorts dat Herter's be zoek aantoont hoe goed de Amerikaans- Westduitse verhoudingen zijn. Herter zou de wens te kennen hebben gegeven om voor de conferentie kennis te maken met Adenauer, die op zo bijzonder vriend schappelijke voet met Herter's voorgan ger Dulles staat. Aan de andere kant staat dat ondanks de te Parijs bekendgemaakte overeen stemming tussen de ministers van Bui tenlandse Zaken van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en West- Duitsland juist Adenauer doorgaat voor de man, die van soepelheid jegens de Russen niets wil weten. De Britten en de Amerikanen zouden willen trachten de Russen te Genève met wat meer flexibili teit te benaderen, zonder vérgaande con cessies te doen. Er is bij voorbeeld ook sprake geweest van een Amerikaans plan tot hereniging van Duitsland op de grond slag van een confederatie tussen de elf Westduitse en de vijf Oostduitse deelsta ten, een plan, dat te Bonn weinig instem ming ontmoet. Herter's bezoek bewijst in ieder geval welk een sleutelpositie de bondsrepubliek, en in de eerste plaats bondskanselier Adenauer, inneemt. loonvorming, een verschillende loonsver hoging per bedrijfstak, voorstaan. Er be staan voorts meningsverschillen tussen de P.v.d.A. en de andere partijen over de compensatie voor de huurverhoging in 1960, over de afschaffing van de melk- subsidies en nog andere punten. Het zou zeer moeilijk zijn, zoals mr. Bur ger heeft erkend, daaromtrent overeen stemming te bereiken. En ten slotte blijft er dan voor een samengaan van de P.v.d.A. en de andere partijen, de onover komelijke hindernis dat de P.v.d.A. eist dat de partijen en het kabinet in de ko mende vier jaar strikt gebonden zullen zijn aan hetgeen wordt overeengekomen. In Haagse politieke kringen acht men daarom een herstel van de brede basis zeer onwaarschijnlijk. Maar in theorie heeft prof. Beel de mogelijkheid ertoe ge opend. Het antwoord van mr. Burger wordt vandaag in spanning afgewacht. Advertentie Geschenken voor tel. 12393 De voorzitter en de directeur van de Noorse Walvisvaart Associatie, de heren Frithjof Bettum en Einar Vangstein, zijn in Nederland aangekomen voor bespre kingen met de Nederlandse Walvisvaart maatschappij. Zij beginnen vandaag in Amsterdam op verzoek van Japan be sprekingen met de directie van de Ne derlandse Walvisvaartmaatschappij. Het is niet bekend, of de Noren een nieuw bod zullen doen op de „Willem Barendsz". Vast staat, dat de directie van de Nederlandse Maatschappij niet van zins is over een bod te praten voor dat overeenstemming is bereikt over het vangstquotum, dat aan de Nederlandse walvisvloot zal worden toegewezen. De Nederlanders houden vast aan toewijzing van 8 percent. (Van onze correspondent in Londen) Het was stralend weer toen de Sjah van Perzië dinsdagmiddag zijn feestelijke in tocht in Londen maakte. In het Victoria station maakten de koninklijke familie en Prinses Margaret van Groot-Brittannië maakt een révérence voor de Sjah van Perzië, die dinsdag voor een driedaags officieel bezoek op het Victoriastation te Londen is aangekomen. Koningin Elizabeth begroette de Sjah met de woorden: „Welkom, wat een prachtig weer". de leden der Britse regering hun opwach ting. Daarna begon een rijtoer naar net historische hart van Engeland langs Whitehall, welke zo niet de charme, dan toch de breedte bezit van een Par ij se bou levard. Daarna zwenkte de stoet van open caleches en de drommen behelmde en bepluimde ruiters door de machtige Ad miraliteitspoort een van de mooiste la nen ter wereld binnen de kaarsrechte met prachtig geboomte en, voor deze ge legenheid, ook met bontgemutste garde soldaten in scharlaken uniformen afgezet te toegangsweg tot Buckingham Palace. De eremasten met de Britse en Perzische kleuren zetten alles in extra-gloed. De Sjah ontlokte overal waar hij voorbijkwam hartelijk gejuich. TEHERAN (Reuter) Perzië heeft de Sovjet-Unie meegedeeld dat het met het Russische voorstel voor een kernwapen- vrije zone in het Midden-Oosten zou in stemmen mits de mogendheden het eerst onder elkaar eens worden. LONDEN (Reuter) Het Amerikaan se tijdschrift „Newsweek" meldt dat de Verenigde Staten een beperkt aantal wa terstofbommen ter beschikking van de Britse luchtmacht hebben gesteld. De bommen zouden slechts mogen worden gebruikt na toestemming uit Washington. Het Britse ministerie van Landsverdedi ging heeft bevestigd dat de Verenigde Staten waterstofbommen aan Groot-Brit tannië hebben geleend. De bommen be vinden zich echter nog onder Amerikaans toezicht in opslagplaatsen in Groot-Brit tannië. Een woordvoerder zei dat de Verenigde Staten een gedeelte der waterstofbom men zullen leveren, die de Britse bom menwerpers bij het uitbreken van een oorlog met kernwapens nodig zouden hebben. „In de loop van de tijd zullen de Amerikaanse waterstofbommen door Britse worden vervangen, doch er wor den thans in Groot-Brittannië nog niet ge noeg waterstofbommen vervaai'digd om in de gehele behoefte der luchtmacht te kunnen voorzien", aldus de woordvoer der. Een parachutist, die boven Skolunde in de buurt van Kopenhagen tijdens een vlieg demonstratie uit een vliegtuig sprong, werd door de sterke wind in de richting van een spoorbaan gedreven en raakte met de touwen van zijn parachute verward in de bovenleiding van de elektrische bedrading. Op de leiding staat 1500 volt. Een te hulp geroepen helikopter trachtte hem te bevrijden, doch alle pogingen waren tevergeefs. Op de grond had men in tussen maatregelen genomen om het treinverkeer stil te leggen, doch men slaagde er ook van deze kant niet in, de ongelukkige valschermspringer te bevrijden. Eindelijk gelukte het de man zelf, zijn touwen kwijt te raken en hij viel naar beneden, geliLkkig zonder zich ernstig te verwonden. Inzet: de 36- jarige Heinz Kebbels, beroepsparachu tist, in z\jn benarde positie. De in Hilversum geboren Londense kunsthandelaar de tweeënvyftigjarige Leo nard Koetsier meent een schilderij van Frans Hals te bezitten dat 30.000 pond waard is en dat hem zelf zes weken ge leden maar 1.312 pond heeft gekost. Het schilderij, dat door Koetsier gekocht is op een veiling by Christie's waar het door een ongenoemd persoon was ingestuurd, heeft de naam „Het garnalenmeisje". Het is ge schilderd op een dik houten paneel van 30 bij 23 centimeter. Kunstkenners zeggen dat het schilderij veel overeenkomst vertoont met andere kleine schilderijen van Frans Hals en dat het gezicht overeenkomst heeft met het zigeunerkopje dat zich thans in het Louvre bevindt. „Het garnalenmeisje" is gesigna leerd F. Hals en de afwezigheid van de gebruikelijker volledige signatuur had bie ders tot voorzichtigheid gemaand. Advertentie gelegd door specialisten gaat langer mee 11 KL HOUTSTRAAT 76 - TELEFOON 12695 Advertentie DE VEILIGSTE BROMFIETS nu 375.— Off. Dealer: J. J. VAN KOOTEN Houtplein 18-20 - Tel. 16615 - 12000 Grote Houtstraat 140 - Tel 12349 (Ook op gemakkelijke betalingscondities) Advertentie polissen levert Sprenger, Telefoon 1-3-8-6-8 Advertentie GROTE HOUTSTRAAT 51 Grote keuze leuke geschenken voor MOEDERDAG DAMESTASSEN - KLEINE LEDERWAREN Anonymus: Als tijd geld is, hoe arm zijn dan de mensen die nooit tijd hebben! Op 5 mei 1949 werd te Londen door fees telijk gestemde vertegenwoordigers van tien regeringen het Statuut van de Raad van Europa ondertekend. Bij talloze bur gers van de betrokken landen werd daar door de hoop gewekt dat de eenwording van West-Europa aanzienlijk dichterbij was gekomen en dat het niet lang zou duren voordat deze haar beslag zou krijgen door de vorming van de „Verenigde Staten van Europa". Op 5 mei 1959, dus op de dag af tien jaar later, werd er aan die illusie bijzonder hardhandig een einde gemaakt. In Luxem burg vergaderde de Raad van Ministers van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal het tot dusver krachtigste in stituut van economische samenwerking tussen de zes landen van het „Kleine Europa" en daarbij werd bedroevend duidelijk hoe sommige van de deelnemende regeringen het Europese integratie-streven thans kortweg trachten te saboteren. De ministers waren bijeengekomen om met de Hoge Autoriteit van gedachten te wisselen over de vraag of er op de kolen- markt van de Gemeenschap een toestand van „klaarblijkelijke crisis" moest worden afgekondigd. Daarover is men het niet eens geworden, maar wel is de Ministerraad er in geslaagd, de hele wereld te doen weten dat er in de ontwikkeling van de Europese integratie, in de houding van de regeringen van enkele leden-landen ten aanzien van die integratie en in de feitelijke samen werking binnen het bij verdrag geschapen kader, een toestand van wel zéér klaar blijkelijke crisis is ontstaan! Op de keper beschouwd was de vraag, waar het bij de Luxemburgse besprekingen van gisteren en eergisteren om ging, niet of er maatregelen dienden te worden ge nomen ter bestrijding van de crisistoestand waarin de Europese kolenindustrie stellig verkeert. Want iedereen erkende, dat zulke maatregelen dringend nodig waren. Maar wél ging het om de vraag, welke instantie het recht heeft, die maatregelen af te kon digen: de Hoge Autoriteit (die daarbij dus rekening houdt met de belangen van de hele Gemeenschap) of de afzonderlijke regeringen (voor wie de eigen nationale belangen de doorslag geven). In dat licht gezien is het wel ergerlijk dat de Duitse regering die, zo lang zij er een Duits voordeel in zag, de E.G.K.S. geestdriftig heeft gesteund nu aandrong op een ak koord tussen de zes regeringen, waardoor de kwestie buiten het Gemeenschapsver drag om zou kunnen worden opgelost. Dit onbehoorlijke voorstel werd, zij het op iet wat passieve wijze, gesteund door de Franse delegatie, die het in ieder geval blijkbaar gemakkelijk vond, de kastanjes door Duitsland uit het vuur te laten halen; ter zake van de Franse staalprijzen heeft Parijs immers onlangs al getoond, zich zo weinig mogelijk van de Hoge Autoriteit te willen aantrekken. Bij dit alles dient men in het oog te houden dat het principe van de supra nationale volmachten der Hoge Autoriteit, dat gevaar loopt op deze wijze te worden ondergraven, juist voor de kleinere landen zo belangrijk is omdat het voor die landen de waarborg schept dat niet alleen hun belangen maar ook die van de grotere landen zo nodig ondergeschikt zullen wor den gemaakt aan het algemene belang van de Gemeenschap. Voor dat principe strijdt de Hoge Autoriteit nu en zij verdient daar bij dus de volledige steun van de Benelux- landen en Italië te krijgen. Gelukkig is reeds gebleken dat althans het Nederlandse lid van de Ministerraad, prof. Zijlstra, haar die steun op royale wijze heeft gegeven, en men kan slechts hopen dat zijn Belgische, Luxemburgse en Italiaanse ambtgenoten dezelfde houding hebben aangenomen. Intussen is de Ministerraad (we zouden bijna zeggen- natuurlijk) niet tot een defi nitief besluit gekomen. De zaak is uitge steld. Zoals ook de benoeming van een nieuwe Hoge Autoriteit al sedert drie maanden herhaaldelijk is uitgesteld. Zoals ook de beslissing omtrent een „Europese hoofdstad" al keer op keer is uitgesteld. Omdat de ministers en hun regeringen denken: komt tijd, komt raad? Of en wij vrezen dat dit juister is omdat althans sommige van hen hopen: van uit stel komt afstel? Ook dat zou typerend zijn voor de „klaarblijkelijke crisis" waarin de hele Europese gemeenschapsgedachte ver keert. Simon Koster Advertentie Gcd. Oude Gracht 78 - Tel. 16089 Gen. Cronjéstraat 12 - Tel. 50029 Enorme sortering CADEAU'S voor Moeder.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1