Teruggang van verleende kredieten bij de Herstelbank in 1958 Nyma leed verlies in 1958 Sterk gestegen winst Tetterode Panda en de Gomden Bijl op wdw hp! Voortgezette groei van het concern De Nederlanden van 1845 Valutapositie iets zwakker Wereldnieuws Droog maar nog koud weer Kredietruimte voor financiering van kleinere objecten noodzakelijk AVADA H.M.W. f 398 Mooi antiek De Weekstaat Fa. A, EVERTS WOENSDAG 6 MEI 1959 Duidelijke oplossing van politieke situatie in ons land gewenst99 Iets lagere winst bij Hollandia-Kattenburg Dividendvoorstellen De „Holland van 1859" binnenkort 100 jaar Vereenigd Bezit van 1894 c (Van onze financiële medewerker) HET JAARVERSLAG van de Herstelbank opent als gewoonlijk met een beschou wing over de financiële en economische toestand van Nederland welke voornamelijk betrekking heeft op de gang van zaken in het afgelopen jaar. Na hetgeen hierover in de verslagen van de grote banken en recentelijk in het jaarverslag van de Ned'er- landsche Bank is opgemerkt, volstaan wij met te releveren dat de directie van de Herstelbank een duidelijke oplossing van de politieke situatie in ons land gewenst acht omdat in de naaste toekomst de Nederlandse regering vermoedelijk voor problemen zal komen te staan, die grote besluitvaardigheid vereisen. Naar het oordeel van de Herstelbank kan immers niet worden ontkend dat, geheel los van de invloed welke van de bestedingsbeperkende maatregelen is uitgegaan, in bepaalde bedrijfstakken de toestand zorgelijk is, dan wel lijkt te zullen worden. Zorgelijk ziet de directie de situatie met betrekking tot de binnenvaart en de kustvaart .terwijl de ontwikkeling in de grote vaart en de textielindustrie met nauwlettendheid dient te worden gevolgd. Wat de ontwikkeling van het bedrijf van de Herstelbank aangaat, wordt mee gedeeld dat de kredietaanvragen, die voor inwilliging in aanmerking kwamen in totaal 29 miljoen gulden beneden het bedrag bleven, dat voor de verlenging van nieuwe kredieten beschikbaar was gesteld. De algemene teruggang van de industriële investeringen was hieraan niet vreemd. De Herstelbank zal zich, al dus het verslag, in de toekomst minder dan in het verleden het geval was, op de financiering van zeer grote projecten moeten gaan toeleggen en veeleer kre dietruimte moeten verschaffen voor de financiering van kleinere objecten dan schepen, tankinstallaties enzovoorts. Dit houdt verband met de structuur veranderingen welke in het gehele in dustriepatroon zullen gaan optreden als direct gevolg van het in werking treden op 1 januari 1959 van het E.E.G.-verdrag. Hoewel men zijn definitief oordeel voor lopig dient op te schorten, lijkt één ding wel als vaststaand te mogen worden aan genomen, namelijk dat in bepaalde be drijfstakken aanpassingen zullen moeten plaatsvinden. Terwijl in 1958 voor 29 mil joen gulden nieuwe ki-edieten werden ver leend, hebben de aflossingen 93 miljoen gulden bedragen, waardoor het bedrag der uitstaande contracten van 545 miljoen gulden tot 480.5 miljoen gulden is ge daald. Ultimo 1958 was hiervan 464 mil joen gulden, dat is 97 percent, opgeno men. De kredieten hebben in hoofdzaak betrekking op de chemische nijverheid, de metaalnijverheid, de scheeps-, vlieg tuig en wagenbouw, op het verkeer en het krediet- en bankwezen. Blijkens de winst- en verliesrekening is de brutowinst van 13.2 miljoen gulden in 1957 tot 18.9 miljoen gulden in 1958 geste gen. Na aftrek van onkosten, reservering van 2.3 miljoen gulden voor deelnemingen en debiteuren, toevoeging van 2.5 miljoen' gulden aan de extra-reserve en 2 miljoen gulden disagio en kosten geldleningen, blijft er een nettowinst over van 10.3 mil joen gulden, waaruit op de preferente aandelen 3,5 percent dividend wordt be taald, twee miljoen gulden wordt gereser veerd, en aan de Staat (als houder van de aandelen -A-) drie miljoen gulden wordt uitgekeerd. Tot en met 1957 werd de boekwaarde van de deelnemingen en debiteuren ver minderd met een reserve, welke ultimo 1957 42.4 miljoen gulden bedroeg. Van de ze reserve is thans een bedrag dat vol doende wordt geacht tot dekking van voorziene tegenvallers, overgebracht naar een reserve voor deelnemingen en debiteuren, welke op de balans is begre pen in de post „diverse crediteuren", ter wijl het restant, dat als vrije reserve kan Advertentie A VAD A HUIPMOTORHUIS 7. v. DEVENTER Schagchelstraat 24 - Tel. 17780 OOK VOOR ONDERDELEN dienen voor het opvangen van nog on voorziene tegenvallers, als „extra-reser ve" op de creditzijde van de balans is geplaatst. Naast het kapitaal van 300 miljoen gul den bedragen de op de balans voorkomen de reserves ultimo 1958 rond 50 miljoen gulden. In het jaarverslag komen ook dit maal belangwekkende beschouwingen voor over een aar.tal sectoren van het Nederlandse bedrijfsleven. Door de kostenstijgingen, die slechts ten dele konden worden opgevangen door een verhoogde bedrijfsefficiency, alsmede door scherpe prijsstelling is het exploitatiesaldo van Hollandia Kattenburg n.v. te Amster dam in het boekjaar 1957/'58 blijkens het verslag, gedaald tot 1.097.405 (v. j. 1.292.194). De bestaande marktverhou dingen noopten bovendien tot een nog grotere verscheidenheid aan artikelen, zowel naar grondstof als naar model. Deelnemingen brachten op 80.198 75.137). Uit de voorziening demoderings- risico kwam vrij 19.695 154.288), uit overige voorzieningen 243.185 (over 1957 werd hieraan toegevoegd 79.887). Bijzon dere baten beliepen 132.835 56.031). Na onder andere afschrijvingen op gebou wen en machines ad 451.525 438.713), belastingen ad 164.000 313.500), bijzon dere voorzieningen op goederen ad 233.571 (nihil) en bijzondere lasten ad 54.660 128.301) resteeert een saldo winst ad 469.682 481.234). Voorgesteld wordt, zoals gemeld, een onveranderd dividend van 1V2 percent. Als gevolg hiervan en mede door het droge najaar stegen de per balansdatum aanwe zige voorraden belangrijk. Een bijzondere voorziening werd noodzakelijk geacht. De gang van zaken bij de dochterondernemin gen en deelnemingen, die niet als verkoop organisatie optreden, was eveneens gun stig. Daar de uitbreiding van de bedrijvig heid dezer ondernemingen met eigen mid delen werd gefinancieerd bleven de totaal ontvangen uitkeringen beperkt tot 80.198. Commissarissen van Furness' Scheep vaart- en Agentuurmaatschappij n.v. te Rotterdam zullen aan de algemene verga dering van aandeelhouders voorstellen over het boekjaar 1958 een dividend van 25 percent uit te keren, waarvan reeds 5 percent als interimdividend is betaald. De n.v. Kon. Lak-, Vernis- en Verf- fabriek Molijn en Co. n.v. te Rotterdam deelt mede, over 1958 goede bedrijfsresul taten te hebben bereikt. Directie en com missarissen besloten aan de vergadering van aandeelhouders voor te stellen over dat jaar een dividend uit te keren over het in 1958 door herkapitalisatie vergrote kapitaal van 20 percent en wel als volgt: 10 percent in contanten of, naar keuze van de houder, in aandelen respectievelijk on- deraandclen, delend in de winst van 1 ja nuari 1959 af. Advertentie VINDT U BIJ ONS. Ronde mahonie tafels, ook uittrekbaar; secre taire, ladekastje, hoekkast, eiken dekenkist, mahonie stoelen enz., Zilver, porselein. Wij restaureren alle antiquiteiten. A. M U D D E - Gr. Heiligland 64 - Gasthuis- vest 45 - Telefoon 12223. Grootste scheepsschroef Bij Lips n.v. Ie D 'unen is onder grote belang stelling een vijfbladige scheepsschroef van 39 ton netto gewicht en van ongeveer 50 ton gietgewicht gegoten, welke de zwaarste lot nu toe gegoten scheepsschroef is van de wereldscheepvaart. De schroef heeft een doorsnee van 7'i nieter en is gegoten uit cunialbrons. een legering van koper, nikkel en aluminium. Hij is bestemd voor een supertanker van 72.600 ton deadweight van de Tidewater Associated Oil Cy te San Francisco. Dit schip wordt in Duinkerken gebouwd. De kunstzjjdespinncr\j Nyma n.v. te Nijmegen heeft over 1958, blijkens het verslag, een saldo exploitatierekening behaald van 3.265.219 (v.j. 4.677.266). Afschrijvingen vergden 3.501.627 3.267.356). Interest en bijzondere baten geven een nadelig saldo te zien van 301.237 208.671). Aan de reserve voor bijzondere voorzieningen wordt niets toegevoegd 200.000). Door afwikkeling van belastingaanslagen betreffende oude jaren kon per saldo een bedrag van 47.591 aan de reserve voor diverse risico's worden toegevoegd, terwijl daaraan werd onttrokken en ten gunste van de verlies- en winstrekening gebracht, een bedrag van 300.112, zijnde de per ultimo 1P58 vrijge komen reserve voor belastingen. Het resterende nadelig saldo van de verlies- en winstrekening ad 237.533 wordt eveneens ten laste van deze reserve gebracht. Deze paraisseert op de balans met 868.422 1.358.476). Opnieuw wordt het dividend gepasseerd. Over 1957 werd een winst behaald van 1.001.239. Dit bedrag werd geheel bestemd voor de vorming van een reserve voor diverse risico's. Voor de textielgarens was er een sterke prijsdaling in enkele exportgebieden. De prijzen aldaar bereikten door de in het Verre Oosten gegroeide concurrentie een dieptepunt, zoals in de naoorlogse jaren nog niet is voorgekomen. Het was in hoofdzaak de daarmee corresponderende opbrengstverlaging, die ter zake een ne gatief resultaat tot gevolg had. De produktiecapaciteit werd ook in 1958 ten volle benut. De aanloop der nieuwe spinmachines ondervond vertraging, in verband met enkele inmiddels opgelos te problemen van chemische en construc tieve aard. Een aantal oudere spinmachi nes kon opmerkelijk worden verbeterd. Op grond hiervan verwacht de directie dat de onderhavige produktie in 1959 steeds Advertentie Chief Whip (Van onze financiële medewerker) Blijkens haar verslag over 1958 kan de Nederlanden van 1845 op een voortgezet te groei wijzen. De produktie van levens verzekeringen bedroeg 651,5 miljoen te gen 631,1 miljoen in het voorgaande jaar waardoor de verzekerde bedragen van 3,794 miljoen tot 4.166 miljoen zijn toe genomen. De rente-marge is opnieuw ge stegen. De gekweekte rente bedroeg in 1958 4,38 percent, terwijl de gebezigde ren tevoet bij de berekening van de nremie- reserve (de contante waarde van de ver plichtingen) 3 percent bedraagt, zodat er een marge was van 1,38 percent tegen 1,28 percent in het voorgaande jaar. De zichtbare eigen middelen vermeer derden van 78,7 miljoen tot 87,2 mil joen, mede door de opbrengst ad 4 mil joen van een aandelenuitgifte, die om streeks de jaarwisseling plaats vond. De technische (premie-) reserves zijn van 681 miljoen tot f 741 miljoen toegeno- Op 6 juni zal het een eeuw geleden zijn, dat in Dordrecht werd opgericht de n.v. Brandverzekering-Maatschappij „Holland" onder directie van de heren P. J. de Kanter jr., makelaar in granen, en K. J. J. Lotsy, minderjarige zoon van de toen malige minister van Marine. Sindsdien is de „Holland van 1859", zoals zij thans wordt genoemd, uitgegroeid tot een der meest vooraanstaande schadeverzekering maatschappijen in ons land. Uit het re cente samengaan van de „Holland" en de n.v. Levensverzekering Maatschappij „Utrecht" is een concentratie ontstaan, die praktisch alle verzekeringsbranches omvat. De belangrijkste overeenkomsten van samenwerking werden gesloten met de n.v. Haarlemse Brandverzekering Maat schappij, de 's Hertogenbossche Brand waarborg Maatschappij, de n.v. Algemee- ne Verzekering Maatschappij „Merwe- de", de n.v. Zaanlandsche Assurantie Compagnie voor Brand en Binnenlandsche Vaart en de Groninger Brandwaarborg Maatschappij. De „Holland", die haar hoofdkantoor te Dordrecht heeft, beschikt thans over kantoren te Haarlem, 's Her togenbosch, Zaandam, Groningen, Zeist, Maastricht en Amsterdam. Daarnaast is de „Holland" in het buiten land gevestigd of vertegenwoordigd in Antwerpen, Brussel, Parijs, Bremen, Hamburg en Kopenhagen. Samen met de n.v. Assurantie Maatschappij „De Neder landen 1845" en de n.v. Nederlandsche Lloyd heeft zij vestigingen in Australië en Canada. In combinatie met hoofdzakelijk buitenlandse maatschappijen heeft zij ook belangen in de Verenigde Staten. men. De cijfers van de Indonesische doch termaatschappijen zijn ditmaal uit het verslag geëlimineerd. Desondanks ver toonde het bruto premie-inkomen van het concern een stijging van 211,4 miljoen tot 214,7 miljoen. Het totaal van de beleggingen steeg van 768 miljoen tot 823.5 miljoen, groten deels uit hypotheken, leningen aan de overheid, het bedrijfsleven en obligaties bestaande. De stille reserve, die het ge volg is van de waarderingsmethode dei- effecten, was ten gevolge van de stijging der beurskoersen eind 1958 groter dan ooit. De maatschappij blijft actief in de bouw van woningen en winkels. In 1958 kwa men 429 woningen en winkels en 12 gara ges in diverse gemeenten gereed, terwijl thans de bouw van 453 woningen en win kels en 17 garages in voorbereiding is. Van de winst ad 15.6 miljoen (vorig jaar 14 miljoen) wordt 2% miljoen (vo rig jaar 2,3 miljoen) voor belastingen gereserveerd en 1 miljoen (vorig jaar 3 miljoen) als extra dotatie aan het pen sioenfonds toegewezen. Na afschrijving van 2 miljoen (vorig jaar nihil) op het nieuwe hoofdkantoor gaat f 7,4 miljoen (vorig jaar 6.3 miljoen) naar de vrije reserve en ontvangen aandeelhouders 2,4 miljoen 150 per aandeel, evenals over 1957). De n.v. Lettergieterij Amsterdam v.h. N. Tetterode heeft in 1958, blijkens het ver slag, een bruto winst behaald van ƒ7.052.886 (v.j. f 6.340.543). Hiervan beliepen de resul taten der afdelingen 6.463.193 (ƒ5.679.599). De deelnemingen brachten op 589.693 660.944). Na aftrek van onkosten ad f 1.580.624 1.661.485), administratiekos ten ad 1.560.169 1.501.874), dotatie reserve diverse belangen ad 500.000 450.000) en afschrijvingen ad 645.792 (ƒ618.543) resteert als saldo winst ƒ2.766.301 2.108.641). Zoals bekend, wordt het dividend verhoogd van 13 tot 14 percent. Voor belastingen wordt 1.300.000 gereser veerd. In de eerste maanden van 1958 bestond in de grafische industrie een zekere terug houdendheid bij het plaatsen van opdrach ten. De laatste maanden vertoonden een belangrijke opleving, waardoor de achter stand kon worden ingehaald. De resultaten der afdelingen waren zelfs hoger dan in 1957. Hierbij dient opgemerkt te worden, zo zegt het verslag, dat er enkele bijzon dere faktoren waren, die de cijfers ditmaal gunstig beïnvloedden. Speciaal enige transacties die over enkele jaren liepen en waarvan de winsten grotendeels aan 1958 toevielen. De algemene onkosten werden wederom verlaagd. Een verdere verlaging in de toekomst is niet waarschijnlijk. Bij de ontwikkeling in de verpakkingsindustrie, speciaal in de levensmiddelenbranche, is het bedrijf ten nauwste betrokken doordat het machines voor de vervaardiging van moderne verpakkingen kan leveren. Aan sluitend hierop werd de levering ter hand genomen van machines voor het vullen en sluiten van deze verpakkingen en verder ook van wikkel- en etiketteermachines. Deze afdeling ontwikkelt zich voorspoedig. De dochteronderneming in Brussel neemt in betekenis toe en leverde opnieuw een belangrijke bijdrage tot de resultaten. Wei nig valt te zeggen over de toekomst in Indonesië. Het service-apparaat in Dja karta en Surabaja is nog intact, maar staat onder toezicht. Nog steeds zijn enige tech nische employés daar werkzaam. De doch terondernemingen in andere Aziatische landen zijn conjunctuurgevoelig en veelal afhankelijk van het verlenen van invoer vergunningen. De Franse dochteronder neming kon zich, ondanks devaluatie en invoermoeilijkheden, handhaven en sloot met een bescheiden winst af. Gestreefd wordt naar een uitbreiding van het werk terrein. De tweede buitengewone algemene ver gadering van aandeelhouders in de n.v. Vereenigd Bezit van 1894 heeft het voor stel tot wijziging der statuten met alge mene stemmen aangenomen. Daardoor wordt het statutair mogelijk aandelen van f 50.- nominaal uit te geven. meer tot de resultaten zal bijdragen. De produkten van de continufabriek bleven onveranderd goed en staan mede aan de spits der hoogwaardige garens. De afzet van textielgarens vertoonde aanvankelijk enige stagnatie, die gepaard ging met het oplopen van de voorraad. Tegen het einde van 1958 nam de voorraad weer af. Dit heeft zich ook in 1959 voortgezet. Thans is dan ook meer dan de produktie af geleverd en is de orderpositie bevredigend. De gerede afname van bandengarens gaf aanleiding tot produktievergroting, welke begin 1959 was voltooid. Daar nog niet aan de aanvragen kan worden voldaan staat de directie voor verdere omschakelingsmaat regelen teneinde de produktie in de ko mende maanden op het vroeger bestaan de hogere niveau te brengen. Ook de can- vasweverij dient te worden uitgebreid. De steeds voortgaande technische ontwikke ling heeft in de wereld geleid tot de ver vaardiging van bandengarens die met op merkelijk succes een tegenwicht vormen tegen garens uit nylon. Daar de maat schappij in deze ontwikkeling mede aan de spits staat worden voorzieningen getrof fen de produktie ook op deze garens in te stellen. 23. Joris ging het postkantoor binnen en kwam later weer naar buiten, triomfantelijk de gouden bijl ophoudend. „Ziet ge, Pan da", sprak hij, hier is de gouden bijl van Ammezole. Ge hebt me groot onrecht aan gedaan door te denken, dat ik die aan de kolonel had verkocht. Zoiets zou ik nooit doen, want dat zou oneerlijk zijn. Maar in dien ge me 'mns uw verontschuldigingen aanbiedt, ben ik bereid u te vergeven". „Ik bied je helemaal geen verontschuldigingen aan!", riep Panda kwaad. „Al heb je die bijl niet verkocht, je bent toch een be drieger! Je hebt kolonel Pulver voor een vergulde bijl laten betalen en dat is heel oneerlijk!" Dat vond de kolonel ook. Hij had juist ontdekt, dat er een bruin roest- vlekje de bijl ontsierde. En omdat op goud geen roest mag voorkomen, onderzocht hij dit plekje nauwkeurig. Toen was het hem al gauw duidelijk, hoe Joris hem bij de neus had genomen. „Verguldsel!", riep hij knarsetandend, „zo'n zwendelaar! Zo'n be drieger! Dat zal ik hem inpeperen!" En verwoed met de bijl zwaaiend, ging hij op zoek naar Joris. De kwaliteitsvermindering van de valu ta, die de verkorte balans van de Neder landsche Bank per 4 mei laat zien, moet grotendeels worden toegeschreven aan de betaling in dollars aan de Wereldbank. Goud en deviezen samen zijn weliswaar met 15 miljoen toegenomen, maar de convertibele valuta heeft een verzwakking ondergaan van 13 miljoen. In de goud voorraad kwam geen enkele wijziging. Dat de biljettencirculatie nog met ruim f 26 miljoen is toegenomen moet gezien worden als het resultaat van een aanwas en een reeds ingetreden vermindering. Im mers per 27 april is de afvloeiing begon nen, zodat na een voorafgaande stijging een inkrimping heeft plaatsgehad, waar bij men echter niet weet hoe groot de spits is geweest. Het saldo van de schatkist werd versterkt met 45 miljoen. Er heeft een overheveling plaatsgevonden van rente van staatsschuld naar de rekeningen van institutionele beleggers. In de afgelopen week moet voorts voor een zeer belang rijk bedrag aan schatkistbiljetten zijn ge plaatst. Het saldo van de banken is met 76 miljoen verminderd, maar na de re cente daling van het kasreservepercenta- ge van 10 tot 7 percent met terugwerken de kracht tot 22 april, mag gezegd worden dat de banken ondanks deze verminde ring van hun saldo toch op rozen zitten. Waren zij bij een percentage van 10 per- centg ebonden aan een saldo van 600 mil joen, thans is dit teruggebracht tot f 120 miljoen. De post andere ingezetenen laat een stijging zien van bijna 12 miljoen. Di verse rekeningen aan de creditzijde namen toe met bijna 3 miljoen. De voorschotten bleven onveranderd. Op de geldmarkt is de situatie ruim en verkeert men in af wachting van een verlaging van daggeld rente, die nu nog VA percent bedraagt. Geweld. De minister van justitie van de door communisten bestuurde staat Ke rala, V.R. Krishna Aiyar, is in Quilon, India, door anticommunistische beto gers aangehouden. Hij werd niet ge wond. De aanhouding was een protest over een incident, waarbij een auto van de communistische partij op een optocht, georganiseerd door de in op positie zijnde revolutionaire socialis tische partij was ingereden. Hierbij werd een man gedood. Monegask. Prins Rainier van Monaco heeft ex-koning Faroek van Egypte het Monegashisch staatsburgerschap ver leend. Hij zal thans alle voorrechten krijgen, die de bewoners van dit land genieten zoals vrijdom van belastingen en vrijstelling van militaire dienst. Een week geleden is Faroek in Mona co aangekomen. Gewillig. De van de zee afgesloten staat Afghanistan heeft als eerste de con ventie met betrekking tot de open zee, een van de vier die door de zeerecht conferentie te Genève vorig jaar wer den aanvaard, bekrachtigd. Overgang. Een der knapste Duitse raket specialisten in de Tweede Wereldoor log, dr. Friedrich Wigand, heeft de afgelopen twee jaar als bordenwasser gewerkt in het ziekenhuis van Calgary in Canada, waar hij in 1948 naar emi greerde. Toen hij er genoeg van kreeg, schreef hij een brief aan zijn oude vriend Wernher von Braun, de Duitse raketspecialist die in de Verenigde Staten werkt. Hij werd direct aange nomen. Decimalen. De Griekse regering heeft het decimale stelsel ingevoerd voor gewichten en maten. De meter heeft de plaats ingenomen van de tot dus ver gebruikte lengtemaat „pikki". Op 1 juli gaat het kilogram de Griekse „oke" vervangen. Aardbeving. Tass meldt, dat maandag als gevolg van een aardbeving op het Siberische schiereiland Kamtsjatka één persoon om het leven is gekomen. Verscheidene mensen werden gewond. Het centrum van de beving lag onder de Stille Oceaan. Opvolger. President Eisenhower heeft dinsdag de onderminister van Marine, William Franke, benoemd tot minis ter van dit departement. Franke zal op 1 juni de huidige minister van Ma rine, Thomas Gates, opvolgen. Hij is 65 jaar en sedert 1957 onderminister. Knippen cn scheren. De soldaten van Fi del Castro's leger raken de baarden en de lange haren kwijt die ze tot nu toe hadden aangekweekt. Zij hebben bevel gekregen zich te scheren en de haren te laten knippen. Deze beslis sing is door de baardmannen warm toegejuicht. Zij hadden hun haar al leen laten groeien omdat zij bij hun strijd in de bergen geen scharen en scheerapparaten hadden. Bagdadpact. De eerste gezamenlijke luchtmanoeuvres van Perzië, Pakistan en Turkije in het raam van de defen sieregelingen van het Pact van Bag dad, zijn dinsdag boven Teheran en Noord-Perzië gehouden. Zij stonden onder commando van de Britse gene raal Charles Johes, chef van de ge combineerde staf van het Pact van Bagdad. Cursus. In november zal in het laborato rium van Oak Ridge in Amerika de tweede cursus in kernreactor-techniek beginnen, die 'de Amerikaanse com missie voor kernenergie organiseert speciaal ten behoeve van buitenlandse studenten. Voor de oude cursus, die in februari begon zijn 26 studenten uit veertien landen ingeschreven. Voorgeschreven. Het Vaticaanse week blad Osservatore Delia Dominica meldt dat het heilig officie een r.k.-uitgever in Italië gemachtigd heeft een nieuwe uitgave van „Les misérables" van Vic tor Hugo te verzorgen. Het oorspronke lijke werk van de Franse schrijver blijft op de index. Voorgeschreven. De rooms-katholieke bis schoppen van de Indiase staat Kerala hebben besloten de 300 rooms-katholieke scholen van hun gebied in het komende schooljaar niet te heropenen tenzij „on rechtvaardige bepalingen" uit een nieuwe onderwijswet gewijzigd wor den. Zij verzetten zich met name tegen het voorschrijven van leerboeken en staatsbemoeiing met het werven van leerkrachten. Advertentie LOODGIETERS. BEDRIJF Hofdijkstraat 52 - Haarlem - Tel. 12181 lordensstraat 53 - Haarlem - Tel. 12730 BADKAMERS - DOUCHECELLEN Temperaturen puiten en binnenland heden morgen 7 uur Neerslag! laatste 24 uur Het K.N.M.I. deelt mee: Het weer in Ne derland blijft onder invloed van een ho- gedrukgebied, dat zich uitstrekt van Ier land via het zuidelijke deel van de Noord zee tot centraal Europa. In verband daar mede wordt voor morgen in ons land droog en overwegend zonnig weer ver- Den Helder wacht met iets hogere middagtemperatu- Ypenburg ren. Voor de komende nacht bestaat er Vlissingen echter nog een kans op nachtvorst. Ten Eelde noorden van het hogedrukgebied komen een tweetal storingen voor waarvan één voor de kust van Noorwegen, die lang zaam in noordoostelijke richting koerst. Achter deze depressie stroomt zeer koude polaire lucht naar het noorden van de Noordzee. In deze lucht vielen van morgen Oslo op de Shetlandseilanden sneeuwbuien. Een Kopenhagen tweede en vrij actieve depressie lag van- Aberdeen morgen tussen Groenland en IJsland. Ze Londen veroorzaakte flinke luchtdrukdalingen ten Amsterdam westen van Schotland. Door deze ontwik- Brussel kelingen verplaatst het hogedrukgebied in Luxemburg onze omgeving zich langzaam naar het Parijs oosten. WERKRAPPORTEN Twente De Bilt Eindhoven Stockholm ozo no no ozo no ono no nno Donderdag 7 mei Zon op 5.01 uur, onder 20.13 uur. Maan op 5.08 uur, onder 19.51 uur. Vrijdag 8 mei Zon op 4.59 uur, onder 20.14 uur. Maan op 5.37 uur, onder 20.51 uur. Maanstanden 7 mei 21.11 uur nieuwe maan. 15 mei 21.09 uur eerste kwartier. 22 mei 13.56 uur volle maan. 29 mei 9.13 uur laatste kwartier. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt Vlv. Z.-Limb. licht bew. Helsinki geheel bew. wzw zwaar bew. wzw zwaar bew. windst. onbewolkt wzw licht bew. windst. onbewolkt n onbewolkt ono licht bew. no zwaar bew. no half bew. n zwaar bew. ozo half bew. windst. licht bew. nnw zwaar bew. nno regen nno half bew. o zwaar bew. windst. 8 zwaar bew. windst. 8 onbewolkt windst. 8 onbewolkt zo 11 onbewolkt windst. 7 onbewolkt windst. 15 onbewolkt ono 10 Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Madrid Mallorca Algiers 6 7 6 6 6 5 5 5 6 6 6 1 3 8 4 7 7 12 8 15 8 8 7 zwaar bew. windst. 20 zwaar bew. windst. 12 zwaar bew. windst. 15 10 0 0 0 0,4 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,1 0 0 0 0 0 0 0 0 0,1 0 0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2