Uniek ulo-experiment op vijf Nederlandse scholen GASLICHT CONCOURS Eén per week GOUDEN TROUW SPINWIEL JONGE Kinderzangconcours in het Proveniershofje Onderwijs moet worden aangepast aan de praktijk van het leven Eretentoonstelling van werk van Jan Visser Gebr.H.enF. KIMMAN N.V. REINO CIRCUS TENTEN FEEST WOENSDAG 6 MEI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Uitslag gecostumeerde optocht in Aerdenhout Tweetal voor vacature van ds. D. H. Biesma \W/ Nagekomen predikbeurten voor Hemelvaartsdag Voor VERHUUR van do nieuwste OPEL's REINIGT REIN Ab van Egmond wint Ronde van Capitol Zeven dagen in en om Haarlem Herziening begrafenis rechten gevraagd Examens Op vijf ulo-scholen in ons land werkt het onderwijzend personeel sinds een jaar bijzonder hard aan een experiment, dat de verwezenlijking van nieuwe richtlijnen moet voorbereiden. In het kader van de bekende „Mammoetwet" zal men namelijk overgaan tot omschakeling van het uitgebreid lager onderwijs naar het middelbaar algemeen vormend onderwijs, MAVO genoemd. Daar dit niet van de ene op de andere dag op alle daarvoor in aanmerking komende scholen kan worden ingevoerd, heeft men de diverse originele ideeën eerst aan de praktijk willen toetsen. Voor het experiment is een aantal scholen uitgekozen dat wat aard en omgeving betreft onderling aanmerkelijke verschillen vertoont. Het gaat hierbij om de openbare ulo-scholen te Holten en Oosterbeek, de Th. Lancee-uloschool te Groningen, de openbare ulo-school „De Lijnbaan" te Rotterdam en de ulo-school van het Haags Genootschap. Alleen de laatste is een instelling voor het bijzonder onderwijs. Het geheel wordt geleid door het Paedagogisch Centrum van de Nederlandse Onder wijzersvereniging, dat op zijn beurt weer contact onderhoudt met het Nutsseminarium te Amsterdam. Het ulo-onderwijs moet meer worden af gestemd op wat de leerling werkelijk no dig heeft in zijn latere leven. Alle wetten der natuurkunde behoeft de schoolgaande jeugd niet te kennen. Beter is het als zij 'weet hoe met een stopcontact moet wor den omgesprongen en begrijpt waarom de draad in een elektrisch kacheltje rood gloeiend wordt na aansluiting op de elek trische stroom. Vroeger zag men in het onderwijs vooral een toetsing van de leer lingen aan bepaalde van te voren vast gestelde eisen. Tegenwoordig wil men de jongens en meisjes, die niet aan deze voorwaarden voldoen, toch een kans ge ven hun beperkte aanleg te ontwikkelen. Op deze wijze karakteriseerde de direc teur van de bij het experiment betrokken Haagse ulo-school, de heer J. F. Nijhoff, de ideeën welke men thans voor ogen heeft. Een belangrijke stimulans tot de ver nieuwing van het voortgezet onderwijs is het feit geweest, dat in de afgelopen zeven jaar het aantal leerlingen in deze sector met. niet minder dan 72 percent is toege nomen. Hierbij is het beroepsonderwijs niet inbegrepen. Voorts hebben de moder ne culturele en maatschappelijke eisen, die aan de mens-van-heden en vooral die van-de-toekomst worden gesteld, het be lang onderstreept van een gewijzigde in deling en opbouw van de leerstof. Men moet de leerlingen functioneler meer op het doel afgestemde kennis bijbren gen. Het onderwijs moet efficiënter zijn en onnodig energieverlies behoort te wor den voorkomen. Bovendien dienen maat schappelijke en culturele vakken meer de nadruk te krijgen. Dit gebeurt dan ook op de vijf scholen, waarmee niet gezegd wil zijn dat op an dere onderwijsinstellingen het tegenover gestelde het geval is. Maar bij de „vijf" gaat het gerichter en in onderling over leg. Er hebben regelmatig besprekingen plaats tussen de vakleraren, waarbij men nagaat welke stof moet worden behandeld en welke didactische methode toegepast. De wetenschappelijke adviseurs van het Paedagogisch Centrum hebben hierbij een belangrijke taak. Een voorbeeld van deze experimentele didactiek is de wijze waar op het taalonderricht wordt gegeven. Spraakkunst, woordjes leren en thema's maken hebben veel van hun oude dictato riale macht moeten prijsgeven. Lezen, spreken, begrijpen en doen begrijpen van de vreemde taal hebben de vroegere me thoden wat op de achtergrond geschoven. Culturele ontwikkeling Voor de culturele ontwikkeling bestaan er de vakken handenarbeid (met een ster ke artistieke inslag), tekenen en muziek. Op de Haagse school heeft men vijf uur per week voor deze vakken uitgetrokken, Advertentie De volgende prijzen werden voor de op koninginnedag door het Oranje comité Aerdenhout-Bentveld georganiseerde ge costumeerde optocht toegewezen: Groepsprijzen (meer dan 3 deelnemers): eerste prijs (8 pers.) groep no. 9 „Donald Duck"; tweede prijs (6 pers.) groep no. 5 ,De Kroon 50 Jaar"; derde prijs (10 per sonen) no. 24 „Veilig Verkeer". Eervolle vermeldingen: groep no. 25 (19 personen) „Verenigde Naties"; groep 16 (4 personen) „Zigeuners"; groep 1 (7 per sonen) „Muizen"; groep 17 (5 personen) „Tuinprinsesjes". Individuele prijzen (1 tot en met 3 deel nemers): eerste prijs no. 52 (1 persoon) .Negerin"; tweede prijs no. 103 (1 persoon) Geisha"; derde prijs no. 29 (3 personen) Pinkeltje". Eervolle vermeldingen: no. 93 (2 per- ior.en) „Alleen op de wereld"; no. 45 (2 personen) „Roodkapje met de wolf". De kerkeraad van de Christelijk Gere- 'ormeerde Kerk te Haarlem-Noord heeft in ie vacature, ontstaan door het vertrek van "Js. D. H. Bierma, op tweetal geplaatst de oredikanten J. J. Rebel te Murmerwoude en ds. S. van Zwoll te Kampen. waarbij dan tegelijkertijd een addertje on der het gras vandaan komt. Niet minder dan 640 uren namelijk komen de volgens deze nieuwe richtlijnen opgeleide leerlin gen achter op het „normale" schema. Voegt men daarbij de revolutionaire di dactische methodes, dan wordt het duide lijk dat ook op het gebied van de examen vragen voor deze jongens en meisjes het een en ander op de helling moet, willen zij niet het slachtoffer worden van de met hen uitgevoerde experimenten. Een even tuele wijziging in de opzet van het examen mag evenwel geen vereenvoudiging in houden. Zal dus de opleiding voor de be gaafde ulo-leerlingen aan de eisen van de nieuwe tijd worden aangepast, ook hun collegaatjes met geringere capaciteiten zijn in het experiment niet vergeten. Naast de vierjarige opleiding (in gewij zigde vorm), komt er een driejarige, aan het eind waarvan geen examen volgt en geen diploma, maar een certificaat aan de volhardende leerling(e) wordt uitge reikt. Hiermee kan men terecht bij een u.t.s. of maar dit is nog toekomstmu ziek staat de deelneming open aan een tweejarige opleiding op administratief ter rein, waarbij les wordt gegeven in de be diening van kantoormachines, in steno en eventueel in handelscorrespondentie. De splitsing van de leerlingen voor de drie- en vierjarige opleiding heeft plaats na het eerste leerjaar. Het ligt ook in de bedoe ling het onderricht in de Franse taal op de driejarige cursus te laten vervallen. Advertentie Waarom meteen zo uitvaren...? Als 2 of 3 VALDISPERTdra gees Uw zenuwen kalmeren en U daardoor Uzelf meester blijft? VALDISPERT is een zeker werkend, onschadelijk natnnr» produkt zonder reuk of smaak. Men raakt er niet aan verslaafd en het is ook hij groter hoeveel» heid onschuldig. Vergeet nooit: Vraag Uw apotheker of drogist. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Wilhel- minaplein. 10: Ds. van Dijl. Kapel Nieuw Vrcdenhof. 10.30: Ds. van Nieuwenhuijzen. AERDENHOUT. Dr. Ch. de Beus. Ned. Herv. Kerk. 10.30: BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 10.30: Ds. J. E. Drost. OVERVEEN. J. H. Stelma. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9: Vicaris J. M. Snijders. Geref. Kerk. 9: Ds. Flinterman, Den Haag. Chr. Geref. Kerk. 9: Ds. D. H. Biesma. Geref. Gemeente. 10: Ds. H. van Gilst. Geref. Kerk (vrijgemaakt). 9: Ds. J. J. Verleur. Oud Geref Gemeente. 9.30 en 15: leesdiensten. Nederl. Prot. Bond. Geen dienst. Rooms Kath. Kerk. Agathakerk. 7, 7.30. 8.30, 11.30 uur. Mariakerk. 7. 8.30, 10.30. 11.30 uur. Engelbewaarders. 7, 8.45 en 10.45 uur. Leerlingenkoren uit de vijfde en zesde klassen van een aantal Haarlemse scholen hebben gisteren deelgenomen aan het tra ditionele kinderzangconcours in het Prove niershofje. Voor de programma-indeling van deze wedstrijd was een nieuwe rege ling bedacht. De gelegenheid was openge steld tot. inschrijving in twee afdelingen. Naar eigen inzicht kon de leiding van elk schoolkoor hierover beslissen. Vier scholen achtten zich sterk genoeg voor de eerste groep en zes besloten uit te komen in de tweede afdeling. Het koor van de Sint Lucia-school uit de Kunst Zij Ons Doel richtte in het Huis van Looy een eretentoonstelling in van werken van de 80-jarige Haarlemse schil der Jan Visser. Deze expositie doet maar ten dele verslag van Vissers werkzaam leven, dat ook nog gewijd werd aan het leiden van de eerste schreden van ande ren op het moeilijke pad der beeldende kunst. Nog niet zo lang geleden mochten wij iets schrijven over een tentoonstel ling van werk van leerlingen op Vissers atelier. Enkele hunner bleken de kunst als vak gekozen te hebben. De zogenaamde amateurs waren voor mij overigens niet de minderen onder Vissers leerlingen. Misschien omdat zij meer genegen waren Visser te volgen in zijn sterkste kant: de objectieve weergave van de natuur. Vissers verbeeldingen liggen mij per soonlijk namelijk het minst, al toont hij in enkele zaken, waaraan de fantasie een groot deel had, wel hetzelfde kunnen als in zijn directer naar de natuur ontstane werk. Het liefste zijn mij zijn soms even breder en soms wel sfeervol geschilderde landschappen. Ik denk aan „Wintertuin- tje", „Regenzee" en „Huisjes in de mist" bij voorbeeld. Toch moet ook een Mankes- achtig schilderijtje van een konijn wor den geprezen, in het meer gedetailleerd geschilderde werk hangt veel af van de schoonheid van het gegeven zelf. De be perking tot het zwart en wit van tekenin gen en litho's deed Visser dan ook meest al wel goed. Zie maar eens zijn geteken de „Volksvrouw". Jammer eigenlijk dat we hier maar één kleurhoutsnede ont moeten, gezien het alleraardigste „Kees je aan de Zee". Want wanneer iets steunt op een goede tekening in het begin kan meer aandacht aan de kleur later worden geschonken. Die 'ekening is nooit weg, zo dat met verschillende kleuren geëxperi menteerd kan worden. Het lijkt me overbodig meer van Vis sers werk te noemen. Men mag het in Haarlem als bekend veronderstellen. Te meer waar het zo dóórgaat onder de han den van anderen, zijn leerlingen. Men ont moet vele reeds vertrouwde zaken op de ze tot 19 mei te houden tentoonstelling. Maar ook wordt een en ander uit particu lier bezit vertoond en daarvan verheugde mij behalve het genoemde konijntje het doek „Schelpenkar" het meest. Albert Helman schreef een ten geleide voor de catalogus en wijst daarin vooral op de be tekenis van het licht voor deze kunstenaar en naar zijn opvattingen voor de kunste naar in het algemeen: ..De kunstenaars- taak is: licht halen, licht maken, licht brengen". Bob Buys Advertentie Generaal de la Reystraat gaf een uitvoe ring van het vlotte liedje over de patriotjes en van het liedje over de meizon. De zang klonk wat agressief en ongetemd. De uit spraak was behoorlijk en het ritme bleef kernachtig. De jury, gevormd door mejuf frouw A. Michielsen, de heer O. Koop en door ondergetekende, kende dit koor een derde prijs toe met 324. punten. Als tweede koor in de eerste afdeling kwamen meisjes van de Sint Philomenaschool aan de Eem- straat voor een verrassing zorgen met door voordracht, klankgehalte en ritme uit nemende vertolkingen. Van een zeer goede uitspraak getuigde deze zang, vooral met het hazen-liedje (le prijs met 391 punten). De r.k. Opleidingsschool aan de Nieuwe Gracht kwam door klank, samenzang en ritmische zorg in aanmerking voor een tweede prijs met 326 punten. Een goede indruk gaf ook de Sint Josefschool aan de Herensingel, al bleven er wensen naar een afgeronder dictie en voordrachtsintensi vering (vierde prijs met 318 punten). In de tweede afdeling kwam de Jan Gij- zenschool uit de Bandoengstraat aan de spits te staan. Het koor, dat met „Kom nu met zang" en ,-,Heer Jezus heeft een hofken" een fraaie keuze had gedaan, kon met zijn doorvoelde, klankschone, zuivere en goed verstaanbare zang verdiend de eerste prijs behalen met 347 punten. De tweede prijs met 319 punten ging naar de meisjes van de Sint Theresiaschool,, in het bijzonder wel om het beschaafde klankgehalte voor „De Zilvervloot". De „Sint Willibrordusschool" aan de Overton- straat kon zijn derde prijs en het punten- aantal van 299 vooral verdienen met het Vastenavondlied, dat heel wat aantrekke lijker was dan het zeurige Damiaatjes-lied. Slechts drie punten minder behaalde de „H. Pius X-school", die verdienstelijk voor de dag kwam met een Valeriuslied en een Zuidafrikaans lied. Een troostprijs (met 273 punten) kreeg de Mariaschool uit de Ko ningstraat. De „Sint Liduinaschool" uit de Timorstraat was niet opgekomen. De fraaie wisselbeker voor de eerste af deling kwam tot de volgende bevrijdings dag in het bezit van de Sint Philomena school; de andere beker, bestemd als wis- selprijs voor de tweede afdeling, werd door de heer Leijse van het Centrumcomité van het Haarlems comité voor Nationale Fees ten bij de uitreiking der prijzen toever trouwd aan de Jan Gijzenschool. P. Zwaanswijk Advertentie ff ff Dagelijks schoonhouden van Kantoren Scholen en Werkplaatsen Tel. 16254 De bevrijdingsronde van Capitol, die gisteravond in Den Haag werd gehouden, is gewonnen door de plaatselijke favoriet Ab van Egmond. Samen met Jansen uit Nootdorp, die hij in de eindsprint de baas bleef, was Van Egmond met succes uit het peloton ontsnapt. De uitslag luidde: 1. A. van Egmond, Den Haag, de 50 kilometer in 1 uur 8 min. en 35 sec.; 2. J. Jansen, Nootdorp; 3. Th. Des- sens, Den Hoorn; 4. M. Breure, Rotterdam; 5. G. Bontekoe (Den Haag). De Sassen- heimer P. v. d. Lans werd tiende en G. Cuvelier uit Nieuw-Vennep elfde. De wedstrijd voor nieuwelingen over dertig kilometer werd gewonnen door de Sassenheimer Bert Zoet in een tijd van 43 min. en 52 sec. Henk Peters uit Heem- In 1868 werd ze geboren, mevrouw G. van der Reep Plagge. Nu is ze dus negentig jaar. Op 7 september zal ze eenennegentig worden. Ze woont in de Bakenesserstraat op 22 rood. Het is bijna aan het einde. De deuren zijn daar donkergroen en een beetje verveloos. Er staan geen auto's langs het trottoir geparkeerd en er zijn niet veel winkels. Het is een strakke, donkere, lage hui zenrij. Op numero 22 is geen naamplaatje. Alleen een koperen bel, die prachtig ge poetst is en juist daardoor zo opvalt. Mevrouw Van der Reep doet zelf open. Ze staat bovenaan de trap. Ze heeft een rimpelig gezicht, pien tere, kleine ogen achter een stalen brilletje. „Wat wilt u?" roept ze naar beneden. „Ja u mag boven komen, als u ten minste een net persoon bent". Er is boven een kleine ka mer, die weinig verschilt met die van andere oudere men sen. Er staat een vierkante tafel met een pluche kleed, het koper is allemaal blin kend gepoetst. Maar toch is er in deze kamer iets anders. Pas als de aandacht erop gevestigd wordt ziet men ze, de kleine ijzeren kettinkjes, die aai de lamp, die boven de tafel hangt, bevestigd zijn. Die dienen namelijk om de gasverlichting te regelen. Trekt men aan het ket tinkje met de letter A, dan kan men het gas aansteken, trekt men aan de Z dan gaat het uit. Al die jaren doet me vrouw Van der Reep dat nu al, iedere avond. In haar ka mers heeft nooit elektrisch licht gebrand. En waarom niet? Mevrouw Van dei- Reep legt het uit. Ze praat zachtjes, maar toch heel doordringend en beslist. Soms herhaalt ze de vraag en legt eer de nadruk op. „Waarom niet? Dat zit zo: toen ze jaren geleden hier naast ons elek trisch licht aanlegden, zei mijn buurman: kind als ik jou was zou ik er nooit aan beginnen, vooral jij met je twee meisjes niet. Het is doodeng met al die draadjes waar je steeds maar tikken van krijgt". Mevrouw Van der Reep steekt het licht aan, met een lucifer. Ze is een beetje trots en lacht gelukkig. Het gas floept aan. Even verandert er dan iets in de kamer. Een wat groen-geel licht ver spreidt zich. Het maakt de donkere meubels iets doffer, maar het rode tafelkleed vlak onder de lamp wordt feller rood. Het is mooi licht, dat past in dit vertrek en dat past bij de grijze mevrouw Van der Reep. Nooit heeft mevrouw Van der Reep er spijt van gehad dat zij geen elektriciteit liet aanleggen, hoewel die gas verlichting in 1953 bijna haar dood had betekent. Ze vertelt het, maar het wordt een beetje verward en lang verhaal. Soms zegt zij drie keer hetzelfde en soms slaat zij wat over. Vaak ook praat zij zo vlug, dat men het nauwelijks verslaat. Maar mevrouw Van der Reep, die het heerlijk vindt om het al lemaal nogeens te mogen vertellen, val je niet zo maar in de rede. Tenslotte wordt het duidelijk, dat een werk man het gaskraantje had open laten staan. Mevrouw Van der Reep had er niets van gemerkt en was rustig gaan slapen. Gelukkig rook de bietenstoker, die bij haar aan de overkant woont en die toevallig die avond langs kwam, een sterke gaslucht. Hij waarschuwde de politie. Mevrouw Van der Reep, die al bewusteloos was kon nog worden bijgebracht. „Ja", nu zucht ze even en strijkt door haar haar, „de bietenstoker heeft destijds met God's hulp mijn leven gered". Mevrouw Van der Reep vertelt nog veel meer, over de dag dat zij trouwde zij weet niet helemaal precies meer of het nu in Amster dam of in Groningen was, over kinderen en over haar „eigen huisje". Maar dat is niet allemaal na te vertellen. Wél is de laatste vraag die mevrouw Van der Reep bij de trap stelde: „Kom je gauw nogeens praten, want dan kunnen we nogeens lachen" heel gemakkelijk te be- --'•••norden. Der traditie getrouw houdt de Vespa Club Haarlem op Hemelvaartsdag een concours d'élégance. De twee afgelopen jaren werd dit scooterfestijn georganiseerd in Zandvoort doch het gebrek aan ruimte voor de deelnemers in de badplaats is er de oorzaak van, dat men dit keer Haar lem als trefpunt van al die scooterenthousiasten heeft gekozen. Er komen op Hemelvaarts dag afgevaardigden van 42 Vespa clubs in Nederland naar de Spaarnestad en voorts zal men gasten ont vangen uit Zweden, België en Duitsland. Donderdagmiddag om half één start het concours d'élé gance bij het Krelagehuis aan de Leidsevaart en ver volgens maakt men een tocht door de stad langs de vol gende route: Raaks, Ge dempte Oude Gracht, Ver- wuift, Ged. Oude Gracht, Spaarne, Damstraat, Grote Markt, Zijlstraat en Raaks. Na afloop van deze tocht volgt er in het Krelagehuis nog een groot thé-dansant. Wie overigens nog meer bijzonderheden over dit con cours wil weten en over het werk van de Vespa club in Nederland kan zich tot de heer J. Laane, Ter Hoff- steedeweg 9 in Overveen wenden, van wie wij een keurig mapje met allerlei Vespa-periodieken ontvingen, waarin alles over dit nuttige vervoermiddeltje te lezen valt. Jakob Mol en Zwaantje Mol-Klooster, die voordat zij zich in hun spoorwoning aan de Pijlslaan 98 B in Haarlem vestigden, in Hoogeveen, Meppel, Sappemeer, Echten, Bovenkerk,Veenendaal, Sant poort en Bloemendaal woon den, zullen zaterdag vijftig jaar getrouwd zijn. De heer Mol is van zijn negentiende af tot z'.in vijftigste hij kreeg vervroegd pensioen bij de spoorwegen werkzaam geweest. En ook zijn vader werkte al bij de N.S. De heer Mol, een vriendelijke heer, die er nog jong uitziet voor zijn vierenzeventig jaren, vertelt ons opgewekt iets over zijn leven. Hij werd in Staphorst geboren, eveneens in een spoorwegwoning. Zijn hele leven heeft hij dagelijks treinen voorbij horen rijden. Daardoor merkt hij het nu niet eens meer. Ook zijn vrouw Zwaantje heeft er geen erg meer in. Af en toe is het zelfs zo, dat ze haar man vraagt of de treinen nog wel geregeld langs komen. Alleen soms, héél soms. als mijnheer Mol niet in kan slapen, gaan die voorbij razende gevaarten hem irriteren. Maar dat is nogmaals de heer Mol legt er vooral de nadruk op een hoge uitzondering. „Ik zou nooit in een ge woon bovenhuis willen wo nen", zegt nu mevrouw Mol: „Ik houd van dit buitenhuisje, waar ik zo af en toe nogeens de tuin in kan wippen. Mijn man trouwens ook. Hij vindt het bovendien heerlijk om allerlei dingen in- en uit- elkaar te knutselen. Wat ik zelf voor liefhebberijen heb? O, ik brei veel en leg graag een kaartje". Als we mevrouw Mol op zoeken legt ze inderdaad net een patience. Dat doet ze wel meer 's middags om een uur of half drie, als mijnheer Mol zijn middagdutje doet. Voorts is mevrouw Mol nog !id van de vrouwenvereniging van de vrijzinnig hervormden en van de leesclub van de Partij van de Arbeid. Ze vindt het leuk om daar heen te gaan, om haar kennissen weer te ontmoeten, om met hen te praten over het weer, de kleinkinderen en allerlei andere dingen. De heer en mevrouw Mol hebben drie kinderen, Hen drik, Herman en Femmigje- Jantina en vier kleinkinderen Hanneke, Joke, Robby en Hendrika-Zwaantina. Alle maal komen ze nog geregeld naar de spoorwoning aan de Pijlslaan, naar oma en opa. Nu zijn daar de kamer en de keuken versierd. Overal han_ gen slingers, op de keuken deur hangt een schild, waar met gekleurde letters „Hulde aan het 50-jarig bruidspaar" op staat. Dat hebben ze alle maal met elkaar gedaan, de kinderen en kleinkinderen. En zaterdag zullen ze er weer allemaal zijn om met oma Zwaantje en opa Jacob het grote feest te vieren. Mevrouw G. van der Reep- Plagge bij haar gaslamp. Binnenkort zal de interna tionale circus-show op zijn eerste tournee door Neder land ook Haarlem bezoeken. Er worden van vrijdag 15 tot en met dinsdag 19 mei voor stellingen gegeven op het ter rein Den Hout bij restaurant Dreefzicht en dan kan men, zoals men ons schreef, genie ten van een echt internatio naal circusprogramma onder het motto „Mensen, dieren, sensaties". De hoofdschotel van deze show wordt gevormd door het optreden van artiesten uit Nederland, Italië, Spanje, Frankrijk, Duitsland. Oosten rijk, België en Engeland. Voorts zijn er diverse dieren- groepen zoals collecties beren, paarden en leeuwen. Dit schouwspel wordt opgevoerd in een grote viermastentent, die plaats biedt aan ongeveer vierduizend toeschouwers. De grote circuskaravaan zal in de loop van de nacht van 14 op 15 mei in Haarlem arriveren en de volgende morgen om acht uur zal men met de opbouw van de speel- tent en de stallen beginnen. Enkele uren later zal de spreekstal meester met een lange uithaal zijn „hoogge ëerd publiek" welkom heten en dan zal men dagelijks van vrijdag tot en met dinsdag tijdens twee voorstellingen per dag van pure circuskunst kunnen genieten. Lente wakkert de liefde aan. Dat is een waar ge zegde. Nu, in 1959, maar ook vijftig en meer jaar geleden. We merken het steeds weer, want er gaat bijna geen dag voorbij of er komt bij ons een telefoontje, een briefkaart of een brief binnen, waarin wordt verteld, dat het echtpaar zus-en-zo een halve eeuw getrouwd is en of er mis schien iemand kan komen om een praatje met de beide trouwe echtelieden te maken voor een stukje in de krant. En dat zouden we graag willen, want in de loop der jaren hebben we een diepe genegenheid voor gouden echtparen gekregen. Het wordt ech ter wat moeilijker als er acht, tien of soms nog meer oudere echtparen een bezoekje verlangen. Dan moet er een keuze gemaakt worden, dat is te begrijpen. Van nu af aan dus slechts één gouden echt paar per week. Het lot beslist. En voor die echte lieden, die dus geen plaatsje in deze rubriek krijgen, nu alvast een niet minder gemeende schrif telijke felicitatie. Tot en met zaterdag 9 mei wordt er op het gemeente- terrein aan de Spaarndamse- weg 86 in Haarlem een kam- peertentoonstelling gehouden, waarop men de laatste „mo de" op het gebied van tenten kan bezichtigen. Voorts treft men er talrijke accessoires aan, die bij het kamperen nu eenmaal onmisbaar zijn en verder bevinden zich dage lijks tot negen uur des avonds op het terrein een aantal deskundige mensen, die de aspirant-koper, de huurder of de gewone be langstellende met raad en daad zullen bijstaan. Zo is daar mevrouw Te Nuyl van het gelijknamige sporthuis, verder treft men er de be drijvige ANWB-bondstenten- verhuurder, de heer R. Do- zeman, en tentenontwerper Hans Golüke uit IJmuiden, die ons op rustige manier honderduit vertelde over al lerlei soorten tenten, die hij in de loop der jaren heeft uitgedokterd en, die dikwijls grote bekendheid kregen. Al met al een expositie, die voor degenen, die van plan zijn in de toekomst de vakantie kamperend door te brengen, van bijzonder groot belang is. En bovendien is men er jok alleen als nieuwsgierige rijker van harte welkom. Op zaterdag 2 mei werd er feest gevierd in het Hofje van Staats aan de Jansweg 39 in Haarlem. Voor het eerst in de 200-jarige geschiedenis van dit hofje had men name lijk een bewoonster in het midden, die niet minder dan 25 jaar geleden haar intrek in het hofje heeft genomen. Op 57-jarige leeftijd namelijk stapte de nu 72-jarige me juffrouw D. van Soest voor het eerst kamer 12 van het Hofje van Staats binnen en nog steeds is zij ook tegen woordig nog een zeer gezien bewoonster van het huis. Op 2 mei werd zij ter ge legenheid van deze unieke gebeurtenis door haar mede bewoonsters en door de re genten hartelijk gehuldigd, waarbij uiteraard de bloemen niet vergeten waren. Mejuffrouw Van Soest is vast van plan haar „record" nog scherper te stellen en op_ gewekt is zij begonnen aan haar tweede kwart eeuw. HOUTPLEIN 23 - TEL. 13850 - 11578 stede werd zevende. Het raadslid der gemeente Haarlem de heer J. Prikkel (Partij van de Arbeid) heeft schriftelijke vragen gesteld aan B. en W. over de verordening begrafenisrech ten, die op 1 januari j.l. van kracht is ge worden. Hij vraagt de verordening zoda nig te herzien, dat ook de minder draag- krachtigen in staat zijn om voldoende zorg te dragen voor de dekking der be grafeniskosten. Onder de minder draagkrachtigen be vinden zich velen die krachtens hun leef tijd en (of) gezondheidstoestand geen wer kelijke mogelijkheid hebben om hun be grafenisverzekeringen tot het nu gelden- Advertentie een glaasje jeugd! de kostenpeil te verhogen. Kunnen B. en W. aldus vraagt de heer Prikkel te vens onder de ogen zien of de overgangs bepalingen in deze verordening zodanig kunnen worden herzien dat een soepele overgang van de oude naar de nieuwe ta rieven kan worden verkregen? Is het ver der mogelijk om art. 18 van de verorde ning ook van toepassing te doen zijn voor de verschuldigde grafrechten? I.eiden. Doctoraalexamen geneeskunde II: M. D. van Houten, Den Haag: W. A. Kaasjager, Scheve- ningen: P. A. W. Lindenburg, Den Haag: G. W. H. Overdi.ikink, Katwijk aan Zee; J. M. van IJzer- loo. Rijswijk. Semi-artsexamen: mej. N. Bensink, Voorburg: mej. C. W. Thesingh, Nw.-Loosdrecht. Artsexamen: mej. T. Bakhoven. Rotterdam: J. H. Nieuwenhuijs, Dordrecht: H. van Rees, Vught. Doctoraalexamen Nederlands recht: C. B Oud- kerk, Voorburg.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 3