GRAMMOFOONPLAAT EAU DE COLOGNE B Alphenaar EUN's Adamski V.S. wijten vergiftiging van atmosfeer vooral aan Russen Adenauer zou Etzel als opvolger wensen en niet Erhard MOEDERDAG Bloemendag «té3» Russische proeven van laatste twee jaar vuiler dan alle Westelijke MOEDERDAG? loemenmagazijn ^Praatótoel 3 SMB Gevestigd in 2200 postkantoren Rente 3 Tot f 10.000,- rentegevend Bovendien: u kunt er practisch altijd terecht, zolang 't kantoor geopend is - dus ook na drieën! HET POSTKAh T00R UW SPAARBANK Kerkelijk Nieuws Geef Panamakanaal in gezamenlijk beheer c/Koec/erA £iefate Zijn partij geeft evenwel de voorkeur aan Erhard Paleis op de Dam mist een van de 13659 palen Moeder en dochter uit Hengelo terecht Vuurzee in Leidsendam Brand in rietopslagplaats sloeg ever naar villa en garage Frans Moonen benoemd tot adjunct-directeur WOENSDAG 6 MEI 19 5 9 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT WASHINGTON (AFP) De Ameri kaanse Commissie voor Kernenergie heeft dinsdag bekendgemaakt, dat de Russische kernproeven van de afgelopen twee jaar een zwaardere radioactieve neerslag heb ben veroorzaakt dan de Britse en Ameri kaanse proeven samen. In de periode van 1945-1951 werd door atoomontploffingen 760.000 ton radioactief stof gevormd. Van 1952-1954 steeg dit cijfer, voornamelijk als gevolg van Amerikaanse proeven, tot 3.800.000 ton, van 1955 tot 1956 tot 13.100.000 ton en in 1957 en 1958 tot 40.000.000 ton. Deze laatste stijging viel samen met de eerste Russische kernproeven, die volgens de Amerikaanse commissie „buitenge woon vuil" waren. Dr. Charles Dunham, directeur van de medische afdeling van de commissie voor kernenergie, heeft deze cijfers dinsdag voorgelegd aan een ondercommissie van het Amerikaanse congres, die een onder zoek instelt naar de gevolgen van kern ontploffingen. De democratische voorzit ter van de commissie, Chet Holifield, bracht, toen hij deze cijfers hoorde, in herinnering, dat bepaalde deskundigen in 1957 hadden verklaard dat 10.000.000 ton het maximum aan radio-actief stof was dat zonder gevaar in de dampkring kon voorkomen. Dr. Dunham verklaarde, dat volgens bepaalde theorieën door de toene ming der radio-activiteit in de dampkring het aantal gevallen van beenderkanker in de komende 70 jaar zal toenemen. Volgens dr. Dunham zal het aantal sterf gevallen en andere „tragedies" als ge volg van radioactiviteit de 2.000 per jaar bereiken indien atmosferische nucleaire proeven op het huidige tempo worden voortgezet. Dat zou het jaarlijkse aantal slachtoffers van militaire vliegtuigonge lukken en andere ongelukken, die betrek king hebben op 's lands verdediging, over treffen. Produkten van radio-actieve splijting, aldus Dunham, zoals strontium 90 van proeven, kunnen per jaar 500 „grotere of kleinere tragedies in de V.S. gedurende de volgende dertig jaar veroorzaken. Hij zei, dat hij' met „tragedies" bedoelde de getallen van kanker, leukemie, erfelijke defecten, miskramen „en dergelijke". LONDEN (UPI) Premier Harold Macmillan heeft zich dinsdag in het La gerhuis verweerd tegen een spervuur van vragen over radioactiviteit in de atmos feer, zowel van conservatieve als van so- cialistischë zijde. De vragen weerspiegel den de toenemende bezorgdheid in Enge land over de gevaren van besmetting van de atmosfeer door kernproeven. Macmillan zei, dat slechts een tot twee percent van de straling in de atmosfeer afkomstig is van nucleaire neerslag. On geveer 22 percent komt van x-stralen en verschillende industrieën, zoals de horlo ge-industrie. „Straling als gevolg van nu cleaire proeven hoeft nog geen reden tot bezorgdheid te zijn," zo zeide de minister. WASHINGTON (Reuter) Het comité voor oceanografie van de Amerikaanse na- Advertentie Ned. Herv. Kerk Beroepen te Niéuw-Lekkerland W. S. Tukker te Rotterdam. Bedankt voor Wad- dinxveen (vac. J. van der Haar) T. Lange- rak te Vinkeveen; bedankt voor het beroep van het breed moderamen van de classi cal vergadering van Dordrecht (voor bui tengewone werkzaamheden te Bolnes) D. Broeren, kand. te Slikkerveer. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Haarlem-Noord J. J. Rebel te Murmerwoude en S. van Zwoll te Kampen. Remonstr. Broederschap Tweetal te Amsterdam (vac. prof. dr. G. J. Hoenderdaal) F. E. van Leeuwen te Rot terdam en J .van Goudoever te Leiden. Baptisten Gemeenten Beroepen te Nieuw-Weerdinge Th. van der Laan, kand. te Stadskanaal. Geref. Gemeenten Bedankt voor Ridderkerk C. Molenaar te Leiden. Advertentie Van Nelle bestellen I 99 tionale academie van wetenschappen is van mening, dat een schip in volle zee waarschijnlijk de veiligste plaats is na een algehele kernoorlog. Tijdens een aan val zou een schuilkelder echter betere be scherming dan een oppervlakteschip bie den. Het is waarschijnlijk, dat door de ver dunning van de radioactieve bestanddelen het leven op grote diepte in de zeeën zelfs na een algehele kernoorlog voor het groot ste deel intact blijft. Dit betekent, dat op die plaatsen voedsel kan worden gevonden dat veel minder besmet is dan welk an der voedsel ook, aldus het comité. WASHINGTON (AFP) De Amerikaan se minister van defensie Neil McElroy heeft in een verklaring voor de Senaats commissie voor militaire kredieten impli ciet bevestiging gegeven van een persbe richt volgens hetwelk de vorige zomer bo ven het eiland Johnston in de Stille Oceaan twee warmtekernontploffingen door de Amerikanen zijn teweeggebracht. De op 31 juli en 11 augustus 1958 gedane proe ven genaamd „Teak" en „Orange" behoor den tot het programma van onderzoekin gen betreffende de constructie van de Zeus-raket van het Amerikaanse leger, die ter afwering van raketten moet dienen. Deze explosies zijn enkele dagen vooraf gegaan aan de 3 ontploffingen in de ru'm- te van het project „Argus" en waren veel krachtiger dan laatstgenoemde. Er waren namelijk waterstofbommen van minstens één megaton (gelijk aan een miljoen ton t.n.t.) gebi-uikt terwijl de „Argus"-proe- ven van de orde van een kiloton (duizend ton t.n.t.) waren. Advertentie Een passend geschenk voor Natuurlijk een EEN BLIJVEND GESCHENK Kruisweg 49 - Haarlem - Tel. 11532 NEW YORK (UPI) Oud-president José Figuères van Costa Rica heeft dinsdag in een redevoering voor de overzeese pers club in New York de suggestie gedaan, dat de Verenigde Staten het beheer over het Panamakanaal overdragen aan de Organi satie van Amerikaanse Staten (O.A.S.) en dat het hoofdkwartier van de O.A.S. van Washington wordt overgebracht naar de kanaalzone. De oud-president wees op de anti-Ameri kaanse stemming in veel plaatsen van Zuid-Amerika, een stemming die door de communisten wordt uitgebuit, en zei, dat het wenselijk zou zijn, dat de Verenigde Staten iets spectaculairs daartegenover stellen. Zoiets zou de overdracht van het Panamakanaal kunnen zijn. Voorts sprak Figuères, die zelf een vu rige tegenstander is van alle dictatuur, zo wel van links als van rechts, als zijn me ning uit, dat de nog bestaande dictaturen in de Dominicaanse Republiek, Nicaragua en Paraguay spoedig zullen bezwijken voor de „golf van vrijheid" die nu Zuid- Amerika overspoelt. Advertentip BLAUW-GOUD ETIKET Advertentie Van Nelle bestellen (Van onze correspondent in Bonn) De terugkeer van Adenauer in Bonn heeft geleid tot een heropleving van de strijd om het bondskanselierschap. Nog deze week zal de bondskanselier een on derhoud hebben met de minister van Economische Zaken, Erhard. Men ver moedt dat Adenauer Erhard wil bewegen om af te zien van een kandidatuur voor het kanselierschap, nu hij definitief voor de kandidatuur van Etzel, ae minister van Financiën, zou hebben geopteerd In besprekingen in Noord-Italië en tijdens zijn terugreis naar Bonn met Krone en Höcherl, de fractievoorzitters van de CDU en de Beierse CSU, die samen de grootste regeringspartij vormen, zou Adenauer dit onomwonden hebben laten blijken. Volgens Adenauer, aldus deze berichten, moet de samenstelling van het nieuwe kabinet, dat in september aan bod komt, bepaald worden door de buiten landse politiek. Wanneer Etzel kanselier wordt en von Brentano minister van Bui tenlandse Zaken blijft, zal de continuïteit van het beleid het beste gediend worden en zou het buitenland het meeste vertrou wen in West-Duitsland behouden. Etzel in het bijzonder acht hij de man, die de sta biliteit van de Westduits-Franse verhou dingen en de voortzetting van de Europe se integratie-politiek kan waarborgen. Etzel zou, met zijn ervaring als lid van de Hoge Autoriteit van de EGKS te Luxemburg, de aangewezen man zijn om de huidige integratie-politiek op ba sis van de Europese Economische Ge meenschap en de EGKS te handhaven. Erhard daarentegen geldt niet als zo'n uitgesproken voorstander van de Klein- Europa politiek, maar wordt sympathie toegedicht voor een uitbreiding tot de vrijhandelszone, waartegen vooral in Frankrijk veel verzet bestaat. Krone en Höcherl zouden Adenauer de afgelopen dagen hebben duidelijk ge maakt dat de grote meerderheid van de CDU - CSU Bondsdagafgevaardigden een andere mening is toegedaan. Zij zijn voor Erhard als opvolger van Adenauer om dat deze bij de verkiezingen in 1961 de man bij uitstek wordt geacht, die tot het kiezersvolk zou kunnen spreken en de CDU - CSU opnieuw aan een. zege kan helpen. Daarnaast geloven de fractiele den dat Erhard als kanselier eveneens in staat zal zijn de koers van de huidige succesvolle economische politiek te be palen. De strijd om het kanselierschap speelt zich ook af in een meningsverschil in de CDU over het tijdstip, waarop de nieuwe kanselier bekend moet zijn: de ene groep (pro-Etzel) wil pas na 1 juli een defini tieve beslissing, de andere (pro-Erhard) wil op korte termijn een beslissing, zodat een ieder op 1 juli, de datum waarop Adenauer tot bondspresident moet wor den gekozen, weet waaraan hij toe is. Op andermans brommers. De Rotter damse politie heeft een 16-jarige jongen in bewaring gesteld, die in enkele weken tijds twaalf bromfietsen had weggenomen, zes te Vlaardingen en zes te Hoek van Holland. Hij ging er tochtjes mee maken en liet ze daarna op straat achter. Advertentie Van Nelle bestellen Sinds enige tijd rust het paleis op de Dam in Amsterdam niét meer op 13659 pa len (u weet wel: het aantal dagen van het jaar met 1 ervoor en 9 erachter). Eén paal is namelijk uit de bodem gehaald voor een diepgaand onderzoek naar de toestand van het driehonderd jaar oude hout. Het paleis staat dus sindsdien op 13658 palen. Na het bezoek van het koninklijk paar in september zal het paleis ongeveer twee ëneenhalf jaar worden gesloten voor een grondige restauratie. Tot dusver kon bij onderhoudswerk rekening worden gehouden met het jaar lijkse verblijf van de Koningin en met de officiële gebeurtenissen en ontvangsten in het gebouw. De2e keer echter ziin de werk zaamheden zo ingrijpend, dat het paleis voor lange tijd gesloten zal worden. We gens het slopen en herbouwen van een aantal binnenmuren zal een deel van het meubilair elders worden opgeslagen. De restauratie zal onder leiding staan van de Amsterdamse architect prof. ir. C. Wege ner Sleeswijk. Overwogen wordt tevens in hoeverre men het werk aan de boven ste verdieping, dat in de zeventiende eeuw nimmer werd afgemaakt, kan voort zetten. Vlak voor de oorlog zijn belangrijke veranderingen aangebracht aan het in terieur. Deze restauratie had plaats, na dat Amsterdam het gebouw voor tien miljoen gulden aan het rijk had overge dragen. In het begin van deze eeuw zijn vele stemmen opgegaan om het paleis op de Dam evenals-vroeger weer als raadhuis te gebruiken. Evenals in de tijd van koning Willem I zouden dan een aantal vertrek ken kunnen worden gereserveerd voor de koninklijke familie. Het paleis, dat thans hooguit veertien dagen per jaar dienst doet, zou dan niet langer een dode hoek zijn in het hart van de stad, maar een le vende functie hebben. Het Amsterdamse stadhuis aan de Oudezijds Voorburgwal heeft als enige representatieve ruimte de raadszaal. Bij belangrijke ontvangsten nodigt het stads bestuur de gasten daarom meestal in het Stedelijk Museum. De bouw van een nieuw stadhuis aan het Waterlooplein zal in deze toestand verandering brengen. Maar eerst zal deze buurt nog moeten worden afge broken. Advertentie Gierstraat 75 - Telefoon 14858 Van zondagavond tot dinsdagavond heeft de Hengelose recherche ijverig ge speurd naar de 48-jarige mevrouw IJ. Grotendijk-Peereboom en haar 12-jarige dochtertje Herma, die zondagavond om zeven uur een straatje om gingen, maar niet terugkeerden. Gistermiddag stond het tweetal weer voor de huisdeur. „We zijn een paar dagen naar Duitsland ge weest", vertelde mevrouw G. de ver baasde politie. Advertentie Van Nelle bestellen Bij tijd en wijle produceert de mensheid met hartverwar mende originaliteit bijzondere exemplaren, die in de aardse dreven worden neergezet met de kennelijke bedoeling ons tot heftige gemoedsbewegingen te brengen. Het zou onbehoorlijk zijn, voorbeelden te noemen, dóch wel zij hierbij aange stipt dat er in uw en mijn onmiddellijke omgeving per soonlijkheden leven zonder welke uw en mijn bestaan be langrijk minder de moeite van het doorworstelen waard zou zijn. U kent ze ik ken ze. En hierbij wordt hun de nodige eer gebracht in de stilte van de gedachtenis. Doch één exem plaar dat op zeer speciale wijze voor de opluistering onzer dagelijkse uren zorgt en daarbij een grote actieradius bereikt, wil ik toch met name noemen: het is de heer Adams ki, de kenner van buitenwe reldlij ke werelden en reiziger in het heelal, die met een ver overende vrijmoedigheid zijn planetarische avonturen prijs geeft en op wiens vertelkunst men nooit tevergeefs een be roep behoeft te doen. De heer Adamski, die iets Pools en iets Amerikaans heeft, maar bovenal iets uni verseels, behoort tot de zeer weinige schepselen van onze aardbol die bewoners van Mars, Venus, Jupiter en an dere levensreservaten tot hun intieme kennissen mogen re kenen. Hij heeft in vliegende schotels gereisd, sinaasappelen van Venus gegeten, bronwater uit de bodem van Mars ge dronken en geredekaveld met inboorlingen van ver-verwij derde planeten. Ongetwijfeld heeft zijn naam iets symbo lisch: evenals onze stamvader uit het paradijs de toen nog niet in kaart gebrachte, woeste en ledige aarde als eerste be trad, heeft de heer Adamski als eersteling de voet gezet op de korstige bodems der onbe kende aarden, die als knik kers aan ons uitspansel hangen en waarvan buiten hem niemand weet hoe het er pre cies gesteld is. Afgaande op zijn ervaringen, behoeven wij ons niet onge rust te maken over de be perktheid van onze wereld. De kleine wereld blijkt een ont zaglijk grote te zijn, waarin ongedachte mogelijkheden tot ontspanning, vermaak en be zigheid zijn gelegen. De heer Adamski heeft onze ogen ge opend voor verten, die duize lingwekkend veel beloven en waarin wij onze steeds toe nemende vrije tijd tot ae laatste vezel zullen kunnen oppeuzelen. Dit alles echter staat en valt met de vraag, of de heer Adamski misschien Aduimski zou moeten heten met an dere woorden: of we hem op zijn woord mogen geloven, of niet. Het. is enigszins moeilijk, zijn verhalen voetstoots aan te nemen en ik kan me voorstel len dat sommige mensen ern stig twijfelen aan zijn waar heidsliefde. Doch dat hij erin slaagt, het leven wat meer kleur te geven dan er opper vlakkig gezien zit opgesmeerd, zal niemand willen ontkennen en wij mogen hem daarvoor dankbaar zijn, voor zover wij niet zelf in staat zijn geweest, die nieuwe kleuren te ont dekken binnen de grenzen van de wereld hier. Ik ken de heer Adamski niet, doch ik meen te kunnen be grijpen wat hem de ruimte in gejaagd heeft en waarom hij zijn heil heeft gezocht bij de Marsmannetjes en de Venus- vrouwtjes. Zo eenzaam als Adam vóór de rib-kwestie, zo verloren als Adam na de smadelijke vlucht uit het Eden, zo ontworteld als Adam bij zijn tocht door dis tels en doornen naar de grauwe horizon zo heeft on getwijfeld deze Adamski wan hopig gezocht naar een nieuw paradijs en wellicht uit ver raderlijke luchtspiegelingen die nieuwe wereld opgebouwd. Verjaagd uit Polen, kunstma tig geplant in Amerika, uit eeuwenoude generaties de be lofte naar het zonnige Kanaan meedragend, heeft Adamski de sprong gewaagd over de muur van de wereld heen in de on eindigheid van het planeta rium. En wie in de oneindigheid durft te springen, komt altijd vreemde dingen tegen Een man zonder vaderland, een Adam zonder Eva, bars tend van verlangen naar geluk en bevend van roeping tot het delen van dat geluk met an deren, komt tot zonderlinge dingen. Het zij de heer Adams ki vergeven, als hij ons blauwe bloemetjes op de mouw pro beert te spelden. Het zij hem eveneens vergeven, als hij zijn fantasie bestegen heeft en er mee op hol geslagen is. Want degene die weet, hoezeer in hemzelf dat verlangen naar het schone en 't vredige ontluiken kan in uren van verlatenheid en ongeluk, weet ook dat dit verlangen een scheppende macht is, die nergens voor stilstaat en de hoogste hinder nissen neemt. Adamski zou nooit een Ne derlander geweest kunnen zijn. Hoe spijtig het ook is, we moe ten vaststellen dat wij in onze volksaard niet de bruisende elevatiekracht kennen, die ons kan verheffen boven de wer kelijkheid en de wolken op momenten die de volheid van leven in ons tot gelding brengt. Wanneer die momenten in ons ontstaan, ontploffen wij niet. Wij vliegen niet naar Mars of Jupiter, wij persen ons niet in vreemde toestellen om het universum te doorkruisen neen. Wij gaan naar Roelofarends- veen. Maar wij hébben dan ook een echt vaderland en wij zijn geworteld in de vochtige bo dem tussen het lange gras. Wij zien de zeilende wolken als een beschermend plafond en de weerspiegeling van-het blauw in de vaarten als een veilig heid. Wij hebben fantasie genoeg doch wij zijn niet leeggesla- gen door de zweep van de po groms of losgerukt van onze wortels. Wij zijn niet verban nen en niet gedesillusioneerd door een dolle jacht naar dol lars over onze lichamen heen. Wij hebben in onze veilige, enge omperking van het Hol landse landschap nog enige levensrust bewaard opge tast in de ronde, zwarte sil houetten van molens en uit gelegd op eindeloze groene vlakten aan het water. En dan dat water bijna aan de oever overlopend in het riet, suizelend knabbelend aan de wallekant, spelend met een gering pontje cf een kreunen de roeiboot;. Of zwijgend dee moedig de zeilboot voortdra- gend zonder een enkel geluid. Dt alles kan men zien in Roelofarendsveen en daarom trent. Daar zal nooit een vlie gende schotel landen, daar zul len nooit Venusventjes neer dalen om de wereld van de ondergang te redden. Daar immers is de wereld al gered. Want daar is zij zo groot, zo wijd als het univer sum zelf. Voor Adam en zijn Eva voor ieder die droomt van iets dat hem ontstolen was en grijpt naar iets dat hem be loofd was geworden. Wij zullen de heer Adamski moeten beletten, naar Roelof- arendsveen te gaan. Want het zou kunnen zijn dat hij zou schrikken en van zijn wolk te pletter zou vallen midden op het weiland, tussen de aardse koeien. En dat zou jammer wezen. JLy &p de De adem van de tijd Als u de lijst zoudt zien van alle minis ters die sedert 1945 u en mij geregeerd hebben, dan zoudt u wel even raar staan te kijken, niet alleen om het aantal, doch vooral ook door de namen, want ik ben ervan overtuigd, dat een groot aantal van de nobele hengsten uit deze excellente stoeterij u voorbij zouden draven zonder dat u hqn zoudt herkennen. Dit is fraaie (al zeg ik het zelf) beeld spraak voor mijn vermoeden, dat enige tientallen van deze namen u slechts vage lijk bekend zouden zijn; dat u zoudt mom pelen „gunst ja, die is óók nog eens mi nister geweest" of dat u ze u hélemaal niet zoudt herinjieren, zodat de vraag naar uw lippen zou wellen: „is die het-óók ge weest? Daar weet ik niets meer van". Zo ziet ge maar weer eens, dat het laat ste en, in dit opzicht, beslissende woord alleen en uitsluitend de historie toebehoort. Dat blijkt nog lang niét iedereen te be seffen. Zelfs zij die dit, uit hoofde van hun ambt wél moesten begrijpen, doen dat blijkbaar niet, gezien de beschouwingen die velen hunner hebben gewijd aan de vraag, wat de heer Foster Dulles heeft be tekend voor de ontwikkeling der wereld gebeurtenissen. Geloof mij, mijneheren, dat is pas over een jaar of vijftig te bekijken, pas nadat wij hebben kunnen constateren of de politiek van Dulles blijvende ge volgen heeft voor de wereldsituatie en zo ja, welke. Verreweg de meeste staatslieden laten geen enkel spoor achter; zij verliezen korte tijd na hun terugtreden hun naam en na enkele jaren is er,niemand meer wien die naam iets zegt. Er zijn maar enkelen, die in het gehoor blijven liggen: Thorbecke, Groen van Prin- sterer, Treub, Ruys de Berenbrouck, Lely, Cort van der Linden, Colijn, Troelstra, Gerbrandy het zijn er wel wat meer, maar ik noem er maar wat, die in mijn gedachten komen. In ieder geval verdwijnt verreweg hel grootste deel in de oubliette, waaruit geen terugkeer mogelijk is. Zo is het zeker niet alleen bij ons in Nederland, het geval, doch overal. Die vlugge vergetelheid is al naar uw ge aardheid een tragische of een troost rijke zaak, maar in ieder geval moest zij de nieuwe heren tot bescheidenheid stem men. Quod non. Er is vrijwel geen onder hen, die zichzelf niet zozeer au sêrieux neemt, dat er voor de humor der betrekke lijkheid nog een plaatsje overblijft. Tenslotte zijn wij bijna allemaal zo; zien wij ons zelf en ons werk te weinig tegen de achtergrond van de tijd. Wij spannen ons in, op welke plaats wij ook staan, om van ons werk iets goeds en bijzonders te maken, zonder het besef dat er geen kor reltje of snufje van overblijft. Het ver waait allemaal op de adem van de tijd en het zakt, met onze naam, in de bodemloze schacht der vergetelheid. Ieder onzer tracht een uitzondering te zijn op de regel. Maar die regel zal wél uitmaken, dat het bij dit trachten blijft. Elias Advertentie Van Nelle bestellen Door nog onbekende oorzaak is gister middag brand uitgebroken in een opslag plaats van rietmatten van de firma De Graaf te Leidsendam. De brand liet zich zo ernstig aanzien, dat ook de brandwe ren van Voorburg, Rijswijk en Den Haag werden gewaarschuwd, die spoedig as sistentie kwamen verlenen. Een fraai Zwitsers houten herenhuis van de fami lie Fray en de garages en opstallen van het expeditiebedrijf Verwer, werden eveneens door het vuur bedreigd. Twaalf brandweerwagens, waarvan zes uit 's-Gravenhage en de overige uit Rijs wijk, Voorburg en Leidsendam, namen aan de blussing deel. Tegen het rieten dak van de ongeveer honderd meter ver der staande villa werden tienduizenden li ters water gespoten. Het dak was in brand geraakt door overgewaaide vonken van de rietstapels. Ten slotte ging men er toe over het smeulende riet van het dak te halen. De bewoners van de villa waren met vakantie. Van de rietmattenfabriek zijn het groot ste deel van de voorraad riet en een werkplaats verbrand. In de schuur stond een vrachtauto. Men heeft deze kunnen redden, evenals de vrachtauto's van de ernaast gevestigde expeditie-onderne ming. Voorts brandde een werkplaats van een onderneming ernaast, de Smitsvonk n.v. uit. Het nablussen van het hardnekkig smeulende riet vergde veel tijd en water. Tientallen verkeersagenten hadden handenvol werk om het verkeer om te leiden en om het talrijke publiek tegen te houden. Aanvankelijk hadden de hard zwoegende, zwartgerookte en soms drijf natte brandweermannen veel hinder van de publieke belangstelling. Enige huizen in de omgeving moesten ontruimd worden omdat er groot gevaar bestond dat de brand zich nog verder zou uitbreiden. De rietmattenfabriek is enige jaren ge leden ook al eens een prooi der vlammen geworden. De brand is vermoedelijk ontstaan doordat kinderen met vuur hebben ge speeld. De villa heeft grote waterschade opgelopen. Conservatorium Atnsterdam Aan het Conservatorium der Vereniging Muzieklyceum te Amsterdam is de heer Frans Moonen met ingang van 1 septem ber benoemd tot adjunct-directeur. De heer André Rodenhuis is benoemd tot hoofdleraar schoolmuziek en algemene mu- ziekpedagogie. Advertentie Van Nelle bestellen I

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5