Frisse wind kon vreugde van Bevrijdingsdag niet temperen Dordrechtse taptoe op Grote Markt Zeg het met bloemen PERRY Vuurwerk met mooie „grondstukken" WOENSDAG 6 MEI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 „Coros y Danzas" komt op 13 mei naar Haarlem Burgerlijke Stand van Haarlem Ongeluk op kermis loopt goed af Fietspad door duinen met Pinksteren in gebruik Chr. F. Visse uit Overveen 80 jaar Haarlemmer ingesloten wegens bedreiging van Bloemendaalse agent Bij zeepkistenrace gewond C. Boulonois veertig jaar bij Openbare Werken Oud-T r an sv aal'strijder, bekend schutter en dammer Humanistisch Verbond herdacht bevrijding Kind er circus Ringrijderij zondag-10 mei Moederdag bloemendag Het Humanistisch Verbond heeft in Brinkmann aan de Grote Markt in Haar lem de bevrijding herdacht. Dr. Arnold Saalborn sprak een herdenkingsrede uit. Sedert mei 1946 pleegt het Nederlandse volk in al zijn geledingen eensgezind sa men te stromen om te getuigen van de le vend gebleven herinnering aan de lijdens periode, waarin zonen en dochteren van ons volk als bladeren van bomen in de Herfst van hun stam werden losgerukt. Op die ene dag voltrekt zich in luttele minu ten dat zeldzame wonder van menselijke verbondenheid en echte broederlijk- en zusterlijkheid. Het dagelijkse materialis me schijnt even af te laten, we worden mensen, zoals we kunnen en zouden be horen te zijn, vervuld van een bijzonder soort van blijheid in het hart om het groot ste voorbeeld, dat zovelen gaven, moedig, zonder angst voor de dood, trouw en lief devol, aldus spreker. Zij hebben het be grip creatief verantwoordelijkheidsbesef in praktijk gebracht. Weliswaar is thans het gemeenschappelijk, formuleerbare ideaal moeilijk te vinden, maar als de nood aan de man komt zal de jeugd van vandaag het grote voorbeeld van toen niet beschamen, meende dr. Saalborn, die zijn betoog verrijkte met declamatie van frag menten uit de wereldlitteratuur. Mevrouw Van Luin-Riemersma omlijstte de rede van dr. Saalborn op de haar eigen fijn zinnige wijze met pianomuziek van Van Beethoven. Op woensdag 13 mei zal de Spaanse dansgroep „Coros y Danzas" een voor stelling geven in de Haarlemse schouw burg. „Coros y Danzas", een gezelschap van ruim tachtig dansers, zangers en musici vertoont dansen uit alle delen van Spanje, dué niet alleen uit Andaloesië, zoals de meeste ensembles van beroepssolisten, maar ook uit het Baskenland, en van de Balearen, uit Catalonië en Badajoz, Huel- va, Aragon en Orviedo, dit alles ;n folk loristische kostuums en met begeleiding van voor de streek kenmerkende instru mentale orkesten en koorzang. Advertentie Voor ieder een passend RIJWIEL of BROMMER GAZELLE - MAGNEET - HMW enz Ged. Oude Gracht 102 - Tel. 143111 BEVALLEN van een z o o n 4 mei: S. H. Klerk-Delfos; T. C. Veltkamp-Koning; 5 mei: J. G. van Maas-van Batenburg; W. F. Meijnckens-de Wit. BEVALLEN van een dochter: 4 mei: E. A. Stoetzer-Sanders; M. E. Moeijes- Brak; L. A. Veering-van Waard. ONDERTROUWD: 5 mei: W. Fennis en J. C. Meijs; G. J. C. Kranenburg en T. L. Hart. GETROUWD: 5 mei: J. J. M. Lasschuit en B. C. van Baarle; C. Pauw en J. M. Fa- ber; W. C. de Reus en H. T. van der Lee. OVERLEDEN: 1 mei: J. Fidom. 60 j„ Gasthuisvest; 4 mei: G. Tiesselink-ten Heggeler, 75 j., Lorentzplein. Chr. Visse. Christiaan Visse werd op 7 mei 1879 in Nigtevecht (Utrecht) geboren als zoon van een „briefvergaarder", de ambtenaar, die men tegenwoordig een kantoorhouder noemt. Het gezin telde zeven kinderen, waarvan de heer Visse thans de enig over levende is. Hij ging in Abcoude op school en bekwaamde zich daarna in het schilders vak. In de jaren 1898 en 1999 ging hij bij het schildersbedrijf Strietman in Overveen werken en in 1900 vertrok hij tezamen met zijn broer Jan H. Visse ais vrijwilliger naar Zuid-Afrika tijdens de Boerenoorlog. Broer Jan, die in 1958 op bijna tachtig jarige leeftijd overleed, heeft de gehele Boerenoorlog onder generaal De la Rey meegevochten. Diens zoon is vijf jaar burgemeester van Pretoria geweest en heeft thans zitting in het Zuidafrikaanse parlement. De heer Visse zit gezellig te vertellen over alles wat hij daar beleefd heeft. Tijdens zijn gevangenschap en ook toen hij ernstig ziek werd en vlektyfus kreeg, werd hij goed door de Engelsen op de Bermuda-eilanden verpleegd en daar door heeft hij toen niet een al te slechte ervaring met de Engelsen in die tijd op gedaan. In juli 1902 keerde de heer Visse weer naar Holland terug als een van de dertien krijgsgevangenen, aan boord van een sleepboot van Fop Smit uit Rotterdam; aan kapitein Coenes, die het bevel voerde op deze boot, bewaart hij nog steeds de beste herinneringen. Op 15 april 1903 keerde hij in Nigtevecht in zijn ouderlijk huis terug en daarna ging hij wederom bij Strietman aan de Bloemendaalseweg 216 in Overveen werken. Toen de heer Strietman ging rus ten, nam hij in 1936 diens zaak over en kreeg hij gaandeweg vijf man in dienst. Thans leidt zijn zoon, de heer Chr. F. Visse jr. het bedrijf. In de jaren 1918-1940 was de heer Visse sr. lid van de Burgermacht, een tijdlang als groepscommandant; uit die tijd bezit hij een medaille voor bijzondere toe wijding en uit de tijd, dat hij als Trans- vaalstrijder zijn vaderland diende een fraaie herinneringsmedaille. Voorts heeft, de heer Visse gedurende 22 jaar in het bestuur van de woningbouwvereniging „Bloemendaal" gezeten. Ook op sportief terrein is hij geen on bekende en als een zeer goed schutter heeft hij zijn sporen verdiend; hij heeft het zelfs tot schutterskoning gebracht. Ook is hij een zeer bekend dammer geweest en indertijd was hij kampioen van de dam club „Haarlem". Nog steeds doet hij dat graag, evenals schaken en bridgespelen. Ondanks zijn hoge leeftijd brengt hij zijn dagen dus geenszins in ledigheid door. De heer en mevrouw Visse zijn al zesenvijftig jaar getrouwd. Zij hebben acht kinderen, die allen getrouwd zijn en er zijn vele kleinkinderen. Zij allen zullen de heer Visse op 7 mei zeker een onvergetelijke dag bezorgen. Tot half acht 's avonds kan men de jarige in Overveen komen felici teren, daarna volgt in het verversingshuis „Groenendaal" een familiefeest. Markt Floresstraat, Wegens de Hemel vaartsdag wordt de markt in de Flores straat deze week vandaag in plaats van donderdag gehouden. De andere paarden kwamen duidelijk uit „werkstallen": het waren stoere, onverzet telijke dieren, die het hun berijders niet altijd gemakkelijk maakten de ringen „mee te nemen". Verscheidenen moesten dan ook zonder resultaat de eindstreep bereiken. De jury heeft de volgende prijzen toegekend: Eerste prijs, een wisselbeker en 40 voor Theo Lemmers uit Santpoort; tweede prijs 25): Frans Schoorl uit Santpoort; derde prijs 15): Cor Elzendoorn uit Haarlem en vierde prijs 10): R. W. Zwa nenburg uit Santpoort. Des avonds was er bal-champétre in de Marnixstraat, waarbij de muziek weer Dinsdagmiddag heeft de Bloemendaal se politie een 28-jarige Haarlemmer ge arresteerd, die in de omgeving van de Bergweg in Bloemendaal een agent in burger heeft bedreigd en zich tegen een aanhouding verzette. Omstreeks halfvier zag een Bloemen- daals agent, die in burger over de Berg weg wandelde, dat de directeur van de stichting De Kennemerduinen moeilijk heden had met een man, die zich zonder een geldige toegangskaart op het terrein van de Kennemerduinen bevond. De agent richtte zich tot de man, waarop deze de benen nam. Toen de politieman hem vastpakte trok de Haarlemmer een dolkmes en bedreigde de agent, die zich tevoren had gelegitimeerd. De man wist op zijn fiets te ontkomen, waarop de agent op een inderhaast gerequireerd rij wiel de vervolging inzette. Toen hij de vluchteling weer te pakken had, bedreig de deze de agent wederom. Een inmiddels gewaarschuwde politie-auto nam de Haarlemmer mee naar het politicbureau, waar hij in verzekerde bewaring is ge steld. De man zal voor de Haarlemse of ficier van Justitie worden geleid. Tijdens de finale van de zeepkistenrace op de Grote Markt is gisteren een der deelnemers gewond. Een zestienjarige jongen, die als duwer fungeerde, verloor het evenwicht en viel nogal hard op straat. Hij werd naar het St. Joannes de Deozie- kenhuis gebracht, waar men constateer de, dat hij een spier van het rechterboven- been had gescheurd. Dinsdagmiddag om half vier is op de ker mis aan de Zomervaart in Haarlem een ongeluk gebeurd, dat betrekkelijk goed is afgelopen. Een achtjarig jongetje uit de Amster damstraat zou een ritje maken in een schuitje van een snel draaiende en op en neer gaande molen. Bij het starten ging de jongen op zijn knieën zitten. Hij verloor het evenwicht en werd uit het schuitje ge slingerd. Zijn val werd echter gebroken door een 66-jarige tocschpuwer. De jon gen liep een bloeduitstorting aan het voorhoofd op. Men achtte het raadzaam hem voor onderzoek naar het ziekenhuis te laten brengen. In de Mariastichting bleek de jongen verder niets te mankeren en hij kon naar huis gaan. De toeschouwer, die de jongen op zich kreeg, klaagde over pijn aan het rechter been. Een bijzonder leuk stel in de kinderoplocht. Zes korpsen uit Dordrecht waren uitge nodigd om de herdenking van de bevrij ding te Haarlem luister bij te zetten met het houden van een taptoe. Deze ritmische demonstratie lokte gisteravond talloze be langstellenden naar de Grote Markt, on danks het vrij koude weer. Voorzover men van een taptoe met gecoördineerde ele menten kon spreken, was het geheel een statisch geval, hetgeen de muzikale uitvoe ring in menig opzicht ten goede kwam. De kunststukjes op het gebied van „korpsmu- ziek-in-beweging" werden vooraf door elk der verenigingen individueel uitgevoerd. Als zodanig trok de Arbeidersmuziekver eniging „Volharding" de aandacht door de wijze waarop zij met de Manoeuvremars het toernooiveld betrad. „Dordrechts Har moniekorps" en „Dordrechts Philharmo- nisch Orkest" imponeerden bij het aan treden hoofdzakelijk door hun bezetting en hun zuivere intonatie, terwijl „De Bazuin" zich meer deed opmerken door het figura tief marcheren en „Kunst na Arbeid" om zijn voortreffelijke bekkenslager kon ge prezen worden. Maar het was vooral het zeer uitgebreide tamboers-, trompetters- en pijperskorps „Jubal", dat, om zijn or delijkheid en ritmische correctheid bij het entree, en ook later als onderdeel van het grote ensemble, de meest overtuigen de bijdrage leverde aan de manifestatie. Na de kennismaking met de korpsen elk apart, volgde een opstelling van het com pleet geheel, die niet van bijzonder veel Des avonds gaven zeven Dordrechtse muziekkorpsen op de Grote Markt een taptoe, die, ondanks de lage tempera tuur, door velen werd bijgewoond. Een overzicht van enige der deelnemende korpsen. fantasie getuigde. Wel schonk de combi natie van de in twee groepen gelijkelijk aantredende muziekverenigingen wat klank betreft veel bevrediging; vooral de mooie Arromanchesmars en „Nightfall in camp" (met trompetsolo, geblazen vanaf het stadhuisbalkon). Het ensemble, onder leiding van W. F. de Zwart, maakte een uitstekende indruk. De oudere groep, onder leiding van H. J. A. Bokhove, deed zich opmerken door het „Aan U, o Koning der eeuwen" van Ver hulst en 't koraal „Dankt, dankt nu a'len God", terwijl „Jubal" onze bewondering wist te wekken met technische, ritmisch zeer gecompliceerde prestaties, onder lei ding van J. Vink. Met het „Wilhelmus" werd de taptoe besloten. Het lijkt mij, dat de zes Dordrechtse verenigingen, gezien hun individuele prestaties in staat kunnen worden geacht van hun taptoe iets bijzon ders te maken. Maar dat zal dan in vol ledige coördinatie moeten gebeuren, on der een éénhoofdige leiding, die met fan tasie de mogelijkheden weet uit te bui ten. Jos. de Klerk Dit grote stuk „Vrij met Oranje" was het besluit van het uit drieëntwintig afdelingen bestaande vuurwerk, dat gisteravond aan de Wagenweg ter ge legenheid van Bevrijdingsdag werd afgestoken. Vermoedelijk zal het nieuwe fietspad door de duinen tussen Zandvoort en Den Haag met Pinksteren in gebruik worden genomen. Van Wassenaar af tot Noord- wijkerhout was het fietspad reéds lang klaar. Ook het Noordhollandse gedeelte was gereed gemaakt. De verbindende schakel ontbrak echter nog, zodat het fietsverkeer uit de richting Den Haag bij Noordwijkerhout niet verder door de dui nen naar Zandvoort kon gaan. Het nieuwe pad sluit in Zandvoort aan op de boule vard. Tevens is bij Noordwijkerhout een nieuw fietspad naar zee aangelegd, waar door een belangrijk kortere verbinding tussen de bollenstreek en het strand tot stand is gekomen. Op 15 mei zal het veertig jaar geleden zijn, dat de heer C. Boulonois uit Haar lem bij het Haarlemse gemeentelijke be drijf van Openbare Werken in dienst tred. De heer Boulonois begon aanvankelijk als straatmaker, sedert jaren echter ver vult hij de functie van bode-portier en ge niet als zodanig niet alleen in het bedrijf, maar ook daarbuiten grote bekendheid. Op de dag van zijn jubileum zal hij op het bedrijf van Openbare Werken worden ge huldigd. Op donderdag 1 mei, op Hemelvaarts dag dus, wordt de heer Christiaan Visse, wonende Bloemendaalseweg 216 in Over veen, een zeer bekend en gezien inwoner van de gemeente Bloemendaal, tachtig jaar, welke leeftijd men hem geenszins aanziet. Gedurende drieëndertig jaar is de heer Visse koster geweest van de gerefor meerde kerk aan de Vijverweg in Bloemen daal. Deze nog steeds zo ambitieuze man, die elke morgen om zes uur opstaat in de zomermaanden om zijn mooie bloemen tuintje te verzorgen en die nog steeds een enthousiast dammer en schaker is, heeft een avontuurlijk leven achter de rug, waar over hij zeer onderhoudend kan ver tellen. ONDANKS het frisse weer is de Bevrijdingsdag in Haarlem gisteren met opgewektheid gevierd. Het feest was zeker een succes: van de reveille, de zeepkistenraces en het kinderzangconcours 's morgens tot aan het schitterende vuurwerk diep in de avond. Ook voor de rest van de dag hadden de bestuurs leden van de feestcomités van centrum en de verscheidene stadswijken voor een aantrekkelijk en veelzijdig programma gezorgd. Hoogtepunt was wel de taptoe, die 's avonds op de Grote Markt door zeven Dordrechtse muziekverenigingen werd geblazen. Verder was er een ringrijderij op het losse paard aan de Orion- weg in Haarlem-Noord, waaraan niet minder dan 26 mannen en één meisje deelnamen. Het was duidelijk, dat de Haarlemmers deze Bevrijdingsdag met des te meer enthousiasme vierden, omdat zij de door de snijdende kou gedeeltelijk mislukte koninginnedag wilden inhalen. Ondanks het feit, dat het vrij fris was de deelneemstertjes aan de gekostumeerde kinderoptocht 's middags hebben het gemerkt is men in deze opzet geslaagd. Het was een blijde dag, die opge fleurd werd door vele vrolijk flapperende vlaggen en door animerende kermis- kl anken. Des middags trok de rattenvanger van Hameln door de Haarlemse binnenstad. Hij bespeelde zijn fluit en achter hem liepen de „ratten", die zich door de wel luidende tonen lieten meelokken. Dit tafe reel was nog maar een der onderdelen van de gekostumeerde kinderoptocht, die om drie uur van De Doelen in de Gasthuis straat vertrok. In de bonte stoet zagen de toeschouwers, die in dichte'rijen langs de route stonden, verder op een wagen als een levend schilderij de „Schuttersmaal tijd" van Frans Hals aan zich voorbijrijden. Egyptische schonen trokken een plateau, waarop de geschiedenis van Mozes in het biezen mandje in de Nijl werd uitgebeeld. Achter een formatie versierde en door pad vindertjes bereden fietsen volgde een groep waarin kinderen zo natuurgetrouw moge lijk klederdrachten van landen als Oosten rijk, Schotland, China, Hongarije en Frank rijk toonden. In deze landenreeks waren echter ook Droomland en Circusland ver tegenwoordigd. Vermakelijk was het groep je van in Marker klederdracht gestoken meisjes en twee wijdgebroekte Volendam- mertjes, die parmantig voortstapten. Prik- kebeen en Ursula leken zo uit het bekende boek te zijn weggestapt. Sneeuwwitje en de zeven dwergen waren er ook, de laatsten compleet met lantaarntje en gereedschap. Een ander Sneeuwwitje werd voortgetrok ken op een bed van tulpen. Een kleurige aanblik leverden verder de Haarlemse blikslagers op. De dood liep ook mee, in een sinister kostuum achter een levende „knipperbol". Dit duo vormde een wandelende waarschuwing. De korpsen „Bato", „St. Joris" en „Arti et Religione" zorgden voor veel meer dan één vrolijke noot in de optocht, die onder het lachende zonnetje via Botermarkt, Gierstraat, Grote Houtstraat. Grote Markt en Zijlstraat naar de Zijlvest trok. Onder wijl liepen bloemenmeisjes weliswaar kleiner dan de echte en niet zo geroutineerd maar zeker net zo kittig rond om tussen de drommen kijkers tulpen in de Haar lemse rood-witte kleuren op te spelden. De jury kende de volgende prijzen toe: Groepen boven zes personen: Eerste prij zen voor Schuttersmaaltijd van Frans Hals, Mozes in de Nijl en de twee groepen Sneeuwwitje. Tweede prijs: Ons Buurthuis met landengroepen. Groepen drie tot en met vijf personen: 1. Marken en Volendam. Paren: Eerste prijzen voor Volendam- mertjes in speelgoeddoos en Prikkebeen en Ursula. Eén persoon: Eerste prijzen voor Bloe- menfee, Wollemijntje en Tinnen soldaatje. Tweede prijs: Bloemenvelden. Voorts reikte men talrijke troostprijzen uit. werd verzorgd door Gong". „The Jilles Society Evenals op koninginnedag zorgden de „St. Jorisband" en de r.k. harmonie „De Spaarnebazuin" des morgens vroeg voor pittige reveilles in Haarlem-Oost. Om ne gen uur verzamelden zich op het Teyler- plein ongeveer zevenhonderd kinderen van leden van het comité Oost om in optocht achter de beide genoemde muziekkorpsen naar het Rembrandttheater aan de Grote Markt te gaan. Hier genoten de kinderen van verscheidene vrolijke films, waaron der „Niets dan pech" met Oliver Hardy. De versnapering aan het einde der voor stelling kreeg uiteraard een dankbaar ont haal. Het hoogtepunt van de dag vormden de beide voorstellingen in het parochiehuis aan het Teylerplein door het kindercircus „Lambertha". De belangstelling hiervoor was zo groot, dat men gemakkelijk vier in plaats van deze twee voorstellingen had kunnen geven. Het circus verzorgde twee keer achtereen een zeer afwisselend pro gramma met onder andere clowns, trape zewerkers, een slangenmeisje, een prima ballerina, fietsers, dompteurs met beren, een haast onberijdbaar paard en nog veel meer. Wat mademoiselle Lambertha met haar partners op de kogel presteerde, spande wel de kroon. Des avonds lieten zich tijdens muzikale wandelingen de muziekvereniging „Kunst kring Apollo" en „De Spaarnebazuin" in talrijke straten van het oostelijk stadsdeel horen. Velen vermaakten zich de laatste dag, dat de kermis aan de Zomervaart er nog stond met de diverse attracties. De buurtvereniging Zuidwest bood de kinderen 's middags drie filmvoorstel lingen in Ons Gebouw. De kinderen van vijf tot en met vijftien jaar konden in drie leeftijdsgroepen zich amuseren met enkele films. Voor de kleintjes werden gedraaid „Kermispret" en „Het kleine lammetje". De kinderen van negen tot en met elf jaar kregen onder meer een lachfilm van Stan Laurel en Oliver Har dy te zien en voor de oudere kinderen werd als hoofdfilm het sprookjesachti ge verhaal „Sabu en de toverring" ge draaid. Drie keer was de zaal geheel bezet. De kinderen genoten van het boeiende programma, 's Avonds was er op het' terrein van de Chr. Huygens- school een bal champêtre. Het terrein was voor deze gelegenheid feestelijk ver licht. Er heerste een geanimeerde stem ming, mede dank zij de muziek van de „Tophits" onder leiding van Peter de Wilde en met zang van Irene Niévski. Met veel succes gaf het orkest onder meer een Weense show. Voorts produ ceerden de „Tophits" plezierige dixie- land-muziek. Ondanks het gevorderde uur en de lage temperatuur waren' velen 's avonds naar het helikopterveld aan de Wagenweg ge komen om het beloofde vuurwerk van 23 afdelingen te zien. Traditioneel voor der gelijke festiviteiten werd het werk een kwartier later dan was aangekondigd af gestoken, maar de wachtende menigte werd ruimschoots vergoed door de werke lijk prachtige nummers. Na de eerste schuchtere vuurpijlen en sterrenregenties kwamen er prachtige lage „fronten": stukken, die op de grond werden afgesto ken en in een wirwar van draaiende bal len en kleuren vurige fonteinen de lucht in schoten. Een open doekje kreeg „De ï-ekwerker" een rekstokartiest van schit terend licht, die de moeilijkste toeren met het grootste gemak verrichtte. „De tele graaf" een vurige bol, die ongeveer hon derd meter langs het publiek moest snel len, mislukte enigszins, maar daartegen over stond een fonkelende en bruisende Niagara-waterval. Sommige grondstukken gingen gedeeltelijk achter grote rookwol ken verborgen. Een groot stuk „Vrij met Oranje" was omftreeks kwart voor twaalf het einde van het vuurwerk en van het officiële gedeelte van Bevrijdingsdag. De gekostumeerde kinderoptocht, die op Bevrijdingsdag door de straten van Haarlem trok, was 's middags één der hoogtepunten van de feestviering. Zesentwintig mannen en één meisje vormen 's middags aan de Orionweg het middelpunt van een grote menigte toe schouwers, die met belangstelling en onder aanmoedigende kreten keken naar de ver richtingen bij het traditionele ringsteken op het losse paard. Behalve zesentwintig paarden, was er één kleine pony, die het grootste deel van de toejuichingen van het publiek mocht oogsten. De sympathie ging zelfs zover, dat de aanwezigen een extra prijs van tien gulden uitloofden voor de berijder van het kleine paardje, J. Bulters uit Haarlem. Advertentie

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9