Haarlemse raad houdt beslissing over slijtersvacantie aan BOSCH Het mooie weer lokte gisteren tienduizenden naar buiten Vervoer vijftig op lijn 11 moet met percent toenemen Overleg met bedrijven in toekomstig watersportgebied ,Penningsveer' Zeg het met bloemen De „recordhouder" wandelen Heinrich Kuff in Haarlem NIEUW ADVIES AAN KAMER VAN KOOPHANDEL ZOMERDIENST N.Z.H. Op lijn 8 's middags twintig-minutendienst Half-uurdienst via De Glip hersteld FOTOKOPIEËN 50.000 kilometer op 18 paar schoenen VRIJDAG 8 MEI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 W ethouderssalar issen verhoogd tot f 16.200 Slijtersvakantie Aad Straver won zomeravondrit Penningsveer Semi-interlandwedstrijd op 21 mei in Zandvoort Vandalisme zondag-10 mei Moederdag bloemendag Verzending van zeepost de Rooij VULPENSPECIALIST Omvangrijk bouwprogram- van de N.Z.H. Lichtdrukkerij de Rooij Schoolkorfbal AAN DE VERJAARDAG van burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers op de tafel vóór hem stond een prachtig boeket bloemen was het wellicht te danken dat de agenda van de Haarlemse raad woensdagmiddag maar twintig punten telde. Nadat de nestor van de raad, de heer Van der Veldt, de burgemeester had gelukgewenst, merkte deze laatste op, dat het hem niet speet op zijn verjaardag een raadsvergadering te moeten leiden, mits.men dan ook niet te lang zou spreken. Nu, dat heeft men dan ook niet gedaan, ofschoon het toch nog bij half vijf was, voordat men weer op straat stond. Bij elkaar sprak men het langst over vakanties: de voor het gemeentepersoneel voorgestelde werden aangenomen, het voorstel om het verzoek om een vakantieregeling voor de slijters te verwerpen werd aangehouden voor een nader advies van de Kamer van Koophandel. Verder maakten enige raadsleden bezwaar tegen het afwijzen van bezwaarschriften van industrieën in het uitbreidingsplan Pënningsveer. Zonder veel discussie werden de wethouderssalarissen verhoogd van 13.500 tot 16.200. De benoemingen en ontslagen geschiedden conform de voorstellen. Zo werd de heer D. C. Monté benoemd tot rector van het Lorentzlyceum en werd de heer G. Comello onder dankzegging voor de vele en goede diensten de gemeente bewezen op zijn verzoek eervol ontslagen als leraar aan het Lourens Costerlyceum. Vooruitlopende op een algehele herzie ning van het Ambtenarenreglement 1954 hebben B. en W. voorgesteld de vakantie duur voor gemeente-ambtenaren te wijzi gen. Over het algemeen was men vol lof over dit initiatief. Er bleken echter bij verscheidene raadsleden nog wensen te bestaan. Zo vroeg de heer Willem se (Arb.) aandacht voor een betere spreiding en een vakantieduur, die meer gericht zou zijn op het aantal dienstjaren. Bovendien zag hij gaarne, dat de continuarbeiders als com pensatie enige dagen meer vakantie zouden krijgen. De heer Proper (Comm.) vroeg aan dacht voor meer vakantie voor jeugdige personeelsleden en de heer Dogger (P.S.P.) wilde, dat eerste klas vaklieden in de hogere loongroepen zouden profiteren van iets meer vakantie. De heren Dijksman (Prot. Chr.)), Loerakker (K.V.P.) en V i n k (V.V.D.) daarentegen confirmeerden zich geheel aan het voorstel van B. en W. Wethouder Bakker had enige bezwa ren tegen de gedachten van de heer Wil- lemse. Als alleen de diensttijd maatstaf voor de vakantieduur zou zijn, zou geen rekening meer met grotere verantwoorde lijkheid gehouden kunnen worden. De continu-arbeiders krijgen als compensatie al meer loon, maar de wethouder zegde toe deze kwestie nog eens te bekijken. Voor de rest voelde de heer Bakker weinig voor het aanbrengen van veranderingen. Op het verzoek van het bestuur van de Verenigde Slijters in Federatief Verband om een vakantieregeling voor de slijters vast te stellen, wilden B. en W., na een in januari 1959 uitgebracht advies van de Kamer van Koophandel, afwijzend ant woorden, onder meer met de motivering, dat men het blijkens de door de Kamer ingestelde enquête onder de slijters onder ling niet eens was. De heer Vink (V.V.D.) stelde echter, dat twee derde der slijters wèl voor een vakantieregeling voelden en de heer Van den Bergh (Arb.) ging in zijn „maiden speech" zelfs nog verder. Hij had de indruk Advertentie BO U'G I E S voor iedere motor Imp. N.V. Willem van Rijn Haarlemmerweg 475, Amsterdam Tel. 185222 (10 lijnen) Telex 12282 In de Velserbroekpolder liet de Haar lemse wielerclub „De Kampioen" gisteren de eerste zomeravondrit verrijden, welke bij de A- en B-klassers werd gewonnen door Aad Straver. Hij zegevierde in de eindsprint van het peloton. Alle uitloop pogingen, waarbij Straver, Van der Geest en Riethoff zich het actiefst hadden ge toond, waren in deze rit op niets uitge lopen. De uitslag luidde: 1. Straver, de 40 kilo meter in 1 uur 3 min. en 28 sec.; 2. Van dei- Geest; 3. Bogaard; 4. Hendriks; 5. Riethoff; 6. Bouma; 7. Jansen; 8. Buis; 9. J. de Jong; 10. Wolters. Bij de C-klassers zegevierde Van Steyn (30 km in 52 min. en 38 sec.) weer eens vóór Van der Horst en Croese. Hemelvaartsdag rijdt „De Kampioen" een clubontmoeting tegen het Amsterdam se „Olympia". Zondag 10 mei wordt in de Velserbroek polder het 300 meter sprintkampioenschap verreden. De winnaar zal op zaterdag 13 juni in Den Haag deelnemen aan het na tionale kampioenschap. Cees van Steyn, die tweemaal op deze clubtitel beslag legde, zal niet deelnemen. Hij heeft zijn race spullen van de hand gedaan. gekregen, dat B. en W. maar al te gretig het verzoek wilden afwijzen. Hij had sterke twijfels om op grond van de verstrekte cijfers zonder meer een vakantieregeling te weigeren. Bovendien had de socialistische spreker nog een formeel bezwaar. Bij de jongste wijziging van de Winkelsluitings wet, die op 1 april is ingegaan, kan een verordening betreffende een vakantie regeling alleen nog maar worden vastge steld op verzoek van de Kamer van Koop handel of nadat de Kamer een gunstig advies heeft uitgebracht. De heer Van den Bergh vond het niet juist een beslissing te nemen op grond van een in januari dooi de Kamer uitgebracht advies en dit als bindend te beschouwen terwijl pas sinds april een dergelijk advies nodig is. Hij wilde het voorstel aanhouden en alsnog advies vragen aan de Kamer. De heer Van Liemt (K.V.P.) steunde dit voorstel. Wethouder Schippers was het niet met de drie sprekers eens, maar had geen bezwaar tegen aanhouding, ofschoon er dan wel vertraging zou ontstaan, meende hij. In tweede instantie ontstond nog een verschil van mening over de vraag, of het advies in januari van de Kamer van Koop handel op verzoek van B. en W. was uit gebracht. „Ja" zei de heer Van den Bergh. die dit bewees aan de hand van een brief van de Kamer. „Neen", zei wethouder Schippers even krachtig, terwijl hij met een andere brief zwaaide. Overigens was de wethouder van oordeel, dat het niet belangrijk was en hij ging er dan verder ook niet op in. De raad besloot de Kamer alsnog om advies te vragen, hetwelk dan bindend zal zijn. Naar aanleiding van dé "overéénkomst over de bebouwing van Schalkwijk met de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwou- de vroeg de heer Van den Bergh (Arb.) een besloten zitting aan. Na heropening deelde hij mee zich met het voorstel van B. en W. te kunnen verenigen. Het voorstel tot afwijzing van bezwaar schriften onder meer van twee in dustrieën tegen het uitbreidingsplan „Penningsveer" gaf aanleiding tot een uit voerige discussie. De heer Van Velsen (K.V.P.) was het eens met het ontwerp. Hij vroeg alleen, of B. en W. zouden kunnen bevorderen, dat de betrokken industrieën een goede com pensatie elders zouden krijgen. De heer Stoffels (V.V.D.) zei het ge heel met het voorstel eens te kunnen zijn, indien zich in het uitbreidingsplan geen industrieën hadden bevonden. Hij achtte het zelfs ongewenst, dat er industrieën waren in dit gebied, dat voor recreatieve doeleinden is bestemd. Aangezien ze er echter zijn, ging het de heer Stoffels te ver te zeggen: „Ik zie ze er liever niet. Ze moeten maar weg". De heer Voskuilen (Arb.) daaren tegen hield een warm pleidooi voor het recreatieve watersportgebied, dat ter plaatse zal komen. Een recreatiegebied is vooral in het westen van het land dringend nodig. En wat de industrieën betreft: ze zijn beter af, als ze nu reeds weten wat er gaat gebeuren, aldus de socialistische spreker. De heer B e 11 i n k (V.V.D.) was van oor deel, dat het de gemeente ontzettend veel geld zou kosten als de industrieën weg zouden moeten gaan. Aan de andere kant wilde hij echter wel het watersportgebied aan de Mooie Nel hebben. Kan een en ander niet op een gelukkige wijze gecom bineerd worden, vroeg hij zich af. Wethouder H a p p meende van niet. Bij een wijziging van een uitbreidingsplan worden er altijd belangen geschaad. Wat het zwaarste is moet het zwaarste wegen, meende hij. Ook was hij van oordeel, dat de bedrijven er het meeste mee gebaat zijn, -indien ze vroegtijdig weten wat hen te wachten staat. B. en W. willen daarom met belanghebbenden op korte termijn gaan onderhandelen. Een datum hiervoor was reeds afgesproken. „Wij moeten niet de principiële fout maken van het oevergebied verstoord te laten", aldus de heer Happé. De heer Stoffels was niet overtuigd, ook niet na een bemiddelend woord van de voorzitter Advertentie Wethouder mevrouw Scheltema- C o n r a d i deelde mee, dat zij in het col lege van B. en W. een minderheidsstand punt innam en het volledig met de heer Stoffels eens was. Wethouder Bakker meende, dat, als bleek dat een en ander voor de gemeente een te groot offer zou zijn, men zich nog altijd zou kunnen terugtrekken. Met de stemmen van de V.V.D. tegen werd het voorstel met 29 tegen 7 stemmen aanvaard. Tegen de verhoogde wethouderssalaris sen hadden slechts de heren Proper (Comm.) en Fibbe (V.V.D.) bezwaren. Geen principiële bezwaren overigens. Zij vonden de door de burgemeester voorge stelde verhoging te veel. De voorzitter meende, dat zij bij hun argumentatie niet met alle overwegin gen hadden rekening gehouden. Nadat wethouder Geluk had meege deeld, dat de wethouders geacht wilden worden niet te hebben gestemd en de heer Proper zich tegen had verklaard, werd het voorstel aangenomen. Alle andere voor stellen werden eveneens door de raad aan vaard. Op het binnen het circuit gelegen en door de Zandvoortse hockeyclub bespeelde sportcomplex Duintjesveld zal op donder dagavond 21 mei om kwart voor zeven het Nederlands heren C-elftal een interland wedstrijd spelen tegen het officiële Deense hockeyteam. Ook de N.Z.H. is het slachtoffer van vandalisme en baldadigheid. De be drijvers daarvan hebben het speciaal gemunt op de kunstleren bekleding van de zittingen in de bussen van de serie 4100, die op de interlokale lijnen naar Amsterdam, Zandvoort, IJmuiden, Den Haag en Leiden dienst doen. Sinds juli van het vorige jaar heeft men niet minder dan 108 zittingen moe ten herstellen waarvan de achterkant door middel van zak- en scheermesjes of andere scherpe voorwerpen was ge scheurd of opengesneden. Bij twaalf zittingen was bovendien de zijkant zo beschadigd dat deze vervangen moest worden. Men is er geen enkele keer in ge slaagd de daders te achterhalen. Advertentie Het bijzonder mooie weer is er op He melvaartsdag oorzaak van geweest, dat weer stromen buitenlandse toeristen ons land bezocht hebben en dat vele Neder landers de grote steden verlieten om de dag elders door te brengen. In de beken de recreatiecentra in ons land was het bijzonder druk en de eigenaars van ver- maakcentra en van horecabedrijven heb ben goede zaken gedaan. Trekpleisters waren Artis in Amsterdam, de bollen streek en verder het plassengebicd bij Loosdrecht, de recreatiegebieden in noordwest-Overijsel en zuidwest-Drente en de badplaatsen. Door de belangstelling voor Zandvoort en Hoek van Holland, zagen de spoorwe gen zich genoodzaakt extra treinen te la ten rijden op de trajecten Rotterdam Hoek van Holland en AmsterdamZand voort. Vrijwel overal in het land liepen de temperaturen tot boven de 20 graden Celsius op. In Woensdrecht werd 24 gra den gemeten. Maar 's avonds viel in het zuiden van het land hier en daar een bui. De bollenstreek heeft een groot aantal bezoekers getrokken. Voornamelijk waren de bezoekers afkomstig uit eigen land, maar ook zag men veel Belgen en Fran sen. Er waren heel weinig Duitsers. Op merkelijk was ditmaal het grote aantal fietsers, bromfietsers en scooterrijders. „Keukenhof" boekte 47.500 bezoekers. Zij kwamen naar de bloementuin met onder meer driehonderd bussen en tienduizend personenauto's. Het bestuur van „Keu kenhof" hoopt de tentoonstelling nog tot en met de pinksterdagen geopend te hou den. Dit zal mogelijk zijn, als het weer niet te warm wordt. „Linnaeushof" boek te 3500 bezoekers. De N.Z.H.V.M. heeft op topcapaciteit gewerkt. Nog nooit heeft men zoveel men sen naar „Keukenhof" vervoerd. Alle be schikbare bussen waren in gebruik om de mensen naar en van de bollenstreek en Zandvoort te vervoeren. Door deze top drukte konden vooral de reizigers uit Zandvoort niet zo vlot als anders worden afgevoerd. Ih Zandvoort was het gezellig druk. Van een uitzonderlijk oezoek was echter geen sprake. De badplaats kon deze toeloop gemakkelijk verwerken. Moeite om een strandstoel te bemachtigen had men niet. Voor het eerst in dit seizoen zag men eni ge bezoekers een bad nemen in zee. Dit bad duurde in de meeste gevallen echter slechts enkele ogenblikken, daar de tem peratuur van het zeewater nog laag is. Vele mensen zochten de duinen op. Het nationale park „De Kennemerduinen" in Bloemendaal had met 15.500 bezoekers een topdag. De Bloemendaalse politie schakelde extra personeel in, maar had desondanks de handen vol om de tiendui zenden auto's naar strand en duinen te loodsen. Ook in IJmuiden was het druk. De Zuidpier was weer de Kalverstraat van de Noordzee. Velen namen een zonnebad op het strand, weinigen een zeebad. De strandpaviljoens hadden een zeer druk ke dag: tot tien uur 's avonds zaten op de terrassen nog mensen van het zachte weer te genieten. Er waren weinig buiten landers. Vorige week bestond 95 percent van de bezoekers uit Duitsers. Ook in de Velsertunnels was het veel drukker dan anders. De Fransen hebben de Duitsers daar van de eerste plaats verdrongen. Van iedere tien auto's, die donderdag door de tunnels reden, waren er drie tot vier Franse. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Australië: ms „Willem Ruys" 14 mei; Brazilië: ms „Edda Cords" 13 mei; Canada: ms „Noordam" 14 mei, ss „Statendam" 16 mei; Chili: via New York 16 mei; Indo nesië: ss „Utrecht" 14 mei; Ned. Antillen: ms „Doris" 12 mei, ss „Baarn" 14 mei en ms „Poseidon" 16 mei; Ned. Nieuw Guinea: ss „Peleus" 11 mei; Nieuw Zeeland: ms „Willem Ruys" 14 mei, ss „Gothic" 16 mei; Suriname: ss „Eilbek" 14 mei; Unie van Zuid-Afrika en Z.W.-Afrika: ms. „Win chester Castle" 16 mei; Brits Oost-Afrika: ss „Pierre Loti" 16 mei. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. Advertentie Anegang 14 naast C&A VULPENREPARATIE Advertentie een mem Cooymansproduct H oofdwerkplaats te Haarlem in september gereed Het miljoenemverk dat de N.Z.H. op haar terrein aan de Leidsevaart onder neemt zal in september zover zijn gevor derd, dat de nieuwe hoofdwerkplaats voor autobussen, de toerwagengarage met de bijbehorende technische, administratieve en personeelsruimten in gebruik kunnen worden genomen. Daardoor kunnen de hallen van de voormalige tramremise, welke thans voornamelijk als werkplaats worden gebruikt, worden afgebroken om plaats te maken voor een dubbele gara ge, waarin honderdtwintig bussen een plaats kunnen vinden. De oude, onaanzienlijke portiersloge wordt binnenkort door een nieuwe vervan gen, waaronder een schuilkelder wordt ge bouwd ten behoeve van de commandopost voor het hoofd van de bedrijfszelfbescher ming. Het tweede grote bouwplan van de N.Z.H. betreft de aanleg van het bussta tion op het Haarlemse Stationsplein. De zer dagen komen daar twee nieuwe rijba nen gereed, waarna men kan beginnen met de aanleg van de rijbanen aan de kant van het stationsgebouw. De directie van de N.Z.H. had toestemming gevraagd om bij elk van de vertrekplaatsen van een buslijn een wachthuisje te plaatsen, in to taal achttien. De Schoonheidscommissie heeft er slechts twaalf willen toestaan. Voorts is bij B. en W. een ontwerp inge diend voor een haltegebouwtje bij de kap van het stationsgebouw, waarin de infor- matrice en verkoopster van abonnemen ten een plaats en de reizigers met de in terlokale lijnen een wachtgelegenheid kunnen vinden. Dit gebouwtje zal worden uitgevoerd volgens het Polynormsysteem en ruim dertien bij vijf meter groot wor den. Op één der wanden zal een vier meter lang en ruim een meter hoog plastic bord worden aangebracht, waarop alle straat namen in Haarlem, Heemstede en Bloe mendaal met daarachter het vertrekper- ron en het lijnnummer van de betrokken busverbinding zullen worden vermeld. Voorts voert de directie van de N.Z.H. besprekingen met B. en W. van Haarlem over de bouw van een nieuw haltekantoor aan de Tempeliersstraat op de plaats van de bestaande houten gebouwtjes. Het ligt 1 tevens in de bedoeling in dit uit twee ver diepingen bestaande gebouw het kantoor van de vervoersdienst te huisvesten. Het busstation te Beverwijk nadert zijn voltooiing. In Zuid-Holland worden voorbereidingen getroffen voor de vervanging van de tram door de bus, hetgeen op z'n laatst in het vroege voorjaar van 1962 is te verwach ten, afhankelijk van het gereedkomen van een spoorwegviaduct in Leiden-zuid. De N.Z.H. hoopt in Leiden voldoende terrein bij het station te behouden of te verkrij gen voor de busgarage en is voorts geïn teresseerd in verkeersplannen in Noord- wijk en Katwijk. De aanstaande zomerdienst van de N.Z.H., welke op 31 mei ingaat, behelst geen opmerkelijke wijzigingen. De belangrijkste veranderingen laten wij hieronder volgen. Daar het vervoer op de Haarlemse stadslijnen 4 en 6 is teruggelopen sinds de uitbreiding van het net met de lijnen 2 en 11 wordt de frequentie van beide lijnen de gehele dag op twaalf minuten gesteld. Op lijn 8 Haarlem (Station), Overveen, Bloemendaal, Velserend, Santpoort is daarentegen sprake van een stijgend ver voer, vooral in de middaguren. Daarom zal op lijn 8 voortaan tussen half twee en zes uur een twintig-minutendienst in plaats van de half-uurdienst worden gereden. Lijn 9 herrijst op 31 mei als zomerlijn. Tot en met 25 juni en op 6 en 13 september wordt uitsluitend op zondagen gereden, van 29 juni tot en met 30 augustus zal dagelijks een uurdienst worden uitgevoerd. Het vervoer op lijn 10, welke de verbinding vormt tussen het station te Haarlem en het industrie-areaal in de Waarderpolder is buiten de ochtend- en middagspitsen zo gering gebleken, dat er tussen 9 en 16 uur geen bussen meer zullen rijden. Op zater dagmiddag wordt uiteraard wel het transport van het personeel naar het sta tion verzorgd. Lijn 11 blijft gedurende de zomerdienst Advertentie Schagchelstraat 14 NIEUWSTE PROCÉDÉ Het HKB-bestuur organiseert ook dit jaar in samenwerking met de Schoolkorf- balcommissies in de vereniging „Zand voort" schoolkorfbalwedstrijden. De in schrijving heeft dit jaar een record aantal deelnemende school twaalftallen opgele verd. Niet minder dan 89 ploegen schre ven in, te weten 41 in Haarlem, 20 in Vel- sen-Noord, 19 in Velsen-Zuid en 9 in Zandvoort. De deelname bedroeg het vo rige jaar circa 60 scholen, zodat er een stijging van 50 percent te noteren valt. In Velsen-Noord wordt zaterdag reeds gestart op het terrein Rooswijk met het volgende programma: Veld 1: 2-2.30 uur: Openbare Moenspl. 2Zeewijkschool; 2.34-3.05: Dele. v. Krim pen 2Dele. v. Krimpen 3; 3.10-3.40: ZeewijkschoolDele. v. Krimpen 1; 3.45- 4.15: Dele. v. Krimpen 3Wolff en De ken 2; 4.20-4.50: ZeewijkschoolWolf en Deken 1; 4.55-5.25: Dele. v. Krimpen 3 Wilhelminaschool. Veld 2: 2-2.30 uur: Dele. v. Krimpen 1— Wolff en Deken 1; 2.35-3.05: Wolff en De ken 2Wilhelminaschool; 3.10-3.50: Open bare Moenspl. 2Wolff en Deken 1; 3.45- 4.15: WilhelminaschoolDele. v. Krimpen 2; 4.20-4.50: Dele. v. Krimpen IOpenba re Moenspl. 2; 4.55-5.25: Wolff en Deken 2Dele. v. Krimpen 2. nog in zijn huidige vorm gehandhaafd. Maar het vervoer moet met vijftig per cent stijgen wil het voortbestaan van de lijn ook in de toekomst gewaarborgd blij ven. Om de goede aansluitingen van de bussen op de treinen via het station Heem- stede-Aerdenhout niet in gevaar te bren gen heeft men de kwartierdienst nog on aangetast gelaten, hoewel een twintig-mi nutendienst reeds een aanzienlijke bespa ring op de exploitatiekosten zou betekenen. De overige stadslijnen blijven onveran derd. Voor de lijnen 2 en 5 heeft de di rectie van de N.Z.H. in de naaste toekomst een verlening in petto. Beide lijnen ko men in aanmerking om Parkwijk met het centrum en noord te verbinden. Lijn 2 zal bovendien in Delftwijk iets verder naar het noorden (bij voorbeeld het Johan Lim- persplantsoen) kunnen doorrijden. Permanente tien-minutendienst Van de interlokale lijnen is de frequen tieverhoging op de lijn Amsterdam-Haar- lem-Zandvoort tot een starre tienminuten- dienst gedurende de gehele dag tot onge veer acht uur 's avonds van betekenis. Op zondagochtenden wordt officieel met een twintig-minutendienst volstaan, maar bij druk strandvervoer wordt daarvan na tuurlijk naar behoefte afgeweken. De bus sen van de lijnen 70 (Haarlem-IJmuiden) en 75 (Velsen-noord-Beverwijk-IJmuiden) zullen als gewoonlijk weer naar het IJmui- der strand doorrijden. Ook de seizoenlij- nen 15 Haarlem-Bloemendaalse strand- Zandvoort, 16 Heemstede-Zandvoort en 17 Voorschoten-Wassenaarse slag keren on veranderd terug. Op de eerstgenoemde ver binding wordt nu reeds dagelijks een uur- dienst gereden, op de twee andere lijnen blijft de dienst tot 25 juni en na 30 augus tus beperkt tot de zon- en feestdagen. Daar tussen wordt dagelijks gereden. Op lijn 21 Haarlem-De Glip-bollenstreek Noordwijk-Katwijk-Den Haag zal gedu rende de zomerdienst uit toeristische over wegingen de ongebroken half-uurdienst tussen Haarlem en Den Haag worden her steld. Daar de Zwarteweg tussen Noord- wijk en Katwijk afdoende is verbeterd zullen alle bussen van de lijnen 20 en 21 de Van den Berghstichting weer kunnen aandoen. In de relatie Leiden-Haarlem is 'n vroe ge verbinding Haarlem (V. 6.10)-Lisse en Lisse (V. 6.43)-Haarlem toegevoegd. De diensten onder lijnnummer 51 via Oegst- geest zullen voortaan de Sikkens' fabrie ken aandoen. Op de tramlijnen in Zuid-Holland is een vaste twintig-minutendienst Den Haag- Leiden-Noordwijk en een vaste twintig- minutendienst Leiden-Katwijk ingevoerd. Zoals wij reeds hebben gemeld wordt de nieuwe reisgids aangevuld met eenvoudig tariefpuntensysteem dat iedere reiziger in staat stelt zelf te berekenen welke ritprijs hij moet voldoen. Nog even en dan is Heinrich Kuff er. In het Duitse stadje Krefeld vanwaar hij in mei 1954 met een knapzak op de rug vertrok om even het wereldrecord wande len te verbeteren. In dat jaar las hij in een krant, dat een Fransman het voor el kaar gekregen had om 27.480 kilometer te fietsen. Wat die man fietsend kan, kan ik lopend", dacht de 63-jarige Heinrich, „ik ga 50.000 wandelen, dan heb ik het we reldrecord zeker in handen en dan moet het een knappe jongen zijn, die me wil onttronen. In mei 1954 begon hij dus. Hij gaf zijn beroep als verkoper op en hij ging lopen. Elke dag zo'n 30 tot 40 kilometer, ruim vijf jaar lang.Kuff wandelde met een rug zak vol plakboeken door Duitsland, Frank rijk, Spanje, Italië (plus Sicilië), Joego slavië, Griekenland, Bulgarije. Turkije, Zwitserland en Oostenrijk. Overal verzamelde hij stempeltjes van plaatselijke dagbladen, politiebureaus en V.V.V.'s waardoor zijn hele route te con troleren is. En bovendien tracht hij op de ze manier geld bij elkaar te krijgen. Hij vraagt er niet om, maar zodra men met hem in gesprek raakt vertelt hij, dat hij bij deze instantie een tientje voor zijn ver haal heeft gekregen, in dat politiebureau een paar gulden en bij die krant weer een tientje. „In het begin ging het niet zo goed", zo vertelt hij, „ik had nog geen 10.000 kilome ter gelopen en toen had niemand belang stelling voor m'n prestatie. In Duitsland interesseerde een colafabriek zich echter voor m'n plannen en sindsdien heb ik een financiële basis om de tocht voort te zet ten. Ik legde een apart plakboek aan en ik bezocht alle colabottelarijen in Europa. De ene wilde niet voor de ander onderdoen en zo kreeg ik weer wat geld binnen. Dat Heinrich Kuff 'n slimme man is be wijst hij overigens door de eenvoudige me dedeling, dat hij ook reclame maakt voor de cola voor de radio. „Overal werd ik ge ïnterviewd. Ik ben voor de microfoons in alle landen geweest. En als ze dan vragen: hoe financiert u dat nu, dan laat ik de naam van het wereldconcern vallen. Meestal kunnen ze er dan niets meer aan doen. En ik heb m'n plicht gedaan". Toen de Krefelder 45.000 kilometer had afgelegd kreeg hij het een beetje moeilijk. Hij had geen zin meer in lopen en hij wilde zijn plan laten varen. Toen ontmoette hij de 23-jarige Otto Pils uit Wiesbaden. „Je moet er niet mee uitscheiden", zei Otto, „je moet doorgaan. Weet je wat, ik loop die laatste 5000 kilometer met je mee". „Dat is goed", zei Kuff, „als je dan m'n plakboeken maar draagt". En sinds die tijd wandelen ze gezamenlijk door Europa. Op 23 april waren ze in Gronin gen, op 1 mei in Amsterdam. „We hebben nu 47.069 kilometer afgelegd". Heinrich Kuff bladert in zijn knipsels en laat ons een artikel uit het Nieuwsblad van het Noorden van 24 april zien. Daarin lezen we, dat Kuff toen al 44.787 kilometer had afgelegd en een klein rekensommetje leer de ons toen. dat Kuff en Pils in nauwelijks negen dagen dus 2282 kilometer hadden afgelegd, of wel 254 kilometer per dag. Een afstand overigens waarin alleen de beide tippelaars geloven. Hoe het ook zei Kuff vertelde vrolijk verder. Over de achttien paar schoenen die hij inmiddels versleten heeft en over het boek, dat hij na afloop van zijn tocht over zijn avonturen gaat schrijven. Dat moet in oktober zijn. Dan ben ik klaar. Van de op brengst van het boek ga ik een auto ko pen

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 13