Haarlemse Esperantisten Vereniging bestaat een halve eeuw Slepers van Smit brengen dok van Portsmouth naai* Rotterdam Komprenados faros Pacon" Benelux-congres brengt honderden Esperantisten naar Haarlem ^fërieven aan de redactie KOELKASTEN HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Bussen vlaggen zaterdag Haarlemse huisvrouwen besloten winterseizoen Programma 1959-1960 van „Geloof en Wetenschap" Stukadoor moet naar vroegere patroon terug Rnssendiscriminatie in Noord-Rhodesia H.A.T. jubileerde met flauwe klucht „Ramplaanspelers" met ,,'n Kalme bruiloft" Moedige jongen kreeg brandwonden en shock Reeds nu nieuwe aardappelen Bij liet zwemmen verdronken Bevoorrechting van de overheidsbouw moet eindigen UIT STAD EN STREEK Gevaarte van 275 meter lengte en 60 meter breedte BMM Eenrichtingverkeer in Haltestraat Transport van houten palen levert moeilijkheden op Ged. Staten onthouden goedkeuring aan begroting Voorstel om waterprijs weer te verhogen DINSDAG 12 MEI 1959 „Komprenado faras Pacon" is Esperanto en het betekent „Begrijpen maakt vrede". Vijftig jaar geleden richtten enkele Haarlemse Esperantisten een ver eniging op en doopten haar met deze toepasselijke spreuk. Op zaterdag 16 mei zal het bestuur van de Haarlemse Esperantisten Vereniging „Komprenado faras pacon" het vijftigjarig bestaan gedenken tijdens een receptie die des middags van drie tot vier uur in restaurant Brinkmann aan de Grote .Markt in Haarlem wordt gehouden. Deze jubileumviering krijgt bovendien een bijzonder accent door het zesde Benelux-Espcranto-congres, dat van zaterdag 16 mei tot en met dinsdag 18 mei in Haarlem zal worden gehouden. Behalve enige honderden congressisten uit de Benelux-landen verwacht men ook Polen, Duitsers, Engel sen en Scandinaviërs. Er zal op deze samenkomst geen Babylonische spraak verwarring heersen noch zullen tolken nodig zijn. De voertaal Esperanto zal een brug slaan over alle taalbarrières. Het was de heer J. W. Sevenhuijsen, het toenmalige hoofd van de leerschool van de rijkskweekschool aan de Leidse- vaart in Haarlem, die samen met een me de-onderwijzer, de heer H. J. Habermehl, een halve eeuw geleden het initiatief nam tot de oprichting van „Komprenado faras Pacon", welke de Haarlemse afdeling werd van de vier jaar eerder opgerichte Nederlandse Esperantisten Vereniging ,La Estonto Estas Nia" (De toekomst is ons). Al spoedig telde de vereniging een zestigtal leden. De heer Sevenhuijzen had de leiding van de eerste Esperanto-cur- sus waaraan door personen uit allerlei maatschappelijke kring werd deelgeno men. Het ledental van de jubilerende ver eniging was nimmer aan grote schomme lingen onderhevig. Het handhaafde zich vrijwel constant om en nabij de zestig. Niettemin heeft de vereniging door het geven van cursussen, het houden van le zingen en publikaties vee' bijgedragen tot het propageren en uitbreiden van de Es- peranto-gedachte. Voor de laatste keer in dit seizoen open de de voorzitster, mevrouw A. Hamaker- Willink, een bijeenkomst van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen afde ling Haarlem en omstreken. Het was na melijk de sluitingsmiddag, die maandag in het Minervatheater in Heemstede plaats had. Het werd een waardig besluit. Het programma van deze middag werd na de openingswoorden van de voorzitster inge zet door het Huisvrouwenkoor. dat onder de inspirerende leiding van mejuffrouw W. van Eldik drie liederen ten gehore bracht, namelijk „Die Vesper" van L. van Beethoven, „Ave Verum" van W. A. Mo zart en „Het mezennestje" van Johannes Röntgen, waarvan vooral het laatste, dat gebaseerd is op een gedicht van Guido Ge- zelle, helder en licht gezongen werd. Vervolgens leidde" mevrcarw A: Hama ker-Willink, die deze. middag''ook.-als con- férencière fungeerde, de actrice Vera Bon dam in, die drie verhalen van de schrij ver A. Tincelle voordroeg, ,The point of no return", „Sybil Moncrieffs waagstuk" en „Liefde en hermelijn". De actrice speeide van elk verhaal de hoofdpersoon en suggereerde de aanwezigheid van an dere karakters. In alle drie de verhalen lukte haar dat uitstekend en naar onze me ning slaagde zij er in het tweede verhaal „Sybil Moncrieffs waagstuk" het beste in. Want Vera Bondam was in elk opzicht het levenslustige meisje Sybil, dat op een avond uit haar duf en saai pension weg gaat om, zo vertelt ze haar hospita met haar verloofde in de stad te gaan dineren. In werkelijkheid bezit ze helemaal geen vrienden en wilde ze er alleen maar eens een keer op uit. De hospita heeft haar ech ter door en achtervolgt haar naar het def tige restaurant. Gelukkig bemerkt Sybill, dat ze bespioneerd wordt. In het restau rant klamt ze zich daardoor aan de eer ste de beste jongen vast en vraagt hem zich als haar verloofde voor te doen. Dc jongen stemt er mee in. Dat dat een hele boel grappige verwikkelingen met zich meebrengt Sybily stelt hem onder meer aan haar hospita voor ligt voor de hand. Al deze verwikkelingen heeft me vrouw Bondam ons levendig voorgespeeld. We hebben ervan genoten. En met ons al de huisvrouwen, die ondanks het mooie weer naar Minerva theater wa ren gekomen om hun zo succesvol seizoen af te sluiten. Het bestuur van de Stichting „Geloof en Wetenschap" te Haarlem heeft het pro gramma voor het winterseizoen 1959-1960 als volgt samengesteld: 18 september: toneelavond De Haagsche Comedie; 9 oktober: lezing door prof. dr. J. Romein over „Mijn weg tot de geschiede nis"; 16 oktober: de concertmeester van het Concertgebouworkest André van Aalst geeft een vioolrecital: 23 oktober: toneel avond De Nederlandse Comedie; 6 novem ber: pmf. dr. N. M. Wildiers o.f.m. cap. uit Leuven spreekt over: Père Teilhard de Chardin S. J.; 20 november: Lezing en film hoor mr. drs. Th. Regout over: De wondere wereld van dc Slillr Zuidzee (India-Japan- Hawaii)27 november: Toneelavond Hel Rotterdams Toneel; 11 december: De heer B- J. Bertina uil Amsterdam over: De ex perimentele film: 18 december: drs. J. Dijkman spreekt over: De psychologie van de puberteit; 8 januari: Het Hekster kwartet verzorgt een kamermuziekavond; 22 januari: Toneelavond: De Nederlandse Comedie; 29 januari: Michel van der Plas spreekt over: Het pessimisme in de mo derne katholieke roman; 12 februari: No riris J. Brants vertoont Chaplin-films; 19 februari: Toneelavond: Toneelgroep „En semble"; 26 februari: Toneelavond: Ex perimenteel toneel; 11 maart: De heer K. •lno uit Brussel spreekt over: Abstracte ainst; 25 maart: prof. dr. Walter Rest uit Winster spreekt over: Kierkegaard en de oecumenische kwestie: 8 april: Toneel- wond: Toneelgroep „Theater"; 22 april: 'Uitvoering door het Utrechts Byzantijns Koor. Ook zullen de leden een opera-voorstel- !'ng in Amsterdam kunnen bijwonen en eursussen worden in de loop van de winter rihouden. Een van de oudste bestuursleden van ..Komprenado faras Pacon" is de heer E. de Wolf, die sedert 1924 als voorzitter in functie is. In de lommerrijke tuin van zijn woning aan de Johan de Breukstraat in Haarlem waar de warme dag nog een beetje was nagebleven haalde hij graag enkele her inneringen op. Mevrouw De Wolf, zelf Es- perantiste in hart en nieren, stikte op haar naaimachine het ene groen-witte Esperan- to-vlaggetje met de vijfpuntige ster na het andere aan elkaar. „Ze komen zaterdag op de stadsbussen ten teken van het Be nelux-congres", lichtte zij ons in. Over het doel cn streven van de Esperanto-bewe- ging hebben we het niet gehad, die zijn genoegzaam bekend. „We hebben altijd een betrekkelijk vaste kern van leden ge had," vertelt de heer De Wolf. „Veel strub belingen hebben we dan ook nooit gehad in de vereniging. Alleen in de oorlog toen de boeken en het archief van de vereni ging door de autoriteiten in beslag werden genomen. Zoals alle pacifistische vereni gingen werden we als „staatsvijandig" beschouwd. Toch hebben we ons werk voortgezet. Daardoor konden we na de bevrijding direct opnieuw beginnen." Als gedelegeerde van de Nederlandse Espe rantisten Vereniging heeft de heer De Wolf reeds verscheidene congressen in het buitenland bijgewoond. Dit jaar gaat hij waarschijnlijk naar Warschau te Po len ter gelegenheid van de herdenking van het feit dat dr. Zamenhof, de grondlegger van het Esperanto, honderd jaar geleden geboren werd. Medewerking van gemeentebestuur Bijzonder te spreken is de heer De Wolf over de medewerking van het Haarlemse gemeentebestuur ten aanzien van het on derwijs van Esperanto op de scholen. „De kinderen leren het spelenderwijs. Na een paar maanden hebben ze deze vreemde taal al aardig onder de knie. Voor éen van de moderne talen zouden ze daar jaren no dig hebben. Ik geloof daarom vast in de toekomst van het Esperanto", aldus de heer De Wolf. Hij en zijn vrouw verheu gen zich bijzonder op het komende Bene lux-congres. Zij herinneren zich nog le vendig de indrukken die zij hebben opge daan op het grote Esperanto-congres, dat in 1954 in Haarlem Werd gehouden en waar ruim tweeduizend congressisten uit alle delen van de wereld te samen kwa men. Een groot moment op elk Esperan to-congres is het bevestigen van een strookje linnen met de naam van de con gresplaats en de datum op de reusachti ge congresvlag, die liefst een oppervlakte van bijna vijfhonderd vierkante meter be slaat. Het congres danst Het Benelux-congres wordt zaterdag avond 16 mei ingezet met een grote hij- eenkomst in restaurant Brinkman, waar de congressisten met elkaar kunnen ken nismaken en daarna op de dansvloer ver der kunnen ontmoeten. Het dansorkest Jan van Ake verleent daarbij medewerking. Zondagmorgen wordt in de Remon strantse kerk aan de Wilhelminastraat 22 een kerkdienst gehouden in Esperanto. De dag wordt verder besteed aan de jaarver gadering van de Belgische en Nederland se Esperantistenverenigingen, die het congres organiseren. Zondagavond krijgen de congressisten een afwisselend program ma aangeboden, waaraan meewerken de zangeres Annie Schoen, het Kennèmer Trio en een jeugdballetgroep. Voor twee de pinksterdag staat een excursie door Kennemerland cn de Zaanstreek op het programma. Na terugkomst wordt het congres in restaurant Brinkmann geslo ten. Een stukadoor uit Laren, die na een snipperdag te hebben genomen niet meer bil een stukadoorsbedrijf in Bussum was teruggekeerd maar in Duitsland was gaan werken waar hij meer kon verdienen, zal zijn werkzaamheden bij zijn vroegere patroon moeten hervatten Dit heeft de president van de rechtbank te Amsterdam bepaald in zijn vonnis in een kort geding, dat de patroon tegen de stukadooi aan hangig had gemaakt. Maandag zal de stukadoor weer aan het werk moeten gaan ot> straffe van een dwangsom van 25 gul der, voor elke dag dat hij niet verschijnt. Hij zal bij zijn patroon in dienst moeten blijven lotdal de dienstbetrekking op rechtsgeldige wijze zal zijn verbroken. De stukadoor moet voorts de kosten van het geding, I 125.betalen. LUSAKA (Reuter) Op de polikliniek van het Europese ziekenhuis van Lusa ka in Noord-Rhodesia heeft men maan dag geweigerd vijf Afrikanen te behan delen. die door provinciale leiders van het Afrikaans nationaal congres daar heen waren gebracht. Een van de leiders, D. C. Wansa, zei dat hem was medege deeld: „Wij hebben hier geen medicijnen voor Afrikanen. U zult naar een Afri kaans ziekenhuis moeten gaan". Wansa zei, dat zondag in de anglicaan se en presbyteriaanse kerken in de Eruo- pese gebieden Afrikanen waren toegela ten maar dat hun in de Nederlandse her vormde kerk de toegang werd geweigerd. Reeds drie dagen is het Afrikaans ulti matum van kracht dat luidt: „Laat ons toe of wij zullen uw winkels boycotten". Tot nu toe zijn er echter weinig tekenen, die erop wijzen dat men geen discrimi natie meer zal toepassen. De meeste toneelverenigingen, die na een bepaald aantal jaren haar oprich tingsdatum herdenken, besteden aan een dergelijke jubileumvoorstelling extra zor gen; hetzij met een zogenaamd „kos- tuumstuk", hetzij met toneelspel van waarlijk artistieke klasse. Het katholieke „Heemsteedse Amateur Toneel", dat maandag in het Minervatheater zijn zes tigjarig bestaan heeft gevierd is van een andere gedachte uitgegaan. Men heeft hier namelijk uitgekeken naar een klucht, die niet alleen de zeshonderd donateurs een avond van daverend plezier zou ga randeren, maar waarbij tevens in de rol verdeling de gehele werkende kring moest worden ondergebracht. Aldus viel de keuze op „Drie is teveel", een nonsens- klucht van de heren Johan Blaaser Sr. en Jr., die onder het motto „hoe maller, hoe mooier" een serie zotte situaties heb ben bedacht, die met het ware begrip van humor geen enkele relatie onder houdt. Wat bij voorbeeld te denken van meneer Driekus, een stoker van de cen trale verwarming, die door het befaamde kluchtspel toeval, plotseling tot huisknecht wordt gepromoveerd, om dan in deze functie op de deftige gasten van de fa milie Gravesande te worden losgelaten? Met de keuze van een dergelijke klucht doet een vereniging eigenlijk automatisch afstand van een serieuze nabeschouwing, omdat het stuk evenmin ernstig kan wor den genomen als de voorstelling. Onder regie van de heer J. J. Schel vis heeft het jubilerende „H.A.T." be wezen. dat het publiek nog steeds niet van dit genre is verzadigd. Integendeel want „Drie is teveel" werd dermate enthousiast ontvangen, dat de gewenste feeststemming voor dc volle honderd per cent aanwezig, was. Mede dank zij J. van der Veldt, die met een uitbundig gespeel de Driekus het gehele ensemble tot een levendig tempo wist te stimuleren. De lange spelerslijst maakt verder een indi viduele bespreking onmogelijk, zodat moet worden volstaan met hel noemen van Truus Schelvis voor haar vlotte En- ny; N. Martin voor zijn sympathiekd Fred, en B. van der Ham voor zijn gede cideerde Oldenbach. Annie Martin debu teerde nog verdienstelijk in een kleinere rol. Aan het begin van deze avond heeft voorzitter-regisseur J. J. Schelvis zijn grote voldoening onder woorden gebracht over de gezonde bloei, waar het jubile rende „H.A.T." zich in mag verheugen. De enig overlevende oprichter, de heer J. G. Prins werd daarbij op het toneel ontboden, om te worden bedankt voor zijn initiatief. Een compliment, dat werd vergezeld door een kistje sigaren voor hem en een bloemstuk voor zijn echt genote. j. v. D. Maandagavond heeft de amateurtnneel- groep „de Ramplaanspelers" in gebouw „Domi" in Overveen een vlotgespeelde opvoering gegeven van het blijspel in drie bedrijven ,,'n Kalme Bruiloft" (Quiet Wedding) door Esther McCracken in de vertaling van Fred Sterneberg. In dit stuk, waarin tal van personen ten tonele verschijnen die ieder voor zich een belangrijke rol spelen in het nogal.gecom-^ pliceerde familieleven van het gezin Royd wordt aan de spelers vele mogelijkheden geboden het publiek te tonen, wat zij waard zijn. Regisseur Peter Brandsma heeft hier zeker geen gemakkelijke taak gehad, want er waren bij deze voorstelling heel wat debutanten, die het er echter over het al gemeen goed hebben afgebracht. Vooral de debutanten Jan van Hemert en Aat Wil- lemse. respectievelijk als de getuige bij het huwelijk van zijn zuster en als het ge- exalteerde meisje Flower Lisle van John Royd mogen hier met ere voor hun over tuigend spel genoemd worden. Mevrouw Carla van Deelen was als de schrijfster Mary Jarrow, de tante, die al le familietwisten en vooral het misver stand tussen het bruidspaar aan de voor avond van hun huwelijk, tactvol tracht op te lossen, bijzonder op dreef. Zij was wel weer de beste van de avond, mede dooi de gemakkelijke wijze waarmede zij zich op het toneel beweegt en haar goede mi miek. Miep Hosselet als de bruid, Janet Royd, kon haar onevenwichtigheid goed waarmaken. Herman Langerveld en Bep van den Berg als de vader en de moeder van dit. rumoerige gezin bleken goed opgewassen tegen de hun toebedeelde rol. Rie van Velthuijsen zette een kordaat dienst meisje op de planken. Joke Kooyman was een charmante coupeuse en Cissy Ooster- baan speelde de rol van de op sensatie beluste Florence Bute met veel routine. Ook de kleinere rollen kwamen over het algemeen goed over het voetlicht. Het decor van Jan van Hemert was alleraar digst. (Verkort weergegeven) Gouden Tulp I. In uw blad van 6 mei j.l. trof mij het ingezonden stuk „Gouden tulp" van J. K. S. Deze J. K. S. is veront waardigd, dat op 4 mei, de dag waarop Nederland zijn doden uit de tweede wereldoorlog herdenkt, aan een Duitse, als 500.000ste bezoekster van de Keukenhof, een gouden tulp werd overhandigd. Ik weet; natuurlijk niet in hoeverre J K. S. onder de Duitse bezetting heeft geleden. Ik weef ook niet hoe oud mejuffrouw Wrobel is. Maar naar de foto te oordelen behoort zij tot die generatie, die als kind de nachten in de bunker doorbracht, die als kind vernamen, dat vader of broer ge sneuveld was. Nee, zij is naar mijn mening niet verantwoordelijk voor wat hier in de jaren '40'45 is geschied. Nee, laten wij niet in volken-discriminatie vervallen! G. S. Gouden Tulp II- De geachte inzender J. K. S. maakte de opmerking „dom en (Discussie gesloten. Red.), in Holland durft te komen. Ik kan het jammer genoeg niet met hem eens ziin om twee redenen. Ten eerste, heeft dezr vrouw zich misdragen toen en nu? Ten tweede, wat doen wij zelf op 4 mei? Heeft geachte J. K. S. de stad wel eens bezocht na de plechtige herdenking? Overal is er dan weer ontspanning en amusement. J. M. (Discussie gesloten. Red.). Naar pas later gebleken is, heeft de negenjarige Robbie Westland uit de Rad- boudstraat in Haarlem-Noord zijn held haftig optreden bjj het blussen van een in brand geraakte bromfiets met ernstige brandwonden cn een shock moeten be kopen. Zoals wij reeds vermeldden sloegen woensdagavond plotseling de vlammen uit de bromfiets van een 16-jarige IJmuide- naar die op de Rijksstraatweg in Haar lem-Noord reed. Hij trachtte het vuur met zand uit een nabijgelegen tuin te blussen. Robby schoot te hulp. Elk ogenblik zou de tank van de bromfiets kunnen ontploffen en voorbijgangers zouden kunnen worden gewond. De jongen zorgde voor de aan voer van het zand, dat de eigenaar van de bromfiets bij de blussing gebruikte. Toen de heg waartegen de bromfiets stond, begon te'branden trapte iemand het voertuig om. Dit werd Robbie noodlottig. De tank ontplofte en de felle steekvlam trof de jongen, die zich juist in veiligheid wilde stellen, van achteren. Met brand wonden aan beide benen en in de hals werd hij naar het ziekenhuis gebracht. Zijn toestand liet zich eerst niet ernstig aanzien en hij mocht naar huis gaan. In het weekeinde kreeg Robby evenwel een shock en het bleek noodzakelijk hem op nieuw in het ziekenhuis op te nemen. Aan de veiling te Broek op Langendijk zijn vanochtend de eerste vroege aardap pelen aangevoerd. De hoeveelheid bedroeg 500 kilo. De aardappelen werden gekocht voor de binnenlandse handel door groen tehandelaren. De noteringen waren voor de grotere soorten 31 tot 90 cent per kilo en voor de kleinere 1.09 tot 1.19 per kilo. In het 72-jarig bestaan van de veiling is het nog niet voorgekomen dat zo vroeg in mei de eerste vroege aardappelen werden aangevoerd. Vorig jaar was dit op 25 mei. In Wychen is bij het zwemmen de 15- jarige scholier A. Ariens verdronken. De jongen was met zijn klasgenoten onder leiding van de sportleraar aan het zwem men. Plotseling verdween hij in de diep te. Zowel de leraar als zijn kameraden hebben vergeefs getracht de jongen te redden. In Leidschendam is een 12-jarig meisje bij het zwemmen in de Vliet verdronken. Toen 's avonds het meisje niet thuis kwam waarschuwde de vader de politie, die de kleren van het meisje aan de wa terkant vond. Na een uur dreggen werd het stoffelijk overschot gevonden. De voorzitter van de Nederlandse Bond van Bouwondernemers, de heer D. J. Beu ker, heeft in de te Groningen gehouden jaarvergadering van deze bond over het door de S.E.R. uitgebrachte advies inza ke het huur- en subsidiebeleid als zijn me ning te kennen gegeven dat de aanbeve ling tot. een huurverhoging per 1 april juist is, hoewel de afstand tussen oud- en nicuw- bouwhuren hierdoor beslist nog niet zal zijn opgeheven. Een huurverhoging van in beginsel 25 percent als landelijk gemiddel de achtte de heer Beuker aanvaardbaar, mist deze maatregel niet gepaard gaat met enige vorm van huurblokkering en de regering tevens spoedig haar beleid be paalt inzake de oplossing van het huur- vraagstuk op langere termijn met als doel het herstel van 'een evenwichtige woning markt. Het advies omtrent verlaging der sub sidie op de nieuwbouw noemde dc heer Beuker bijzonder ongelukkig. Voorgesteld wordt de bijdragen voor de woningwet- bouw met 25 tot 30 percent te verlagen en die voor de particuliere bouw met niet minder dan 50 percent. Wanneer, zo zei hij, de S.E.R. uitgaat van de stelling, dat de subsidies verlaagd dienen te worden, zonder daarbij rekening te houden met de feitelijke omstandigheden van bouwkosten en inkomens, dan deugt dit uitgangspunt niet. Ook met een ver laging van de subsidies moet het volgens de heer Beuker mogelijk zijn tot zodanige huuruitkomsten te komen, dat deze voor de grote massa betaalbaar zijn. Daarop moet de hoogte van de subsidie afgestemd worden en volgens de heer Beuker wel primair in de particuliere sector. Hij achtte het noodzakelijk, dat aan al le bevoorrechting van de overheidswonin- gen een eind wordt gemaakt, wil men de woningwetbouw, die voor honderd per cent met overheidsgelden wordt gefinan cierd en geëxploiteerd, terugdringen tot zijn wettelijke status. In dit opzicht vroeg hij zich af waarom voor woningwetbouw overheidskapitalen beschikbaar worden gesteld tegen vier percent, terwijl de par ticuliere bouw met een marktrente van ongeveer vijf percent rekening dient te houden. Reeds deze omstandigheid, die een verschil in huur oplevert van 3.- tot 4.- per week, maakt het volgens de heer Beuker de particuliere bouw onmogelijk in een concurrentiepositie huurwoningen te bouwen. OOK op andere punten is er volgens de heer Beuker sprake van bevoorrechting van de overheidswoningwetbouw, zoals het door de gemeentebesturen beschik baar stellen van bouwgronden tegen la gere prijzen aan de woningwet- of semi- overheidsbouw, en voorts door lagere re gistratierechten. notariskosten. precario rechten en aansluitingskosten. Op al deze punten vraagt de particuliere bouw van de overheid gelijke rechten. Nieuws in het kort Beiaardconcert. Het beiaardconcert, dat Arie Peters vrijdag 15 mei geeft, heeft niet, zoals in onze rubriek „Uitgaan in Haarlem" werd vermeld, om acht uur in het Concertgebouw plaats, maar van half twaalf tot half een in de Grote Kerk. Advertentie FRIOIDAIRE EIECTROIUX BOSCH U kunt er vóór de Pinksteren nog een in huis hebben HADTEfein/^DD GEN. CRONJéSTRAAT 43 - HAARLEM AK I CNÜOKK TELEFOON 52760 De zeesleepdienst van L. Smit en Co's internationale sleepdienst staat aan de vooravond van een groot karwei. Als weer en wind goed zijn, zullen donderdag morgen de sleepboten „Elbe", „Tasman zee" en „Schelde" in Portsmouth het 54.000 tons droogdok van de Britse admi raliteit op sleeptouw nemen naar Rotter dam, waar het de dokcapacitcit van de Droogdok Maatschappij zal vergroten. In het begin van dit jaar heeft de R.D.M. dit dok kunnen aankopen. Het gevaarte, dat 275 meter lang en bij na zestig meter breed is, is nog groter dan het beroemde Singapore-dok, dat de man nen van Smit in 1928 van de Tyne naar Singapore sleepten. Ook omdat dit dok door het Suezkanaal moest werd het in twee gedeelten versleept door acht sleep boten Dit nieuwe dok voor de R.D.M. is nog vierduizend ton groter dan het Singa pore-dok en zal in zijn geheel worden ver sleept over een afstand van slechts 250 mijl waarvoor men, als alles meeloopt, drie-en-een-halve dag denkt nodig te heb ben. Bij slecht weer vangen de hoge dok- wanden veel wind waartegen de ruim acht duizend paardekrachten van drie sleepbo ten tezamen maar weinig kunnen uitrich ten. Met zulk een gevaarte hebben de zee slepers maar liever de ruimte. Die ruim te is op het traject tussen Portsmouth en Hoek van Holland niet zo erg groot. Deskundigen van L. Smit en Co. zijn reeds enige tijd in Portsmouth om het dok zeeklaar te maken. Er zijn pompen aan boord gebracht om eventuele lekken de baas te kunnen blijven. Er zijn verblijven voor de runners ingericht. Als donderdag morgen het weer niet al te onhebbelijk is zal de gezagvoerder van de „Elbe", kapi tein A. Poot, die transportcommandant is, het vertreksein geven. Op de „Tasman zee" voert kapitein C. J. Broek het com mando en op de „Schelde" kapitein P. J. van der Snoek. Ook de nautische dienst van L. Smit en Co. zal zich met de sleep bezig houden. Een gevaarte, waarin men maar enkele mijlen snelheid per uur kan krijgen, krijgt het te kwaad, als de stroom tegen tot vijf of zes mijl per uur kan toenemen. Dat kan men in de Straat van Dover verwachten. De sleepbootkapiteins dienen daarom te weten wanneer zij de stroom mee hebben. Dat vereist heel wat overleg en later mis schien ook wel improviseren als weersver anderingen alle opgestelde plannen met één haal van de kaart vegen. Het aanvankelijke plan om woensdag morgen te vertrekken en zaterdagmorgen voor de Waterweg aan te komen, heeft men moeten opgeven omdat op zaterdag de scheepvaart te druk is bij Rotterdam. Het moeilijkste deel van de reis zit in de laatste kilometers, tussen Hoek van Hol land en Rotterdam. Daar zal zowel het binnenkomende als het uitgaande scheep vaartverkeer moeten worden stopgezet De grote breedte van het dok neemt vrij wel het gehele vaarwater in beslag. Pas seren en oplopen zal niet mogelijk zijn. De sleepboten moeten vrij kunnen ma noeuvreren om het gevaarte in toom te houden gedurende de vaart naar Rotter dam. Daarom is de scheepvaart nu reeds ge waarschuwd dat zondag de uitgaande schepen moeten zorgen des morgens om half zes de lichtopstand op het Noorder- hoofd te zijn gepasseerd. Binnenkomende schepen mogen niet meer de Waterweg binnenkomen na kwart voor zes. De strem ming zal duren tot. de sleep de Heysse ha ven heeft bereikt (naar schatting tussen elf en twaalf uur.) Vertraagt de sleep door slecht weer of andere omstandighe den. dan zal het opvaren van de Water weg maandagmorgen geschieden. Daar men geen enkel risico wil lopen bij het op varen van de rivier vastlopen van het dok zou een zeer ernstige zaak kunnen worden krijgen de drie zeeslepers nog assistentie van vier havensleepboten. Bcnnebroek BURGERLIJKE STAND VAN BENNEBROEK GEBOREN: Joyce Adriana Maria, d. v. P. C. A. Vriends en A. v. Eijden. ONDERTROUWD: Th. J. J. Buckens en M. E. v. d. Reep. OVERLEDEN: J. A. de Jong, oud 73 j., weduwnaar v. J. de Vroege: D. Jongsma, oud 68 jaar, echtgenoot van J. Tuzee. Zandvoort De verkeerspolitie in Zandvoort is er maandag toe overgegaan de Haltestraat te betrekken bij die straten, waarin slechts snelverkeer in één richting is toe gestaan. Men kan thans met auto of mo tor de Haltestraat slechts inrijden komen de uit de richting Raadhuisplein. Voor fietsen blijft verkeer uit beide richtingen mogelijk. Dit éénrichting-snelverkeer geldt voorlopig slechts voor het zomer seizoen. De maatregel die plotseling werd inge voerd, heeft bij verscheidene winkeliers in deze drukke winkelstraat nog al enige wrevel gewekt, omdat men vreest dat de winkelstand erdoor zal worden bena deeld. De chaotische verkeerstoestanden, die vooral op zaterdag en zondag in deze straat telkens weer ontstonden en waar door meermalen langdurige opstoppingen werden veroorzaakt, heeft echter de poli tie tot het nemen van deze inderdaad voor deze drukke winkelstraat vrij ingrij pende maatregelen genoopt. Het is voor de directeur van de Dienst voor Publieke Werken in Zandvoort mo menteel een probleem, hoe de houten pa len. die dienen moeten als staanders voor de overdekking van de tribune op het cir cuit, naar Zandvoort moeten worden ver voerd. Deze staanders zijn in Doetinchem vervaardigd, doch ze zijn zo lang dat vervoer over dc weg onmogelijk is. Men overweegt thans de palen via de binnen wateren te vervoeren naar Katwijk en ze vandaar zo mogelijk met grote treilers over het strand naar Zandvoort te bren gen. Alles wordt in het werk gesteld, om de Overkapping van de circuit-tribune ge reed te hebben voor op 31 mei de Grote Prijs van Nederland op het circuit wordt verreden, De betonblokken waarop de staanders komen te rusten, zijn reeds alle gestort. POSTDUIVEN VLOGEN De Zandvoortse postduivenvereniging „Pleines" hield een wedvlucht van Vil voorde af, over een afstand van 161 km. Gelost om acht uur, arriveerde de eerste duif om 10.15 uur. De uitslagen waren als volgt: Th. v. d. Meulen: 1, 2, 3, 6. 7, 11. 24; R. Engelander: 4, 5, 10, 12, 14, 30; A. Dorsman: 8, 13, 23; J. Donker: 9, 16, 35; C. Visser: 15, 27, 32; Corn. Koper: 17, 34, 36; G. Driehuizen: 18; H. Lansdorp: 19. 33; J. Schrander: 20, 27; B. Lukkassen: 21; C. K. Draijer: 22; J. Koper: 25; A. J. Spolders: 26; A. H. Daane: 29; A. C. Molenaar: 31. Tekort is te groot Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben de gemeentebegroting van Lisse voor dit jaar teruggezonden met de me dedeling dat zij vooralsnog de begroting niet kunnen goedkeuren, daar deze is slui tend gemaakt door te beschikken over een „respectabel" deel van saldireserve. Als gevolg van deze bezwaren hebben B. en W. van Lisse de gemeenteraad een no ta aangeboden, in welke wordt meege deeld dat zij erin zijn geslaagd het tekort op de begroting aanzienlijk te verkleinen. Aanvankelijk was de begroting sluitend gemaakt door een bedrag van 160.000 uit de saldireserve te putten. Door verhoging van de watertarieven kon dit bedrag wor den teruggebracht tot 143.000. Nadien werd voor 123.000 uit de saldireserves geput. Gedeputeerde Staten erkennen dat het begrotingstekort voor een belangrijk deel is ontstaan door factoren, voor welke het gemeentebestuur niet verantwoordelijk is. Thans is het tekort echter nog zo hoog, dat Gedeputeerde Staten het tot geringer proporties zouden zien teruggebracht. B. en W. hebben bestudeerd op welke wijze het tekort kan worden verkleind. Dit is mogelijk gebleken. Zij zijn erin geslaagd enerzijds de inkomsten op te voeren en anderzijds de uitgaven te verkleinen. Dit is mogelijk doordat thans een beter in zicht in de financiële situatie van de ge meente kan worden verkregen. De begro ting zelf bleek de gewenste mogelijkheden te bieden om tot verlaging van het tekort te komen. Ondermeer kan thans rekening worden gehouden met de toezegging dat uit 's rijks kas een bijdrage zal worden verleend in de kosten van aanleg en onderhoud van de randweg. Verkregen zullen worden een vaste bijdrage van twintigduizend gulden en een jaarlijkse bijdrage van vijftig per cent in de onderhoudskosten van de weg tot een maximum van 25.000 per jaar. Het is thans dringend gewenst, aldus B. en W„ d'.t me' spoed aan uitgebreide on derhoudswerkzaamheden wordt begon nen. Voor dit jaar zou gerekend kunnen worden op een rijksbijdrage van totaal 45.000. Uiteindelijk komen B. en W. tot de con clusie dat net verschil tussen uitgaven en inkomsten kan worden teruggebracht met 48.500, waardoor het feitelijke tekort tot ongeveer 74.500 kan worden verminderd. Voor dit bedrag zou dan uit de saldireser ve moeten worden geput. Verwacht mag worden dat na deze wijziging de begroting door Gedeputeerde Staten zal worden goedgekeurd. In de vrijdagavond te houden vergade ring van de gemeenteraad van Lisse komt een voorstel van B. en W. aan dc orde om de tarieven van het drinkwater te ver hogen. Gebleken is namelijk dat de tariefs wijziging van november 1958 niet voldoen de is. Gedeputeerde Staten achten bet namelijk noodzakelijk dat naar middelen wordt uitgezien ter verkrijging van een sluitende exploitatie hoe onaangenaam deze maatregelen nok mogen zijn. B. en W. zijn tot de conclusie gekomen dat aan een verdere tariefsverhoging niet valt te ontkomen. De verhoging kan wor den beperkt tot een totaalbedrag van 8.600.Bij de laatste tariefswijziging zijn alle mogelijkheden tot optrekking van de prijzen nog niet volledig uitgebuit. De abonnementstarieven en de metc-rhuur kunnen thans ongewijzigd blijven. De gemeenteraad wordt voorgesteld de tarieven als volgt te verhogen: meer- waterverbruik van twintig op 25 cent per kubieke meter, industriewater van dertig op 35 cent per kubieke meter, bouwwater van ƒ7,50 op 10.per twintig kubieke meter. Door de nieuwe tarieven zullen de opbrengsten met 8.600 per jaar stijgen. Uiteindelijk wordt hierdoor een voordelig saldo van 154,93 per jaar verkregen. Dit jaar moet echter nog worden gerekend op een nadelig saldo van f 3.212,57. B. en W. willen de tariefswijziging laten ingaan na de meteropneming in juni.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 3