Santpoort verrijkt met nieuw uiterst modern politiebureau Pril groen op Grote Markt zonder morsen Export van gladiolen in tien jaar sterk toegenomen Hillegomse afdeling is voor uitstel van beslissing Ook P.T.T. vond goed onderdak OVERHEMDEN! FOTOKOPIEËN HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 schilderen HARDOLIN „Duinzwervers'" gaan naar patrouillewedslrijden in Ommen Examens ZOEKT U 'N DRUKKER Mevr. Loois 45 jaar bij het Leger des Heils Haarlemse wieier- successen BEURSPLANNEN BLOEMBOLLENCULTUUR NAPOLITAINS Los: f 1.- per 100 gram. Gave jubileumvoorstelling door Postaal Genoegen Lichtdrukkerij de Rooij Romantisch voorzomer muziekfeest Waterleidingbuis te Haarlem gesprongen Voortbestaan van „Ramp laan-Spelers is onzeker Tweede lustrum Montessori kleuterschool Politiepost in Aerdenhout aanbesteed DINSDAG 12 MEI 1959 HET NIEUWE comfortabele en uiterst moderne politiebureau aan de Hoofdstraat in Santpoort is maandagmorgen officieel geopend door Velsens burgemeester, mr. [VI. M. Kwint. Tevens werd hiermee het reeds geopende hulppostkantoor officieel in gebruik gesteld. De waarnemend com missaris van politie, de heer W. Sepp, was bijzonder dankbaar dat Santpoort de be schikking had gekregen over zo n prach tig goed geoutilleerd politiebureau. „Dit gebouw is volkomen in overeen stemming met de ontwikkeling die Sant poort vooral de laatste jaren heeft door gemaakt". De waarnemende commissaris herinnerde eraan dat er in de jaren voor de. oorlog slechts een zogenoemde kring agent in Santpoort dienst deed. Als er iets was gebeurd belde men thuis bij hem aan. Een van de toenmalige kringagenten was de huidige commandant van de post Sant poort, de onlangs koninklijk onderschei den brigadier De Vries. Soms kon het voorkomen dat er niemand thuis was. Dan moest men eenvoudig wachten tot de kring agent weer zijn woonstede had opgezocht. De politie heeft ook geruime tijd onder dak gevonden in een Santpoorts café, het geen voor de politieagenten beslist niet zo onaangenaam was omdat er zo nu en dan een potje kon worden gebiljart. Sinds 1946 was de politiepost gevestigd in een oud vervallen pand in de Hoofdstraat. De heer Sepp dankte tenslotte het ge meentebestuur voor de prettige samen werking en medewerking, die in grote ma le tot de totstandkoming van het nieuwe gebouw hebben bijgedragen. „We zijn zeer. zeer verguld met de medewerking van het gemeentebestuur en zullen de Santpoor ters zo veel mogelijk service trachten te bieden", zo besloot de waarnemend com missaris van politie zijn betoog. Allerbedroevendst Burgemeester Kwint memoreerde dat de outillage van de politiepost in de dertiger jaren allerbedroevendst was. „Er was wel /ijftig jaar achterstand". Mr. Kwint acht te de combinatie postkantoor-politiebureau een bijzonder gelukkige. De P.T.T. zal ech ter op den duur uit het gebouw verdwij nen. Het gedeelte waarin thans het post kantoor is gevestigd zal dan bij het poli tiebureau worden getrokken. „Het is net een koekoeksnest. Straks zal de P.T.T. overboord worden gezet", merkte de bur gemeester onder grote hilariteit op. Ir. D. N. Dammers en gemeentearchitect A. H. Advertentie de verf met de grote dekkracht en de prachtige glans Product van VVAGE/tAl AKERS BREDA De „Duinzwervers" van de Haarlemse Elfregi-groep van de Nederlandse Pad vinders zullen het district Haarlem verte genwoordigen tijdens de nationale pa trouillewedstrijden, die met Pinksteren in Ommen worden gehouden. Tijdens de voorwedstrijden tussen twin tig patrouilles uit het district Haarlem werden zes patrouilles als beste geklas seerd. In het afgelopen weekeinde heb ben deze zes tijdens wedstrijden in de omgeving van Hilversum bepaald, welke patrouille naar Ommen zou gaan. Als beste kwamen d e „Duinzwervers" met 152 punten uit de bus. Deze patrouille verwierf daarmee het wisselschuld en zal in Ommen het district Haarlem vertegen woordigen. De „Camerons", die vorig jaar eerste werden, kwamen nu met. 142 punten op de tweede plaats. De Sant- poortse groep werd met 118 punten der de. Na afloop van de wedstrijden in Hil versum maakte de districtscommissaris hopman ir. J. Pool in een troephuis bij de landbouwschool in Hoofddorp de uit slag bekend. Amsterdam. Geslaagd (met lof) voor het kan didaatsexamen wis- en natuurkunde: mej. T. oei Amsterdam. Doctoraalexamen scheikunde: 1. Arnoldy, Amsterdam en D. G. Schmidt, Alk maar. Kandidaatsexamen wis- en natuurkunde: A. van Praag en S. J. Helmerhorst, Amsterdam: F. Kerkhof!, Haarlem, en J. W. Bruinsma, iuizen. Kandidaatsexamen psychologie: mej. J. H. van Haasten. G. Lang en W. Th. A. van ■^'ikman. Amsterdam. Utrecht. Gepromoveerd tot doctor in de wis- natuurkunde F. van Voorst Vader te Vlaar- ingen, Peters bracht hij dank voor het vele werk dat zij in eendrachtige samenwerking heb ben verzet om het politiebureau te kun nen bouwen. Dat het nieuwe gebouw van buiten geen strenge en sombere aanblik biedt achtte de burgemeester een hele vooruitgang. „In vele plaatsen treft men nog van die ouderwetse bureaus aan. Een politicbu reau mag gerust een vriendelijke indruk maken. Ten slotte staat de politie In dienst van de maatschappij. En bovendien zijn of althans moeten politieagenten de vrienden van de jeugd zijn". Al jaren De heer P. J. Waaien, directeur van het postdistrict Haarlem, was verheugd dat de P.T.T. in Santpoort eindelijk een goed kantoor had gekregen. „Naar een dergelijke gelegenheid hebben wij al jaren uitgezien". Ook hij dankte het Velsense gemeentebestuur voor de vele bemoeienis sen. Al die lof scheen vooral wethouder Verbeek zeer welgevallig, getuige zijn breed lachende gezicht. Hierna waren de aanwezigen, waaron der vele politieautoriteiten en afgevaardig den van de P.T.T., in de gelegenheid het gebouw te bezichtigen. Inspecteur G. J. Timmermans had voor de inrichting van het gebouw gezorgd, van welke taak hij zich op een voorbeeldige wijze heeft ge kweten. Het interieur doet gezellig en com fortabel aan. Men zou zich eerder in een geriefelijk kantoor dan in een politieburea wanen. Ook de cellen zijn lichtgeschilderd en heel ruim. De heer H. J. Wittebrood sprak na het officiële gedeelte namens de Centrale Po litie Vakorganisatie (C.P.O.). Hij noem de het politiebureau een parel voor het uitgestrekte en belangrijke deel van de gemeente Velsen dat Santpoort heet. „Het zal de arbeidsvreugde van het personeel zeker gunstig beïnvloeden en de goede ver houding tussen het lagere en het hogere personeel ten gunste komen". Des middags bestond er voor de Sant poorters gelegenheid om „hun" nieuwe bureau met een bezoek te vereren. Advertentie Eis toch een grote sortering effen satijn poplin 8.90 effen non-iron 12.90 hoogglans non-iron 17.90 „ton-sur-ton" 15.90 stijlvol streepje 17.90 Trenco Terlenka 24.75 weekenders: groen, rood, geel, blauw 12.90 Speciaal voor overhemden ANEGANG 17 OVERHEMDEN NAAR MAAT Advertentie voor uw HANDELSDRUKWERK? - Bel. 12200 DRUKKERIJ E ZWART, KOUDENHORN H Donderdag 14 mei is het vijfenveertig jaar geleden dat mevrouw majoor R. Loois-Poortman uit Haarlem, haar aan stelling als officier bij het Leger des Heils ontving. Als jong meisje verliet zij haar ouderlijk huis in Friesland om hulp te verlenen aan medemensen. Na enkele ja ren in ons land gewerkt te hebben ver trok mevrouw Loois-Poortman met haar echtgenoot naar Indië, waar beiden ze ventien jaar verbleven. Zij waren onder meer werkzaam op de melaatsen-kolonie Pelantoekan. In 1938 repatrieerde het echtpaar naar ons land en na twee jaar het Toevluchtsoord voor mannen van het Leger des Heils geleid te hebben, werd het benoemd aan het Toevluchtsoord voor mannen aan het Spaarne in Haarlem. Na het overlijden van de heer Loois in 1942 trok mevrouw majoor Loois zich uit het werk van het Leger des Heils terug, maar later was zij in Haarlem weer werkzaam. Op het ogenblik heeft zij de leiding van de plaatselijke afdeling van de Gezins bond en is zij medewerkster aan de ar beid van de reclassering. Expositie Wim Steyn De Haarlemse schilder en etser Wim Steyn exposeert tot 6 juni werk in het Instituut voor Kunstgeschiedenis aan de Oude Boteringestraat 34 in Groningen. Vergeleken met tien jaar geleden is de export van de Nederlandse gladiolen zeer sterk toegenomen. In 1949-50 was deze 384.500.000 stuks ter waarde van twaalf miljoen gulden en in 1956-57 was zij 620.000.000 stuks met een waarde van 21.800.000. Een stijging van resp. 61 en 81 percent. Over het afgelopen jaar zijn nog geen juiste cijfers bekend. Aldus de voorzifter van de Nederlandse Gladiolus Vereniging, dc heer L. Krouwel, maan dagmiddag tijdens de in cafc-restaurant Brinkmann in Haarlem gehouden algeme ne ledenvergadering van de Nederlandse Gladiolus Vereniging. Hij wees er op, dat dit resultaat slechts kon worden bereikt door de handhaving van dc goede kwaliteit. Er dient echter ook een goede prijzenpolitiek te worden gevoerd, die de exporteurs stimuleert bij de verkoop en de kwekers een goede af zet waarborgt. Eveneens dient dc reclame goed te zijn. Over dit onderwerp wijdde de secreta ris, de heer J. H. L. Vink iets meer uit. De Gladiolus-vereniging verzorgde, in het afgelopen jaar inzendingen in Engeland en Duitsland en boekte daar veel succes op de tentoonstellingen. Vooral mocht men met genoegen constateren, dat vele bloemliefhebbers de nieuwigheden note ren. Er was trouwens weinig te klagen, want het ledental neemt zeer snel toe. De ver eniging had op 1 januari 1959, 1900 le den, wat 300 meer was dan in 1958. De penningmeester deelde later mede, dat er dit jaar al weer zeventig nieuwe leden zijn bijgekomen. Deze leden komen niet al leen uit de zgn. buitengewesten, waar ve len pas met deze teelt begonnen zijn. Ook in de oude centra melden zich vele nieu we leden. De directeur van de keuringsdiensten, de heer F. Limburg wees op de proble men van de keuring in die nieuwe gewes ten. Het zijn zeer grote rayons waar con troleurs en hulpcontroleurs na eerst te zijn ingewerkt binnen korte tijd veel werk moeten verzetten. Zij ondervinden veel medewerking van de land- en tuinbou wers, die voor eigen rekening telen. De contracttelers, die steeds wachten op dik wijls uitblijvende instructies van de con tractgevers, leveren meer moeilijkheden. De amateurs van de Haarlemse wieler club „De Kampioen" gaan zich in de ver schillende open wedstrijden steeds beter weren Vooral Coen Visser, Henk Buis en Aad Straver behalen regelmatig prij zen. In de Ronde van Tuitjehorn. welke gewonnen werd door Joop Hopman uit Eg- mond aan de Hoef, werd Visser, derde, Straver vierde en Buis legde beslag op de zevende plaals. Bovendien won Straver in Appingedam de spring van het peloton om de vierde plaats. Na hun jongste verrichtingen hebben Vis ser, Buis en Straver in het prestatieklas sement een ruime voorsprong op de overi gen. Vooral Visser staat er heel gunstig voor. De stand luidt: 1. Visser, Santpoort met 57 pnt.; 2. Buis, Vijfhuizen met. 30 pnt.; 3. Straver met 24 pnt.; 4. Mathot met 4 pnt,; 5. L. Vaars (allen Haarlem) met 2 pnt. Van de nieuwelingen, die in Tuitjehorn van start gingen, leverde Henk Peters met. een vijfde plaats de beste prestatie. Gé Fennis werd negende. De stand luidt: 1. Peters. Heemstede met 18 pnt.; 2. Bogaard met 7 pnt.: 3. Blom- maert met 4 pnt.; 4, en 5. Hendriks en Fen nis met 2 pnt. Hij wees er verder op, dat de kwaliteit van de knollen over het algemeen goed is, maar dat er toch nog te veel partijen moe ten worden afgekeurd, daar vele kwe kers niet voldoende ruimte hebben om ze na het oogsten goed te behandelen. Fusa- rium is te velde de grootste vijand en botrytis in de schuren. De wijziging in de cultuur is ook niet on gemerkt aan de vereniging voorbij ge gaan. Er zijn veel meer „kwekers bene den de Moerdijk" lid van de vereniging, waarmee weinig contact was. De vereni ging probeerde dit Ie verbeteren door de heer A. de Wit uit Sommelsdijk op de be stuursvergaderingen uit te nodigen. Te vens is men nu met het voorstel gekomen om uit de statuten het dwingende voor schrift te schrappen, dat er minstens drie Westfriezen in het bestuur moeten zitten en er in op te nemen, dat het bestuur ten hoogste dertien leden zal mogen tellen in plaats van elf. De nieuwe zetels zouden dan kunnen worden ingenomen door kwe kers uit de buitengewesten. De vergadering vond dit billijk. De enkele kandidaatstelling kon blijkens de stemming ook aller goedkeuring wegdra gen, want de heren Th. v.d. Meer Noord- wijk en C. de Wit Czn Bovenkarspel ver wierven alle stemmen. Zij zullen de he ren A. A. J. Philippo en J. J. de Wit Czn kunnen vervangen. De heren A. de Wit uit Sommelsdijk en J. van Waveren uit Haamstede zijn de vertegenwoordigers van de nieuwe „vleugel" geworden. De afdeling Hillegom van de Ko ninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur heeft maandag avond in café-restaurant „Treslong" de beursplannen besproken. De be langstelling overtrof alle verwachtin gen. Meer dan driehonderd leden en belangstellenden vulden de foyer, waar over het algemeen op zakelijke wijze gesproken werd over de plan nen tot vernieuwing van het Haar lemse Krelagehuis of overbrenging van de beurs en zetel van „Bloem bollencultuur" naar een uit te breiden „Treslong". Als één man stelde de vergadering zich achter het voorstel van het afdelingsbestuur om de amendementen van dc afdelingen Wassenaar en Bennebroek-Vogelen- zang te steunen. Deze amendementen houden in dat een besluit over de beursbouw op 19 mei nog niet zal worden genomen. Eerst zou een commissie van deskundigen moeten wor den ingesteld om eventueel een nieuw plan voor te bereiden. De afdeling Wassenaar meent voorts dat de vereniging geheel af hankelijk moet blijven en geen financiële steun van de gemeente Haarlem moet ac cepteren. De afdeling Bennebroek wenst geen contributieverhogingen. De voorzitter van de afdeling, de heer F. van der Kolk leidde de vergadering in en vroeg de leden door een zakelijke dis cussie constructief bezig te zijn en niet te spelen op de snaren van het sentiment. Uitvoerig schetste de heer Van der Kolk de voorgeschiedenis van de beurs- kwestie. Aanvankelijk had het hoofdbe stuur een monstrueus plan ter tafel ge bracht, dat ongeveer acht miljoen gulden zou vergen. Bij het tweede plan waren wel de bestedingen beperkt, doch ook dit plan was allerminst duidelijk. De voorzit ter wees op enkele fouten in de opzet. Aanvankelijk werd het jaarlijks tekort ge raamd op tachtigduizend gulden, een ac countantsrapport kwam echter tot een te kort van veertigduizend gulden. Hij wees hierbij op de betrekkelijkheid van accoun tantsrapporten waarbij cijfers wel wor den gegroepeerd maar niet altijd ver klaard. Spr. was erover verontwaardigd dat de amendementen van de afdelingen niet in het orgaan van de vereniging kon den worden gepubliceerd. Bij het voorstel: óf Haarlem óf Hillegom zijn er naar het oordeel van de heer Van der Kolk te veel consequenties die niet kun nen worden overzien. Verplichtingen die bij voorbaat niet op hun merites zijn be keken, vragen een nauwkeurige bestude ring. Daartoe is onder andere een verga dering van het hoofdbestuur niet de aan gewezen plaats. De amendementen beogen tijd te schep pen om de beurskwestie van alle zijden grondig te bezien. Het afdelingsbestuur wilde daarom deze amendementen stqu- nen. De heer A. H. Staats opende de gedach- tenwisseling met te informeren naar de onderhandelingen tussen „Bloembollen cultuur" en de gemeente Haarlem. De heer D. van Egmond concludeerde dat be paalde financiële consequenties nog niet duidelijk zijn. Hoeveel kost bijvoorbeeld de aankoop van het doktershuis? Moet voor het verdwijnen van de garage scha devergoeding worden opgebracht? Uit drukkelijk stolde hij: alles wat de gemeen te Haarlem biedt, schept verplichtingen. Het bestuursvoorstel om de amendemen ten te steunen werd met alle 262 stemmen aanvaard. Als deze amendementen op de vergadering van 19 mei worden verwor pen, dan moet worden gekozen tussen het Haarlemse en Hillegomse plan. De heer Van der Kolk wees erop dat in Hillegom geen parkeerprobleem is. Bij „Treslong" ligt reeds de demonstratietuin. Moge lijkheden bestaan voor de aanleg van een proef- en monstertuin. De stichting „Hil legomse beurs" biedt het bollenvak haar gehele bezit aan. De waarde hiervan wordt geschat op anderhalf miljoen gulden. Het Haarlemse gemeentebestuur heeft een vis je uitgeworpen om een grote vis te van gen. De heer W. F. van Dam adviseerde bij Advertentie Melk of puur Zwaar gevolde dozen f 1.80 en f 3.- „Op hoop van zegen" van Herman Heyermans, dat gisteravond door de Haar lemse P.T.T. Toneelvereniging Postaal Ge noegen ter gelegenheid van haar dertig jarig bestaan werd opgevoerd, had de weersomstandigheden niet mee en boven dien laat. een jubilea mstemming zich moei lijk verplaatsen in de rampspoed van we duwe Kniertje, die een pannetje koude coteletten krijgt lot troost in het verlies van haar twee op zee omgekomen zoons. Men had wellicht, een wat feestelijker stuk weten kiezen, dat. de avond een leutiger aspect van vlaggetjesdag had kunnen ver lenen en niet pas tegen middernacht zou zijn geëindigd. Aan „Op hoop van zegen" valt. nu eenmaal geen postaal genoegen te beleven; meer een poslhuum. Men ver geve ons deze niet zuur bedoelde opmerkingen, ivant verder hebben wij alle lof voor de voorstelling van gisteravond, waarvan het succes te duidelijker moge blijken vit het feit, dat. de hierboven genoemde handicaps glansrijk werden overwonnen. Het is be grijpelijk dat de vrijwel geheel gevulde zaal het dankbaarst reageerde op lach- mogelijkheden een enkele maal helaas ten onrechte maar het menselijk ge beuren in dit sociaal-naturalistische stuk werd toch zo treffend tot leven gebracht, dat het. publiek er volkomen door geboeid werd en niet alleen vergat dat het warm was in de zaal maar meeleven kon met de storm op zee en de harde windstoten. Regisseur Hein Kraneveld komt alle eer toe voor de wijze waarop hij zijn begrip voor het stuk in de rollen tot uiting heeft weten te brengen. Vooral het derde bedrijf was uitstekend en amateurtoneel van top klasse. Wat de individuele prestaties be treft werden wij het sterkst getroffen door het spel van Jan Serné en Jan Leuven, die de moeilijke rollen van Geert en Barend, de zoons van Kniertje, vertolkten. Vooral Geert was authentiek, hij was zichzelf uit innerlijke overtuiging; een vlekkeloze rol. Voorop gesteld dat de regisseur zich heeft beijverd meer de innerlijke ontwikkeling van het stuk dan die van de rollen naar voren te brengen, moet vooral het geheel echter geprezen worden. Individuele pres taties vielen niet nadrukkelijk op. Tiny van Koningshoven speelde Kniertje inge togen en van binnen uit, misschien iets te vlak maar zij was toch een menselijk rust punt tegenover de te turbulent door Ina van Huis gespeelde Jo, nicht van Kniertje. De beide diakenhuismannetjes waren ju weeltjes van typering. De door Henk van Donkelaar gespeelde rol van Kaps, de boekhouder, was even verbazend knap maar verder toch te gemakkelijk naar het type gespeeld. „Postaal Genoegen" mag zich gelukkig prijzen een troep te hebben, die de zo uiteenlopende rollen als van ..Op hoop van zegen" vrijwel zonder kwa liteitsverschil kan bezetten. aanneming van de moties een commis sie te doen samenstellen die een beurs- plan ontwerpt aan welke de meerderheid van de leden hun stem kunnen geven. De ze suggestie werd overgenomen. De ver gadering was voorts niet overtuigd van de noodzaak van contributieverhoging en verhoging van de entreegelden, waarom deze werden afgewezen. Tenslotte werd gesproken over de deelneming aan de in 1960 te houden Floriade in Rotterdam. Vóór Haarlem De afdeling Beverwijk van „Bloembol lencultuur" heeft zich maandagavond met algemene stemmen verklaard voor ver nieuwing van het Haarlemse Krelagehuis. De vergadering kantte zich tegen verplaat sing van de beurs naar Hillegom. De voor zitter. de heer C. Broeze, zei dat thans een definitief besluit moet worden genomen over dc strijdvraag: Haarlem óf Hillegom. De meningen hierover zijn uiteraard ver deeld. De scheidslijn ligt bij Bennebroek- Vogelenzang. De afdelingen ten noorden hiervan zijn vóór handhaving van de beurs in Haarlem. Verworpen werden de amen dementen van Wassenaar en Bennebroek- Vogelenzang. Ondermeer de afdelingen Beverwijk, Velsen en Schoten zijn ervoor de knoop thans door te hakken. Advertentie Schagchelstraat 14 NIEUWSTE PROCÉDÉ Anjerfonds te Haarlem Burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers heeft het Haarlems comité van het Anjer fonds geïnstalleerd, waarin zitting hebben de heren Frans Heerkens Thijssen, voor zitter; M. G. Beukenkamp, Van Merlen- laan 6, Heemstede, secretaris; W. H. IJssel de Schepper, penningmeester; jhr. W. van Andringa de Kempenaer en dr. A. W. Thöne. Burgemeester mr. Cremers heeft het erevoorzitterschap aanvaard. Het comité bereidt voor zaterdag 30 mei een romantisch voorzomer-muziekfeest in het Concertgebouw te Haarlem voor; de leiding berust bij de Haarlemse dirigent Anton de Beer. Teneinde de activiteiten van het uitvoe rend comité te ondersteunen is een dames comité van actie gevormd, waarin onder leiding van mevrouw I-I. A. Elias-Buurman een vijftigtal dames uit Kennemerland zit ting hebben genomen. Dr. M. J. Prinsen, Commissaris der Ko ningin in de provincie Noordholland en voorzitter van het regionaal Anjerfonds Noordholland, treedt op als voorzitter van het comité van aanbeveling van dit concert op. In het aanbevelingscomité hebben voorts zitting: de president van de rechtbank, mr. F. P. E. Bloemarts; de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem, de heer B. F. Enschedé; de deken van de orde van advocaten te Haarlem, mr. F. v. d. Goot; de voorzitter van de Kring Haarlem en Omstreken van de Kon. Ned. Maatschappij tot bevordering der genees kunst, dr. A. H. Garrer; de voorzitter van de Ring der Notarissen, de heer B. M. Brans; het lid van Gedeputeerde Staten en voorzitter van het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest. W. Mensink; de wet houder van onderwijs en kunstzaken van Haarlem, de heer D. .T. A. Geluk; de keizer van de Aloude Rederijkerskamer „Trou moet Blijcken", mr. A. Beets en de voor zitter van de Sociëteit Teisterbant, mr. J. M. Landré. ZIJ DIE geregeld de Haarlemse Grote Markt posseren of zich in een gunstiger geval op een terrasje aan levensbeschou welijkemijmeringen kunnen overgeven, zullen het met vreugde hebben gezien: de de derde na het „kortwieken" zal de kruinömvang ongeveer twaalf meter be dragen. Daarmee zal dan de lommerrijke luister van deze bomen, die in hoge m.ate bijdragen tot de gezellige levendigheid van het Haarlemse „hart", nagenoeg zijn her steld. Er kom,t echter nog meer groen op de Grote Markt. De komende zom,er zal. de dienst van Openbare Werken de reorgani satie van de oostelijke hoek van de Sme- destraat uitvoeren. Zoals wij reeds eerder schreven zal het trottoir aanzienlijk wor den verbreed en haaks worden gemaakt, waardoor voetgangers veiliger kunnen oversteken. Het is de bedoeling van de dienst van Hout en Plantsoenen op dit verbrede trottoir twee iepen te plaatsen. tot. voor kort nog naakte stammen van de iepen bij de Grote Kerk zijn uitgebarsten in een blijde lach van nieuwe pril-groene takken. Toen in de vroege lente van vorig jaar de gemeentelijke dienst van Hout en Plantsoenen de bomen van hun omvang rijke kruinen ontdeed, was de Grote Markt de Grote Markt: niet meer. Haarlems ge zelligste plein had aan bekoring ingeboet. Maar de dienst moest deze maatregel ne men om ongelukken te voorkomen. Van tijd tot tijd dient het trottoir bij de bomen te worden „opgehaald". De bomen krijgen dan tijdelijk minder zuurstof en veel hout- sterft af. Bij harde wind zouden vallende takken voorbijgangers kunnen treffen en men zette rigoureus de zaag in de bomen. Het publiek moest de onaantrekkelijke aanblik van de kale stammen enige tijd voor lief nemen. In dit voorjaar botten, eerst schuchterlater uitbundiger de jonge twijgen uit. Deze zomer nog worden het flinke takken en in de volgende zomer, Op de Amsterdamsevaart te Haarlem, vlak bij de Prins Bernhardlaan, is maan dagavond omstreeks tien minuten voor acht de hoofdbuis van de Amsterdamse waterleiding gesprongen. In de buit ont stond een gat van ongeveer een vierkante meter en in de noordelijke rijbaan een gat van twee bij drie meter. De weg en de oude trambaan werden door een grote hoeveelheid water ernstig beschadigd en het verkeer moest worden omgelegd. Daaraan werkten aanvankelijk leden van de marechaussee uit Nunspeet mee die juist met een auio passeerden. Iicf ver keer werd door de Dr. Schaepmanstraat geleid en later ging het verkeer van Am sterdam naar Haarlem over de zuidelijke rijbaan en het verkeer naar Amsterdam over de ventweg. Ook hedenmorgen was het gat nog niet'hersteld. Aan het begin van de voorstelling die de amateur-toneelgroep ..De Ramplaan-Spe lers" uit Overveen maandagavond in ge bouw „Domi" gaven, heeft de voorzitter de heer K. J. Helweg bekend gemaakt, dat dit. gezelschap, dat in de vijftien jaar van zijn bestaan al lang zijn sporen heeft verdiend, er financieel niet best voor staat. Het aantal donateurs is van twee honderd tot zeventig teruggelopen, de heer Helweg weet dit vooral aan de te levisie, waardoor er nu slechts vanwege de hoge kosten daaraan verbonden, één voorstelling per seizoen gegeven kan wor den. Vroeger gaf dit gezelschap er drie. De voorzitter deed een ernstig beroep op de donateurs het voortbestaan van „de Ramplaanspelers" mogelijk te maken. De Dr. Maria Montessori Kleuterschool aan de Pleiadenstraat in Haarlem-Noord vierde maandag haar tienjarig bestaan. Na aanvankelijk gehuisvest te zijn ge weest in verschillende oudere scholen of gedeelten van scholen, kon enige jaren ge leden begonnen worden met de bouw van een school in de Pleiadenstraat. Mede dank zij het onvermoeibaar enthousiasme van het hoofd der school, mevrouw M. E. Neu- dorfer-Meijer, voldoet dit schoolgebouw aan de eisen van het moderne Montesso ri Kleuteronderwijs. Samen met 160 kleu ters, die als kabouters optraden is het tweede lustrum gevierd. In de raadzaal van het raadhuis in Overveen had maandagmiddag ten over staan van de wethouder van Publieke Werken, mr. J. C. C. W. Hijszier' en de heren IJ. E. Dijkstra en C. Lebeau, respectievelijk directeur en technisch hoofdambtenaar van deze dienst, de openbare aanbesteding plaats van de bouw van een politiepost annex brand weergarage in Aerdenhout. Er waren in totaal vijfentwintig inschrijvingen. Laag ste inschrijver was het aannemersbedrijf M. Ebbing, Diezestraat 14 uit Haarlem voor f 85.650. Hoogste inschrijfster was de firma P. J. Voorneveld, Kloppersin gel 191 uit Haarlem voor een bedrag van f 116.000. Het werk was begroot op f 64.500. De politiepost zal onder meer omvatten een kamer voor de adjudant, een kamer voor de agenten, verhoorkamer, sectieka- mpi', cel, garage voor een politieauto, ga rage voor een brandweerauto en verder een droogkamer en enige andere dienst ruimten, waaronder een douchecel. De voorgevel van het gebouw komt aan de Zandvoorterweg te liggen en bestaat met uitzondering van een stenen borstwering uit glas. De ingang komt iets hoger dan de begane grond te liggen en is bereik baar door een klein stoepje. Het gebouw tje krijgt een inhoud van zeshonderd ku bieke meter. Spreekuur. Wethouder mevrouw mr. A. E. Scheltema-Conradi te Haarlem zal op vrijdagmiddag 15 mei van twee tot drie uur spreekuur houden.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7