Weg en wiel Is werkstaking geoorloofd Mensen in Amerika 7 INDONESISCH BLAD WIL BEHOORLIJKE REGELING Moeder NEW ENGLANDER hoofdpijn Zonneweg" door Italië AUTOMATISCH DROOMWAGEN De defensie van Nieuw-Guinea WOENSDAG 13 MEI 195 9 9 INDRUKKEN VAN EEN RONDREIS DOOR DE V.S. Drie jaar geëist tegen sportauto-ontwerper W is seis vervalst om aan geld te komen Pleidooi van mr. Luns voor de kleine NAVO-landen Experimentele kernreactor in Delft over twee jaar gereed A. P. M. van Roov in Biak overleden 6g8- 735- voor Nederlands eigendom Afhankelijk van papoea's en Australische hulp Voor hel tere Baby-huidje "BABYDERMM? Akkoord met Bonn over sociale uitkeringen Politie stond inbrekers op te wachten Werkstaking is een typisch machtsmid del, dat niet op de wet steunt. Ons Bur gerlijk Wetboek kent geen stakingsrecht. Het ontbreken van een wettelijke regeling heeft ten gevolge dat de rechter moet be slissen, in hoeverre hij een staking mag beoordelen. Mag hij ook rekening houden met de achtergrond en de motieven van een staking? Deze vraag kan zich voor doen, wanneer de rechter moet uitmaken, of een staking voor de werkgever een drin gende reden tot onmiddellijk ontslag op levert. In een vonnis van 29 maart 1940 over woog de rechtbank te Rotterdam, dat de al of niet rechtmatigheid van een staking alleen wordt bepaald door de vraag, of de arbeid is gestaakt met inachtneming van de opzeggingstermijn. In de motieven en de gerechtvaardigheid der staking, met andere woorden in de mérites van het conflict, heeft de rechter niet te treden. Een staking dient steeds als een dringen de ontslagreden voor de werkgever te worden beschouwd, als de opzeggingster mijn niet in acht is genomen, aldus de rechtbank. In een later vonnis nam de kantonrech ter te Leiden wél de achtergrond van een staking in zijn overwegingen op. De kan tonrechter achtte geen dringende ontslag reden voor de werkgever aanwezig, om dat hij door zijn onredelijke handelwijze de staking geprovoceerd had. Soms richt de werkgever zich tot de rechter met het verzoek de stakende werk nemers te bevelen het werk te hervatten op verbeurte van een dwangsom voor iede re dag, dat niet aan het bevel wordt vol daan. In een zodanige procedure voor de president van de rechtbank te Amster dam stelde een werknemer zich op het standpunt, dat hij niet tot nakoming van de arbeidsovereenkomst kon worden ver oordeeld. Naar zijn mening was ontslag op staande voet de enige maatregel, wel ke de werkgever tegen hem kon nemen. De president wees evenwel op de alge mene regel van het verbintenissenrecht, welke de schuldeiser het recht geeft van de nalatige schuldenaar diens prestatie te vorderen. Hij zag niet in, waarom dat recht niet zou toekomen aan de werkge ver, indien de arbeider aan zijn hoofdver plichting, de bedongen arbeid te verrich ten, niet voldoet. De president gaf toe, dat het Burgerlijk Wetboek andere sancties op het niet verrichten van de bedongen De straat in Boston waar John Need- ham's huis in staat, lijkt sterk op een strat in Londen niet op een speciale straat in Londen, maar op wel vijfhonderd straten in de Britse hoofdstad. Het is een nauwe straat met smalle huizen, elk van drie verdiepingen hoog, elk met zware houten deuren en daarop bevestigd een helder gepoetste koperen deurklopper. De straat is wat slordig geplaveid met oude, gladgereden kinderhoofdjes en er blijft niet veel ruimte over als er een moderne Amerikaanse auto door gaat glimmend en geruisloos als een kolossaal anachro nisme. John Needham zelf is geheel Ameri kaans, hoewel hij niet weinig trots is op het feit dat zijn Engelse voorouders al 300 jaar geleden naar Amerika emigreerden. Deze oudei-dom van Amerikaanse status geeft in dit land een zekere waardigheid. Een zekere deftigheid ook wel, hetgeen Where the Lowells speak only to Cabots bijzonder merkbaar is hier in Boston en in de omliggende staten van New England. Er bestaat een moeilijk vertaalbaar liedje over Boston, dat de volgende regels be vat: „Here's to dear old Boston Home of the bean and the cod And the Cabots speak only to God". De Lowells en de Cabots zijn prominente fa milies in het uitgebreide society-leven van Boston. Maar John Needham is geneigd zelfs op de Cabots neer te kijken. Hij beschouwt, zoals alle Bostonians trouwens, zijn stad als het centrum van de wereld en de fa milie Needham als de belangrijkste in dat centrum. Hij is overigens een aardige man, die met duidelijke kennis van zaken over zijn stad kan vertellen in het bijzonder over de revolutie, die hier in 1775 begon. Hij weet ook precies welke rol de Need- hams in die revolutie gespeeld hebben. Maar hij kan even enthousiast worden over de architectuur van dc nieuwe ge hoorzaal van hel Massachusetts Institute of Technology in Cambridge, een voorstad van Boston aan de overkant van de rivier de Charles. In dat Cambridge is ook Har vard University gevestigd, een van de oud ste en bekendste in Amerika een wat verwarde verzameling niet erg mooie ge bouwen rondom vele hectaren park- gronden. Deze oude Bostonian had mij, al voor ik naar Boston kwam, verteld dat zijn stad en de omgeving ervan niet vergelijkbaar zijn met de rest van Amerika. Hij heeft gelijk. New England is in elk geval geheel anders dan de overige delen van de Verenigde Staten aan de Atlantische Oceaan. Het is kennelijk ouder, het doet hier en daar Europees aan en op vele andere plaatsen geeft de „colonial" architectuur van de huizen en openbare gebouwen een apart, charmant effect aan wat anders slechts gewone Amerikaanse dorpjes en steden zouden zijn. Maar het meest verschillen toch de men sen in New England van de andere Ameri kanen. Zelfs de honderdduizenden Ita lianen en Ieren, die zich hier in de laatste honderd jaar hebben gevestigd, hebben zich de specifieke karaktertrekken en het accent van de New Englander aangemeten. En de dominee van de Unitarian kerk in Quincy (een ander voorstadje van Boston), die van Hollandse afkomst is, vertelt met een vriendelijke trots over het feit, dat er twee vroegere presidenten van de V.S. (John Adams en diens zoon John Quincy Adams) in zijn kerk begraven liggen. John Needham weet daar nog aan toe te voegen, dat zijn overgrootvader eens gebrouilleerd is geweest met John Quincy Adams' gezin. Het zijn rustige, zelfverzekerde mensen hier in Boston, vriendelijk, en duidelijk gehard door het leven in een ruw, vaak koud klimaat. Ze zijn gefascineerd door de historie van hun eigen stad zelfs als ze e.' niet zo nauw aan verbonden zijn als John Needham. E. Romayn arbeid stelt. Maar deze bepalingen slui ten geenszins de toepasselijkheid van de algemene regel uit. De werknemer voerde nog aan, dat sta ken door ambtenaren en spoorwegperso neel strafbaar is. Hieruit leidde hij af, dat andere werknemers een recht op staking hebben. Maar de president was geen sta kingsrecht bekend. Hij beval de werkne mer, die inmiddels aan het werk was ge gaan, zijn werk te blijven verrichten, tot dat hij een ontslagvergunning mocht heb ben gekregen. Enige heiers in Amsterdam voerden een langzaam-aan-actie. De werkgever ver zocht de president van de rechtbank te Amsterdam hun te bevelen de arbeid in volle omvang te hervatten. De heiers betoogden, dat hun loon voorheen tegen een bepaalde prijs per geheide paal be rekend werd, waarbij hun eigen belang meebracht een zo hoog mogelijke presta tie te leveren. Deze prestatie kan echter niet meer verlangd worden als uurloon werd berekend. Dus zou het hun binnen de grenzen van de goede trouw vrij staan hun prestatie te verminderen. De president overwoog echter, dat dit verweer zijn doel voorbij schoot, omdat de werkgever niet een meer dan normale prestatie verlangde. De heiers voerden nog aan, dat hun veroordeling tot moei lijkheden zou kunnen leiden, omdat niet vaststond, wat een normale arbeidspres tatie inhield. Doch de president merkte op, dat het de heiers toch duidelijk moest zijn, dat hiermede bedoeld werd, dat zij de hun door de werkgever opgedragen werkzaamheden naar diens voorschriften op de best mogelijke wijze dienden te ver richten, zoals was omschreven in de voor hen geldende loonregeling. Aldus werden de heiers conform de eis van de werkge ver veroordeeld. Een werknemersorganisatie had haar arbeiders opgedragen het werk neer te leggen, tenzij de betreffende werkgever bepaalde looneisen zou inwilligen. Deze looneisen waren niet goedgekeurd door het College van Rijksbemiddelaars. De werkgever dagvaardde de vakorganisa tie voor de president van de rechtbank te Rotterdam. Deze overwoog, dat de sta king reeds onrechtmatig was, omdat zij in strijd was met de verplichting van de werknemer om de bedongen arbeid te ver richten. In dit geval was de staking te meer onrechtmatig, omdat zij de strek king had van de werkgever iets gedaan te krijgen wat hem bij wettelijk besluit verboden was. Voor die onrechtmatige handeling zijn niet alleen de stakers zelf aansprakelijk, doch bovendien zij, die op de staking heb ben aangedrongen of deze hebben bevor derd. Ook deze handeling is immers in strijd met de wijze, waarop men zich in de maatschappij behoort te gedragen. Met deze motivering gaf de president aan de bestuursleden der vakorganisatie bevel onverwijld haar leden-werknemers aan te zeggen, dat het werk hervat moest wor den. In de zomer van 1958 aanvaardde het congres van de Internationale Transport arbeidersfederatie te Amsterdam een re solutie tot het voeren van een algemene actie tegen schepen, die onder goedkope vlag varen. Ter uitvoering van deze reso lutie organiseerden enige vakbonden een boycot van deze schepen, waartegen de werkgevers in het geweer kwamen. De president van de rechtbank te Am sterdam overwoog, dat de Nederlandse rechtsorde niet toelaat, dat een contract partij zich van haar verplichtingen ont slagen zou kunnen achten op grond van resoluties van internationale vakorgani saties. Het deelnemen van de havenarbei ders aan de boycotactie leverde derhalve tegenover hun werkgevers wanprestatie op. En het opwekken tot wanprestatie moet in het algemeen als een onrechtma tige daad worden beschouwd. Aldus wer den de vakbonden veroordeeld de stakings aanzegging in te trekken en zich te ont houden van elke financiële steun aan de staking. De president van de rechtbank te Rot terdam gaf echter een geheel andere uit spraak over de betreffende boycotactie. Hij overwoog dat er omstandigheden denkbaar zijn, waarin van de arbeider niet kan worden gevergd, dat hij zijn ar beid zal verrichten. Een dergelijke om standigheid achtte de president hier aan wezig. Nu door werknemersorganisaties in internationaal verband een groot scheepse actie was opgezet om het mis bruik van de zo genoemde „goedkope vlaggen" te signaleren en te bestrijden, kon van de arbeidersleden van deze or ganisaties niet worden gevergd, dat zij door het verrichten van bepaalde arbeid deze actie zouden tegenwerken. De pre sident nam ook in aanmerking, dat de ac tie niet noodzakelijkerwijs tot aanzienlij ke schade voor de werkgevers behoefde te leiden. Met deze overwegingen beslis te de president, dat hier niet van wan prestatie van de arbeiders en evenmin van een onrechtmatige daad van de vak organisaties kon worden gesproken. Het vonnis werd door het gerechtshof te 's Gravenhage bekrachtigd. Deze tegenstrijdige vonnissen tonen de noodzaak aan van een nadere wettelijke regeling. Werkgevers en werknemers heb ben er belang bij te weten, waar zij aan toe zijn. Merkwaardig is tenslotte, dat het „Bui tengewoon Besluit Arbeidsverhoudingen 1945" de positie van de werkgevers bij een staking in hoge mate versterkt heeft. Op grond van dit besluit hebben de werkge vers de hierboven omschreven acties te gen stakers en vakverenigingen kunnen voeren. Ingevolge dit. besluit is het im mers verboden een arbeidsverhouding te beëindigen zonder toestemming van de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbu reau. Als dit verbod vervalt, zouden de werknemers hun diensverband met in achtneming van de voor hen geldende op zeggingstermijn kunnen beëindigen en al dus op rechtmatige wijze in staking gaan. Mr. C. A. baron Bentinck Drie jaar gevangenisstraf heeft de offi cier van Justitie bij de Haagse rechtbank geëist tegen de 32-jarige Haagse autohan delaar L. J. van B., de ontwerper van de Citeria-sportwagen, die in november was gearresteerd wegens manipulaties met valse wisselbrieven ter waarde van bijna 450.000,De verdachte had een handel in tweedehands auto's en heeft geprobeerd een bepaald merk autoscooter uit Zwitser land te importeren. Dit werd een finan ciële debacle. Toen is hij begonnen met het Citeria-project, een onderneming die veel geld kostte. Toen de Zuid-Hollandse Bank, die hem krediet gaf, ontdekte dat er iets mis was, vertelde de verdachte dat hij het opgenomen geld had gebruikt voor een geheim project. Daarmee nam de bank genoegen. De verdachte toonde zijn kre dietwaardigheid aan met valse wissels op naam van mensen, die bij de bank goed bekend waren. De valse handtekeningen had hij er zelf op gezet. De officier van Justitie zei dat de dag vaarding slechts een klein gedeelte bevat van alle door de autohandelaar gepleegde feiten. Er was volgens de officier aan de zaak een romantisch tintje gegeven door beweringen dat de verdachte uit een soort bezetenheid voor de Citeria heeft gehan deld. De officier twijfelde daaraan en noemde de verdachte een typtsche be roepsoplichter. Hij eiste een gevangenis straf van drie jaar. De verdediger, mr. D. A. J. van den Oever, betoogde dat de verdachte welis waar gefaald heeft, maar toch no? heeft getracht het beste ervan te maken en eveneens heeft geprobeerd verschillende mensen, die hem te goeder trouw hebben geholpen met geld, te vrijwaren voor schade. 1-Iij legde er de nadruk op, dat de Zuid-Hollandse Bank zelf de verdachte attent heeft gemaakt op de mogelijkheid van het gebruik van wissels en hem zelfs 'n aantal blanco wissels heeft meegegeven. Da verdachte had zelf de bank op de hoogte gesteld van de stand van zaken, omdat hij meende met het Citeria-project zes a zeven ton te kunnen verdienen, waardoor alle moeilijkheden uit de weg zouden zijn geruimd. Nog, nu het project het eigendom is geworden van de bank, bestaat de mogelijkheid, dat er wat uit zal groeien, meende de verdediger, die de rechtbank verzocht een geringe, zo moge lijk voorwaardelijke straf op te leggen. Op 26 mei zal de rechtbank uitspraak doen. LONDEN (Reuter) Minister Luns heeft maandagavond aan een diner van de „European-Atlantic Group" te Londen ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Noordatlantische Verdragsorganisatie gepleit voor een vastberaden houding tegenover de Sovjet-Unie. Mr. Luns verklaarde dat meer en breder overleg tussen de bondgenoten met als resultaat beter gecoördineerde politiek nodig is om het communistische offensief, dat een internationaal karakter heeft, met succes te kunnen weerstaan. Dan is er, vooral bij de grotere leden van het bond genootschap, een neiging niet de juiste aandacht te geven aan de vitale belangen en vraagstukken van de kleinere landen. In mijn land, met belangen, verantwoor delijkheden en vraagstukken niet alleen op het vasteland van Europa en op het weste lijk halfrond, maar ook in het Verre Oos ten, is ons dit, gebrek aan begrip op soms nogal pijnlijke wijze duidelijk gemaakt. Minister Luns herinnerde daarbij aan de gedenkwaardige woorden van oud-minis ter Dulles: „In een wereld, waarin geen enkel land alleen kan bestaan, betekent het onrechtvaardig behandelen van onze vrienden zelfvernietiging. Op dezelfde bijeenkomst bracht de Her tog van Edinburg hulde aan maarschalk Montgomery als de onlangs gepensioneer de beschermengel van de NAVO. Zijn be zoeken aan de Europese hoofdsteden ver scheurden de rust op elk ministerie van Defensie, aldus Prins Philip. Er werden vier mannen aangehouden die, toen generaal Hans Speidel bij de Guildhall arriveerde om aan het banket deel te nemen, een spandoek ontvouwden met de woorden Ga naar huis, nazi Spei del. Zij worden vervolgd wegens beledi gend gedrag. Advertentie Neem één of twee "Akkertjes" en 10 minuten later denkt U „weg pijn". Het lijkt wel toveren. De verklaring? Die zit in het genees krachtige micropoeder in die kleine „ouweldoosjes". Enige maanden geleden is men in Delft met de bouw van een Reactorinstituut in Delft begonnen, dat ten dienste zal staan van het gehele hoger onderwijs in Neder land. Voor de tentoonstelling „het atoom" werd in 1957 een reactor aangekocht door het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, met de bedoeling de ze later voor het hoger onderwijs te ge bruiken. Daar de reactor slechts geschikt was voor demonstraties en niet voor experi menten, moest een geheel nieuw ontwerp gemaakt worden. Dit werd uitgevoerd door een ingenieursbureau in overleg met een aantal medewerkers van de Technische Hogeschool te Delft. Als in 1961 het instituut in bedrijf wordt gesteld, zullen deze medewerkers door en door bekend zijn met de reactor. Ook werd een nauw contact gelegd met onderzoe kers op hetzelfde gebied in het buiten land. De nieuwe reactor is zo geconstrueerd, dat een zo groot mogelijke flexibiliteit verkregen zal worden. Dit is nodig, om dat de reactorkunde zich zeer snel ont wikkelt en dus thans moeilijk te voorspel len is, welke onderzoekingen in de ver dere toekomst nodig zullen zijn. De reactor zal worden ondergebracht in een koepelvormige, gasdichte stalen hal. In er bij te bouwen laboi'atoria zullen ongeveer 100 personen werkzaam zijn. Aan de afscherming van de straling wordt veel aandacht besteed. In reacto ren, die kernenergie voor industriële doeleinden produceren, beschouwt men deze straling als hinderlijke „bijproduk- ten". Voor de wetenschap heeft zij echter grote betekenis. Bij een onderzoekings reactor zoals die in Delft is juist de ge produceerde energie het hinderlijke bij- produkt. Met de gamma- en de neutronen straling kunnen allerlei interessante on derzoekingen gedaan worden. Met behulp van neutronenstraling kan men kerntransmutaties teweeg brengen. Zo kunnen er kunstmatig radioactieve elementen mee worden vervaardigd. Daar de gammastralen dodelijk voor bacteriën zijn. zal worden onderzocht of men in de toekomst hiervan gebruik kan maken bij het conserveren en steriliseren van levensmiddelen. Het onderzoek zal zich met vele van dergelijke aspecten bezighouden. In Biak op Nieuw-Guinea is plotseling overleden de heer A. P. M. van Rooy, be drijfsleider van dë Nederlands-Nieuw Gui- nese luchtvaartmaatschappij Kroonduif n.v. en hoofd van de K.L.M.-vestiging in Nederlands Nieuw-Guinea. De heer Van Rooy, die op 3 januari 1906 te Maastricht werd geboren, trad op 1 no vember 1956 in dienst van de K.I. M. na 'n eervolle loopbaan bij de militaire lucht vaart, waar hij de rang van kolonel be reikte. Tot begin 1959 was hij werkzaam bij de K.L.M. op Schiphol. Sinds maart van dit jaar was hij bedrijfsleider van de Kroonduif op Nieuw Guinea. Het stoffe lijk overschot zal per vliegtuig naar Ne derland worden overgebracht. In Den Helder heeft de chef van de Marinestaf en bevelhebber der zee- strijdkrachten, vice-admiraal H. L. Pröpper, wegens zijn benoeming tot voorzitter van het comité verenigde chefs van Staven het commando over gedragen aan de lot vice-admiraal bevorderde vlagofficier personeel der Koninklijke Marine, schout bij nacht L. Brouwer. Op de brug van de krui ser „De Ruyter" hield vice-admiraal Brouwer (links) na de commando overdracht een toespraak. 99 Niet Duitsland, dat thans over het uitgebreidste autowegennet van Europa beschikt, maar Italië is de bakermat van deze verkeersaders voor het snelverkeer. De eerste Italiaanse autostrada werd reeds in de jaren 1923-1925 aangelegd tussen Milaan en de meren (Maggiore, Lugano en Como), totaal 85 km lang. In 1936 konden de automobilisten in het „land van de laars", wanneer zij althans bereid waren een penningske tol te offeren, over 500 km autoweg toeren. Het is te be grijpen, dat deze eerstelingen onder de snel verkeerswegen bij de voortschrijdende motorisering van het verkeer, met hun twee of drie rijstroken en zonder midden berm of vluchtstroken, op den duur niet meer voldeden aan de eisen, die men later aan autowegen stelde. In de laatste jaren voor de tweede wereldoorlog moesten ze dan ook i-eeds als verouderd worden beschouwd. In 1955 werd echter een gigantisch wegenplan in Italië aanvaard, dat voorziet in de aanleg van 1700 km nieuwe en in de verdubbeling van 426 km bestaande autowegen. Het belangrijkste onderdeel van dit enorme wegenproject is de aanleg van een 738 km lange autoweg van Milaan via Bologna, Florence en Rome naar Napels, welke weg in de lengterichting van de „laars" als het ware de ruggegraat van het Italiaanse wegenstelsel zal vormen en aangeduid wordt met de schone naam Auto strada del Sole, oftewel Zonneweg. In het noorden mondt deze weg uit op de belang rijke verkeersweg Turijn-Milaan-Triëst en in het zuiden geeft hij aansluiting op de autoweg Napels-Pompeï, die in 1929 langs de voet van de Vesuvius werd aangelegd. Voor deze Zonneweg moeten zeven rivieren worden overspannen en niet minder dan 63 tunnels worden gebouwd. Op 19 mei 1956 is men met dit grootse karwei begonnen en in december 1958 kon het eerste stuk in het noorden, van Milaan naar Piacenza (53 km), reeds voor het verkeer worden vrijgegeven. In het begin van dii jaar kwam het tweede deel, Napels- Caua (40 km) gereed. Eind 1959 hoopt men het gehele stuk Milaan-Florence (280 km) klaar te hebben, eind 1962 het traject Florence- Orvieto en eind 1963 of begin 1964 het laatste gedeelte, Orvieta-Rome-Capua. De Zonneweg krijgt twee gescheiden rijbanen van 7.50 m breed, een vierstrooksweg dus, met een groene middenberm van 3 m en vluchtstroken van eveneens 3 m. waardoor de totale weg- breedte 24 meter wordt. De weg wordt niet aangelegd door de staat, maar door een particuliere maatschappij, die 64 percent van de gelden fourneert, terwijl de staat 36 per cent bijdraagt. Deze maatschappij mag dertig jaar lang tolgelden heffen van 25 tot 250 lire, dus ongeveer 0,15 tot 1,50, al naar gelang de lengte van de route en de cilinderinhoud van de motor. Na deze dertig jaar neemt het Italiaanse Rijkswegenbureau (ANAS) de autoweg over. Er komen 58 opritten en af ritten met tolhuisjes. Bij de tolbaas krijgt de automobilist een blanco briefje, waarop het verschuldigde bedrag wordt ingevuld bij het verlaten van de weg. De gehele auto weg wordt omheind met hekken van draad. FLORENCE MONTEVARCHl O ORVIETO f40-®;' ROME t» W CAPUA NAPELS ÓEREED IN AANBOUW nog niet aan begon wen Een Engelse firma heeft een elektronisch apparaat ontworpen, dat de lampen van een auto automatisch aandraait zodra het donker wordt. Deze „Dusklite" wordt momenteel op de markt gebracht. Het apparaat vraagt weinig stroom en voorziet speciaal in omstandigheden, waarbij de automobilist zijn wagen bijvoor beeld bij vol daglicht parkeert en tot laat in de avond ergens wordt opgehouden, zodat de auto dus zonder licht zou blijven staan. De „Dusklite" draait de lampen ook weer uit, zodra het licht wordt. General Motors hebben den volke een nieuwe „droomwagen" laten zien, die een geheel doorzichtig dak van plastic heeft zonder een enkele dode hoek. Deze kap wordt automatisch opgelicht bij het instappen en kan, door een druk op een knop, onder het kofferdeksel worden opgeborgen. Ook de deuren zijn van een originele constructie. Men drukt maar weer op een knopje en dan bewegen ze zich enkele centimeters buitenwaarts: daarna kan men ze naar achteren openschuiven. Het belangrijkste nieuwtje bevindt zich echter in de twee grote neuskegels vóór aan de wagen. Ze bevatten elektronische waarnemingstoestellen. Deze signaleren iedere naderende wagen of hindernis door een verklikkerlicht en een geluids signaal, waarvan de toonhoogte toeneemt naarmate men dichter bij de hindernis komt. Wie meent, dat het met zo'n gesloten koepeldak lastig zou worden om iemand naar de weg te vragen, vergist zich. Met behulp van een geluidsinstallatie kunnen de inzittenden praten met iemand die buiten de wagen staat zonder het dak te openen. Deze „droomwagen" is reeds de 38ste experimentele wagen van General Motors sinds 1938. SURABAJA (UPI) Het in Surabaja verschijnende dagblad „Harian Umum" heeft er bij de Indonesische regering op aangedrongen een beslissende oplossing te vinden voor de kwestie van de nationa lisatie van Nederlandse eigendommen in Indonesië. Nu Indonesië in de eerste ron de een overwinning heeft behaald ten aan zien van de Nederlandse aanspraken op de naar Bremen verscheepte Indonesische ta bak „moeten wij een beslissende oplossing voor de kwestie vinden." Het ging eerst om de tabak in Bremen maar straks zal het gaan om de thee in Antwerpen, aldus het blad. „Wij zijn van mening dat de tijd geko- men is, dat de Indonesische regering een definitief standpunt inneemt ten opzichte van de overgenomen Nederlandse onder nemingen in Indonesië. We zijn er zeker van dat het overnemen onze door de Ne derlanders gekwetste nationale gevoelens heeft bevredigd, maar wij moeten over denken of de internationale wetten het voor altijd kunnen accepteren," aldus het blad, „We dienen wettig te bepalen welke ondernemingen genationaliseerd moeten worden en welke met Nederlands kapitaal geëxploiteerd kunnen worden. Dit is om te voorkomen, dat wij voor het internatio nale forum geconfronteerd worden met de Nederlandse aanspraken, hetgeen ons slechts onaangenaam kan zijn." „In dit geval kunnen wij Egypte als voorbeeld nemen, dat in een korte tijd na de nationalisatie van het Suezkanaal erin slaagde zijn goede betrekkingen met het Westen te herstellen, zodat de Egyptena- ren opnieuw hun onafhankelijke politiek kunnen voortzetten. „Het is niet omdat wij de vriendschap van de Nederlanders nodig hebben, maar hoe spoediger de kwestie is opgelost, hoe beter het voor ons zal zijn, daar de moei lijkheden die wij onder de ogen moeten zien, erdoor verminderd zullen worden." HOLLANDIA (Reuter) De Neder landse strijdkrachten, die Nederlands Nieuw-Guinea bewaken tegen een even tuele aanval of infiltratie uit Indonesië, zijn flink en efficiënt. Dit schrijft Peter Smark, een correspondent van Reuter, na een bezoek aan Nederlands Nieuw-Guinea. Maar met drie onderzeebootjagers, enke le stellingen met luchtdoelgeschut en een zeer beperkt aantal vliegtuigen en mari niers moeten zij een gebied met een zeer lange kustlijn verdedigen. Op één punt naderen de territoriale wa teren van Nieuw-Guinea tot op zeven mijl de Indonesische grens. Officieren, die zich realiseren, dat hun troepenmacht ontoereikend is, rekenen op de trouw van de papoea's in de geïso leerde kuststreken om te waarschuwen bij een Indonesische infiltratie. In het verle den het laatst twee jaar geleden is dit vertrouwen niet beschaamd. Infiltratie pogingen werden prompt gemeld, waar door direct tegenmaatregelen konden worden genomen. Een Nederlandse marine-officier ver klaarde, dat er uiteraard beperkingen zijn voor wat betreft de strijdkrachten, die een klein land als Nederland naar een ver verwijderd gebiedsdeel kan zenden. „Voor de bedreiging uit het Westen moe ten wij rekenen op de trouw van de pa poea's om ons in staat te stellen infiltra ties tegen te gaan. Wij geloven dat zij loyaal zijn en geen onderdaan van Indone sië wensen te worden." Hij voegde er aan toe, dat de Nederlanders bij een aanval op Nieuw-Guinea op Australische militai re steun vertrouwen. Een andere marine-officier, die journa listen rondleidde op een nieuwe 1900 ton metende jager in de haven van Hollandia, zeide dat de strijdkrachten in Nieuw-Gui nea geloven, dat Australië niet zal aarze len te hulp te komen, in het bijzonder met schepen en bommenwerpers. „Zonder de ze steun zouden wij bij een crisis verloren zijn", zeide hij. De Reuter-correspondent schreef tenslotte, dat de strijdkrachten in Nieuw-Guinea voor ontzaglijke moei lijkheden zijn geplaatst bij de verdediging tegen een eventuele aanval. „Zij vertrou wen op de trouw van de papoea's, Austra lische steun en een wijziging in de politieke atmosfeer in Den Haag, waardoor zij meer manschappen, schepen en vliegtuigen zou den krijgen." Advertentie In Bonn zijn op het ministerie van Bui tenlandse Zaken de ratificatieoorkonden uitgewisseld behorende bij de overeen komsten tussen de bondsrepubliek en Ne derland over sociale verzekeringen. Een van deze overeenkomsten regelt de ver rekening van de rechten, die door de in Duitsland tewerkgestelde Nederlanders zijn verworven onder de Duitse sociale verzekeringswetgeving in de periode van 13 mei 1940 tot 1 september 1946. De Duit se autoriteiten zullen twintig miljoen gul den aan de Nederlandse Sociale Verzeke ringsbank betalen, die de Duitse verzeke ringstijdvakken zal beschouwen als ver vuld voor de Nederlandse verzekering te gen invaliditeit, ouderdom en overlijden. Enige maanden geleden kreeg de rijks politie een tip dat drie beruchte Hage naars een overval beraamden op de coöperatieve boerenleenbank te Maas land. Met de kassier werd afgesproken dat enige politiemannen in de woning bij de bank, die tamelijk afgelegen ligt, zou den komen logeren. Vele nachten betrok ken de politiemannen de wacht en einde lijk, in de nacht van 13 of 14 februari drongen twee mannen de woning binnen. Er ontstond een gevecht waarin de rijks politie overwinnaar werd. De mannen, een 26-jarige varensgezel en een 35-jari- ge glazenwasser, stonden thans voor de Rotterdamse rechtbank terecht. De officier van Justitie eiste tegen de varensgezel drie jaar, tegen de glazen wasser tweeëneenhalf jaar en tegen een 44-jarige havenarbeider, die het tweetal met een auto naar Maasland had gere den, een jaar gevangenisstraf. Op 26 mei volgt de uitspraak. Gratis luilakbioscoop. Alle bioscopen in Amsterdam zullen op de zaterdag voor afgaande aan de pinksterdagen, 's morgens kindervoorstellingen geven van 5 tot 7 uur. Men hoopt daardoor te voorkomen dat het luilakfeest in ernstige baldadigheid en ver nielingen ontaardt.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9