SPECIALE VERKOOP SMYRNA KARPETTEN KUHLING Westduitse herdenking van juni-revolutie in 1953 steeds moeizamer GEEN INCIDENTEN BIJ DE 13 MEI-HERDENKING Macmillan tracht geschokte publieke opinie te kalmeren JnicTuui Nederlandse hotelhouders ontstemd over de bouw van Hiltonhotels Schermutseling bij de Are de Triomphe Met dezelfde financiële steun van de overheid zouden wij het zelf beter kunnen doen" DONDERDAG 14 MEI 1959 7 Communistisch aandeel in Iraaks bewind verlangd Fa. A. EVERTS SSSF^- „Volksrechtspraak" op komst in Lhasa? Kroesjtsjev doceert: „Een raket is geen komkommer" Duizenden auto-begerige Russen bezwendeld Negerassistent perschef van koningin Elizabeth rif Ongewisheid over invloed van straling benauwend Adenauer beraadslaagt met Erhard over de opvolging Radio-Moskou verhoogt zijn activiteit naar het zuiden Raab kabinetsformateur in Oostenrijk (Van onze correspondent in Bonn) Op 17 juni 1953 stond de arbeidersbevol king van Oost-Duitsland, vooral van Oost- Berïijn, op tegen de communistische machthebbers in dit door de Sovjets be zette land. Jongens waagden het zelfs met gewone stenen de strijd op te nemen te gen Russische tanks. In West-Berlijn zag men de vrijheid al dagen aan de oostelij ke horizon. Maar weldra sloegen de Rus sen de opstand neer. En sedertdien is de zeventiende juni in West-Duitsland een dag van inkeer. Althans, dat had deze dag moeten worden. Voor weinig volken is het weggelegd om als volk, als massa, een treurig of een tot inkeer nopend feit uit het verleden met de nodige waardigheid te gedenken. Te on zent kent men het geredekavel over de vijfde mei. In de Bondsrepubliek is men er niet in geslaagd de zeventiende juni te verheffen tot een dag, waarop iedere West duitser zich een paar uur bewust zou zijn wat er met 17 miljoen andere Duitsers aan de andere kant van het ijzeren gor dijn zo al pleegt te gebeuren. Hoe hard de realiteit ten deze is, bewezen de hotel- en restauranthouders in de deelstaat Noordrijn-Westfalen, die er onlangs tegen protesteerden, dat de 17de juni dit jaar een „stille dag" zou zijn met andere woorden: een dag waarop de hotel- en res taurantbedrijven gesloten zouden moeten zijn en er dus grote financiële offers door deze branche gebracht zouden moeten wor den. De minister van binnenlandse za ken van de betreffende deelstaat ver klaarde prompt daarop, dat „wij ons scha men voor enkele van onze medeburgers, die niet eens willen afzien van de winst van één dag, terwijl Duitsers in Oost-Ber- lijn en in de zone bereid zijn geweest hun leven voor de vrijheid en de Duitse her eniging op te offeren". De hoteliers en restauranthouders in Noordrijn-Westfalen hadden namelijk heel slim opgemerkt, dat de Westduitse bevolking niet moest treu ren om de verloren eenheid van het land, maar vreugdevol moet hopen op het ein de van de gespletenheid van het land... Een zaak voor de kerk Tegen deze hoteliers en restauranthou ders zijn in West-Duitsland thans heel wat lieden opgestaan, gelijk de bovengenoem de minister. Maar anderen zijn met de voeten op de grond blijven staan en heb ben zich afgevraagd gelijk de hoofdre dacteur van het Hamburgse blad „Die Welt", Hans Zehrer of het niet zeer drukkend zal zijn als men de zeventiende juni 1959 aan Bach en Beethoven en vele fraaie woorden zou overlaten. Hij wil die inkeer aan de kerken overlaten en eist van de politiek daden. Nu is het bepaald te boud om te zeggen, dat de gemiddelde Westduitser zich thans vreselijk druk maakt over de Duitse her eniging of over de zeventiende juni. Hij is zich er misschien in de verte van bewust, dat hij op 17 juni een vrije dag krijgt, om dat op 17 juni 1953 enige duizenden Oost duitsers genoeg van het communistische regiem hadden. Hij is zich er voorts waar schijnlijk wel van bewust, dat er dage lijks honderden mensen uit Oost- naar West-Duitsland vluchten. Maar daaraan is hij nu al tien, veertien jaar gewend en ook ellende stompt af, vooral als iedere vluchteling in de Bondsrepubliek de kans heeft om materieel weer snel in het ga reel te komen. Vandaar dat men ook hoort Advertentie profiteert nu van deze unieke aanbieding WOLLEN SMYRNA 125 x 180 55.~ 155 x 215 79.50 200 x 280 129.75 230 x 310 165.— ALLEEN BIJ Haarlems grootste speciaalzaak in Woningtextiel Anegang - hoek Warmoesstr. BAGDAD (Reuter) Na de minister van Economische Zaken, dr. Kocbbah, heeft thans ook de minister van Volksge zondheid, generaal Sjawwaf, gepleit voor opneming van communisten in de nieuwe Iraakse regering. liet zou in overeenstem ming zijn met de beginselen van een demo cratische republiek, zei hij. CAIRO (UPI) Volgens het Egyptische blad „Al Gomhoeria" zijn bij een botsing tussen twee Koerdens tammer! aan de Iraaks-Perzische grens op 11 mei twintig doden gevallen. De oorzaak van de strijd werd niet genoemd. De Britse wapenleveranties aan Irak LONDEN (AFP) De leider van de Britse Liberalen, Joseph Grimmond, heeft in het Lagerhuis een motie ingediend wéarin de Britse wapenleveranties aan Irak, die maandag werden aangekondigd, worden betreurd. De motie verzoekt de regering de wapenleveranties aan het Na bije Oosten te beperken. Van Labourzijde is reeds eerder critiek op de voorge nomen wapenleveranties geleverd. De Britse minister van Buitenlandse Za ken, Selwyn Lloyd, heeft zijn Egyptische collega, Fawzi, in een persoonlijke brief van de wapenleveranties aan Irak op de hoogte gebracht. Dit gebaar heeft in Cairo enig opzien verwekt. vragen: kan men van de gemiddelde West duitser werkelijk verlangen dat hij op 17 juni, op deze vrije dag, niet in zijn autootje stapt, naar de bossen rijdt en daar een leuke dag heeft? Weshalve de realisten, onder wie de voorzitter van de Bondsdag te Bonn, dr. Gerstenmaier die men ten deze geen knollen voor citroenen verkoopt hebben voorgesteld op een andere manier de mensen te betrekken bij de herdenking van de zeventiende juni 1953. En wel door hun te vragen de zeventiende juni gewoon door te werken en van het op die dag ver diende loon of salaris een bepaald deel af te staan, vrijwillig en niet a la winterhulp, voor een fonds, dat de Duitse hereniging ten goede zal komen. Maar nogmaals, de gemiddelde Westduitser ook al zou hij braaf meedoen en geld afstaan voor zo'n fonds, zo goed als hij braaf speldjes koopt voor de Berlijnse actie „Macht das Tor auf!" de gemiddelde Westduitser maakt zich bepaald niet kwaad over de hereni ging. van Oost- met West-Duitsland. En de zeventiende juni schijnt dan ook dit jaar voor hem een aangename vrije dag le wor den, de slachtoffers van het communisme ten spijt. Advertentie Hofdijkstraat 32 - Haarlem - Tel. 12181 lordensstraat 53 - Haarlem - Tel. 12730 ERKENDE GAS - WATERFITTERS KALIMPONG (Reuter) Van gewoon lijk betrouwbare zijde verluidt, dat vrij wel alle rijke Tibetanen in Lhasa door de communisten zijn gevangen gezet. De be volking zou worden aangemoedigd be schuldigingen tegen hen in te brengen. Ge boeid worden zij soms in optocht door de straten gevoerd. Berichten over executies zijn in Kalim- pong niet ontvangen. Wel zijn er lijken in de Lhasa-rivier gezien. De watervoorzie ning van de stad is daardoor in gevaar gekomen. De communisten zijn bezig wa terputten te graven. Uit dezelfde bron wordt vernomen, dat er zich in Lhasa geen mannen meer be vinden, die voor zwaar werk geschikt zijn. Enkele dagen geleden hebben de Chinezen meegedeeld, dat degenen, die weggevoerd zijn, in China te werk zijn gesteld. MOSKOU (UPI) Men mag nooit een komkommer vergelijken met een raket, zo heeft premier Kroesjtsjev gisteren in Kiev verklaard. Na een besnoeiing van de Russische ra- kef -produktie te hebben voorspeld, zei de Russische premier: „De raket is een an der soort probleem dan een komkommer. Komkommers kun je inmaken en op eten. Maar raketten zijn delicate dingen. Je kunt ze opbergen, maar ze eisen voort durende zorg". Over de Russische raketproduktie kwam Kroesjtsjev te spreken na een lange waarschuwing aan het Westen voor de gevaren van een oorlog. „Tot de voor standers van een militair avontuur zeg gen wij: raak ons niet aan en we zullen u nooit aanraken. Als we geld uitgeven voor bewapening, is het voor iedereen duidelijk, dat we hiertoe gedwongen wor den, omdat de imperialistische landen ons omringen met hun militaire en raketba ses en ons met hun wapens bedreigen". „De Russische geleerden hebben ge zorgd voor uitstekend militair materiaal. We hebben goede raketten, zoveel als er nodig zijn. Toch zien we. dat we er niet erg veel behoefte aan hebben. Misschien zullen we binnen niet lange tijd beginnen aan een beperking van de rakettenpro- duktie". Hieruit valt op te maken, dat er in Rusland raketten aan de lopende band worden gemaakt. Pas de laatste paar maanden heeft Kroesjtsjev uitlatingen gedaan, die hierop wijzen. MOSKOU (Reuter) Duizenden Mos- kovieten, die droomden van een eigen auto, zijn de dupe geworden van een par ticuliere ondei-neming, welke gegadigden tegen betaling van een roebel op een „wachtlijst" 'plaatste voor de levei-ing van een kleine auto, die niet voor volgend jaar in produktie zal komen. De zwende laars hadden hun zaakje gebaseerd op de plannen, die er bestaan om te Zaporozhye in de Oekraine een vierpersoons twee- deurs kleine wagen te gaan produceren. Voordat de politie kon ingrijpen hadden reeds duizenden inwoners van de Russi sche hoofdstad hun roebel geofferd of zelfs een hoger „inschrijfgeld" om een voorrangsplaats op de „wachtlijst" te krijgen. De huidige autoproduktie in de Sovjet- Unie beloopt 122.000 stuks per jaar zodat slechis een klein gedeelte van de 220 mil joen Russen een eigen auto kan bezitten. Men moet jaren wachten om bovenaan op een officiële wachtlijst te komen. De in het vooruitzicht gestelde Russische „volkswa gen" zal niet meer dan zeshondei'd kilo wegen en een luchtgekoelde motor achter in krijgen, waarmee een topsnelheid van tachtig kilometer per uur bereikt zal kun nen worden. De fabriek voor deze „volks wagen" is echter nog niet gebouwd. Bij het berichten over de zwendel met de wachtlijsten drong de Moskouse pers er bij de autoliefhebbers op aan geduld te oefenen. Als de tijd gekomen is, aldus die oproep, zal men op de officiële wijze zijn naam op een wachtlijst kunnen krijgen. LONDEN (UPI) Voor het eerst in de geschiedenis heeft een neger een functie gekregen aan het Brits koninklijk hof. Ko ningin Elizabeth heeft de 39-jarige Joseph Bennet Odunton, een inwoner van Ghana, die in Oxford studeerde, aangesteld tot assistent-perschef. Zijn eerste taak zal zijn te adviseren bij het voorbereiden van het bezoek der koningin aan Ghana in novem ber van dit jaar. Odunton zei over zijn benoeming, dat de ze een erkenning vormt van de huidige tendens in het gemenebest. Advertentie Zegelringen worden modern Niet alleen in de kleding, maar ook op het gebied van sieraden gaan de heren der schepping een nieuwe lijn volgen. Steeds meer mannen schaffen zich een zegel ring aan ofkrijgen er een cadeau. Zegelringen wor den mode en een pracht collectie MODERNE ZEGELRINGEN vindt U bij Grote Houtstraat 4.9 Tel. 20040. (Van onze correspondent in Parijs) De herdenking van het komplot, of zo men wil de revolutie, van 13 mei 1958 heeft zich gisteren zowel in Algiers als in Parijs zonder noemenswaardige inci denten voltrokken. De leden van de 22 organisaties van Franse „colons" in Al gerije, die zich teleurgesteld voelen door de politiek van president de Gaulle, heb ben zich wijselijk maar in de schaduw van de officiële plechtigheden gehouden. Voor beide partijen leek dat inderdaad de verstandigste oplossing: de overi gens kermisachtige plechtigheden wer den dus niet door politieke wanklanken verstoord. De Algerijnse bevolking, die, volgens de offieële schatting, ten getale van vijftigduizend koppen onder wie slechts een tienduizend Fransen aan wezig was, zag de Gaulle's vertegenwoor diger, Paul Delouvrier, staande naast de parachutisten-generaal Massu in een jeep naar het Forum rijden, waar de of ficiële wachtwoorden van de regerings- politiek door luidsprekers werden uitge bazuind en door de massa overgenomen. In Frankrijk werd de herdenkingsdag niet officieel gevierd en de wex-kzaamhe- den werden evenmin onderbi-oken. Alleen de voorzitter van de Parijse gemeente raad die men in ons land burgemees ter zou nomenen had het wenselijk ge acht een krans op het graf van de onbe- W -A- (Van onze correspondent in Londen) Premier Macmillan heeft in liet Britse lagerhuis verklaard, dat H-bomproeven slechis geringe invloed op de algemene radioactiviteit uitoefenen. Hij zeide, dal men deze kwestie in het juiste perspectief behoort te zien en gaf vergelijkende cijfers om het publiek gerust te stellen. Indien de radioactiviteit van de natuur zelf hon derd bedraagt, dan is die welke de mens veroorzaakt, zoals door röntgen-stralen, industriële proeessen, en lichtgevende hor loges, ongeveer tweeëntwintig, terwijl de H-bomneerslag slechts een radioactiviteit tussen één en twee punten vertegenwoor digt. Hij zeide, dat de hoeveelheid radio activiteit in de zeeën rondom Engeland geen risico voor de gezondheid opleverde, nóch door zeebaden, nóch door het eten var, vis uit de Britse wateren. Wat de invloed van strontium-90 betreft, verklaarde Macmillan dat er geen recht streeks bewijs voor is, dat de minimale hoeveelheden strontium in het menselijk beenderstelsel ook maar iemand schade zouden hebben berokkend. Hij verklaarde tevens dat 't volgens de raad van medisch ondex-zoek onmogelijk was om precies de grens aan te geven waar het gevaar van radioactiviteit begint. Maar het is gerust stellend, dat ook indien alle vormen van medische radiologie zouden worden afge schaft, de mens in staat is gebleken de enorme natuurlijke radioactiviteit te over leven. Desondanks sti-eeft Macmillan er naar om door middel van ovex-eenkomst ook de geringe toeneming van de radioactiviteit door bomproeven te doen ophouden. Tegenover Macmillans geruststellende uit latingen stelde de oppositie de van weten schappelijke zijde geuite bedenkingen tegen de theorie van de zogenaamde „vei- ligheidsgi-ens", waarbij aangevoerd werd, dal de mensen individueel op verschillen de manieren gevoelig zijn voor de radio actieve uitstralingen en dat de ziekte en dood als gevolg ervan niet anders dan kunnen toenemen. Anderen zijn ongerust over het feit, dat de i-adioactieve neerslag de aarde slechts langzaam bereikt, en dat de bomproeven in werkelijkheid veel meer x-adioactief materiaal hebben opgeleverd dan thans is gemeten, zodat het niet on mogelijk moet worden geacht dat de grens allang ovex-schx-eden is, hetgeen pas later merkbaar zal worden. In Londen heerst in elk geval onbehaaglijkheid over de gis teren gepubliceerde verklaring van de Amei-ikaanse commissie voor atoom energie, dat radioactiviteit veroorzaakt door bomproeven in de laatste twee jaar de veiligheidsgrens met minstens 75 per cent zou hebben overschreden. Macmillan maakte het duidelijk, dat hij bereid is alle inlichtingen te geven, die te zijner beschikking staan. Binnen enkele dagen zal hij waarschijnlijk nog iets meer over dit onderwerp zeggen. Nadat op een vuilstortplaats bsj Goude rak aan de Hollandse IJsél afval van een chemische fabriek was gestort blijkt een groot deel van de Zuid- Hollandse binnenwateren te zijn ver giftigd. Men ontdekte dit pas toen overal grote massa's dode vissen kwamen bovendrijven. Ook vele een den en katten, die van de dode vis hadden gegeten, zijn het slachtoffer geworden van deze massa-vergiftiging. In de Westduitse hoofdstad is gisteren een zeer intiem, bijna geheimzinnig ge sprek gevoerd tussen Adenauer en vice- kanselier, tevens minister van Economi sche Zaken Erhard over de opvolging van de bondskanselier, wanneer hij gekozen zal worden tot bondspresident. Gedurende anderhalf uur hebben beide politici over dit probleem gesproken. Daarbij is vast komen te staan dat Adenauer heeft vast gehouden aan een kandidatuur van de mi nister van Financiën Etzel en dat Ei-hard aan zijn eigen kandidatuur vasthoudt, ge steund als hij zich weet door de C.D.U. Bondsdagfractie. Overigens zal er geen sprake zijn van een overijlde beslissing, zoals inderdaad ge nomen is met de kandidatuur-Erhard voor het bondspresidentschap, die Adenauer te vergeefs, en tegen de wil van de fractie van zijn partij, trachtte door te zetten. Binnenkort zal een gesprek Adenauer- Etzel over deze problematiek plaats heb ben. kende soldaat te gaan deponeren. Tot eenzelfde gebaar, had van zijn kant ook de fascistische advocaat, het kamerlid Biacci, een onbedwingbare neiging ge voeld, en, door een kleine misrekening in het tijdschema, stonden beiden gister avond tegelijkertijd klaar om uit naam van het nieuwe bewind de anonieme sol daat onder zijn eeuwige vlam eerbetoon te brengen. Een klein incident was van dit treffen even het gevolg, omdat de we derzijdse aanhangers tegenstrijdige leu zen aanhieven. Langs een zoet lijntje wist de Parijse politie de fascistische bok ken weer van de gaullistische schapen te scheiden, zodat ook in de Franse hoofd stad de eerste vex-jaardag van de geboor te van de vijfde republiek zonder al te luide wanklanken herdacht kon wox-den. De politie hield een zestig tal betogers aan. ALGIERS (UPI) Ontevreden Fran sen hebben gisteren de rug toegekeerd aan officiële plechtigheden ter herden king van de opstand. Vroeg in de mor gen begonnen de militaire orkesten door de met de Franse driekleur versierde stad te marcheren. De trots van het Franse leger in Algerije marcheerde langs de zongeblakerde kade aan de ha ven, met Massu, de held van het vorig jaar, aan het hoofd. Maar de meerder heid van de burgerij negeerde de para de, of sloeg die mistroostig, in stilte gade. Op de café-terrassen werd het kaartspel niet onderbroken terwijl de soldaten langs kwamen. Veertigduizend toeschou wers waren mohammedanen die in le gerwagens van buiten de stad waren ge komen. Toen Massu voor het publiek de Marseil laise had ingezet, werd de samenzang af gebroken. weer begonnen en zoetjesaan gestaakt. Het was voor de waarnemers dui delijk dat de meeste burgers van Algiei's gehoor gaven aan de oproep van de orga nisaties der kolonisten om de verjaardag te beschouwen als een dag van rouw. Het publiek op het plein nam een minuut stilte ter ere van de doden in acht, maar zelfs de glorie van het leger kon de meerder heid van de burgerij van Algiers niet ver- LONDEN (UPI) Een jaar geleden ver zorgde radio-Moskou per week 1 uur en 45 minuten aan Frans- en Engelstalige uit zendingen voor Afrika. Op het ogenblik is het totaal 14 uur per week. De uitzendin gen van het propaganda-apparaat voor het Nabije Oosten zijn in dezelfde tijd van 28 tot 35 uur per week uitgebreid, die voor Hindoestan van 7 tot 14 uur per. week, en die voor Perzië van 17 uur en 30 minuten tot 22 uur en 45 minuten per week. Hier uit blijkt duidelijk dat het propaganda-of- fensief van radio-Moskou uitgebreid is. De cijfers zijn afkomstig van de radioluister- dienst (monitordienst) van de B.B.C. Advertentie het vertrouwde merk maand tampon» géén verband géén gordel onmerkbare onzichtbare bescherming volkomen veilige, hygiënische methode. In het bekende blauw/witte doosje. Het past tn het kleinste handtasie. Uw apotheker of drogist heeft b®<. Interna 1 0 tampon» f 1.20 Interna x.k. (zonder Inbrengsysteem)' 1 0 tampons f warmen. In feite is de koelte tussen de kolonisten en het leger, dat hen verleden jaar zo krachtig gesteund heeft, het meest opmerkelijk aspect van de situatie van thans. Het leger lijkt stevig achter De Gaulle te staan. De extremisten onder de Fransen in Algerije weten dat zij zonder de steun van het leger machteloos zijn. (Reuter) De eerste jaardag van de revolutie in Algiers werd te Parijs geken merkt door een rustig optimisme in offi ciële kringen, dat de vrede in Algerije niet ver meer is. Volgens deze kringen hebben zich het laatste kwartaal per dag gemiddeld vijf tien verzetsstrijdex-s overgegeven. In die zelfde periode maakten de Fransen 2.916 gevangenen tegen 1.484 in de overeenkom stige periode van 1958. De verliezen van de opstandelingen nemen toe, terwijl die van de Fransen minder worden. Voorts worden veel meer wapens buitgemaakt. Niettegenstaande de strijd die nu al vier en een half jaar duurt, neemt de eco nomische activiteit in Algerije toe en de grondprijzen stijgen. Op politiek gebied valt op te merken dat in het afgelopen jaar voor het eerst verkiezingen zijn ge houden, waarbij mohammedanen en Euro peanen op e e n kieslijst stonden en waar aan ook de mohammedaanse vrouwen mochten deelnemen. 99 „Wanneer het kapitaal, dat overheid en bedrijfsleven nu beschikbaar willen stellen voor de bouw van twee Hiltonhotels, ter beschikking zou komen van de Nederlandse hotellerie, zou een veel grotere bijdrage worden verleend aan de oplossing van het hotelprobleem dan thans het geval is". Zo denken de hoteliers over de plannen om zowel in Amsterdam als in Rotterdam een Hilton-hotel te bouwen, waarbij- de staat dan zou helpen door zich garant te stellen voor rente en aflossing van twee leningen, elk groot 12 miljoen. Een desbetreffend wetsontwerp is onlangs inge diend. De Nederlandse hoteliers komen nu met een tegenvoorstel. Er zou een hotel- kredietmaatschappij moeten worden opgericht voor de financiering van projekten, welke bijdragen tot de oplossing van het hotelprobleem. Deze maatschappij zou de zelfde garantie moeten krijgen, die de regering heeft voorgesteld ten aanzien van de Hilton-hotels. Horecaf en Hocres, de algemeen en de katholieke bond van hotelhouders, maken er bezwaar tegen, dat regering en bedrijfs leven een buitenlands hotelconcern hier te lande faciliteiten willen verschaffen, die de Nedexdandse hotellerie nooit heeft ge had. Volgens de plannen komt er in Amster dam en in Rotterdam een Hiltonhotei, elk met ongeveer 540 bedden. Met de bouw en inrichting van elk der hotels zal ongeveer 20 miljoen zijn gemoeid, te financieren uit een aandelenkapitaal van 8.500.000.- en een lening van 12 miljoen. Voor elk hotel zal een aparte Nederlandse n.v. wor den opgericht, die met de Internationale Hiltonmaatschappij een huur- en exploita tie-overeenkomst sluit. In het aandelenka pitaal van elke maatschappij zal Hilton International met één miljoen en de Ame rican Express Company met een half mil joen deelnemen. Het Nederlandse bedrijfs leven en de gemeenten Amsterdam en Rotterdam vorgen voor de overige 7 mil joen. De ovex-heid zal de leningen van 12 miljoen voor elk hotel garandex-en. Tegen die overheidshulp welke nog door de Staten-generaal moet worden goedge keurd, is de Nederlandse hotellerie in ver zet gekomen. De heer J. G. Meijer, voor zitter van Horecaf, heeft verkiaax-d dat het niet de schuld is van de hoteliers, dat er in Amsterdam en Rotterdam te weinig logiesruimte is. Vele plannen tot nieuw- bouw zijn gestrand doordat het onmoge lijk was een geschikt bouwterrein te krij gen of doordat geen bouwvergunning werd verstrekt. Daarnaast kan de financiering natuurlijk moeilijkheden opleveren, maar deze zouden kunnen worden opgelost indien de regering de Nedexdandse ondernemers dezelfde faciliteiten zou verlenen die zij nu aan de Amerikanen wil geven. De Neder landse hoteliers zien niet in, waarom een buitenlandse ondernemer het zoveel be ter zou kunnen dan zij. Ook vrezen zij ver storing der concurrentieverhoudingen door de overheidssteun aan de Hiltonho tels. In een brief aan de leden der Tweede Kamer hebben zij hun bezwaren tegen het wetsontwerp tot garantie van de twee le ningen voor de Hiltonhotels uitvoerig toe gelicht. K.L.M. achter Hilton De journalisten, die gisteren de door de hoteliers in Den Haag belegde persconfe rentie bijwoonden, kregen na afloop daar van prompt een indruk van de belangen tegenstelling op de achtergrond van het Hilton-project. Bij het veriaten van hotel Wittebrug werden zij namelijk opgevan gen door een functionaris van de K.L.M., die hun verzocht even aan de overkant te komen luisteren naar het standpunt van onze nationale luchtvaai-tmaatschappij. De adviseur van de directie der K.L.M., generaal mr. H. J. Kruis, pleitte voor het wetsontwerp, waar de hoteliers zo sterk tegen zijn. Hij betoogde dat Hilton hotels in Amsterdam en Rotterdam van groot belang zullen zijn voor de ontwikke ling van het toerisme. Er is dringend be hoefte aan zulke hotels aldus generaal Kruis omdat zij tegemoet komen aan de specifieke wensen van de Amerikaanse toe rist. In alle landen, waar Hiltonhotels zijn verrezen, is daarvoor steun verleend door de ovex-heid. Mr. Kruis wees ex-op, dat het Ameri kaanse project ook in het belang is van de Nederlandse hotellerie, omdat alleen al de aanwezigheid van Hiltonhotels de toe- ristenstroom naar Nederland zal vergro ten. In dezelfde geest heeft de heer W. H. de Monchy, directeur van de Holland Amerika Lijn, zich uitgelaten op de jong ste jaarvergadering van Horecaf te Haar lem. Het is in elk geval duidelijk, dat de ho- telbedrijven en de grote vervoermaat schappijen lijnrecht tegenover elkaar staan in deze kwestie. Het parlement zal nu moeten uitmaken hoe het nationale be lang in deze het best wordt gediend. Het zal overigens nog wel even duren voor het reeds zo fel omstreden wetsontwerp bij de Tweede Kamer in openbare behande ling komt. WENEN (UPI) De Oostenrijkse (rooms-katholieke) conservatieve Volks partij heeft kanselier Julius Raab aange wezen tot kabinetsformateur. Bij de zon dag gehouden verkiezingen kreeg de Volks partij 79 van de 165 zetels (een verlies van drie), de socialistische partij 78 ze tels (een winst van vier). Als leider van de grootste politieke partij van bet land krijgt Raab de opdracht een nieuwe i-ege- ring te vormen.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11