pjg VAN NIEL Monticelli-expositie in Amsterdam CADEAU Werken van Constant in Stedelijk Museum te Amsterdam J dMÈÊjkr Voor PINKSTEREN DONDERDAG 14 MEI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT -21 Mr. J. Kars met Corabia het eerst in Harwich London voor Britse Boksbond gedaagd Automobilisme Eerste contracten voor Grand Prix getekend Zeventig deelnemers aan sportwagenraces Sport in het kort Berlijn-Warschau-Praag Het van de week v. d. Fotografie: GRAMMOFOON PLAAT met Fono-Foto-tips! VOORWALT-FOT0 Overveen DWR-ploeg winnaar in vijfkamp Haarlem IN TRADITIE PASSENDE MODERNITEIT Nabootsing van modeadvertenties? Amsterdamse deskundigen bekeken Deense schilderijen W- P. Chrysler gaf een miljoen voor een Renoir Winnaar van KNVB-toto 60.000 gulden rijker Proefproces tegen twee sigarenwinkeliers Verkoop van tabakswaren met attracties strafbaar? Amsterdam overweegt een aan te stellen Zeilen De Rotterdamse zeezeiler mr, J. Kars rapporteerde dinsdagnacht om vijf mi nuten voor drie zijn Corabia bij het licht schip Cork, vlak bij Harwich. Daarmee was hij de eerste van de elf deelnemende schepen aan de Hoek van HollandHar wich race, de jaarlijkse aanbrengwedstrijd naar de Engelse kust. Voor de Hoek was hij 's morgens vroeg al liet eerst over de startstreep gegaan, samen met de Hawk van A. W. Joppe, nu zat er een aanmerkelijk verschil tussen beide concurrenten. De zeiler uit Oost- voorne passeerde het lichtschip namelijk pas om 7 minuten "voor half vier. Tweede aankomende, om negen minuten over drie, was het grootste schip van de vloot, het marineschip Urania, dat 's ochtends, on danks zijn 17 bemanningsleden, met een grote achterstand de race begonnen was. De 11 schepen hadden een bijzonder snelle overtocht. Het laatste jacht, de kleine Stella Maris, was reeds om half vijf binnen. De oostenwind zorgde ervoor dat er vrijwel steeds met de spinnakers op gezeild kon worden. Bovendien werkte het tij over een groot deel van de afstand mee. Hoewel de Corabia dus als eerste in Engeland aan kwam, wil dat nog niet zeg gen dat zij deze veertiende aanbrengwed strijd gewonnen heeft. Eerst moeten er met correctiefactoren, die verband houden met lengte, zeiloppervlak e.d., nog vele reken sommetjes gemaakt worden. Vrijdag vertrekken de 11 Nederlandse schepen met een groot aantal Engelsen (43 in totaal) weer terug naar Nederland voor de grote HarwichHoek van Holland wed strijd over 220 mijl. De aankomsttijden waren: 2.55 uur: Co rabia (mr. J. Kars, Rotterdam); 3.09 uur: Urania (H. K. Keesom); 3.21 uur: Tulla (Simon de Wit, Zaandam); 3.23: Zeevalk (C. Bruynzeel, Zaandam), Hawk (A. W. Jop pe, Oostvoorne); 3.32 uur: Elina (C. H. Kaars Sypestein. Rotterdam); 3.59 uur: As- trea II (J- van Dapperen); 4.17 uur: For tuin II (L. J. Sytema); 4.26 uur: Maze (C. van Rietschoten en A. P. van Stolk, Rot terdam); 4.29 uur: Orion (mr. A. Blusse van Oud-Alblas, Rotterdam), Stella Maris (dr. Th. F. Bloem en J. S. Stumpel, Den Haag). Brian London, de Britse zwaargewicht, die twee weken geleden door wereldkam pioen Floyd Patterson werd verslagen, is gedaagd om op 27 mei te verschijnen voor de „British Boxing board of Control Stewards". Waltham, de secretaris van de Britse boksbond verklaarde dat men London ter verantwoording zou roepen, omdat hij de besluiten van de bond had over treden. London die tegen Patterson uitkwam zon der toestemming van de Britse Boksbond te hebben verkregen, had als commen taar: „Ik ben stellig bereid mij voor de „stewards" te verantwoorden, maar dat zal later worden dan de 27ste mei, want tot dan ben ik met vakantie". De eerste contracten voor de op zondag 31 mei te Zandvoort te houden Grote Prijs van Nederland zijn getekend, namelijk met Cooper en Ferrari. Voor Cooper zul len uitkomen de Australiër Jack Brabham die zondag de Grote Prijs van Monaco won, en de Amerikaan Masten Gregory. Ferrari zal worden vertegenwoordigd door de Fransman Jean Behra, de Brit Tony Brooks, die het vorige jaar met Van- wall reed, en de Amerikaan Phil Hill, vo rig jaar met de Belg Gendebien winnaar van de 24-uursrace van Le Mans. Alle be langrijke fabrieken hebben de invitatie voor de Nederlandse Grand Prix geaccep teerd. Brabham zal met dezelfde wagen, een Cooper met 2,5 liter Coventry Climax-mo tor, uitkomen, waarmee hij in Monaco winnaar werd. Dit is een zwaardere mo tor dan die, waarmee de Coopers het vo rige jaar waren uitgerust. Gregory, zijn teamgenoot, reed het vorige jaar voor Maserati. Jean Behra is Ferrari's eerste man en een ernstige kandidaat voor het wereld- Kampioenschap. Ook in Brooks, vorig jaar met Vanwall winnaar van de Grote Prij zen van Europa, in België, van Duitsland en van Italië, heeft Ferrari een grote troef. Het aantal deelnemers voor de nationa le sportwagenraces, die op 18 mei (twee de pinksterdag) door de Nederlandse Autorensport Vereniging op het circuit van Zandvoort gehouden zullen worden, is ge stegen tot bijna zeventig. Onder hen be vinden zich de beste Nederlandse cou reurs: Godin de Beaufort, W. Poll, Van Zalinge, Hezemans, Swaab, Hans Tak, Slotemaker, Langestraat, Vetter, Heiden- dahl en Barendregt. De NAV heeft voor het eerste een nieu we klasse ingesteld: toerwagens beneden 650 cc. Hierin starten onder meer twee be kenden uit de motorsport: Vink en Stee man. Om de races aantrekkelijk te maken voor nieuwelingen heeft de NAV voor hen een apart klassement met aparte prijzen ingesteld. Het resultaat is geweest, dat zich 18 nieuwelingen in de diverse klas sen hebben aangemeld. Onder de deelne mers bevindt zich een dame, mevrouw Vader uit Haarlem, die start met een Triumph T.R.2. Evenals in vorige jaren zullen diverse klassen, waarin krachtsverschillen naar men verwacht zeer klein zijn, tegelijk starten. VOETBAL. De in Nijmegen gespeelde oelbalwedstrijd tussen het team van Oost- Nederland en een Westduitse selectie is in en 31 overwinning voor de Duitsers ge- indigd. Deze stand was reeds bij de rust 'ereikt. De tiende etappe van BerlijnPraag Warschau, van Ostrava naar Krakau over 190 km, is gewonnen door de Italiaan Tonucci in 5 uur 4 min. 23 sec. De Neder lander Van der Ven eindigde op de zesde plaats met een achterstand van 1 min. 34 seconden. De uitslag was: 1. Tonucci (It.) 5 uur 4 min. 23 sec. (met bon. 5 uur 3 min. 23 sec.); 2. Kapitanov (Rusland) 5.04,23 (met bon. 5.03,53); 3. Braune (Oost-Duitsland) 5.05,03; 5. Trape (It.) 5.05,10; 6. Van der Ven (Ned.) 5.05,57. De klassering van de overige Neder landers in het etappeklassement was als volgt: 32. Geldermans 5.08,47; 58. Swane- feld 5.14,50; 67. Pauw z.t.; 81. Balvert 5.32,07. Advertentie nnmwjK TELEFOON 60753 Parkeergelegenheid Zwemmen DWR heeft woensdagavond in Stoops bad in Overveen de zwemvijfkamp gewon nen die jaarlijks door zwemclub Haarlem wordt gehouden. HPC, dat voorgaande ja ren als overwinnaar uit de strijd was ge komen. had tot het laatste nummer een voorsprong op DWR. In het laatste num mer lieten de Heemstedenaren een steek vallen waarvoor zij zestig strafpunten plus de slechtste tijd kregen genoteerd, waar door de eindstand werd: 1. DWR 2851, 5 pnt.; 2. HPC 2871,3 pnt.: 3. Haarlem 2911,9 pnt.; 4. DWT 2928,4 pnt.; 5. HVGB 3057,4 pnt. Iri de 100 meter vrije slag dames legde Wicky Hofman <HPC) bcsLg op de eerste plaats in 1 min. ll.fi sec.; tweede werd haar clubgenote Lies.ie Remer in 1 min. 17,6 sec.; 3. Ria Hessling (DWT) 1 min. 20,1 sec. Bij de heren was er meer spanning op de 100 meter vrije slag. Rudi Prins (HPC) zegevierde na een spannend duel met Piet de Bruyn (DWR) in I min. 3 sec; De Bruyn liet 1 min. 4,9 noteren; 3. R. van Gaale (DWT) 1 min. 8 sec. Op keurige wijze zwom Gerda Drogtrop (DWR) naar de overwinning op de 100 meter schoolslag, die zij won in 1 min. 28.8 sec. De tweede en der de plaats waren voor de Haarlem-dames Annie Franssen 1 min. 35,4 sec en Dineke Beelen 1 min. 35.6 sec. Bij de 100 meter schoolslag heren was Jan Sint (DWR) de favoriet in 1 min. 20.6 sec.! R. Boon (HVGB) cn J. Poon (HPC) leverden strijd om de tweede en derde plaats. De HVGBer was met 1 min. 23.2 sec. 0.2 sec. sneller dan Poen. Hennie Band en Hennie Vlaanderen, beidon HPC. deden in de 100 meter rugslag dames vrijwel niets voor elkaar onder: 1. Hennie Vlaanderen in 1 min. 18,1 sec. en 2. Hennie Band in 1 min. 18.2 sec. In het zelfde nummer voor lieren legde T. Pauw IDWR) beslag op de eerste plaats (1,15); J. Eichhorn (DWT) werd in 1.16.6 tweede voor J. Bontekoe (HPC) met 1 min. 17.4. In de 5 x 50 meter vrije slag meissjes legde DWT beslag op de eerste plaats in 3 min. 10,6 sec., gevolgd door DWR 3 min. 11 sec.; 3. HPC 3 min. 15 sec. De 5x50 meter vrije slag estafette jongens werd door Haarlem op overtuigende wijze ge wonnen in 2 min. 42 sec.; 2. HVGB 2 min. 50,2 sec.; 3. HPC 2 min. 56.8 sec. In de gemengde Zweedse estafette legde HPC besslag op de eerste plaats in 6 min. 31.9 sec.: tweede werd DWR in 6 min. 37,1 sec.; 3. DWT 6 min. 40 sec. De 10x50 meter vrije slag dames estafette le verde wederom een overwinning voor HPC in 6 min. 4.3 sec; 2. DWT 6 min. 22 sec.; 3. DWR 6 min. 35.8 sec. In de 20 x 50 meter vrije slag estafette heren zag het er naar uit dat HPC met de eer ging strijken, maar er zwom één zwemmer tweemaal waarmede HPC de overwinning verspeelde. Haar lem noteerde vervolgens de beste tijd (10,52,4), maar moest wegens te vroeg starten gediskwali ficeerd worden, waardoor de uitslag werd: 1. DWR 11 min. 22,4 sec.; 2. HVGB 11 min. 37,4 sec.; 3. DWT 11 min. 53.2 sec. TOT 15 JUNI is in het Stedelijk Mu seum de tentoonstelling die al eerder in het Museum Boymans-Van Beuningen ge houden werd van de Franse schilder Mon- ticelli (1824-1886) te zien. Ik noem het laat ste museum graag nog eens omdat daar steeds zoveel bijzonders wordt bijeen ge bracht. Nu hadden we hier in Nederland niet zo te klagen over gebrek aan belang stelling voor Adolphe Monticelli's werk, dat met dat van schilders uit de school van Barbizon naar hier gehaald werd. Hoewel sommige schilderijen van deze Marseillaansc meester dicht staan bij die van de oude Rousseau of ook wel Daubig- ny is bovendien wel duidelijk dat Monti- celli toch wel een zeer aparte figuur was. Misschien heeft men daar voorheen te weinig nadruk opgelegd door de welbe kende zucht tot het in vakjes zetten. In ieder geval is de bedoeling Monticelli thans meer recht te doen en daar zijn we zeer dankbaar voor. We weten en het is te zien dat Monticelli Rembrandt be wonderde. We weten, cn ook dat was te zien, dat onze Van Gogh Monticelli hoge lijk waardeerde. En hoe modern Monti celli voor zijn tijd was is ons thans mis schien nog meer duidelijk als we letten op diens verfgebruik, dat er niet om loog. De verforgieën van huidige avant-gardisten blijken maar weinig nieuw. Ik heb sterk het gevoel dat Monticelli er meer mee wist te zeggen en het zoveel langer kan uithouden omdat hij zoveel minder aan tijd en mode gebonden is. Bij al zijn mo derniteit blijkt hij bovendien zeer goed in een traditie te passen. Ik noemde al Rem brandt. Maar ook Delacroilx was hem een voorbeeld. Er zijn overeenkomsten met Diaz. We zien Renoir, die van Diaz al leer de, in Monticelli's werk aangekondigd. We denken aan die andere man uit Marseille, Daumier. En we kunnen met de direc teur van ons Rotterdams museum verder denken aan Fauves en aan Soutine. HET IS VERRASSEND hoe sterk en ook in de donkeren helder van kleur Monticelli's schilderijen zijn gebleven en hoe stellig zijn wijze van uitdrukken is. Dan vergelijken we weer met schilders ten onzent, die hem wisten te appreciëren, maar nooit die helderheid van uitdrukking bereikten. Door de materie denken we even aan Suze Robertson, maar haar is de materie toch meer doel dan bij Mon ticelli, die het middel zo weergaloos kon De paarden van M. Artufel, geschilderd m St. Julien-banlieue door Monticelli. beheersen. Aan enkele zaken voelt men dan wel de eraan bestede moeite. Dan wordt de vorm wat gewrongen. Men be- oordele een kunstenaar echter op zijn hoogtepunten, is ook weer de raad van de heer J. C. Ebbinge Wubben, de directeur van Boymans-Van Beuningen. Het aantal hoogtepunten is verbazingwekkend groot. MONTICELLI is een van de zeldzame Marseillaanse schilders, die belangrijk werden. In enkele landschappen herkent men misschien zijn streek, maar eigenlijk is dat niet nodig. Want, zoals gezegd, reikt Monticelli's werk boven tijd en ook plaats uit. Wel zou men het land nu weer eens willen zien met de herinnering aan zijn schilderijen, want dan zal het ons nog meer levend in gedachten blijven. De heer Ch. Garibaldi te Marseille, die de inleiding tot de catalogus schreef, ziet Monticelli als een op zich zelf staand ge val en dat. begrijpt ieder, die zou willen pogen Monticelli in een vakje te plaatsen. Hij heeft ons veel te leren door de hel derheid waarmee hij de dingen stelt. Ik moet hier nog eens de aandacht op vesti gen, omdat bepaalde landschappen en stillevens" ons direct als vertrouwd voor komen. Niet door de uitvoering daarvan maar door het echte en zo mooie leven dat hij ons openbaart. Natuurlijk is hij voor epigonen een moeilijk voorbeeld; zij vallen direct door de mand. Maar de wer kelijk belangrijke figuren wisten van hem te leren. Men is geneigd te veronderstel len dat naast Van Gogh ook Cézanne dat deed. De techniek van Monticelli heeft ve len geïntrigeerd. Wij lezen bij Garibaldi, dat Monticelli een voorkeur had voor hou ten panelen en inderdaad wist hij een prachtig gebruik te maken van zekere eigenschappen van het gebruikte mate riaal. Garibaldi waarschuwt echter te recht dat bij Monticelli niets toeval was, dat alles gewild is zoals het aan ons ver schijnt. Hetgeen hij dan met alle groten gemeen heeft. En men beseft dat een schil derij, dat niet uit de verf is gekomen, on voltooid blijft. Ik geloof dan ook dat deze tentoonstelling door de organisatoren me de bedoeld kan zijn als een waarschuwing en juich haar daar des te meer om toe. Bob Buys Ruimtelijke constructie van Constant. Tot 8 juni wordt in het Stedelijk Museum te Amsterdam een tentoonstelling gehou den van werk van Constant (Nieuwen- huys), eertijds een onzer bekende experi mentele schilders. Schilderen doet Con stant niet meer. Men spreekt in de uitno diging van werken van Constant en het is ook moeilijk die in gebruikelijke woorden te annonceren. Er is een en ander te zien dat we draadplastieken zouden kunnen noemen. Maar het is te weinig. Het is bij na banaal deze benaming te gebruiken. Ruimtelijke constructies is beter maar wat vaag. Er lijkt sprake van maquettes, plannen voor gebouwen of speelplaatsen. En bij het doorbladeren van een te Parijs uitgegeven cahier met foto's van Con stants huidige werk blijkt die herkenning juist. Constant is zich bezig gaan houden met architectonische experimenten en met moderne stedenbouw. Wat Constant als schilder te zeggen had leek me zuiver. Met veel meer wantrouwen ontmoette ik het werk van zijn kornuiten. Het was van den beginne duidelijk dat Con stant kon schilderen. Hij wist de uitdruk kingsmiddelen van de moderne schilder kunst met begrip te gebruiken. Hij wist ook dat het om het „wat" en niet om het „hoe" ging. Wat hij meende te moeten ver tellen was niet mis: oorlog, vernieling en ook straatongelukken. Voor een ander ver haal kunnen andere uitdrukkingsvormen passen en Constant liet dat ook wel we ten. Toch ben ik gaan twijfelen of het voor hem vol te houden was op het getuigen van toen door te gaan. Te zeer kwam hij door zijn schilderen een zin tot schoonheid heen, die moeilijk nog lang te rijmen leek met het verhaal. Maar was voor Constant die schoonheid te vinden in onze omgeving? Van wat later werk herinner ik me een enkel doek van blauwen en gelen. Het leek me de zon in een blauwe hemel. En mogelijk was het dat: het enige schone uitzicht. Constant heeft zich echter niet van de wereld afgekeerd. Hij wil schoonheid om ons heen helpen creëren of voor zover die eigenlijk al in de kiem aanwezig is helpen duidelijk te maken. En hij gaaf uit van wat in onze tijd geldt: de machine, die men noch te haten of te wantrouwen, noch te bewonderen heeft. De machine is ge reedschap om iets te maken en als gereed schap door de artiest niet meer te negeren. Hij gelooft niet meer in de vernieuwingen van de traditionele kunst en moet het po gen der experimentelen toch als een hoop op een dergelijke vernieuwing gezien heb ben. Daarom is de tegenwoordige Constant tot op zekere hoogte een andere verschij ning dan de vroegere. Maar ik meen dat hij zijn natuur getrouw is. En dat verhoogt mijn wantrouwen in zijn vroegere mak kers wier handel een windhandel lijkt naast zijn plannen, die meer zijn dan slechts luchtkastelen. In de nieuwe we reld, die hij ziet en waarvan hij pns met zijn constructies enig idee geeft, is naar zijn overtuiging geen plaats meer voor tra ditionele kunsten als de schilderkunst en de litteratuur. Gekoppeld aan een mystieke en individualistische levenshouding ziet hij die kunsten als zonder nut voor ons. Dat is zijn visie, maar denk niet dat hij ons wat wil afnemen. Als experimenteel schil der kon hij indertijd geen minachting heb ben voor de vent. die zijn plezier aan een geranium uitschilderde mits de man ons werkelijk overtuigde van zijn plezier. Dat plezier van die man zal hem nu alleen min der interesseren omdat hij veel meer dan Voor de president van de rechtbank te Amsterdam heeft een kort geding ge diend tussen een combinatie van dames- confectiebedrijven en een modemaga zijn. De combinatie beschuldigt het mode magazijn ervan sedert december vorig jaar in de dagbladen vrijwel identieke advertenties te plaatsen als zij reeds deed: vijf mannequins naast elkaar met een gemonteerde fotografische achter grond. „Uit alles blijkt dat gedaagde de ze idee van mijn cliënt heeft nagebootst", aldus mr. R. Kokosky, die dit als een on rechtmatige daad beschouwde en de pre sident vroeg de imitatie te verbieden. Mr. A. F. Blaisse, die namens het mo demagazijn het woord voerde, betoogde dat er hier van nabootsing geen sprake is. De idee van deze advertentievorm is in Zwitserland opgedaan. „Het is geen on behoorlijk gebruik van andermans ideeën en evenmin is er sprake van aantasting der auteursrechten. In dagbladadverten ties moet ieder bedrijf de vrijheid wor den gelaten zijn artikelen op de meest aantrekkelijke wijze aan te bieden", al dus mr. Blaisse. De president zal op 19 mei uitspraak doen. vroeger vooruit kijkt. Hij kan misschien verwijten dat ik te zeer nog probeer het individu Constant te zien, maar deze be nadering lijkt mij een middel om interesse op te wekken voor Constants tentoonstel ling, die van idealisme en van geloof ge tuigt; van een realistisch idealisme, zou Constant wellicht zeggen. Bob Buys Advertentie ^ATOMIZER ■7 VB B\ uaecei OK-AS /BH w PARFUMS - BIJQUX Grote Houtstraat 92 Tel. 12160 De achtenveertig schilderijen, die een rol hebben gespeeld in een zwendelaffaire, waarvan de Deense politie de Amsterdamse kunsthandelaar E. P. verdenkt, bevinden zich thans op het Amsterdamse hoofd bureau van politie. Twee deskundigen, aangewezen door de rechter-commissaris en de substituut officier van justitie mr. H. G. van Everdingen, zullen de schilde rijen op hun handelswaarde taxeren. De schilderijen, die door twee inspecteurs van politie uit Aalborg naar Amsterdam zijn gebracht, zullen vandaag naar Denemar ken teruggaan. Beide inspecteurs zijn in februari als getuigen in deze zaak door de rechter-commissaris in Amsterdam ge hoord. In de zomer van 1958 verkocht P. teza men met de kunsthandelaar August Künst- ler uit Dusseldorp aan een Deense fabri kant in Aalborg vierendertig van de acht tiende eeuwse schilderijen voor ongeveer anderhalve ton. terwijl zij maar hoogstens vijfduizend gulden waard zouden zijn. Volgens de raadsman van P. zijn het wer ken van tweede rangs achttiende eeuwse schilders. De Deense fabrikant pleegde zelfmoord toen hij bemerkte dat hij was beetgenomen. Künstler werd in Denemar ken gearresteeerd en berecht maar P. wist vla Duitsland naar Nederland te ontko men. Op verzoek van de Deense justitie heeft de Nederlandse justitie omdat uit levering van een Nederlands onderdaan niet mogelijk is een strafvervolging tegen P. ingesteld. In verband daarmede werd hij in februari gearresteeerd doch later onder een borgstorting van 10.000 gulden voorlopig in vrijheid gesteld. NEW YORK (UPI) Walter P. Chrys ler Jr., erfgenaam van het Chrysler auto- mobielconcem, heeft woensdagavond een schilderij van Renoir aangekocht voor 255.000 dollar, bijna een miljoen gul den. Dit gebeurde op de veiling van de collectie van zeventien werken van Re noir, Degas en Toulouse-Lautrec, die het eigendom waren van Thelma Chrysler Foy, de zuster van Chrysler Jr., die in 1947 stierf. De koop betrof het portret dat Renoir maakte van de twee dochters van Durant-Ruel, een Parijse kunsthan delaar. De veiling bracht in totaal ongeveer 440 miljoen gulden op. Een New Yorkse kunsthandelaar, E. J. Rousuck, gaf 180.000 dollar 684.000 gulden per stuk voor een balletscène van Degas en een vrouw in de tuin van Toulouse-Lautrec. De heer M. Cornelissen uit Cuyck is ruim zestig mille rijker geworden. Hij vulde als lid van de vereniging „Vianen Vooruit" zijn formulier van de KNVB-toto van zon dag jl. in en bleek 14 uitslagen goed te hebben. Hij krijgt de eerste prijs van 61.360 gulden. De winnaars van de tweede prijs van 26.300 gulden 26 in getal waarbij een deelnemer met twee kolommen met 13 punten krijgen ieder iets minder dan 1000 gulden. Advertentie BIJ MOOI WEER Weekend-shirts v.a. 10. Pullovers met mouwen en kraagje v.a. 14.75 Jongensblouses Korte broeken EN ALS HET REGENT.... Plastic regenjassen voor Dames en Heren, alle kleuren 6.90 - 9.75 - 15.75 Gen. Cronjéstraat 40 - 44 - Tel. 54679 Twee hoofdstedelijke sigarenwinkeliers hebben ieder 200 boete tegen zich horen eisen wegens overtreding van de Tabaks wet, door het geven van geschenken bij aankoop van tabak. Het betrof hier een proefproces dat door de overheid in sa menwerking met de tabaksfabrikanten is uitgelokt om een rechterlijke uitspraak te verkrijgen over de verkoop van tabaksar tikelen met bijkomende attracties. De eerste zaak betrof het verkopen van een bepaald merk shagtabak met als at tractie een gratis toegangsbewijs voor een belangrijke voetbalwedstrijd. De rijksadvocaat, mr. Th. Spreij, be toogde dat hier sprake is van overtreding van artikel 45 van de Tabakswet, waarin het in enigerlei vorm verstrekken van ge schenken, toegiften en soortgelijke hande lingen of het verlenen van medewerking aan handelingen ter bevoordeling van derden, strafbaar wordt gesteld. Sinds werd bepaald dat het verkopen van tabaksartikelen beneden de bande- rolleprijs verboden is, hebben talrijke fa brikanten getracht door het verstrekken van geschenken en andere attracties deze bepaling te ontduiken. Vaststaat dat men deze handelingen niet via de detaillist mag verrichten, aldus de rijksadvocaat, die tegen de winkelier 200 boete eiste. De verdediger van de sigarenwinkelier, mr. J. W. van der Roest, voerde aan dat de reclamecampagne van de fabrikant ge heel buiten zijn cliënt is omgegaan en dat deze daarvoor dus niet strafbaar kan zijn. De geschenken en toegiften moeten stof felijke voorwerpen zijn wil er van een strafbaar feit sprake zijn, meende hij. De winkelier heeft geen geschenk ver strekt en geen medewerking verleend ter bevoordeling van derden. Er is geen straf bare handeling verricht bij de verkoop van tabaksartikelen. De tweede sigarenwinkelier had pakjes sigaretten verkocht, waaraan eveneens een attractie was verbonden. Op elke si garet van dit merk komt een letter voor. Als de koper er in slaagt de letters, die tezamen de naam van het merk vormên, bijeen te sparen en bovendien een slagzin naar de importeur opstuurt maakt hij kans op een vliegreis. De rijksadvocaat eiste dezelfde straf als tegen de eerste verdachte. Mr. Van der Roest betoogde, dat de winkelier hier evenmin medewerking heeft verleend. Bo vendien is hier geen sprake van het vér strekken van geschenken, zo zei hij, want de koper moet ook nog een bepaalde pres tatie leveren door het verzinnen van een slagzin voordat hij kans maakt op een prijs. De politierechter zal op 21 mei uit spraak doen. T. S. Eliot. De universiteit van Shef field heeft een eredoctoraat in de letteren verleend aan de dichter T. S. Eliot. Na afloop van de plechtigheid in de aula ver richtte Eliot de opening van een nieuwe bibliotheek voor de universiteit, waar ruimte is voor meer dan een miljoen delen. Wanneer het Instituut voor Pre- en Pro- to-historie van de gemeenteuniversiteit van Amsterdam niet binnen afzienbare tijd de beschikking zal krijgen over de as sistenten, die reeds jaren geleden zijn toe gezegd, zal het gemeentebestuur van Am sterdam een stadsarcheoloog aanstellen. De oppervlakkige manier, waarop het oud heidkundig bodemonderzoek in de hoofd stad thans geschiedt, heeft het stadsbe stuur hiertoe doen besluiten. Aanleiding is geweest de jongste verbouwing van het hotel Krasnapolsky in de Warmoesstraat, waar men stootte op de resten van een 14de eeuwse boerderij. Er werden een mestvaalt, een stuk van een oude knot wilg en enige tegels en kannetjes aange troffen. Ongetwijfeld zou er meer zijn ge vonden als er maar niet met draglines was gewerkt. Prof. dr. W. Glasbergen, de directeur van het Instituut voor Pre- en Proto-histo- rie, stond echter machteloos. Zijn insti tuut beschikt over één assistent en één technisch laboratorium-beambte. Sinds de oprichting van het instituut in 1951 zijn weliswaar enige keren assistenten toege zegd, maar deze zijn door de bestedings beperking nimmer gekomen. Het presi dium van de universiteit heeft deze zaak thans opnieuw in studie. Mocht een uit breiding nog niet verantwoord zijn, dan zal een voor deze taak deskundige ambte naar van het Bureau Monumentenzorg van de gemeente als stadsarcheoloog worden aangewezen. Deze zal bij verbou wingen als die, welke in de Warmoes straat hebben plaatsgehad, aanwezig kun nen zijn en in geval van oudheidkundige vondsten een verantwoorde opgraving lei den.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 19