Plannen voor landen wedstrijd tussen Nederland en Engeland voor coureurs Nieuw Duits schoolplan ruimt onnodige hindernissen op Examenangst wordt weggenomen en begaafdheden komen tot hun recht Amsterdamse Beurs Eerste wedstrijd reeds op 5 juli PERRY 17 De beurs van gisteren Ledenvergadering Zandvoortmeeuwen Emmabloemcollecte is op tweede pinksterdag Schoolgebouw heeft van vernielzucht te lijden Vakantie voor winkeliers Zwemverbod voor Ringvaart Voetbalvereniging ontvangt Deense gasten Auto duwde oude man in sloot De Bilt registreert sterke aardbeving Drie beurzen voor Europa college te Brugge „Op eigen erf" voor buurtvereniging Ontspanningsgebouw in woonwagenkamp Schoolplein op het dak Cultuur en ziekte Landing in door rebellen bezet deel van Sumatra Scheepvaart Kort nieuws DONDERDAG 14 MET 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Adxiertentie (Van onze correspondent in Bonn) Binnenkort begint in de Westduitse Bondsrepubliek een grote discussie van regeringen der deelstaten, de diverse par lementen en de schooldirecties over het dezer dagen gepubliceerde nieuwe onder wijsplan van de Duitse commissie voor het onderwijs, een onafhankelijk lichaam van vooraanstaande Westduitse pedago gen, dat zes jaar lang aan zijn plan heeft gewerkt. Het plan beoogt de oprichting van vier nieuwe schooltypen en daarbij zowel een breuk met- als een voortzetting van de traditie. Men wil onder meer de angst van kinderen en ouders wegnemen voor de toelatingsexamens voor de mid delbare scholen, die hier thans na vier jaar lager onderwijs plegen te worden afgelegd. Wie thans de lange weg naar de uni versiteit in West-Duitsland wil pogen te bewandelen, begint met vier jaar „Volks- schule" (lagere school), doet vervolgens toelatingsexamen voor het gymnasium, en hoopt na minimaal negen jaar het zo zeer begeerde „Abitur" te behalen, dat de deur naar de universiteit opent. Deze lange weg van tenminste dertien jaar zit vol voetangels en klemmen: zakken voor het toelatingsexamen van het gymnasium, zitten blijven, zakken voor het „Abitur". De eerstgenoemde voetangels wil men met het nieuwe plan verzachten, zo niet vermijden. Er komen namelijk tweejari ge overgangsperioden. Gedurende het schooljaar kunnen de leerkrachten daar bij de ouders adviseren hun kind een klas achteruit te zetten. Pas aan het eind van de tweejarige periode hebben de leraren zelf het recht te beslissen over de promo tie van het desbetreffende kind naar een hogere klasse. Volgens het nieuwe onderwijsplan zullen er in de toekomst in West-Duitsland vier schooltypen komen en wel de volgende: 1. De lagere school (Grundschule) voor de eex-ste vier jaar. Op grond van een rap port van de „Grundschule" komt het kind in de klassen voor gevorderden (Förderstufe) en wel gedurende twee jaar. 2. Van de „Föderstufe" gaat een weg via een gewoon rapport naar het tweede schooltype, de hoofdschool (Hauptschule), die men waarschijnlijk het beste met on ze ulo zal kunnen vergelijken. In eerste instantie duurt deze school drie jaar. La ter wil men er vier jaar van maken. 3. Van de .Förderstufe" kan men ook AMSTERDAM Het was in alle opzichten een stille beursdag. Uit het bedrijfsleven waren geen berichten gekomen met stimulerende ele menten, al blijft in het algemeen de toe stand in het zakenleven bepaald niet on gunstig, zoals ook blijkt uit jaarverslagen en mededelingen in jaarvergaderingen. Zo lang het buitenland kooplust demonstreert voor onze grote internationale fondsen, blijft de opgaande tendentie van de markt aanwezig. Men heeft in Amerika nu een maal veel vertrouwen in de goede Euro pese aandelen, vooral sinds de totstand koming van de Euromarkt waarvan men een toenemende activiteit voor de Euro pese industrieën verwacht. Dat deze ver wachting min of meer reeds bewaarheid blijkt voor een bedrijf als de Hoogovens in IJmuiden, is wel gebleken in de deze week gehouden aandeelhoudersvergadering, waarin de directie zich zeer optimistisch over de verdere gang van zaken heeft uit gelaten. Dit neemt niet weg dat er dagen kunnen zijn waarop het buitenland verstek laat gaan en de koersen zich moeilijk kunnen handhaven. Dit was gisteren het geval aangezien weldra bleek dat de arbitrage vrijwel uit de markt bleef. Dit had tot ge volg dat de koersstijging voor de toon aangevende internationale fondsen niet werd voorgezet. Over de gehele linie trad een zekere reactie in, welke echter nergens grote proporties aannam. Ook de Philips- waarden, die deze week boven de 650 zijn gekomen liepen iets achteruit en wel tot ongeveer 644. Unilever leed nog een iets gx-oter verlies. Voor AKU beperkte de da ling zich tot 2 punten. Kon. Olie was ruim een gulden lager. Ook de overige afdelingen wax-en weinig geanimeerd. De scheepvaart was meren deels prijshoudend en het lagex-e dividend van de Java-China-Paketvaax-t had geen uitwerking aangezien men zich hierop had voorbereid. Cultuui-fondsen bx-okkelden iets af maar Deli wist zich later tot het vorige niveau te herstellen. Hoogovens wei-den getaxeex-d op 500 ex 18 percent dividend (de vorige dag 512 cum-dividend). De Ne derlandse Staatsfondsen waren aan de vaste kant voor de staffellening. De markf vei-toonde later geen fluctuaties van be tekenis en sloot zeer rustig. Prolongatie 3 percent. (ANP). NEW YORK De aandelenmai-kt is teruggekeerd tot het ouderwetse leiderschap van de auto- mobiel- en staalaandelen, waardoor de industriële fondsen een nieuw hoogte record bereikten. Chrysler kwam 2 dollar hoger op een nieuw hoogtepunt. Ford en General Motors stegen een dollar of meer en de andere volgden met fractionele winstpunten. Op hoogste dagwaarden had den de staalfondsen winsten tot 4 dollar met als favorieten U.S. Steel en Bethle hem. De chemische waai-den hadden een nieuwe dag van oplopende koersen met Du Pont als de leidei-. Spooi-wegen-fondsen sloten zich bij het hei-stel aan. Zelfs de olies waren vaster. Sommige metalen, com municatie- en glasfondsen, aandelen be trokken bij de wegenaanleg, sommige aan delen van de elektronische industrie, me dische ai-tikelen en vele speciale fondsen noteerden ruime winsten. Er waren een paar flauwe plekken. American Telephone drukte de stijging van de industriewaar den enigszins. Philadelphia and Reading daalden bijna met 5 dollar. Pfizer was slap wat de geneesmiddelen beti-eft en Hoff man in elektronica zakte. De sterkte van de industriële waai-den hielp echter mee ock andere sectoren van de markt om hoog te brengen. Het industriegemiddelde kwam van 627,66 op 633,05; dat voor spoorwegen van 164,63 op 165,14 en dat voor openbare nutsbedrijven van 92,01 op 92,05. De aan- delenomzet bedroeg 3.540.000. Van de 1226 verhandelde fondsen sloten er 538 hoger en 497 lager. (UPI) met een gewoon rapport naar de West duitse hbs (Realschule), waarvan de op leidingsduur vijf jaar zal worden. 4. Van de „Föx-derstufe" kan men voorts met een gewoon schoolrapport naar het gymnasium (zeven jaar), tei'wijl er ver der de mogelijkheid is om direct na vier jaar lagere school via een toelatingsexa men toegelaten te worden tot de studie- school (Studiënschule), die negen jaar zal moeten duren. Dit schema is de grondslag van het nieuwe onderwijsplan. Men houdt daar mee vast aan het huidige stelsel, dat ook een indeling in lager, middelbaar en voortgezet hoger onderwijs kent. Maar men hoopt er door in staat te worden ge steld te breken met het huidige systeem, waax-bij steeds meer kinderen op steeds meer hogex-e scholen komen, waardoor er een waar gedrang op deze scholen pleegt te ontstaan. Voorts hoopt men met het nieuwe stelsel in staat te zijn de be tere scholiex-en en voox-al de begaafden niet al te vroeg uit het lagere school milieu te halen, met een uitzondering voor bijzonder goede leex-lingen, die men na vier jaar lagere school naar de stu- dieschool wil trekken op grond van een toelatingsexamen. Deze studieschool, die overigens geen hoger gymnasium, maar daax-aan gelijkwaax-dig moet worden, hoe wel aan de klassieke vorming meer aan dacht zal worden besteed, wil men maken tot een „school van de Europese bescha vingstraditie". In de vierde klasse van de ze school wil men aan Engels en Latijn een derde vreemde taal toevoegen, het zij Grieks, hetzij Frans. Met dit systeem wil men dus allereex-st de lagere school een verlenging van twee jaar geven, met uitzondering van de zeer begaafden, die naar de studieschool mo gen gaan. De grondslag van het onder wijs voor iedereen wordt dus een lagex-e school van zes jaar. Toelating tot de hoofdschool, de hbs en het gymnasium dient alleen te geschieden op gx-ond van een rapport van de „Förderstufe". Gym nasium en studieschool krijgen voorts een top van twee klassen in de laatste twee jaar, waarin leex-lingen op grond van een speciaal onderzoek kunnen komen. Na vijf jaar hbs kan men, indien gewenst, ook worden toegelaten tot deze top. Te allen tijde, en daar legt men de nadruk op, kunnen leerlingen, die langzaam ge start zijn in de „Förderstufe" via de hoofdschool op de hbs en via de hbs op het gymnasium komen, zonder tijdver lies door terugzetten naar een lagere klas, dan waarin ze op de vox-ige school zaten. Maar slechts het einddiploma van het gymnasium (met een natuurweten schappelijke en talenkant) en de studie school openen de poorten der universitei ten Aan dit plan gepaard, gaan vele voor stellen betreffende de aard van de nieu we schoolopleiding. De commissie wil bij voox-beeld afschaffing van een groot aan tal vex-plichte vakken en de scholieren de kans geven er een keuzevak op na te hou den. Men wil daarbij in het bijzonder de zelfstandigheid der scholieren bevorde ren. Nu behoeft men, uit Nederlands oog punt gezien, aan de vroege zelfstandig heid der kindex-en in West-Duitsland niet te twijfelen. Want de kindertjes, die hier in de eerste klas van de lagere school zitten, plegen al met heel wat huiswerk thuis te komen, dat in de loop der jaren (thans nog slechts vier lagere schoolja ren vóór de middelbax-e school) aangroeit tot voor het kind vreesaanjagende hoe veelheden een gevolg onder meer van een tekort aan leex-krachten en lesloka len, waardoor men veel schoolwerk af wentelt op de ouders Of het nieuwe plan, waarvan men in West-Duitsland veel verwacht, gereali seerd zal wox-den, staat nog te bezien. Daarvoor is namelijk veel geld nodig: geld voor meer leslokalen en meer leer krachten. Maar algemeen acht men het plan bijzonder aantrekkelijk: er zou daax-- door een uniform schoolsysteem in het land komen en men kan met dit stelsel rekening houden met alle mogelijke typen kinderen. Zij worden zo gevrijwaard van tijdvex-lies, van de psychische druk van toelatingsexamens en andere overgangs moeilijkheden. Men acht wel het belang rijkst dat het ondei-wijs volgens het nieu we plan vex-lengd wordt van thans acht jaar tot negen, zo mogelijk tien jaar (zes jaar lagere school, plus drie, zo moge lijk vier jaar, hoofdschool). Slotkoers Heden gisteren 13.45 ut 3-3%°/o Nederl. '47 92'/ 92/ 3 °/o Nedl. 1962/64 98% 98"/i6 Woningbouw 6 °/o 111# 111# Pr. A'dam '56 I.. 81 r~ Pi-, A'dam '56 II. 95/ Pr. A'dam '56 III 95/ Pi\ R'dam '52 I 92% Pr. R'dam '52 II. 90/ Pr. R'dam '57 lOO'/is A.K.U 317/ 322 Calvé Delft 590 590 Van Gelder Zonen 221 223 K. N. Hoogovens. 500 exdiv. 500 Nederl. Fora 295 293 N. Kabelfabriek. 372 373 gew.Philips Gloeil. 645 654 Pref.PhilipsGloeil. 260 Unilever 574 583 Wilton Fvenoord. 204 207 Werf Gusto 168 Dordtsche Petrol. 728/ 733 Kon. Petroleum.. 1 167.80 f 168.70 Billiton 250 250 A'dam Rubber 87 87 K.L.M f 123. f 108.— Holl. Amer. Lijn. 150 148/ K.N.S.M 147/ 144/ N. Scheepv Unie 134/ 131/ v. Nievelt Goudr. 122 123 Phs. v. Ommeren 239 239 H.V.A 138 139 Delimaatschappij f 158.60 f 159. Amsterd. Bank 290 290 Nat. Handelsbank 154 155 Ned. Handel Mij 230 Rotterd. Bank. 265/ 265 Twentsche Bank 240 - Anaconda Copper 645/.« 65 Bethlehem Steel 491/te 51 U.S. Steel 89 92 General Motors.. 50 50/ Shell Union 81 Tidewater... 28 28 LAGE PRUZEN-VERKOOP Speciale Pinksteraanbieding in HOEDEN - VESTEN - SHAWLS Dames modemagazijnen Anegang 24 Frankestraat 3-5 Zar ld voort Tijdens de in hotel Keur in Zandvoort gehouden algemene ledenvergadering van de voetbalvereniging „Zandvoortmeeuwen" kwam het verscheidene malen tot heftige debatten. De eerste maal geschiedde dit naar aanleiding van een bestuux-svoorstel, om de elftalcommissie van negen tot, vier man in te krimpen. Na een eerste onregel matige stemming werd bij herstemming dit voorstel verworpen met 32 tegen 31 stem men en één blanco. Nadat verscheidene leden nog eens hierover hadden gezegd, wat zij meenden te moeten naar voren bi-engen, werd tenslotte de elftalcommissie als volgt samengesteld: Chr. Schuiten, G. Keur, C. Schuiten, P. ter Wolbeek, H. de Jong, P. Drommel, L. List en de twee nieuwe, door de leden gestelde kandidaten: F. van Turenhoutaen J. Zwemmer. Ook de bestuursvei'kiezing werd een nog al emotionele aangelegenheid naar aanlei ding van het feit, dat de heer B. Groene- weg zich niet meer herkiesbaar wilde stellen. Enige leden weten dit aan een per soonlijke kwestie tussen de voorzitter en de secretaris en trachtten hem alsnog te bewegen, zich herkiesbaar te stellen. De heer Groeneweg bleek hiertoe echter niet bereid en ging heftig te keer tegen het bestuur, dat hij verweet, hem niet meer als kandidaat voor het bestuur te willen aanvaarden. De voorzitter achtte dit niet ter zake doende, omdat de heer Groeneweg zelf als bestuurslid had be dankt. Tenslotte werd na veel geharrewar als bestuurslid gekozen de heer Jb. de Muinck, hetgeen bij acclamatie geschiedde. Voor de andere bestuursvacature, ontstaan door het bedanken van de heer A. Koning, zal in de najaai-s-ledenvex-gadering een stemming worden gehouden, daar er deze avond slechts één kandidaat bex-eid was gevon den een bestuursfunctie te aanvaarden. Tot bondsafgevaax-digden werden gekozen de heren E. van Petegem en J. Weber en als reserve de heer F. Burry. Een voorstel tot con tribul ie-verhoging werd aangehou den tof de najaarsvergadering, eveneens het voorstel, om elk nieuw spelend lid een proeve van vaardigheid te laten afleggen bij de trainer. De jaax'lijkse Emmabloemcollecte zal in Zandvoort worden gehouden op tweede pinksterdag. De vereniging „Onderling Hulpbetoon" in Zandvoort, die deze col lecte oi-ganiseert, zal zitting houden in het Patronaatsgebouw aan de Grote Krocht. Aanmelding van collectanten en collectri- ces kan aldaar geschieden zaterdagavond om acht uur en maandagmorgen van negen uur af. Humanistisch Verbond vergadert De gemeenschap Zandvoort van het Hu manistisch Vex-bond houdt een openbare demonstratieve bijeenkomst op dondex-dag 21 mei in het Gemeenschapshuis. De heer J. Bijleveld van Bennebroek, lid van het hoofdbestuur, zal spreken over het niet opnemen van zendtijd voor het Huma nistisch Verbond in de nieuwe omroepwet. De heer B. Hogeweg uit Nieuwendam zal declameren. De Julianaschool in Hillegom was nog maar amper geopend of er sneuvelden door baldadige handen mooie glas-in-lood- ramen. Daarna had de school gedurende lange tijd niets te lijden. De laatste we ken echter heeft het gebouw weer van vex-- nielzucht te lijden. In tegenstelling tot het slagersgilde in Hillegom hebben eigenaars van de levens- middelenbedx-ijven de hoofden bij elkaar gestoken om ook dit jaar te komen tot een vijfdaagse vakantieweek in de pex'iode van half mei tot half augustus. De winkels zul len bij toerbeurt in deze tijd gesloten zijn De farmaceutische inspecteur voor de volksgezondheid waax-schuwt tegen het zwemmen in de Ringvaart. In Hillegom zal men van dinsdag af in het gemeente lijk zwembad terecht kunnen. Bejaarde man aangereden Voor de pastorie van de Sint Martinus- parochie in Hillegom had woensdagmor gen een aanrijding plaats, waarbij een bejaarde Hillegommer werd gewond. De man, die pas van een ernstige ziekte is hersteld, stapte plotseling van het trot toir af en werd door een fietser aange reden. Nadat eerste hulp was verleend kon de man naar zijn woning worden vervoerd. Dinsdagavond zal het eerste elftal van de voetbalvereniging „Hillegom" een wedstrijd spelen tegen het voetbalelftal „Phorsö" uit Denemarken. Voorafgegaan door een muziekkorps zal het Deense elf tal 's avonds om zeven uur het veld op marcheren. SLUITINGSAVOND BOLBLOEMENSEIZOEN De V.V.V. in Hillegom gaat maandag het bolbloemenseizoen besluiten. Voor de leden en medewerkers treedt dan in „Treslong onder meer op The Dutch Swing College Band. De kans is zeer groot, dat door de Ne derlandse Autorensport Vereniging op 5 juli op het circuit van Zandvoort een in ternationale sportwagenx-ace voor grand touring spoi'twagens tot 1600 cc (de in ternationale annex-j.klasse) zal worden gehouden met deelnemers uit Nederland, Engeland, West-Duitsland, België, Dene marken, Zweden, Frankrijk, Zwitserland en in West-Duitsland gelegerde Ameri kanen. Het idee voor deze wedstrijd is voort gesproten uit een aanbod van Engelse zijde om dit jaar twee landenwedstrijden tussen teams van Engeland en Nedexdand te rijden. De eerste ontmoeting zou dan op 5 juli in Zandvoort zijn, de tweede op 29 augustus op het circuit Brands Hatch nabij Londen. Aanvankelijk lag het in de bedoeling op 5 juli alleen deze landenwedstrijd te rij den met ploegen elk van 10 a 12 wagens. Op initiatief van de N.A.V. echter is het plan voor de grote internationale race geboren. De twee landenploegen zullen dan kleiner worden (5 a 6 wagens elk) maar daarnaast zal er voor maximaal twee wagens van elk van de genoemde landen de mogelijkheid tot starten be staan. De onderhandelingen voor deze race In Capelle aan de IJsel stond de 80- jarige R. Verhoef op een bruggetje aan de Kanaalweg een luchtje te scheppen. Een passerende vrachtauto gaf de oude man een duw waardoor hij in een sloot viel. Met inwendige kneuzingen werd hij naar een Rotterdams ziekenhuis overgebracht, waar hij later is ovei-leden. Hedenochtend om twaalf minuten over half acht hebben de seismogx-afen van het K.N.M.I. in De Bilt een sterke aardbeving opgetekend, die waarschijnlijk in Turkije heeft plaatsgehad. De Europese Beweging in Nederland die de selectie verzorgt voor de deelne ming aan de studies van het Europa-col- lege te Brugge stelt drie deelnemers in de gelegenheid aan het nieuwe studie jaar, dat in oktober aanvangt, deel te nemen. Voor selectie komen in aanmerking zij, die reeds een academische graad behaal den of een universitair examen hebben afgelegd, dat de afsluiting vormt van ten minste drie studiejaren. Kandidaten die nen de Engelse en Fx-anse taal voldoen de te beheersen en de leeftijd van dertig jaar nog niet bex-eikt te hebben en onge huwd te zijn. Het Europa-college, dat in 1949 werd opgericht, is een bovennationale opvoed kundige instelling, gewijd aan de onpar tijdige bestudering van vraagstukken, die ontstaan bij de éénwording van Europa op economisch, politiek, juridisch, sociaal en cultureel gebied. Behalve een staf van docenten onder leiding van professor Brugmans, worden er ook colleges gegeven door vele promi nente geleerden uit de verschillende Europese landen, die het college tijdens het studiejaar voor koxie tijd bezoeken. De cursus loopt van 15 oktober tot 15 juni. Elk jaar worden veertig studenten toegelaten. Gegadigden voor het nieuwe studiejaar dienen zich te wenden tot de algemeen secretaris van de Europese Beweging, Alexanderstraat 2 te Den Haag, bij wie op aanvraag een prospectus over de stu die en inlichtingen over een studiebeurs kunnen wox-den verkregen. Advertentie Voor ieder een passend RI3WIEL of BROMMER GAZELLE - MAGNEET - HMW enz. Ged. Oude Gracht 102 - Tel. 14361 De enig nog bestaande buurtvereniging Wilhelmina hield woensdagavond in de Taveerne de jaarlijkse voorjaarsfeest avond die werd gevuld met de opvoering van het toneelstuk in dx'ie bedrijven „Op eigen erf" dat de toneelgroep van de ver eniging heeft gespeeld. Het stuk is wat drakerig: een boer, getrouwd met een oorlogsweduwe, verdrinkt zijn geld in een café. Een knecht wordt aangenomen. De ze blijkt de doodgewaande man van de boerin te zijn. Uiteindelijk wordt de boerin weer met haar eex-ste man vei-enigd. De spelers kweten zich goed van hun taak, mede door de rolvastheid. Geoefend man reservepolitie De navolgende leden van de reserve- rijkspolitie uit de groep Lisse slaagden voor het examen geoefend man A. J. Le- feber, P. van Rijssel en A. van Steensel. Voor buitengewoon geoefend man slaag den J. J. Kuipers, A. van der Leeden, A. van Marsbergen, P. Roodenburg, J. Spaargaren, A. de Gx-aaf, A. Pals en A. J. Trompert. Opperwachtmeester J. de Ridder heeft hen opgeleid. NIET GESPAARD Bij de rijkspostspaarbank in Lisse werd in april ingelegd 33.374,79 en terugbe taald 44.602. FILMAVOND De onlangs gestarte groep „Werkende Jeugd" in Lisse zal vrijdag een filmavond houden in de veilingzaal van de HoBaHo. zijn reeds in een vergevorderd stadium. De opzet is, dat de andere landen even eens tot het ox-ganiseren van een derge lijke race zullen komen, zodat er even tueel een Europees kampioenschap uit zal kunnen ontstaan. De N.A.V. zal voor de wedstrijd op 5 juli alleen zuivere amateurrijders toela ten. Fabriekswagens worden dus gewei gerd. Om de race die over 2 a 2Va uur zal gaan, voor het publiek nog aantrekkelij ker te maken, wordt er een Le Mans start gehouden en worden alle deelne mers verplicht twee pitstops te maken. De vijf a zes Nederlanders voor de lan denwedstrijd zullen in de nationale sport wagenraces op Tweede Pinksterdag en in de sportwagenrace, voorafgaande aan de Gx-ote Pi-ijs van Nederland, geselecteerd worden. In het woonwagenkamp op de grens van Amersfoort en Soest is een ontspan ningsgebouw in gebruik genomen. Dr. G. Hendriks, hoofd van de afdeling Onder zoek en Maatschappelijk Opbouwwerk van het ministerie van Maatschappelijk Werk heeft ter gelegenheid daarvan iets ver teld over de nieuwe inzichten op het ge bied van het woonwagenwezen. Hij wil de tevens de vrees van de woonwagen bewoners, dat het gedaan zou zijn met de verplaatsingsmogelijkheid, wegnemen. Er is beslist geen sprake van een trekver- bod, nu er regionale kampen zijn inge steld. Het ligt in de bedoeling de inrich ting van het kamp vex-der te verbeteren en de goede vei-standhouding tussen de bewoners en de nabij het kamp wonende burgers te bevorderen. Burgemeester Molendijk van Amers foort zei dat het streven is de bevolking van 600 mensen tot een goede levensont plooiing te brengen. Het moeten geen hokvaste burgers worden, maar wel dient hun leven wat dieper en fleuriger te wor den, aldus de bux-gemeester. De De Ruyterschool te Amsterdam is waarschijnlijk de enige school in Neder land met het schoolplein op het dak. Het gebouw is uitgebreid waardoor er geen plaats overbleef voor een school plein. De ax-chitecten hebben de speel plaats daarom op het dak ontworpen. Een hek van 1.20 m. hoog zal moeten verhin deren dat de scholieren van het dak vallen. In de algemene vergadering van de Nederlandse Vex-eniging ter Bevox-dering van de Homeopathie, die in Utrecht is gehouden, heeft dr. C. Hage, directeur geneesheer van het homeopathisch zieken huis in Utrecht en tot voor kort arts te Haarlem, een lezing gehouden over het onderwex-p psychosomatiek en homeo- therapie. Dr. Hage verklaarde, dat het tegen woordig als een onaangevochten waarheid beschouwd wordt, dat psychische factoren een rol spelen in het gedrag van het or ganisme tijdens gezondheid en ziekte. Aan passingsstoornissen vinden volgens de psy chosomatiek uiteindelijk ook hun oor sprong in het ontstaan van een disharmo nie in een vitaal centrum in de hersenen. De frequentie van de psychosomatische ziektebeelden neemt toe al naar de cul- tuux-vorm op een hoger plan staat. Hoe hoger ontwikkeld de cultuurvorm, hoe in gewikkelder de menselijke verhoudingen wox-den en hoe meer geschreven en onge schreven wetten deze verhoudingen gaan beheex-sen. Hierdoor worden de driftmatige reacties steeds meer aan banden gelegd. Psychosomatische afwijkingen treden bij eenvoudiger cultuurvormen veel minder op. De psychosomatische ziekten zijn dan ook de tol, die betaald moet worden voor beschaafd gedrag, aldus dr. Hage. DJAKARTA (AFP) Eenheden van de Indonesische landstrijdkrachten, marine en luchtmacht hebben volgens een don derdag in Djakarta uitgegeven communi qué met succes een landing uitgevoerd in Airbangi aan de westkust van Sumatra De operatie werd dinsdagochtend uitge voerd, aldus deelt de Indonesische mari ne mede. Het doel is het regentschap Pa- saman, het enige gebied in West-Sumatra, dat nog in handen van de opstandelingen was, te heroveren. Volgens het communiqué was dit de eer ste landingsoperatie van commandotroe pen van de marine. Andere eenheden gingen later aan wal onder dekking van oorlogsschepen. Er waren geen vex-liezen bij de landing, die vlot verliep. Inmiddels wordt in een bericht uit Padang Pandjang in West-Sumatra gezegd, dat de burge meester van deze plaats, Datuk Malano en het districtshoofd van Pajakumbuh Suton Saridano, dinsdagmiddag om het le ven zijn gekomen toen zij in een hinder laag van de opstandelingen in de Anai vallei liepen. Zij bevonden zich in een mi litair konvooi, dat door de opstandelingen werd overvallen. (UPI) De Indonesische rebellenlei ders zouden voorbereidingen treffen het land te verlaten en in het buitenland hun hoofdkwartier op te slaan. Dit werd me degedeeld door brigade-genex-aal Djati koesoemo, consul-generaal in Singapox-e, die vandaag terugkeerde van een inspek tie-tocht door Noord-Celebes in het gezel schap van de chefstaf van het leger, ge neraal-majoor Abdoel Harris Nasution. Museum. In Alphen in Noord-Bra bant, dat in een lange reeks van festivitei ten zijn 1250-jarig bestaan herdenkt, heeft mr. F. P. Th. Rohling, hoofd van de afde ling Oudheidkunde en Natuurbescherming van het ministex-ie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, met een vele eeuwen oude stenen bijl de opening verricht van het nieuwe stx-eekmuseum voor oudheid kunde, dat is ondergebracht in een oud kerkgebouw. Aagtekerk, 13 430 m. n.n.w. L. Palmas n. L. Palm. Abbedijk, 13 te Antwerpen. Abbekerk, 13 v. Antwerpen n. Hamburg. Abida, 13 250 m. o.n.o. Rio Grande n. Buen. Aires. Acila, 13 v. Mena n. Rotterdam. Agamemnon, 13 v. Curasao n. Aruba. Akkrumdijk, 13 640 m. z.o. Bermuda n. Liverpool. Albireo, 14 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Aldabi, 13 v. Buenos Aires n. Rosario. Alhena, 13 v. Rotterdam n. Buenos Aires. Alioth. 13 te Santos. Alkaid, 13 400 m. w.z.w. Kp. Verde n. L. Palmas. Almdijk, 13 te Antwerpen v. Rotterdam. Alwaki, 13 ten anker Abadan. Ampenan, 13 v. Paulsboro n. New York. Amstelkroon, 13 10 m. z.z.o. Kp. Direction naar Djakarta. Amstelpark, 13 40 m. w.z.w. Wight n. Londen. Andijk, 13 v. Houston n. Corpus Christi. Appingedijk, 13 te Paranagua. Arendsdijk, 13 te Panamacity verwacht. Argos, 13 v. Messina n. Catania. Ariadne. 13 dw. Porquerolles n. Mostaganem. Arkeldijk, 13 v. Tripoli n. Alexandrië. Asterope, 13 Wight gepass. n. Hampton Roads. Astrid Naess, pass. 13 Mona eil. n. Newport News. Averdijk. 13 v. Bremen n. Rotterdam. Baarn. 13 te Antwerpen v. Rotterdam. Bali, 13 100 m. o. Ceylon n. Belawan. Banggai, 13 45 m. z.w. Penang n. Chittagong. Batjan, 13 ten anker op rede Mokha. Bengkalis, pass. 13 Gibraltar n. Amsterdam. Beninkust, 13 te Amsterdam. Bloemfontein, 14 te Antwerpen verw. v. Bremen. Borneo, 13 200 m. w. Minicoi n. Djibouti. Boskoop, pass. 13 Lizardhead n. Rotterdam. Breda, 13 te Palua verwacht. Bussum, 13 v. Suez n. Rastanura. Caltex Arnhem, pass. 13 Kp. Matapan n. R'dam. Caltex Delft, 13 11 m. n.o. Algiers n. Bahrein. Caltex Delfzijl, 13 v. Brunsbüttel n. Pernis. Caltex Eindhoven, 13 160 m. z.o. Kreta n. Pemis. Caltex Gorinchem, 14 te Rotterdam. Caltex Leiden, 14 te Melbourne v. Abadan. Calt. Pernis, 13 190 m. o. Vizagapatn. n. Bahrein. Caltex Rotterd., pass. 13 Kp. St. Vine. n. R'dam. Caltex Utrecht, 13 75 m. o.n.o. Ras Al Hadd naar Bahrein. Carrillo, 14 te Guayaquil. Castor, 13 v. Port of Spain n. Amsterdam. Celebes, 13 v. Antwerpen n. Londen. Cinulia, 13 te Willemstad verwacht. Coolsingel, 13 te Philadelphia verwacht. Cradle of Liberty, 13 800 m. w.z.w. Kaap Verd. eilanden naar Philadelphia. Dalerdijk, 13 te Rotterdam. De Eerens. 13 145 m. n.w. Kaap Guardafui naar Ummsaid. Delft, 13 530 m. n.o. Flores n. La Guaira. Dongedijk, 13 v. Londen n. Bremen. Dordrecht, 13 490 m. z.z.w. Dakar n. Dakar. Dorestad, 13 v. Balikpapan n. Hongkong. Doris, 13 v.t Antwerpen n. Amsterdam. Drente, 14 te Napels. Duivendijk, 14 te Punta Arenas. Duivendrecht, pass. 13 Dakar n. Las Palmas. Eemdijk, 13 te Havana verwacht. Eemland, 14 te Rio de Janeiro. Eenhoorn, 13 te Rotterdam. Esso Nederland, 13 230 m. n. Port Sudan n. Mena. Farmsum. 14 te New Orleans verwacht. Friesland, pass. 13 St. Helena n. Kaapstad. Gaasterland, 14 te Recife. Garoet, 14 te Marseille. Gabonkust, 14 te Porto Amboin. Gordias, 13 te Antwerpen v. Amsterdam. Guineekust, 13 Las Palmas gepass. n. Le Havre. Hathor, 13 v. Hamburg n. Amsterdam. Heelsum, 13 v. Amsterdam n. Bremen. Heemskerk, 13 v. Genua n. Antwerpen. Helena, pass. 13 Landsend n. Emden. Hilversum, 13 80 m. n.w. Hodeida n. West-Europa. Holendrecht, 15 te Baltimore verwacht. Hoogkerk, 13 90 m. z.o. Belawan n. Aden. Hydra, pass. 13 Ouessant n. Amsterdam. Iberia. 13 87 m. n.n.w. Helder n. Archangel. Jacob Verolme, 13 v. Panamakanaal n. Coquimbo. Jagersfontein, 13 te Bremen v. Amsterdam. Japara KRL, 13 te Livorno verwacht. Jason, 13 te Santiago de Cuba. Java, 13 voor anker te Salif. Joseph Frering, pass. 13 Kp. Finist. n. Monrovia. Kaap Hoorn, 14 te Curasao. Karachi, 15 te Cebu verwacht. Karimata, 13 te Djibouti. Karimun, 13 te New Orleans verw. v. Houston. Karsik, 14 te Singapore. Keizerswaard, 13 te Perth Amboy. Kenia. 13 te Belfast. Kerkedijk, 13 200 m. w. Scillys n. New York. Kloosterdijk, 13 v. Hamburg v. Rotterdam. Koningswaard, 15 te Niigata verwacht. Kopionella, 13 60 m. n.w. San Miguel n. Curagao. Koren ia, 13 bij Hoek van Holland verwacht. Kosicia, 13 354 m. w. Finisterre n. Curagao. Kreeft, 14 v. Rotterdam n. Narvik. Kryptos, verm. 14 v. Gefle n. Rotterdam. Kylix, 13 v. Rotterdam n. Holtenau. Laagkerk, 13 130 m. n.n.w. Alexandr. n. Marseille. Laarderkerk, 13 te Abadan. Langkoeas, 14 te Belawan verwacht v. Penang. Laurenskerk, 13 10 m. o. Cartagena n. Marseille. Lekhaven, 14 te Buenos Aires. Lekkerkerk, 13 160 m. z.w. Karachi n. Massawa. Lelykerk, 14 te Suez verwacht. Leopoldskerk, 13 100 m. z. Kreta n. Port Said. Leuvekerk. 13 te Hamburg. Liberty Bell, 13 550 m. z.o. Kp. Race n. Pt. Said. Lieve Vrouwekerk, 14 te Dubai. Limburg, 13 60 m. z.o. Kreta n. Genua. Lindekerk, 13 te Londen v. Antwerpen. Loppersum, 13 380 m. n.n.o. Fayal n. Hamilton. Louis Lantz, 13 50 m. z.w. Kp. Blanc n. Emden. Maas, 13 8 m. n. Westterschelling n. Hamburg. Maasdam, 14 te Montreal verwacht. Marnelloyd, 13 v. Karachi n. Bombay. Maureen, 13 675 m. z.o. Kp. Race n. Antwerpen. Medon, 13 v. Willemstad n. La Guaira. Meerkerk, pass. 13 Gibraltar n. Port Said. Meliskerk, 13 v. Port Said n. Suez. Memnon, 13 te La Guaira. Modjokerto, 13 v. Penang n. Belawan. Molenkerk, 13 v. Bombay n. Cochin. Moordrecht, pass. 13 Casquets n. Antwerpen. Mijdrecht, 13 60 m. z.o. Mozambique n. Houston. Naess Comm., 13e 80 m. w.n.w. Algiers n. Fowey. Naess Lion, 13 70 m. o.n.o. Algiers n. Pernis. Naess Tiger, 14 te Rotterdam. Nestor, 13 250 m. o. Curagao n. Mobile. Nieuw Amsterdam, 13 te New York v. South.ton. Nijkerk, 13 90 m. w.z.w. K. Leeuwin n. Adelaide. Noord wijk, 13 rede Monrovia. Notos. 12 40 m. z.w. Galeta eiland n. Malta. Oranje. 14 te Tandjong Priok. Orion, 14 te Lissabon. Osiris. 13 1200 m. z.w. Azoren n. Dordrecht. Ossendrecht, pass. 13 Bahama's n. Triëst. Ouwerkerk, 13 te Antwerpen. Overijsel, 13 v. Kaapstad n. Port Elisabeth. Perna, 13 v. Bangkok n. Miri. Poseidon, 13 v. Bremen n. Antwerpen. Prins Willem II, 13 v. Antwerpen n. Bremen. Prins Willem George Frederik, 13 v. Three-Rivers naar Le Havre. Proven.singel, 13 270 m. z.o. K. Race n. Montreal. Riouw, 14 v. Port Said n. Napels. Riinkerk, 13 250 m. w.z.w. Walvisbaai n. L. Palm. Saloum, 13 160 m. n. Dakar n. Nantes. Schelpwijk, 13 105 m. o.n.o. Surabaja naar Pulau Sambu. Schie, 13 250 m. w.n.w. Alexandrië n. Rotterdam. Senegalkust, 13 te Winneba. Sibajak, 13 v. Singapore n. Aden. Siiindoeng, 13 v. Kuching n. Singapore. Soestdijk. 14 te Philadelphia. Sommelsdijk, 13 350 m. o. Nantucket n. N. York. Stad Alkmaar, 13 te Pepel v. Las Palmas. Stad Arnhem, 13 210 m. z.w. Ouessant n. R'dam. Stad Rotterd., 13 170 m. n.n.o. Finist. n. IJmuidm. Stad Schiedam, 14 te Narvik. Stanvac Djirak, 14 te Sungeigerong v. Buatan. Statue of Liberty, 13 te Philadelphia verwacht. Stentor, 12 te Nassau verwacht n. Philadelphia. Steven, 13 te Londen. Straat Banka, 13 v. Sydney n. Melbourne. Straat Bali, 12 v. Port Elisabeth n. Kaapstad. Straat Cook, 14 v. Dar Es Salaam n. East-London. Straat Mozambique, 13 te Moji. Straat Singapore, 14 te Durban. Straat van Diemen. 13 v. Saigon n. Singapore. Sumatra, 13 v. Aden n. Singapore. Tawali, 13 te Bremen v. Boulogne. Tegelberg, 13 te Montevideo. Tero. 13 te Bremen v. Rotterdam. Themis, 14 te Mobile. Theobaldius, 13 te Liverpool. Tibia, 21 te Trinidad verwacht. Tjibodas, 14 te Bintang verw. v.t Belawan. Tjikampek, 13 v. Port Elisabeth n. Kaapstad. Tjipondok, 13 v. Moji n. Shanghai. Tomocyclus, 13 v. Maracaibo n. Havana. Triton. 14 te Pampatar. Van Linschoten, 13 v. Port Gentil n. Lobito. Van Noort, 15 te Tsjingtao verwacht. Van Spilbergen, 14 te Port Harcourt. Van 'Waerwijck, 14 te Dunedin. Vlist. 13 4 80 m. z.z.o. Kp. Race n. Hampt. Roads. Waibalong, 14 te Kuwait verwacht v. Bahrein. Waterland, 14 te Montevideo. Weltevreden, 13 v. Hamburg n. Rotterdam. Westertoren, 13 190 m. n.w. Djeddah n. Abadan. Westland, 11 v. Santos n. Montevideo. Woltersum, 13 300 m. w.z.w. Azoren n. Le Havre. Wonosari, 13 te San Carlos. Worenia, 13 te Rotterdam. Zeeland, pass. 13 Azor enn. Halifax. Zuiderkruis, 13 v. Kaapstad n. Walvisbaai. SLEEPVAART Clyde. 14 te Rastanura. Cycloop en Nestor, 14 130 m. w. Straat Ormoez naar Kharg eiland. Blankenburg, 14 v. Maassluis n. Norrköping. Elbe en Schelde, 14 v. Portsmouth n. Rotterdam. Holland, 14 v. IJmuiden te Terschelling. Noordholland, 14 840 m. z.w. Fayal n. Europa. Stentor, pass. 14 Kaap Finisterre n. Lissabon. Zeeland, 14 v. Bermuda n. Providence. KLEINE VAART Alcetas, 12 v. Cartagena n. Malaga. Bloemgracht 13 te Antwerpen v. Amsterdam. Leliegracht, 12 v. Hamina n. Amsterdam. Bab T, 12 te Zaandam v. Skutskaer. Elsa, 12 v. Zaandam n. Wondelgem. Kaap Falga, 12 v. Rundvik n. Amsterdam. Kaap St. Vincent, 11 te Skutskaifr v. Gefle. Ponza, 12 Kiel gepass. n. Stockvik. Tilly, 12 te Wifstavarf v. Karskaer. Brouwersgracht, 13 te Berwick n. Londen. Quo Vadis, 13 8 m. n.o. Noordhinder n. Liverpool. Bab T, dw. Vlieland n. Zaandam. Thaletas, 12 50 m. o.n.o. K. Bougaroni n. Palermo. Appingedam, 13 op de Wielingen n. Lissabon.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 21