Alka- Seltzer VICTORIA WATER Beverwijkse nam textiel uit ziekenhuis weg en bestal kostganger Provinciaal wegenplan wordt in Noordholland aangevuld ZWAAR GEGETEN MORGENZIEKTE? Nico van Schagen Zonen dierum in te dij ten: DONDERDAG 14 MEI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT en daardoor Financieringsproblemen onder de loep Bevorderingen bij de Haarlemse politie HAARLEMSE RECHTBANK Zeven maanden cel, waarvan drie voorwaardelijk, geëist Sukarno's lunch met Gronchi ging niet door Dieren helpen dieren Aanbesteding verbreding weg AalsmeerUithoorn Kruisweg bij viaduct van morgen af weer vrij Econoom uit Haarlem naar Ceylon Canadese televisie filmt naambordjes in Aerdenhout Britse adviescommissie „Geen kunststoffen in verpleegstersuniformen" Confiscatie geëist van de nazi-grammofoonplaat Verkeersverbetering bij gevaarlijk kruispunt Bij Kinderhuissingel en Piet er Kiesstraat Hamburg wordt mekka der filatelisten Zelfs de Mauritius ze gel onder bewaking) te zien Nepal stelt voorwaarden voor expedities Vragen over Hallstein In het Europese parlement De Indonesische wapen aankopen in Engeland Jemen wil relaties met Britten verbeteren In de binnenkort te houden vergadering van de Provinciale Staten van Noord- Holland zal een voorstel van Gedeputeer de Staten aan de orde komen tot herzie ning van het provinciaal en tertiair we genplan en wijziging van het beheers plan. Het provinciaal wegenplan dateert van 1929, toen de rijwegen een breedte had den van vijfenhalf tot zes meter en een vrijliggend rijwielpad van twee tot twee ënhalve meter breedte aan hoge verlan gens voldeed. Een enigszins bochtig weg- tracé, en zelfs een enkele tamelijk scher pe bocht, kon zonder bezwaar worden aanvaard. Deze wegen hebben het ver keer verscheidene jaren zeer goed kun nen verwerken. Voor vele wegen, bij voorbeeld in het noordelijk deel der pro vincie, geldt dit nog. Gedeputeerde Staten merken op, dat het tegenwoordige verkeer uiteraard ge heel andere en in het bijzonder op druk ke wegen veel hogere eisen stelt dan vroeger. Er is niet alleen meer verkeer gekomen, maar de toegestane breedte der voertuigen is vergroot van 2.40 meter tot 2.50 meter en het opvoeren van motor vermogen heeft de rijsnelheid doen stij gen. Wat de rijwielpaden betreft is de bromfiets, als geheel nieuwe factor, in korte tijd een belangrijke rol gaan spe len. Thans moet voor de rijbaan van enigs zins druk bereden wegen een breedte van tenminste zeven meter (twee stroken) nodig worden geacht; een rijwielpad dient tenminste drie meter breed te zijn en bij druk verkeer zelfs vier meter. In de afgelopen jaren is reeds bij verbete ring van wegen met deze eisen rekening gehouden. De Provinciale Waterstaat van Noord- Holland heeft in 1958 verkeerstellingen gehouden en daaruit blijkt dat enige pro vinciale wegen reeds nu meer verkeer hebben dan gemiddeld 4.000 motorrijtui gen per dag (HembrugLimmen, Haar lemSchipholDiemen, Heemstede Aalsmeer en VreelandHilversum); op andere wegen, onder meer Diemen WeespHilversum, wordt deze verkeers intensiteit al dicht benaderd. Wat de toekomst betreft merken Gede puteerde Staten op, dat het gaat om de ontwikkeling van een reeds bestaand we gennet, dat, op enkele onderdelen na, in hoofdzaak is aangelegd volgens ongeveer dertig jaar vastgestelde trace's. Nu de nieuwe rijkswegen in het algemeen wor den aangelegd als auto-snelwegen, waar op slechts weinig aansluitingen worden toegelaten, krijgen sommige provinciale wegen meer de taak om als hoofdweg in een bepaalde streek, het doorgaande ver keer goede verbindingen te geven met de tappunten op de rijkswegen. Het vorig jaar is een nieuw rijkswegen plan vastgesteld, waarmee bij de samen stelling van het provinciale wegenplan re kening dient te worden gehouden. Ook is de verdere inpoldering van het IJselmeer van invloed op de ontwikkeling van het provinciaal wegenplan door het maken van verbindingen tussen het oude en het nieuwe land. Volgens 't huidig provinciale wegenplan bedraagt de totale lengte van de wegen 577.650 km; hiervan is bij de provincie 'Advertentie Jat Alka SeUxer verlicht êe nare gevolgen ervan (maag van jtreek en,., hoofdpijn I), want elk tablet fcevat niet slechts één maar een com binatie van werkzame geneetmiddelen I Alka-Seltzer verlicht deie ongemakken even snel... smaakt aangenaam en is heerlijk verfrissend! Hollandsche Mij. van Landbouw In het Scheveningse Kurhaus-hotel is woensdag de 181ste algemene vergadering van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw gehouden. Voorzitter J. A. van Nieuwenhuyzen schonk in zijn openings rede aandacht aan de prijsontwikkeling in de land- en tuinbouw. De E.E.G. noemde hij een instelling, die voor boeren en tuin ders gunstig kan zijn, hoewel een nauw keurige observatie een gebiedende eis blijft. Een tweede belangrijke landbouw- aangelegenheid noemde spreker de veran dering van het garantiebeleid van de re gering, waarvan hij grote moeilijkheden verwacht. De heer Van Nieuwenhuyzen achtte het dan ook van het grootste be lang, dat er op het departement van land bouw een minister komt die de belangen van land- en tuinbouw met bekwaamheid weet te verdedigen. Hij waarschuwde voorts uitdrukkelijk tegen een te ver gaan de produktiebeperking. Ir. J. S. Keyser, directeur van de coöpe ratieve centrale Raiffeisenbank te Utrecht besprak vervolgens in een zeer uitvoerige en goed gedocumenteerde beschouwing de financieringsproblemen van de Neder landse land- en tuinbouw. Over de finan ciering van de tuinbouw, die in Nederland zo'n grote plaats inneemt, zei spreker, dat men over het risico hierbij niet te gering moet denken, omdat de garantiepolitiek de tuinbouw geen bescherming geeft. Men moet zich er echter niet door laten af schrikken, omdat er meer goede dan kwa de kansen in liggen. Als de plattelanders zo eindigde spreker, hun saamhorigheid weten te bewaren, dan zullen de raiffeisen- banken een grote steun voor het platteland blijven. 358.109 km. en bij andere onderhoudsplich tigen 219.541 km. in onderhoud. Volgens een ontwerp van Gedeputeerde Staten zal de lengte in de toekomst met 586 km. wor den uitbebreid. In de plannen van de provincie Zuid- Holland komt geen enkele verbinding meer voor met het zuidelijk gedeelte van de Haarlemmermeerpolder; de op het pro vinciale wegenplan voorkomende Venne- perweg en de op het tertiaire plan voor komende Lisserweg eindigen derhalve bij de provinciale grens. Deze wegen die nen op de Noordhollandse plannen ge handhaafd te blijven. Nieuwe plannen In het plan zijn onder meer opgenomen de op 't streekplan IJmond-Noord voorko mende ringweg om Beverwijk en de weg van Santpoort naar IJmuiden (strand en vissershaven). De tracés van de wegen in de omgeving van Haarlem zijn in over eenstemming gebracht met de wegen, aangegeven op het streekplan Zuid Ken- nemerland en in het Gooi zijn de tracés van verschillende wegen gewijzigd. De weg Vreeland-Hilversum wordt doorge trokken tot de rijksweg 22 en een aanslui ting van de ringweg om Hilversum wordt in het plan opgenomen. De provinciale weg van Diemen naar Hilversum is aan gevuld met een zijtak naar rijksweg 1 bij Craailo. Verder is een tracé, dat groten deels in de bebouwde kom van Bussum was gelegen, vervangen door een ontwor pen weg ten westen van Bussum. Advertentie Op een LOCOMOTIEF- of R U D G E-rijwiel de natuur in, gezond en voordelig I Vanaf 149.25 een compleet LOCOSTAR-RIJWIEL (Met 3 speed en knijpremmen ƒ178.—). Sortering èn service bij Gierstr. 40-44 - Haarlem - Tel. 17768 Vanmorgen is de bevordering bekend gemaakt van de heer A. S. de Jong van hoofdinspecteur ambtenaar tweede klas se bij de Haarlemse politie tot hoofdin specteur ambtenaar eerste klasse. Voorts is de heer P. Sandijck bevorderd van in specteur ambtenaar tweede klasse tot hoofdinspecteur ambtenaar tweede klas se. Advertentie NATUURLIJK BRONWATER BEVAT VELE GENEESKRACHTIGE MINERALE BESTANDDELEN. BIJ GEREGELD GEBRUIK HET BESTE VOOR UW GEZONDHEID. VICTORIA-WATER IS EEN NATUUR-PRODUCT. DE MEEST GEVRAAGDE TAFELDRANK. Zeven maanden gevangenisstraf, waar van drie voorwaardelijk, met aftrek en drie jaar proeftijd met ondertoezichtstel ling van het Leger des Heils heeft de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, vanmorgen wegens diefstal geëist legen een 31-jarige gedetineerde in woonster van Beverwijk. In 1957 en 1958, toen zij in '1 Rode-Kruisziekcnhuis in Be verwijk in de linnenkamer werkte, nam zij lakens, slopen, servetten, theedoeken en andere textieJgoedcren mee naar huis. De waarde bedroeg 559,50. Verder ont vreemdde zij met behulp van een valse sleutel uit het bureau van een kostganger, een verzekeringsagent, geregeld geld. Het bedrag liep op tot 1788. Van dit geld kocht zij onder meer een naaimachine, een fiets, alsmede een motorfiets en een leren jas voor haar man. De president, mr. N. Reeling Brouwer, wees verdachte er op, dat zij de kostgan ger in grote moeilijkheden had gebracht. Inmiddels heeft haar man f 650 terug be taald. De kostganger is bereid van de rest 200 kwijt te schelden. De officier van Justitie vond vooral de oneerlijkheid tegenover de kostganger zeer bedenkelijk. De raadsman mr. F. J. D. Theijse sr., voerde aan dat zijn cliënte het hele finan ciële beheer van het huishouden moest voeren. Haar man bemoeide zich er to taal niet mee. Pleiter meende, dat ver dachte in verwarring is geraakt. Zij ont vreemdde veel meer textielgoederen dan zij voor het moment nodig had, waar schijnlijk uit een neiging om zich voor ja ren veilig te stellen. Mr. Theijse drong aan op veroordeling tot een straf, waar bij het onvoorwaardelijke deel niet veel hoger zou zijn dan de tijd van voorarrest. PTT-besteller Tegen een 48-jarige Beverwijkse P.T.T.- besleller eiste de officier wegens verduis tering in dienstbetrekking, oplichting en verduistering tien maanden gevangenis straf, waarvan drie voorwaardelijk, met aftrek en drie jaar proeftijd met onder toezichtstelling van de protestants-chris telijke reclassering. In januari 1959 gebruikte verdachte wis selgeld van de P.T.T. voor zichzelf. In no vember lichtte hij een kennis voor 90 op door te vertellen, dat hij voor iemand meu bels zou bekleden en daarvoor een voor schot nodig had. De mensen voor wie hij het werk zou doen waren evenwel met va kantie, zei hij. De kennis gaf hem toen het genoemde bedrag. Ten slotte maakte hij misbruik van het vertrouwen, dat iemand in hem als P.T.T.-employee stel de door 25 niet, zoals hem gevraagd was op een postrekening te storten, maar het geld voor zichzelf te gebruiken. De pre sident moest het van het hart, dat ver dachte van buitengewoon egoïstische op vattingen en een treurige mentaliteit ten opzichte van zijn gezin had blijk gegeven. Een kwart van zijn salaris besteedde hij aan rookwaren. Hij heeft schulden voor in totaal 1800. De raadsman, mr. F. M. Oberman maakte bezwaar tegen het feit, dat de of ficier van Justitie de delicten, die niet zijn ten laste gelegd wèl in het dossier heeft genoemd. Verdachte kon zich op deze punten niet verweren. Volgens pleiter is dit niet de bedoeling van de wetgever. Als het openbaar ministerie wil volstaan met het ten laste leggen van slechts één feit, moet het de overige niet in het dos sier vermelden. Mr. Oberman bepleitte een gecombineer de straf, waarbij het voorwaardelijke deel veel groter zou moeten zijn dan de offi cier zich voorstelde. Kantoorbediende Een 22-jarige kantoorbediende uit Wor- merveer, die werkzaam was bij de cen trale boekhouding van de gemeentebedrij ven in zijn woonplaats, verduisterde van april tot november 1958 uit de kleine kas die hij beheerde 566,80. Verdachte was ontslagen en men had het slaris, dat hij nog te goed had ingehouden. De verzeke ring dekte de rest. De president nam het dé jongeman kwalijk, dat hij helemaal geen moeite heeft gedaan het door de verzeke ring betaalde bedrag te vergoeden. De officier van Justitie sprak van vér gaande oneerlijkheid. Verdachte wilde dik doen. Hij kocht een nieuwe racefiets en wilde een reis naar de Riviera maken. Hij bedroog ook zijn moeder. De officier eiste zes maanden gevangenisstraf waar van drie voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en ondertoezichtstelling van de r.k. reclassering. In zijn laatste woord zei verdachte dat hij tot zijn daad gekomen was, omdat hij nóóit over geld kon beschikken en geen plezier in het leven had gekend. Uitspraken donderdag 28 mei om half tien. ROME (UPI) President Sukarno heeft woensdag een lunch met president Gronchi van Italië wegens ziekte moeten afzeggen. Later op de dag woonde hij en kele minuten een receptie op de Indone sische ambassade in Rome bij. Sukarno brengt een vierdaags particulier bezoek aan Italië en een officieel bezoek aan Va- tikaanstad. Hij zal vandaag door Paus Jo annes XXIII in audiëntie worden ontvan gen. Een woordvoerder van de Indonesische ambassade deelde mede, dat de president „erg vermoeid" is. De audiëntie bij de Paus vindt normaal doorgang. Hoewel de lunch bij president Gronchi een particu lier karakter zou hebben, was het de be doeling, dat ook beide ministers van bui tenlandse zaken Giuseppe Pella en dr. Su- bandrio zouden aanzitten. Het semi-officiële orgaan van het Va- tikaan de „Osservtetore Romano" herin nert in een hoofdartikel aan het bezoek, dat Sukarno Paus Pius XII in juni 1956 bracht. Dit bezoek „bevestigde de vriend schapsbanden tussen de Heilige Stoel en deze jonge staat, op weg naar geestelijke en maatschappelijke vooruitgang". De rooms-katholieke kerk heeft een dergelij ke ontwikkeling, die, in het kadpr van eer bied voor alle wettelijke rechten de men sen tot een verantwoorde rijpheid leidt, altijd aangemoedigd en gesteund," aldus het blad. SALISBURY (UPI) —Bij het vluchten voor het water dat na de sluiting van de Kariba-dam een groot gebied van Zuid- Rhodesië overstroomd heeft, hebben de dieren elkaar soms met navolgenswaar dige solidariteit terzijde gestaan. De men sen die waren aangesteld om zoveel mo gelijk dieren te redden hebben bij voor beeld gezien, hoe een waterbok zorgzaam heen en weer zwom tussen twee water- geiten die probeerden de wal te bereiken, telkens als de bok een honderd meter met de ene geit vooruit was gezwommen, ging hij terug naar de andere, die een aantal jongen bij zich had, om te zien of zij het nog kon volhouden. De reddingsploegen zijn erin geslaagd tot dusver ruim zeven honderd dieren uit het gebied van het Ka- riba-meer te redden. Vanmorgen heeft ten kantore van de Provinciale Waterstaat in Haarlem de aanbesteding plaats gehad van het ver breden en opnieuw onder profiel brengen van de rijbaan van het gedeelte van de provinciale weg HeemstedeAalsmeer en de Thamerlaan te Uithoorn met bijkomen de werken in de gemeenten Aalsmeer en Uithoorn. Er waren in totaal elf inschrij vers. Hoogste was de n.v. Nederlandse Ballastmaatschappij uit Zaandam voor 1.297.000. Laagste de n.v. De Moei en Hermes uit Alkmaar voor 1.124.600. De afsluiting van het gedeelte van de Kruisweg tussen de Rozenstraat en het Kennemerplein in Haarlem zal, naar wij van de dienst van Openbare Werken ver nemen, met ingang van morgen, vrijdag, worden opgeheven. Zoals bekend is was deze verkeersfasluiting noodzakelijk in verband met rioleringswerkzaamheden. Advertentie Drs. C. J. A. Jansen te Haarlem zal door het bureau voor technische bijstand van de Verenigde Naties worden uitgezonden naar Ceylon om de autoriteiten bij te staan bij het opstellen van een ontwikke lingsplan op lange termijn. Hij zal voorts een diepgaande studie maken van enige aspecten van de economie van dat land, welke voor de ontwikkeling van Ceylon van bijzondere betekenis zijn. De heer Jansen, die werkzaam is bij het Nederlands Economisch Instituut te Rotterdam, zal 17 mei naar Colombo vertrekken. De duur van de uitzending is gesteld op een jaar. BURGERLIJKE STAND HEEMSTEDE. GETROUWD: E. A. Jansen en J. Jacobs; W. TI. Th. Hendrikx en U. M. D. Stappers; W. Bijster en A. M. Sandwijk; L. Slot en L. Eist. GEBOREN: Wilhelmina Mathilda Maria, d. v. C. P. M. van Empelen en W. R M. dc Greeff; Catharina Agnes Gertruda d. v. N. A. Dammers en J. M. Leenders; Yvonne, d. v. C. Kulk en T. A. Bosma; Dineke Jo hanna, d. v. H. Kamphof en J. Haasjes, Gerben Jan Maarten, z. v. II. A. Gohres en E. B. C. Sterk; Jacobus Adrianus Maria, z. v. .J. van Zijl en J. W. van Looij; Johan na Catharina Maria, d. v. L. P. Zonneveld en W. P. van der Zwan; Bernadetle M-me Louise, d. v. L. M. C. J. Sicking en W M. Strengers; Jeroen Franz, z. v. J. F. Sche pers en D. M. Kersten; Erik, z. v. W. Ter louw en A. van Dijk; Monique Jeannetle, d. v. W. A. Philippo en E. Verkaaik; Hen- drikus Johannes, z. v. A. van der Linden en W. M. Vester. OVERLEDEN: N. C. J. Zonneveld, 59 j.; Wed. J. E. SmitWijkhuizen, 91 j.; Mevr. D. E. van LeeuwenVan der Ree, 69 j.; J. Kuiken, 41 jaar. BURGERLIJKE STAND VAN BLOEMENDAAL BEVALLEN: J. M. van de Kreeke- Pieterse, dr. ONDERTROUWD: R. Ditmarsch en A. Provoost; K. Minnaert en E. Hondius; D. J. Grul en E. J. van Dijk. GETROUWD: R. Wildschut en E. P. Val- ster; H. H. van Gemert en G. Vink. OVERLEDEN: Wed .S. van Roode-van der Veldt, 74 jaar; J. Kranenburg, 70 jaar; Mej. C. E. Couvée, 67 jaar Bij raadsbesluit van 17 april 1958 werd door de gemeenteraad van Bloemendaal na de nodige discussie besloten om aan twee nieuwe lanen in het plan Bovenweg in Aerdenhout de namen van lt.-generaal Foulkeslaan en kolonel Clarklaan te ge ven. De Canadezen hebben inmiddels voor deze geste hun waardering uitgesproken en de Canadese televisie zou te zijner tijd aandacht aan dit voorstel besteden. Naar wij vernemen heeft de Canadese televisie nu woensdagmorgen opnamen van deze naambordjes in Aerdenhout ge maakt, waarbij de loco-burgemeester J. C. C. W. Hijszeler, wethouder mr. H. B. Wildt Meyboom en gemeentesecreatris G. van Eek benevens enkele belangstel lenden aanwezig waren. LONDEN (Reuter) Verpleegsters uniformen van nylon, terylene en bepaal de andere kunststoffen wekken statische elektriciteit op en zouden tijdens opera ties ontploffingen kunnen veroorzaken," zo is aan het Britse ministerie van ge zondheid meegedeeld. In een rapport van een adviescommissie voor de verpleging wordt aanbevolen dit materiaal in het huidige stadium van ontwikkeling niet te gebruiken voor de vervaardiging van de ze uniformen. De Britse nylonweversmaatschappij heeft verklaard dat nylon ofschoon het statische elektriciteit kan opwekken in normale omstandigheden geen enkel ge vaar oplevert. „Alleen onder sommige, zeer zelden voorkomende omstandigheden bijvoorbeeld bij het gebruik van zeer ont vlambare gassen door narcotiseurs, zou deze statische elektriciteit ontsnapt gas tot ontploffing kunnen brengen. FRANKFORT (UPI) De openbare aanklager van Frankfort heeft de confis catie geëist van een in Amerika gemaakte grammofoonplaat die redevoeringen en liederen der nazi's ten beste geeft. Deze plaat heeft in West-Duitsland een politie ke storm veroorzaakt. Exemplaren van deze plaat die de titel „redevoeringen en liederen van nazi- Duitsland" draagt, zijn al in beslag ge nomen in Neurenberg. In Dusseldorp werd de verkoop toegestaan, doch zonder de oorspronkelijke hoes. Die hoes toont nazi- zoldaten die de Hitler-groet brengen en is versierd met hakenkruizen. De aanklager van Frankfort, Heinz Wolf, zei dat de plaat een anti-semitisme bevat en misdaden steunt, hetgeen verboden is krachtens de Duitse wet. Een sociaal-democratisch parlements lid heeft vorige maand verzocht de kwes tie van de rechtmatigheid van het uitbren gen van deze plaat aanhangig te maken in het parlement. Tot dusverre heeft het par lement de kwestie echter niet opgenomen. De achterkant van de plaat bevat uit treksels van de processen van Neurenberg. Lieden als Göring, Hess, Von Ribbentrop, Keitel en Streicher kan men hun onschuld horen betuigen. Dit, aldus de aanklager komt neer op steun aan het nazi-regime en stelt de nazi-leiders voor als helden. Adr,prientip Nog voor Pinksteren hoopt men gereed te zijn met de werkzaamheden ter verbe tering van de verkeerssituatie ter hoogte van de Kinderhuissingel, de Pieter Kies straat en de Johan van Vlietstraat in Haarlem. Daarmee zal een gevaarlijk kruispunt waar zich, mede door de ondui delijke verkeerstoestand ter plaatse, al meermalen ongelukken hebben voorge daan, tot het verleden behoren. De verkeersverbetering heeft men voor namelijk gezocht in het terugbrengen van de twee in het verlengde van de Pieter Kiesstraat en de Johan van Vlietstraat liggende en op de Kinderhuissingel uit mondende weggedeelten tot één brede rij baan die loodrecht op de Kinderhuissingel staat en gescheiden wordt door een vlucht heuvel. Voorts is ter hoogte van het kruis punt in de lengte-as van de rijbaan van de Kinderhuissingel nog een tweetal vluchtheuvels aangelegd. De driehoekige vluchtheuvel, die zich op deze wegsplit sing bevond, heeft men verwijderd. Hier door was het mogelijk de rijbaan van de Kinderhuissingel op deze plaats aanmer kelijk te verbreden. Aan weerszijden van de uitmonding van de Pieter Kiesstraat en de Johan de Vlietstraat is voorts een plantsoentje aangelegd. De vrijheidsboom die vroeger in het hart van de driehoeki ge vluchtheuvel stond heeft zijn plaats op de nieuwe smalle vluchtheuvel behouden. Zoals uit de hierbij afgedruikte tekening blijkt is de verkeerssituatie ter plaatse inderdaad sterk vereenvoudigd en ver duidelijkt. Voorheen was het namelijk zo, dat zowel de op de Kinderhuissingel rij dende als de uit de Pieter Kiesstraat óf de Johan van Vlietstraat komende weg gebruiker als rechtdoorgaand verkeer de mening kon zijn toegedaan dat hij op de ze wegsplitsing voorrang had. De twijfel over de vraag wie er gelijk had werd in de hand gewerkt door de betrekkelijk flauwe bocht die de Kinderhuissingel hier maakt. De tot stand gebrachte verkeers- wijziging laat thans aan deze twijfel geen ruimte meer. Luilakwandeling. De vereniging Haer- lem houdt op luilakmorgen nm half zeven een wandeling over het terrein van Capre- ra in Bloemendaal. het natuurlijke haarglansmiddel geeft Uw haar een briljante schittering! HAMBURG (UPI) Mevrouw Louise Boyd Dale uit New York zal persoonlijk „de Mauritiuszegel" komen brengen, en de organisatoren van „Interposta 1959", een grote postzegeltentoonstelling, die van 22 tot 31 mei in Hamburg gehouden wordt zullen ervoor zorgen, dat onder het wakend oog van gewapende politiemannen in-burger slechts één persoon tegelijk bij de waardevolste postzegel ter wereld zal staan. Ook voor andere keurstukken denkt men zulke maatregelen te treffen. De „Interposta" wordt een internatio nale expositie, die men voor het eerst sinds dertig jaren naar Hamburg heeft gehaald om de dag te herdenken, waarop 100 jaar geleden Hamburg en Lübeck, de hanzeste- den, hun eerste postzegels uitgaven. Meer dan 800 particulieren en postale instanties uit dertig landen zullen voor de tentoon stelling inzenden. De collectie, die in Ham burg samenkomt zal een van de zeer zeld zame worden. De bewaking agenten in uniform, in burger, en agenten met poli tiehonden, alsmede particuliere bewakers —is daarbij aangepast. Kardinaal Spell- man zendt enkele zeer curieuze zegels uit zijn privé-verzameling in, en allerlei prij zen zijn beschikbaar gesteld. Men verwacht 100.000 bezoekers en Ham burg denkt bij de tentoonstelling goede za ken te doen. Er wordt al gerekend op en kele vliegtuigladingen Amerikanen. KATHMANDOE (UPI) De regering van Nepal zal in de toekomst bergbe- klimmings- en wetenschappelijke expedi ties „erkennen", vooropgesteld, dat zij Sherpa's en dragers in dienst nemen via de nieuw gevormde Himalayaanse ver eniging van Kathmandoe. De mededeling specificeert niet of het toelaten van een expeditie in Nepal als voorwaarde zal heb ben het werven van Sherpa's door tussen komst van de nieuwe vereniging. In de plaatselijke bergbeklimmers-krin gen wordt gezegd, dat als dit een voor waarde zou zijn, de nieuwe bepaling een slecht effect zou hebben voor de expedi ties, die elk jaar Nepal binnenkomen, om dat deze stap schadelijk is voor de be roemde Sherpa's uit Darjeeling. De nieu we vereniging zou zijn opgericht op ver zoek van de Sherpa's in Nepal, die de re gering om bescherming verzocht hadden tegen de Sherpa's uit Darjeerling. De vice-voorzitter van het Europese par lement, de Duitser Kalwitzer, heeft aan de uitvoerende commissie van de E.E.G., waarvan professor Hallstein voorzitter is, de volgende schriftelijke vragen voorge legd: 1. is het de commissie bekend: A. dat professor Hallstein bij het begin van het proces voor de rechtbank te Bonn heeft gezegd, dat hij geen prijs stelt op een weinig zeggende vrijspraak wegens ge brek aan bewijs, maar op vrijspraak we gens bewezen onschuld? B. dat hij werd vrijgesproken wegens gebrek aan volledig bewijs en dat volgens de motivering van het vonnis een grote verdenking blijft bestaan? 2. Was de commissie op de hoogte van deze feiten, toen zij professor Hallstein ge luk wenste en haar vertrouwen in hem uitsprak? 3. Heeft de commissie een exemplaar van het gemotiveerde vonnis opgevraagd en hebben alle leden van de commissie hiervan kennis kunnen nemen? De commissie zal waarschijnlijk nog tij dens de lopende zitting van het parlement schriftelijk antwoorden. LONDEN (UPI) De Londense Daily Mail heeft heden gemeld, dat de Indone sische missie, die onder leiding van kolo nel Jani met 90 miljoen gulden aan orders naar Engeland is gekomen van Engeland wèl geschut en voertuigen, maar geen zware tanks heeft kunnen loskrijgen. Voorts heeft de missie in Frankrijk voer tuigen besteld. Maar de Tsjechische rege ring heeft ditmaal geweigerd Indonesië krediet te verlenen, aldus de Daily Mail. In Engeland heeft de Indonesische mis sie demonstraties van gevechtswagens, artillerie en antitankwapens bijgewoond. Donderdag zal een artillerieschietkamp te Larkhill bezocht worden. De Daily Mail had vernomen, dat de Nederlandse regering door de Engelse autoriteiten op de hoogte wordt gehouden van de transacties, die met de Indonesi sche missie tot stand worden gebracht. LONDEN (AFP) Binnenkort zullen in Aden besprekingen tussen Engeland en Jemen beginnen over de afbakening van de grens van Jemen met het Britse pro tectoraat Aden, zo heeft een woordvoerder van het Foreign Office woensdag in Lon den bekendgemaakt. De onderhandelingen worden op ver zoek van Jemen begonnen. In de afgelo pen jaren heeft men reeds verscheidene malen geprobeerd een regeling voor het vraagstuk te vinden. De Imam van Jemen, die op het ogenblik in Rome vertoeft, zou zich ongerust maken over groeiende com munistische invloed in zijn land en als te genwicht naar normalisatie van de betrek kingen met Engeland stréseü

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7