Panda en de Gouden Bijl HUUR Wereldnieuws Jodrell Bank sprak via maan met technici in Amerika Ai Zowel morse als radiotelefonie zonder atmosferische storingen LIEBHERR MEEMSKERK&CO. 2 Krasnapolsky in 1958 Hoogenbosch tevreden Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Dividendvoorstellen Hoogleraar reed na ongeval door Arbeidsconferentie te Genève Pater J. G. Stokman leidt Nederlandse delegatie Prof. Romme voltooide een werk dat hij 21 jaar geleden begon was het weg, dat eerste grijze haartje! POLY^ .COLOR, tintgevende haarwassing 't hoort bij uw make-up! O Koersfluctuaties op 1! tot van de Amsterdamse Beurs en met 15 mei Erhard en Debré over de kolencrisis Uitvoer sterker gestegen dan de invoer Gang van zaken bij Entcomayer bevredigend Vihamij optimistisch Hogere winst bij papier fabriek Gelderland een koelkast! Wat minder zon met Pinksteren ZATERDAG 16 MEI 1959 (Van onze correspondent in Londen) Engeland heeft een nieuwe wetenschap pelijke triomf gevierd. De beroemde reus achtige radiotelescoop van iodrell Bank bij Liverpool heeft voor het eerst een ra dio-verbinding met de Verenigde Staten tot stand gebracht, waarbij de maan als reflector werd gebruikt. De grote man achter dit experiment is de directeur van Jodrell Bank. de 47-jarige prof. Lovell, die vorig jaar reeds gezinspeeld had op de mogelijkheid om de maan als „tussen persoon" in het radioverkeer te gebruiken. Zowel Morseseinen als radiotelefonische gesprekken werden door de maan opge vangen en naar Amerika teruggekaatst. Hét enorme voordeel -hierbij is, dat de at mosferische storingen, welke het interna tionale radioverkeer totdusver zo ernstig belemmeren, bleken te zijn overwonnen. Er openen zich thans enorme mogelijk heden om de maanverbinding alom in de wereld commercieel te gebruiken, even tueel ook voor universele televisie. Toen prof. Lovell in november vorig jaar een lezingenreeks voor de B.B.C. hield, liet hij op een grammofoonplaat zijn door de maan teruggekaatste stem horen. Vijf maal riep hij luid „hallo". Elke keer hoorde men een groot lawaai en 21se conde later een zwakke echo. Ook giste ren werd de afstand van 800.000 kilometer in genoemde tijd afgelegd. Prof. Lovell was destijds van mening, dat de signalen slechts door een klein gedeelte van het maanoppervlak werden teruggekaatst. Hij zeide toen, dat dit betekent, dat de maan zou kunnen worden gebruikt als verbindingsknooppunt voor transatlanti sche radiocommunicatie. Prof. Lovell zeide dat twee maanden geleden een Brit se poging zou worden ondernomen om contact te maken met de planeet Venus. Op dat tijdstip bracht hij hulde aan het Amerikaanse technologische instituut, dat er reeds in geslaagd was met succes ra diogolven door Venus te laten terugkaat sen. Jodrell Bank zal dit jaar waarschijnlijk in september een dergelijke poging doen. Lovell voegde er nog aan toe, dat de maan verbinding mogelijkheden opent voor ra dioverbindingen met alle delen der aarde. De tegenwoordige korte golfverbindingen zijn als gevolg van de storingen zeer on betrouwbaar. De firma Pye, die bij de ontwikkeling van Jodrell Bank de hoofd rol heeft gespeeld, hoopt binnenkort een kleinere, maar sterkere radio-telescoop te bouwen met een hogere frequentie en met een doorsnede van acht meter in plaats van 8 meter doorsnede van Jodrell Bank. Zoals men weet is het doel van zogenaam de radiotelescopen het heelal te onderzoe ken buiten het bereik van de normale te lescopen, in wezen zijn zij dan ook enorme electronische voelhorens. De morseboodschap, waarin gezegd werd. dat men geen last van vissersboten op dit circuit had, was een grappige toe speling op een incident, dat zich in augus tus 1957 had voorgedaan in de telegraaf verbindingen tussen de Verenigde Staten en Engeland, die toen enorme hinder on- De winst van Grand Hotel Krasnapolsky n.v. te Amsterdam is in 1958 vergeleken met 1957 gestegen. Het exploitatiesaldo nam toe van 331.848 tof 359.699. De be leggingsbaten namen -toe van 40.215 tot 52.410. Afschrijvingen vergden 149.600 110.730). Er resteert een winstsaldo van 262.509 261.332). De liquiditeitspositie is versterkt door plaatsing van een con verteerbare obligatielening, uitgegeven met het o.og op de financiering van de ho teluitbreiding. Voorgesteld wordt een on veranderd dividend van 17% percent. In de jaarvergadering van Hoogenbosch Schoenen n.v. is medegedeeld dat er geen emissie is te verwachten. De maatschappij is zeer liquide. De winstmarge is op het ogenblik bij Hoogenbosch stabiel. Op het ogenblik is de ontwikkeling van de ver koop zeer gunstig. De afschrijvingen en dividendpolitiek worden na rijp beraad ge voerd. Dr. Holtrop _De president van de Nederlandsc'ne Bank mr. M. W. Holtrop heeft in zijn hoedanigheid van president van de Bank voor Internationale Beta lingen besprekingen gevoerd met prof. L. Erhard, de Westduitse minister van Economische Zaken en hooggeplaatste ambtenaren van diens mini sterie. Volgens gewoonlijk welingelichte kringen werden problemen gesproken op het gebied van economische en valutapolitiek. waarbij in het bijzonder aandacht werd geschonken aan Euro pese samenwerking. Eeuwfeest Van Heek De n.v. Gebroeders Van Heek te Enschede be staat vandaag honderd jaar. Het bedrijf is het tweede in Enschede dat de naam Van Heek voert en dat kan bogen op een eeuwfeest. De andere onderneming is Van Heek en Co. Kon. Textiel fabrieken n.v.. die in november van het vorige jaar haar honderdjarig bestaan vierde. Beide on dernemingen zijn voortgekomen uit de firma H. J van Heek en Zonen te Enschede, die omstreeks 1800 werd opgericht. Hoge goudprijs De vrije prijs van fijn baargoud te Londen kwam donderdag op 35.145 dollar per ounce. Dit is het hoogste niveau sedert de goudmarkt te Lenden in maart 1054 werd heropend. In finan ciële kringen merkt men op. dat in de afgelopen iaren een stijgende beweging van de goudprijs een aanwijzing was van zwakte van het pond sterling, maar de huidige ontwikkeling in de eerste plaats een zeker wantrouwen in de dollar tot uitdrukking brengt. Naar Zwitserse beurs Uit gewoonlijk welingelichte bron is vernomen dat de onderhandelingen over de introductie van de aandelen van de Banque de Paris et des Pays Bas op een buitenlandse beurs een definitief sta dium hebben bereikt. Een woordvoerder van de bank heeft later bevestigd dat wordt overwogen cm de aandelen van de bank op de Zwitserse beurs te introduceren. Nederlandse export naar V.S. Nederlandse standhouders op de internationale handelsbeurs in New York verwachten dat de export van voedingsmiddelen uit Nederland naar de V.S. zal toenemen als gevolg van hun deelne ming aan de handelsbeurs. Een standhouder voor spelde een toeneming van tien percent. De Nederlandse Machinefabriek Alkmaar n.v. deelt mede dat in de onlangs gehouden vergadering van commissarissen is besloten aan de algemene vergadering van aandeel houders voor te stellen over het boekjaar 1958 een dividend van 10 percent (12 per cent) uit te keren. dervonden van vissersvaartuigen, die ve le breuken in de transatlantische kabels hadden veroorzaakt. Radiotelefonisch werd het volgende aan het Amerikaanse technologische in stituut in Cambridge, Massachussets, ge vraagd: „Hallo Cambridge, kunt u ons goed verstaan. Deze boodschap komt tot u via de oudste satelliet van de wereld, de maan zelf". De Amerikaanse basis heeft geen zender om op dezelfde manier te ant woorden, maar telefoneerde terug, dat de boodschap was gehoord. De afstand van de maan naar de aarde bedraagt ruim 380.000 kilometer, de afstand van Liver pool naar New York ruim 4800 kilometer. Wanneer Venus het dichtst bij de aarde staat in september, is deze planeet ruim 38 miljoen kilometer van ons verwijderd. Voorbereidingen voor Vlaggetjesdag in de Vissershaven van IJmuiden. Een hoogleraar uit Wageningen had zich voor de rechtbank te Dordrecht te verant woorden omdat hij op 22 maart op de rijksweg van Vianen naar Gorinchem met zijn auto tegen een stilstaande auto was gebotst maar na dit ongeval was doorge reden. De officier van justitie sprak er zijn ver bazing over uit, dat iemand als de ver dachte was doorgereden. Hij eiste f 150.- boete. Op 29 mei zal de rechtbank uitspraak doen. Surinamer cj.ocdqe hospita. Het ge rechtshof te 's-Gravéiihage heeft een 29- jarige Surinamer ter beschikking van de regering gesteld. Hem was ten laste gelegd dat hij op 30 december 1957 zijn 52-jarige hospita in Den Haag bij een twist over een huurschuld met een mes had doodgestoken. De Nederlandse delegatie naar de 43ste internationale arbeidsconferentie te Ge nève zal niet door de socialistische oud- staatssecretaris mr. dr. A. A. van Rhijn, maar door pater mag. dr. J. G. Stokman worden geleid. Het hoofd van de afdeling internationale zaken van het ministerie van Sociale Zaken, mr. T. M. Pellinkhof, zal als tweede regeringsgedelegeerde op treden. De beslissing om oud-staatssecretaris Van Rhijn door pater Stokman te vervan gen is een gevolg van de huidige politieke constellatie in ons land. In socialistische kringen is men er enigszins verbolgen over. Men zegt dat prof. Beel het wense lijk heeft gevonden mr. Van Rhijn te pas seren. In Den Haag wijst men er echter op. dat pater Stokman ook in de jaren 1948-1953 bijna steeds de regeringsdelegatie heeft geleid en dat toen steeds een hoofdambte naar van het ministerie als tweede rege ringsgedelegeerde optrad. Bij Koninklijk Besluit van 22 mei 1953 is echter op voor dracht van minister Suurhof staatssecre taris Van Rhijn als voorzitter aangewe zen. De opmerking van „Het Vrije Volk", dat het „zakelijk voor de hand zou hebben gelegen, indien prof. Beel mr. Van Rhijn, die op dit gebied deskundig is als geen ander, zou hebben gehandhaafd" wordt dan ook afgewezen. Pater Stokman kan, als het op de deskundigheid aankomt, op meer praktische ervaring bogen dan de heer Van Rhijn, zo zegt men in Den Haag. De 43ste internationale arbeidsconferen tie zal op 3 juni in Genève worden ge opend. Op de agenda staan onder meer een algemene discussie over het vraag stuk van de hoofdarbeiders, een bespre king over de arbeidsvoorwaarden van vissers en een discussie over de bescher ming tegen radio-actieve straling. Een en twintig jaar nadat hij als mi nister van Sociale Zaken de eerste spade in de grond had gestoken voor de ontgin ning van de Sevenumse Peel, is prof. Romme teruggekeerd naar dezelfde plek in het wijde Peelland, nu om officieel de laatste hand aan het tot uitvoering ge brachte object te leggen. In 1938 begonnen rond 500 werklozen met de ontginning van een gebied, dat in de volgende jaren ge leidelijk is uitgegroeid tot een oppervlak te van ruim 900 hectare. Door stagnatie tijdens de oorlogsjaren en door de vermin derde werkloosheid na de bevrijding werd de oorspronkelijk gestelde termijn van zes jaren voor voltooiing van de ontgin ning ruimschoots overschreden. Pas in 1949 werd het werk hervat. Thans zijn op de eertijds verlaten, met vennen en moerassen doorsneden heide vlakten 47 boerderijen gebouwd. Totaal is er plaats voor zestig boerderijen en tuin derijen. Acht en dertig bedrijven zijn reeds in gebruik. Voor hij als metselaaröptrad". herinner de prof. Romme aan de zorgelijke tijden, waarin aan dit object begonnen werd. Ne derland had toen tussen de 350.000 en 400.000 werklozen. Voor de werkverrui ming heeft het object grote betekenis ge had, ook doordat een levens- en werk ruimte voor de boerenbevolking werd ge schapen. Advertentie Doe 't zélf - óók de crème behandeling - met de POLYCOLOR Haarkuur. Vraag het uw drogist of parfu merie. (1.95) ...geen schrik en geen moeite! Gewoon thuis zélf uw haar wassen met POLYCOLOR-Kleurshampoo. Het wordt zonder verven bijgetint in uw eigen kleur of een modieuze nuance. Een weldaad voor uw haar en uw verschijning! t #1 Tube 1.95 (Keus uit 20 tinten) LAHNEMANN LirenN.H. Postbus18. Imp. vin POLYCOLOR K2r Plicentubex Mouson Mirgret Astor Blendax. Vrijdag 15 mei 1959 Laagste Hoogste Laatste Koersverschil koers koers Tijdvak t.o.v 8 mei 3 Staffellening 1947 91% 93% 93*/j2 4- i'/sï 3% Invest, cert Nederland 97% 9715/i« 97"/ts 3% Nederland 1962 64 98% 98»/i« 98% 4- •vs2 6% Nat. Woningbouwlening '57 11 m 111"/M 111% Amsterdam Rubber 86% 89% 89% 1% H.V.A 137 142% 142% 4 Alg. Kunstzijde Unie 315 322% 321% -j. 8% Deli Mij. 158, f 159,50 159,10 4- 1,50 Van Gelder Zonen 221 230 230 8% Kon. Ned. Hoogovens 500 512 510 10 Müller Co 306 312 306 6 Ned. Kabelfabriek 372 375 Philips 643 657 656% 19% Unilever 571 585 582% 13 200 209% 205 8% Kon. Petroleum 167,20 171, 170,55 4- f 4,80 K.L.M f 123,— 128,— 124.— ƒ6,- Holland-Amerika Lijn 147% 150% 149% 4- Kon. Ned. Stoomboot Mij 147 149% 147% 1% 236% 239 237 3 Ned. Scheepvaart Unie 132 135% 133% 2% Omzetten (nominaal): Vorige week (def.) Aandelen f 12.565.180,(3 d.) Deze week (voorl.) Aandelen 20.411.979, ex 18 °/n dividend in contanten d.d. 14 mei 1959. Obligaties 12.979.727,— (3 d.) Obligaties f 19.142.216, De Franse premier Michel Debré heeft, sprekend op de „dag van de Europese in stellingen" van de Parijse Jaarbeurs, de golf van supra-nationale eenwording van West-Europa veroordeeld. Uit de rede van de premier werd duidelijk dat de Franse regering de deelneming aan de supra nationale instelling van „Klein Europa" zoals de K.S.G., de Euromarkt en Eura- toom niet betreurt, maar dat zij de op richting van nieuwe supra-nationale or ganen niet zal steunen. De Westduitse minister van Economi sche Zaken heeft ter gelegenheid van de opening van een nieuwe raffinaderij in Keulen gezegd, dat door de stemming tegen het plan door de ministerraad van de K.S.G. een beslissing voor geleide econo mie in de Europese kolenindustrie ver meden is. Volgens Erhard kan de afkon diging van een kolencrisis geen structu rele problemen het hoofd bieden. Het is niet voldoende de symptomen te.cureren. De kolenindustrie en de betrokken '-ege- ring moeten streven naar fundamentele oplossingen om de bestaande problemen te overwinnen. Volgens de door hel Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voorlo pige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in april 1959 1.325 miljoen (v.m. 1.163 miljoen), terwijl voor een waarde van 1.120 miljoen (v.m. 1.073 miljoen) werd uitgevoerd. De invoer in april 1959 is ten opzichte van de overeenkomende maand van het voorafgaande jaar toege nomen met 181 miljoen of 16 percent en de uitvoer met .f 208 miljoen of 23 percent. Doordat de uitvoer sterker is gestegen aan de invoer, verbeterde het dekkings percentage ten opzichte van april 1958 met 5 punten. Ook bij het maandgemiddelde van januari-april is de stijging in 1959 ten opzichte van 1958 bij de uitvoer groter dan bij de invoer, namelijk 91 miljoen of 10 percent tegen 75 miljoen of 7 percent en het dekkingspercentage 2 punten hoger. Het invoersaldo nam in april 1959 toe met f 205 miljoen en bedraagt sedert het begin van het jaar 560 miljoen (januari-april 1958 625 miljoen). De gang van zaken bij de n.v. Entco mayer te Amsterdam is aldus de directie in de jaarvergadering op het ogenblik zeker zo goed als in 1958. toen belangrijk hogere omzetten werden bereikt, en mis schien zelfs iets beter. De toekomst wordt dus met vertrouwen tegemoet gezien, al is deze wat onzeker omdat niemand weet wat de gevolgen zullen zijn van de maatregelen die de Indonesische regering heeft geno men in zake het verleggen van de markt naar Bremen. Dc vennootschap heeft nog geen stappen ondernomen om aan. de in schrijvingen te Bremen mee te doen. 31. Panda kon hard lopen, dus kostte het hem niet veel moeite, om de kolonel voor te blijven. Maar helaas was hij niet bekend met de verkeersregels van het oerwoud en dat werd zijn val. Op gegeven ogenblik kwam hij langs een oversteekplaats van schildpadden, maar dat merkte hij pas, toen hij over een schild struikelde. De bijl glipte uit zijn handen en viel tussen de struiken. Triomfantelijk snuivend kwam de kolonel aanrennen en boog zich over de struiken om de bijl te bemachtigen. Maar zo gemakkelijk gaf Panda zich niet gewonnen. „Afblijven!", riep hij, op de kolonel toespringend, „die bijl is niet van u!" Nu werd de kolonel geweldig boos. „Brutale vlegel!", riep hij, zich driftig om kerend, „nu zal ik je eens voorgoed af leren, om me aldoor tegen te spreken!" Maar Panda hield dapper stand. En toen de kolonel hem aan zijn oren trok, greep hij de snor van de kolonel. Kolonel Pulver stiet een gebrul uit, waarvan het oerwoud trilde. „Nu is het uit!", loeide hij, „ik zal je in de modder stampen!" Maar juist wilde hij hiermee beginnen, toen opeens een schorre keelstem uit het struikgewas klonk: „Pak vreemdelingen! Maar niet doodmaken.... nóg niet!" Verschrikt staakten Panda en de kolonel de strijd en staarden naar de wilden, die hen hadden omsingeld In de aandeelhoudersvergadering van de n.v Vihamij, Arnhem, deelde de directie mede dat de resultaten van de eerste maanden van dit jaar niet onbevredigend zijn De omzetten liggen niet onbelangrijk hoger. Ook de orderportefeuille van de fabriek ligt op een aanmerkelijk hoger niveau. Er is aanleiding om het reeds vroeger uitgesproken gematigde optimisme voor dit jaar te handhaven. Ondanks de nog onvolledige bezetting van het produktie-apparaat, was de ex ploitatiewinst van de n.v. papierfabriek Gelderland te Nijmegen in 1958 ruim 27 percent hoger dan in 1957, mede doordat de stijging van de produktie groter was dan die van de exploitatiekosten. Het batig saldo exploitatierekening nam toe van 1,9 miljoen tot 2.4 miljoen. Afschrijvingen vergden 1,5 miljoen 1,6 miljoen). Deel nemingen brachten op 232.000 251.750). Er resteert een winst van 1.071.657 1.001.748). Het kapitaal werd door uitkeringen van een bonus van 50 percent verhoogd met nominaal 1.276.000 tot f 3.828.000. Over dit verhoogde kapitaal wordt voorgesteld 20 percent dividend (v.j. 25 percent over het oude kapitaal). De produktie in de eer ste maanden van 1959 bleef beneden die van 1958. Daarna trad een herstel in. Met vertrouwen ziet de directie het verdere verloop van het jaar tegemoet. Advertentie Direct Uw hartewens vervuld, zónder kapitale uitg^n.: U kunt het van het huishoudgeld betalen! De modernste merk-koelkasten, gloednieuw, b.v. 105 L. tabletop m. compr. 12.50 p.m. Vraag direct volledige inlichtingen aan: Beethovenstraat 22-26 - tel. 724628-712407 Hoofdweg 490^96 - tel. 125298-125506 Amsterdam Dronken. In een Londens ziekenhuis wor den, aldus een rapport in een medisch blad, zeven vrouwen en twee mannen verpleegd die verschijnselen van dron kenschap vertonen ofschoon zij niets danwater drinken, maar dan een twintig liter per dag. Dit water-zwel gen heeft spraakmoeilijkheden en dui zelingen tot gevolg, precies als bij dronken mensen. Voor deze vreemde kwaal, waarachter men oorzaken van psychologische aard zoekt, is nog geen geneesmiddel gevonden. Verhinderd. De politie van Bonn heeft vrijdagavond een anti-Israëlische de monstratie van Arabische studenten verhinderd. De vereniging van Arabi sche studenten in West-Duitsland had de autoriteiten van Bonn toestemming verzocht op de elfde verjaardag van het bestaan van de staat Israël, een de monstratie te houden. Dit werd op grond van overwegingen betreffende „openbare veiligheid" geweigerd. Niettemin verzamelden zich gister avond ongeveer tweehonderd Arabi sche studenten voor de universiteit van Bonn. Opgegeven. Het orgaan van de commu nistische partij van de Sovjet-Unie „Pravada" bericht dat 2.344 Russi sche burgers zich hebben opgegeven om een reis in een ruimtevaartuig te maken. Een man gaf zich zeven maal op, aldus de „Pravda". Gelofte. Uit San Lorenzo Colli bij Paler mo (Sicilië) is de 27-jarige drukker Giovanni Azzara, vertrokken voor een voettocht naar Lourdes, een afstand van drieduizend kilometer. Op zijn schouders draagt hij een kruis van acht kilo. Giovanni gaat hiermee de gelofte inlossen die hij vorig jaar deed, toen hij een val uit de vierde verdie ping van een gebouw overleefde. Uitgeput. Frank Frigenti, een vroegere medewerker van de Amerikaanse gangster Al Capone, is in Milaan op straat van uitputting in elkaar gezakt. In het ziekenhuis waarheen hij werd vervoerd, wierp hij zich letterlijk op het eten dat men hem voorzette. Voor de oorlog bezat Frigenti enige miljoe nen, doch na de oorlog is hij wegens belastingfraude uit Amerika gezet en zonder een cent naar zijn geboorteland Italië gestuurd. Wakker. Op de kerkvergaderingen van de Anglicaanse kerk in Canterbury zullen de voorschriften aangaande fo tograferen strikt in acht worden geno men. Dit besluit volgt op klachten na de publikatie van een foto in de dag bladen van bisschoppen die tijdens de jongste kerkvergadering zitten te sla pen. In het vervolg mogen er slechts foto's worden genomen in het eerste half uur na de gebeden. Geen afstel. Naar in Wenen verluidt zijn tenminste vijftien minderjarige Honga ren na repatriëring geëxecuteerd we gens activiteit tegen de regering. Dit bericht kon in Wenen noch Boedapest officieel worden bevestigd. De execu ties zouden zijn uitgesteld tot de per sonen in kwestie de leeftijd van acht tien jaar hadden berikt. Genoeg. In Havana is bekendgemaakt dat er geen „oorlogsmisdadigers" meer door militaire tribunalen zullen worden berecht. Zij die nog op berech ting wachten zullen aan de civiele rechter worden uitgeleverd. Tot dus ver zijn meer dan 620 personen terecht gesteld na als „oorlogsmisdadiger" te zijn veroordeeld. Audiënties. Paus Joannes zal in de toe komst slechts in bijzondere gevallen particuliere, speciale of groepsaudiën- ties verlenen, aldus is meegedeeld. De Paus besteedt thans vijf of meer uren per dag aan het ontvangen van bezoe kers en de aanvragen om audiënties komen in zo grote getale van overal ter wereld binnen dat het voldoen hieraan te veel tijd zou gaan kosten. Bij gegadigden wordt erop aange drongen van de algemene audiënties, waarbij de paus duizenden mensen tegelijk ontvangt, gebruik te maken. Afkoeling. In het westelijke deel van de staat New York is vrijdag sneeuw gevallen, na een periode waarin het buitengewoon warm was voor de tijd van het jaar. (Van onze weerkundige medewerker) Wanneer de weergoden het de komende pinksterdagen zo goed met ons voor heb ben als op Hemelvaartsdag kunnen ze vele duizenden mensen blij maken. Maar na een periode van nu al tien dagen droog en zonnig weer met hoge temperaturen durven wij bijna niet meer van mei te vragen. Dat het pinksterweer gemiddeld beter is dan het paasweer is logisch, want de temperatuur is dan op een gemiddeld veel hoger niveau gekomen. Toch kan het soms met pinksteren ook spoken. Berucht zijn zelfs de pinkster- stormen, al komt een orkaan met wind stoten tot 150 kilometer per uur, zoals op pinkstermaandag 28 mei 1860, maar zelden voor. Verleden jaar bleef pinksteren met 15 tot 17 C. koel. In 1057 was het met 20 tot 22 C. iets warmer. Wel kwamen er 's maandags flinke buien los. Het ziet er dit keer niet naar uit dat actieve depressies het pinksterweer zullen bederven. De luchtdruk blijft aan de hoge kant, maar wel kunnen er zwakke sto ringsfronten doorbreken die de zon af en toe wat schuil doen gaan. Maar met 90 uren zon in de afgelopen week zijn we wel wat verwend Het was eigenlijk een extraatje van deze meimaand. WEERRAPPORTEN Temperaturen en blnnenlam Zondag 17 mei Zon op 4.45 uur, onder 20.29 uur. Maan op 13.57 uur, onder 2.13 uur. Maandag 18 mei Zon op 4.43 uur, onder 20.30 uur. Maan op 15.14 uur, onder 2.40 uur. Dinsdag 19 mei Zon op 4.42 uur, onder 20.32 uur. Maan op 16.32 uur, onder 3.08 uur. Maanstanden 22 mei 29 mei 13.56 uur 9.13 uur volle maan. laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 16 mei Hoog water 9.30 en 22.07 uur. Laag water 4.40 en 17.16 uur. Zondag 17 mei Hoog water 10.45 en 23.22 uur. Laag water 5.47 en 18.38 uur. Maandag 18 mei Hoog water 11.59 en uur. Laag water 7.04 en 20 uur. Dinsdag 19 mei Hoog water 0.31 en 13.00 uur. Laag water 8.20 en 21.06 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde Twente De Bilt Eindhoven Vlv. Z.-Limb Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno ■Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Madrid Algiers bullan- fca 3 heden- .5 3é Neerslag: él UUI j I'S g 8 1 Sc aS geheel bew. nno 10 0,1 geheel bew. nno 10 0,2 geheel bew. n 11 0,1 mist nno 10 0,1 mist windst. 9 0 zwaar bew. nno 11 0,1 onbewolkt windst. 9 0 dichte mist no 8 0,1 zwaar bew. n 16 0,5 onbewolkt n 13 0 licht bew. windst. 15 onbewolkt zo 14 0 geheel bew windst. 8 0 zwaar bew. n 8 0 zwaar bew. nno 12 0 onbewolkt n 11 0 onbewolkt nno 8 0,2 onbewolkt n 11 0 onbewolkt no 11 zwaar bew. windst. 7 3 licht bew. n 13 0,4 zwaar bew. n 13 0 onbewolkt nno 11 0,5 regen windst. 8 2,4 zwaar bew. no 10 2,2 zwaar bew. ono 9 0,5 licht bew. O 8 2,2 zwaar bew. nw 13 2,1 geheel bew. windst. 8 4 zwaar bew. ono 13 0,6 onweer zo 13 0,1 onbewolkt n 13 0 onbewolkt windst. 14 0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2