Aantal semi-profclubs in 1963 nog slechts 54? Zal Way Jewell op kunnen tegen Uranie, Umberto en Vrijdag? Gerrit Voorting stelt wederom kandidatuur voor de Tour Regeling over drie jaar voorgesteld voor sanering van betaald voetbal De Nederlandse ploeg in de Dauphiné Libéré ZATERDAG 16 MEI 1959 Feijenoord won in halve finale van Beerschot Russen willen structuur van IOC wijzigen HarwichHock van Holland WÊÈÈÊ Tennis Schooltcnnistocrnooi Een nieuwe senoritas 14 ct. Op maandag Koersen in Alkmaar Wielrennen Schaatsenrijden Kernploeg van de KNSB begint al te oefenen heeft alles mee Berlijn-Praag-Warschau Gelder mans op de vierde plaats in klassement Moeilijkheden over de Ronde van Luxemburg In tie vergadering van semi-profclubs in de KNVB, die zaterdag 23 mei in Amster dam in Artis zal worden gehouden, komt een voorstel aan de orde van het sectie- bestuur betaald voetbal, dat een lijn aan geeft volgens welke het aantal betalende verenigingen in de seizoenen 1960 tot en met 1963 kan worden teruggebracht van 72 lot 54. Volgens de huidige regeling zul len er bij het begin van bet seizoen 1900- 1961 competities bestaan van één eredivi sie (achttien clubs), twee eerste divisies van achttien clubs elk en één tweede di visie van eveneens achttien clubs. Hoewel er verschillende mogelijkheden zijn om het aantal semi-profverenigingen te verminderen, meent hel sectiebesluur de voorkeur te moeten geven aan de vol gende regeling. Bij het begin van het seizoen 1960-1961 worden de overblijvende achttien clubs uit de tweede divisie met de tweemaal achttien clubs uit de eerste divisie inge deeld al dan niet regionaal in drie afde lingen eerste divisie, elk bestaande uit achttien elftallen. In de eerstvolgen de drie jaren zal er dan geen degradatie worden toegepast. Als het seizoen 1962-'63 ten einde is, zal er een rangschikking worden opgemaakt van het totaal der door elke vereniging in die eerste divisie in de afgelopen drie seizoenen behaalde resul taten. De 36 clubs, die volgens deze rang schikking het best geplaatst zijn. zullen in de dan nieuw te vormen eerste divisies, welke uit' tweemaal achttien clubs zullen bestaan worden ingedeeld. De overblij vende achttien verenigingen vloeien terug naar het amateurvoetbal, waar ze zullen worden opgenomen in de klasse, waarin ze speelden vóór zij overgingen naar het profvoetbal. Hieromtrent is overeenstemming be reikt met het sectiebestuur zondag-ama- teurvoetbal. De normale promotie van de eerste naar de eredivisie, alsmede de de gradatie van de hoogste afdeling naar de eerste divisie blijft gehandhaafd, wel licht met invoeging van een hele of halve promofóecompetitie voor de drie num- V rie ndschapsbeher In de halve finale van het toernooi om de vriendschapsbeker heeft Feijenoord vrijdagavond in Rotterdam met 4—3 ge wonnen van het Antwerpse Beerschot. Bij de rust leidde Feijenoord met 20. Er waren ongeveer 20.000 toeschouwers. Nadat de Rotterdammers inde- eerste- ronde voor de vriendschapsbeker door de F.C. Köln waren uitgeschakeld, kregen zij, doordat de Duitsers zich later terugtrok ken, nochtans de gelegenheid de halve finale te spelen. Door goede combinaties, het resultaat van beter voetbal, was Beer schot aanvankelijk sterker, maar na een tiental minuten werden de Antwerpe naren meer en meer op eigen helft terug gedrongen. Het schieten was van oeide aar.valslinies echter niet sterk en zowel Schouten als De Borger misten onder andere een goede scoringskans. De beide doelpunten voor de rust waren echter het resultaat van mooie combina ties en werden gescoord door Meijers- en Schouten in respectievelijk de 29ste en 38de minuut (20). Een derde Rotterdams doelpunt van Rijvers kwam gelijk met 't rüslsignaal van de scheidsrechter en werd geannuleerd. Ir. de tweede helft was het spel vaak rommelig, maar niettemin speelde Beer schot beter dan voordien, al bleef het tempo laag. Feijenoord kreeg een meer verdedigende taak en twee zwakke mo menten in de verdediging werden na 1.2 en 26 minuten uitgebuit door Van Hemel rij ck er. Vliers: 22. Deze gelijke stand bleef geen volle mi nuut gehandhaafd, doordat Feijenoord dadelijk na de aftrap door Van der Gijp op 3—2 kwam. Zes minuten voor het einde werd het door Schouten 4—2, welke stand in de 43ste minuut door Van der Acker tot 43 werd gereduceerd. Het Parijse sportblad l'Equipe publi ceert bijzonderheden over voorstellen van het Russisch Olympisch Comité, die on getwijfeld ter tafel zullen komen in de bij eenkomsten van het internationaal Olym pisch Comité in Rome en in Miinchen in de periode van 19-27 mei. Deze voorstellen zijn zo ingrijpend dat bij aanneming de gehele structuur van het IOC en van de internationale sporlbewcging er door ge wijzigd zou worden. De Russen wensen een IOC dat bestaan zal uit: a. De huidige leden van het lichaam. b. De presidenten van de door het IOC erkende nationale Olympische comités. c. De presidenten van de door het IOC erkende internationale sportfederaties. Als deze voorstellen worden aangeno men zou het IOC samengesteld zijn uit: le de 64 huidige leden; 2e de 115 presidenten van de nationale Olympische comités (91 erkende comi tés, vermeerderd met ongeveer 34 nog te vormen comités); 3e de 35 presidenten van de internatio nale federaties (25 reeds erkende federa ties, en een tiental federaties welke Rus land erkend zou willen zien, wat neer komt op een eis tot uitbreiding van het Olympisch programma). Het IOC zou bijgevolg bestaan uit 210 a 215 personen. In de voorstellen worden voorts de bevoegdheden omschreven van de algemene vergadering, van het alge mene bestuur, van het dagelijks bestuur en van de kanselarij. Ze geven tevens aan hoe het IOC gefinancierd zou moe ten worden. mers één van de groepen der eerste di visie. Met het sectiebestuur zondag-amateur- voetbal is voorts overeenstemming be reikt over het formeren van nieuwe se mi-profclubs, die de plaats zouden moe ten innemen van enkele betalende vereni gingen in een bepaalde streek, die gelijk tijdig zouden willen terugkeren naar het amateurvoetbal. Wel werd de beperking gemaakt, dat er geen financiële band zal mogen zijn tussen de te vormen semi-prof- club en de naar de amateurgelederen te ruggekeerde semi-profclubs. Het zondag- amateurvoetbal heeft als eis gesteld, dat de sanering van het betaalde voetbal binnen vier jaren haar beslag moet hebben ge kregen. Vierenvijftig jachten onder Nederland se, Belgische, Engelse of Schotse vlag, zijn vrijdag uit Harwich vertrokken voor de jaarlijkse zeilrace naar Hoek van Holland. De jachten, die zijn ingedeeld in drie klassen, verlieten de haven van Harwich onder ideale weersomstandigheden, zon en wind. In de R.O.R.C.-klasse 1 zijn 23 jachten gestart, waaronder de Tulla, die de eerste plaats bezette in de aanloopwedstrijd. Ver der o.a. de Hawk, Orion, Maze en Stella Maris. Vier van de 21 jachten in de R.O.R.C.-klasse 2 zijn van Nederlandse na-: tionaliteit, de Elina, Corabia, Astra 2 en Fortuyn 2, welk laatste jacht, eigendom van de koninklijke marine jacht club, o.a. als tegenstander heeft de Sea Feather van de koninklijke Britse marine jachtclub. De klasse 3 wordt gevormd door tien jach ten, waarbij de Urania en de Zeevalk. SPORT. De Britse liga tegen wrede spor ten heeft bij mevrouw Pandit, hoge com missaris voor India, in strenge bewoordin gen geprotesteeerd tegen een incident dat zich onlangs in India heeft voorgedaan. Bij dit incident werd een tijger in staat ge steld een vastgebonden buffel te doden. 1-Iet comité noemde dit een onverdraag lijke aanranding van de beschaving. Advertentie official dealer: N.V. AMSTERD. RIJTUIG MIJ. I Houtplein 21 - Tel. 10338 §g§|g iMmzSM Na een jaar onderbreking houdt de commissie jeugdzorg van het district Haar lem van de KNLTB weer een schooltennis- toernooi, dat dinsdag 19 mei op de banen van het Kennemer Lyceum zal plaats vin den. De beide pinksterdagen krijgen de dra vers een enorm programma te verwerken, want niet alleen dat op Duindigt en in Alkmaar wordt gedraafd, ook Eenrum en Heerenveen verzorgen een meeting. Op Duindigt is de grote Pinkster-prijs voor 4- tot en met 6-jarige dravers de hoofdschotel en wel een zeer smakelijke. Immers, de bezoekers worden voor de vraag gesteld of Way Jewell, die met een groot machtsvertoon zich superieur toonde over zijn jaargenoten, over 2500 meter vol doende heeft aan 60 m voorgift van Uranie en Umberto. Het lijkt van wel, maar daar mee is hij er nog niet, want de derde kaper is de zeer goede Vrijdag. In het internationale nummer zal de eindstrijd gaan tussen Quicksilver S en En terprise. Daar eerstgenoemde thans 20 m gunstiger staat zal de Zweedse hengst het onderspit moeten delven. De Monty's Boy- prijs telt 21 deelnemers, zodat splitsing mogelijk is. De vermoedelijke winnaar zal zijn Souveraine Maire, die met de dag beter wordt en Sonja Zora en de vertegen woordigers van stal Kooyman aan haar zegekar kan binden. Daar Unworthy in het amateurnummer geen al te grote klasse tegenover zich vindt, zal hij dit nummer voor zijn rekening kunnen nemen. Concur rentie zal hij ondervinden van Tortelduif S en Quadrupes. Bij de 3-jarigen overheersen Xema S en Xuthus Hollandia het beeld volkomen. Daar Xuthus sterker is ligt een overwin ning in de lijn der verwachting, hoewel er rekening mee gehouden moet worden, dat hij minder goed door de bochten gaat. Het openingsnummer kan een zege worden voor Truax, vóór Vliegende Hollander en Vuur- vink S. Bij de rennen zal Kandahar in de Admi raal Togo-prijs moeilijk de eerste plaats kunnen ontgaan, want de hengst is op het ogenblik onbetwist de beste volbloed in ons land. Mangala kan op de plaatsen eindigen. De nieuwe import Talisman moet worden afgewacht. In de semi-klassieke Sceptre- prijs gaat de voorkeur naar stal Portocar- rere, die met Marialya in staat is de favo- Advertentie OH In blikverpakking van 10 cn 50 stuks. riet Irish Doll te kloppen. Outsider is Un- gersond. De Marjolino-prijs is eveneens zeer open, doch gelet op de gunstige indruk die Al- banas achterliet, zal een overwinning over Charger en Frimousse niet verwonderlijk zijn. In Alkmaar is op tweede pinksterdag het hoofdnummer een stayerskoers, waarin Uranie op grond van haar laatste verrich tingen de zegepraal kan behalen, want haar grootste rivaal Simone kan de juiste vorm maar niet vinden. Meer vertrouwen gaat uit naar Seigneur Bascom en Uptie Scott P. De internationale klasse brengt voor de eerste maal in dit seizoen Roland in de baan, maar zijn taak is te zwaar. Zijn volle broer en stalgenoot Typhoon zal de eer van stal en familie nu wel ophouden, daar ook Double Six M niet in staat geacht mag worden zijn grote handicap goed te maken. Outsider is de felle sprintster Tour- terelle, die de baan en afstand uitstekend passen. Voor Violina Norton, die in Alkmaar al meer tot goede presties kwam, ligt in het amateursnummer een overwinning in het verschiet. Het zal echter spannend worden, daar Uranium H, Tabor Harvester D en Vanity Hanover elkaar weinig ontlopen. In de Jamin-prijs zal Un Gamin onge twijfeld zijn uitlooppoging weer doen, maar of hij over de ruim 2300 m lange afstand hiervoor voldoende adem heeft, wordt sterk betwijfeld. De sterke Torenvalk S zal hem dan ook wel inhalen, evenals Victor Ema- nuël, die eveneens een zeer felle eindsprint in de benen heeft. De veel verbeterde Triton Erebus zal zonder grote inspanning de Jariolain-prijs voor zijn rekening kunnen nemen, tenzij Ulevel in een ongekende vorm aan de start zou komen. Veel interessanter zal de strijd tussen de 4- en 5-jarigen worden. Daar Wordly Hanover over de beste vorm be schikt, zal hij over zijn gelijkwaardige tegenstanders VVanda v. Gonny en Woud duif S kunnen zegevieren. In de Grand Circuit-prijs verdient Xave- ro enige aandacht door haar eerste optre den in Alkmaar. De verwachting is echter dat Xitty Erebus en Xenia Scott sneller zijn en ook in deze volgorde aan de finish zul len zijn. In het openingsnummer geniet Wanita v. Barke het meeste vertrouwen, vóór de plaatselijke, favoriete Wendola en William Z. VOETBAL Alle aandacht is maandag tweede pink sterdag uiteraard gericht op de gang van zaken in de eerste divisie B waar zoals bekend Stormvogels, Sittardia en GVAV een verwoede strijd leveren om dc boven ste plaats en dus promotie naar de ere divisie. De IJmuidenaren ontmoeten maandag in Sportpark Schooncnberg de ploeg van KFC, terwijl in Limburg Sit tardia en GVAV de strijd aanbinden. Na het door Stormvogels gewonnen protest is de stand van zaken zo dat moch ten Sittardia en GVAV gelijk spelen n de Vogels van KFC winnen, de IJmuidenaren zonder meer kampioen zijn. Wint daaren tegen Sittardia of GVAV dan volgt bij een zege van Stormvogels uiteraard een beslissingswedstrijd. Hoe een en ander gaat verlopen is moei lijk vooruit te zeggen. Wel lijkt het ons vrij zeker dat Stormvogels van KFC zal winnen, ook al is dat geen ploeg die het cadeau zal geven. Wat dat betreft zal Stormvogels nog maar even moeten den ken aan de wedstrijd van enige weken ge leden in Koog aan de Zaan toen er maar op het nippertje een zege behaald kon worden. Bij de strijd in Sittard is alles mogelijk. Misschien zal het terreinvoordeel de ba lans uiteindelijk in het voordeel van Sit tardia doen doorslaan. Hoe dan ook. het wordt 'n spannende maandag voor tal van spelers en zeer vele supporters en vooral op Schoonenberg zal men zondag wel veel contact houden met 't veld van Sittardia. De stand van de eerste divisie B luidt nu: Sittardia 27 17 5 5 39 69-32 Stormvogels 27 17 5 5 39 75-40 GVAV 27 17 5 5 39 55-30 HVC 27 16 3 8 35 56-46 Hermes DVS 27 10 10 7 30 46-44 Heracles 27 11 4 12 26 54-52 Exclesior 27 9 8 10 26 34-38 KFC 27 10 5 12 25 47-53 Vitesse 27 8 8 11 24 49-54 Helmondia 27 8 8 11 24 45-52 RBC 27 10 4 13 24 44-50 Volewijckers 27 8 6 13 22 40-43 P.CH 28 8 4 16 20 35-61 Rigtersbleek 27 6 5 16 17 42-72 Roda Sport 27 7 2 18 16 34-68 Stormvogels komt uit met: De Graaf; Van den Oever en Freriks; Janssen sr., Snoeks en Tol; Luppens, Van der Lugt, Groot sr. Groot jr. en Doorneveld. Bi; de overige wedstrijden staat niets meer op het spel. VSV speelt zijn laatste wedstrijd tegen ZFC in Zaandam en zal wel een gelijk spel bereiken. Haarlem en RCH zijn beide uitgespeeld. In de tweede divisie ontmoet EDO op eigen veld in Baronie een club van vrijwel gelijke kracht, doch het zou ons niets ver bazen als de Haarlemmers het terrein met een overwinning zouden verlaten. Voor de bekercompetitie spelen heden avond in het Noorder Sportpark TYBB en Volendam tegen elkaar, aanvang half zeven Het lijkt ons niet dat de Haademse kampioensploeg enige kans maakt tegen de nieuwbakken eredivisieclub. A MATEURVOETBAL Voor HFC begint maandagavond laan- vang kwart over zes) de promotiecompe titie. De Haarlemmers treden dan aan d Spanjaardslaan aan tegen SVW uit Gor- kum. Een prognose voor deze wedstrijd is uiterst moeilijk. Wel weten wij dat de SVW-ers kampioen zijn geworden na een enorme eindsprint waarbij vrijwel geen punt verspeeld werd. Wat dat betreft beeft IIFC dus veel constanter gespeeld cn wij geloven ook wel dat de thuisclub de mees te kans heeft op de overwinning met haar geroutineerde elftal. Ir. de tweede klasse is er voorts voor de competitie nog de wedstrijd Holland HBC vastgesteld, waarbij de Heemstede- naren de beste kansen hebben. In de vierde klasse worden voorts gespeeld: DIGDe Eland, Hoofddorpse Boys—Uit hoorn en ForeholteConcordia 'H). CRICKET De cricketcompetitie begint zondag en maandag op volle toeren. Ook Rood en Wit in de eerste klasse A en Haarlem in de eerste klasse B hebben wedstrijden. Rood en Wit zal het voorlopig overigens zeer moeilijk krijgen aangezien vijf spelers uit het eerste elftal de eerste zes weken niet beschikbaar zijn, omdat ze hun krachten geven aan het in promotiestrijd verwik kelde HFC. Zondag speelt Rood en Wit uit tegen het pas gepromoveerde Quick in Den Haag, waarvan evenwel zeker niet verloren behoeft te worden. Haarlem heeft een uitwedstrijd tegen PW en zal het zeer zeker niet gemakkelijk krijgen. De Haarlemmers spelen met vrij wel hetzelfde elftal als verleden jaar. In de tweede klasse A begint Rood en Wil 2 de competitie met een thuiswedstrijd tegen ACC 2, welke match op het sport veld aan de Zeeweg in Overveen (de lagere elftallen van Rood en Wit spelen daar dit seizoen hun thuiswedstrijden) zal worden gespeeld. Voorts zijn nog vastgesteld: VUC Rood en Wit 3, Haarlem2Ajax (L.) en Hermes DVS 3Rood en Wit 4. KOREBAL Met pinksterdagen nemen diverse Haarlemse korfbalverenigingen deel aan seriewedstrijden. Het Blauw-Wit toernooi wordt gehouden op het terrein „De Lie- berg" te Laren, waarvoor Haarlem en Sport Vereent met twee twaalftallen heb ben ingeschreven voor de eerste dag. Ze zijn als volgt ingedeeld: Afd. II: Haarlem, Rohda, Blauw Wit en een nog uit te nodigen twaalftal. Afd. III: Sport Vereent, Westerkwartier, BIG en Blauw Wit. Afd. IV: Haarlem, Sport Vereent, Blauw Wit en een nog uit te nodigen twaalftal. Het Luto-toernooi wordt gehouden op het Blauw Wit-veld te Amsterdam. Op de eerste dag nemen de Sport Vereent- en Oosthoek-junioren deel. Zij zijn als volgt ingedeeld. Afd. E: Luto E. Victoria B, Sport Vereent B en Landlust D. Afd. F: Luto F, KCOB, Blauw Wit L en Oosthoek A. Op de tweede dag nemen Haarlem 1 en Oosthoek 1 en 2 deel, die als volgt in de poules zijn geplaatst. Afd. 2: Luto 2, Olympia I, Haarlem I en Vicus Orientus 2. Afd. 3: Luto 3, Olympia 2, Oosthoek I en Archipel 2. Afd. 4: Luto 4, Fortuna 2, Oosthoek 2 en VCK 2. Nieuw Flora doet met 3 ploegen plus 1 juniorenplocg mee aan het toernooi van De Raven te Den Haag op eerste pinksterdag. Tegenstanders zijn Olympiaan, De Raven. HSV, Kiod. Pams, terwijl de junioren bo vendien nog tegen Emma en De Houtsnip pen spelen. HOCKEY Er resten nog slechts de wedstrijden om het kampioenschap van Nederland heren. Met Pinksteren worden daarvoor geen wedstrijden gespeeld. De beslissingen zul len vallen op de zondagen 24 en 31 mei, waarbij dan wordt gerekend op het niet gelijk eindigen van meerdere elftallen. Toch wordt er met de pinksterdagen nog gehockeyd in deze omgeving. Op de vel den van Strawberries tussen de Zeeweg en Driehuizerkerkweg in Velsen worden op beide Pinksterdagen van half een af hockeywedstrijden gespeeld in toernooi- vorm. Dit toernooi heeft een internationaal tintje door de deelname van de dames van de Latymer hockeyclub uit Edmonton en de heren van de Enfield club. Edmonton en En field zijn voorsteden in het noorden van Londen. Uit Kennemerland wordt aan het toernooi deelgenomen door elftallen van HBS en Zandvoort. Behalve de organi serende vereniging Strawberries is ook Push uit Breda van de partij. Vanmiddag om drie uur 'wordt in Drie huis de officiële wedstrijd tussen de heren teams van Strawberries en Enfeild ge speeld. TAFELTENNIS Vandaag spelen de reeds naar de over gangsklasse gepromoveerde eersteklas sers Togido 2 en Hotac hun laatste pro motiewedstrijd. Togido 2 ontvangt om 5 uur in het tafeltennishuis Guus Wolters (Jansstraat 48 te Haarlem). Effect uit Dordrecht, dat tot dusverre nog geen wed strijd won. De Haarlemmers krijgen dus een goede kans om deze competitie met winst af te sluiten. Hotac krijgt het, even eens om 5 uur, in de gemeentelijke gym nastiekzaal aan het Moensplein te Bever wijk, heel wat moeilijker tegen de Volen- damse kampioen Victory 1955. Dit team heeft vier winstpunten en zal de Hoog- ovenploeg, ondanks het feit dat ook de Volendammers reeds promoveerden, ze ker felle tegenstand bieden. HANDBAL Concordia houdt tweede pinksterdag op de terreinen van het Van der Aart-sportpar in Haarlem-Noord een groot handbaljeugd toernooi. Bovendien zullen de herenploe- gen van het Deense Thorso, De Blinkert en Concordia elkaar in een toernooi ontmoe ten. Aan het .jeugdtoernooi wordt onder meer deelgenomen door Lijnden, Olym- Gerrit Voorting begint zo langzamer hand tot het kleine groepje onverwoest- baren te behoren, waarop de Nederlandse wielersport te allen tijde een beroep kan doen en waarmee zij dan meestal ook nog veel eer inlegt. Het vorige jaar, in de 45- ste Ronde van Frankrijk, kondigde de felle Roozendaler aan, dat nu toch zijn tijd gekomen was. Dit was definitief zijn laatste toer hij zou het in het vervolg wat langzamer aan doen en niet meer zo lang van huis blijven. We zijn nu bijna een jaar verder en Voorting stelt zich opnieuw kandidaat voor een plaats in de Nelux-ploeg, die donder dag 25 juni het grote avontuur zal begin nen. Van harte is Voorting op zijn in 1958 genomen besluit teruggekomen: „Ik rijd nog goed en ik kan er niet buiten. Dat kleine gedoe is niks waard". Gerrit Voorting, die het vorige jaar voor Nederland de tweede etappe naar Duin kerken won en drie dagen de gele trui droeg, heeft inderdaad in de voorjaars- koersen die nu net achter de rug zijn, voor al in België, uitstekende prestaties ver richt. Dat heeft hem er mede toe geïnspi reerd om wederom een gooi te doen naar het grootste wielerevenement. En als Voorting zich dat voorneemt, moeten de jongeren oppassen. Als voorbereiding voor de Ronde van Frankrijk zal Gerrit Voorting met de Lo comotief-ploeg in de Ronde van Zwitser land van 11 tot en met 18 juni rijden. Hoewel men bij de heersende tempera turen eerder geneigd zou zijn aan een zwembad te denken, is er toch een klein groepje Nederlanders, dat nu reeds het oog richt op de komende winter. Vanmiddag namelijk begint op het CIOS onder leiding van de heer B. Holleboom de centrale trai ning van de kernploeg van de KNSB, welke bijeenkomsten wekelijks tot half november onafgebroken doorgaan. Dan zal de ploeg zich in het hoge noorden aan de ijstraining gaan wijden. In de kernploeg, die zich al zo vroeg gaat voorbereiden op de Olympische Winterspe len in Squaw Valley, is na zijn goede rijden van het afgelopen seizoen de Zutphenaar Gerrit Lourens opgenomen. Hij is de enige nieuwe in het gezelschap, dat nu uit de volgende rijders bestaat: Jan Pesman (Hol- wierde), Jeen van den Berg (Heerenveen), Wim de Graaff (Rotterdam), Henk van dei- Grift (Breukelen), Kees Jan Kroon (Ter Aar), Joop Koelcman (Ter Aar), Chris Meeuwisse (Voorburg), Gerrit Lourens (Zutphen), Arie Zee (Hoogwoud), Nico Houter (Wognum). Advertentie Ï-..vi.-s* !S,Ï pia, Heracles, THB, De Blinkert, IJmond, Rapiditas en Full Speed. Bovendien speelt het tweede damesteam van Concordia haar eerste promotiewed strijd tegen TIJBB 2 om een plaats in de afdelings eerste klasse. A UTO MO BI LIS ME De sportwagenraces van de Nederland se Autorensportvereniging (NAV), die op tweede pinksterdag op het circuit van Zandvoort gehouden worden beginnen des middags om één uur met de wedstrijden over 15 ronden in de klassen A (toerwa- gens tot en met 650 cc), B (toerwagens van 650 tot en met 850 cc), C (toerwagens van 850 tot en met 1100 cc) en D (toerwagens van 1100 tot en met 2000 cc). De nieuwe lingen in deze klassen zullen apart wor den geklasseerd in een groep tot 850 cc en in een groep van 850-2000 cc. Om twee uur starten de deelnemers in de klassen E (sportwagens tot en met 1500 cc) en H (sportwagens tot en met 850 cc). Deze race gaat over twintig ronden. Om drie uur treden de deelnemers van klasse F (sportwagens van 1500 tot en met 2670 cc) en klasse G (sportwagens boven 2670 cc) aan voor een wedstrijd over twintig ronden. De laatste race gaat even eens over twintig ronden en begint om vier uur. In deze wedstrijd komen aan de start de deelnemers in de klassen J (ren- sportwagens van 850 tot en met 1300 cc), K (rensportwagens van 1300 tot en met 20 cc) en L (rensportwagens boven 2000 cc). MOTORSPORT Het rennersveld voor de internationale motorraces in Tubbergen die tweede pink sterdag, worden gehouden, is goed bezet. Behalve de beide kemphanen, de Duitser Hiller op B.M.W. en de Engelsman Perris op Norton zijn nog enkele tenminste even snelle renners gecontracteerd. Bij die concurrenten nemen de Belg Bogaerdt (Norton), de Duitser Huber (B.M.W.), de Engelsman Findley en de Zweed Fagerstroem een belangrijke plaats in. Met dit snelle gezelschap en de grote onderlinge wedijver mag een verbetering van het baanrecord worden verwacht. Belangrijk is dit jaar ook de strijd van de kleintjes met de Saarlander Willy Scheidhauer als favoriet en met de win naar van Zandvoort, de Duitser Hans Pesl en de Zwitserse rijder Werner Spinnler, die beiden evenals Scheidhauer een Duca- ti berijden, als grote rivalen. Ducati is trouwens toch al sterk vertegenwoordigd, want ook Karl Kronmuller, de vroegere N.S.U.-specialist, is van de partij. In dekwart liter-klasse is de Duitser Gun- ther Beer op Adler, de combinatie die in Zandvoort zo sterk uit de bus kwam, op papier de sterkste man. Maar Werner Spinnler en Kronmuller zullen het hem niet gemakkelijk maken. In de 350 cc-klasse zal de strijd in hoofd zaak gaan tussen de Duitsers Karl Hoppe en Horst Kassner, beiden op Norton. De enige man, die voor een verrassing kan zorgen is de Belg Bogaerdt. Klaas Buchly is een beetje kwaad op diverse Nederlandse toprenners. „Ze zyn als de dood om in een grote buitenlandse etappenkoers te rijden, dan een minder goed figuur te slaan en zo hun plaats in de Toerploeg te verspelen. Maar ze moeten niet denken dat ze gekozen worden als ze alleen maar goede uitslagen maken in de kermiskoersen in Nederland en België." Met die grote buitenlandse etappenwed- strijd bedoelt Buchly de Dauphiné Libéré van 1 tot 7 juni, waarin de Hagenaar met een officiële Nederlandse ploeg zal uit komen. Zeker van hun plaats in deze ploeg zijn Piet Damen (Lieshout), Jaap Kersten (Siebengewald), Michel Stolker (Breda), Piet de Jongh (Made) en Tonnie Bergmans (Aalst). Zeker, door de bond zijn ook Mar tin van den Borgh (Koningsbosch), Leo van den Brand (Schijndel) en de Neder landse kampioen 1958 Jef la Haye opgege ven, maar hun deelnemen staat nog niet helemaal vast. Voor Van den Borgh hangt het er van af of zijn knieblessure nu hele maal genezen is. Jef Lahaye schijnt vorige week in een wedstrijd in België gevallen te zijn en ook over zijn blessure verkeert Buchly nog in het onzekere. Leo van den Brand tenslotte heeft niet zo best gereden in de Ronde van Duinkerken. Wat die onwillende toprenners betreft, heeft Buchly o.m. het oog op Piet van Est, die donderdag j.l. in het huwelijk is ge treden. Het merkwaardige is, dat Piet van Est destijds zijn plaats in de Toerploeg ver overde door zijn uitstekende prestaties in dezelfde Dauphiné Libéré. Buchly heeft echter nog enige speling met de samenstel ling van zijn defintieve ploeg en zal intus sen zijn ogen goed de kost geven. Wat de samenstelling van het Nederland se deel van de ploeg voor de Ronde van Frankrijk betreft is Buchly optimistisch gestemd. „We staan er veel beter voor dan in 1958. Vooral de kwaliteit van de jonge ren is enorm gestegen. Let maar eens op de prestaties van de laatste tijd. De eerste helft van de twaalfde etappe van de wielerwedstrijd Berlijn-Praag- Warschau, van Siewiert naar Czestochova, een tijdrit over 44 km, is gewonnen door de Italiaan Venturelli in 58 min. 55 sec. De uitslag luidde verder: 2. Schur (O.-Did.) 59,22. 3. Geldermans (Ned.) 1.00,02. 4. Vandervecken (Belg.) 1.00,24. 5. ChristowO.-Dld.1.01,12. 6. Trape (It.) 1.01,22. 7. Adler (O.-Dld.) 1.01,25. 8. Pauw (Ned.) 1.01,32. 9. Bangsborg (O.-Dld.) 1.01.40. 10. Balvert (Ned.) 1.01,58. 25. Van der Ven (Ned.) 1.03,30. 59. Swanefeld (Ned.) 1.06,34. De tweede helft van de twaalfde etappe, van Czestochow naar Lotz over 127 km is gewonnen door de Italiaan Trape. Hij ging als eerste van een groot peloton door de finish in 3 uur 26 min. 37 sec. Tweede werd de Oostduitser Adler en derde de Engelsman Bedwell. De Nederlanders, die eveneens in het grote peloton in Lotz bin nen kwamen, werden als volgt geklasseerd: 25. Balvert, 26. Geldermans, 27. Swanefeld, 28. Van der Veen en 66 Pauw. In het algemeen klassement heeft de Ooslduister Schur de leiding met 51.33.49. De Italiaan Venturelli is tweede (51.38,18) en de Belg Vandervecken derde (51.39.03). Onze landgenoot Geldermans bezet de vier de plaats (51.39,23). De klassering van de overige Nederlanders is als volgt: 26. Van der Ven (52.10,27), 47 Pauw (52.57,36), 49 Swanefeld (52.59,50), 62 Balvert (53.35,26). Rusland heeft de leiding in het algemeen ploegen klassement behouden (154.45,43). Nederland steeg twee plaatsen en is thans zesde met een tijd van 155.24,41. Er zijn grote moeilijkheden ontstaan over het deelnemen van een of meer Ne derlandse ploegen aan de Ronde van Lu xemburg van 12 tot en met 15 juni. In de voorgaande jaren was ons land steeds vertegenwoordigd door een Eroba-ploeg. Ook nu zou Toine Gense weer met zijn mannen in Luxemburg aan de start ko men tot hij zondag jl. van de organisato ren hoorde, dat men ditmaal de voorkeur wil geven aan een Radiumploeg met on der meer Piet Damen en Joop Captein. Het zou betekenen, dat de Eroba-renners, die al op dit evenement gerekend had den, er naast zouden staan. Met deze gang van zaken neemt Joop Middelink, ploegleider van de Radium, geen genoegen. Middelink wil niet, dat de renners van de Eroba de dupe worden van het spel van de Luxemburgers, die de Ra diumploeg onder gunstiger condities kon den krijgen en zal nu over enkele dagen met Gense een bespreking voeren over de te volgen gedragslijn. Middelink wil pro beren een gecombineerde ploeg met Ero ba te vormen. Eventueel wil hij zelfs zijn ploeg geheel terugtrekken. Middelink heeft overigens intussen ook moeilijkheden gekregen met de definitie ve samenstelling van zijn ploeg voor de Ronde van Luxemburg. Want achteraf blijkt, dat Piet Damen die contractueel ook verbonden is aan de Locomotief door Jefke Janssen, de ploegleider van deze fabriek, voorbestemd is om in de Lo- comotiefploeg in de Ronde van Zwitser land le starten, die van 11 tot en met 18 juni wordt gereden. Ook over deze kwes tie wordt thans overleg gepleegd.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 3