Amsterdamse liftcentrale boekt na een jaar goede resultaten PUZZEL No. 26 CETAFLEX Wij vallen de bevolking meer welk land ook" lastig dam <=Praatótoel m 't Moderne bed van heden HAARLEMS MATRASSENHUIS WITTE KRUIS HELPT ECHT! GESPREK MET AFTREDENDE MINISTER STAF Ongeschokt geloof in sterke NAVO-krijgs- macht als middel om oorlog te voorkómen Op de /""Hoe is het ontstaan?"N Niet meer duimen-langs-de-weg FEESTDAG Restaurant „TER BURG" Nieuw type duikboot Gaat u met vakantie? Aantal verkeersongelukken minder sterk gestegen Lijm zelf alle hout met de sterkste koudlijm Goed. figuur Adamski in Nederland Eerste elektronische televisie-opera Dit woord: DEERLIJK ZATERDAG 16 MET 1959 (Van onze Amsterdamse redacteur) „OP EEN DAG BELT er een predikant op. Hij zei, dat zijn twee zoons kampeerden bij het Comomeer in Italië. Of ik nu die twee jongens een lift kon bezorgen naar Luxemburg. Ik ben aan de telefoon gaan zitten en ja, dezelfde dag nog vond ik een Franse automobilist, die de knapen kon meenemen. Dat is het voordeel van mijn internationale contacten". De heer B. van Schooneveld, directeur van de Liftcentrale in Amsterdam, bladert in zijn kaartsysteem op zoek naar bijzondere voorvallen in zijn merkwaardige bedrijf. Zijn liftcentrale begon verleden jaar op 12 mei als bemiddelingsbureau voor lifters in Nederland. Of het een goed zaakje is geworden? Och, een rijkmakerijtje is het niet, maar nuttig werk is het zeer zeker. De kosten adverteren, corresponderen, telefoneren zijn zo hoog, dat het bedrijfje nauwelijks geld opbrengt. Maar de resultaten van het afgelopen jaar zijn wel van dien aard, dat de enthousiaste initiatiefnemer energiek voortgaat. „Er melden zich ongeveer 30 automobi listen tegen 70 mensen, die willen liften. Dat is een mooie verhouding, want de meeste autorijders kunnen wel meer dan één passagier meenemen. Het mes snijdt aan drie kanten: de autobezitter is blij, dat de lifters een deel van de kosten op zich nemen, de lifters zijn blij, dat zij een bij zonder goedkope wijze van vervoer hebben en ik ben blij met. de paar gulden bemid delingsgeld, die ik voor mijn diensten krijg." Op 28 mei zullen voor de Amsterdamse rechtbank twee jongemannen terechtstaan, omdat zij een automobilist naar een stille plek hebben gelokt, hem daar in de buik schoten en de auto stalen. Die jongeman nen waren lifters. De Amsterdamse politie heeft onlangs een vouwblad verspreid, waarin o.a. jonge meisjes werden gewaar schuwd tegen het liften met haar onbe kende personen. Geen risico's t „Ik heb altijd een antipathie tegen dat duimen-langs-de-weg gehad", zegt de heer Van Schooneveld. „Het is vol gevaren, voor de automobilist zowel als voor de lifter. Wie via een liftcentrale op reis gaat, loopt geen risico's. In mijn kaartsysteem staan de namen en adressen van automobilisten en lifters, alsmede hun bijzonderheden. Van minderjarige lifters eis ik bovendien een schriftelijke toestemming van de ouders. Een belangrijk feit is ook, dat in het be drag, dat de lifter mij voor de bemiddeling moet betalen, ook een verzekering tegen ongevallen is begrepen. Het bemiddelings bedrag varieert van drie tot zes gulden, al naar gelang de afstand". De Amsterdamse Liftcentrale heeft de zelfde werkwijze als de Duitse „Mitfahrer- zentralen", waar de heer Van Schooneveld destijds zijn licht heeft opgestoken. Toen vijf jaar geleden in Duitsland het verbod werd afgekondigd om langs de autowegen te liften, ontstonden in tal van Duitse ste den bemiddelingsbureaus voor het georga niseerd liften. Op het ogenblik zijn er bij het Verband Deutscher Mitfahrerzentralen bijna honderd bureaus aangesloten. De Amsterdamse Liftcentrale werkt nauw samen met de Duitse bureaus en ook met die in Zwitserland, Oostenrijk. Spanje en Frankrijk. Op het ogenblik is de heer Van Schooneveld bezig met de oprichting van bemiddelingsbureaus in Kopenhagen, Stockholm en Parijs, waar Nederlanders de ■leiding zullen krijgen. Naast de liftcentrale zijn er nog enkele andere bureaus in Nederland, die zich met het georganiseerde meerijden gaan bezig houden, o.a. Eurolift in Rotterdam, waar mee de liftcentrale nauw samenwerkt. De taak van het bureau is uitsluitend de lifter in contact brengen met de automobilist. Deze moeten dan samen maar uitmaken hoeveel de lifter zal betalen als bijdrage in de autokosten. Meestal wordt men het Advertentie Laat uw er ook een zijn voor uw vrouw Reserveer uw tafel in 't gezellige BEVERWIJK Tel. 02510 - 3C01 - Stationsplein Bij de Rotterdamse Droogdok Mij. zal op 20 mei de onderzeeboot „Dolfijn", be stemd voor de Koninklijke Marine, te wa ter worden gelaten. De „Dolfijn" is gebouwd naar het ont werp van ingenieur M. F. Gunning volgens een principe, waarvan Nederland de pri meur heeft. In afwijking van het conven tionele één-cylinder type bestaat de romp van deze nieuwe onderzeeboten uit drie cy linders. De twee benedenste liggen naast elkaar, de derde in het midden daar boven. Deze constructie is de oplossing van het probleem, een middelgrote onderzeeboot te ontwerpen, welke een grotere duikdiep- te heeft, zonder dat dit ten koste van het gewicht en dus van de bewapening gaat. Hierdoor kan een grotere drukvastheid van het bootlichaam en tevens een hoge re onderwatersnelheid worden verkregen. Door de lage plaatsing van de zware ac cubatterij er de voortstuwingsinstallatie in de benedencylinders is het namelijk mogelijk minder ballas in de kiel aan te brengen. Deze gewichtsbesparing kan wor den gebruikt voor een zwaardere construc tie van de drukvaste cylinders, teneinde duiken tot grotere diepte mogelijk te ma ken. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden Stuurt u ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE eens over een bedrag, dat ongeveer de helft is van de prijs van een treinkaartje. Problemen Vreemde ervaringen? Die waren er ook. Zo schreef een automobilist uit Rotterdam, dat hij graag een dame wilde meenemen „onverschillig waarheen". Het moest bo vendien een knappe en donkerblonde dame zijn. De man werd gevraagd zijn antece denten op te geven. Hij liet niets meer van zich horenEen probleem was ook een Haagse dame. die met haar dochter een plaats had gekregen in een auto van een echtpaar voor een lift naar Barcelona. Bij het vertrek bleek, dat de dame ook twee fietsen, acht dekens, vijf pannen, een petro leumstel en een hutkoffer wilde mee nemen Een dikke map met dankbetuigingen van lifters zowel als van auto-bezitters toont echter, dat er ook aangename ervaringen zijn. In Duitsland worden jaarlijks 12.000 lif ters bemiddeld, in Nederland zijn het er nog slechts enkele honderden. De heer Van Schooneveld is echter optimistisch. „Het liften langs de weg gaat er op den duur uit. Er zullen slechts wat hardnekkige avontu riers overblijven. De overigen zullen de voorkeur geven aan de zekerheden, die de bemiddelingsbureaus bieden". En zo overtuigd is de liftdirecteur van die zekerheden, dat hij vorig jaar in zijn va kantie naar Joegoslavië liftte via zijn eigen bureau Advertentie Wéér die pijn ook die andere plagende pij nen vaagt u snel weg-met WITTE KRUIS. tabletten, poeders of cachets maar Van 1953 tot 1956 is in Nederland het aantal verkeersongevallen .jaarlijks met gemiddeld 14.0P0 toegenomen. Van 1956 op 1957 bedroeg de stijging echter nog geen 5000. De kentering moet vooral worden toegeschreven aan een vermindering van het aantal ongevallen met vrachtauto's. Dit blijkt uit een statistiek van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. Van 1956 tot 1957 liep het aantal onge vallen met vrachtauto's terug van 41.800 tot 39.800, dus met rond 2000. In de vooraf gaande periode (19531956), bedi-oeg de gemiddelde jaarlijkse stijging^ ongeveer 4000. v Het aantal ongevallen met personen auto's vertoonde een aanzienlijk geringere stijging dan voorheen. Van 1955 op 1956 steeg het met rond'9000 tot bijna 69.000. van 1956 op 1957 bedroeg de toeneming ongeveer 3000. Dit wordt in de statistiek allereerst in verband gebracht met de op 1 november 1957 ingevoerde snelheidsbe perking voor het gemotoriseerd verkeer in de bebouwde kom. Daarnaast wordt even eens gewezen op de recessie in de con junctuur, waardoor met name de ontwik keling van het vrachtautoverkeer werd af geremd. "Horizontaal: 1. korte samenvatting. 6. Joodse rustdag, 11. koor, 12. modejonker, 13. schaap, 15. mu zieknoot, 17. familie lid, 1.9. hooistapel, 21. bergplaats, 22. aarden kruik, 24. meisjes naam, 25. houding, 26. voorzetsel, 27. rivier in Ned., 29. platvis, 31. vruchtbare plek, 32. kledingstuk, 34. speel goed, 35. baan voor balspel, 36. evenmens, 39. gewichtige uit spraak, 41. narigheid, 42. dunne lijn, 45. door water omgeven land, 49. nauw, 50. deel van een gevel, 52. ontkenning, 53. Europeaan, 55. vang- werktuig, 57. vervoer middel. 59. elektr. ge laden atoom, 60. stoot, 61. inhoudsmaat, 63. op de wijze van, 64. getij, 65. helft (It.), 66. Dloedvat, 68. vaartuig (afk.), 69. houding, 70. aanw. voornaam woord, 71. boom, 73. bedrog, 74. wettelijk. Verticaal: 2. bijwoord, 3. vreemde munt, 4. melkklier. 5. openbare schuldbrief, 6. lichtbundel, 7. timmermansgereedschap, 8. mnl. dier, 9. uitroep, 10. afgrijzen, 14. leren halsgordel, 16. tijdperk, 18. vordering, 20. nakroost, 21. onderricht, 23. brilslang, 26. opgedragen werk, 28. verbinding, 30. Griek se dichter, 31. bid (Lat.), 33. nauwe straat, 35. vervoermiddel, 37. hoofd van een kloos ter, 38. ivoor, 39. heldendicht, 40. telwoord, 42. onmiddellijk, 43. zuiver, 44. stek, 46. Europeaan, 47. tijdrekening, 48. weefsel, 50. militair vertoon, 51. zoon van Abraham, 54. zeehond, 55. loterijbriefje, 56. bejaard, 58. indien, 60. staat in Amerika, 62. beslag, 65. meisjesnaam, 67. meisjesnaam, 69. slee, 72. vogel. Inzendingen per briefkaart aan ons bu reau vóór donderdagavond. Prijzen 7,50, 5,-, 2,50. Oplossing puzzel no. 25: Als schrijver was gekozen: A. den Doo laard. De titel van zijn boek: „Kleine mensen in de grote wereld". Het fragment luidde: „De rest van die avond herinnerde hij zich later als een verontrustende droom, het bonken en kra ken over de ruwe wegen, de doorntakken die de zijkanten van de auto geselden, het gevaarlijke overhellen op scheve rotsen, de wildernishut met het lemen dak en voor de open deur een half dozijn zwijgende vrouwen in felgestreepte dekens." Prijswinnaars: 7,50: M. Anderson, Mo- lenaerstraat 27, Haarlem; 5,G. Zwaan, Bloemendaalsestraatweg 72, Santpoort- Station; 2,50: M. L. Hoedemaker-Wilbers, Mauricialaan 44. Overveen. Advertentie (Van onze Haagse redacteur) Wanneer wij zijn kamer binnen komen staat hij reeds aan de deur om ons te verwelkomen, een niet grote, enigszins gezette gestalte met een blozend, maar bovenal goed moedig en probleemloos gezicht. Nog voordat wij iets hebben kunnen zeggen heeft hij het gesprek al ge opend. „Ik voel me net als dertig jaar geleden toen ik óók uit de militaire dienst kwam ik was korporaal bij de Motordienst in Haarlem en ik ook nog niet precies wist wat ik zou gaan doen. Het is natuurlijk jammer om afscheid te nemen van een werk dat me dierbaar is ge worden, maar aan de andere kant was 't me toch onmogelijk om door te gaan. Als ik gewild had, was 't, kabinet al vier weken eerder voor elkaar geweest, U moet me goed be grijpen: Ik ben niet versleten en ik heb niets verloren van mijn goede humeur, maar ik kan nu weer vrij zijn van het politieke compromis, vrij van verantwoordelijkheid, zelfs in mijn eigen partij ben ik nu weer vrij. Ik geloof ook meer in een rechts kabinet, net als in 1956. Beel heeft een goed stel bij elkaar, maai de moeilijkheden met de V.V.D. moeten nog beginnen. Aan de samenwerking met de Partij van de Arbeid bewaar ik goede herinne ringen, zij had wat mij betreft kun nen worden voortgezet: er waren toch afspraken gemaakt, waarom zouden wij voor de Kamer op de loop gaan? Maar op 11 december bleek dat de Partij van de Arbeid de breuk zelf doorzette. Jammer, want mijn socialistische collega's bezaten als mens en als minister grote kwaliteiten". Na die ontboezeming kunnen wij onze eerste vraag stellen: „Hoe staat het met de kwalita- tieve en kwantitatieve ontwikkeling van ons militair apparaat in de af gelopen acht jaren". Minister Staf gaat prompt over naar een zakelijk betoog: „Het is voor mij een grote voldoening ge weest, dat de regering besloot tot een effectieve bijdrage aan de NAVO. Voordien werd ongeveer achthonderd miljoen gulden per jaar aan defensie besteed, in 1951 werd die bijdrage bijna verdubbeld tot vijftienhonderd miljoen. Het vlootplan van 1949 was toen in uit voering, wij hadden alleen de „Karei Doorman", geen kruisers, geen jagers, een paar verouderde onderzeeërs. Ons leger was uit In donesië vermoeid en slecht toegerust teruggekomen, voor de luchtmacht werden de eerste. Meteors, die nu al weer door de Hunters vervangen zijn, afgeleverd. In de antichambre van de werkkamer van de minister van Oorlog en Marine aan het Plein in Den Haag hangen de portretten van de tweeën twintig beheerders van die portefeuille die Nederland sinds 1850 heeft gekencl. Daaraan wordt binnenkort een drieëntwintigste foto toegevoegd die van ir. C. Staf. Een klein rekensommetje leert, dat de gemiddelde zittingsperiode van onze ministers van militaire zaken nog geen vijf jaar heeft bedragen. Minister Staf, onze vijfde minister van Oorlog sinds de bevrijding, heeft met zijn acht „dienstjaren" dan ook een record op zijn naam staan. Acht jaren welke hem, meer dan een van zijn vele voor gangers, in staat stelden tot een continu beleid ten opzichte van vraag stukken welke in ons land meer terughouding dan geestdrift plegen op te roepen. Het optreden van minister Staf valt bovendien samen met de ontwikkeling van de Noordatlantische verdragsorganisatie (NAVO): redenen te over voor een vraaggesprek met de man die een van de meest omstreden figuren in het afgetreden kabinet is geweest. Nu hebben we 130.000 man'onder de wapenen met het modernste ma terieel, gelijkwaardig aan de beste NAVO-eenheden. Men vindt elders geen betere tanks, geen betere vliegtuigen, ja zelfs geen betere helmen, voegt hij er lachend aan toe. Het examen dat de NAVO-jury elk jaar aan de NAVO-partners afneemt behoeven wij niet te schuwen, wij slaan er een goed figuur in. Wij vol doen aan de aangegane verplich tingen en dat geeft onze minister van Oorlog ook gezag in de inter nationale onderhandelingen. Men vindt ons daarin moeilijk, maar men heeft ervaren dat wij onze toezeg gingen ook gestand doen. Het grote succes, dat wij hebben weten te be reiken is de gemeenschappelijke produktie van geleide projectielen, de hawks, waarin ook de Nederland se industrie een evenredig aandeel krijgt. De opdrachten aan de Bene lux belopen ongeveer vijfhonderd miljoen, voor Nederland de helft daarvan. Hierdoor wordt de moderne techniek ook voor kleine landen toegankelijk". „De belangrijkste materiële pro blemen waarmee u te maken heeft gehad betroffen de legerorganisaüe, de kruise; kwestie, de verkorting van de diensitijd en de lasten der defensie in verhouding tot onze economische capaciteit en de be schikbare ruimte?" „Ja, de veranderde legerorganisa üe, waardoor we nu twee parate en twee mobilisabele divisies krijgen, is een rechtstreeks gevolg van de toepassing van tactische atoom wapens. Ik heb me overigens altijd tegen te snelle reorganisatie verzet, want dan heb je niets! De huidige reorganisatie is overigens vast de laatste niet. De paraatheid en be weeglijkheid der troepen moet steeds worden aangepast aan de tech nische stand van zaken. Men behoeft ook zeker niet te denken, dat de defensie goedkoper zal worden, integendeel, ze wordt duurder. Ik begrijp echter, dat het politiek onmogelijk is meer dan zeventienhonderd miljoen per jaar voor defensie te vragen. Men moet dan ook steeds in het oog houden, dat wij een niet te verwaarlozen Amerikaanse hulp ontvangen. Uit militair oogpunt zouden wij natuur lijk meer geld moeten krijgen, want een militair is nu eenmaal niet te vreden voor hij alle zekerheden heeft. Maar/ik heb mij niet te be klagen, want in tegenstelling tot sommige buitenlandse collega's was het parlement het hier steeds met een redelijke bijdrage aan de NAVO eens, waardoor wij onze vier-jaren- programma's steeds ongestoord heb ben kunnen afwerken. We waren er zelfs op vooruit. De kruiserkwestie is voor mij nooit zo'n vraagstuk geweest. We hebben ze nu eenmaal en ze zijn voortreffe lijk. Iets anders zou het zijn wan neer we ze niet hadden. Maar die vraag doet zich na de huidige ver bouwing voor het lanceren van ge leide projectielen pas op z'n vroegst in 1970 of 1975 voor en dan moet men inderdaad opnieuw een keuze maken. De verkorting van de dienst tijd is als probleem eveneens ge liquideerd nu daarover een duide lijk rapport is verschenen. Wat de ruimte betreft: een enorme krijgs macht is een last voor de bevolking en wij vallen de bevolking meer lastig dan welk ander land ook. Ge lukkig is er weer uitzicht op oefen terrein in Duitsland. Onze toekom stige taak ligt trouwens daar". „Uw grootste probleem is wel licht het wankele, zelfs slinkende vertrouwen bij grote groepen der bevolking in het nuttig effect der militaire middelen, gepaard aan een groeiende morele tegenzin tegen de oorlog als uiterste vorm van buiten landse conflictep. Inde hervormde kerk, ivaartoe u ook behoort, ver tolken enige vooraanstaande figuren dit standpunt". Minister Staf aarzelt geen mo ment: „Mijn antwoord luidt: Natuur lijk dient er een wereldhervorming te komen. De eerste dag van de oor log is het onheil over ons allen ge komen. Maar ik ben er evenzeer van overtuigd, dat juist de NAVO- krijgsmacht het enige menselijke middel is dat die oorlog kan voor komen. Als wij niets doen zullen wij juist het einde naar ons toe trekken. Wij moeten zo duidelijk als maar mogelijk is tonen dat we niet onder Russische bezetting wénsen te ko men. We moeten dat zo duidelijk tonen, dat we niets behoeven te doen omdat de anderen aan een oorlog niet. zullen beginnen. Dat is harde noodzaak. De oorlog biedt geen en kele romantiek meer, dat is mijn vaste mening, hij is het einde van onze wereld. Maar daarom keren wij ons ook in NAVO-kringen samen met de Belgen, de Denen en de Noren tegen meer extreme op vattingen. Alleen als wij in de NAVO blijven krijgen wij de kans aan een verzachting der tegen stellingen te werken. Wat de discussies in de hervorm de kerk betreft: ik kom vaak op het predikantenseminarie in Driebergen en heb het daar dikwijls moeilijk. Vooral de jonge predikanten zijn erg fel. Maar laatst zei prof. dr. J. de Graaf in een gesprek met prof. dr. A. J. Rasker en mij: „Rasker heeft gelijk en u heeft ook gelijk". Ik heb gezegd: „Jullie moeten veel met mij blijven praten, jullie moe ten mij laten weten hoe je over deze zaken denkt. Maar ik geef toe, dat het voor mijzelf geen probleem is. Ik ben er van overtuigd, dat het „sterk zijn want dan komen zij niet" de enige mogelijkheid is. Ik geloof trouwens, dat ons volk tenslotte, ondanks zijn twijfels, toch positief reageert. Ik merk het zelf bij mijn kinderen. Voor het militaire apparaat hebben ze heel weinig be langstelling, maar in laatste in stantie erkennen ze de noodzaak. Wij Nederlanders zijn ook niet sterk in de psychologische oorlogvoering en ook niet in de voorlichting. Maar de Nederlandse soldaat, hoe ver legen hij zich vaak gedraagt, kan de toets der vergelijking met de buiten landse militair met glans doorstaan. In wezen dient hij ook liever in een troep met wat strakker discipline, want daar is de stemming uiteinde lijk beter. En zonder discipline red den wij het niet, want het leger is een gevaarlijk bedrijf. Discipline dient niet in de laatste plaats om ongelukken, zoals met straaljagers in Apeldoorn en Eindhoven zijn voor gekomen, te vermijden". Minister- Staf laat nog een keer zijn blik gaan over zijn bureau. Er ligt alleen de Figaro op. Zijn taak is geëindigd. H emeltekst De reclame heeft een boeiend, element temeer verkregen door het interessante bedrijf der „rookvliegers"die teksten schrijven tegen de azuurblauwe hemel en dat op een zo tergend langzame manier doen, dat men met verstijvende nekken moet blijven kijken om te zien wat het tenslotte worden zal. Toch is deze manier van mededelingen niet zonder gevaar. Misschien heb ik er te vér over gedacht, maar er schoot mij een ontstellende mogelijkheid te binnen, die vooral voor de onschuldige, hardwerkende rookvliegers zelf de afschuwelijkste ge volgen zou kunnen hebben. Stelt u voor dat men in de Sovjet-Unie deze manier van propaganda zou in voeren om politieke doelstellingen te die nen. Stelt u voor dat. een rookvlieger de opdracht krijgt het Russische volk door middel van de uitspanselschrijfkunst mede te delen dat Kroesjtsjev gekozen is tot president van de Sovjet-Unie. Hij stijgt op, kiest een mooi blauw plekje aan de Russische hemel en begint. Kroes - Kroesjtsj - Kroesjtsjev - is - ge- Kroesjtsjev is gek - Op dat moment wordt hij onmiddellijk neergeschoten door een van d.e tienduizend luchtafweerbatterijen op Russische bo dem, die geen belediging van de geliefde leider mogen dulden. ozen kan dan nooit meer geschreven worden. Waaruit blijkt dat de vrije, blije hemel boven de vrije landen niet enkel een frase, doch verheugend en kostbaar bezit is. Enkel hoe schrijft men „gekozen" in het Russisch? Want dat zou nog een red dende uitkomst kunnen wezen R. Agteran Advertentie LEUK VOOR 2DE PINKSTERDAG Geheel vrije toegang van 2 tot 6 uur voor het bezichtigen van onze nieuwe showroom De mooiste stalen slaapkamers. De nieuwste wentelbedden, 1 pers. of 2 pers. Stapelbedden - Dubbele divan bedden. Ook laten onze vakmensen de nieuwste schuimplastic matras sen zien met winterkant. Nooit rugklachten meer. Uw kans om alles eens rustig te be kijken bij: GROTE HOUTSTRAAT 103 Op Schiphol is vrijdagavond de uit Polen afkomstige Amerikaan George Adamski gearriveerd, die veel opzien heeft gebaard met zijn boeken over vlie gende schotels. Na aankomst vertelde Adamski, die de afgelopen dagen Enge land heeft bezocht, iets over „persoon lijke contanten" die hij naar hij ver klaarde met de bewoners van andere planeten heeft gehad. Hij verklaarde, eens vanuit Californië een reis met een ruimtevaartuig van Venusbewoners om de maan te hebben gemaakt, waarbij hij dit hemellichaam van een afstand van 30.000 mijl zou hebben gadegeslagen. Die reis duurde ongeveer zeven uur. De heer Adamski zal de komende da gen lezingen houden in Amsterdam en in Den Haag. Hij zal ook door de Konin gin in paleis Soestdijk worden ontvangen. De eerste elektronische televisie-opera is gereed gekomen. Henk Badings heeft „Het levenselixer" gecomponeerd op een libretto van Dick Raaymakers, waarvoor hij zelf de ideeën leverde. Het gegeven ligt in de science-fiction- sfeer: een wetenschapsman speurt naar de stof, die hem in staat moet stellen ge storvenen tijdelijk het leven te hergeven. Plaats van handeling is een scheikundig laboratorium. Als solisten treden op de sopraan Annette de la Bije, de alt Annie Hermes, de tenor Tom Brand en de bas Leo Ketelaars. Zij zingen de partijen, terwijl acteurs en actrices de rollen spe len voor de telerecording, die begin juni wordt gemaakt. In de tweede helft van juni wordt de opera voor het eerst door de N.T.S. uitgezonden. Daarna gaat „Het levenselixer" naar Salzburg waar een jury het zal beoordelen als inzending naar het eerste Televisie Opera Festival aldaar. In het hedendaagse taalgebruik wordt deerlijk alleen nog gebezigd als versterking. Men zegt: hij heeft zich deerlijk vergist, zich deerlijk misre kend, en deerlijk betekent dan niet meer dan: erg, geducht. Maar natuur lijk hoort deerlijk bij het werkwoord de ren: pijn doen, letsel toebrengen (wat niet weet wat niet deert), evenals deer nis: ontroering, medelijden. Deerlijk is dus oorspronkelijk: van een zodani ge aard dat het leed doet, dus: jammer lijk, ellendig. Langzamerhand boet het woord aan kracht in. Via beklagens waardig gaat het betekenen: ontroerd, aangedaan en zo wordt het langzamer hand een bijwoord yan graach

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5