Komende en gaande ministers Kruiser „De Ruyter" bracht Sjah van Perzië naar Amsterdam HET WEER lejoretjou c Enkele departementen krijgen gewijzigde namen Intocht met Koningin en Prins langs versierd Damrak naar het paleis ZEKERHEID Militaire luchtvaart eiste vorig jaar 24 levens In vijf jaar 101 mensen en 139 toestellen verloren Deli en Senembah in hoger beroep te Bremen Vier doden in het verkeer Het woord is aan Opklaringen Gevecht met beer had dood tengevolge Lynchgrage menigte liep te hoop voor gevangenis Begroeting In de hoofdstad Kranslegging Haringvloot zet de netten uit koopt U bij Sprenger, de beste polisbrenger. 73e JAARGANG No 260 WOENSDAG 20 MEI 1959 304e JAARGANG No 108 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 |T |j |j li 0 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (0 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. §pES^j| Tj^ I |P! 1 1 ^^^8 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- |j Ij ff J1 fL Jl 1 i lil] U jÈ ff jj Él J| ff 3 I ff I f[ Jg Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendapiein, Tel. 57755 ^ï^t| JÈb fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, t. n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt. Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Op het balkon van het paleis op de Dam: de Sjah wuift de juichende menigte toe. In 1958 verloren tengevolge van vlieg tuigongevallen bij de marine tien mensen het leven. Bij de luchtmacht verloren veer tien mensen het leven en werden zeven an deren gewond, aldus blijkt uit 't antwoord van de minister voor Defensie Staf op schriftelijke vragen van de heren Lank- horst en Van der Veen, leden van de Twee de Kamer voor de P.S.P., over de verlie zen aar mensenlevens en materieel tenge volge van vliegtuigongevallen. In 1958 verongelukten van de Nederlandse mari ne tijdens de vlucht, drie propeller vlieg tuigen en van de luchtmacht 22 straal vliegtuigen en twee propeller vliegtuigen. In de vijf jaar van 1954 tot 1958 zijn bij vliegtuigongelukken van de luchtmacht 75 militairen gedood en 37 gewond. Hierbij gingen 95 straaljagers, tien propeller vliegtuigen en twee helikopters verloren. Bij de marine vielen er in die jaren 24 do den en zeven gewonden te betreuren, "aar bij 24 propellervliegtuigen en een straal jager werden vernield. Het gaat om de pe riode van 1954 tot en met 1958. Boven het verlies aan Nederlandse toesstellen komt nog het verongelukken boven Nederlands grondgebied van zeven buitenlandse toe stellen. Onder de burgerbevolking vielen over die iaren twee doden De schade aan eigendommen van de staat, voornamelijk gevormd door het ver lies aan vliegtuigmaterieel, ligt voor de luchtmacht op ruim negentien miljoen gul den en voor de marine op ruim 6,5 miljoen gulden. Een belangrijk deel van de veron gelukte toestellen heeft Nederland geleend zodat de schade aan deze categorie vlieg tuigen niet is opgenomen in deze cijfers. Aan bezittingen van derden werd in die vijf jaar door toestellen van de Lucht macht en van andere NAVO-landen 757.100 gulden schade toegebracht en door mari nevliegtuigen bijna 38.000 gulden. De n.v. Verenigde Deli Maatschappijen en de n.v. Senembah Maatschappij delen mede, dat zij tegen het vonnis van het „Landgericht" te Bremen van 21 april 1959 bij het „Oberlandesgericht" te Bremen hoger beroep hebben ingesteld. Ook zullen deze Nederlandse maatschap pijen thans de Deutsch-Indonesische Ta bak Handelsgesellschaft M.B.I-I. in Bremen en de Pusat Perkebunan Negara Baru (P.P.N. Baru) ten principale dagvaarden tot afgifte van de te Bremen opgeslagen tabak, die afkomstig van de door de Indo nesische wet op de nationalisering van Nederlandse bedrijven getroffen onderne mingen van genoemde Nederlandse maat schappijen, daar laatstgenoemden zich on veranderd als eigenaressen van bedoelde tabak beschouwen. RALEIGH (UPI) Een 36-jarige ne ger, die wegens poging tot aanranding van een blanke vrouw van 40 jaar in de gevangenis van Alamance, te Graham in North Carolina, was ingesloten, heeft men maandag naar Raleigh overge bracht omdat zich voor de gevangenis in Graham een menigte van ongeveer hon derd mensen had gevormd. Uit die me nigte kwamen kreten als „Geef hem aan ons, dan besparen we de belastingbeta lers wat geld" en „hij komt hier nooit meer weg". Advertentie BARIEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 'LEJDSESTRAAT (BI) KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 ITALIAANSE HEREN REGENJASSEN De Koningin heeft gisteren in Huis ten Bosch in Den Haag prof. mr. J. E. de Quay beëdigd. Daarna volgde de beëdi ging van overige ministers. Op maandag 25 mei zal de eerste ministerraad van de nieuwe regering worden gehouden. De Tweede Kamer is op. 26 mei om één uur 's middags bijeengeroepen om de regeringsverklaring aan te horen. Het is de bedoeling, dat in dezelfde vergade ring over de regeringsverklaring wordt beraadslaagd. Zonodig zal de vergade ring op 27 mei worden voortgezet. Bij Koninklijk Besluit is bezitsvorming en publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie overgedragen aan het departement van Algemene Zaken. Het ministerie van Bin nenlandse Zaken, Bezitsvorming en P.B.O. zal voortaan alleen de benaming Binnen landse Zaken dragen. Het is de bedoeling dat drs. W. K. N. Schmelzer benoemd zal worden tot staats secretaris van Algemene Zaken en in die functie belast zal worden met de bezits vorming en publiekrechtelijke bedrijfs organisatie. De departementen van Oorlog en van Marine worden samengevoegd tot één departement van Defensie. Het departement van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening zal voortaan depar tement van Landbouw en Visserij heten. Het ministerie van Zaken Overzee blijft voorlopig bestaan. Drs. H. A. Korthals, vice-premier en minister van Verkeer en Waterstaat, neemt, het beheer over dit ministerie ad interim waar. Zij die gaan Bij Koninklijk Besluit is onder dankbe tuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem bewezen, met ingang van 19 mei 1959 op de meest eervolle wijze ontslag verleend aan de minister van Staat prof. dr. L J. M. Beel als minister-president, minis ter van Algemene Zaken en als minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid ad interim. Verder is op de meest eervolle wijze ontslag verleend aan mr. A. A. M. Struij- cken als vice-minister-president, minister van Binnenlandse Zaken. Bezitsvorming en P.B.O. en Justitie a.i.aan ir. C. Staf als minister van Oorlog en Marine en als mi nister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening a.i.: aan ir. H. B. J. M. Witte als minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid; aan mr. G. Ph. Helders als minister van Zaken Overzee; aan mr. R. G. A. Höppener als staatssecretaris van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen, en aan vice-admiraal H. C. W. Moorman als staatssecretaris van Marine, onder dank betuiging voor de vele en gewichtige dien sten door hen bewezen. Zy die blyven het departement van Economische Zaken en het tijdelijk beheer van het departement van Financiën en hem is het beheer van het departement van Financiën opgedragen. Drs. W. K. N. Schmelzer is op de meest eervolle wijze ontheven van zijn functie van staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en P.B.O. en hem is de functie van staatssecretaris van Alge mene Zaken opgedragen. Zy die komen Benoemd zijn; tot minister-president en minister van Algemene Zaken prof. dr. J. E. de Quay (K.V.P.); tot minister van Justitie mr. A. K. W. Beerman (C.H.); tot minister van Binnenlandse Zaken mr. E. H. Toxopeus (V.V.D.); tot minister van Defensie S. J. van den Bergh (V.V.D.); tot minister van "Economische Zaken drs. J. W. de Pous (C.H.); tot minister van Landbouw en Visserij mr. V. G. M. Marijnen (K.V.P.); tot minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid mr. dr. Chr. J. M. A. van Rooy (H.V.P.). Benoemd is tot vice-minister-president en tot minister van Verkeer en Waterstaat drs. H. A. Korthals (V.V.D.). Op de onbewaakte overweg in de Steen- akkei-straat te Prinsenbeek is een bestel auto door een trein aangereden. De beide inzittenden, de 28-jarige bestuurder M. A. Machielsen uit Prinsenbeek en de Breda- naar A. Vermeeren verlóren daarbij het leven. De auto kwam van het erf van de heer Machielsen, die vlak bij de overweg woont. De treinbestuurder gaf verschei dene keren signalen, maar desondanks reed de auto door. In Alkmaar is de 68-jarige bromfietser P. M. op de Westerweg aangereden door een vrachtauto. Hij werd overgebracht naar een ziekenhuis waar hij kort na aan komst is overleden. In een ziekenhuis te Hulst is mevrouw Hammerson uit Groningen overleden. Zij was ernstig gewond toen de door haar echtgenoot bestuurde auto op eerste pink sterdag in St. Janssteen tegen een paal botste. Advertentie G. B. S h a w Er bestaat een zwijgen dat aandoen lijker zou zijn dan het schoonste ge dicht, zo het gedrukt en uitgegeven zou kunnen worden. Niet ingewilligd is het aangeboden ont slag van mr. J. M. A. H. Luns, minister van Buitenlandse Zaken; van mr. J. M. L. Th. Cals als minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen; van prof. dr. J. Zijlstra als minister van Economische Zaken en Financiën a.i.; van mej. mr. M. A. M. Klompé als minister van Maatschappelijk Werk; van drs. W. K. N. Schmelzer als staatssecretai'is van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en P.B.O. en van dr. J. M. J. Veeldkamp, staatssecretaris van Economi sche Zaken. Mr. J. van Aartsen is op de meest eer volle wijze ontheven van het beheer van het departement van Verkeer en Waterstaat en hem is het beheer van het departement van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid opgedragen. Prof. dr.' J.' Zijlstra' is op de meest eer volle wijze ontheven van het beheer van Verwachting tot morgenavond: In het zuiden van het land aan vankelijk plaatselijk een bui. Overigens geleidelijk afnemende bewolking en morgen bijna over. al droog. Overwegend matige wind tussen noordoost en oost. Dezelfde temperaturen als van daag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S. Om elf uur meerde de kleine sloep en de Sjah stapte van boord, nog voor de sloep stil lag. Hij drukte de Koningin en de Prins de hand. De Koninklijke Mili taire Kapel speelde het Iraanse volks lied. De Koningin, de Sjah en de Prins, beiden stram saluerend, beluisterden het volkslied, waarna de vorstin allereerst de burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, aan de keizerlijke gast voorstelde. De vijftigjarige directeur van een dierenpark in Apeldoorn, de heer F. L. Put, is overleden aan de verwondingen, die hem zondag door een beer waren toe gebracht. De beren, die altijd gescheiden worden gevoederd, hadden kans gezien bij elkaar te komen in het hok waar de heer Put bezig was één van hen te voeren. Ze raakten aan het vechten om een stuk vlees. Toen de heer Put ze uit elkaar pi-obeerde te jagen, viel een ervan hem aan. gaan. Slechts enige tientallen belangstellenden en enige matrozen van de Koninklijke Marine, die de meerploeg vormden, zijn er vanmorgen om vier uur in een druilerige motregen getuigen geweest van de aankomst van Hr. Ms. kruiser „De Ruyter" met de Sjah van Perzië aan boord. De scheepvaart in het Noordzeekanaal en het havengebied van IJumiden was stilgelegd. Met assistentie van twee sleep boten voer de kruiser naar de Noordersluis, waar het schip tegen half vijf werd afgemeerd. De Velsense Plantsoendienst had de taluds met bloemenperken versierd. Terwijl de scheepvaart in het havengebied werd hervat en de twee escorterende onderzeebootjagers door het Noordzeekanaal opstoomden naar Amsterdam, gingen omstreeks zeven uur de leden van de Marinierskapel aan boord van de kruiser. Een half uur later werden de ambassadeur van Perzië en jhr. mr. D. G. de Graeff, kamerheer van de Koningin, aan boord ontvangen. De groep van enkele tientallen belangstellenden die om vier uur reeds aanwezig was, was omstreeks half acht aangegroeid tot een mensenmassa van enkele duizenden. Zij hadden een plaatsje gevonden op de zuidelijke kade van de met bloemperken en Perzische en Nederlandse vlaggen omzoomde Noordersluis. De Sjah verscheen tijdens het oponthoud in de sluis niet aan dek. Om precies kwart over acht verliet de kruiser de Noordersluis om de tocht naar Amsterdam te beginnen. Omringd door enige patrouillesche,è'pjes en gevolgd door twee havensleepboten, passeerde de kruiser de Velsertunnel om vijf minuten over acht. De oorlogsbodem meerde om precies 10 uur aan de Shell-steiger aan de Noordzijde van het IJ achter de westelijke zijde van het centraal station te Amsterdam. De eerste die het schip verliet was de ambassadeur van Perzië, die zich per sloep naar de landingsteiger aan de Prins Hen drikkade begaf. De zware bewolking maak te het de Koninklijke Luchtmacht helaas onmogelijk, de Sjah een welkomstgroet te brengen met 48 straaljagers. Dit luchtdefilé moest uit 't programma worden geschrapt. Daarna debarkeerde het keizerlijk gevolg. Het begaf zich eveneens per sloep naar de Prins Hendrikkade. Na een inspectie op het achterdek van de kruiser, waar ook de Marinierskapel van de Koninklijke Marine stond opgesteld, deden de commandant van smaldeel I, kapitein ter-zee A. P. Ferwerda en de commandant van de „De Ruyter", kapitein-ter-zee P. Cool, de Sjah uitgeleide. Deze verliet met klein gevoig en de leden van de eredienst het oorlogsschip over de stuurboordvalreep en begaf zich naar de commandosloep. De Marinierskapel speelde het Iraanse volks lied. Terwijl de gehele bemanning in para- deerrol stond zowel langs de verschan sing als op de dekken, zelfs tot in de toppen van de masten en de sloep op 20 meter afstand midscheeps van de „De Ruyter" voer, weerklonken 21 saluutschoten, afge vuurd door de batterijen van de kruiser. De Sjah salueerde tijdens dit eresaluut. Nadat het laatste schot over de haven complexen was verklonken, werd op de kruiser de keizerlijke standaard met de Perzische leeuw, die sinds maandag in top had gewapperd, langzaam gestreken. De sloep zette daarop koers naar de Prins Hendrikkade. Vijf minuten eerder dan verwacht was arriveerden voor de St. Nicolaaskerk aan de Prins Hendrikkade per auto de Ko ningin en de Prins der Nederlanden. De vorstin was gekleed in een lichtblauw deuxpièce met een brede grijze bontstola. Zij droeg een iets donkerder getint hoedje en grijze schoenen. De Prins droeg het ceremonieel genex-aalstenue der garde grenadiers. Terwijl de kapel van de grenadiers het Wilhelmus ten gehore bracht, stapte het koninklijk paar uit de auto en betrad het soeciaal voor de feestelijke aankomst van de Sjah voor de ingang van de St. Nico laaskerk gebouwde en van Perzische vlag gen voorziene ex-epaviljoen, waar de daar aanwezige autoriteiten werden begroet. Om zes minuten voor elf verlieten Ko ningin Juliana en Prins Bernhard het paviljoen om naar de landingssteiger te Ook de commandant Zeemacht Neder land, de gouverneur van de hoofdstad, alsmede de ambassadeur van Perzië en diens echtgenote, de ambassadesecretaris en leden van de hofhouding werden aan de Sjah voorgesteld. Het vorstelijk gezelschap schreed daarna tussen de erehaag van de Koninklijke Max-echaussee in ceremonieel tenue naar het paviljoen. Daar werd de erewacht, die bestond uit de erecompagnie van het garderegiment der grenadiers met vaan del en vaandelwacht, allen in ceremonieel tenue, geïnspecteerd. Terwijl een batterij van zes stukken van de elfde afdeling Veldartillerie van een terrein bij het Oosterdok iedere vijftien seconden een schot loste, begaf het vor stelijk gezelschap zich naar de rijtuigen voor de rit naar het koninklijk paleis op de Dam. In het eerste riituig namen de Sjah. de Koningin en Prins Bernhard plaats. Daar achter volgde een rijtuig, waarin de Per zische minister van Buitenlandse Zaken, de opperceremoniemeester van de Sjah en die van onze vorstin, alsmede haar gi'oot- meesteres gezeten waren. In het tweede volgrijtuig reden de ambassadeur van Perzië en leden van de Perzische en Nederlandse hofhouding. In het derde en vierde volgrijtuig hadden eveneens leden van de beide hofhoudingen plaatsgenomen. Ondanks de uitzending van de intocht door de televisie stonden er duizenden Amsterdammers in de lichte motregen langs het met vlaggen en bloemen ver sierde Damrak, die hun halzen rekten om niets van het kleurrijke schouwspel te missen. Toen de stoet de Dam naderde weer klonken de talrijke commando's voor de erewacht, bestaande uit de fuseliers van het garderegiment Irene voor het paleis en voor de leden van de studenten weer baarheid, die op het Damplein stonden opgesteld. Terstond nadat de keizer en het konink lijk paar het rijtuig hadden verlaten speelde het trompetterkorps der cavalerie het Perzische volkslied. Veiwolgens in specteerde de Sjah de erewacht. Langzaam gingen op het dak van het paleis de keizex-lijke en koninklijke stan daarden in top op het moment waarop het gezelschap het paleis binnentrad. Enkele ogenblikken later openden la keien de balkondeuren en verschenen de Sjah, de Koningin en de Prins op het balkon, luide toegejuicht door de hon derden op de Dam. De Sjah wuifde vrien delijk naar alle kanten, ook naar de tal- rijke mensen op de hoge daken van de gebouwen rond het plein. Met enkele lichte buigingen naar het publiek verliet de Sjah tenslotte het balkon, gevolgd door Koningin en Prins. Precies kwart voor twaalf verliet de keizerlijke gast met zijn gevolg het paleis voor het verrichten van zijn eerste offi ciële daad. Door een erehaag, gevormd door leden van de Studentenweerbaarheid uit Amsterdam en Leiden, begaf het gezel schap zich naar het nationale monument. Ter begroeting wachtten hem daar op de minister-president, prof. dr. J. E. de Quay en de burgemeester van Amsterdam. Mede waren bij deze plechtigheid onder andex-en aanwezig de Commissaris der Koningin in de provincie Nooi'dholland, dr. M. J. Prinsen, en de gouverneur van Amsterdam, brigadegeneraal G. Dijkstra. De Sjah legde een grote krans van rode en witte bloemen, voorzien van linten in de Perzische kleuren, aan de voet van het monument, waarna hij enige passen teruggetreden saluerende gedurende een minuut stilte hulde bracht aan de Neder landse gevallenen. De Amsterdamse politiekapel speelde daarna een koraal. Burgemeester Van Hall stelde aan de Sjah de commandant en enkele leden van de voormalige Binnen landse Strijdkrachten voor. die gedurende de plechtigheid de ex-ewacht bij het monu ment hadden betrokken. De haringvloot nadert de visgronden Om 12 uur hedenmiddag waren de snelste lopers uit alle havens op 56 graden noor derbreedte en bijna 2 graden oosterlengte, dat is 230 mijl noorden-ten westen half weg van IJmuiden. Alles wordt nu vis- klaar gemaakt. In de komende namiddag zijn de schepen aan schot, dat wil zeggen dat. de netlen worden uitgezet Vannacht om half een gaat men halen. Dan zal blij ken wie er gelukkig is geweest en vol doende gevangen heeft om te kunnen gaan jagen. Het weer is goed. de zon schijnt, de wind is noord-oost met wat men noemt eei" briesie. De Sjah begeeft zich met het koninklijk paar naar het erepodium op de Prins Hendrikkade. ■Teléfooh 1-3-8-6-8 MINDER WERK, MEER GLANS! m SEUL schoencreme - wrijfwas metaseul (voor all# imetalén)

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1