Schaduw van Washington valt over Geneefse conferentie HOLLAND-DAG IN TEL AVIV HET WEER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Jagers reeds met goede vangsten onderweg naar thuishavens De eerste wordt morgen vóór de middag in IJmuiden verwacht Toenemende Frans-Duitse wrevel over zachte lijnvan opvolger Herter Eisenhower eert Dulles met de Vrijheidsmedaille Erewacht van fuseliers Het woord is aan Legertruck tegen boom; soldaat ernstig gewond Iets hogere temperaturen Sjah in laboratorium SOLEX DE LUXE Niemand Pentagon zou Rusland via maan willen bestrijden K3 dè verf Koning Boudewijn komt op 9 juli in Amsterdam aan Voorlopig programma thans vastgesteld 73e JAARGANG No 261 DONDERDAG 21 MEI 1959 304e JAARGANG No 109 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster AdjHoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft aan Foster Dulles de Vrijheidsmedaille toegekend, de hoogste onderscheiding die de Amerikaanse rege ring aan een burger kan verlenen. In de bijbehorende vermelding wordt gezegd dat de onderscheiding aan Dulles is ver leend „wegens de hoogste bijdragen voor de veiligheid van de V.S. en de wereldvre de". Verder wordt nog gezegd dat Dulles meer dan zes jaar als minister van Bui tenlandse Zaken in een tijd van interna tionale spanning en nationale risico's de ernstige vraagstukken tegemoet trad met wijsheid, oordeelkundigheid en moed. „Hij werkte en leefde in de overtuiging dat de vrijheid slechts kan gedijen als de mensen bereid zijn zich dezelfde uiterste inspanningen te getroosten voor de vrede als zij destijds deden om de oorlog tot een goed einde te brengen. Niemand zou meer kunnen doen dan John Foster Dulles om zijn geloof met voorbeelden te bewij zen. Zijn geloof en zijn inzicht inspireren allen die de vrijheid liefhebben". In een begeleidende brief zegt Eisenho wer: Het is een eer en een voorrecht je deze vrijheidsmedaille te verlenen. Of schoon ik niet genoeg uiting kan geven aan mijn dankbaarheid en aan de dank van het land dat je zozeer gediend hebt, is dit een klein bewijs van de liefde en de hoog achting van het volk van de Verenigde Staten en de wereld voor jou en je onver moeide mspanningen voor de vrijheid. De medaille, die vervaardigd is van brons, is woensdag door majoor John Eisenhower, zoon en een van de militaire adjudanten van de president, overhandigd aan mevrouw Dulles, die deze woensdag avond aan haar echtgenoot heeft gege ven. (UPI) Dulles heeft sinds 9 mei het bed niet meer verlaten. De algemene toe stand van de patiënt wordt zeer kritiek ge acht. Het garderegiment Fuseliers Prinses Irene vormde woensdag de erewacht voor het paleis op de Dam. Een fraaie foto van de wacht, even voor de aankomst van de Sjah. Anonymus: Een kind heeft het niet gemakkelijk in de wereld der volwassenen: Het is de mindere in lichaamskracht, heeft geen geld en is eerlijk. Advertentie BARTELJORISSTR. .HAARLEM TEL! 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 ZEE-, STRANDKLEDING Woensdagmiddag is een drietons truck van de Koninklijke Landmacht op de weg van Ermelo naar Harderwijk uit de bocht gevlogen en tegen een boom gereden. Van de inzittenden werd een man ernstig ge wond, twee liepen minder ernstige kwetsu ren op en zes werden licht gewond. De oorzaak van het ongeluk is nog niet be kend. De ernstig gewonde is de twintigjarige dienstplichtige soldaat P. J. Bitter uit Hilversum. De twee minder ernstig ge wonden zijn de dienstplichtig sergeant J. van der Veen (20) en de dienstplichtig sol daat W. Dam (20), uit Enschede en De- demsvaart. 99- (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) GENÈVE, 21 mei De praatmara thon in Geneve gaat onverdroten voort. Herter (twintig minuten), Lloyd (vijftien minuten) en Gromyko (zestig minuten) hebben gistermiddag nog eens al hun argumenten herkauwd. Geen nieuws dus uit het paleis der volken, maar wel over de bedrijvigheid achter de coulissen, rondom de eettafels en aan de telefoons, bedrijvigheid waarover gisteren de scha duw viel van het mogelijk naderende einde van John Foster Dulles, ver weg in Washington. Niet alleen menselijke bewogenheid omtrent het naderend ein de van deze markante staatsman beheer- Verwachting tot morgenavond: Zonnige perioden maar in hoofd zaak in het zuiden van het land hier en daar ook een regen- of onweersbui. Dezelfde tempera turen als vandaag of iets hogere. Matige tot vrij krachtige ooste lijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S De Sjah bracht woensdagm.iddag een bezoek aan het Koninklijke Shell- laboratorium. In het destillatiecentrum loerden de bezoekers van een bril voorzien tegen rondspattende glas scherven en bijtende stoffen. Naast de Sjah de directeur van de Koninklijke Nederlandse Petroleum Maatschappij jhr. mr. J. H. Loudon. Advertentie DE VEILIGSTE BROMFIETS nu 375.— Off. Dealer: J. 7. VAN KOOTEN Houtplein 18-20 - Tel. 16615 - 12000 Grote Houtstraat 140 - Tel. 12349 (Ook op gemakkelijke betalingscondities) ste de gedachten der westelijke minis ters. Maar zelfs het einde van de archi tect der ontoegeeflijke politiek lijkt dooi de mede-uitvoerders van dat beleid te zullen worden aangegrepen voor een laatste poging het te redden: Adenauer en Von Brentano staan gereed om de begrafenis bij te wonen en naar hier verluidt tegelijkertijd Eisenhower te bezweren zijn nieuwe minister Herter te instrueren een hardere lijn in Genève te gaan voeren. Alle dementi's, alle verklaringen om trent westelijke eenheid ten spiit. wordt de breuk in het westelijke kamp met de dag zichtbaarder. Herter steunt Lloyd's soepele aanpak. De Westduitsers raken daarover bezorgd. De Fransen uitgespro ken nijdig. Het gaat soms or.i kleine din gen: De Gaulle had Couve de Murville opdracht gegeven zijn plan tot een groot scheepse ontwikkeling der achtergeble ven gebieden te Genève ter sprake te brengen. Herter, die niet onterecht rede neerde dat dit met de al reeds gecompli ceerde gespreksstof in Genève niets te maken heeft, weigerde vierkant. Het re sultaat: verdere verkoeling tussen par tijen, die over het algemeen toch al van mening verschillen. Op een ander punt gaf Herter wat toe. De Fransen en Duitsers eisten, dat men de Russen nog geen geheime en beperkte zittingen moet voorstellen, liever de Rus sen, die de crisis veroorzaakten, met zo'n voorstel moet laten komen. Herter bleek bereid daarmee tot komende maandag te wachten. De Russen lijken er trouwens niet ongenegen toe te zijn. Het privé-over- leg (onder andere over Berlijn en de stop zetting van kernproeven) gaat inmiddels wel voort: vanavond dineren de vier mi nisters ieder met twee topadviseurs in Herter's villa. Er is zelfs discreet Rus- sisch-Amerikaans overleg geweest over de vraag wat te. doen als Dulles komt te overlijden. Herter zal zeker, al is het maar voor korte tijd, naar Washington moeten, maar kan zijn delegatie door de inmiddels aangekomen minister van De fensie McElroy laten leiden. Gromyko stelde voor de conferentie dan enige tijd door plaatsvervangende delegatieleiders te doen voortzetten. Men kwam niet tot een besluit, want de Amerikanen voelen niet veel voor dit voorstel. Het is tekenend voor de stemming in het westelijke kamp. dat men de Ameri kanen zelfs beduchtheid toeschrijft, dat de Frans-Westduitse coalitie van een op onthoud wegens Dulles' overlijden ge bruik zou maken de conferentie te laten verzanden. Speculaties? Zeer wel moge lijk, maar toch symptomatisch voor de stemming. Evenzeer trouwens als het op zettelijk laten uitlekken door de Fransen van Herter's tien principes voor een toe komstig vredesvardrag met een herenigd Duitsland, inderhaast opgesteld om de Russiche en Oostduitse beschuldiging, dat het Westen niet eens de moeite had ge nomen zich om de inhoud van zo'n ver drag te bekommeren, de wind uit de zei len te nemen. Deze Franse indiscretie moet dan de rekening vereffenen voor een eerdere Amerikaanse loslippigheid om trent de westelijke bereidheid tot een tij delijke regeling voor Berlijn, wanneer de Sovjet-Unie het westelijke voorstellenpak- ket verwerpt. Herter kwam gisteren dus nog niet, zo als aanvankelijk voor mogelijk werd ge houden, met zijn tien punten, die althans voor enige variatie in het verplichte her kauwen van argumenten had kunnen zor gen. ïk zal u een samenvatting van de re devoeringen van Herter, Lloyd en Gromy ko besparën. Wanneer u van onwezenlij ke discussies houdt, kunt u beter Kafka lezen, bij hem zijn ze ook beter gesteld. Ik licht er slechts enkele punten uit. Her ter: „Gromyko's voorstel is een Rus sisch verdrag voor de blijvende verde ling van Duitsland". Lloyd: „Ik doe een beroep op u de wil van de bevolking van Berlijn te doen prevaleren". Gromyko, die met zijn zestig minuten, ditmaal met veel gebaren onderstreept, het conferen tierecord brak: „Ik vraag het Westen wij zigingen voor te stellen in die artikelen van ons ontwerpverdrag, waar het be zwaar tegen heeft. Het Russische plan is geen dictaat. De Sovjet-Unie heeft er prin cipiële bezwaren tegen dat staten hun wil aan andere staten dicteren (een fijn trek je). Misschien moeten we in ons verdrag een clausule opnemen, die het de Duitse staten mogelijk maakt in de huidige eco nomische blokken te blijven". En, een duidelijke invitatie: „Wij zijn bereid tot extra uiteenzettingen over Berlijn". Dat was bet praatfront. Hoe lang wordt het nog in stand gehouden? De Amerikaanse woordvoerder zei: „Wij hebben nog een heleboel dingen, die wij kunnen zeggen en Gromyko, die vandaag een uur lang van notities sprak, zit blijkbaar ook niet om een woordje verlegen". In de afgelopen nacht om half een is de haringvloot begonnen met het binnen halen van de vleet. De vangsten vallen mee. Vergeleken bij vorig jaar is in de eerste nacht zelfs meer gevangen. Ver scheidene jagers zijn al op weg naar de thuishaven, waar zij vrijdag vóór of in de middag worden verwacht. De race is nu al enerverend. De Everhart Christina KW 40 van de combinatie Parlevliet- Kennemerland uit Katwijk wordt al vóór de middag in IJmuiden verwacht met een vangst van 47 kantjes van tien sche pen. Schipper S. Kloos heeft goede hoop als eerste te arriveren. De KW 16 Willem Cornelisz van de com binatie HAPAS heeft 35 kantjes haring aan boord en wordt vrijdagmiddag in IJmuiden verwacht. Dc jager heeft de vangst van zeven schepen aan boord. De vangst valt in vergelijking met vorig jaar erg mee. De Berta KW 38 van de rederij n.v. C. den Duik uit Katwijk, die voor de combinatie DUPA vaart onder com mando van schipper N. van der Plas volgt de andere schepen in het kielzog met maar liefst 57 kantjes. Het schip wordt eveneens vrijdagmiddag in IJmuiden ver wacht. In Katwijk noemde men de vangst, die deze jager aan boord heeft, zeer goed. De Arend KW 7 van de combinatie ADECO en eigendom van de rederij Meer burg. overtreft de vangst die de Berta aan boord heeft. Met 78 kantjes spoedt dit schip zich naar IJmuiden, waar schipper J. Wend vrijdagmiddag eveneens hoopt binnen te lopen. Maar ook in Scheveningen zal het erom spannen. De Scheveningers hebben ook SOUTH BEND (UPI) De rechter van het Amerikaanse plaatsje South Bend, Indiana, heeft de 31-jarige Ben jamin Charlier vrijgesproken van een aanklacht wegens to hard rijden. Char lier stond op het recht zijn aanklager te ontmoeten en te ondervragen. Deze aanklager was een elektronisch appa raat voor het meten van snelheden. NEW YORK (Reuter) Het Ameri kaanse ministerie van defensie hoopt, dat tegen 1968 op de maan een Amerikaanse raketbasis ter bedreiging van de Sovjet- Unie kan worden ingericht en het minis terie heeft reeds projecten in de hand om tegen 1965 op de maan een waarnemings post in te richten, zo meldt de „New York Journal-American." Prinses Beatrix en Prinses Irene bij haar vertrek naar het Rijksmuseum, waar het gemeentebestuur van Amsterdam een receptie gaf. niet stilgezeten. De Sch 72 van de rederij Frans Vrolijk, altijd een van de favorie ten, heeft tachtig kantjes aan boord en is op weg naar Scheveningen, waar het schip vrijdag hoopt binnen te lopen. Dit schip heeft het voordeel van een zeer sterke motor van duizend paardekrach- ten. De Noorderkroon Sch 55 is thuissto- mende met een vangst van 100 kantjes van achttien schepen. De Sch 55 is het eigendom van de rederij A. van der Toorn in Scheveningen. Het schip wordt ook vrijdagmiddag verwacht. Vanmorgen werden vanuit zee per ra dio gemiddelde haringvangsten van 6 tot 15 kantjes gemeld. Vijftig kantjes was de hoogste vangst, blijkbaar een uitschieter. De Orion haalde veertig kantjes boven water, de Nellie had één kantje, de Staal duin had twee manden en de Albatros twee kantjes. Nader wordt gemeld: Vier jagers uit Scheveningen zjjn on derweg naar de thuishaven: de SCH 55 „Noorderkroon" met 110 kantjes, de SCH 121 „Oceaan VI" met 46 kantjes, de SCH 72 „Tonny" met 45 kantjes en de SCH 225 „Deli" met 49 kantjes. De snelste van deze vier schepen, de „Noorderkroon", zal niet naar Scheveningen varen, doch naar IJmuiden, waar het schip morgen ochtend vroeg wordt verwacht. Advertentie (Van onze correspondent in Brussel) Het program van het bezoek van Ko ning Boudewijn aan Nederland is, voorlo pig vastgelegd. Het wordt echter nog voortdurend gewijzigd of aangevuld, daar men van dit bezoek een grote manifestatie wil maken. Op 8 juli arriveert Koning Boudewijn met zijn gevolg in Amsterdam, waar een groot galadiner zal worden ge geven in het paleis op de Dam. Daarna volgt een bezoek aan het Rijksmuseum en een hulde bij het monument van het ver zet. Op 9 juli zal de Koning Rotterdam bezoeken: een tocht langs de havens, een diner in het stadhuis en een opvoering in het Nederlands, van een stuk van Shake speare. Koning Boudewijn wil namelijk gaarne kennismaken met het Nederlandse toneel, dat hij reeds door middel van de televisie heeft kunnen waarderen. Na een bezoek aan enkele industrieën in Zuid- Holland zal Koning Boudewijn op 10 juli in Den Haag worden ontvangen. De Bel gische ambassadeur organiseert een grootse receptie van de Belgische kolonie aldaar. Er wonen in Nederland naar schatting 25000 Belgen. Het Nederlands nationaal comité Benelux en de Benelux- afdelingen van Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Maastricht, evenals de Bel gische Handelskamer in Nederland zullen bij de organisatie van de feestelijkheden worden betrokken. Het politiek belang van dit koninklijk bezoek aan Nederland komt voornamelijk tot uiting in het door de Nederlandse regering aangeboden diner in Den Haag, waaraan de Koningin en Ko ning Boudewijn zullen aanzitten. Op 11 juli wordt de terugreis aanvaard, waarschijn lijk via Maastricht, waar veel Belgen wo nen en waar eveneens een receptie van de Belgische kolonie zal worden georgani seerd. (Van onze correspondente in Jeruzalem) In het lege gebouw van de Iandbouw- centrale te Tel Aviv zat een groepje man nen en een vrouw tot laat in de avond te vergaderen. De heren met open boord, ge bruinde gezichten en stevige werkhanden. Het enige vrouwelijke bestuurslid, me vrouw de Leeuw, echtgenote van professor De Leeuw uit Haifa, was eens (jaren ge leden) het eerste Nederlandse meisje, dat bij boeren in Nederland, het landbouwbe drijf ging leren. Het was een merkwaar dige vergadering. Ex-Hollanders en „tij delijke Hollanders", ex-boeren en boeren, beraamden tezamen de plannen voor de Holland-dag in Tel Aviv. Enige dagen na de eerste advertentie in de Israëlische pers stroomden vanuit alle delen van het land reacties binnen. Uit meer dan hon derd plaatsen, uit collectieve kolonies, uit grote steden en nieuwe nederzettingen kwamen de aanmeldingen. Zoals gewoonlijk, hadden de initiatiefne mers van deze Holland-dag geen budget en geen staf. Maar de Holland-dag kwam er desondanks onder beschermheerschap van de Nederlandse ambassadeur. De K.L.M. hielp mee: voor iedere deelnemer een lunchpakket en verder: Haagse hop jes en sigaren, films, liederen op het ten toonstellingsterrein. De Nederlandse am bassade in Jeruzalem werkte enthousiast mede aan de tot standkoming van deze plannen. Het comité stuurde naar alle deelnemers (ongeveer duizend) vragen lijsten, waarop ruim zeshonderd antwoor den binnenkwamen. Velen stuurden foto's en brieven, waaruit bleek, dat tot de twee de wereldoorlog de pioniers met hun boe ren in Nederland contact onderhielden. Van de ruim drieduizend in Israel le vende oud-Nederlanders mochten slechts diegenen naar deze exclusieve Holland dag, die bewust een vakopleiding kozen om als gewone arbeider of boer te emi greren. Het begon in 1918, toen een klein groep je Nederlandse zionisten met de Neder landse regering ging onderhandelen: „Laat de Joodse Poolse krijgsgevangenen vrij. Wij zullen hen een vakopleiding ge ven en staan garant dat ze na twee jaren naar Palestina emigreren." Zo ontstond de „Vereniging tot vakopleiding van Pa- lestina-pioniers in Nederland," in een tijd dat de Britse mandaatsregering enkel vi sa wilde verstrekken aan Joden, die een gedegen vakopleiding hadden genoten. Bij boeren in Drente, Groningen en Friesland werden ze, na een korte proefperiode, als boerenknecht te werk gesteld. Een kleine groep Nederlanders zorgde ervoor dat het geld voor kleding, reizen en avondcursus sen bij elkaar kwam. Kost en inwoning bij de boeren waren vrij. Het bleef niet bij de Joodse krijgsgevangenen. Uit een rapport uit 't jaar 1936 blijkt dat 1116 jon gens en meisjes in landbouwbedrijven, als tuinmansknecht, als smid of bouwvakar beiders in Nederland werden opgeleid. Uit Roemenië, Rusland, Polen en later, uit Duitsland kwam een gestadig groeien de stroom van jongens en meisjes, allen niet ouder dan twintig jaar naar Neder land. De meesten van hen zonder geld en verblijfsvergunning, illegaal en tegen de ouderlijke wil in. Ze begx-epen dat ze van bex-oep moesten verandex-en indien de Joodse staat, waarvan ze di-oomden, wer kelijkheid zou worden. Geen romantiek maar de harde werkelijkheid zochten ze in Nederland. Het ongelooflijke werd mo gelijk door hun goede wil, en door de me dewerking van de Nederlandse regering en boerenstand. De Nederlandse Zionistische beweging is tot de jaren, dat Hitiers macht onrust barend gi-oeide, tegen de opleiding van Nederlandse jongens en meisjes geweest. Pioniers en pioniersopleiding. Uitstekend maar., voor de anderen uit Polen of de vervolgden uit Rusland. Slechts zeer wei nigen, zoals mevrouw De Leeuw, kwamen als „echte Nedei-landers" met een vakop leiding in de jaren twintig in Israel aan. In Palestina organiseerde deze pionierster in vele nederzettingen de keukens en toen ze, door ziekte gedwongen, met haar ge zin tijdelijk naar Nederland verhuisde, ging het pioniex-swerk verder. Ze werd de opx-ichtster van het meisjesressort van de vereniging. In het jaar 1927 begonnen ze met honderd gulden in kas. (Zie vervolg pag. 3)

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1