Europese landbouwvraagstukken worden in Kopenhagen besproken B. en W.verzoeken raad te besluiten tot oprichting van eenvoudige u.l.o. NAAIMACHINES VRIJ DAG 22 MEI 195 9 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Prof. Oud's suggestie inzake een corporatieve Eerste Kamer Gemeente Haarlem ruilt met hervormde diaconie Koning in Hollywood Twee doden in het verkeer Medisch schooltoezicht op t.b.c. is bevredigend Zeventien gevallen geconstateerd Accordeonisten in het Concertgebouw Kredieten en voorschotten voor woningbouw a R08MBQTERGEBAK Wij bezorgen overat Zeepost Belangstelling stijgt voor Kruisverenigingen Winnaars Lexington Prijsvraag naar Kopenhagen. D- LEXINGTON ONDERWIJSKWESTIES IN DE RAAD Langzamer werktempo; meer individueel onderwijs RUDGE-MAGNEET RHWIEIEN Fa. E. DE GD A A FF Hoge rekening voor niet gewenste werkzaamheden Dg Europese Commissie van de I.F.A.P., die sedert 1948 vooral belast is met de behartiging van de belangen van de Europese boeren in de O.E.E.S. (Orga nisatie voor Europese Economische Sa menwerking van zeventien landen) en de E.E.G. (Europese Economische Gemeen schap van de zes landen) zal volgende week in Kopenhagen bijeenkomen. Deze commissie, in welke ook de Nederlandse boeren zijn vertegenwoordigd, volgt onder meer de werkzaamheden van genoemde organen nauwkeurig en zij heeft ook nu weer een agenda met belangrijke onder werpen, de Europese landbouw betref fend, af te handelen. Onder andere zal veel aandacht aan de volgende punten worden besteed. Problemen van Europese landbouw Hoewel het eerste kwartaal van 1959 door een betrekkelijke stagnatie in de Europese economie werd gekenmerkt en de huidige verhoudingen op de arbeids markt in bijna alle landen de gestadige loonsverhogingen tot stilstand hebben ge bracht, valt er geen noemenswaardige verandering in het verbruik van directe levensmiddelen te constateren. Het nega tieve resultaat hiervan is geweest, dat het grote verschil tussen de landbouwinko mens en de andere inkomens niet groter, in sommige gevallen zelfs iets kleiner, is geworden. Dit verschijnsel maakt het ech ter niet minder noodzakelijk om te trach ten de omvang van de Europese landbouw- produktie meer met de wet van vraag en aanbod in Europa in overeenstemming te brengen, hetgeen zou kunnen bijdragen tot een verbetering van de agrarische inko mens. Uit het onlangs door het secretariaat van de E.E.G. uitgegeven „Economisch overzicht van Europa in 1958" blijkt even wel duidelijk, dat men het in deze kring beter acht om, door gehele of gedeeltelijke opheffing van de beschermingsmaatrege len, de produktie van sommige landbouw- produkten in West-Europa te verminderen en de eventuele tekorten door goedkope importen aan te vullen. Hierdoor zouden veel meer arbeidskrachten uit de minder produktieve takken van de landbouw in Europa vrijkomen voor de industrie, die door de lagere kosten van levensonder houd (als gevolg van de goedkope voed- selimporten) loonsverlagingen zou kun nen toepassen, waardoor goedkoper kan worden geproduceerd. De Europese Commissie van de I.F.A.P. zal het met deze argumentatie zeker niet eens zijn. In de eerste plaats neemt, ge durende de laatste jaren het aantal ar beidskrachten op het platteland reeds in snel tempo af en in de tweede plaats geeft de werkloosheid in andere sektoren (b.v. in de kolenmijnen) beslist geen aanlei ding om de verplaatsing van arbeids krachten vanuit de agrarisch naar de in dustriële sector nog eens extra aan te moedigen. In de derde plaats is het nog maar zeer de vraag, of lagere prijzen voor de boe ren inderdaad voldoende invloed zullen hebben op de kosten van het levensonder houd. Immers het gedeelte, dat de boer ontvangt van elke gulden, die voor levens middelen wordt besteed, wordt elk jaar kleiner en het gedeelte dat de consument van zijn inkomen aan directe levensmid- Het Rotterdams studenten politiek dis puut van de Societas Studiosorum Refor- matorum, afdeling Rotterdam, heeft dezer dagen in Rotterdam een poli tiek forum gehouden, dat werd gepresi deerd door prof. mr. P. J. Oud, voorzitter van de V.V.D. en oud-hoogleraar aan de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam. In het forum hadden voorts zitting prof. mr. C. P. M. Romme, voorzitter der K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer, J. M. den Uyl, lid van de P.v.d.A.-fractie der Tweede Kamer, mr. W. F. Lichtenauer, lid der C.H.-fractie van de Eerste-Kamer, en de heer M. Ruppert, lid der A.R.-frac- tie in de Eerste Kamer en voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond. Prof. Oud herinnerde aan zijn afscheids college, waarin hij enkele punten heeft aangeroerd omtrent de instelling van een corporatieve Eerste Kamer der Staten-ge- neraal. De moeilijkheid ligt overigens in de wijze waarop men een dergelijke cor poratieve Kamer zal samenstellen. Hoe moeten de betrekkingen tussen beide Ka mers zijn? De Tweede Kamer, aldus prof. Oud, zal altijd de doorslag moeten geven. De heer Den Uyl gaf toe dat de Eerste Kamer een doublure van de Tweede Ka mer is geworden, maar hij achtte dit geen I onoverkomelijk gevaar. Hij zag geen be- i hoefte aan een corporatieve kamer. Dr. Lichtenauer wenste het bestaande tweeka merstelsel te verdedigen. Het is in geheel West-Europa aanvaard. Er gaat van dit stelsel een zekere preventie uit. Volmaakt achtte hij het stelsel niet maar een her- j vorming zou eerst moeten aantonen dat i het nieuwe beter is dan het bestaande. Prof. Romme zei te vrezen, dat een ver zameling van mensen van verschillende standen en milieus in een corporatieve Eerste Kamer zal blijken uit gewone staatsburgers te bestaan die geen verschil zullen tonen met hen, die thans tot leden van de Eerste Kamer zijn gekozen via de Provinciale Staten. De heer Ruppert merkte op dat het voortbestaan van de Eerste Kamer ge wenst is, al gaf hij toe dat de aard van haar werkzaamheden wellicht zou kunnen worden herzien. Een aanvaarde suggestie voor een corporatieve Eerste Kamer ont breekt thans. Er zijn bij voorbeeld grote moeilijkheden bij de samenstelling van de S.E.R. gerezen, toen er 15 zetels aan werkgevers moesten worden toegewezen. Hoe zal dit gaan bij de samenstelling van een corporatieve Eerste Kamer? Bij de discussie werd opgemerkt dat de vrees bestaat dat de samenstelling van een corporatieve Eerste Kamer tenslotte zal worden overgelaten aan de politieke partijen, hetgeen weinig verandering zou brengen. Een dergelijke Eerste Kamer zou zich meer functies verwerven ten kos te van haar wetgevende bevoegdheid, zo dat. zij zich zou verzwakken. Prof. Oud, de vragenstellers beantwoor dend, zei dat bij de samenstelling van een corporatieve Eerste Kamer de regering de leiding zou moeten hebben, waarbij het algemeen belang in het oog gehouden dient te worden. delen uitgeeft, is thans slechts een fractie, vergeleken bij vijftig jaar geleden. In Ko penhagen zal men dan ook ongetwijfeld tot de conclusie komen, dat alleen één ge meenschappelijke Europese landbouwpo litiek tot een bevredigende oplossing van de moeilijkheden in de Europese land bouw kan leiden. Boeren op contract In ons land, zowel als in de andere Wcst- europese landen neemt het verschijnsel van produceren op contract, in navolging van Amerika, hand over hand toe. Het be treft hier contracten die tussen individue le boeren enerzijds en veevoederfabri kanten of verwerkende industrieën ander zijds worden afgesloten inzake de levering van op zeer grote schaal en op zeer ra tionele wijze geproduceerde produkten, zoals varkens, slachtkuikens, eieren etc. Aanvankelijk waren deze overeenkomsten veelal uitsluitend financiex-ingscontx-acten, waarbij aan de boer kredieten werden ver leend, waarmee hij de px'oduktie kon fi nancieren. Daartegenover verplichtte de boer zich om met de kredietgever zaken te doen. Langzamerhand zijn echter allerlei va riaties op soortgelijke contracten ontstaan, waardoor de betreffende boeren welis waar zelf steeds minder behoefden te in vesteren en waardoor zij weinig of geen risico liepen maar door een en ander wer den zij echter in steeds toenemende mate van hun financiers afhankelijk. Er be staan thans zelfs contracten, waarbij de fabrikant het gehele produktieproces fi nanciert en het bedrijfsrisico volledig voor zijn rekening neemt, terwijl de boer voor zijn arbeid een overeengekomen vergoe ding ontvangt, waardoor hij in vele ge vallen zelfs in het genot van de kinder bijslag komt! De nationale en internationale boerenor- ganisaties volgen de ontwikkeling van dit boeren op contract met bezorgdheid, om dat zij hierin gevaren zien. Gevaren niet alleen met het oog op de aantasting van de zelfstandigheid van de boerenbedrijven, maar ook met het oog op de kans dat bij een verdere doorvoering van deze geïn dustrialiseerde produktie de markt in de toekomst met bepaalde produkten zal worden overvoerd. De landbouworganisaties kunnen hier baanbrekend werk verrichten door hun le den tijdig de nodige voorlichting te geven en door te trachten collectieve contracten tot stand te brengen. Juist nu het voor zovele jonge boeren moeilijk of veelal on mogelijk is om een boerderij te bemach tigen, is er voor velen geen andere keus dan op contract te produceren. Ook de Europese Commissie van de I.F.A.P. zal zich ernstig met dit vraagstuk gaan be zighouden. Reeds van 1922 af voert de gemeente Haarlem periodiek onderhandelingen over de aankoop van gronden, gelegen aan de Kamperlaan. ter grootte van on geveer 8166 ca., welke gronden nodig zijn voor de realisering van het uitbreidings plan. Deze gronden zijn van de diaconie van de hei-vormde gemeente in Haarlem. De prijs "bleek tötnü toe -stëe'cl's "eëtfri5ë~' lemmering om tot overeenstemming te komen. Thans is die overeenstemming bereikt, mede doordat de diaconie op korte tijd geschikte ruimte zocht voor onder meer het centrale kantoor van van de diaconie en het bureau Diaconaal maatschappe lijk werk. Het perceel Nassauplein 2, eigendom van de gemeente, zou voor het werk van de diaconie geschikt zijn. Het perceel wordt thans gebruikt voor de huis vesting van protestantse gezinsverzorgs ters, maar daarin behoeft geen verande ring te komen. B. en W. willen nu het perceel aan de diaconie overdragen in ruil voor de gron den aan de Kamperlaan. De gemeente zou dan f 17.000,- moeten toebetalen. Voorts zou de gemeente de kosten van de ruil- transactie, groot f 3700.-, voor haar reke ning moeten nemen. De gemeenteraad wordt voorgesteld deze ruil aan te gaan. Koning Boudewijn van België, die op het ogenblik een officieel bezoek aan de Verenigde Staten brengt, heeft in Hollywood de filmstudio's van M.G.M. bezichtigd. De vorst liet zich fotogra feren tussen Gina Lollobrigida en Frank Sinatra. In Rotterdam is de 76-jarige J. van Leeuwen, toen hij op de fiets uit de Turf- weg de Kralingseweg opreed, in botsing gekomen met een vrachtauto. Hij werd ernstig gewond en is tijdens het vervoer naar een ziekenhuis overleden. Een andere bejaarde Rotterdammer, de 74-jarige P. J. Revel, die cp de Schiekade fietste, werd door een scooter aangere den. Hij liep ernstig letsel op en is latei- in een ziekenhuis overleden. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 B. en IV. van Haarlem: De Haarlemse gemeentelijke genees kundige- en gezondheidsdienst is voldoen de geoutilleerd om één keer per jaar een onderzoek naar het voorkomen van tuber culose bij alle leerlingen van scholen van voortgezet onderwijs te verrichten. Dit delen B. en W. van Haarlem mee in antwoord op schriftelijke vragen van het Haarlemse gemeenteraadslid mevrouw T. Kerkhoff-Pet (Arb.) over dit onderzoek op tuberculose bij leerlingen en personeel van Haarlemse scholen voor voortgezet on derwijs. Voorts delen B. en W. mee, dat dit on derzoek wordt verricht door het genees kundig schooltoezicht van de G.G. en G.D., daarbij geassisteerd door een verpleeg ster en een doktersassistente, die vanwe ge het instituut voor toegepast natuurwe tenschappelijk onderzoek te 's-Gravenha- ge zijn opgeleid voor het onderzoek op t.b.c. Van de ouders is toestemming no dig. De kosten van het onderzoek bedra gen één gulden, waarbij echter nadrukke lijk is gesteld, dat het onderzoek ook te gen een geringere vergoeding en zo no dig zelfs geheel gratis kan geschieden. Aanvankelijk weigerden ouders van 600 van de 6.000 voor het onderzoek aan de beurt zijnde leerlingen hun toestemming. Een herhaalde aanschrijving had tot re sultaat, dat dit aantal verminderde tot 350, of 6 percent. De resultaten van het onderzoek zijn nog niet geheel bekend. Wel kan worden gezegd dat bij elf leerlingen van de Haar lemse Huishoud- en Industrieschool en bij één leerling van een middelbare school een tuberculeus proces werd geconsta teerd. Los van dit onderzoek, is door het geneeskundig schooltoezicht en het consul tatiebureau nog t.b.c. geconstateerd bij twee leerlingen en één lid van het onder wijzend personeel van lagere scholen en bij twee leerlingen van vervolgscholen. Op een Accordeonconcours in Lienden op tweede pinksterdag j.l. behaalde de Haarlemse Klavarskribo Akkordeon Club twee eerste en twee tweede prijzen. Don derdagavond heeft de H.K.A.C. een con cert gegeven, waarbij al die werken, die zij op het concours speelde, nogmaals op klonken. En dat was heel wat. Alle vier de orkesten, A. B. C. en D., brachten drie composities ten gehore onder de inspire rende leiding van de heer J. Davids. Voor al het C-orkest dat voornamelijk uit jonge kinderen bestaat verdient alle lof voor de wijze, waarop zij het "L'Avenir pour les enfants" van J. v. d. Gest, „Gwosdika" van J. B. Kok en „De postkoets" van J. Cleber ten gehore brachten, maar zij be haalden dan ook een eerste prijs De heer Davids werd later op de avond door de voorzitter van de H.K.A.C. de heer G. Wij- ma bedankt voor al het werk dat hij met zijn leerlingen verrichtte, ten einde het zo ver te brengen. Maar ook de leden van het B-orkest, dat onder meer „Wien bleibt Wien" speelde en het A-orkest met een intermezzo uit „1001 Nacht" brachten het er goed af. Zij hebben met „De Lerina's" twee meisjes die enige liedjes bij een gi taar zongen, de leden van de H.K.A.C. en de overige toehoorders een prettige avond bezorgd. B. en W. van Haarlem vragen de raad een aantal voorschotten en kredieten ten behoeve van voorzieningen, die betrekking hebben op de woningbouw. Zo is 8.700 nodig als voorschot voor de Haarlemse Woningstichting „Vooruitgang", ten be hoeve van de bouw van twee garages in het uitbreidingsplan „Parkwijk". Deze ga rages komen bij het complex van 158 wo ningen, 23 winkels, 21 garages en 5 ver huurbare ruimten, die de genoemde stich ting in Parkwijk bouwt. Aanvankelijk was voorzien in de bouw van 41 garages. Op de plaats, waar aanvankelijk een blokje van vier garages zou komen, zal nu voor het gemeentelijk en ergiebedrijf een transfor matorruimte en een gasregulateurruimte worden gebouwd. De twee genoemde ga rages zijn noodzakelijk, teneinde een har monisch geheel te krijgen. Aanvankelijk lag het in de bedoeling een complex van 241 woningen in Pax-kwijk van de Haarlemse Woningstichting „Voox-- uitgang" niet te voox-zien van een centraal antennesysteem, aangezien een goedkoper systeem zou kunnen worden toegepast. Dit is niet mogelijk gebleken, zodat B. en W. de raad een krediet van 22.850 vragen voor de aanbrenging van een centraal an tennesysteem. Bovendien is 18.254 nodig voor een verhoging van het architecten- honoratrium, verband houdende met het feit, dat het plan is ontworpen door een combinatie van vier architecten. De minis ter van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid heeft zich met een dergelijke verho ging akkoord verklaard. In hetzelfde com plex komen twee dokterspraktijkx-uimten. Ten behoeve van de aanleg van centrale verwarming in deze praktijkruimten is een bedrag nodig van 12.500. B. en W. stellen de raad voor een voorschot tot dit bedrag te verlenen aan de woningstichting. Ten behoeve van de tuinaanleg bij de 120 wo ningen, die de r.-k coöperatieve woning bouwvereniging „St. Jozef" in Delftwijk bouwt, heeft de dienst van Hout en Plant soenen een plan ontworpen, waarvan de uitvoex-ing naar x-aming 27.000 zal kos ten. Aanvankelijk lag het in de bedoeling, dat de woningbouwvereniging de tuinen zou aanleggen op in erfpacht uitgegeven grond. Dit is niet het geval: de gronden wox-den niet in erfpacht uitgegeven, zodat het aan de vereniging verstrekte voorschot van 40.000 komt te vervallen. Voor de aanleg en het onderhoud van de groen- voorziening zijn de bewoners van 100 wo ningen boven de huurprijs een bedrag ver schuldigd van 0,60 per woning per week. De bewoners van 20 benedenwoningen, die een eigen tuintje hebben, betalen 0,25 per week per woning. Advertentie SPAARNWOUDERSTR. 75 Telefoon 21550 Met de volgende schepen kan zeepost wox-den vex-zonden. Be data waax-op de cor- respondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Montfex'land" (25/5); Australië: ms „Reifenstein" (27/5) en ss „Strathnaver" (28/5); Brazilië: ms „Mont fex'land" (25/5); Canada: ss „Maasdam" (27/5), ms „Tindefjell" (28/5) en ss „Ame rican Reportex-" (30/5); Chili: via New York (28/5); Ned. Antillen: iris „Sarpedon" (27/5) Ned. Nw. Guinea: ms „Schelde Lloyd" (28/5); Nieuw Zeeland: ss „Ruahine" (30/5) Suriname: ms „Oberon" (28/5); Unie van Z.-Afrika: ms „Jagex-sfontein" (26/5) en Z.W. Afx-ika: ms „Sterling Castle" (30/5); Brits Oost Afrika: ss.. Jean Labox-de" (30/5). In het jaarverslag van de afdeling Haar lem van de ■-■Noordhollandse vereniging Het .W.it.tft Kruis"wordt meegedeeld, dat steeds meer stadgenoten ervan "overtuigd worden dat het lidmaatschap van een kruisvereniging niet alleen van belang is voor thuisliggende zieken maar ook van belang is voor de volksgezondheid in het algemeen door het preventieve werk dat de kruisvereniging verricht. De kruisver enigingen dragen er in hoge mate toe bij de gezondheidstoestand van de bevolking op een zo goed mogelijk peil te brengeM Door de hogere .contributie-ontvangst is het Witte Kruis in 1958 m staat gebleken zonder verlies te werken. In 1959 zullen de kosten echter belangrijk stijgen terwijl daar geen hógere ontvangsten tegenover staan. Het bestuur probeert bronnen aan te boren om de hogere kosten op te van gen. Gezien het feit dat zoveel oudere men sen, die van kleine pensioenen moeten le ven, lid zijn van de vereniging acht het bestuur zich niet verantwoord de mini mum-contributie weer te verhogen. Juist die mensen die zo dikwijls de wijkver- pleegstei-shulp nodig hebben zouden dan niet in staat zijn de contributie te betalen. In 1958 legden de acht wijkverpleegsters 31666 bezoeken af in 1670 gezinnen. Het aantal leden bedroeg op 1 januari 1959 10645. Uit de magazijnen werden 3572 verplegingsartikelen uitgeleend. Aan de moedercursussen namen 75 cursisten deel aan de zwangerschapsgymnastiek 254. De cursus huiselijkeziekenverpleging werd gevolgd door 16 personen. 1-Iet aantal consultatiebureaus voor zui gelingen en kleuters bedroeg 14. Het to taal aantal zittingen 481. In totaal sponden ingeschreven 306 zuigelingen en 765 kleu ters. Het aantal gratis consulten bedroeg 8652. Door het-kraamcentrum werden 799 kraamvrouwen geholpen. Hulp voor hele dagen werd vex'leend in 563 gevallen, het aantal verzorgingsdagen bedroeg 5729. In het. begin van 1958 besloot, het be stuur aan het gemeentebestuur voor te stellen de badprijzen in de vier door de vereniging geëxploiteerde badhuizen met vijf cent te verhogen. Het gemeentebe stuur verlangde echter dat de badprijzen met ingang van 1 mei 1958 met tien cent zouden worden verhoogd. De verhoging deed de bezoekcijfers be langrijk dalen. Vooral de damesbaden zijn sterk verminderd waaruit bliikt dat in de eerste plaats de vrouwen zich het bezoek aan de badhuizen hebben ontzegd. Ex- werden in totaal 243895 badkaartjes ver kocht. Het bestuur van het Witte Kruis afdeling Haarlem was op 1 januari 1959 als volgt samengesteld: J. J. Eek hardt, arts. voorzitter, C. E. Lin- denbergh, arts, tweede voorzitter, H. J. Kolkman, secx-etaris, J. Jcdema, penning meester, H. Groenendaal, T. S. Noordhoff, mevr. mr. J. M. Kunst, mevr. J. Rooi'da- Houwing, dr. A. Sikkel arts. mej. dr. T. C. van Hasselt, aids, W. H. Bauer. Admi nistrateur: J. J. Vermeulen. Advertentie Advertentie r, Schiphol, 20 mei 9e acht winnaars van de maand april In de grote Lexington prijsvraag vertrokken per speciaal Lexington-vliegtuig naar Kopenhagen.U ziet ze hier voor het vliegtuig,vóór het vertrek van Schiphol. De gelukkigen v.l.n.r.: Mevr.G.W.Hegeman,Maastricht J. Stom, Amsterdam G. Verheuvel, Krimpen a.d.Lek Mevr. C. C. de Boer. Zeist from America's Best Tobaccos F. de Vries, Rotterdam Mevr. Daviena, Delden P. H. Middelburg, Delft Mej. L. Stallaart, Amsterdam U doet toch ook mee? De acht winnaars van mei gaan twee dagen naar Londen! Vraag een afdruk van de pu blicatie met algemene voor waarden aan: Lexington - Postbus 305 Den Haag B. en W. van Haarlem verzoeken de ge meenteraad te besluiten om het aantal gemeentelijke scholen voor uitgebreid lager onderwijs met ingang van een nader door B. en W. te bepalen datum met één te vermeerderen door de oprichting van een driejarige school voor uitgebreid lager onderwijs met een vereenvoudigd leerplan. Het probleem, dat vele leerlingen van scholen voor uitgebreid lager onder wijs de eindstreep niet halen en het per centage zittenblyvers zelfs in de eerste klas al zeer hoog is, houdt landelijk velen bezig en heeft hier in Haarlem ertoe ge leid. dat met ingang van de cursus 1956 1957 aan dé A. H. Gerhardschool voor m.u.l.o. een proef is genomen met de vor ming van een „experimenteerklasse". In deze klasse werden na de kerstvakantie leerlingen van 't eerste leerjaar geplaatst, van wie met zekerheid kon worden aan genomen, dat zij niet tot het volgende zou den worden bevorderd. Doox- een langzamer wei-ktempo en een meer individuele aanpak werd getracht na te gaan welke van deze leexdingen, ondanks een slecht begin toch in staat mochten worden geacht 't landelijk „u.l.o-diploma" te behalen. De gedurende meer dan twee jaren opgedane ervaring' met deze expe- x-imenteerklasse heeft geleerd, dat ook in Haarlem behoefte bestaat aan meer diffe rentiatie bij 't uitgebreid lager onderwijs. Het is B. en W. gebleken, dat vele leer lingen niet de opleiding voor het officiële examens met succes zullen kunnen volgen doch wel in staat zullen zijn een minder vergaande studie met goed resultaat ie eindigen. B. en W. stellen daarom de raad voor te besluiten tot opx-ichting van een drie-jarige school voor uitgebreid lager ondei-wijs meteen vereenvoudigd leerplan. Deze school zal dan opleiden voor een schooldiploma. Over de huisvesting van de school, welke naar B. en W. verwachten in een van de bestaande schoolgebouwen zal kunnen geschieden, hopen B. en W. de raad binnenkort nader in te lichten. Een moeilijkheid bij de organisatie van de school is de toelating van leerlingen B. en W. hebben er bezwaar tegen zo lang de school nog in een experimenteel stadium verkeert de selectieprocedure x-eeds bij de hoogste klassen van het ge woon lager onderwijs te leggen. B. en W. wensen daarom vooi-shands aan de school slechts een tweede en derde leerjaar te verbinden. Gedurende een periode van Advertentie Koninginneweg 44 Haar!.. Tel 13fi09 (2 lijnen Dezer dagen vervoegden zich bij een accountantskantoor in Haarlem drie man nen, die voorgaven de centrale verwar- ming te komen nakijken. Van het perso neel was alleen een meisje aanwezig, dat de mannen in de kelder liet werken. Na enige tijd keerden de dx-ie mannen terug en px-esenteex-den een rekening van 115. Het meisje, dat niet bevoegd was geld af te geven, verwees de werklieden naar de echtgenote van één der firmanten in Bloe- mendaal, die het gevx-aagde bedi-ag over handigde. Reeds eerder hebben de drie mannen on gevraagd wex-kzaamheden aan verwai- mingsinstallaties verricht, waartoe zij zich enige weken geleden bij een familie aan de Dreef aanmeldden. Daar overhan digden zij na afloop van het werk een re- kening van f 122. De politie vestigt er de aandacht op, dat men er goed aan doet mensen, die ongevraagd wex-kzaamheden komen verrichten, toegang te weigeren. ten hoogste drie jaren willen B. en W. de aanwijzing van leexdingen voor deze nieuwe school doen geschieden uit de eer ste klassen van de bestaande vierjarige scholen voor uitgebreid lager ondex-wijs, welke dus mede dienst zullen doen als eei'ste klassen van de driejarige school. Hoewel B. en W. ervan overtuigd zijn, dat het voorstel niet de volledige oplossing zal betekenen van het vraagstuk van de zittenblijvex-s bij het utigebreid lager on derwijs, menen B. en W. dat met de op richting van een school voor uitgebreid lager onderwijs met een vereenvoudigd leex-plan een belangrijke stap in de goede x-ichting wox-dt gedaan. B. en W. stellen de raad voor om aan het bestuur vax de instelling van weldadig heid „Het Sint Luciagesticht" ten dienste van de school in de Tugelastraat 5 een be drag van 3975.beschikbaar te stellen voor het aanschaffen van gox-dijnen, het aanbrengen van een akoestisch plafond en het inx-ichten van de spreekkamer van het schoolhoofd. Verder vi-aagt het bestuur van de r.-k. schoolvereniging te Haarlem een bedrag var. 2100,voor het vergroten van de speelplaats van de school in de Cruquius- straat 2 en voor het uitbi-eiden van de rij - wielstalling bij deze school. Voorts is er 456,nodig voor het verbeteren van de lichtinstallatie van de bijzondere kleuter school aan de Vi-ouwehekstx-aat 8 te Haax-- lem. Vervolgens verzoeken B. en W. de raad om te verklaren, dat de uitbreiding van het leerplan van de pi-otestants-christelijke nijverheidsschool te Haarlem met een op leiding „bejaardenhelpstex-" noodzakelijk is. Benoemingen B. en W. hebben de voordracht tot be noeming van een directeur aan de ge meentelijke lagere technische avondschool opgemaakt, waaruit blijkt, dat de heer G. A. Zuidema te Bloemendaal op de eerste plaats voorkomt en de heer P. C. Boevé te Amstelveen op de tweede. B. en W. stellen de i-aad verder voor om te benoemen aan 't Lourens Costerlyceum tot tijdelijk leraar in de Nederlandse taal: de heer L. J. M. de Wit te Haarlem; tot tijdelijk leraar in de Nedei'landse taal en geschiedenis: de heer R. Bloem te Haar lem: tot tijdelijk leraar in de Engelse taal: de heer G. J. van Baak te Utrecht en tot leraar in de scheikunde: de heer H. G. S. Snijder te Haarlem. Verder zal, indien de x-aad akkoord gaat, de heer M. Smit te Rotterdam benoemd worden tot leraar in de aardrijkskunde en geschiedenis aan het Lorentzlyceum. Aan de h.b.s. voor meisjes zal benoemd worden tot tijdelijke lerares: mejuffrouw M. C. Diepenhorst te Haarlem, tot tijdelijke leraar in de geschiedenis: de heer L. Last te Amsterdam en tot tijdelijke leraar in de muziek: de heer A. Broersen te Haarlem. B. en W. vragen de raad voorts om tot 'ex-aren in vaste dienst aan de lagere tech nische avondschool te benoemen de hei-en J. W. Hoffmann en S. Boosman en tot tij delijke leraren: de heer H. J. Brüggemann, J. Elshoff, H. Fortgens, J. P. Griffioen, H. Groenewegen, K. Hes. H. J. Hoogerwerf, C. J. van der Putten, J. A. Vlasveld en G. A. Zuiderduin. De voordracht ter benoeming van een onderwijzeres aan de school „Buitenrust" luidt als volgt: 1. mevrouw J. C. M. Rei- berHilbrand te Haarlem en 2. mejuf frouw N. M. Hijlaai'd te Haax-lem. Vervol gens stellen B. en W. voor om de heer G. A. Hoogenbos te Haarlem te benoemen tot ondex-wijzer aan de centx-ale school II. Ook in het kleuterondei-wijs hebben enkele wijzingen plaats, want B. en W. stellen de raad voor om mejuffrouw C. A. Rutgers als hoofdleidster over te plaatsen van de kleuterschool ,.De Kleuterwereld" naar de kleutex-school „Hummeltjes Honk" en mejuffrouw C. J. van der Weij als hoofdleidster van de J. M. Telders kleuter school naar „De Kleuterwereld". Tenslotte stellen B. en W. voor om mejuffrouw M. M. Vex-hagen te Haax-lem te benoemen tot hoofdleidster van de J. M. Telders kleu tex-school. Op de agenda van de raadsvergadering komt voorts het verzoek van de heer H. P. G. de Wringer voor om ontslag als leraar van het Lorentzlyceum.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9