Uitspraken van de raad brachten verwarring in Den Haag Nog geen vermaakcentra in de tuinstedenniemand durft Minister behoeft uitgebrachte adviezen niet op te volgen Amsterdamse Beurs haarlems dagblad oprechte haarlemsche courant 11 AMSTERDAMS ALLERLEI Comité voor oprichting van natuurwacht in Bloemendaal benoemd M. Clement koninklijk onderscheiden De bedrijfscompetitie De Gaulle kiest Afrikaanse minister-raadgevers Oudm i n is ter S uur hof f „Belastingen verlagen is roofbouw op toekomst" Het vakonderzvijs voor de detailhandel Oecumenische Kunstmaand in november te Nijmegen UIT STAD EN STREEK Veteraan Van Dijk won in Vreeswijk Plan voor speeltuin in „de Engel" Afscheid van Engelse sportvrienden Hardnekkige brand in vuillaadstation nv. Slavenburg's Bank Handelscredieten De beurs van gisteren DINSDAG 26 MEI 1959 De tuinsteden, die sinds de oorlog aan de westkant van de hoofdstad zijn verre zen, vormen tezamen een stad ter grootte van Arnhem of Enschede. Maar het is een stad zonder schouwburgen en biosco pen. Op de uitbreidingsplannen staan zij aangegeven, welzeker, en tijdens de bus- tochtjes met „sightsee-ers" wijst de gids de met. onkruid overwoekerde plaatsen aan, waar eens de vermaakcentra zullen komen. Voorlopig blijven deze terreinen nog speelplaatsen voor de jeugd. Voor de schouwburgen is geen geld en voor de bioscopen geen animo. De man, die als eerste concessie heeft verkregen om in Slotermeer-een bioscoop te bouwen, treu zelt. al jaren met zijn plannen. Hij durft het niet aan, zeggen de Amsterdamse bioscoophouders, die zelf overigens ook niets verwachten van de exploitatie van een bios in de nieuwe wijken. „Wat doe je met een bioscoop in een wijk, waar huis- aan-huis televisie is"?, zei er een. Wie een film wil zien, gaat naar de grote theaters in de binnenstad en niet naar een buurt- bioscoop. Dat is ook de reden, waarom in Amsterdam nu al enige jaren achter een de buurttheaters Desmet, Apollo, en Edison te koop zijn. maar niet verkocht worden. Uit de statistieken blijkt overi gens ook duidelijk, dat het bioscoopbe zoek in Amsterdam sinds de geboorte van de televisie is gedaald. Maar dat de tele visie-dichtheid in het nieuwe Westen zo groot is, is mede een gevolg van het feit, dat er geen ander amusement te vinden is. Als men zijn kinderen in Amerika wil bezoeken kan men passage boeken op een schip of in een vliegtuig. Men kan er ook wat meer moeite voor doen, zoals de oud kapitein Bob Brandwijk, die in twee jaar tijds een stalen zeiljacht heeft gebouwd, dat deze 60-jarige straks in Westelijke richting zal moeten dragen. Het schip, de .,Vera" is al zover gevorderd, dat het al leen nog maar ingericht en opgetuigd moet worden. Over twee maanden hoopt kapitein Brandwijk Amsterdam te verla ten. Dan zal er een man vertrekken, die ongetwijfeld grote verdiensten als scheepsbouwer heeft. Want zijn „Vera" is een juweeltje geworden, dat op een klein werfje in de Amsterdamse Spaarnebuurt is geboren, maar dat door ervaren scheepsbouwers om zijn schoonheid en zeewaardigheid is geroemd. Een simpel, laag hekje langs de grach ten kan voorkomen, dat er jaarlijks voor vele tienduizenden guldens schade wordt Maandagavond werd in „Bloemenheuvel" in Bloemendaal 'n contactavond gehouden, die door tal van hoofden van scholen uit Bloemendaal en hoofden van dienst werd bijgewoond, teneinde de mogelijkheid te overwegen in Bloemendaal tot oprichting van een plaatselijke jeugdnatuurwaeht te komen. De heer C. H. Voorhoeve, directeur van het Uitvoerend comité van de stich ting „Natuur en Jeugd" uit Voorburg, heeft op deze bijeenkomst een causerie gehou den over doel en werkwijze van de Jeugd natuurwaeht. In zijn inleidend woord wees de burge meester, dr. D. H. Peereboom Voller er op, dat deze streek gelukkig nog veel na tuurschoon bezit. De jeugdbaldadigheid stijgt in- Bloemendaal echter ook, zodat het noodzakelijk is gebleken hiertegenover vele acties te stellen. Het doel nu van de natuurwacht is de opgroeiende mens na der bij de. natuur te brengen. De heer Voorhoeve zette daarna doel en streven van de stichting „Natuur en Jeugd" uiteen. Begin 1947 werd het plan opgevat de schoolgaande jeugd meer met de natuur in contact te brengen. Men deed dit ondermeer door het houden van in- structiefilmvoordrachten in de scholen en door de jeugd op te wekken al het mooie in eigen omgeving en ver daarbuiten te sparen en te bewaren. En daaruit is toen de „Jeugdnatuurwaeht" voortgekomen, die echter geenszins een politieel karak ter draagt, aldus spreker. Deze Jeugdna tuurwachters hebben echter leiding no dig en dit zou door middel van een comi té tot stand kunnen komen. Het is de taak van dit comité de jeugdnatuurwachters, die officieel door de burgemeester worden geïnstalleerd, met de natuur in aanraking te brengen door excursies, prijsvragen, het kweken van planten, een werkzaam aandeel hebben in 't verzorgen der plant soenen enzovoort. Er zijn nu 70 afdelin gen in ons land van de jeugdnatuurwaeht, waarvan de meeste zeer actief zijn. Hier na kregen de aanwezigen gelegenheid de heer Voorhoeve vragen te stellen, waar van ruimschoots gebruik werd gemaakt. De inspecteur van politie, de heer J. L. de Rave en de directeur van de „Kenne- merduinen", de heer ir. E. C. M. Roder- kerk waren van mening, dat de jeugdbal dadigheid in Bloemendaal nogal meeviel. Niettemin voelden zij ook veel voor oprich ting van een plaatselijke jeugdnatuur- wacht. Ook diverse schoolhoofden, de hoofdopzichter van de plantsoendienst, de heer P. van der Maas en de heer A. Ja ger, tuinbaas van „Lindenheuvel" brach ten hun mening en hun opmerkingen naar voren. Ten slotte wilde de voorzitster, mejuf frouw Nolte, die later op de avond de bur gemeester verving, graag spijkers met koppen slaan op deze avond en zij ging tot benoeming van een voorlopig comité over. Dit voorlopige comité is thans als volgt samengesteld: G. d'Olivat, hoofd van de chr. ulo voor het noordelijk deel der ge meente, de heer R. D. Lagendaal, hoofd van de Julianaschool voor Overveen, de heer R. Reinalda, hoofd schoolvereniging Aerdenhout-Bentveld voor Aerdenhout, de heer P. J. Gerbrands, hoofd van de r.k. St. Jozefschool uit Vogelenzang, ir. E. C. M. Roderkerk, directeur van de Stichting „Kennemerduinen," inspecteur J. L de Rave namens de politie, mevrouw M. Fah- renfort-Meuffels namens de Dierenbe scherming, de heer A. Jager namens de Floraliavereniging en de dames E. Banier en J. E. Andreas, respectievelijk de plant soendienst en de pers vertegenwoordigen de. De heer J. F. Cassee zal namens het gemeentebestuur in het voorlopig Comité zitting nemen. Nadat de leden hun voor lopige benoeming allen hadden aanvaard dankte mejuffrouw Nolte de heer Voor hoeve voor zijn uiteeiysfttdiig ett sloot zij de vergadering. aangericht, doordat auto's te water glij den. Die hekjes komen er al gaat het in een tempo, dat menige automobilist doet. wanhopen. Maar terwijl men dacht, dat iedereen nu wel erg zou zijn ingenomen met deze beveiliging, zijn er toch protes ten gekomen: de woonschepenbewoners, die bij honderden een ligplaats hebben in de grachten, zijn ontstemd over de hek jes, die de toegang tot hun schip in de weg staan. Zij zijn nu gedwongen nieuwe loopplanken en trapjes te laten maken, wat hen op kosten jaagt. Op het stadhuis is men er zo langzamerhand wel aan ge wend, dat iedere maatregel, hoe goed ook bedoeld, protestbrieven uitlokt. De racesport met kleine motorbootjes geeft in de hoofdstad een verbazingwek kend snelle groei te zien. Verbazingwek kend, want zo'n racebootje is even duur als een kleine auto. Het onaangename van die bootjes is, dat zij een enorm hoge golf slag veroorzaken en dat heeft het. stadsbe stuur er destijds al toe doen besluiten een maximumsnelheid van 7,5 km. per uur in grachten en kanalen voor te schrijven. En nu omliggende gemeenten soortgelijke maatregelen hebben getroffen, is het de racers vrijwel onmogelijk gemaakt hun dure sport uit te oefenen. Overtreden van de snelheidsbepaling was de enige uitweg. De processen-verbaal nam men op de koop toe. Nu echter de politie tot inbeslagne ming van de bootjes van overtreders is overgegaan, tracht men door onderhande len tot een oplossing te komen. De golf slag is bij 20 kilometer per uur minder dan bij 7,5 kilometer per uur, menen de racers. Maar het gemeentebestuur aarzelt toch deze sport aan te moedigen. Mis schien, dat het mogelijk is de Sloterplas voor deze bootjes aan te wijzen, nu is ge bleken, dat de zeilers dit meer mijden van wege de diepte, die op sommige plaatsen 30 tot 40 meter bedraagt. De heer M. Clement, conducteur bij de N.Z.H.V.M., is vanmorgen ter gelegenheid van het feit dat hij veertig jaar geleden bij de vervoermaatschappij in dienst trad onderscheiden met de bronzen medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nas- sau. De burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, reikte de jubilaris de onderscheiding uit tijdens de huldiging op het hoofdkantoor. Namens de maatschappij sprak de heer Th. Hetem, chef van de vervoersdienst, waarderende woorden, die hij vergezeld liet gaan van een geschenk in enveloppe. De directeur van de N.Z.H.V.M., de heer .1. Jurrissen, voerde het woord namens de Maatschappij voor Nijverheid en Handel en overhandigde de heer Clement het ver erend getuigschrift met de bijbehorende gouden draagmedaille. Vervolgens recipieerde de jubilaris thuis waar hij werd gekomplimenteerd onder andere namens het jubileumfonds. De uitslagen van de afgelopen week in de voetbalcompetitie voor bedrijven waren als volgt: Afd. A: VVW-GIH 2—1, Nebima 1— Figee 1 4—3, VVV 1—SVOW 1 4—1. Afd. B: HSM—VVV 2 5—7, O VN— OCS 1 3—1. VES—Tramvogels 2—5. Afd. C: SVOW 2—Nebima 2 3—2, Heere mans v. L.Hilco 52, Figee 2Vriebo 3—1. Afd. D: H S—Planeta 0—4. Het programma voor deze week is als volgt: woensdag 27 mei, C: SVOW 2Fi gee 2, Slaperdijk; donderdag 28 mei, A: Figee 1WW, Slaperdijk; vrijdag 29 mei, A: GIH—SVOW 1, Slaperdijk; D: J. G. NelisPlaneta, Spaarndam; zaterdag 30 mei, O: NautamixDijkstra, 2 uur, Slaper- ddijk; D: OCS 2—H S, 4.30 uur, Slaper dijk. (Van onze correspondent in Parijs) Generaal Charles De Gaulle heeft, als president der Franse republiek, een nieu we figuur geschapen onder de naam van minister-raadgever. Het is de bedoeling tot die post in het bijzonder eminente per- Félix Houphouet-Boigny sonen te beroepen, uit de Afrikaanse lan den van de Franse gemeenschap. Als eer ste kandidaat wordt Houphouet-Boigny ge noemd, die onlangs als Frans staatsminis ter moest aftreden, aangezien hij in zijn eigen land, de Ivoorkust, tot premier was uitgeroepen. Dank zij de titel van minis ter-raadgever kan Frankrijk nu toch een beroep op zijn kennis, gave, invloed en re laties blijven doen, zonder dat Houphouet- Boigny zijn nationale verplichtingen zal behoeven te verzaken. Ook andere belang rijke zwarte staatslieden als Keita, en Senghor, van wier medewerking Frank rijk eveneens nog veel nut mag verwach ten, zullen, dank zij de nieuwe waardig heid, hun diensten en talenten zo op ver schillende vlakken gelijktijdig kunnen blij ven aanwenden. De Afrikaanse minister raadgevers kunnen, indien De Gaulle dat wenselijk acht, ook zittingen van de Fran se ministerraad bijwonen, wanneer daar zaken van de gemeenschap besproken worden. Het ambt van minister-raadgever zal in beginsel voorlopig slechts voor een jaar worden bekleed, met de mogelijkheid van verlenging door het staatshoofd. Zij wor den door de president der republiek en der Franse gemeenschap, in casu De Gaulle, benoemd, die hun eveneens plaat sen kan inruimen in Franse delegaties Maandag heeft de Noordoostpolder de beschikking gekregen over een rij dende hoefsmederijVoorheen hebben de boeren geklaagd, over' de grote afstanden, die zij moesten afleggen om hnn paarden te laten beslaan. Twee smidsknechten uit Nagele had den oor voor de moeilijkheden en construeerden binnen drie dagen een rijdende hoefstal. Om aan de beno digde vergunningen te komen, had den zij aanmerkelijk langer werk. Maandagmiddag werd het eerste paard in de rijdende hoefstal beslagen. De twee smeden vertelden, dat hun agenda voor de eerstvolgende weken reeds volgeboekt was. Vrouivenbond van P.v.d.A. hield „buitendag" in Haarlem „Wanneer in Nederland de overheids bemoeiing op velerlei gebied zou worden ingetoomd en belastingverlagingen zouden worden doorgevoerd zou dit niet anders dan roofbouw op de toekomst betekenen. Met de Partij van de Arbeid in de oppo sitie komt het er meer dan ooit voor elke man en vrouw in de partij op aan zich te verdiepen in de vragen waar het in de komende politieke strijd om gaat. Ik voor spel dat straks in het bijzonder op het stuk van de belastingen harde noten ge kraakt zullen worden". Dit zei oud-minis ter Suurhoff op de „buitendag" van de Vrouwenbond van de P.v.d.A. die vandaag in restaurant „Dreefzieht" in Haarlem door de gewestelijke Vrouwencommissie Noordholland-Zuid is gehouden. De belangstelling voor deze samenkomst was zeer groot. De voorzitster van de ge westelijke vrouwencommissie, mevrouw J. Vermeer-Van Doesburg, kon enige hon derden dames welkom heten. Onder hen bevond zich mevrouw Prinsen, de echtge note van de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland. Ook de voor zitter van de P.v.d.A., de heer E. Vermeer, gaf van zijn belangstelling blijk. De heer Suurhoff onderstreepte nog eens in zijn toespraak de zijns inziens werke lijke redenen waarom er thans een kabinet zonder socialisten is geformeerd. Hij vroeg ook de aandacht voor de groeiende kracht van de conservatieve elementen in de kerkelijke partijen. Spreker vroeg zich af of er iemand zou zijn die kon geloven dat met de V.V.D. als regeringspartner er iets terecht zal komen van een christelijk- sociale politiek. Nu de P.v.d.A. oppositie partij is zal er meer dan ooit een gesloten socialistisch front gevormd moeten wor den tegen partijen die het roer van de vooruitstrevendheid om willen gooien, al dus de heer Suurhoff. De bijeenkomst werd opgeluisterd met zang door mevrouw M. C. Diederik en van mevrouw Cobi Schreier. De heer Dick Ver kijk vertelde over zijn verblijf in Rusland en liet daarbij kleurendia's zien. Jaarvergadering. Op 3 juni, des mid dags om twee uur, zal in het sterhuis aan de Nieuwe Gracht 100 in Haarlem de jaar vergadering van de Union afdeling Haar lem gehouden worden. Mejuffrouw da. W. H. Buijs te Bentveld zal daarbij spreken over „Het veranderde gezin". Zoals wij gisteren berichtten heeft het college van B. en W. van Haarlem zich op verzoek van Gedeputeerde Staten tol de raad gewend met het verzoek ?ich in zijn vergadering van woensdag opnieuw uit te spreken over de wenselijkheid van een rooms-katholieke detailhandelvak school. De raad heeft zich reeds op 23 april 1958 uitgesproken voor de stichting van een algemene- of compromisschool voor de detailvakhandel, nadat op 17 juli 1957 een motie-Voogd was aangenomen, vol gens welke B. en W. werd uitgenodigd op korte termijn besprekingen te openen, ten einde te komen tot een detailhandelvak school op algemene basis, waarin alle le vensbeschouwelijke richtingen zouden zijn vertegenwoordigd. Op diezelfde datum nam de raad een amendement-Voogd aan waarin de aanvrage en de te verlenen noodzakelijkheidsverklaring werden los gemaakt van de (rooms-katholieke) aan vragers door uit het aanvankelijke ont werp de woorden „zoals door adressant bedoeld" te schrappen. Hierdoor kwam de noodzakelijkheidsverklaring voor een de tailhandelvakschool als het ware in de lucht te hangen, omdat zij niet aan een bepaalde aanvrage gebonden was. De rooms-katholieke stichting, die de aanvra ge bij het ministerie had ingediend, was, mede na ontvangst van een brief van B. en W., waarin het raadsbesluit werd mee gedeeld, van mening, dat de verleende noodzakelijkheidsverklaring op haar aan vrage betrekking had. Inmiddels had zich echter ook een comité gevormd, dat stich ting van een algemene school beoogde. De noodzakelijkheidsverklaring van de raad was bedoeld al was dit niet duide lijk vermeld voor de oprichting van een algemene- of compromisschool. Vandaar, dat op het ministerie twee aanvragen uit Haarlem ter behandeling liggen. Onze Haagse redacteur tekent hierbij nog aan: Het is aannemelijk, dat het ministerie inmiddels advies heeft gevraagd aan Ge deputeerde Stalen, hetgeen heeft geleid tot het in ons blad van gisteren gemelde verzoek van Gedeputeerden aan de Haarlemse raad om zich nogmaals voor de derde keer! over deze kwes tie uit te spreken. Men heeft ons evenwel uiteengezet, dat deze uitspraak van de gemeenteraad geheel vrijblijvend is. Ge deputeerde Staten kunnen namelijk in hun advies het provinciaal belang laten prevaleren boven het gemeentelijk. De minister kan op zijn beurt al evenzeer af wijken van het advies van Gedeputeerde Staten. Datzelfde geldt voor het aan hem uit te brengen advies door de afdeling vakonderwijs van de Onderwijsraad. Deze commissie heeft zich reeds een jaar geleden met de kwestie beziggehouden. Tot een advies in engere zin heeft dit niet geleid, maar wel heeft men de mi nister aanbevolen de behoefte aan het vakonderwijs voor de detailhandel in de ze omgeving kwantitatief dat wil dus zeggen in relatie tot het te verwachten aantal leerlingen en de werkgelegenheid in de betrokken sector en kwalitatief, dus mede naar levensbeschouwing, te on derzoeken, een en ander in regionaal ver band. Op dit moment heeft de Onderwijsraad nog geen uitspraak gedaan, hoewel hij zich in de komende weken intensief bezighoudt met allerhande subsidieaanvragen. Het ligt voor de hand, dat de commissie vak onderwijs zich ook dan op het standpunt zal stellen bezwaarlijk te kunnen oorde len over een zaak, indien daarover weinig cijfermateriaal en andere concrete gege vens ter tafel zijn gebracht. Eveneens is het mogelijk, dat de minis ter de subsidie aan beide of aan geen van beide aanvragers toekent. Voor de eerste veronderstelling zou de omstandigheid kunnen pleiten, dat beide aanvragers wel licht verschillende schoolvormen voor staan. De compromisschool is voorname lijk bedoeld om vakonderwijs aan win kelpersoneel te geven, terwijl de rooms- katholieke aanvragers een school voor de geest staat, waar zelfstandige of in de toekomst zelfstandige middenstanders theoretisch en praktisch gevormd worden. Van de zijde van deze aanvragers deel de men ons mee, dat men van plan is in beroep bij de Kroon te gaan, indien de raad woensdag de noodzakelijkheidsver klaring voor de rooms-katholieke school afwijst. In november zal in Nijmegen een oecu menische kunstmaand gehouden worden waarin onder de naam „Voorhof" manifes taties op het gebied van kerkelijke kunst, kerkenbouw, liturgie en kerklied en ker kelijk spel zullen gehouden worden in sa menwerking tussen de R.-K. Kerk en de Protestantse Kerk te Nijmegen. Nieuws in het kort Kode Kruis Wandeltocht. Op woens dag 3 juni organiseert de Noordhollandse Wandelsport Bond een Rode Kruis Wan deltocht ten bate van de bloedtransfusie dienst van het Nederlandse Rode Kruis. De NHWB en het Rode Kruis werken hierin samen. De start vindt des avonds plaats tussen zes uur en half acht bij het gebouw van het Nederlandse Rode Kruis, Paviljoens laan 3 in Haarlem (naast de Prov. Griffie). Het parcours is 10 km. De Haarlemse wielerveteraan Ben van Dijk heeft in Vreeswijk zijn derde seizoenoverwinning behaald. Hij zege vierde in een koers voor B-veteranen van 45 jaar en ouder. Samen met de jongere A-veteranen Van der Neut, Van Gennip, Tergouw en Van Dongen, die gelijk van start waren gegaan en dezelfde afstand (66 km) moesten fietsen, was Van Dijk als enige B-rijder in het offensief gegaan. En dat leverde hem een overwinning met ruime voorsprong op. Bijna twee minu ten na Van Dijk kwam Vrins (Breda) als tweede over de eindstreep. Van de jongere renners van „De Kam pioen" leverde de nieuweling Ko van Tin telen uit Vijfhuizen in de Ronde van Doe- tinchem een verrassende prestatie. Na met nog vier renners een ronde voor sprong veroverd te hebben, sloeg hij met Wijnands uit Amersfoort nogmaals op de vlucht. Deze klopte Van Tintelen in de sprint, zodat hij met de overigens eer volle tweede plaats genoegen moest ne men. De Heemsteedse onafhankelijke Piet Steenvoorden werd tweede in Zundert, de jonge Haarlemse amateur Eddy Riethoff negende in Budel en de Santpoorter Coen Visser tiende in Zwijndrecht. Na de vele ereplaatsen van het afgelo pen weekeind, ziet het prestatieklasse ment der amateurs er als volgt uit: 1. Vis ser (Santpoort) met 67 pnt.; 2. Straver (Haarlem) met 40 pnt.; 3. Buis (Vijfhui zen) met 39 pnt.; 4. Mathot met 8 pnt.; 5. en 6. Vaars en Riethoff (allen Haar lem) met 2 pnt. Onder leiding van de heer Jac. van Dijk kwamen de bewoners van de buurtschap „De Engel" maandagavond in het ver enigingsgebouw bijeen om een speeltuin vereniging op te richten, deze een naam te geven en een bestuur te kiezen. De heer Van Dijk vertelde, dat de gemeente in principe bereid is subsidie te verlenen als men met verantwoorde plannen komt waarbij het particulier initiatief primair is. Een commissie van vier heeft de plan nen voorbereid. De heer L. Apon legde uit, hoe de commissie zich de inrichting van de speeltuin voorstelt. Hij dankte de woningbouwvereniging ..Gezinsbelang" voor het ter beschikking stellen van een terrein, dat als bouwterrein was bestemd. Dit terrein ligt aan de Catharijnelaan. Men is van plan dit te omrasteren en daar binnen een zandbak en een rol- schaatsbaan aan te leggen, alsmede schommels, een glijbaan, een klimpaal, een aftandse auto, een zweefmolen, een klimrek en banken voor de moeders te plaatsen. Tevens kan een gebouwtje wor den opgericht. Een gedeelte van het ter rein blijft speelweide, waar kinderen bo ven de veertien jaar volley-, basket- en korfbal kunnen spelen onder deskundige leiding. Voor voetbal is dit terrein te klein. In de contributie van vijftien cent per week is verdisconteerd een verzekering tegen ongevallen. De vereniging heeft al 150 leden en Veertiën dottateurs. De kos ten van een eenvoudige aanleg werden be groot op ruim 9000. Nadat de voorbereidingscommissie was afgetreden werd een bestuur gekozen met als voorzitter de heer Van der Ploeg en als leden mevrouw Haccou-Schepdaal, on derwijzeres en de heren L. Apon, Molken- boer en Slobbe. Voor verscheidene op- bouwwerkzaamheden gaven zich tijdens de vergadering veertien leden op. Het be stuur zal een reglement samenstellen. Voorgesteld werd in het reglement een be paling op te nemen dat ieder lid verplicht wordt eens in de maand in de speeltuin te werken. Hoewel „de Engel" overwe gend rooms katholiek is, zal deze speel tuin een algemeen karakter dragen. Na dat het voorstel om de speeltuin „Eens gezind" te noemen niet was aanvaard, kreeg de tuin de naam „Kindervreugd" Hoofddorp Nadat een delegatie van Engelse sport lieden uit Caterham vijf dagen in Haar lemmermeer heeft verbleven, hebben de ze sportlieden maandagavond in het raadhuis in Hoofddorp afscheid genomen. De burgemeester van Caterham, mrs. Sams, toonde zich hier zeer erkentelijk voor de gastvrijheid, die de gasten in ons land hadden ontvangen. Het bezoek acht te zij uitstekend geslaagd. Uit dankbaar heid overhandigde zij burgemeester mr G. C. van der Willigen een schrijfset. Burgemeester Van der Willigen dankte het organiserende comité voor de goede voorbereiding van het bezoek. Ook dank te hij de gastvrouwen en -heren. De bur gemeester zei dat de gastvrijheid die de Engelsen hier hebben ondervonden, vo rig jaar in Caterham is geleerd. Hij zei ten slotte te hopen dat deze uitwisseling steeds voort mag gaan, waarna hij mrs. Sams een boekwerk aanbood. Namens de Engelse gasten bracht mr. Jessups dank aan het gemeentebestuur en 't ontvangende comité. U hebt ons prach tige dagen geboden. Wij zullen proberen u volgend jaar weer even goed te ontvan gen, aldus mr. Jessups. Verder zei hij ge dacht te hebben dat ons land grotendeels uit dijken en kanalen bestaat. Hij is ech ter tot andere gedachten gekomen. Zeer aantrekkelijk vond hij het afwisselende landschap. Het verkeer heeft echter op mr. Jessups een wat verwarde indruk ge maakt. Tenslotte memoreerde hij dat de Engelsen de voetbalwedstrijden hadden verloren, maar de tenniswedstrijden had den gewonnen. Dokter H. D. Nanninga zei te hopen dat de gasten hier mooie dagen hebben gehad. Mevrouw Fanny Blankers-Koen reikte ver volgens de prijzen uit. Na de pauze wer den vertoond „Spiegel van Holland" en een journaalfilm over het koninklijk be zoek aan Engeland. Vanmorgen hebben de Engelse gasten een bezoek gebracht aan de bloemenvei ling in Aalsmeer. Vanavond vertrekken zij voor de terugreis naar Caterham. Eervol ontslag. Bij koninklijk besluit is met ingang van 1 juni 1959 aan ir. F. W. Malsch, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als directeur van het Staatsbos beheer te Utrecht, met dankbetuiging voor de belangrijke door hem bewezen diensten. Vanmorgen om half negen is brand uit gebroken in een spoorwegwagon op het gemeentelijke vuillaadstation in Zand- voort. De brandweer reed de wagen met brandend vuil naar buiten, waarna de nablussing nog anderhalf uur duurde. Hierbij ontwikkelde zich veel rook. De brand is waarschijnlijk ontstaan door broei in het vuil. Advertentie Nieuwe Gracht 98 - Schoterweg3 Tel. 12580 - 16942 - Haarlem - Tel. 15370 De stemming van de internationale waar den was in het algemeen aan de vaste kant. De handel was tamelijk levendig. Hiertoe droegen de laatste slotkoersen uit Wallstreet bij. Het buitenland toonde eni ge belangstelling voor de Philipsaandelen die op ongeveer 640 een paar punten bo ven het slotniveau van vrijdag uitkwamen. De arbitrage was in de Philipshoek vrij actief en aan de koopzijde. Stockdividen den waren goed prijshoudend. Naast Phi lips genoot AKU een flinke belangstelling bij oplopende koersen. Op 316% bedroeg de koerswinst ongeveer 3 punten ten op zichte van vrijdag. De gunstige perspec tieven voor het concern, blijkens medede lingen uit de onlangs gehouden jaarverga dering, beginnen op de koers van de aande len van het rayonconcern vruchten af te werpen. Unilever bleef wat achter en was eerder een tikje lager. Kon. Olie hield zich goed en veranderde niet veel. De aande len noteerden boven pariteit New York. De KLM-papieren werden vrijwel onver anderd geadviseerd. In de scheepvaartafdeling viel niet veel te beleven. De stemming was hier onge animeerd en koersveranderingen van eni ge betekenis kwamen niet voor. Van de cultures lagen H.V.A. en Deli vrij vast in de markt. Op de staatsfondsenmarkt trad een herstel in voor de nieuwste 4pet staatslening die werd verhandeld op 98 tot 98 Vs In de lokale sector werden aandelen Hei- neken wederom hoger op 445 a 450 (435 bieden) geadviseerd. Deze papieren ste gen binnen enkele dagen ongeveer 50 pun ten tengevolge van buitenlandse aankopen. In dit verband worden, door de beurs, aan delen Cobra, die circa 276 noteren, ge noemd. Cobra is houdstermaatschappij van de buitenlandse belangen van Heine- ken en is hoegenaamd nog niet met de koersstijging meegegaan. Beide maat schappijen geven 12 pet. dividend. Aande len Verenigde Machines (Stork Werk spoor) werden enige punten hoger gead viseerd op de grote opdracht uit Iran voor de bouw en levering ter plaatse van een complete suikerfabriek waar tientallen miljoenen guldens mee gemoeid zijn. Pro longatie 3 percent (ANP). NEW YORK Nadat tamelijk goede koerswinsten wa ren genoteerd onderging de Newyorkse effectenbeurs tegen sluitingstijd een in zinking, met als gevolg dat het marktbeeld een nogal verdeeld aanzien kreeg. Ver schillende leidende fondsen wisten de ver- koopgolf van het laatste tijdvak echter heelhuids door te komen en het merendeel van hun winsten te behouden. De spoor wegfondsen eindigden goed, op het hoog ste gemiddelde sinds augustus 1956. Gene ral Motors kwam tegen sluitingstijd onder verkoopdruk en boekte een verlies van ongeveer een punt. Vooral bij de farma ceutische fondsen werden in de hoofd groep goede winsten geboekt. Bristol Myers boekte op zijn hoogtepunt meer dan 4 dollar winst, ten gevolge van gunstige beoordelingen in Wallstreet. American Home Products had op zijn hoogtepunt meer dan 6 dollar winst, Vick zelfs 8, voor dat het winstneming ontmoette. American Telephone was vast. Chemische waarden boekten koerswinsten, die bij Du Pont en Union Carbide een dollar of meer beliepen. Bij de autowaarden was Chrysler het zwakke punt; de meeste oliewaarden lagen fractioneel lager. Bij de elektronische waarden kwam General Time op zijn hoog tepunt 3, en IBM zelfs 9 dollar hoger. Van de 1232 verhandelde fondsen sloten er 382 hoger en 643 lager. De aandelenomzet be droeg 3.260.000. Het industriegemiddelde kwam van 634,74 op 632,35; dat voor spoor wegen van 169,67 op 168,87 en dat voor openbare nutsbedrijven van 91,29 op 90,84. IUPI). Slotkoers Heden gisteren 13.45 UL 3-3;<°/0 Nederl. '47 93 92% 3 n/o Nedl. 1962/64 98 98% Woningbouw 6 111 111% Pr. A'dam '56 I.. 82%- Pr. A'dam '56 II. 95% Pr. A'dam '56 III 95% Pr. R'dam '52 I 92 H Pr. R'dam '52 II.. 90Ü Pr. R'dam '57.... lOO'/u A.K.U 317% 320 Calvé Delft 585% 585 Van Gelder Zonen 234% 233 K. N. Hoogovens. 499 500 314 320 N. Kabelfabriek. 42? gew.Philips Gloeil. 642% 655 Pref. Phil ipsGloeil. 265 Unilever 562% 565 Wilton Fyenoord. 209 309 Werf Gusto 159 159 Dordtsche Petrol. 727 713 Kon. Petroleum.. f 167 f 166. Billiton 259% 260 A'dam Rubber 87% 88% K.L.M f 131.5 132.— Holl. Amer. Lijn. 155 156% K.N.S.M 148% 149 N. Scheepv. Unie 135% 135% v. Nievelt Goudr. 126 126% Phs. v. Ommeren 247% 247% H.V.A 143% 144 Delimaatschappij f 159.9' 159.90 Amsterd. Bank 286% 286% Nat. Handelsbank 153 153 Ned. Handel Mij. 226 Rotterd. Bank 261% 261% Twentsche Bank. 240 Anaconda Copper 67% 66% Bethlehem Steel. 51% 51% U.S. Steel 95 94% General Motors.. 51% SO'/j Shell Union.... 87% 86% Tidewater 28% 28%

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 3