I^rouueI) PHILIPS De sport in de beeldende kunst Priesters in Haarlem en omgeving vieren zilveren jubileum Portret van mevrouw Van Hengel-Couperus door het gemeentebestuur aanvaard Concert van Symfonieorkest„Haerlem met werk van Handel, Haydn en Bruch Expositie van mobiles en stabiles van Calder FOTOKOPIEËN HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Op 29 mei aanbieding in Stadsschouwburg Twee jubilea bij Joh. Enschedé en Zonen Ontvangst en oud-Hollandse kermis in de Stadsdoelen Burgerlijke Stand van Haarlem Examens ZOEKT U 'N DRUKKER Buurtbelang Aerdenhout- Bentveld blijft bestaan Gymnastiekvereniging VOLO houdt bonds- wandeldagen Nieuwe weg bij Haringbuijs half iuli gereed A fbraak van aanbouw en bijgebouwen begonnen Burgemeester bracht Guus Hoekman Perzische onderscheiding IN MUSEUM FODOR Lichtdrukkerij de Rooij Willem de Zwijgerlaan in Haarlem wordt geasfalteerd Adjudant Vroon kwart eeuw bij Heemsteedse politie Verrassing in competitie bij VHS Woensdag begint schaak kampioenschap van Haarlem Haarlemmer Karman zesde in Den Bosch DINSDAG 26 MEI 1959 Ter gelegenheid van het zilveren jubi leum van mevrouw Marguerite van Hen gel-Couperus als presidente van de afde ling Nederland van het Maison Interna tionale des Intellectuels te Parijs is een comité gevormd tot aanbieding van een door de tekenares Mar the Antoine Gérar- din vervaardigd portret van mevrouw Van Hengel-Couperus. Het portret is door enige leden van de genoemde vereniging aan hel comité aangeboden, dat het op zijn beurt aan het gemeentebestuur van Haarlem heeft aangeboden. Het gemeente bestuur heeft het lainstwerk aanvaard en het zal op vrijdag 29 mei, 's middags om 4.15 uur, door de directeur van de Stads- schouwburg in ontvangst worden ge nomen. Het comité stelt zich voor aan deze overdracht het karakter te geven van een betuiging van hulde en dank voor hetgeen mevrouw Van Hengel-Couperus geduren de zovele jaren ter bevordering van kunst en cultuur heeft gedaan. De tekening stelt mevrouw Marguerite van Hengel-Couperus voor in één van haar Franse programma's: „Une heure a la cour de la reine Marie Antoinette -1770". De gekleurde krijttekening werd vervaardigd in opdracht van het dagblad „L'Eclaireur de Nice". De Franse tekenares Marthe Antoine Gérardin verwierf onder meer bekendheid door tekeningen naar Koningin Emma en Prins Hendrik. Me vrouw Van Hengel-Couperus introdu ceerde in de loop der jaren talrijke Ne derlandse geleerden en kunstenaars in Parijs. Bij talrijke culturele verenigingen trad zij op n&et hare religieuze, wereld lijke, historische en folkloristische pro gramma's uit vele landen en eeuwen. Zij werd, na reeds benoemd te zijn tot Offi cier de l'Académie Frangaise, Ridder in het Legioen van Eer. Mevrouw Van Hengel werd onlangs in Parijs een banket aangeboden onder presidium van oud minister La Pie. Op 2 juni hoopt de heer J. van Amstel werkzaam als fijnbankwerker-instru mentmaker op de afdeling werkplaatsen van Joh. Enschedé en Zonen Grafische In richting n.v. te Haarlem, de dag te her denken waarop hij 40 jaar geleden bij de ze vennootschap in dienst trad. Op 5 juni zal de heer H. van Norde, werk zaam als boekdrukker op de afdeling boek drukkerij A. van Joh. Enschedé en Zonen Grafische Inrichting n.v. te Haarlem, 25 jaar bij deze vennootschap in dienst zijn. Ter gelegenheid van het op 28 en 29 mei in Haarlem te houden congres van de ver eniging van Nederlandse gemeenten zal het college van B. en W. de deelnemers aan het congres officieel in de Stadsdoe len ontvangen op donderdag 28 mei des avonds om half tien. Aan deze ontvangst zal een oud-Hollandse kermis zijn verbon den. Bij slecht weer zal de ontvangst met de daaraan verbonden kermis plaats heb ben in het Krelagehuis. Advertentie Ik zie slechts één oplossing BEVALLEN van een zoon: 21 mei J. C. Metselaar-Van Hooff; 22 mei M. H. van Riessen-Lagerwey, F. T. M. Kleiss-Dop- heide, A. E. van der Hulst-Klinkenberg, P. J. Mahieu-Stouten; 23 mei L. van de Pol-Develing, A. Dernison-De Nieuwe, A. M. Laatsch-Hoekstra; 24 mei M. M. Teske- Corver, T. Bok-Witte, G. Schuurman- Nieuwenkamp; 25 mei E. G. Fens-Kuvener, H. M. Franse-Raadsheer. BEVALLEN van een dochter: 21 mei G. Huijzer-Versteeg (2 drs.), G. C. K. Vink- Van Geijlswijk, G. L. T. M. Goossens- Kampschöer; 22 mei H. C. M. Maartens- Christiaanse, H. J. Huijer-Van der Meer, M. Veenings-Damstra; 23 mei T. den Breejen-Butter, A. H. J. van der Ham- Blanket, M. N. van Eek-Van Everdingen, N. M. Sol-Van Duin, C. Bovendorp-Van Klaveren, C. van der Meer-Bruin; 24 mei J. P. Groenink-Brussee, A. A. Tempelman- Dijkhoff, C. de Waardt-Jobse, M. van Gennip-Wullems, G. Meenderink-Le Febre. OVERLEDEN: 20 mei A. de Vogel, 88 j., Gasthuisvest; 21 mei O. C. Stroosma, 55 j., Hazepaterslaan; 22 mei J. A. van Bergen- Van Reenen. 43 j., Gasthuisvest, G. Pluijm- Den Jong, 77 j., Gasthuisvest; 23 mei C. J. Suijk, 85 j., Óostei-houtlaan, J. W. A. Mis set, 77 j., kleverlaan, G. H. Vincent, 82 j., Zomervaart; 24 mei F. B. Wijnveld, 65 j., Bloemhofstraat, N. W. Honhoff, 76 j., Mar- nixstraat. ONDERTROUWD: 22 mei W. F. Hahn en S. van Hogezand: 25 mei W. Vis en J. E. Offenberg, E. J. Hoefgeest en E. M. M. T. Heems. GEHUWD: 23 mei J. Geyer en J. Ulde- rink, G. F. van der Kort en A. Orsel, P. B. van den Ban en L. A. Rietman, G. J. C. Kranenburg en T.-L. Hart; 25 mei W. A. Prins en C. M- van Zeist,. '•V« i W': Het door Marthe Antoine Gérardin vervaardigde portret van mevrouw Marguerite van Hengel-Couperus Amsterdam. Gem. Univ. Doctoraalexamen aard rijkskunde: mej. A. A. H. Beekhuis, Amsterdam. Kandidaatsexamen theologie: J. B. van Heerdc, Amsterdam. Kandidaatsexamen economie: H. W. v. d. Berg, Amsterdam; F. de Koyer, J. H. v. d. Heyden en E. A. Molenaars. Haarlem. Doctoraal examen Frans: mevr. M. van Willigen-Sinemus, 't-Gravenhage (met lof). Leiden. Kandidaatsexamen psychologie de he ren O. M. Hinze, Den Haag; J. J. Veldman, Pijn- acker; P. P. Davids, Den Haag. Doctoraalexamen Franse taal- en letterkunde: J. B. Jutte, Rotter dam. Doctoraalexamen klassieke taal- en letter kunde: mej. L. A. M. Beyer. Den Haag; J. den Boeft, Rotterdam (cum laudel. Doctoraalexamen Nederlands recht C. M. M. H. R. de Jonge, Lei den. Semi-artsexamenmevr. E. M. L. Margono- De Neef, Leiden; M. van Doorninck, Leiden. Artsexamen: Th. J. C. Bloem. Baarle Hertog; B. Buis, Hengelo (O.); H. A. L. Clascner. Leiden; J. C. Streng, Den Haag. Utrecht. Kandidaatsexamen rechtsgeleerdheid: jhr. J. G. Reuchlin, Rotterdam; M. P. M. Philips, Valkenburg; J. C. M. Baart de la Faille, Utrecht. Kandidaatsexamen Frans taal en letteren: R. P. van Geffen, Utrecht. Kandidaatsexamen klassie ke letteren: R. J. de Vries, Baarn. Notariaatexa- men eerste deel: C. V. M. Th. Roozen, Utrecht. Kandidaatsexamen geschiedenis: G. Bakker, Utrecht. Semi-artsexamen: C. J. M. de Groot, Tilburg; J. A. Hoekstra, Maarssen. Artsexamen, niej. W. Th. Jansen, Hilversum; M. Jongsma, Lei den; J. J. Simonis, Utrecht. Tandartsexamen: mej. E. Blazer, Hilversum: W. Went. Vlaardingen. Amsterdam. Vrije Univ. Kandidaatsexamen Engelse taal- en letterkunde: H. G. H. Hogeweg, Alphen aan de Rijn. Kandidaatsexamen wis- en natuurkunde (k): J. C. van Veen, Voorburg; mej, E A. Meuleman, Wolvega (cum laude); mej. A. Jansen, Rotterdam. Kandidaatsexamen economie: D. P. van der Voort, Leiden; A. P. E. Nieuwen- liuis, Lisse; J. Boter, Leiden. Advertentie voor uw HANDELSDRUKWERK? - Bel 12200 DRUKKERIJ E. ZWART, KOUDENHORN 44 Maandagavond had het bestuur van Buurtbelang Aerdenhout-Bentveld in de Vondelschool in Aerdenhout opnieuw een buitengewone ledenvergadering uitge schreven, waar als enig agendapunt de wijziging van artikel 2 der statuten aan de orde kwam. Dit, artikel luidt: „De ver eniging is aangegaan voor een tijdvak van 29 jaren, aanvangende 1 december 1930. Een jaar voor het verstrijken van genoemde termijn moet over het al of niet voortbestaan der vereniging door de algemene vergadering worden beslist". Op de vergadering van vrijdag 8 mei kon daarover echter niet worden beslist, om dat er toen slechts negen leden behalve het bestuur aanwezig waren. Maandag avond waren er nu veertien leden aanwe zig en door de vergadering werd besloten tot wijziging van artikel 2 der statuten over te gaan. Dit houdt in, dat de vereni ging opnieuw is aangegaan voor een tijd vak van 29 jaren. De gymnastiekvereniging V.O.L.O. uit Haarlem-Noord houdt zaterdag 30 en zon dag 31 mei ter gelegenheid van haar tien jarig bestaan bondswandeldagen van het, KNGV. Zaterdag wordt om drie uur 's middags gestart voor de 10 km voor aspiranten van acht tot elf jaar. Zondagmorgen om tien uur beginnen de tochten over 10, 15 en 25 km voor resp. de wandelaars van 8-11 jaar, 12-15 jaar en ouderen. Ook niet-le- den van het KNGV kunnen aan deze wan deltochten deelnemen. Voor degenen die de tochten uitlopen zijn medailles, groeps- prijzen en zilveren gespen beschikbaar gesteld. Het begin van de wandeltochten is bij de P. H. van der Leyschool aan de Vondelweg in Haarlem-Noord. Advertentie AUTO-RADIO INBOUW EN REPARATIE Koninginneweg 6 Tuinlaantje 18 De uitvoering van het Concerto grosso opus 6 lió 1 van Géorg Friedrich Handel op het concert, dat het symfonieorkest „Haerlem" maandagavond in de gemeente lijke Concertzaal gegeven heeft, was offi cieel bedoeld als een bijdrage tot de her denking van de grote componist, die twee honderd jaar geleden, op de veertiende april 1759 te Londen stierf. Eveneens met een herdenkingsintentie kan men gekozen achten het Trompetconcert in Es en de Symfonie in D, bijgenaamd „De Klok", van Joseph Haydn, die honderdvijftig jaar geleden, op 31 mei 1809, overleed. De symfonie, die onder de bekwame en bedachtzame leiding van Marinus Adam gespeeld werd, is een der fraaiste voor beelden van de door Haydn geëvolueerde symfonische kunst, prachtig geïnstrumen teerd en verfijnd van structuur, in het bij zonder in de doorwerking van het eerste allegro. Die doorwerking bleek voor dit orkest van vaardige en toegewijde ama teurs geen gemakkelijk op te lossen pro bleem. Maar toch kon hun spel respect afdwingen, speciaal voor het inleidende adagio, het andante met zijn karakteris tieke „klok"-ritmiek, het menuet en even eens in belangrijke mate voor de finale. Bi.i de uitvoering van het vriendelijke, gevoelige en ook pittige trompetconcert was Ko Wijnands de verdienstelijke solist. Zijn spel werd gekenmerkt, door een veel al goede toonvorming en door een vlotte techniek. Er zal echter nog bewustheid, karakter en verdieping in zijn voordracht moeten komen en een groter begrip voor melodische vormgeving en voor de functie van de klank als muzikaal fenomeen. Aan de begeleiding van het orkest, dat door Marinus Adam vast, geleid werd, had de solist een goede steun. Hartelijke bijval en kleurige bloemen vielen hem als beloning ten deel. De dienst van Publieke Werken in Bloe- mendaal is gisteren begonnen met het slo pen van de niet-historische aanbouw van de Haringbuijs bij de Viersprong in Aer denhout, alsmede van de beide bijgebouw tjes. Als dit werk klaar is en men ook de beplanting heeft opgeruimd, kan de dienst aanvangen met de uitvoering van het tij delijke wegenplan ten noorden van de oude tolgaarderswoning. Er komen een rijweg van zes meter breed, een fietspad van 2.40 meter breed en een voetpad van anderhalve meter breed. Zoals wij reeds eerder schreven zal deze nieuwe weg, die bij de Viersprong weer op de bestaande weg aansluit, wor den gebruikt voor het verkeer naar Zand- voort. De bestaande weg ten zuiden van de Haringbuijs wordt gehandhaafd voor het verkeer naar Heemstede. Voor de rij banen van de nieuwe weg zal men klin kers en voor het fiets- en het voetpad te gels gebruiken. Indien men later zal be sluiten de nieuwe weg achter de Haring buijs aan te sluiten op de westelijke Rand weg kan men dus gemakkelijk klinkers en tegels verwijderen en deze opnieuw ge bruiken. Publieke Werken hoopt de aanleg van de weg half juli, dus juist vóór de groot ste drukte van het vakantieseizoen, ge reed te hebben. De uitvoering van het Concerto grosso van Handel verliep, behoudens enkele minder geslaagde intonaties en wat te na drukkelijk vibrato, heel behoorlijk. Ook het „concertino" vervulde zijn solistische taak doorgaans heel verdienstelijk. De vertolking van het vioolconcert in g van Max Bruch door de violist Jo Juda en het orkest, bracht na de pauze de sfeer der romantiek. Jo Juda sDeelde zijn partij met warme, bewogen toon, en met een voor treffelijke technische beheersing. Afgezien van een paar oneffenheden leverde het orkest bij het begeleiden van de solist goed werk. Het werd met zijn handige dirigent Marinus Adam verdiend betrokken in het succes, dat deze uitvoering verkreeg. P. Zwaanswijk De burgemeester van Bloemendaal dr. D. H. Peereboom-Voller heeft aan de operazanger Guus Hoekman, ver bonden aan de Nederlandse Opera, te zijnen huize in Bloemendaal, de versierse len uitgereikt behorende bij het ridder schap in de Perzische Kroonorde. Guus Hoekman vertolkt de rol van Simone in de opera „Gianni Schicci", waarvan de Sjah van Perzië tijdens zijn verblijf in ons land een galavoorstelling bijwoonde. In Amsterdams Stedelijk Museum Tot 22 juni wordt in het Stedelijk Mu seum te Amsterdam een tentoonstelling gehouden van de bekende mobiles van Calder en de minder bekende stabiles van deze uit Canada gekomen figziur. Wie mo gelijk nog nooit van Calders mobiles ge hoord mocht hebben zal met grote waar schijnlijkheid toch wel kennis gemaakt hebben met de principes van dit werk. Die mobiles zijn samenstellingen van reeksen, in balans aan stangen of stevig ijzerdraad hangende, metalen platen of plaatjes van gelijke of verschillende vormen en grootte of gewicht. Calders speelse vondst was zo eenvoudig, dat we niet eens weten of voor hem al iets dergelijks was toegepast, en door die een voud werd van zijn vondst meteen - ge profiteerd door de ontwerpers van re clame. In vele kruidenierszaken en slijte rijen wordt onze aandacht op diverse ar tikelen gevestigd door in die zaken meest al opgehangen grapjes, welke door tocht of anders veroorzaakte luchtstromingen bewogen worden. Het is dan ook niet juist, dat enkele van Calders mobiles in het museum in een vitrine werden geplaatst, want ze moeten kunnen bewegen door ze eventueel aan te raken. Het plezierigste zou zijn, wanneer bij het lichte botsen iets als een klokkespel begon te klinken. Met een sneer naar sommige moderne muziek zou men kunnen zeggen dat de geprodu ceerde klanken al even „modern" zijn als Calders beweeglijke sculptuur dat is: nog al rauw en herinnerend aan het doen van de vaatwas. Persoonlijk vind ik sommige kleinere zaken beslist wel aantrekkelijk, maar ik heb in eigen interieur liever een plant. Op een groot gazon in de tuin kun nen zij voldoen. Meer dan louter decora tieve betekenis hebben zij niet. In het beste geval geldt het bovenstaan de ook voor Calders stabiles: echte ab stracte plastieken van hard ijzeren, in ver schillende vormen gesneden en zwart ge schilderde, aaneengeklonken of -geschroef de platen. In het beste geval schrijf ik, omdat deze plastieken soms wel enige zeggingskracht hebben. De zo eigentijdse vormen kunnen indrukwekkend zijn in dreigende zin. Ik kan me deze zaken zeer wel voorstellen in het landschap of op plaatsen in de stad. Maar plezierig zal de werking, die in een groter geheel daarvan uitgaat, vermoedelijk toch niet zijn. Men kan Calders werk op deze tentoonstelling namelijk nooit zo zien als Calder zijn crea ties zag. De zalen zijn daartoe niet ge schikt, al heeft men bij de opstelling ge daan wat men kon om er iets van te maken. Het belangrijkste is, dunkt mij, Calders vondst. Voor zijn kwaliteit als beeldhouwer (om maar deze benaming te gebruiken) is een uit 1914 daterend met ijzerdraad ge modelleerd portret niet bepaald een aan beveling. Een illustratie bij de fabels van Aesopus schenkt al even weinig ver trouwen. Het op de wijze van Matisse neerschrijven in een enkele lijn doet gauw charmerend aan. De beroemde Jean Coc- teau wist met zijn slappe geteken al zo vele te epateren. Calder ontbreekt het echter vermoedelijk nog aan diens esprit. Bob Buys Tot 1 juni is in het Museum F odor te Amsterdam een tentoonstelling te zien van een selectie uit de inzendingen van de mededingers naar de prijs voor 1959 voor een beeldend kunstwerk, dat de sport tot onderwerp heeft of beter gezegd mis schien een werk. dat door de sport ge ïnspireerd werd. Want men ontmoet hier een en ander dat nauwelijks of niet door de gemiddelde sportliefhebber herkend zal worden. Ik denk aan een plastiek van Ro- mijn en een dicht daarbij geplaatst werk van de schilder P. A. van Leeuwen. Om dat we weten dat liet hier om de sport gaat is de met de eerste prijs bekroonde prent van H. van Kruiningen nog wel dui delijk genoeg. Op een andere expositie zou zonder vermelding van de titel niet ieder direct zien dat deze graficus bedoelde een zeilwedstrijd te verbeelden. Van Krui- ningens werkstuk is mooi verzorgd wat het uiterlijk betreft. Maar ik prefereer het schilderij naar roeiers van A. v. d. Eist, dat ver in de richting van abstracte kunst gaat, maar wat de beweging aangaat toch veel sprekender is. En zoals het meestal vergaat met het bepalen van prijzen: we zijn het niet met de jury eens. Ek van Zantens balspelers mochten we al bewonderen op de tentoon stelling „Prix de Rome" in de Akademie. De jury kon trouwens ook iets voelen voor een werkje van de beeldhouwer A. Riet broek, evenals van A. Jansma. Dat is het aardige van zo'n tentoonstelling: men heeft de kans op kennismaking met vermoedelijk meestal jonge talenten. Dat is onder anderen Marte Rrtling, wier schaatsenrijders met zeilen ook de aan dacht van de jury trokken. De beeldend kunstenaar heeft blijkbaar maar weinig belangstelling voor de sport en de uitreiking van prijzen heeft die be langstelling ook niet vergroot. Want het aantal inzendingen van enigszins verant woorde kwaliteit moet dit keer geringer zijn geweest dan vorig jaar. De tentoon stelling is dit keer beperkter van omvang. Bovendien ontmoet men een overigens fraaie prent van C. J. Basart van vis sers in een café en andere zaken in deze geest. Dat herinnert ons aan het feit dat wanneer men aan vele artiesten vraagt of ze mogelijk ook sport bedrijven, men vaak tot antwoord krijgt: Ja, hengelsport. Hoewel zelf mogelijk ook te weinig be langstelling voor de sport koesterend, heb ik deze tentoonstelling zo veel mogelijk getracht te zien door de ogen van de lief hebber. En zo noteerde ik dan toch wel enige aantrekkelijke zaken. Daartoe be hoort de plastiek van F. Verhaak. In de buurt daarvan een aquarelletje van een harddraverij van T. L. M. Wieringa. Ver der een even aan de douanier Rousseau herinnerend schilderijtje met korfbal spelers. Liefhebbers van de wielersport zullen zich wel beledigd voelen door de houding van de renners op Dassens grote doek, dat ook op zichzelf weinig houding vertoont. Men kan zich wel voorstellen dat een kunstenaar wat hij als excessen in de sport voelt aan de kaak wil stellen, maar Dassen maakte me dat toch niet geheel duidelijk. De liefhebber zal in ieder geval meer voelen voor Bottema's renners. De jury deed dat ook. Stekelenburgs belang stelling voor de autosport vermeldden we al bij de bespreking van diens eigen ten toonstelling bij M. L. de Boer. Ik kan me voorstellen dat men in zijn werk eerder een auto-ongeluk ziet. Maar die indruk heb ik als leek ook wel gehad bij het zien van filmreportages, waarin alles toch goed af liep. In een echte picturale beweeglijkheid verschijnt ons een doek naar balspelers van J. Ploos van Amstel. Friso ten Holts doek naar baders valt voor mijn gevoel weer buiten de opzet van deze prijs. Door eenvoud valt op het Judo van C. D. Ven; door smaak zeker ook de schilderijen van Frans Nols en P. Defesche. De keeper van de laatste verdient een plaats in een goed verenigingsgebouw van een sportclub. Enthousiast kon ik zijn voor rugbyspelers van A. van Zanten-Eilers en de schermers van F. Hazeveld. Bob Buys Advertentie Schagchelstraat 14 NIEUWSTE PROCÉDÉ EXAMENS Voor het diploma ziekenverzorgster slaagden in de verpleeginrichting van de Nederlands hervormde diaconie in de Jansstraat 36 te Haarlem de volgende zie- kenverzorgsters: N. E. Aggenbach, E. de Beus, M. Dokter, G. Haas C. M. Hofs en I. Postma. B. en W. van Haarlem verzoeken de gemeenteraad om voor het asfalteren van de Willem de Zwijgerlaan een bedrag van f 158.000,- beschikbaar te stellen. Het wegdek in de Willem de Zwijgerlaan is thans namelijk zo slecht, dat het niet mogelijk is bepaalde voorzieningen lan ger uit te stellen. Deze voorzieningen zou den, aldus B. en W. kunnen bestaan uit het aanbrengen van een nieuwe tijdelij ke bestrating, maar B. en W. menen deze mogelijkheid te moeten verwerpen met het oog op de zeer belangrijke extra kos ten, die hierdoor zullen ontstaan. Maandag 1 juni zal het vijfentwintig jaar geleden zijn, dat de heer A. Vroon als agent van politie bij de Heemsteedse motorbrigade werd aangesteld. Hij droeg de uniform tot mei 1940, waarna hij over ging naar de recherche, in welke dienst de heer Vroon op 1 januari 1947 tot hoofd agent van politie werd benoemd. In no vember 1952 volgde zijn bevordering tot brigadier, waarna de heer Vroon op 1 januari 1959 werd benoemd in zijn huidige rang van adjudant. Vermeldenswaard is, dat de aanstaande ju bilaris indertijd nog door zijn vader, de heer T. Vroon, thans gepensioneerd briga dier van de rijks politie te Haariem, geheel voor het poli tievak werd opgeleid. Wegens zijn ongere gelde diensttijd heeft de heer Vroon weinig gelegenheid zich te wijden aan vereni- gings- of organisatie- werk. Als lid van de oudercommissie van de padvindersgroep „Prinses Irene" houdt hij zich echter intensief met het jeugd werk bezig. De jubilerende politieman zal maandag 1 juni, des morgens om half elf in het verversingshuis van het wandelbos „Groe- nendaal" tijdens een speciale bijeenkomst door superieuren en collega's worden ge huldigd. Daarna wordt in dezelfde zaal van half twaalf tot half één een receptie ge houden, waar een ieder in de gelegenheid zal zijn de jubilaris te komen complimen teren. F. A. Spinhoven verliest van J. Nijman. Dit is de grote verrassing die wij noteer den in de schaakcompetitie van VHS. Het betrof hier een afgebroken partij die de Haarlemse kampioen uitstekende winst kansen bood. Op onbegrijpelijke wijze liet hij zich hiertoe echter de gelegenheid ont gaan. Het gevolg hiervan is tevens dat zijn kansen op de clubtitel aanzienlijk zijn ge daald. De beste kansen heeft nu G. B. v.d. Velde die tot een afgebroken partij kwam met ir. A. M. Schneiders. In een eindspel van vijf pionnen en een paard wederzijds zal v. d. Vélde stellig nog een poging in het werk stellen de partij in zijn voordeel te beslissen. Het is echter de vraag of Schneiders, ook nog kanshebber, het zo ver zal laten komen. Groep 1: G. B. v. d. Veldeir. A. M. Schneiders afgebr., J. NijmanF. A. Spin hoven 1-0, F. W. MeulenbeldA. C. v. d. Tak 0-1. Groep 2: P. C. JorissenP. i. d. Ber ken 1-0, P. Bottelier—P. J. Fris remise, H. P. Bruggink—S. W. v. d. Peijl remise, W. KrijnenG. Kruup remise, mevrouw Maljaars Kok—J. C. Andersen afgebro ken. Groep 3: K. Nederkoorn—J. v. Teunen- broek 1-0, G. de Vries—W. J. van Doorn remise. Groep 4: H. D. Slenters—hr. Reyme- rink 1-0. Woensdag 27 mei begint in de cantine van het Christelijk Lyceum aan de van Merlenstraat in Haarlem de jaarlijkse strijd om de persoonlijke schaaktitels van Haarlem. Het aantal deelnemers is iets kleiner dan vorig jaar als gevolg waar van slechts in een hoofd- en eerste klasse zal worden gespeeld. In de hoofdklasse komen 10 spelers in een competitie van een ronde tegen elkaar in het strijdperk. In de eerste klasse met zes spelers zal een dubbele ronde gespeeld worden. Naast het behalen van de persoonlijke schaak titel van Haarlem zijn de wedstrijden van belang voor de afvaardiging naar de Nooi-dhollandsche Schaakkampioenschap pen. De kampioen van het vorig jaar, de VHS'er F. A. Spinhoven, zal zijn titel moeten verdedigen. Gezien het deelne mersveld moet hem opnieuw een goede kans op de titel worden toegedacht. Uiter aard zal hij in A. Herfst (Het Oosten); P. A. van Driel en H. Duisenberg (beiden VHS) alsmede T. Slagt (Halfweg) en J. Bonkenburg (Heemstede) enkele gevaar lijke tegenstanders te bestrijden krijgen. Het veld wordt gecompleteerd door P. Roubos (Halfweg),, J. W. de Munck, eerste klasse kampioen 1958 en H. Bosscher (beiden Rolland) en W. M. Mazee (VHS). In dit gezelschap missen wij enkele vertrouwde gezichten van spelers die vrijwel elk jaar tot de deelnemers hebben behoord. De „eeuwige tweede", S. Bon kenburg (Heemstede), S. Herfst (Het Oos ten) en J. v. d. Berg (De Torens) zouden b'ij een eventuele deelname de groep zo mogelijk een nog interessanter aanzien hebben gegeven. Bij de huidige bezetting lijkt het vrij zeker dat de kampioen op nieuw in Vl-IS-kring zal gezocht moeten worden. Het programma voor de eerste ronde luidt: A. HerfstP. A. van Driel; H. Bos scherJ. W. de Munck; T. SlagtP. Rou bos; F. A. SpinhovenH. Duisenberg en J. BonkenburgW. M. Mazee. Zaterdag volgt de tweede ronde met de partijen: J. W. de MunckH. Duisenberg; P. A. van Driel—F. A. Spinhoven; W. M. Mazee T. Slagt; A. HerfstH. Bosscher en P. RoubosJ: Bonkenburg. De zes deelnemers in de eerste klasse zullen zeker een spannende strijd leveren. Van de schakers P. Pancras (HWP); G. van Langelaar (Heemstede), W. Krijnen (VHS), H. C. Honsbeek (KSC), R. P. v. d. Kasteele (Rolland en N. Huyboom (HWP) is N. Huyboom uitgesproken favo riet. De wedstrijden, die onder auspiciën van de Haarlemse Schaakkring zullen plaats vinden, staan onder leiding van de heer F. F. Groos. De Haarlemmer Karman heeft bü de stryd om het kampioenschap van Neder land extra klasse klein biljart libre, dat in Den Bosch is gehouden, de zesde plaats bereikt. Titelhouder werd de Bosschenaar Emans. De partijen, die Karman zaterdag en zondag heeft gespeeld hadden het volgen de resultaat: Advertentie De Mooiste kolen koopt u in mei De Beste kolen koopt u bij mij De Laagste prijzen heeft u erbij A. VAN ALTENA Kleverparkweg 21 B - Telefoon 11716 Teiwes 350 15 163 23.33 Karman 197 15 76 13.13 Karman 72 14 15 5.14 Rens 350 14 209 25.— Emans 350 21 87 16.66 Karman 286 21 69 13.61 De eindstand is: 1. en kampioen van Nederland Emans (Den Bosch) 11 155 18.17 2. Van der Loo (Haarsteeg) 10 285 23.54 3. Teiwes (Amsterdam) 10 207 17.92 4 Rens (St. Maartenvlotbr.) 10 209 15.97 5. Koomen (Hoorn) 7 124 16.02 6. Karman (Haarlem) 4 82 13.07 7. Holthaus (Amsterdam) 3 156 12.87 8. Hendriks (Helmond) 1 71 11.66 Het toernooigemiddelde bedroeg 15,89. Van der Loo promoveert naar de tweede klasse kader 38/2. Vijf rooms-katholicke geestelijken in Haarlem en omgeving herdenken vandaag de dag waarop zij 25 jaar geleden tot priester werden gewijd. Het zijn rector D. J. de Bot van het St. Jacobs Godshuis in Haarlem, de heer A. V. M. Eijckel- hof, leraar aan het klein-seminarie „Ha- geveld" in Heemstede, kapelaan C. W. J. Wenneker van de kathedrale basiliek van St. Bavo in Haarlem, pastoor D. de Wit van de parochie van Onze Lieve Vrouw Onbevlekt Ontvangen in Nieuw-Vennep en drs. Th. H. J. Zwartkruis, leraar aan het klein-seminarie „Hageveld" in Heemstede. Rector D. J. de Bot werd op 23 okto ber 1909 in Dussen (N.-B.) geboren. Na het beëindigen van zijn theologische studies werd hij benoemd tot kapelaan in Middel burg. In augustus 1937 tot september 1944 was de heer De Bot kapelaan van de paro chie van de H. Agatha in Beverwijk. Se dert 2 september 1944 is hij rector van het St. Jacobs-Godshuis aan de Hagestraat in Haarlem. Ondermeer is rector De Bot geestelijk adviseur van de Katholieke On derwijzers Vereniging. De viering yan zijn zilveren priesterjubileum geschiedt op zondag 14 juni in het St. Jacobs-Godshuis aan de Hagestraat van half vier tot half vijf. De heer A. V. M. E i j c k e 1 h o f werd op 3 februari 1911 in Den Haag geboren. Na zijn priesterwijding was hij kapelaan in Wormerveer. Sedert 6 januari 1937 is hij als leraar verbonden aan het semina rie „Hageveld" in Heemstede waar hij geschiedenis doceert. De heer Eijckelhof viert 'zijn 25-jarige priesterschap zondag 31 mei tijdens een bijeenkomst op het se minarie „Hageveld". Kapelaan C. W. J. Wenneker zag het levenslicht op 16 januari 1911 in Wate ringen. Na zijn priesterwijding was hij achtereenvolgens kapelaan in Assendelft, Poeldijk en Amsterdam. Met ingang van 22 april 1950 werd hij benoemd tot kape laan aan de kathedrale basiliek van St. Bavo in Haarlem. Kapelaan Wenneker zal zijn priesterjubileum op 7 juni a.s. vieren. Pastoor D. de Wit werd op 7 novem ber 1902 in Bovenkarspel geboren. Na zijn wijding tot priester was hij kape laan in Wervershoof (N.-H),. Alkmaar en Den Haag. In september 1951 werd de heer De Wit benoemd tot districtsaalmoe zenier voor het mannelijk en vrouwelijk jeugdwerk. In die hoedanigheid heeft hij in het bijzonder een groot aandeel gehad in de organisatie van de Haarlemse Katholieke jeugdbeweging. Per 12 juli van het vorig jaar werd de heer De Wit be noemd tot pastoor van de parochie van Onze Lieve Vrouw Onbevlekt Ontvangen in Nieuw-Vennep. Zaterdagmiddag 30 mei wordt de jubilaris om kwart over zes door zijn parochianen ingehaald. De zondag daarop is er 's middags van twee tot half drie in „De Rustende Jager" een be sloten en daarna een openbare receptie. Drs. Th. H. J. Zwartkruis werd op 22 november 1909 in Amsterdam geboren. Na zijn priesterwijding studeerde hij En gelse taal en letterkunde aan de r.k. uni versiteit in Nijmegen welke studie hij met het doctoraal-examen afsloot. Met ingang van 31 maart 1939 werd drs. Zwartkruis als leraar Engels aan het seminarie Ha geveld in Heemstede benoemd. Wegens zijn verdiensten voor de Westminster kathedraal in Londen werd hij enige ja ren geleden onderscheiden met de titel „Honorary Chaplain of Westminster Cathedral". Drs. Zwartkruis heeft tal van congressen op godsdienstig en cultureel gebied in Engeland bijgewoond. Ook ver schenen vele publicaties van zijn hand en hield hij lezingen over katholieke vraag stukken. Ondermeer is hij vice-directeur van de Nederlandse federatie van heren congregaties, directeur van de Haarlem se herencongregaties en geestelijk advi seur van de Haarlemse afdeling der St. Adelbert-vereniging. Ter gelegenheid van zijn zilveren priesterfeest heeft drs. Zwart kruis vanmiddag in de aula van het se minarie „Hageveld" een receptie gehou den. r

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9