Haarlem biedt zijn gasten een veelzijdig programma aan Haarlem heeft een vrouwenoverschot in de groep van 45 jaar en ouder Alka-Seltzer Haarlemse raad stichtte tweede h.b.s., thans Lorentz Lyceum Bezwaren van Landbouwschap Bloembollencultuur' en OPSTANDIGE MAAG HOOFDPIJN Behendigheidswedstrijden op circuit voor veertien burgemeesters Schoolruimteproblemen waren toen ook al aan de orde van de dag César Franck-cyclus door Albert de Klerk ingezet 5 CONGRES VERENIGING NEDERLANDSE GEMEENTEN In Den Haag overleed 106-jarige inwoonster Burgerlijke Stand van Haarlem VEERTIG JAAR GELEDEN: Plannen voor exposities in „Bloemenheuver' Vakantie ulo-scholcn Joop van Deventer Romantisch voorzomer m uziekfeest Bestuur oudervereniging spreekt vertrouwen uit in curatorium ZANDWINNING IN HAARLEMMERMEER UIT STAD EN STREEK Jongensgeboorten overtroffen die van e meisjes Brand in ijsbaanhal op Houtrust nü f 375.- Olympias Tour in Haarlem Voorwedstrijden in het v. d. Aart-sportspark G. E. Enthoven verlaat Rijkswaterstaat WOENSDAG 2 7 MEI 1959 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT VOOR HET EERST sinds 1927 worden de algemene jaarvergadering en het congres van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten in Haarlem gehouden. Vanavond reeds komen de eersten van de duizend burgemeesters, wethouders en gemeente secretarissen, die het congres zullen bijwonen, in de Spaarnestad aan. Vanavond zal burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers het hoofdbestuur van de vereniging be geleiden naar de Erebegraafplaats in Ovcrvecn, waar het hoofdbestuur een krans zal leggen. Het congres, dat donderdag en vrijdag wordt gehouden, heeft zeer veel voor bereiding en organisatie gevergd. Haarlems gemeentesecretaris mr. H. E. Phaff is, daarin bijgestaan door een groot aantal anderen, al wekenlang met de voorberei dingen bezig. De Stichting Haarlems Bloei heeft zich veel moeite getroost alle duizend gasten in de omgeving van Haarlem onder te brengen. Zij heeft daartoe een beroep moeten doen op hotels tot ver in de omgeving: Zandvoort, Heemstede, Bloemendaal, ja zelfs Beverwijk en Wijk aan Zee. Om enig idee to krijgen van de moeilijk heden, die met de organisatie van een der gelijk groot congres samenhangen, behoeft men alleen maar aan het parkeerprobleem te denken. In samenwerking met de politie is hiervoor het Schelpenpad naast de Dreef in Haarlem ingericht, waar vier honderd auto's kunnen worden gepar keerd. Van hier uit zal de N.Z.H. met een autobus een pendeldienstje gaan onder houden naar hel Klokhuisplein. Een ander voorbeeld van organisatie is bijvoorbeeld de rondrit, die het gehele gezelschap door Haarlem en omgeving gaat maken, waarbij tweeëntwintig bussen van de N.Z.H. wor den ingeschakeld. Plet gemeentelijk Con certgebouw heeft zich opgemaakt de gas ten waardig te ontvangen: de tuinzaal heeft een nieuwe verlichting gekregen en de voorzaal een nieuwe vloer, nieuwe gor dijnen en een fleurig verfje. Ook de stoelen zijn voor een deel vernieuwd. Vertier hebben de organisatoren gezorgd voor een bijzonder aantrekkelijk program ma. waarbij ook aan de vrije momenten gedacht is, zodat de duizend congressisten zich geen ogenblik behoeven te vervelen. Naast het eigenlijke congres en de .jaar vergadering is er een aantal hoogtepunten, zoals de ontvangst in de Doelen met een oud-Hollandse kermis, de rondrit, orgel concerten in de Grote Kerk, bezoeken aan het Frans Halsmuseum, een diner voor tachtig genodigden in de gravcnzaal van het stadhuis en een behendigheidswod- strijd van veertien burgemeesters op het circuit van Zandvoort. De opening van de jaarvergadering wordt donderdagmorgen muzikaal omlijst door het Noordhollands Phil harmonisch Orkest, dat onder meer het I-Iaarlems Stedelied van Jos. de Klerk ten gehore zal brengen. Daarna spreekt de voorzitter, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, zijn rede uit, waarna het huishoudelijk gedeelte van de vergadering volgt. Des middags lunchen Advertentie Moet U zich zo laten gaan? Vaak wordt alles U te veel. Nerveus en overprikkeld is men dan zichzelf en anderen tot last. Twee of drie VALDISPERT dragées geven ook de met be zigheden overladen vrouw haar natuurlijke kalmte terug. VALDISPERT is een zeker werkend, onschadelijk natuur- produkt zonder reuk of smaak. Denk eraan Vraag Uw apotheker of drogist. Mevrouw L. van Dorp-Lamira, de op één na oudste inwoonster van Den Haag, is gisteren overleden. Zij vierde op 28 maart haar 106e verjaardag. Op 100- jarige leeftijd maakte mevrouw Van Dorp de overtocht van Indonesië, waar zij werd geboren, naar Nederland. BEVALLEN van een zoon: 24 mei J. otorm-Van den Brink, J. Fonville-Rosen- hart; 25 mei M. M. W. Schilders-Geels, W. N. Ui terwij k-Van den Berg; 26 mei G. W. Koster-De Kruif, S. B. J. van 't Zand-Bos. BEVALLEN van een dochter: 24 mei II. B. I-I. Koop-Van Kleeff; 25 mei P. J. Dubelaar-Zethof, A. G. C. van Reijn-Kaijk, J. E. Spronk-Nieuwenhuizen; 26 mei P. M. Meirmans-Pouw. OVERLEDEN 22 mei E. M. Brand, 75 j., Middenlaan; 23 mei C. M. W. Denhoorn- Kaatee, 57 j., Grebberstraat; 24 mei C. Mandersloot, 79 j., Gasthuisvest; 25 mei M. Slagboom-Veldhuijzen van Zanten, 73 j., Hazepaterslaan, A. T. Dunselman, 83 j., Korte Wijngaardstraat, A. C. van Nes, 65 j., Zuiderstraat. ONDERTROUWD 26 mei D. J. L. Bosch en G. C. Bernhard, J. L. Bijl en G. Strijbis. GEHUWD 26 mei J. M. Huel en S. Wij- nands, J. H. Budding en G. J. Kroon. de gasten in het Concertgebouw, bij res taurant Brinkmann en in de Vleeshal. Daarna volgt de rondrit, waarbij 950 men sen in 22 bussen van de Parklaan afrijden voor een tocht, die niet alleen Haarlem omvat, maar ook een groot gedeelte van de omliggende gemeenten beslaat. In iedere bus bevindt zich een ambtenaar van de gemeente Haarlem, die explicaties geeft. Behendigheidswedstrijd Om ongeveer kwart voor vier komt men aan op het circuit in Zandvoort, waar veertien burgemeesters, onder wie burge meester mr. O. P. F. M. Cremers, behen digheidswedstrijden in automobielen zul len houden. Des avonds biedt de vereni ging aan tachtig gasten een diner in de gravenzaal aan. Dc andere congressisten wordt de gelegenheid geboden naar het Frans Halsmuseum te gaan, een orgel concert in de Grote Kerk of een filmvoor stelling in het Studio theater bij te wonen. Tijdens laatstgenoemde voorstelling zal mejuffrouw K. d'Ardénne Akringa, leid ster van het Medisch Opvoedkundig Bu reau van Haarlem een inleiding houden, waarna twee films vertoond worden, die betrekking hebben op het jeugdwerk. Het zijn „De parapluie" van Kees Brusse en „Pourvu qu'on ait l'ivresse" van de Frans man Jean-Daniel Pollet. Om half tien ontvangen B. en W. van Haarlem de gasten in de Stadsdoelen (bij slecht weer geschiedt dit in het Krelage- huis), waarbij onder regie van -Jan Kraak man honderd amateur-toneelspelers in oud-Hollandse dracht zullen optreden, die onder meer de klucht ..De Koe" van Bre- dero zullen opvoeren. Verder is er een op treden van de Schermer-dansgroep, aan geboden door de afdeling Noordholla'nd van de vereniging. De gasten kunnen zich voorts vermaken op een oud-Hollandse kermis met tenten en kraampjes, waar onder een politieke schiettent. Omstreeks middernacht staan op de Botermarkt, bussen gereed, die de gasten naar hun hotels brengen. Voor „nacht brakers" blijft de Vleeshal open tot drie uur. Vrijdag heeft het congres plaats, dat is gewijd aan het onderwerp „De gemeen ten en hel jeugdwerk". Tevoren is er een zanguitvoering door 140 leerlingen van de christelijke uloschool aan de Dreef, het Lourens Costerlyceum en de Mcisjes-hbs onder leiding van Jaap Zwart. Gedurende dc jaarvergadering en het congres zal het carillon van dc Grote Kerk twee keer wor den bespeeld door stadsbeiaardier Arie Peters: donderdag van tien uur tot half elf en vrijdag van twee uur tot half drie. Omstreeks vijf uur wordt het congres ge sloten. Morgen, donderdag, is het veertig jaar geleden dat de Haarlemse gemeenteraad het besluit nam met ingang van 1 septem ber 1919 een tweede hogere burgerschool met 5-,jarige cursus te slichten. Uit deze h.b.s. is het huidige Lorentz Lyceum aan het Santpoorterplein voortgekomen. Het ligt in de bedoeling het achtste lustrum van de school in dc tweede helft van ok tober op feestelijke .wijze te vieren. Het college van B. en W. wees er des tijds in hun voorstel op, dat ..de gedurige toeneming van het aantal leerlingen, waar voor plaatsing gevraagd wordt bij 't mid delbaar onderwijs en de verwachting dat de nieuwe cursus met tenminste twintig klassen zal beginnen, de stichting van een tweede h.b.s. met vijfjarige cursus nici kan uitblijven." De nieuwe school zou tij delijk gevestigd worden in een naaer aan te wijzen gebouw. B. en W. werden uit genodigd stappen te doen ter voorberei ding van de nieuwe h.b.s. Lange voorbereiding Met deze „voorbereiding" zouden overi gens nog verscheidene jaren gemoeid zijn. Pas tien jaar later namelijk in het voorjaar van 1929 kon het nieuwe ge bouw aan het Santpoorterplein worden be trokken. Ten tijde dat B. en W. van Haarlem hun voorste] tot stichting van de tweede h.b.s. aan de raad voorlegden waren eni ge eerste klassen van deze onderwijsin richting in een noodhulpschool aan de Zijiweg een particulier huis onderge bracht, Toen op 1 september 1919 de nieuw gestichte h.b.s. begon werden de lessen voorlopig gegeven in een oud herenhuis aan het Prinsen Bolwerk. Dc eerste direc teur was dr. A. D. Donck. In 1947 werd de tweede h.b.s.-b omgezet in een lyceum en kreeg de school dc naam Lorentz Ly ceum. Het aantal leerlingen dat dit ly ceum bezoekt neemt voortdurend toe zo dat de huisvesting aan het Santpoorter plein problematisch wordt. De plannen voor een nieuw gebouw in dc omgeving van de Orionweg in Haarlem-Noord zijn in een vergevorderd stadium gekomen. Op het ogenblik telt het Lorentz Lyceum-cir ca 400 leerlingen. Het Comité Tentoonstellingen in „Bloe- menheuvel" heeft onder voorzitterschap van gemeentesecretaris G. van Eek de verdere expositieplannen besproken. Het comité zal met twee personen worden uitgebreid, namelijk een lid uit Vogelen zang, waar geen buurtvereniging is en iemand die representatief is voor de jeugd. Mr. C. W. D. Vrijland werd tot secretaris van het comité benoemd en mr. F. J. D. Thcyse tot penningmeester. Het comité wil in de vakantietijd bij voorbeeld van half juli tot half augustus, in „Bloemenheuvel" een expositie inrich ten, waar een deel van de Tinholtverza- meling te zien zal zijn. Verder is het de bedoeling na de vakantie een tentoonstelling te houden van vakan tiefoto's, gemaakt in Bloemendaal of el ders, waaraan behalve de jeugd ook oudere Bloemendalers kunnen deenemen. Deze expostie zal niet het karakter van een wedstrijd dragen. Tenslotte hoopt mr. C. W. D. Vrijland in 1960 in „Bloemenheuvel" een expositie te kunnen inrichten van portretten van vroegere eigenaren van „Elswout". Doch hiervoor zal men nog heel wat werk moe ten verzetten omdat sommige portretten in het buitenland zijn. Op 12 juni zal het comité weer ver gaderen. Zoals bekend is zal aan het eind van dit schooljaar dc rector, dr. J. Thie, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd de leiding van het lyceum in an dere handen geven. Per 1 september wordt hij als rector opgevolgd door drs. D. C. Monté, die onlangs door de gemeenteraad als zodanig werd benoemd. Ook de concierge van het Lorentz Ly ceum. de héér P. J. Mathot, gaat aan het eind van deze cursus met pensioen. Sedert 1920 heeft de heer Mathot zijn zorgen over de school uitgestrekt. Vele generaties van leerlingen zag hij komen cn gaan. Hij zag „zijn" school van bescheiden h.b.s.-je uit groeien lol een van dc grootste lycea van Haarlem. Zeker is het een uniek feit dal een school gedurende bijna veertig ach tereenvolgende jaren door een en dezelf de persoon werd „bewaard". B. en W. van Haarlem hebben de zomer vakantie voor het jaar 1959 voor de ge meentelijke scholen voor uitgebreid lager onderwijs vastgesteld van 13 juli tot en met 31 augustus 1959. Advertentie AVADA-BROMMERS v a. 398— ITA - F.B.M. compleet ƒ695. 't AVADA HULPMOTORHUIS Schagchelstraat 24 - Haarlem - Tel. 17780 A.W.Z. TANKSTATION - Crediet service Ter verduidelijking van een passage in onze aankondiging van het romantisch voorzomer muziekfeest, dat op 30 mei in het Concertgebouw in Haarlem wordt ge houden, delen wij mee, dat uit de opera Faust van Gounod slechts vier aria's ten gehore gebracht zullen worden en wel „Le veau d'or", „Air des byoux", „Serenade de Mephislo" en „Marche des soldats". De uit voerenden zijn het Noordhollands Philhar- monisch Orkest, de sopraan Erna Spooren- burg, de bas Guus Hoekman, het koninklijk mannenkoor „Caecilia". Jac. P. Tkijsseliceum Dinsdagavond is het bestuur van de Oudervereniging van het Jac. P. Thijsse- lyceum in vergadering bijeengeweest, waarbij het bestuur zijn vertrouwen heeft uitgesproken in het bestuur en curatorium van de Vereniging Kennemerlyceum. De vice-voorzitter van het bestuur van de Oudervereniging, dr. C. C. ridder van Rap- pard, heeft zich hiermee niet kunnen ver enigen en heeft als bestuurslid bedankt. Zowel dc Koninklijke Algemene Vereni ging voor Bloembollencultuur als de ge westelijke raad voor Noordholland van het Landbouwschap hebben zich tot Pro vinciale Staten van Noordholland gewend met bezwaren tegen de door de Rijkswa terstaat voorgenomen zandwinning in Haarlemmermeer. De Rijkswaterstaat wil ten zuiden van dc Kruisweg, tussen de Spieringweg en de Spaarnetocht, zes a zeven miljoen kubieke meter zand win nen voor de aanleg van de rijksweg be oosten Haarlem. Provinciale Staten zul len in hun vergadering van 16 juni een beslissing nemen over een verzoek van Gedeputeerde Staten om hen te machtigen de nodige slappen te doen teneinde dc zandwinning mogelijk te maken. „Bloembollencultuur" is van oordeel dat ernstige gevaren kunnen ontstaan voor de waterhuishouding in het gebied, dat grenst aan het door de zandwinning ontstane meer van zestig ha. Gevreesd wordt dat het waterpeil zo hoog zal ko men te liggen dat de aangrenzende bol- lengronden zullen worden geïnfiltreerd, waardoor zij onbruikbaar worden. De al gemene vereniging kan het geruststellen de standpunt van Gedeputeerde Staten in deze beslist niet delen. Daarbij acht de vereniging het bezwaarlijk dat het areaal bollengronden en potentiële bollengronden door de zandafgraving wordt verkleind. Het Landbouwschap stelt in zijn brief aan de Provinciale Staten dat door de zandwinning onvervangbare cultuurgron den worden aangetast. Zeer gewichtige re denen moeten aanwezig zijn om af te wij ken van het reeds vastgestelde streekplan voor Zuid-Kennemerland, dat voor het be treffende gebied tussen de Kruisweg, Spie ringweg, Bennebroekerweg en Spaarne tocht een agrarische bestemming aan geeft. De zandwinning rechtvaardigt geen afwijking van het streekplan. Het Landbouwschap vraagt zich af in vergelijking met welke andere zandwin ningsprojecten dc door de Rijkswaterstaat genoemde besparing van acht miljoen gulden wordt verkregen. Men acht elders in Noordholland voldoende mogelijkheden voor zandwinning aanwezig. Gedacht wordt aan het zand dat in IJmuiden bui tengaats wordt gebracht en aan de zand- depots langs het Noordzeekanaal. Intussen heelt de heer J. Th. Keisers uit Hoofddorp, raadslid van de gemeenteraad van Haarlemmermeer, een antwoord ont vangen op zijn vragen aan B. en W. over deze zandafgraving. B. en W. hebben hem verzocht dit antwoord als strikt vertrou welijk te beschouwen. Om deze reden wenst de heer Keisers aan het antwoord geen bekendheid te geven. Hij acht de gang van zaken echter zeer onbevredigend. Ook de inhoud van het antwoord op zijn vragen aan B. en W. heeft hem geenszins bevredigd. B. en W. van Haarlemmermeer hebben aan Gedeputeerde Staten advies uitge bracht over de vraag, of voor de zand winning ontheffing van de bodemverla- gingsverordening kan worden gegeven. Zijn wij goed ingelicht, dan heeft het ge meentebestuur uitgaande van het feit dat zowel het Proefstation voor de Bloem bollencultuur in Lisse als het Rijksinsti tuut voor de Drinkwatervoorziening geen overwegende bezwaren heeft ingebracht zich niet tegen de zandwinning gekant. Vooral het advies van het Proefstation voor de Bloembollencultuur schijnt hier bij van belang te zijn geweest. Als dit geen overwegende bezwaren inbrengt, kunnen B. en W. moeilijk een pleidooi voor de op het spel staande belangen van bollen- kwekers gaan leveren. Het is nog de vraag, of het te vormen Nieuws in het kort Blijkens de jaarstatistiek van Haarlem over 1958 samengesteld door de afdeling Regionaal onderzoek van de Stichting het Nederlands Economisch Onderzoek blijkt, dat er 81.517 mannen en 87.346 vrouwen in de burgerlijke stand stonden ingeschreven. Daarbij waren 16 mannen en 20 vrouwen boven de 95 jaar, 75 mannen en 100 vrou wen van 90 tot en met 94 jaar, 276 mannen en 362 vrouwen van 85 tot en met 89 jaar en 755 mannen en 1.099 vrouwen van 80 tot en met 84 jaar. Haarlem heeft een vrouwenoverschot en telde 1.072 vrouwen per 1.000 mannen. Het aantal jongensgeboorten overtrof in het afgelopen jaar het aantal meisjesgeboor ten, zodat in de jongste leeftijdsgroepen sprake is van een mannenoverschot. Bij de mannen is de sterfte groter dan bij de vrouwen. In de groep van 0 tot 20 jaar kan van een geringe afneming van het vrou wentekort worden gesproken, in de groep van 20 tot 45 jaar is een voortdurende ver mindering van het vrouwentekort waar neembaar, terwijl in de groep van 45 jaar en ouder het vrouwenoverschot nog steeds toeneemt. Er is verder sprake van een voortschrij dende veroudering van de Haarlemse be volking. Het aandeel van de groep 65 jaar en ouder is sedert 1909 bijna verdubbeld en dat van de groep 45 tot 65 jaar is thans bijna anderhalf maal zo groot als in 1909. Behalve door de daling in het geboorte cijfer en het sterftecijfer wordt de ver oudering van de bevolking sinds 1951 ver oorzaakt door 'n groter negatief migratie saldo in de jongere leeftijdsgroepen dan in de oudere. I-Iet aantal rooms-katholieken steeg van 38,0 percent in 1952 tot 38,6 percent in 1958, het aantal hervormden daalde van 35,7 percent tot 34,8 percent en het aantal Haarlemmers zonder kerkgenootschap steeg van 23,0 percent tot 24,0 percent. In de wijken In de oude stad woonden op 1 januari 1958 19.633 en op het einde van het jaar 19.182, een vermindering van 451 inwoners; in de buurten langs de spoorbaan Leiden waren de cijfers aan 't begin en 't einde van het jaar resp. 23.507 en 23.579; in het Rozenprieel 4.096 en 4.078; in Haarlem-Oost 23.490 en 23.131; in de buurten aan de west oever van het Noorder Buiten Spaarne 25.488 en 25.100; in Ter Kleef, te Zaanen en Oud-Schoten 49.772 en 51.622; in Haar lemmerhoutkwartier 12.529 en 12.305; inde wijk ten westen van de spoorbaan 5.921 en 6.220: in Spnarndam 866 en 867; in woon schepen en woonwagens 488 en 539. Er werd in Haarlem 1.498 huwelijken gesloten; van 108 paren was de bruidegom te Haarlem woonachtig en de bruid elders; var. een veel groter aantal paren echter, namelijk 428 was alleen de bruid te Haar lem woonachtig en de bruidegom elders. In 1958 trouwden 1.234 ongehuwde mannen met een ongehuwde vrouw, 41 met een ge scheiden vrouw en 9 met een weduwe; 61 geseheiden mannen trouwden met een on gehuwde vrouw; 53 met een gescheiden vrouw; 6 met een weduwe; 35 weduwnaren trouwden met een ongehuwde vrouw; 29 met een gescheiden vrouw en 30 met een weduwe. Van de 1.498 huwelijken werden 236 protestants-christelijk en 470 rooms-ka- tholiek kerkelijk ingezegend; er werden 608 huwelijken gesloten, waarvan één of beide partijen rooms-katholiek was; in 75 percent waren beide partijen rooms-ka tholiek, terwijl in 154 gevallen (25 percent) een van de partijen niet r.-k. was. meer van grote betekenis voor de recrea tie zal worden. Liet meer krijgt oever stroken en een aantrekkelijke beplanting. Via een sluis komt het in contact met de Ringvaart te staan. Verwacht wordt dat de betekenis van het meer voor de zeil- sport klein zal zijn. Wel kan het mogelijk heden bieden voor beginnende zeilers, roeiers enz. Ook is het de vraag, of de zwemmers uit de omgeving 's zomers niet het strand boven het meer zullen prefe reren. De omgeving van het meer zou ge schikt kunnen worden gemaakt voor een aantrekkelijke bouw van bungalows en an dere riant te bouwen huizen. Het is te voorzien, dat de voorgenomen restauratie van het orgel van Christian Müller in de Grote Kerk de consequentie met zich zal meebrengen, dat aan de or gelmuziek van de romantische negentien de eeuw en ook aan de composities uit de eerste jaren van de twintigste eeuw de toegang tot het orgel zal worden ont zegd. Zij zouden door de vervanging van enkele „romantische" registers en zeer waarschijnlijk ook dooi- de intonatie-wijzi gingen toch een aan hun wezen vreemd Idankengebied aantreffen, dat hun karak ter zou vertekenen. De restauratie is ech ter nog niet begonnen en nog steeds leent het vorstelijke instrument zijn diensten aan de met verbanning bedreigde muziek, waarvan de eminentste werken als verte genwoordigers van een belangrijke perio de in de ontwikkelingsgang der muziek toch niet zo maar terzijde geschoven kun nen worden. Het getuigt van eerbied, piëteit en van zuiver artistiek inzicht, dat de Haarlemse stadsorganisten Albert de Klerk en Piet Kee besloten hebben een César Franck-cyclus op het orgel van de Grote Kerk te geven. Het eerste concert in deze cyclus werd dinsdagavond door Albert de Klerk gege ven. De organist had een schoon program ma samengesteld van compsities, die in vele voorgaande jaren op het orgel wa ren uitgevoerd en die nu in een voorti-ef- felijke uitvoeringsgestalte als het ware om erkenning en om respect vroegen. Als volstrekt hoogtqppqt, klonk op, dit con cert het tweede orgel koraal van de mees ter, pure orgelkunst, waarin het expres sieve element in prachtig evenwicht is gebracht met de zinrijke verstandelijk opgebouwde contrapunctiek. Orgelkunst en stemmen-zelfstandigheid waren ook voor Franck vrijwel identieke begrippen. De adel van de geest bleef daarbij een onvervreemdbare factor met de bewo genheid van de ziel. En daarom werd dit concert, waarop ook het joyeuze Pièce Héroique, de van warme lyriek door trokken Fantaisie in A, het meditatieve Cantabile en ten slotte het imposante en virtuoze Final tot uitvoering kwamen. Geen eenzijdige ervaring van rijkge schakeerde klanken alleen, maar even eens treffen door de bewogenheid dei- vreugde, de stille weemoed om de ge droomde volmaaktheid en door de van vertrouwen getuigende rust. die deze schone muziek in meesterlijke vertol kingen bracht. Het tweede concert in deze Franck-cy clus zal op dinsdagavond 9 juni (van 8 tot 9 uur) door Piet Kee worden gegeven. F. Zwaansioijk Advertentie Tegen en Jal Allca-Seltzer verlicht gelijktijdig Uw opstandige maag en hoofdpijn, want elk tablet bevat niet slechts één maar een combinatie van werkzame geneesmiddelen! Alka- Seltzer verlicht deze ongemakken even snel... smaakt aangenaam en is heerlijk verfrissend I In de afgelopen nacht om kwart voor twee is door tot nu toe nog onbekende oor zaak brand uitgebroken in de keuken van het IJsbaanhal-restaurant op Houtrust in Den Haag. Het vuur breidde zich uit tot de bij de keuken behorende uitgiftebar en tot het boven het restaurant gelegen balkon, dat dienst doet als opslag ruimte voor requisieten, meubilair en lo pers. Keuken, bar en opslagruimte brandden geheel uit. Ook het dak van de hal liep schade op. Om ruim drie uur was de brandweer het vuur meester. Aanbesteding. In Den Plaag is aan besteed het aanbrengen van een bitumi neuze verharding op een gedeelte van rijksweg 27 Vianen-Gorinchem-Breda- Belgische grens) met bijkomende wei-ken in de gemeente Gorinchem en Hoog Blok land. De laagste inschrijver is de aan nemersmaatschappij P. C. Zanen n.v. uit Heemstede, met 1.285.500. Jcugdmatinee. Zaterdag 30 mei, des middags om half drie zal door het Aerden- houts Kindertoneel in het Minerva Theater te Heemstede een jeugdvoorstelling wor den verzorgd met een opvoering van „Goudhaartje en de troubadour", kinder operette in drie bedrijven door Geertruida van Vladeracken. De algehele leiding van deze voorstelling berust weer bij mevrouw J. van Kampen-van der Brink. Werk onder bedoeïenen. Donderdag avond houden de afdelingen Bloemendaal en Overveen van de Nederlandse Christen vrouwenbond een gezamenlijke bijeen komst in het Jeugdhuis aan de Donkere- laan. Mevrouw E. L. van Leeuwen-Plane does uit Amsterdam zal spreken over het sociale en medische werk van de Ver enigde Naties onder de bedoeïenen. Kleurenlantaarnplaatjes zullen het ge sprokene toelichten. Advertentie Bent U een„kilometer-eter"? Ja? Dan moet U geen SoleX kopen! De SoleX doet het nu eenmaal rustig aan. Maar... dat is dan ook een van de redenen waarom de SoleX de enig werkelijk veilige, betrouwbare en... zuinige bromfiets is: practisch geen benzineverbruik - practisch geen onderhoud de enige bromfiets die trouw bleef aan het veilige principe van „fietsen zonder trappen"! De vijfde en voorlaatste étappe van „Olympia's Toer door Nederland", waar van de start nadat er 's morgens eerst nog een tijdrit over tien kilometer is ver reden plaats vindt in het Brabantse plaatsje Ulvenhout, eindigt zaterdag 30 mei in het „Van der Aartsportpark" in Haarlem-Noord. Vandaar vertrekt de ren nerskaravaan op zondag 31 mei om 12.25 uur voor de slotrit naar het Olympisch Stadion in Amsterdam. In afwaching van de aankomst in het „Van der Aartsportpark" verzorgt de Haarlemse wielerclub „De Kampioen" er zaterdagmiddag in samenwerking met „De Bataaf' uit Halfweg een afwachtingspro- gramma. Om kwart vóór vier wordt gestart met een rit voor aspiranten over 15 ron den en daarna zullen de beroepsrenners, amateurs en nieuwelingen van beide ver enigingen een wedstrijd over onbepaalde afstand rijden. Dit in verband met de aan komst van de „Toer". Route door de stad De vijfde etappe van „Olympia's Toer" voert van Ulvenhout via Dordrecht, Rot terdam. Den Haag, Noordwijk en Voge lenzang (Leidsevaart) naar Haarlem. Een afstand van 138 kilometer. De rennerska ravaan komt omstreeks 17.36 uur vanaf de Leidsevaart de stad binnen en vervolgt dan via de Westelijke randweg, Zijiweg, Juli- analaan. Adriaan Stooplaan, Brederode- straat. Delftlaan, Rijksstraatweg, Muider- slotweg en Geusevesperstraat zijn weg naar het „Van der Aartsportpark". De aankomst daar is gepland op 17.49 uur. Voor de zesde en laatste etappe, waarvan de start zondag 31 mei om 12.25 uur in het „Van der Aartsportpark" plaats vindt, wordt Haarlem weer langs dezelfde route verlaten en via Bennebroek-Wilnis en Ab coude gaat het dan naar Amsterdam (110 km). Daar worden op de sintelbaan van het Olympisch Stadion de laatste en be slissende meters van deze vijfde „Toer door Nederland" afgelegd. De aankomst in het Stadion is gepland op 15.12 uur. Dit tijdstip valt in de pauze tussen de twee Ere-diyisiewedstrijden Blauw WitFeyen- oord en DWS/AElinkwijk. Een Haarlemmer? Aan de „Toer door Nederland" wordt ook deelgenomen door een verenigings- ploeg van „De Kampioen", bestaande uit de renners Piet Steenvoorden, Aad Stra- ver. Henk Buis, Tonny Peters, Loek Vaars en de gastrenners Mik Snijder en Dik Ent hoven van „De Bataaf". Een overwinning van een Haarlemse renner in het „Van der Aartsportpark" behoort dus zeker niet tot de onmogelijkheden. Zij weten er de weg en weten precies hoe de aankomst is. Wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd zal de heer G. E. Ent hoven, administratief hoofdambtenaar bij de Rijkswaterstaat, arrondissement Noord zeekanaal, afscheid nemen. Vierentwintig jaar werkte hij in Haarlem en daarvoor is hij elders bij de Rijkswaterstaat werkzaam geweest. De afscheidsbijeenkomst is zater dagmorgen om tien uur in het gebouw van het Kantongerecht aan de Jansstraat 46.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7