ZONDER RENTE POLAROID (d KLEDING TERMIJN ALTIJD 'GEWOON' KIJKEN Congres Vereniging Nederlandse Gemeenten begonnen Overweldigende belangstelling voor de uitvaart van Dulles Vrouw van Russische attaché in Londen vraagt asiel Voorzitter leverde kritiek op financiële verhouding tussen Rijk en gemeenten HAARLEMSE KLEDING CENTRALE ook in felle zon goed zicht Fa. A. EVERTS ^,ETERS- Kroesjtsjev belooft Albanië raketbases 11 J V. JANSSTRAAT 63 Raadslid stemde verkeerd wethouders de dupe Het oponthoud in Sibil Kritieke datum voor expeditie is 10 juli Bediende gaf zich uit voor officier van justitie Zijn liefdadigheid was sterk op zichzelf gericht Kerkelijk Nieuws At u vorig jaar ook 186 eieren? Gevechten in het Tunesisch- Algerijnse grensgebied Recht van achtervolging uit communiqué geschrapt instant pudding Haar man is gisteren naar Moskou teruggezonden IJsIands vaartuig vuurt op Britse trawler Dekmatroos gewond Kleurlingen in Engeland zijn ernstig verontrust Speciale bescherming in Notting Hill verzocht DONDERDAG 28 MEI 1959 Het Gemeentelijk Concertgebouw in Haarlem herbergde vanmorgen vele honderden burgemeesters, wethouders en gemeentesecretarissen uit alle delen van ons land. Zij hadden zich daar verzameld om de opening van het tweedaagse jaarcongres van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten bij te wonen. De algemene vergadering die vandaag is gehouden had wegens het behandelen van huishoudelijke aangelegenheden een be sloten karakter. De congresvergadering die morgen, vrijdag, wordt belegd zal gewijd zijn aan het onderwerp „De gemeenten en het jeugdwerk". Over deze materie worden pre-adviezen uitgebracht en verder zal het onder werp middels een forum in discussie worden gedracht. De voorzitter van de vereniging, burge meester mr. H. A. M. T. Kolfschoten van Den Haag, opende vanmorgen het con gres met een toespraak, waarin hij de po sitie en de bestuurlijke taak van de ge meenten besprak. De spreker leverde daarbij kritiek op het ontwerp betreffen de de financiële verhouding tussen het Rijk en de gemeenten. Naar sprekers me ning biedt dit ontwerp met betrekking tot de uitbreiding van het gemeentelijk belas tinggebied nog-minder vooruitzichten dan het rapport van de commissie-Oud. Ook vreesde mr. Kolfschoten dat een doelma tige werking van de voorgestelde raad voor de gemeentefinanciën in het gedrang zal komen. Verder besprak hij de herzie ning van de Gemeentewet, waarover een commissie uit de vereniging onder voor zitterschap van prof. Oud, een rapport heeft samengesteld dat als advies der ver eniging dient. Bij enkele hoofdpunten van dit advies stond de spreker stil. „In de eerste plaats is er deze zeer belangrijke vraag," zo zei hij, „of wij moeten aanstu ren op een handhaving van de bestaande Gemeentewet, dan wel moeten zoeken naar een geheel nieuwe opzet, die de schepping van Thorbecke onherkenbaar zal veranderen. Is niet de tijd aangebro ken om van de vergaande uniformiteit van ons gemeentelijk bestuursstelsel in meer of mindere mate afstand te doen?" Beide vragen heeft, zo deelde de spreker mee, het bestuur van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten in hoofdzaak ont kennend beantwoord. Voor de meeste ge meenten is de bekende en vertrouwde hoofdstructuur van de Gemeentewet nog altijd doelmatig, aldus de spreker. Ook de uniformiteit van het gemeenterecht voor vrijwel alle gemeenten wil het bestuur der vereniging behouden. Alleen voor belang rijke agglomeraties, met name in het wes ten des lands, achtte mr. Kolfschoten een speciale wettelijke regeling nodig. Ook was hij van oordeel dat wijkraden en der gelijke een wettelijke basis krijgen. Het bestuur der vereniging heeft aan de regering geadviseerd wettelijk vast te leg gen, dat burgemeester en wethouders ge houden zijn voor door hen gevoerd zelf bestuur verantwoording af te leggen te genover de gemeenteraad, behoudens het geval dat het algemeen belang eist om de inlichtingen, of slechts in een besloten ver gadering of in het geheel niet te verstrek ken. Een aanvullende bevoegdheid van de gemeentebesturen op verordenend gebied dient voorts in de wet verankerd te wor den. Ook wordt een gemeentelijke verte genwoordiging in de Sociaal-Economische Raad op haar plaats geacht. De spreker wees verder op het, naar hij zei, veelal verstikkende en verlammende toezicht van hogerhand, waardoor de bestuurskracht, het tempo en soms zelfs de ondernemings lust van de lagere organen worden onder mijnd. Hij bedoelde niet het toezicht als zodanig, maar een speciale toepassing er van, waarbij talloze kleinigheden worden opgehouden en vertraagd. Mr. Kolfschoten besprak vervolgens de wenselijkheid van Advertentie zonder prijsverhoging op RUIME KEUZE: Leuke modellen Japonnen - Mantelcostuums Zomer-Regenmantels Costuums In moderne dessins Sportcolberts en Pantalons enz. enz. (Van onze Zeeuwse correspondent) Verstrooidheid van het raadslid C. L. Martinet in de jongste raadszitting van Goes komt de beide wethouders van die Zeeuwse gemeente op een strop van een paar honderd gulden per jaar te staan. „Ik heb me vergist in mijn ver strooidheid", protesteerde het raadslid toen de stemmen geteld waren en hij een „tegen" had laten horen. „Ik had willen voorstemmen". Maar het was al te laat. Met zes tegen vijf stemmen werd het voorstel op ad vies van gedeputeerde staten van zee land om de wethouderssalarissen te verhogen met enkele honderden guldens per jaar, verworpen. Het verstrooide raadslid kreeg een hoofd als vuur, terwijl de anderen in lachen uitbarstten. Bij de gedeputeerde wethouders ging het echter niet van harte; daarvoor was deze ver gissing net wat te duur geweest Mr. H. A. M. T. Koljschoten, burgemeester van Den Haag. een meer zelfstandig beleid der gemeen ten met betrekking tot de investeringen. „Geen gemeentelijke bestuurder", zo merkte hij op, „die de ontwikkeling sinds de oorlog bewust heeft meegemaakt, kan voorstander zijn van een gemeentelijke autonomie in zo verouderde zin, dat daar bij de bestaansreden van een beheerste centrale financieel-economische coördina tie wordt ontkend. Ons gaat het er slechts om, dat deze „beheersing" nauwlettend haar rechtvaardiging blijft vinden in de erkenning der gemeentelijke activiteit als een wezenlijke component in de nationale welvaartspolitiek, en niet als een dubieuze sluitpost op een falende of teleurstellende nationale beleidsrekening. De gemeenten willen slechts erkenning van de nuchtere waarheid, dat plaatselijke organen, be kend met de plaatselijke omstandigheden en verantwoordelijk aan plaatselijk geko zen vertegenwoordigers, nog altijd het beste in staat zijn om de belangen van het plaatselijk bestuur in al zijn volheid te behartigen en daarmede, een groot men selijk goed te dienen." Met het vertrouwen uit te spreken dat deze fundamentele ge dachte ook over deze jaarvergadering vaardig zal zijn en het gemeentelijk sa menzijn opnieuw zal inspireren, verklaar de mr. Kolfschoten, het congres geopend. De vergadering werd omlijst door een concert van het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest onder leiding van Henri Arends. Onder meer bracht het orkest het Haarlems Stedelied „Haarlems Tempo" van Nozeman en Jos de Klerk en de ouver ture „Cyrano de Bergerac" van Johan Wagenaar ten gehore. Over de tegenslag door het uitvallen der helikopterdiensten voor de expeditie naar het. Sterrengebergte op Nieuw-Guinea heeft dr. L. D. Brongersma aan de Ne derlandse stichting voor de expeditie be richt, dat'een regeling wordt getroffen met Aero Contractors, de charter maatschap pij der helikopters, voor de uitzending op zo kort mogelijke termijn van vervan gende helikopterbemanningen. Het is niet onmogelijk, dat deze maatschappij een piloot kan sturen, welke thans werkzaam is in Perzië, maar de andere reserve-be manningen zullen van verder weg moeten worden betrokken. Het is niet uitgesloten, dat de volledige inentingsprocedure tegen verschillende tropische ziekten dan nog moet worden gevolgd, hetgeen drie weken in beslag neemt. Overigens is inenting tegen geel zucht niet mogeliik. Deze ziekte bindt de patiënten vele weken aan bed. zodat de oorspronkelijke bemanningen nog lang niet hun taak weer zullen kunnen opne men. Het dropnen van materiaal, waar toe de „Kroonduif" en de Nieuw Guinea Petroleum Maatschappij bereid zijn ge vonden en in noodgevallen ongetwijfeld ook de marine wel in staat zal zijn. kan slechts gedeelteliik uitkomst bieden. Drop pings zijn moeilijk en niet alle materieel kan zo worden overgebracht. Bovendien zijn droppings nog sterker afhankelijk van de weersomstandigheden, die de aanvoer volgens het oorspronkelijke schema reeds bemoeilijkten. De voorraden levensmidde len en brandstof in het basiskamD Ok Si- bil zün ruim voldoende voor het levens onderhoud van de expeditieleden, die ech ter door deze tegenslagen genoodzaakt zijn hun wetenschappelijk onderzoek te beperken tot de directe omgeving van het kamp. in plaats van door te dringen naar het doelgebied in de Antares. dat. overi gens hemelsbreed slechts 30 kilometer van het kamp verwijderd ligt. De terreinmoeilijkheden zijn zo groot, dat uiterlijk ongeveer 10 juli de tocht naar het Antaresgebergte van Ok Sibil uit moet beginnen, wil men het doelgebied nog kun nen bereiken en exploreren. Voorlopig be staat daarom dus nog alle kans. wanneer inderdaad de moeilijkheden met de heli- konterbemanningen binnen redelijke tijd worden opgelost- De motorpech van de Twin Pionier is bij zonder ongelukkig. Dit toestel staat met een niet meer herstelbare motor op de lan dingsstrip in Ok Sibil. Een nieuwe motor die zes honderd kilo weegt, zal naar daar moeten worden vervoerd, doch daarvoor is momenteel geen vliegtuig beschikbaar. De combinatie van tegenslagen is thans dus wel bijzonder ongelukkig. De officier van Justitie bij de Amster damse rechtbank heeft zes maanden ge vangenisstraf met aftrek en terbeschik kingstelling van de regering geëist tegen een 26-jarige kantoorbediende, die van verscheidene oplichtingen, diefstal en in geschrifte wordt verdacht. „Hier staat een man, die zich herhaal delijk als autoriteit heeft uitgegeven en zich zo in de situatie inleefde, dat hij met leugens het vertrouwen van andere mensen wist te winnen en hun geld af handig maakte", zo schetste de officier de verdachte. Van de autoritaire houding die V. zich vroeger moet hebben aangemeten was niet veel overgebleven. Zwijgzaam stond hij in de verdachtebank en snikkend bood hij zijn excuses aan de Amsterdam se journalist H. A. A. R. Knap aan, die bijna een van zijn slachtoffers was ge worden. De verdachte had de heer Knap opgebeld en hem om geld gevraagd uit het door deze beheerde „Dagboekfonds". Hij gaf zich daarbij uit als oud-substituut officier van Justitie, thans verbonden aan het Internationale Hof van Justitie te Den Haag. Hij had 700 gulden nodig om een auto te kunnen kopen voor een juriste, een oud-poliopatiënte. De journalist had dit aanvankelijk ge loofd, maar na een onderzoek van een Haagse dame, die als bestuurslid van „Zorg en bijstand" eveneens om een bij drage was verzocht, bleek dat V. bij het Internationale Hof helemaal niet bekend was. Met een soortgelijk verhaal zou hij een koopman voor 400 gulden hebben opge licht. De dagvaarding vermeldde ook nog de diefstal of verduistering van een post wissel uit trapportaal in de Churchill-laan en het plaatsen van een valse handteke ning daarop door verdachte. De psy chiaters, die V. wegens soortgelijke voor vallen in de afgelopen jaren al eens heb ben behandeld waren het over verdach- tes geestestoestand niet geheel eens. Hij werd geschetst als een fantast met een brutaal optreden. De raadsman verzocht een voorwaardelijke straf op te leggen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Drempt (toez.) D. J. Spijker boer, vicaris te 's Gravenhage. Benoemd tot reserve-legerpredikant (met stand plaats Breda) W. Metting van Rijn, vicaris te Aardenburg. Benoemd tot geestelijk ver zorger van het diaconaal rusthuis Nijen- stede te Amersfoort dr. L. D. Terlaak Poot, emeritus predikant en hulpprediker te Cal- lantsoog. Aangenomen naar Ellecom-De Steeg J. Swaak te Burgh (Z. Geref. Kerken Beroepen te Reitsum Chr. van Ulden, kand. te 's Gravenhage; te Amsterdam- Zuid-Slotervaart W. Dekker te IJlst; te Medicine-Hat (Alberta, Canada) D. J. Roos te Haarlem-Zuid; te IJselmonde-West L. Schuurman te Giesenburg; te Vrooms- hoop K. Ubels te Zwartebroek; te Wate ringen J. C. Rietveld, kand. te 's Graven hage. Bedankt voor Garijp A. van Egmond te Oosterbeek; voor Nijmegen (vac. wijlen ds. G. van Doornik) J. M. Bloemkolk te Ede. Chr, Geref. Kerken Beroepen in IJmuiden ds. M. Vlietstra van Eemdijk; te Edmonton-Red Deer (Al berta, Canada) (Free Chr. Ref. Church) S. Wijnsma te Broek op Langendijk. Baptisten Gemeenten Bedankt voor Almelo Ph. Lindeman te Stavoren. De afzet van kippeëieren week in 1958 niet veel af van die in 1957. Export en bin nenlandse afzet bleven naar hoeveelheid vrijwel op hetzelfde peil. Dit wordt mee gedeeld in het jaarverslag 1958 van het Produktschap voor pluimvee en eieren, dat thans op de bestuursvergadering van het Produktschap is goedgekeurd. In 1958 werden in Nederland in totaal 2087 miljoen eieren geconsumeerd: 1.537 miljoen stuks afkomstig uit agrarische be drijven en 550 miljoen van „amateur"-kip- penhouders. Het gemiddelde verbruik per hoofd bedroeg 186 eieren (in Duitsland 200). Het totale industriële verbruik wordt geschat op 150 miljoen eieren. Er werden ruim 2800 miljoen kippeëieren geëxpor teerd. De binnenlandse eierafzet lag vorig jaar 79 percent hoger dan in 1953. Het gemiddelde jaarverbruik van pan klaar slachtgevogelte, dat in 1955 nog maar 0,48 kg. per hoofd van de bevolking bedroeg, was in 1958 gestegen tot 1,1 kg. De export van de pluimveesector maak te verleden jaar 16,5 percent van de totale agrarische- en 29 percent van de totale veehouderij-export uit. ALGIERS (Reuter/AFP) Het Franse militaire hoofdkwartier te Algiers heeft medegedeeld dat Franse troepen, die van af Tunesisch gebied werden beschoten, in een gevecht met hun aanvallers de Tune sische grens over een afstand hebben over schreden, hierbij gebruik makend van het „recht tot achtervolging". Later wijzigde het hoofdkwartier te Algiers zijn verkla ring zodanig, dat de passage over het over schrijden van de Tunesische grens en „het recht tot achtervolging" werd geschrapt. Volgens de nieuwe formulering werden onmiddellijk versterkingen naar de be wuste plaats gezonden om de Franse een heid in staat te stellen het contact te ver breken. Zij vielen de aanvallers van ach teren aan. Een Franse eenheid was tevo ren onder vuur genomen- door rebellen, die zich hadden ingegraven in berghellingen op Tunesisch gebied. Hierdoor werden zes Franse militairen gedood en elf gewond. Men heeft nog geen officieel commentaar kunnen krijgen op de wijziging in het com muniqué. In kringen die nauw contact on derhouden met 't hoofdkwartier, verklaar de men later echter dat de Franse troepen inderdaad een kilometer op Tunesisch ge bied zijn doorgedrongen. Men voegde hier- aan toe dat de wijziging in het commu niqué is aangebracht op verzoek van het ministerie van Defensie in Parijs, dat van mening is dat vermelding van het recht op achtervolging niet wenselijk is. Een woordvoerder van de Algerijnse na tionalisten heeft woensdagavond te New York gezegd dat gebruikmaking van „het zogenaamde achtervolgingsrecht" van de Fransen kan leiden tot een oorlog op grote schaal in Noord-Afrika. Advertentie Advertentie 38 ct per pakje (Van onze correspondent in Washington) Sedert president Franklin Roosevelt is niemand in Amerika met zoveel eerbetoon ten grave gedragen als Dulles, de man die zes jaar lang leider is geweest van de westerse wereld in de koude oorlog. De kerkdienst die aan zijn begrafenis voor afging, werd gehouden in Washingtons grootste kerkgebouw, een hooggelegen neo-gotische kathedraal waaraan men reeds vijftig jaar bouwt, doch die nog steeds niet voltooid is. Bij de rouwdienst waren bijna drieduizend vooraanstaande politici en diplomaten aanwezig. Vijftien ministers van Buitenlandse Zaken bewe zen daar hun overleden collega de laat ste eer. Bovendien waren Hammerskjoeld en Spaak die naast Gromyko zat, voor de ze gelegenheid naar Washington overge komen. Vooraan zaten Adenauer (West-Duits- land) en Menzies (Australië), op de eer ste rij in het midden de weduwe van Dulles en haar drie kinderen, alsmede Eisen hower met zijn vrouw en zoon. Op verzoek van mevrouw Dulles werd in de kerk geen lofrede uitgesproken. Barnes, een oude vriend der familie, sprak een gebed uit waarin hij uiting gaf aan de grote waar dering en sympathie voor Dulles. Barnes dankte God voor het leven van Dulles: „Wij danken U voor zijn gehoorzaamheid aan Uw wet die hem dwong dienaar te zijn van zijn tijd en zijn generatie, en die hem het werken tot een vreugde maakte en niet tot een last. Wij danken U voor zijn liefde voor de gerechtigheid waaruit voortkwam zijn trouw aan de waarheid zoals hij die zag. Wij danken U voor zijn onwankelbare moed in de confrontatie met de mogendheden dezer wereld, als mede met zijn ziekte en zijn lijden". Vierentwintig uur had de gesloten kist temidden van vele bloemen in de kathe draal gestaan, waar duizenden de overle dene hun respect kwamen betuigen en het condoleantieboek tekenden. Na afloop van de dienst trok een lange stoet naar het mi litaire kerkhof van Aldington aan de over zijde der Potomac. De met de nationale vlag bedekte kist werd daar geplaatst op een affuit getrokken door zes witte paar den. Onderdelen van Leger, luchtmacht en marine begeleidden Dulles met mili taire muziek grafwaarts. De plechtigheid bij het graf duurde sléchts kort. Voor de staatslieden en diplomaten wa ren onder een tentdak stoelen geplaatst, zodat zij beschut tegen de warme zon de korte grafdienst konden volgen. De vlag, die de kist had gedekt, werd door de pre dikant aan mevrouw Dulles overhandigd en daarmede was deze indrukwekkende plechtigheid teneinde. (Reutei-) Meer dan tweehonderd auto's volgden de lijkwagen door het Rock Creek Park en langs de straten die de overle dene vroeger dagelijks ging van zijn huis naar het departement. Duizenden stonden langs de weg. Na een eenvoudige plechtigheid bij het graf werden kanon- en geweerschoten af gevuurd. Ten slotte betuigden de president en mevrouw Eisenhower hun deelneming aan mevrouw Dulles voordat deze het kerhof verliet. Het blijft nieuws in 1959. Steeds meer Nederlanders dragen Polaroid clip- overs. Amerikaans vakmanschap maak te de lichtste clip-over: 4,6 gram! Polaroid clip-overs beschermen uw kostbare ogen tegen reflec ties van een SMART FEATHER-LITE p zonne- Polaroid's exclusive stop.glare guarantee. No brillen» lenzen zijn buigzaam, vrijwel onbreek baar, splinter vrij en... licht-als-veer. Uw zonnebril weegt nog geen 11, uw clip-over maar 4,6 gram. Zie het ver schil met Polaroid sunglasses - morgen reeds. glinsterend wegdek of fel spiegelende auto's. Pola roid filters laten uitslui tend 'zuiver- zien'-licht door. Kleuren worden een feest, kijken een genot. De Polaroid clip-over be hoort bij uw bril als een schoen aan uw voet. Met Polaroid sunglasses ziet u 'gewoon', zelfs by de felste zon. De more dazzling glare for you. Polaroid sun- 0 voor elk m glasses, the quality sunglass for men, women, m gezicht |p teenagers. Clip-overs designed to match your een m eyes. Enjoy colour - be smart - with Polaroid teusmon- sunglasses. best UNDER THE sun: m tuur f 19- clip- overs, de veder-lichte uitkomst voor brildragers - voor elke bril een passend model - f 14.-. Polaroid sunglasses uitsluitend by de opticien, de vakman voor het beter zien. SUNGLASSES V™' GD and POLAROID, registered trademarks of Polaroid Corporation. Cambridge, Mass., U.S.A. (Van onze correspondent in Londen) De Britse regering heeft gisteravond asiel verleend aan mevrouw Nina Dmi- triev en haar vijfjarige dochter Lena. Me vrouw Dmitriev is de echtgenote van de Russische assistent-marine-attaché in Lon den, kapitein Alexander Dmitriev, die gis teren naar Moskou is teruggekeerd. Me vrouw Dmitriev, die zich schuil hield, be vindt 7,ich op een geheim adres buiten Lon den. Mevrouw Dmitriev en haar dochter waren zondag naar het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken gevlucht, toen de Russische geheime politie haar man in zijn woning was komen halen. Hij werd op de Russische ambassade vastgehouden. Vier dagen lang zochten de Russen in Londen en de provincie naar mevrouw Dmitriev en haar kind. Gisteren werd de Advertentie Hofdijkstraat 32 - Haarlem - Tel. 12181 lordensstraat 53 - Haarlem - Tel. 12730 SANITAIRE INSTALLATIES LONDEN (UPI) De Britse trawler federatie heeft bekendgemaakt, dat een Britse zeeman gewond raakte toen een bewapend IJsIands vaartuig op 16 mei het vuur opende op de Britse trawler Samuel Hewitt. Het IJslandse vaartuig, de Odin, open de het vuur toen de Samuel Hewitt wei gerde een gezelschap IJslanders aan boord toe te laten. De 20 bemanningsleden van de trawler werden met waterspuiten, bij len en koevoeten bewapend om de IJslan ders van boord te weren. De 21-jarige Wil liam Brown, een dekmatroos, werd aan het hoofd gewond toen de Odin zijn 47-mm kanonnen op de Britse trawler afvuurde. De schipper van de Hewitt, Victor Bu- schini, seinde om hulp en even later kwam de Britse torpedobootjager Chaplet in zicht waarop de Odin zich terugtrok. De Hewitt arriveerde vandaag in zijn thuishaven Fleetwood, aldus het relaas van de federatie. Eerder op de dag meldde het ministe rie van buitenlandse zaken, dat IJsland een protest heeft ingediend inzake een botsing tussen de Chaplet en de Odin op vrijdag. Volgens de IJslandse nota werd het IJs landse vaartuig door de Chaplet geramd. MOSKOU (UPI) De Russische pre mier, Kroesjtsjev, heeft Albanië econo mische bijstand zowel als projectielen aangeboden, zo meldt het Russische pers bureau Tass. Kroesjtsjev deed zijn aan bod in een redevoering te Scutari (Sok der). de op een na grootste stad van Al banië. Kroesjtsjev verklaarde verder dat de Italiaanse regering onverstandig han delt door de Verenigde Staten toe .te staan raketbases op haar grondgebied aan te leggen. Volgens Kroesjtsjev heeft de Ita liaanse regering door deze daad „het land aan een ongelooflijk gevaar overge leverd." De Russische premier beloofde Albanië met projectielen te bewapenen, indien Italië en Griekenland Amerikaan se raketbases op hun grondgebied laten aanleggen. Vandaag wordt de minister van Defen sie van communistisch China, maarschalk Peng Teh-Huai, in de Albanese hoofdstad Tirana verwacht. Maarschalk Peng Teh- Huai, die tevens vice-premier is, komt naar Tirana op uitnodiging van zijn Alba nese ambtgenoot. Peng staat aan het hoofd van een Chinese militaire missie, die thans in Bulgarije verblijft. Ook de Oost- duitse premier Grotewohl bevindt zich nog in Albanië. MOSKOU (UPI) De Russische eerste vice-premier Mikojan heeft verklaard dat Kroesjtsjev, niet voornemens is president Tito van Joegoslavië binnenkort te bezoe ken. Hij zei dit in antwoord op een vraag of Kroesjtsjev misschien naar Joegoslavië zou gaan, gezien het feit dat hij zo dicht in de buurt van dat land is. beide Russische politieambtenaren toege staan met hen op het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken te spreken. Zij trachtten tevergeefs twee uur lang haar over te halen zich bij haar echtgenoot te voegen om gezamenlijk naar Moskou te rug te keren. Het onderhoud, dat door twee Britse ambtenaren werd bijgewoond, verliep kalm. Het was een dramatisch ogenblik, toen kapitein Dmitriev met slechts een koffer bij zich, begeleid door twee Russische ambtenaren van de veilig heidsdienst, naar een Russisch straalvlieg tuig op het Londense vliegveld liep, gade geslagen door een grote menigte in het stationsgebouw. Eerst hadden drie amb tenaren van het Britse ministerie van Bin nenlandse Zaken kapitein Dmitriev ge vraagd of hij in Groot-Brittannië wilde bli ven. Hij keek strak voor zich uit en ant woordde dat hij naar Moskou wilde terug keren. De Britse ambtenaren vertelden hem dat zijn vrouw en kind veilig waren en niet naar Rusland wilden teruggaan. Kapitein Dmitriev herhaalde, uiterlijk on bewogen, dat hij naar Moskou wilde te rugkeren. Dmitriev was vorig jaar in Londen ge komen. Van 1946 tot 1948 was hij eveneens aan de Russische ambassade te Londen verbonden. Hij sprak uitstekend Engels, maar zijn vrouw en dochter kenden de taal nauwelijks. Ambassade zwijgt De Russische ambassade ontkende gis teren iets van de zaak af te weten. De genen die inlichtingen vroegen, werden la ter afgescheept met de boodschap, dat de kapitein zich in de ambassade bevond maar ernstig ziek was. Hij was toen ech ter al naar Moskou vertrokken. Het ge bouw naast de ambassade, waar de kanto ren van de militaire attaché zich bevin den, werd door ambtenaren van de Russi sche veiligheidsdienst bewaakt. Wanneer er iemand zich aan het gebouw vervoeg de, werd de deur, die vast zat aan een ket ting, op een kier geopend. Degene, die de bezoekers te woord stond, sprak alleen maar Russisch. Advertentie LONDEN (UPI) Een delegatie van negen kleurlingen, vertegenwoordigers van veertig Afrikaanse, Westindische en Britse organisaties, heeft op het Britse ministerie van Binnenlandse Zaken een gesprek gehad over de situatie in de wijk Notting Hill. De delegatie, die geleid werd door een 25-jarige student in de anthropo logic, verklaarde dat de kleurlingen het vertrouwen in de Londense politie verlo ren hebben en vroeg versterking van de politiediensten in Notting Hill. De Britse politie is bevooroordeeld te gen de kleurling, het ministerie heeft her haalde waarschuwingen dat moeilijkheden dreigen in de wind geslagen, tegen de racistische propaganda bij voorbeeld van de fascist Sir Oswald Mosley is niets gedaan, en de vermindering van de patrouillediensten in Notting Hill heeft geleid tot grootscheepse gezagsondermij ning, aldus de delegatie, die voorstelde de politie in Notting Hill te versterken met „special constables" zoals ook in de oor logsjaren dienden: burgers en in dit ge val blanken zowel als kleurlingen die vrijwillig politiediensten verrichten.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11