Romantisch voorzomermuziekfeest voor Prins Bernhard-Anj erfonds Zukiwsky leidde eerste training Tegen jeugdige inbrekers gevangenisstraffen geëist KAARTEN en REISGIDSEN Boekhandel VEKO DONDERDAG 28 MEI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HAARLEMSE RECHTBANK Uitspraken Haarlemse rechtbank Henk Bakker jubileert Coros y Danzas in Openluchttheater Dodelijk verkeersongeval GLAZEMAKER Burgerlijke Stand van Haarlem FERRY Ed Zukiwsky A. W. Lohr exposeert foto's in Heemstede Jongen door gas bedwelmd Hoofdagent van politie door steekvlam gewond Gas- en elektriciteitsstaking in Frankrijk Scheepvaart iö HET „ANJERFONDS", onder patronaat van Prins Bernhard, en onder voorzitter schap voor ons gewest van dr. H. J. Prinsen, Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, is zoals men weet, een instantie die in culturele en weten schappelijke aangelegenhèden nog al eens een greep in de beurs doet. Dat gebeurt in Haarlem evengoed als in andere plaatsen van Nederland, zonder dat daar ophef van gemaakt en veel aandacht aan besteed wordt. Het is nodig dat daar eens op gewezen wordt. Dan zal men ook begrijpen dat een tegenprestatie ten opzichte van het „Anjerfonds", (dat toch ook moet zorgen het geld bijeen te krijgen) een natuur lijke geste van natuurlijke orde betekent. Het „voor wat hoort wat" ligt er uiteraard in besloten. In dit licht moet men het concert zien dat zaterdagavond te 20.15 uur, onder titel „Romantisch Voorzomer Muziekfeest", in de Haarlemse Concertzaal gegeven wordt, met een daarbij aansluitend besloten nachtfeest in de Vleeshal. Advertentie Het programma van deze avond toont enerzijds een briljant anderzijds een ge voelig en opgewekt aspect: een vlucht in de romantiek, die alle zwaarwichtige pro blemen achter zich laat, om de toehoorders nu eens onbekommerd te gast te laten gaan bij de muzenkinderen, welke het hart boven het verstand laten prelaveren. Wie meent dat hij daar alles van weet, zou wel eens verrast kunnen opkijken. Want bij mijn weten heeft de Rhapsodie Espagnole van Liszt, in de bewerking van Busoni, die door de fameuze pianovirtuoos Stevan Bergmann zal worden vertolkt nog nooit in Haarlem geklonken. Hetzelfde kan ge zegd worden van het „Scherzo" voor piano en orkest van Henry Charles Littolff (1813_1891) destijds een zeer gevierd vir tuoos en componist van br'avoureconcerten. wiens naam is blijven voortleven als stichter van de bekende Brunswijker uit geversfirma, die hij echter slechts tien jaar onder zijn beheer had en die. in de tweede wereldoorlog verwoest, daarna met weer is opgericht. Stevan Bergmann speelt deze vergeten romantische bravourcomposities met be geleiding van het Noordhollands Philhar- monisch Orkest, onder leiding van Anton de Beer, aan wie tevens voor het totale programma de orkestdirectie toevertrouwd i«, Zo dirigeert hij de Rosamunde ouver ture van Schubert, als inleiding tot. diens stemmige „Nachtgesang im Walde" voor mannenkoor en vier hoorns, dat gezongen zal worden door het Koninklijk Mannen koor „Caecilia". Ter herdenking van de honderdjarige „Faust" van Charles Gou nod zullen fragmenten uit deze succes opera vertolkt worden door de sopraan Erna Spoorenberg, de bas Guus Hoekman en het mannenkoor. Straks krijgt men dan gelegenheid Erna Spoorenberg te horen kwinkeleren in de Frühlingsstimmen-wals van Joh. Strauss en andere composities van de beroemde walskoning, ondermeer het „Wein, Weib, Gesang" voor mannen koor en orkest. En als men dan de Pizzi- Advertentie voor binnen- en buitenland ZIJLSTRAAT 98 Telefoon 11706 De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen een 40-jarige tandarts uit Krommenie, die In november 1957 en in oktober 1958 respectievelijk een 14-jarig meisje en een evenoude jongen zou hebben mishandeld, veroordeeld tot 500.boete, subsidiair één week. Het beroep van de raadsman op noodweer of noodweer-exces werd door de rechtbank verworpen. De officier van Justitie eiste veertien dagen geleden 500 of twee maanden hechtenis en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf met drie jaar proeftijd. Een 31-jarige gedetineerde inwoonster van Beverwijk werd wegens diefstal ver oordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk, met aftrek met. drie jaar proeftijd en onder toezicht- stelling van het Leger des Heils. De cis luidde zeven maanden gevange nisstraf, waarvan drie voorwaardelijk, met aftrek en drie jaar proeftijd en ondertoe zichtstelling. De vrouw nam in 1957 en IfiSR. toen zij in de linnenkamer van het Rode-Kruisziekenhuis in Beverwijk werk te, lakens, slopen, servetten, theedoeken en andere textielgoèderen weg ter waardp van f 559.50. Verder bestal zij een kost ganger voor in totaal f 1788. De rechtbank veroordeelde een 48-jarige IWerwijkse PTT-besteller tot negen maanden met aftrek. De eis was tien maanden gevangenis straf. waarvan drie voorwaardelijk met aftrek en drie jaar proeftijd en ondertoe zichtstelling. De man gebruikte wissel geld van de PTT voor zichzelf en lichtte een kennis voor 90.op door te vertel len. dat hij voor iemand meubels zou be kleden en een voorschot nodig had. De betrokken familie was echter met vakan tie, zei hij. Ook gebruikte hij t 25.— die hij voor iemand op een postrekening zou stor ten, voor zichzelf. Een 22-iarige kantoorbediende uit Wor- merveer, die tussen april en november 1958 uit de kleine kas van de centrale boekhou ding der gemeentebedrijven in zijn woon plaats f 568.89 verduisterde, werd veroor deeld tof zes maanden, waarvan vier voor waardelijk met 3 jaar proeftijd en onder toezichtstelling van de r.k. reclassering. De officier had zes maanden, waarvan drie voorwaardelijk met drie jaar proef tijd en ondertoezichtstelling geëist. In de zaak tegen een 68-jarige lichtdruk- ker-fotokopieerder uit Aalsmeer, die te rechtstond wegens een overtreding van de auteurswet, verklaarde de rechtbank de officier van Justitie niet ontvankelijk in ziin strafvordering, omdat de vervolging berustte op een niet door de bevoegde per- ennn ingediende klacht. De officier van Justitie had vrijspraak geëist Advertentie De Mooiste kolen koopt u in mei De Beste kolen koopt u bij mij De Laagste prijzen heeft u erbij A. VAN ALTENA Kleverparkweg 21 B - Telefoon 11716 cata-polka nog gehoord heeft, zal men wel in de vereiste stemming zijn om naar het nachtfeest, in de Vleeshal te verhuizen. Het Anjerfonds moge er wèl bij varen. Jos. de Klerk Op woensdag 3 juni as. zal de 63-jarige Haarlemse toneelschrijver Henk Bakker in de Haarlemse stadsschouwburg gehul digd worden ter ere van zijn veertigjarig jubileum als auteur. De letterlievende vereniging J. J. Cre- mer, waarvan Bakker 40 jaar lid en artis tiek leider is, biedt deze ere-avond aan waarop onder regie van de jubilaris een van diens laatste blijspelen, „Carnaval" wordt gespeeld. Het seizoen in Bloemendaals Openlucht theater is woensdagavond begonnen met een vriendelijke en kleurige bloemlezing uit het repertoire van Coros y Danzas, welk programma men gelet op de lage tempera tuur zoiets als een Spaanse elfstedentocht mocht noemen. De groepen uit Bilbao. Co- runa, Teruel, Valencia en Zamora hebben elk mot eigen klederdrachten en typi sche begeleiding een aantrekkelijke re vue van gevarieerde folklore vertoond, waarop de honderd tachtig toeschouwers met geleidelijk toenemende dankbaarheid reageerden. Vooral de oude Aragonese jotas werden met vc-cl vaardigheid uitge voerd. Aanleiding tot bijzondere commen taar heeft dit weerzien overigens niet ge boden. Het gedeelte voor de pauze was voor het beroepsensemble „Zambra" gere serveerd. De voornaamste medewerkers van deze „tablao del flamenco" lieten we gens de voor de spieren ongewenste koude verstek gaan. Er verschenen slechts drie danseressen, één zanger en één gitarist op het plankier, die zich haastig en met weg lating van de spectaculaire uitweidingen van virtuositeit, door een paar nummers heenwerkten. Dat is natuurlijk jammer, maar evenzeer vergefelijk, want, onder deze barre omstandigheden had men beter ijsberen kunnen laten dansen. Dat men er tenslotte een spelletje van maakte, och dat paste wel in de sfeer van het ouderwetse café-chantant, die dit ensemble wil laten herleven. Het werd al met al meer Sibe risch dan Iberisch. Goed nieuws Voor de liefhebbers van Spaanse dans goed nieuws tenslotte: de heer Karei Wun- nink, de als impresario fungerende direc teur van Carré, vertelde mij dat hem na vijf jaar onderhandelen eindelijk is gelukt de fameuze Pilar Lopez (de zuster van La Argentinita) met haar grootscheeps gezel schap naar Nederland te halen. Zij komt met haar keurbende van solisten direct na het Holland Festival (waarin men de groep van haar vroegere partner José Greco kan zien) gedurende zes dagen in het theater aan de Amstel, waar op 2 juli een korte reeks voorstellingen door de kleurlingen- groep van „de dansende anthropologe" Ka- therine Dunhan begint. David Kaning Gisteravond hebben de Nederlandse tophonkballers kennis gemaakt met hun nieuwe coach-trainer Ed Zukiwsky. Drie leden van de technische commissie waren aanwezig en voor de training stelde de voorzitter van de TC, de heer Heyt, Zu kiwsky aan de spelers voor. In zijn toe spraak maakte hij de spelers duidelijk, waarom Martin Jole zo plotseling was ver vangen er bestond tussen de TC en Jole de afspraak, dat wanneer er een buiten lander zou worden gevonden en die de leiding van de centrale training zou kun nen overnemen, Jole zich zou terugtrekken. Nadat Zukiwsky de spelers om de volle medewerking had verzocht, trok men naar het veld, waar een ijzige temperatuur heerste. Bud van Leuven, die Zukiwsky's assistent wordt gedurende de eerste maand, was verhinderd en zodoende stond Zukiwsky voor de onmogelijke taak om negentien spelers onder handen te nemen. Een beoordeling van het eerste optreden van Zukiwsky mogen we dan ook nog niet geven. Er waren negentien spelers aanwezig op het HFC Haarlem-terrein, toen Zu kiwsky met zijn training begon. Onder die negentien spelers bevond zich Martin Jole de vorige avond tot negen uur nog coach en trainer van 't Nederlands negen tal en het moet hem toch wel even vreemd te moede zijn geweest, in plaats van vóór de. door hem geselecteerde, spelers, er tussen te staan. Hij nam het echter sportief op en deed, wat. hem op gedragen werd, al behoorde hij dan ook tot die groep spelers, die weinig wisselende opdrachten kreeg. Alle goede bedoelingen van de techni sche commisie ten spijt, moet het ons toch van het hart, dat men Jole wel iets elegan ter had kunnen vervangen. Een coach en trainer van een nationale ploeg deelt men op een gegeven ogenblik niet mee, dat hij al de volgende avond geen trainer meer is. E*- zijn stijlvoller wegen! Na een paar algemene instructies op het gebied van werpen, vangen en slaan, nam Zukiwsky de catchers Rosenkranz en Tromp onder handen, waarna een aantal spelers hun capaciteiten aan slag mocht tonen. Daarna werd het binnenveld Rosen kranz - Kok - Keulemans - Hopman - Kops duchtig onder handen genomen. Ook de buitenvelders Houtkamp en Oosterbaan kregen, enkele verre klappen van Zu kiwsky te verwerken. Na' afloop van de training toonde Zukiwsky zich tevreden Woensdagmiddag om ongeveer kwart voor drie is in 's-Gravenhage op de hoek van de Troelstrakade en de Melis Stoke- laan het dertienjarige meisje M. Th. van der Kwartel met de fiets gevallen en spoe dig daarna overleden. Het staat nog niet vast of zij al dan niet is aangereden door een vrachtauto, die gelijktijdig met haar over dit deel van de Troelstrakade reed. Advertentie RUDGE.JUNCKER RIJWIELEN BARENDSESTRAAT hoek KAMPERSTR. Telefoon 13797 BEVALLEN van een zoon, 25 mei: C. M. H. DekkerVan Ruiten; 26 mei: C. C. A. A ZuidbergSleper; G. E. J. Melchior De Zwaan; IJ. NoordzijNijhuis. BEVALLEN van een dochter, 23 mei: H. J. L. KostermansMooren; 26 mei: J. KroonstuiverZwier; A. NoletAriaans; E. A. HoogmaVuist; A. M. C. Glas Pepe >orn; 27 mei: H. O. de VriesFle- schenberg; H. M. StuurmanWinkel; E. Gerrits—Rinkel; A. Alders—Vader. OVERLEDEN, 25 mei: W. F. Middel koop, 81 j„ Eindenhoutstraat;. J. M. Koet sierJansen, 44 j„ Gen. Cronjéstraat; M. A. Kok—Bos, 82 j„ Jansstraat; II. Timmer man, 56 j„ Badèlochstraat; 26 mei: C. W. van KipshagenWcscldijk, 83 j„ Kenau park. ONDERTROUWD, 27 mei: G. L. Jans zen en E. Broekhuis; J. Officier en C. M. Prins; A. P. van Bakel en J. E. van Oploo; J. F. Lindeman en T. Heesemans; L. van Berloo en M. van Wijk; C. G. van Rossum en J. M. Rootlieb; J. J. Geerlings en A. C. R. van Nieuwland; W. H. Sengers en V. de Jong; J. M. Warmerdam en H. P. M. Daniels; P. C. Stam en M. M. H. Plas; J. Claij en M. A. van der Meer; W. H. Park en E. J. G. Wesselo; T. C. van Eek en C. Molenaar; G. J. Vader en M. C. Stegeman; J. B. Dornseiffen en T. C. Smit; W. J. Bank en G. M. M. Mcrks; J. C. van Schaagen en A. M. A. van Boheemen. GEHUWD, 26 mei: P. G. van Nieuw- megen en E. C. van der Weijden; P. ten Wol de en H. J. C. van Hengel; A. P. Boels- ma en H. Tak: A. van Dijke en A. P. In- pi.in; W. van Eek en W. de Bree; M. D. Koopman en A. P. B. de Korte; J. van Excel en H. Sch-.ap: G. J. van den Bosch en M. H. Moeijes; H. van Essen en M. F. Oerlemans. Advertentie Voor ierier een passend RIJWIEL of BROMMER GAZELLE - MAGNEET - HMW enz Ged Oude Gracht 102 - Tel 14361 BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSTEDE ONDERTROUWD: E. van Daatselaar en E. van Niftrik; J. F. M. Krems en M. M. Bok; T. N. A. M. van Dam en A. M. Campfens: D. van Eek en G. C. Vollenga; A. A. Koopman en J. M. Bosma. GETROUWD: J. P. Broekhof en M. F. Schabbing. GEBOREN: Robertus Martinus, z. van W. Sweers en A. Ruigrok; Carel Dionisius, z. van C. D. van Leeuwen en Z. J. van der Zijden: Paules Henricus Maria, z. van A. van der Weiden en A. M. A. Horstman. OVERLEDEN: Wed. J. M. Staats-Van Amstel, 86 jaar: Mevr. J. M. Aalders-Wes- terink, 86 jaar; H. de Bas, 89 jaar; Wed. B. W. Riemersma-Brinkman, 84 jaar; Mevr. W. Bangma-de Vries. 78 jaar; Wed. A. M. Peters-Bakker, 62 jaar. Ed Zukiwsky speelt in Canada vanaf zijn achtste jaar honkbal, waarvan drie jaar als semi-prof in Edmonton, dat in een league van vier clubs uitkwam en ongeveer 50 xoedstrijden per seizoen speelde. Tijdens de Global World Series van 1057 nam Edmonton deel als vertegenwoordiger van Canada. Zukiwsky speelde als korte stop en derde honkman en teas een slagman, die per seizoen 8 homeruns sloeg en een algemeen slag gemiddelde van 0.325 noteerde. De 29-jarige Canadees stu deerde enkele jaren voor sportleraar en was specialist in honkbal en ijs hockey. Hij is voor alles ijshockey-er, speelde enkele seizoenen in HHYC en is nu als speler-trainer verbonden aan de IJshockeyclub Bazel. over datgene wat hij gezien had, maar voegde daar dadelijk aan toe, dat er veel te veel spelers waren. Het ligt in de bedoeling om Zukiwsky vooral ook de jeugdtrainingen te latert leiden, daarbij geassisteerd door een aspi rant-coach, die op deze manier ook inzicht krijgt in het leiden van een training. De officier van Justitie bi.j de Haarlem se rechtbank, mr. J. van den Oever, heeft vanmorgen tegen een 18-jarige chemi- graaf en een 19-,jarige machinebankwer ker, beiden uit Zaandam en gedetineerd in Haarlem, wegens diefstal door middel van inklimming respectievelijk een cn ccn kwart jaar en een jaar jeugdgevangenis geëist. De chemigraaf waren van de ongeveer veertien inbraken, die hij pleegde, er twee ten laste gelegd. Op 21 december klom hij met enige andere jongelui binnen in een fabrieksgebouw in Zaandam en ont vreemdde behalve flesjes cola f 1700 in contanten. Op 23 november bezocht de bende een school in Zaandam, waar trom mels met spaargeld van de kinderen de buit vormden. De officier van Justitie meende, dat verdachte had gehandeld uit zucht naar avontuur. „Deze jonge man is nog niet toegekomen aan een gewapende overval, zoals zich onlangs in Amsterdam afspeel de, maar hij is er wel rijp voor," zei de officier, die vernieuwing van de opvoeding van verdachte noodzakelijk achtte en een en een kwart jaar jeugdgevangenis eiste. De raadsman, mr. K. A. F. J. Pliester, sprak van kinderlijk gedoe jongens, die niet meer mee wilden doen werden door de anderen „dood" verklaard en hij bepleitte een gecombineerde straf, waarbij het onvoorwaardelijke deel gelijk zou zijn aan het voorarrest van bijna vier maanden. De machinebankwerker waren eveneens twee inbraken ten laste gelegd: op 7 fe bruari trachtte hij onder andere met hulp van de vorige verdachte in een fabriek in Koog aan de Zaan met een ijzerzaag de scharnieren van een brandkast door te za gen. In de kast bevond zich een bedrag van 10.000 Omstreeks oktober brak de bankwerker in in een villa in Zaandam. Toen hij met een naar de mening van zijn buiten wachtende vrienden te geringe buit naar buiten kwam, ging hij opnieuw naar binnen en ontvreemdde een gouden zak horloge, een gouden sigarettenkoker en zilveren guldens en rijksdaalders De officier van Justitie eiste een jaar jeugdgevangenis. De raadsman, mr. P. J. Prinsen Geer- ligs, bracht eerst naar voren, dat de bank werker in militaire dienst was en zijns inziens voor een militaire rechter zou moeten verschijnen. Voor het geval de In het atelier van de firma Heupers en Lohr aan de Zandvoortselaan 163 te Heem- stede-Acrdenhout is donderdag een expo sitie geopend van foto's van de heer A. J. Lohr, een der beide firmanten. De heer Lohr, die „van huis uit" economisch doc torandus is, heeft etn jaar of vijf geleden zijn academische graad aan de wilgen ge hangen om zich geheel aan de lichtbeeld kunst te wijden, die van jongsaf zijn gro te liefde was. Hij deed, gesteund door een langjarige routine als „gevorderd ama teur", met goed gevolg vakexamen en ves tigde zich als fotograaf in Heemstede. Aanvankelijk maakte hij in hoofdzaak por tretstudies, maar al spoedig kwamen er ook commerciële opdrachten, werffoto's voor allerlei produkten. bedrijfsreporta ges en wat dies meer zij. Van het een kwam het ander en nu, na vijf jaar, is er welhaast geen terrein van de fotografie te noemen waarop de heer Lohr niet met succes geopereerd heeft. Een overtuigend bewijs daarvooi vormt de tentoonstelling die hij thans met zijn compagnon de heer Heupers heeft inge richt. Een kleine tentoonstelling, die slechts een dertigtal bromides omvat, maar die door de verantwoorde keuze dei- platen een helder inzicht geeft in de veel zijdigheid van deze enthousiaste fotograaf- academicus. Eén wand wordt geheel in genomen door een serie vergrotingen uit de bedrijfsreportage die de heer Lohr on langs voor onze krant maakte (en waar van men er de afgelopen weken diverse in Erbij heeft kunnen zien). Dat is geen geringe opgaaf geweest voor iemand, die nog nooit eerder in de „keuken" van een dagblad had rondgekeken, maar de heer Lohr is er na grondige .voorstudie in ge slaagd, de essentiële stadia van het nieuwsproduktieproces uit te beelden in een reeks van markante platen, die met hun gave techniek niet slechts als voor beelden van goede documentaire fotogra fie mogen gelden, maar die bovendien sfeer ademen: de typische, geconcentreer de hoogspannings-atmosfeer van een dag bladbedrijf. Van een zeer persoonlijke visie getuigt ook de serie platen, die de heer Lohr, „zomaar voor zijn plezier" op de Expo in Brussel maakte. Hij is daar met een wijde boog om de geijkte onderwerpen zoals het atomium heengelopen, om inplaats daar van minder voor de hand liggende stand punten en „doorkijkjes" te zoeken. Voor al de opname van de luchtbrug af, van het plein om de grote Expovijver is met zijn sterke diagonalen een boeiende plaat, hoewel er eigenlijk helemaal niets „spec taculairs" opstaat: de compositie is hier belangrijker dan de verhalende inhoud van de foto. Vier onderling sterk contrasterende por tretten tonen, dat de heer Lohr ook op dit moeilijkste fotografische terrein niet de weg van de minste weerstend heeft geko zen. Geen gladde, zoetelijke „salonpor tretten" waaruit alle karakter „wegbe- leuchtet" is, maar een eerlijke aanpak waarbij zijspot en tegenlicht juist wel eens een karakteristiek rimpeltje of kraaien- pootje accentueren. Het gaafste voor beeld daarvan vormt naar onze smaak de krachtige, meer dan levensgrote „kop" die de heer Loh^ maakte van dr. Holtrop de president van de Nederlandse Bank. Enkele staaltjes van fantasierijke werffotografie completeren deze eenmans- show, die tot 5 juni te bezichtigen is en wel dagëlijks (behalve 's zondags) van 9 tot 17 uur H. Croesen rechtbank hem in deze conclusie niet zou volgen, vroeg hij aandacht voor zijn me ning, dat de bankwerker geen echte mis dadiger is. Zucht naar avontuur, te wei nig zelfexpressie, het zoeken naar sensa tie deze verschijnselen ziet men bij de jeugd in het hele land, aldus pleiter, die aandrong op een gecombineerde straf. Tegen een 18-jarige groentenhandelaar uit Zaandam, die had meegedeeld in het zilvergeld, dat de vorige verdachte stal, eiste de officier van Justitie vijf maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaar delijk, met drie jaar proeftijd. Inbraak in station. Een 30-jarige granietwerker uit Eg- mond aan Zee en een 50-jarige kok-hof- meester uit Rotterdam stonden terecht, omdat zij op 26 maart in het stationsge bouw in Koog aan de Zaan hadden ingebro ken. Zij ontvreemdden een weekendtas met kleding en een zonder inhoud, alsme de een damesmantel. Buiten stalen zij een fiets om naar Amsterdam te rijden. De granietwerker is reeds veroordeeld we gens diefstal met verbreking, mishande ling en landloperij, de kok-hofmeester we gens verduisteringen. Toen de president, mr. H. M. Ferwer- da, de kok vroeg hoe hij er toe was geko men in te breken, vertelde verdachte dat hij in Frankrijk zijn papieren, waaron der zijn paspoort was kwijt geraakt. Hier door was hij in moeilijkheden gekomen. De raadsman van de granietwerker, mr. F. M Oberman, bepleitte een gecombi neerde straf met behoorlijk toezicht. Mr. Al. L. Swaab drong voor de kok aan op een niet al te lange vrijheidsstraf. Uitspraken op donderdag 11 juni om half tien. Een achtjarige Haarlemse jongen is in de afgelopen nacht in zijn ouderlijke wo ning aan de Pijlslaan in Haarlem door gas bedwelmd en bewusteloos geraakt. Hij is ter verpleging naar het Grote Gasthuis vervoerd. Zijn toestand is redelijk wel. Omstreeks half twee werd de vrouw des huizes wakker door een doordringende gaslucht. Zij waarschuwde haar man, waarna zij samen naar de bovenverdie ping gingen, waar hun achtjarige pleeg zoon sliep. Zij vonden de jongen in be wusteloze toestand en brachten hem op het balkon. De inmiddels gewaarschuwde radio-autodienst van de politie arriveerde met een zuurstofapparaat, met behulp waarvan de jongen zuurstof werd toege diend Een onderzoek naar de oorzaak van de lekkage deed de mannen van de R.A.D. het meterkastje openen, waarna een enor me steekvlam ontstond. Een hoofdagent werd hierdoor aan het gezicht gewond. Zijn toestand is thans bevredigend. Het bleek, dat een verbindingsstuk bij de gas meter defect was geraakt. Bij het openen van het kastdeurtje ontstond vermoedelijk een vonk, die het opgehoopte gas deed ont ploffen. Het brandje, dat hierna ontstond, kon met een droogblusapparaat worden bedwongen. De Fransen zijn door radio en pers ge waarschuwd dat zij vanmiddag vermoede lijk geheel of gedeeltelijk van elektriciteit en gas verstoken zullen zijn. De vakcen trales hebben een staking geproclameerd om eindelijk de beloften voor loonsverho ging ingelost te krijgen, die de regering hun al twee jaar geleden zou hebben ge daan. De niet onbelangrijke vakbond op onaf hankelijke basis heeft zich echter van de staking gedistancieerd, waardoor van morgen de hoop gewettigd leek dat er van middag althans nog een laag gaspitje zou blijven branden. Van officiële zijde is het publiek opnieuw gewezen op de gevaren van explosies of gasverstikking, die van onvoorzichtigheid gemakkelijk het gevolg kunnen zijn. Aagtcdijk, 27 32 m. n.w. Ostende n. Marseille. Aalsdijk. pass 27 Sabang n. Colombo. Aardijk. 27 te Charleston verwacht v. Tampa. Abbekerk, 28 v. Rotterdam n. Hongkong. Abida, 27 60 m. n. Fortaleza n. Belem. Acila, 27 30 m. n. Bougie n. Rotterdam. Agamemnon. 28 te Mobtle. Alea, 27 te Husum verwacht. Alcor. 26 v. Bahia n. Antwerpen. Algenib, 27 450 m. z.z.w. K. Verd. eil. n. Rosario Algol, 28 le Buenos Aires. Alioth, 27 75 m. n.n.o. St. Paulsrocks n. L. Palmas Alkaid, 27 460 m. w.z.w. Dakar n. Antwerpen. Alkes, 27 te Las Palmaes n. Rio de Janeiro. Almkerk, 28 te Genua. Alnati, 29 te Antwerpen verwacht. Alwaki, 27 te Khorramshahr. Ameland, 27 260 m. z.w. Ushant n. Mamonal. Amerskerk. 27 v. Port Said n. Genua. Ampenan, 27 120 m. z.o. Malta n. Alexandrië. Amsleldiep, 27 te New York v. Norfolk. Amsteldijk, 27 te Bremen v. Rotterdam. Amstelkroon, 27 760 m. o. Chagos eil. n. Mombasa Amstelland, 27 v. Amsterdam n. Bremen. Amstelpark, 27 v. Londen n. Montreal. Andijk, 27 150 m. n.w. Bermuda n. Le Havre. Angolakust, 27 v. Luanda n. Lobito. Annenkerk, 27 v. Mombasa n. Aden. Appingedijk, 27 134 z.o. Fortaleza. Area. 27 15 m. n.n.o. Ouessant. n. Curacao. Arendsdijk. 27 370 m. n. Flores n. Le Havre. Argos. 28 te Amsterdam. Arkeldijk, 27 570 m. w. Minicoy n. Penang. Arnedijk, 27 te Rotterdam. Artemis, 28 te Philadelphia. Astrid Naess, 27 70 m. n. Mona eil. n. New York Axeldijk, 27 v. Paranagua n. Santos. Baarn, 27 300 m. w.z.w. Flores n. Curagao. Bantam, 27 60 m. w. Pontanak n. Tandjong Mam Batjan, 27 v. Belawan n. Singapore. Batu, 27 55 m. n.o. Derna n. Halifax. Bawean, 27 te New Orleans. Bengalen, 27 120 m. n. Labuan n. Manilla. Blitar, pass. 27 Kp. Vilano n. Marseille. Bonita. 27 v. New York n. Guayaquil. Boskoop, 27 te Amsterdam n. West-Indië. Breda. 27 te Rotterdam verwacht. Bussum, 27 10 m. z.z.o. Quoins Island n. R'dam. Calt. Arnhem, 27 90 m. n.n.o. Finisterre n. Sidon. Calt. Delft, 27 50 m. z.o. Little Quoin n. Bahrein. Caltex Delfzijl, 27 40 m. n.w. Terschelling. Caltex Eindhoven, 27 17 m. w.n.w. Kp. Bougaroni naar Sidon. Calt. Leiden 27 540 m. z.o. K. Leeuwin n. Colombo. Caltex Pernis. 27 150 m. n.o. Kuria Muria eiland naar Avonmouth. Calt. Rotterdam, 27 30 m. n.n.o. Malta n. Pt. Said. Caltex The Hague, 27 ten anker Sandheads naar Vizagapatnam. Camerounkust, 27 v. Le Havre n. Amsterdam. Camitia, 27 180 m. o.n.o. Azoren n. Curacao. Castor, 27 150 m. w.z.w. Lizard n. Amsterdam. Celebes. 27 Kp St. Vincent gepass. n. Marseille. Charis, 27 v. Curacao n. Miragoane. Cinulia, 27 200 m. w. Ouessant n. Rotterdam. Cistula, 27 te Biak. Cities Service Valley Forge, 27 135 m. z.o. Straat Jubal n. Mena Al Ahmadi. Clavella, 27 in Kielerkanaal n. Rotterdam. Cieodora. 27 te Kandia. Colytto, 27 125 m. w. Capemala n. Los Angeles. Coolsingel, 27 40 m. o.n.o. Gibraltar n. Savona. Corilla, 27 te Brisbane. Cradle of Liberty, 27 80 m. z. Fayal n Port Said. Crania, 27 1000 m. z.z.o. Colombo n. Mena. Dalerdijk. 27 325 m. n.w. Azoren n. Curacao. Daphnis. 27 te Houston. De Eerens, 27 te Bahrein. Delfshaven, 27 te Antwerpen. Diemerdijk, 27 130 m. n.n.o. Cristobal n. Antwerp. Dongedijk. 27 te Londen. Dordrecht. 27 te Rotterdam verwacht. Dorestad, 27 112 m. n.o. Str. Soenda n. Geelong. Drente. 27 125 m. o.z.o. Port Sudan n. Ummsaid. Duivendrecht. 30 te Rotterdam verwacht. Eenhoorn, 28 te Piraeus. Elizabeth B. 28 te Tokio verwacht. Fna. 27 v. Victoria n. Fortaleza. Eos, 27 150 m. o.z.o. Kp. Bon n. Rotterdam. Esso Nederland, pass. 28 Perim n. Suez. Fravizo, 27 v. Liverpool n. Canarys. Friesland SSM, 27 v. Setubal n. Rotterdam. Gaasterkerk. 28 te Masbate. Gabonkust. 28 te Freetown. Geertje Buisman. 27 v. Amsterdam n. Helsinki. Giessenkerk. 27 150 m. o. K. Guardafui n. Penang. Gooiland, 28 te Montevideo. Grootekerk, 28 te Manilla. Guineekust, 27 te Hamburg. Haarlem, 27 v. Kp. Francis n. Europa. Hathor, 27 te Malta verwacht. Hecuba. 27 150 m. w.n.w. Lissabon n. Madeira. Heemskerk, 27 te Rotterdam. Helena, 23 te Amsterdam. Hera. 28 monding Orinoco n. Puerto Ordaz. Hersilia, 27 te Paramaribo. Hilversum. 27 70 m. z.w. Kp. Villano n. Fmnart. Hispania, 27 v. Bremen n Archangel. Hclendrecht, 27 v. Norfolk n. Haifa. Holland. 28 te Durban. Hoogkerk, 27 v. Port Said n. Genua. Hydra. 28 te Bremen. Isis. 27 v. Fort de France n. Paramaribo. Java, 27 rede Bahrein. Joh. Frans. 27 275 m. z.w. Halifax n. Seven ïsl. Joseph Frering, pass. 27 Dakar n. IJmuiden Kabylia, 27 90 m z.w. Ouessant n Las Palmas. Kamperdijk. 27 320 m. w. Landsend n. New York. Kara. 27 te Curacao. Karachi. 27 geankerd rede Banjuwangi. Katelysia, 27 te Rotterdam. Kenia. 27 500 m. z.w. Azoren n. Curagao. Kerkedijk, 28 te Baltimore. Kinderdijk. 27 220 m. o. Bermudas n. Antwerpen. Kloosterdijk. 27 450 m. n.w. Azoren n. Havana. Kcpionella, 27 630 m. o.n.o. Martinique n. R'dam. Korenia, 27 150 m. n.o. Malta n. Mena Al Ahmadi. Kosicia, 27 te Punta Cardon. Krebsia, 27 te Searsport. Kreeft, 28 v. Rotterdam n. Wabana. Kr.vptos, 27 v. Lulea n. Rotterdam. Kylix, 27 67 m. o.n.o. Algiers n. Port Said. Laagkerk, 28 te Rotterdam. Langkoeas. 28 te Surabaja verw v. Semarang. Larenberg, 27 te Amsterdam. Laurenskerk 27 175 m. o.n.o. Aden n. Bahrein. Leersum, 27 300 m. z.z.w. Cocos eil. n. Aden. Lekkerkerk, 27 160 m. n. Benghazi n. Le Havre. Lelykerk, 28 te Hamburg verwacht v. Antwerpen. Leopoldskerk.' 27 te Rastanura. Leto, 27 725 m. w.z.w. Landsend n. Belfast. Leuvekerk, 27 160 m. z.z.w. Ouessant n. Pt. Said. Liberty Bell, 27 100 m. o.n.o. Aden n. Mena. Limburg, pass. 27 Gibraltar n. Cadiz. Lindekerk. 27 v. Hamburg n. Port Said. Loenerkerk, 27 50 m. z.w. Kuria Muria n. Djibouti Loppersum, 27 te Houston verwacht v. Hamilton. Maas. 27 22 m. w. Lissabon n. Tripoli. Maashaven, 27 te Las Palmas. Maaskërk. pass. 27 90 m. z. Kreta n. Valencia. Macoma, 27 v. Balikpapan n. Singapore. Maetsuycker. 26 v. Fremantle n. Singapore. Marnelloyd. 27 te PanagandJRYozeil.cmfwypcm Mataram, 27 te Tegal. Meerdrecht, 27 525 m. n.o. Bermuda's n. R'dam. Meerkerk, 27 750 m. w. Cochin n. Cochin Merseylloyd, 27 v. Biak n. Davao. Mexwelloyd. verm. 27 v. Belawan n. Padang. Mississippilloyd, 27 v. Karachi n. Gf. v. Bengalen. Modjokerto, 27 700 m. o.z.o. Socotra n. Aden. Montferland, 28 te Amsterdam. Moordrecht, 27 te Port Said verwacht. Munttoren, 27 70 m. o. Djeddah n. Suez. Mylady. 27 te Libreville. Naess Comm.. 27 114 m. w.z.w. K. Blanc n. Mena. Naess Tiger. 27 130 m. n.w. Djeddah n. Abadan. Nanusa, 28 te Champerico. Nieuw Amsterdam. 27 v. Southampton n. N. York. Ni.ikerk, 27 te Sydney verwacht v. Melbourne. Oberon, 27 te Antwerpen. Oldekerk. 27 v. Antwerpen n. Hamburg. Ommenkèrk, 28 te Penang. Oostkerk, 27 te Yokohama. Oranje. 27 te Melbourne verwacht. Oranjefontein, 28 te Lorenzo Marques. Oranje Nassau. 27 v. Cartagena n. Puerto Limon. Orestes, 27 te Hamburg. Osiris. 26 v. Rotterdam n. Bremen. Ossendrecht, 27 45 m. o.n.o. Bone n. Triest. Papendrecht. 27 v. Novorossisk n. Wismar. Parkhaven. 27 ten anker rede van Santos. Pendrecht, 27 v. Dakar n. Puerto La Cruz. Peperkust. 27 100 m. o. Las Palmas n. Dakar. P G. Thulin, 27 v. Philadelphia n. Cristobal. Philine. 27 120 m. n.o. R. Fartak n. Mena Al Ahm. Poseidon, 27 140 m. w.z.w. Madeira n. Curagao. Pr. Casimir, 27 245 m. o.n.o. K. Race n. Montreal. Prins Frederik Willem, 27 728 m. o.n.o. Kp. Race naar Le Havre. Prins der Nederlanden, 27 te Hamburg v. IJmuid. Prinses Irene, 27 te Rotterdam. Pr. Will. II 27 580 m. o.n.o. K. Race n. Montreal. Proven .singel. 27 660 m. n.n.w. Flores n. Stettin. Purmerend, 26 320 m. z.w. Konakry n. Accra. Pygmalion. 27 300 m. w. Ouessant n. Antwerpen. Radia, 27 90 m. w. Colombo n. Calcutta. Randfontein, 27 260 m. z.w. Kp St. Vincent naar Southampton. Reza Shah The Great, 27 v. B. Mashur n. Suez. Riouw. 27 120 m. z.w. Ouesant. Roebiah, 27 150 m. z.o. Massawa n. Suez. Roepat, 27 v. Las Palmas n. Kaapstad. Rondo, 27 135 m. z.o. Massawah Kotti, 28 te Bahrein. Rijndam. 27 600 m. n.o. Flores. Ruys, 27 v. Durban n. Port Elisabeth. Saloum. 27 te Duinkerken v. Nantes. Sarpedon, 27 te Amsterdam. Sehelpwijk, 27 1150 m. o.n.o. Durban n. Kaapstad. Scherpendrecht, 27 v. Suez n. Fao. Schie, 28 v. Rotterdam n. Hamburg. Schiedijk, 28 te Rotterdam. Schouten, 27 920 m. w. Fremantle n. Durban. Senegalkust, 28 te Takoradi v. Lagos. Siaoe. 28 te Haiphong. Solon, 26 40 m. z.o. Mona eil. n. La Guaira. Stad Alkmaar. 27 100 m. z.w. Ouessant n IJmuid. Stad Leiden 27 110 m. o. Massawah. Stad Rotterdam, 27 60 m. z. Las Palmas n. Pepel. Stad Schiedam. 28 te Narvik verwacht v. Gent. Stad Utrecht. 28 te Rotterdam. Statue of Liberty, 2/6 te Mena Al Ahmadi verw. Stentor. 27 te Curasao verwacht. Steven. 27 te Londen. Straat Johore, 27 dw. Soembawa n. Brisbane. Straat Malakka. 28 te Mahe. Straat Torres, 27 v. Cochin n. Colombo. Sunetta, 27 540 m. z. Kp. Guardafui n. Abadan. Tahama, 27 500 m. z.o. Kp. Race n. Philadelphia. Talisse, 27 v. Saigon n. Singapore. Tamara, 28 v. Rotterdam n. Shellhaven. Taria, 27 v. Singapore n. Durban. Tawali, 27 te Rotterdam. Teucer. 24 v. Surabaja n. Semarang. Texel, 27 v. Bremen n. Amsterdam. Themis, 27 te La Guaira. Theobaldius, 27 150 m. n.o. Martiniq. n Curagao Tibia. 27 35 m. n.n.o. Punta Cardon n Trinidad. Tjihodas. 360 m. z. Saigon n. Hongkong. Temoc.vclus. 28 te New York. Van Cloon. 27 240 m. z.w. Guayaquil n Suva. Van der Hagen, 27 v. Osaka n. Shagnosaki. Var. Neck, 27 v. Singapore n. Port Swettenham. Vlist, 27 330 m. w. Landsend n. Rotterdam. Waikëlo, 27 te Pnompenh. Waterman. 27 290 m. w. Scillys n. New York. Weltevreden, 28 v. Le Havre n. New Orleans. Westland. 26 v. Buenos Aires n. Rosario Westertoren, 27 210 m. o.n.o. Aden n. Suez. Wieldrecht, 27 140 m. n. P'maribo n. Pto La Cruz. Willemstad, 27 te Madeira v. Southampton. Witmarsum, 28 te Savannah. Woltersum, 28 te Bremen verw. v. Amsterdam. IJssel, 27 v. Souda Bay n. Piraeus. Zaankerk. 27 te Dar Es Salaam v. Porto Amelia Zeeland. 28 te Baltimore. Zonnewijk, 27 t. ank. Lake St. Louis n. Montreal. Zuiderkerk, 27 960 m. w.z.w. Colombo naar Fre mantle. Zuiderkruis, 27 80 m. n. Finisterer n South.ton. KLEINE VAART Atlas. 26 te Sevillt n. Rotterdam. Brouwersgracht. 27 et Hamina. Draco. 26 te Aalborg n. Aarhus. Eljo, 27 10 m. n.w. Texel n. Poole. Flevo. 27 20 m. n. Ile de Bas n. Antwerpen. Joost, 27 65 m. z.w. Sandhammern n Vasteras. Kaap St. Vincent, 27 dw. IJmuiden n. Norrköping. Leliegracht, 27 15 m. n.o. Gotskasanon n. Kotka. Manto, 27 dw. Bukpoint n. Wismar. Marianne, 27 te Skagen n. Gothenburg. Midas, 26 te Bari n. Ancona. Nero 26 te Amsterdam n Rotterdam? Pavo, pass. 27 Terschelling n. Delfzijl. Schippersgracht, 27 v. Londen n. Antwerpen. Thaletas. 26 v. Catania n. Messina. Tilly, 27 5 m. z.o. Fehmarnbelt n. Zaandam. Twee Gebroeders, 26 te Famagusta n. Limassol. Clyde, 24 te Suez. Cycloop, Maas en Rode Zee, 26 130 m. o. Ras Far tak naar Aden met Mosberg. Friesland en Stentor, 27 op Thames verwacht. Hector en Titan, pass. 25 Dardanellen n. Br'haven. Humber, verm. 27 v. Southampton n. Nigeria. Noordholland. 25 290 m. w. Ouess. n. Continent. Oceaan, 23 v. Ravenna. Schelde. 27 te Rotterdam. Zeeland, 25 350 m. n.n.w. Mona eil. n. Osaka.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 17