Nieuw Guinea-expeditie maakt zich op voor sprong naar Antares Overvallers van automobilist uit Harderwijk staan terecht Basiskamp kreeg eerste herschroefvliegtuigén, aan modder en ongedierte went men al NAAR DE OK TJÖB GERECHTIGHEID EXCURSIES Rooie Henk: „Moord was bedoeling niet" Amsterdamse Beurs DONDERDAG 2 8 MEI 195 9 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 17 Eerste bewoners in Europa dorp bij Brussel Rotterdamse rechtbank behandelt babymoorden H. J. H. Nessen jubileert Ketel kokend water viel op tweejarig meisje De beurs van gisteren Wilt U lekkere gebakjes bestellen, dan moet U Huize Broers bellen. TELEFOON 16535 ANEGANG 42 Dit artikel van de hand van de ex peditieleider werd verzonden vóórdat de moeilijkheden zich voordeden, waarover wij dezer dagen hebben bericht. Daar om is het mogelijk dat verschillende hierin uitgesproken verwachtingen niet zo spoedig zullen worden gehonoreerd (Door dr. L. D. Brongersma, wetenschappelijk leider) BASISKAMP SIBIL begin mei - De helikopterverbinding met Tanah Merah is er. Zelfs de ergste pessimist is nu overtuigd, dat er helikopters bestaan en dat zij nog vliegen kunnen ook. Zo nu en dan hadden wij al bericht gekregen, dat er een kleine kans op de komst van een helikopter bestond, maar dat bleek loos alarm te zijn. Op 28 april scheen het ernst te worden, want toen kwam de vraag om de volgende dag met onze speciale zend- en ontvangstinstallatie in de lucht te komen. Nu was er één moeilijkheid en wel dat de P.T.T. in Hollandia geen gebruiksaanwijzing bij de apparatuur had verstrekt. Eerdere pogingen om de installatie te bedienen hadden niet veel succes gehad. Niettemin werd op 29 april om 11 uur begonnen met op te roepen: „Hier Sibil, Sibil. Sibil, voor helikopters, voor helikopters, voor helikopters". Antwoord kwam er niet. Elk half uur werd het weer geprobeerd. Om half twaalf hoorden wij een zacht en onverstaanbaar gepraat, en even na twaalf uur vingen wij een verstaanbaar bericht op. Een helikopter was uit Katern vertrokken en zou trachten de Sibil vallei binnen te vliegen. Op het vliegveld hadden alle deelnemers zich verzameld om dit heuglijk- gebeuren mee te maken en te fotograferen. Zo staarde iedereen naar het zuid oosten, naar de pas waar de helikopter moest verschijnen. Het werd kwart over twaalf, tien voor half een en er was niets te zien. Integendeel, het zag er naar uit, dat de pas dicht trok en dat wij tevergeefs zaten te wachten. Een enkele pessimist trok naar het bivak terug. Vijf voor half een nog niets, maar toen een wild gejoel van de Sibillers: de helikopter was in zicht, maar hij kwam uit het noordoosten. Men was wat verder de Digoel langs gevlogen en kwam nu over het Oriongebergte achter ons kamp. Zo was het dan toch gelukt en ik mag wel zeggen, dat wij allen een zucht van verlichting slaakten, toen de helikopter op ons vliegveld stond. Met deze vlucht kwam de overste Venema mee om hier verder de technische kant van de expeditie te verzorgen. «V, k-Vw Samen hebben de heli kopters al ruim hon derd uur gevlogen voor de expeditie, maar dan op het traject Tanah Merah-Kawakit (eigen lijk Goagit geheten, een kloofbivak aan de Oost- Digoel) Katern. De geologische groep van dr. Ch. B. Bar heeft het zwaarder gehad dan ver wacht was. Het kostte meer tijd om de weg van Kawakit naar Katern te banen en kleine „heli ports" te kappen, dan vooraf was geschat. In plaats van drie weken duurde deze tocht een maand. Het was ook niet de bedoeling om in de kortst mogelijke tijd door te hollen, maar on derweg werd geologisch onderzoek verricht.Spoedig begint de twee de fase: de tocht naar de Antares (4170 m). Van twee kanten zal deze top worden aan gevallen. Langs de Ok Iwoer van Katern uit zal de ploeg van het kadaster de weg banen voor de botanisch-zoölogische groep, de geologische groep trekt van Katern naar het noordwesten, naar Selalabo, en gaat dan oostwaarts naar de Antares. Bij deze geologische groep zullen zich de geomor- foloog dr. H. Verstappen en de bodem- kundige ir. J. J. Reynders aansluiten. Inmiddels hebben wij hier te Sibil niet stil gezeten. De ethnoloog dr. J. Pouwer en de taalkundige dr. J. Anceaux kwamen na een verblijf van vijf dagen in de kafnpong Kigonmediep terug naar Sibil, zij bleven drie dagen in het basiskamp om de ver kregen gegevens te verwerken en vertrok ken toen nogmaals naar Kigonmedièp. Het schijnt hen daar goed te bevallen. Op 24 april klonk er over het dal een luid gezang, de mannelijke jeugd had een dansfeestje georganiseerd ter ere van de bezoekers en dat ging met veel lawaai gepaard. De zoöloog dr. W. Vervoort, de bodem- deskundige ir. J. J. Reynders en de geo- morfoloog dr. H. Verstappen maakten met de administratief ambtenaar W. Herberts een tocht over het Oriongebergte naar de Ok Tjob. Vier dagen bleven zij weg, zij genoten van steile hellingen, modder en regen, maar ook van fraaie uitzichten op het gebergte ten noordoosten van de Ok Tjob. Een gemakkelijke tocht was ook dit niet. Er was veel regen en die maakte de hellingen glad, zodat het klimmen moeilijk werd en afdalen overging in naar beneden glijden Eén dag moest men in het DivaK blijven, omdat het de gehele dag stroomde van de regen en het zicht niet veel meer dan tien meter bedroeg. Een aantal kam-* pongs werd bezocht, waarbij enkele waar nog nooit een bestuursambtenaar was ge weest. Wel hebben deze kampongs handels contacten naar het noorden en naar het zuiden. Zo werden ijzeren bijlen gezien, die door handel waren verkregen uit het fiwip Marsvaardigaan de band om zijn hoofd heeft deze papoea zijn reistas gehangen. De eigenaardige neusver- siering bestaat uit de horens van een atlaskever. De in dit artikel genoemde plaatsen zijn grotendeels pp deze kaartte vin den, behalve Tanah Merah, de zuide lijke a.anvoerplaats, die buiten dit ge bied ligt, Kawakit, dat men ergens links onderin het kaartje aan de Oost Digoel moet plaatsen en het belang rijke Katern, ivaar de Ok Iwoer aan de Oost Digoel ontspruit. gebied ten zuiden van Hollandia. De be volking was eerst wel wat gereserveerd, maar spoedig werd men gastvrij in huis ontvangen. Ër werden bataten gepoft en aangeboden. Zelfs kwam aan het einde van de dag de huisvrouw uit de tuin terug en schaarde zich bij het vuur. Zij was wel wat verlegen, zoals meestal hier. Tenslotte kwam ook nog het varken binnen en nam zijn plaats in. Het nadeel van dit bezoek was, dat onze mensen een vrij onrustige nacht hadden, want er was vrij veel leven de have meegebracht: vlooien en luizen. Deze verkenning heeft ons enkele plaat sen leren kennen voor een bivak in een gebied, waar goede gelegenheid is voor zoö logisch en botanisch onderzoek. Voor trai ning zijn dergelijke tochten ook uitermate geschikt. Gewoon lopen is in dit terrein al moeilijk, maar als men dan nog over een glibberige boomstam moet lopen, die als brug over een kleine ravijntje wordt ge bruikt, is enige zelfverzekerdheid en vast heid van voet wel nodig. Gelukkig kan men beginnen te oefenen op stammen, die op de grond liggen en als men daar afvalt komt men alleen maar in de zachte modder terecht. - Later kunnen dan de moeilijker oefeningen worden gemaakt. Het is merk waardig om te zien hoe gemakkelijk de Papoea's over dergelijke stammen lopen. Met grote zekerheid gaan zij ook door de rivieren, springend van steen tot steen, terwijl wij met moeite de stenen onder water ontdekken en er dan ook nog afglij den. Het is dan ook raadzaam om kostbare dingen als fototoestellen en filmcamera's door een Sibiller te laten dragen, de kans is dan groter, dat zij veilig aankomen. De afgelopen week was niet zonder op windende evenementen. De Twin Pioneer landde hier tweemaal, maar toen was het dan ook mis. Tijdens het taxiën zakte het linker wiel door de grasmat heen en het vliegtuig kwam scheef op de baan tot stilstand. Gelukkig was er niets beschadigd en met wat graafwerk en de kracht van de motoren kwam hij spoedig weer vrij. Voor lopig was het echter uit met Twin-landin- gen. Het merkwaardige was, dat er maar weinig regen was gevallen (9 mm) en wij dus ver onder de regenrestrictie (20 mm) zaten. Nu is er enige tijd gèleden een bandjir geweest, waarbij het water in de Ok Sibil zo hoog kwam te staan, dat het hele vliegveld onderstroomde. Volgens de Sibillers was dit slechts gerechtigheid, want voor de versteviging van het veld waren rolstenen uit de rivier gebruikt en over deze stenen behoort water te stromen. Dat ziet er voor ons bivak dan slecht uit, want al onze paden en vloeren zijn met grint uit de rivier bedekt. De overstroming heeft op het vliegveld een laagje slib afgezet, dat het niet beter heeft gemaakt Bij de aanleg schijnt men niet altijd de zachte humuslaag te hebben afgegraven en dat geeft hier en daar zachte plekken. Er wordt nu hard aan de verbete ring gewerkt. Slechte stukken worden uit gegraven, de humus weggedragen en in elk gat worden eerst grote stenen gelegd, dan kleinere stenen en grint en tenslotte wordt er leem opgebracht. Het geheel wordt aangestampt en met een dikke, zware boomstam gewalst. Zo wordt het veld steeds beter. Het wachten is nu op de volgende landing. De laatste dagen hadden wij maar weinig regen en het vliegveld kan dus mooi opdrogen. Het is echter meestal zo, dat met mooi weer de Twin geen tijd heeft en dat tegen de dag, dat er een vliegtuig moet komen, het ook weer begint te regenen. Zo zitten wij nu met zorg naar wat donkere wolken te kijken, wij hopen van harte, dat zij zullen overdrijven en dat de regen nog enkele dagen wegblijft. De vorige week gaf ook levendigheid, omdat op een dag verschillende groepen naar het bivak terugkeerden. Een luid gejoel aan de overkant van de rivier kon digde de terugkomst van de dragers aan, die met de politie naar Katern waren ge weest. Zij kwamen vol enthousiasme hun loon halen: een kapmes. Even later ver schenen de heren Anceaux en Pouwer, door de luide strijdkreet van eerstgenoemden aangekondigd. In het begin van de middag weer gejoel en zelfs een paar geweerscho ten om ons de terugkomst te melden van de groep. die. zoals al eerder is gezegd, naar de Ok Tjob was geweest. De Euro peanen zien er altijd enigszins verfomfaaid uit bi.j hun terugkomst: de broekspijpen tot aan de knieën onder de modder, de hem den doorweekt van de regen of als het zon nig is van de transpiratie. De groep van de Ok Tjob had wel enig werk, voor zij weer in het bivak konden gaan wonen, want alles wat zij aan kleding en slaapzakken hadden meegenomen, moest grondig met een insectendodend middel worden be werkt. Niettemin ontsnapte er nog wel wat van hun levende have en zo konden wij daarvan mee genieten. En'kele deelnemers trachtten in het op sporingsblad van de politie te komen door er met hun ongeschoren gezicht als land lopers uit te zien. Kijken zij toevallig in een spiegel, dan werkt dat soms heilzaam en gaan de stoppels er weer af, anderen trachten echt een baard te laten groeien. Maar een verblijf in een kamponghuis met vlooien en luizen moedigt het scheren ge lukkig aan. Bezoek krijgen wij nog steeds en daarbij worden door de Sibillers rondleidingen met uitleg georganiseerd. Zo kregen wij deze week bezoek van vier mannen uit de Ki- wirok (een streek 20 km hemelsbreed ten noorden van dé Sibil) en van enkele man- (Van onze correspondent in Brussel) De Belgische winnaar van de Nobel prijs voor de vrede, pater Dominicaan Pire, heeft zaterdag de eerste bewoners van zijn nieuwe Europadorp te Sint Agatha Berchem bij Brussel begroet, "n die gemeente, vlak bij de autoweg naar Gent, heeft Pire vorig jaar de eerste steen gelegd van zijn „Fridtjof Nansen"-te- huis. De eerste twee gezinnen zijn men sen die uit Hongarije en Joegoslavië ont snapten. Drie van de vijf ruime woningen van het Nansen-dorp zijn thans klaar. Pater Pire is druk bezig met nieuwe plannen: het Europa-dorp voor „ver plaatste personen" te Spiezen aan de Saar en het Anne Frank-dorp te Wuppertal, waar binnenkort de eerste steen wordt ge legd. Voor het laatste dorp gebruikt Pire het geld van zijn Nobelprijs. In het hel pen van ontmoedigde soms verbitterde ontheemden, die een ander milieu nodig hebben om zich een nieuw bestaan te ver overen, ziet pater Pire een levenstaak. De technische assistent J. J. Staats prepareert vogels en zoogdieren. nen uit Ariemko, een kampong aan het pad naar Katern. Een Sibiller leidde hen rond langs alle huizen van het bivak en door ons huis. Of wij thuis zijn of niet, öf er iemand een middagdutje doet, dat doet allemaal niet ter zake, alle kamers worden bezocht en al onze eigendommen worden geïnspecteerd. Gestolen wordt er niet. Wel worden dingen, die wij als waardeloos weg. gooien, meegenomen. Zo lopen hier twee kinderen rond met een loodje van de dienst voor invoerrechten en accijnzen aan een touwtje om de hals. Vandaag was er een knaap met een etiket: „een jaar garantie" als versiering. Zo wordt alles nuttig ge bruikt. Aan eten hebben wij geen gebrek, er is, voordat wij hier kwamen, voor twee maan den voeding opgevoerd. Er wordt brood gebakken en naarmate onze bakker knap per wordt in het gebruik van een uit een drum gemaakte oven, vindt dit brood meer aftrek. Een aantal mensen geeft nog de voorkeur aan cream crackers en water crackers, waarvan wij grote hoeveelheden hebben meegenomen. De meeste dagen bestaat ons middagmaal uit rijst, iets wat wij ten volle appreciëren, maar soms is het Europees eten en dat wordt minder enthou siast ontvangen. Zo bestond vandaag ons maal uit erwtensoep, en zuurkool met worst, bij de thee werden oliebollen ge serveerd. Er schijnen nog een of twee mensen te komen, die niet van rijst houden en dus zien wij hen met belangstelling tegemoet, zij kunnen dan de blikjes leeg eten en wij kunnen ons concentreren op de rijsthap, die onder leiding van de heer Oosterman (commissaris van politie) op voortreffelijke wijze wordt klaar gemaakt. Zo is het hier best uit te houden. Voor wie van een tocht in zwaar terrein terugkeert, is het leven in het basisvak ideaal om weer bij te komen. De „jungle-bungalows" der papoea's, waarin de slaap het tegen de plagerijen van het ongedierte op moet nemen. Vanochtend is voor de rechtbank te Am sterdam de behandeling begonnen van de strafzaak tegen een 26-jarige automonteur en een 23-jarige monteur uit Amsterdam, die sedert 22 december gedetineerd zyn wegens de door hen op 17 december ge pleegde overval aan de Kruislaan te Am sterdam, waar zij de toen 20-jarige Gerrit Pfrommer uit Harderwijk met revolver schoten levensgevaarlijk verwondden. Voor deze zaak bestond grote belang stelling. Als een menselijk wrak strompelde om half tien het thans 21-jarige slachtoffer van de overval, die als getuige werd ge hoord, steunend op een wandelstok, de mudvolle rechtszaal binnen. Het mag een wonder heten, dat hij het leven er afge bracht heeft, ondanks ettelijke schoten die de op de achterbank van de auto ge zeten „Rooie Henk" op hem loste. Zijn grote halsslagader werd geraakt, een an dere kogel doorboorde zijn schedel, het geen tot. een verlamming van zijn linker arm en been leidde ,een derde kogel door boorde zijn milt, een vierde veroorzaakte een perforatie van het hartzakje en long en tenslotte ontdekten de chirurgen in het ziekenhuis ook nog twee perforaties van de maag. „Rooie Henk" (zoals de oudste verdachte wordt genoemd) en „Zwarte Gerrit" (de bijnaam van de jongste), ontkenden de pri mair ten laste gelegde poging tot moord. „Wij hebben van te voren geen overleg gepleegd en zeker niet afgesproken dat we hem van het leven zouden beroven" zei de eerstgenoemde. „Wij wilden hem alleen de auto afhandig maken, inderdaad met geweld". De kleine Pfrommer was op de bewuste woensdagavond in december omstreeks zes uur per auto uit Harderwijk vertrokken om in Amstelveen een bezoek aan zijn meisje te brengen. Bij Hoevelaken stonden de twee verdachten te liften. Pfrommer was gestopt, de twee mannen hadden hem gevraagd of zij naar Amsterdam konden meerijden, hetgeen de bestuurder goed vond. Rooie Henk, die inderdaad een ros sige haardos heeft, stapte achterin, terwijl Zwarte Gerrit naast de bestuurder plaats nam. Het slachtoffer zelf, lichamelijk, maar ook geestelijk de aanslag nog lang niet te boven, gaf vanochtend als eerste ge tuige zijn visie op wat daarna was gebeurd. Over zijn verwondingen zei hij: „Dat heb ik aan die schoften te danken". „Kalm aan", maande de president. „Ik ben een zenuwpees geworden", ging de getuige voort, „maar ik zal proberen mij zoveel mogelijk in te houden. Wat mij be treft zullen ze hangen". Na zijn verblijf in het ziekenhuis is hij opgenomen in een revalidatiecentrum te Leersum. „Aanvankelijk praatten wij heel gemoe delijk", vertelde hij over het begin van de tocht. „Het waren op dat moment nog echte heren. Maar bij de Diemerbrug ge komen wilde ik rechtsaf de Middenweg inrijden. Op dat moment voelde ik een koud stuk staal tegen mijn rechter wang en een van mijn passagiers zei, dat ik beter rechtdoor langs de vaart kon blijven rijden. Op deze driesprong stond een agent het verkeer te regelen. Met mijn stomme kop reed ik voor hem langs. Had ik maar gestopt." Dit was iets nieuws en de recht bank betwijfelde of de getuige zich alles nog wel goed herinnerde. Wat verderop was Pfrommer wèl rechts afgeslagen, had de Middenweg gekruist en was onder het viadukt door over de Kruislaan verder gereden. Bij de boerderij van de veehouder Oos tenrijk dwongen de beide verdachten de getuige tot stilhouden. Voor zover hij zich Donderdagmorgen heeft de strafkamer van de Rotterdamse rechtbank een aan vang gemaakt met de behandeling van de zaak tegen het Rotterdamse echtpaar, dat terecht moet staan omdat het vijf van zijn pasgeboren kinderen van het leven heeft beroofd. De zaak kwam in november aan het rollen toen de vrouw zonder medische of verloskundige hulp is bevallen en de geroepen, die ontdekt heeft wat er was ge bracht. Omdat er complicaties bij de vrouw optraden, moest een arts te hulp worden geroepen, die ontdekt heeft wat er was eg- beurd en de politie op de hoogte bracht. Zoals men zich zal herinneren heeft de politie op aanwijzing van het echtpaar in de woning nog twee min of meer gemum mificeerde stoffelijke resten van pasge boren kinderen aangetroffen, die op de vliering waren verborgen. Aan de man, de 36-jarige loodgieter G. C. S. uit Rotterdam was ten laste gelegd dat hij in 1952, 1954. 1956 en 1958 tezamen en in vereniging met zijn vrouw, de 35- jarige L. M. M. N. in kalm overleg en rustig beraad uitvoering heeft gegeven aan de door hen gemaakte afspraak, dat het te verwachten kind niet in leven mocht blij ven en dit kind na de geboorte door wur ging om het leven te brengen. De vrouw, die blijkens de tenlastelegging daaraan haar volledige medewerking heeft gegeven, had ook geen enkele voorbereiding voor het kind dat geboren moest worden, ge troffen. Evenmin had zij medische of ver loskundige hulp ingeroepen. Bovendien is haar nog ten laste gelegd, dat zij in 1951 samen met haar man een kind na de ge boorte heeft verdronken. De zitting waarvoor de strafkamer, ge presideerd door mr. Ch. J. Enschedé, de gehele dag had uitgetrokken, werd met gesloten deuren gehouden, slechts een aan tal vertegenwoordigers van de dagbladpers was toegang verleend in verband met de ernst van deze geruchtmakende zaak. Vóór het verhoor begon heeft de president de beide verdachten uiteengezet waarom de rechtbank de gehele dag voor de behande ling y;an de zaak had uitgetrokken. Men zou, aldus mr. Enschedé, beginnen met hetgeen het echtpaar het laatst ten laste gelegd was. „De zaak heeft talrijke tere aspecten", zeide de president tot de aan wezige persvertegenwoordigers. „Dit echt paar heeft zes kinderen die hun weg door het leven nog moeten vinden. Realiseert u zich dit goed." Bij de ondervraging van het. echtpaar verborg de vrouw snikkend haar gelaat in haar handen. De man beschreef, antwoordend op vra gen van de president, op welke wijze hij het pasgeboren kind om het leven had gebracht. „Ik had de neiging om alles zo spoedig mogelijk te verrichten", zeide hij. De getuige-deskundige dr. J. Zeldenrust, patholoog-anatoom, werd vervolgens ge hoord. Hij had sectie verricht op het lijkje van het in november geboren kind. De conclusie van zijn rapport was dat het een normaal, voldragen kind was, dat gestikt was als gevolg van belemmering van de ademhaling. De zitting duurt voort. Dinsdag 2 juni hoopt de heer H. J. H. Nessen, Zuid er Buiten Spaarne 128 rd., de dag te vieren dat hij veertig jaar werk zaam is bij de n.v. Melkinrichting „De Sierkan" aan de Zijlweg. Van 1919 tot ok tober 1945, was de heer Nessen werkzaam als wijkbezorger en destijds kon men hem regelmatig ontmoeten in de straten tussen de Grote Markt en het station. Na de re organisatie in 1945, toen het distributiebe drijf werd opgeheven, werd de heer Nes sen controleur in het bedrijf, welke func tie hij nog vervult. Op zijn jubileumdag van halfvier tot half zes zal een receptie worden gehouden in restaurant Dreefzicht. Woensdagmorgen is een tweejarig meisje in de ouderlijke woning aan de Zo- mervaart in Haarlem ernstig, maar niet levensgevaarlijk gewond aan gezicht, ar men en rug, doordat zij kokend water over zich heen kreeg. Het meisje heeft vermoe delijk tegen een tafel gestoten, waardoor een ketel kokend water, die op een gas- comfoor stond, omviel. Het kindje is per G.G. en G.D. naar het Grote Gasthuis ver voerd. AMSTERDAM Aan de hausse-stemming ter beurze schijnt geen eh.de te kunnen komen. De internationale waarden waren bij actieve handel wederom aan de vaste tot willige kant. De haussetendentie voor AKU zat er goed in. Na een opening op 335 werd spoe dig 337V2 gedaan, tegen als vorige slot- prijs 324. Deze hoek eiste de grootste be langstelling voor zich op en de stukken werden, hoofdzakelijk voor Duitse reke ning, grif uit de markt genomen. De han del bleef gedurende de gehele beursduur vrij levendig. De beroepshandel liet zich niet onbetuigd en trachtte een graantje mee te pikken. Daarnaast waren er koop orders van de zijde van het publiek voor de rayon-aandelen. De vaste stemming voor de Philipsaandelen bleef gehand haafd. Op ongeveer 664 werd gehandeld, terwijl de stockdividenden op f 331 in andere handen overgingen. Bij elkaar maakt dit ongeveer voor de aandelen 700 percent uit. De vorige slotkoers bedroeg 656 V2 zodat de koerswinst voor ongeveer 6 a 7 punten gesteld kan worden. De stockdividenden noteerden de vorige dag f 327,50. De grootste belangstelling voor de Philips-aandelen kwam van Zwitserland. Unilever liet zich niet onbetuigd en steeg van 572 V2 tot 575, tegen de vorige dag 567Vï- Met Kon. Olie wil het nog steeds niet vlotten. De hoofdmarkt van deze aandelen ligt in Wallstreet en de tenden tie aldaar is voor deze papieren niet be paald „om naar huis te schrijven". Zo lang dit aanhoudt is er van een hausse stemming in aandelen Kon. Olie op het Damrak geen sprake. Er werd op onge veer f 165,20 gehandeld. Het koersverlies bedroeg derhalve ongeveer een halve gul den. De stemming voor de KLM-papieren was ongeanimeerd. Scheepvaarten lagen iets beter gedispo neerd. Van de cultures was HVA en Deli aan de vaste kant op locale vraag. De drukte in de staatsfondsenhoek neemt zo langzamerhand af. Over het algemeen was de stemming in deze sector prijshoudend tot vast. Ook in de lokale afdelingen had den de kooporders de overhand waardoor wederom hogere koersen tot stand kwa men. De bier-aandelen werden opnieuw 10 tot 15 punten hoger geadviseerd. Zware industrieën eveneens hoger. Prolongatie 3 percent. (ANP) NEW YORK De industriefondsen kwamen door win sten van 1 tot drie dollar in de chemische sector, weer in de buurt van hun oude recordhoogte. Auto's, staal, metaal en min der belangrijke sectoren in de industriële groep gingen alle vooruit. De grootste winsten werden geboekt in de speciale fondsen en de elektronica. International Business Machines en Zenith Radio stegen het meest. Zenith bereikte met een winst van 1234 dollar een nieuwe hoogste dag waarde. L. S. Starrett (werktuigen) steeg 10 dollar. Veel vraag was er naar sigaren- aandelen en eveneens naar aandelen uit de amusements- en landbouwwerktuigen sector. Spoorwegen bleven wat achter, wat tot gevolg had, dat 't handelsenthousiasme enigszins getemperd werd ondanks de stijging in de industriële hoek. De omzet was gedurende het grootste deel van de middag gelijk aan die van de vorige dag. Hi.i bedroeg 2.940.000 aandelen. Van de 1.224 fondsen die verhandeld werden waren 510 hoger en 492 lager. Het indus triegemiddelde kwam van 632.38 op 636.68; dat voor spoorwegen van 168.42 op 168.07 en dat voor openbare nutsbedrijven van 90.51 op 90.46 (UPI) Hongaarse dienst. Zondagmiddag 31 mei om drie uur zal een Hongaarse kerk dienst worden gehouden in de consistorie kamer van de Sint Bavokerk (Grote Markt). Advertentie kon herinneren werd hem eerst een schot door de nek gegeven, maar pijn voelde hij niet hij werd slechts duizelig en meende dat iemand een rotje in de auto gooide. De behandeling gaat voort. Slotkoers Heden gisteren 13.45 UL 3-3H'/n Nederl. 47 921B/ie 921,/is 3 °/o Nedl. 1962/64 98% 98"AS Woningbouw 6 9/o 111% 111% Pr. A'dam '56 I.. 83 Pr. A'dam '56 II. 95% Pr. A'dam '56 III 95H Pr. R'dam '52 I Pr. R'dam '52 II.. 91% Pr. R'dam '57.... 100 A.K.U 336'/s 342 Calvé Delft 591 600 Van Gelder Zonen 240 K. N Hoogovens. 510 512 Nederl. Ford 240 X 340 N. Kabelfabriek. 425'/i 410 ex gew.Philips Gloeil 662 K 675 Pref.PhilipsGloeil. 265 Unilever 573 H 583 Wilton Fyenoord. 212 H 212 Werf Gusto 158 158 Dordtsche Petrol 71334 715 Kon. Petroleum.. f 165 165 Billiton 268 273 A'dam Rubber 89 54 91% K.L.M 132 f 133. Holl. Amer. Lijn. 15834 160 K.N.S.M 150'/* 15034 N. Scheepv. Unie 137% 138 v. Nievelt Goudr. 129 129 Phs. v. Ommeren 250 250 H.V.A 147 148 Delimaatschappij 16" 164. Amsterd. Bank 286 286 Nat. Handelsbank 152 152 Ned. Handel Mij. 226 226 Rotterd. Bank 2633, 264 Twentsche Bank. 241 Anaconda Copper 6634 66Va Bethlehem Steel. 5134 5134 U.S. Steel 9454 95 General Motors.. 51 51 85'/: 8434 27 Vs 28

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 19