Tien jaar geëist wegens vijfvoudige kindermoord Vliegtuigen van KLM-vloot krijgen nieuwe uitmonstering Heemstedenaar, verdacht van verduistering, in vrijheid gesteld Twintig jaar gevorderd tegen „Rooie Henk" en „Zwarte Gerrit" Sleepbootkapitein vrijgesproken van grove schuld aan aanvaring Te vage dagvaarding nietig verklaard Rotterdams echtpaar wordt geheel toerekeningsvatbaar geacht Toevoeging Flying Dutchman verdwijnt VRIJDAG 29 MEI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 17 HAARLEMSE RECHTBANK KUNT U MORGEN f 124.- MISSEN? Terugblik op tien jaar gevangeniswezen Haagse slachter ontkent meisje te hebben doodgereden Kort nieuws KRUISLAAN-AANSLAG BERECHT t tï e a 11 ANWB begint 1 juni radio-oproepdienst Via radio-Luxemburg W aar schuwing aan revolverbandieten HAARLEMSE RECHTBANK Gaat u met vakantie? Europa-prijs voor Wenen Examens De Haarlemse rechtbank heeft donder dagmiddag de onmiddellijke invrijheid stelling bevolen van een 56-jarige Heem- steedse administratieve ambtenaar, die terecht stond wegens het zich wederrech telijk toeëigenen van effecten en gelden voor naar schatting 70 a 80.000. De rechtbank deed dit nadat de toegevoegde raadsman, mr. L. Ali Cohen, de nietigver klaring van de dagvaarding had verzocht, omdat deze naar zijn mening te vaag, te summier en feitelijk onjuist was. Als kassier en commissionair verkocht verdachte, naar hij bekende, effecten die hij voor anderen beheerde, en kocht voor het geld andere effecten. Hij deed alsof alles goed ging en keerde rente uit aan de betrokken mensen, die hem volledig vertrouwden. Verdachte werd failliet ver klaard, doch het faillissement werd opge heven omdat er nog geen 200 aan baten aanwezig was. Mr. Ali Cohen voerde aan, dat in de ten lastelegging de uitdrukkingen effecten en/of gelden zijns inziens helemaal niet voldoende waren en hij verzocht de nie tigverklaring van de dagvaarding. De of ficier van Justitie, mr. J. Wiax-da verwierp het verweer, doch de rechtbank deelde na overleg in raadkamer mee, dat zij het ver zoek inwilligde. De rechtbank beval de on middellijke invrijheidstelling van de Heemstedenaar. Een jaar gevangenisstraf zonder aftrek, Advertentie Dan kunt u morgen al gekleed gaan in een feilloos passend costuum dat alle positieve kanten van uw persoon lijkheid naar voren brengt: een Brixon-costuum! Voor 124,legt u al beslag op het geheim van zelfbe wust, mannelijk optreden. En u weet hoeveel gewicht een dominerend uiter lijk in de maatschappelijke weegschaal kan leggen! Kies dus morgen nog een Brixon-costuum en zet die 124,gul den in voor méér distinctie, méér mannelijk allure. Voorjaarsmode 1959! Alleen Brixon geeft u de garan tie van herenmode op niveau: blijven de pasvorm, blijvende distinctie! Gen. Cronjéstraat 40 - 44 Haarlem - Telefoon 54679 (Van onze Haagse redacteur Het bereiken van de elfde jaargang is voor de redactie van het Maandschrift voor het gevangeniswezen aanleiding geweest tot de uitgave van een speciaal nummer, dat een overzicht biedt van datgene wat zich, voor een goed deel in stilte, gedurende af gelopen tien jaar in het gevangeniswezen heeft voltrokken. Zo wijst de directeur-generaal van het gevangeniswezen, mr. E. A. M. Lamers er op, dat de nieuwe Beginselenwet de mo gelijkheid heeft geopend de tenuitvoerleg ging der vrijheidsstraffen dienstbaar te maken aan de voorbereiding van de terug keer van de veroordeelde in de maat schappij. Wat de toekomstige ontwikkeling van het gevangeniswezen betreft vraagt hij speciale aandacht voor de zo noodza kelijke nieuwbouw van gestichten, voor de inrichting van een selectie-instituut van veroordeelden en voor het zogenaamde open gesticht. Ook de problematiek van de korte vrijheidsstraf, de behandeling van de verkeersovertreders en dergelijke niet- opzettelijke gestraften, van jeugdigen en de vorming van het gevangenispersoneel worden nader besproken. Mr. M. Vrolijk schreef een artikel over „Parlement en gevangeniswezen", waar in hij onder meer stelt: „De publieke opi nie is geneigd nogal fors te reageren op de ontsnapping van een gevangene. En de gedachte dat de gevangenissen tegen woordig met al dat „nieuwe gedoe" een soort lustoorden zouden zijn geworden is zeker niet bijzonder schaars. Dergelijke op vattingen zijn gelukkig nauwelijks ooit binnen de volksvertegenwoordiging ver nomen. Maar hun bestaan houdt stellig in, dat regering én Staten-generaal ten deze een belangrijke voorlichtende taak hebben. Daarnaast wil ik de vraag stel len, of het begrip voor de financiële be hoeften, die de eenmaal aanvaarde ver nieuwingen me+,zich moesten brengen, wel voldoende diep geworteld is. Een bouwplan voor het gevangeniswezen is wellicht niet het meest aantrekkelijke object, wanneer het om de verdeling van toch al niet royale middelen gaat. Er zal nog meer bezin ning, en dan ook in breder kring, nodig zijn om hierin verandering te brengen". Deze waardevolle publikatie behelst voorts artikelen van mr. A. D. van Regte- ren Altena over Centrale raad en gevan geniswezen, mr. Ch. J. Enschedé over Rech terlijke macht en gevangeniswezen, dr. W. Goudsmit over de psychiatrie en J. H. Hoornweg over de reclassering en derge lijke. ondertoezichtstelling van de protestants- christelyke reclassering en als bijzondere voorwaarde psychiatrische controle eiste de officier van Justitie, mr. J. J. Bredius tegen een 26-jarige gedetineerde Haarlem se winkelbediende. Verdachte kreeg op 29 januari van zijn werkgever opdracht een cheque van 1475 te innen. Met het geld ging de jongeman naar Dusseldorp en Hamburg en maakte goede sier. Hij is reeds meermalen veroor deeld wegens diefstai en verduistering. De officier van Justitie merkte op, dat ver dachte niet alleen zijn werkgever had bestolen, maar ook zijn aanstaande schoon vader. Hij had namelijk omgang met de dochter van zijn patroon. De jongeman voerde aan, dat hij met huiselijke moei lijkheden te kampen had. De raadsman, mr. F. A. Bijvoet achtte niet bewezen, dat de jongeman de recht matig verkregen geldsom hij inde een cheque-aan-t.oonder heeft verduisterd, terwijl ook niet is komen vast te staan, dat hij de cheque heeft verduisterd. Alleen verduistering van het geld is hem ten laste gelegd. Het is niet zeker op welk moment de jongeman besloot zich het geld toe te eigenen, aldus mr. Bijvoet. De pre sident, mr. H. M. Ferwerda antwoordde, dat verdachte tegenover de politie heeft verklaard het plan naar Duitsland te gaan te hebben opgevat nadat hij de cheque geïnd had. De raadsman verzocht voor het geval de rechtbank zijn juridisch bezwaar niet on derschrijft, gelet op de bijzondere omstan digheden, de onvoorwaardelijke gevange nisstraf zo laag mogelijk te stellen. Uitspraken donderdag 11 juni half tien. Enige aanwijzing: laksplinters (Van onze Haagse redacteur) De Haagse rechtbank heeft zich don derdag lange tijd bezig gehouden met het onderzoek inzake het ongeluk van 23 mei van het vorige jaar, op de Gouvcrneui-laan te Den Haag, waarbij het 11-jarige meis je Sylvia van B. werd doodgereden door een auto, die na de aanrijding zonder te stoppen vol gas de vlucht nam. De man, die zich voor dit feit had te verantwoor den, ontkende de bestuurder te zijn ge weest van de auto, die de rampzalige aan rijding had gemaakt. Hij had van de aan rijding niets afgeweten, zo zei hij, toen hij enkele straten verder werd klemgereden door een auto, waaruit een man stapte die hem gelastte mee te gaan naar de plaats van de botsing. De verdachte, een 35-jari- ge loonslachter, verklaarde tegenover de rechtbank niet alleen, dat hij onschuldig was aan de hem ten laste gelegde aanrij ding, maar ook dat hij helemaal niet op de Gouverneurlaan was geweest. De officier van justitie had twaalf ge tuigen gedagvaard om het tegendeel aan te tonen. De meesten van hen hadden ech ter niet veel meer gezien dan „een grijze auto", die na het ongeluk door was gere den, maar die zij niet verder konden iden tificeren. Ook een van de belangrijkste getuigen van de officier, de man die verdachte had aangehouden, kon weinig positiefs mede delen. Hij had na de aanrijding in de ver te slechts een flits van de vluchtende wa gen gezien. Tijdens de achtervolging in de wagen van iemand, die de auto van de weg- piraat zelfs in het geheel niet had gezien, had hij de vluchtende auto al heel spoedig uit het oog verloren. Op goed geluk was men daarna enkele straten doorgereden, tot men ineens een grijze auto had gezien, die rustig reed. De bestuurder van deze wagen, de verdachte, ontkende desge vraagd kalm een aanrijding gemaakt te hebben of zelfs maa;- op de Gouverneur laan te zijn geweest. Een getuige van de aanrijding, een 49- jarige bloemist, ver-klaarde ter zitting, dat verdachtes auto niet leek op de auto, die de aanrijding gemaakt had en dat ook verdachte zelf niet leek op de bestuurder van die wagen. De belangrijkste getuige van het open baar ministerie was een technisch expert van de politie, die verklaarde dat een aantal laksplinters, die op de plaats van de aanrijding door twee politiemannen ge vonden waren, absoluut en zonder twijfel afkomstig waren van het spatbord van verdachtes auto. Dit vertoonde namelijk een deuk en een beschadiging van de lak, die volgens de verdachte echter al veer tien dagen oud waren geweest, doch die volgens de technische experts van de po litie splinternieuw waren. Op de voorzij de van de auto werden ook twee haren aangetroffen, die afkomstig zouden zijn van het overleden meisje, terwijl een van de autobanden een witte vlek vertoonde van haar schoenen. Een laboratorium-expert van de politie noemde het alleen maar zeer waarschijnlijk, dat de laksplinters van verdachtes auto afkomstig zijn. De haren en de witte vlek op de autoband kunnen, maar hoeven niet, afkomstig te zijn van het meisje, zo ver klaarde hij. Tot besluit van de ochtendzit ting bekeek de rechtbank voor het ge rechtsgebouw aan de Jan van Na'ssau- straat de auto van de verdachte. De ach tervolger verklaarde toen, dat de kleur van deze auto toch anders was dan de kleur van de gevluchte auto. Daarop werd de zitting geschorst. Eis De officier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft gistermiddag drie maan den gevangenisstraf, tweehonderd gulden boete en twee jaar ontzegging van de rij bevoegdheid geëist tegen de loonslachter. Hij achtte de man schuldig aan de bot sing, maar eiste vrijspraak van de pri mair tenlaste gelegde „grove schuld", omdat het medeslachtoffertje van het overleden meisje gisteren tegenover de rechtbank toegaf dat zij en haar vriendin netje niet goed hadden uitgekeken. De officier putte het belangrijkste bewijsmid del uit de verklaringen van de technische deskundigen van de politie. Afscheid. Op 5 en 6 juni zal het „koperen" ambtsjubileum van prof. dr. J. E. de Quay als Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant worden gevierd, terwijl tevens op die dagen In Den Bosch van hem afscheid zal worden genomen door de Noordbrabantse autori teiten en de bevolking van de provincie. Advertentie Op 1 juni aanstaande begint, zoals reeds gemeld, de ANWB via radio Luxemburg een oproepdienst voor leden en niet-leden, die in Nederland of het buitenland op een zaken- of vakantiereis zijn. Van deze da tum af komt de ANWB iedere dag om twee minuten voor twee gedurende onge veer een minuut „in de lucht" en wel op de golflengten 2.08 m en de verder dragen de korte golf 49,26 m. De om te roepen berichten zullen, gezien de korte zendtijd, summier moeten zijn. In 't algemeen zul- ln zij niet meer behelzen dan de naam en het adres van de opgeroepene, alsmede (eventueel) het kenteken van zijn auto of motor of de naam van zijn schip. Deze berichten zullen doorgaans betrekking heb ben op ernstige familieomstandigheden en de opgeroepene zal terstond de ANWB in Den Haag kunnen bellen om volledige bij zonderheden te vernemen. Het tijdstip 13.58 is uitgekozen omdat dit voor vele reizenden een pauze in restau rant of op het kampeerterrein betekent, waarop men zich meestal in de buurt van een radio zal kunnen bevinden. Bezitters van een autoradio hebben in dit opzicht uiteraard in 't geheel geen moeilijkheden. De ANWB heeft voor deze service een speciale telefoondienst in het leven ge roepen, die iedere dag ook op zon- en feestdagen van 8 uur 's ochtends tot 10 uur 's avonds bereikbaar zal zijn. De ANWB heeft tot het huren van zendtijd bij radio- Luxemburg besloten omdat deze commer ciële radio anders dan de Nederlandse Radio Unie de berichten opneemt in de vorm, die de opdrachtgever verlangt en bovendien over zeer sterke zenders be schikt- De dienst is gratis voor de reizigers, die beschikken over een reis- en kredietbrief, zoals die door de ANWB wordt uitgegeven. Andéren zijn een zeker bedrag verschul digd, met dien verstande dat niet-leden een hoger bedrag moeten betalen dan leden. Wie vóór 12 uur 's middags een be richt voor de radio-omroepdienst aan de ANWB opgeeft kan er zeker van zijn, dat dit nadat het is geverifieerd en in orde bevonden nog dezelfde dag zal worden omgeroepen. Twintig jaar gevangenisstraf en terbe schikkingstelling van de regering luidde de eis, die de officier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank donderdagmiddag na een fel requisitoir stelde tegen de twee mannen, die op woensdagavond 17 decem ber jl. op de stille Kruislaan in Amster dam-Oost de 21-jarige Harderwijkse slagerszoon Gerrit Pfrommer neerscho ten met het doel diens auto te stelen: de 27-jarige automonteur, bekend onder de schuilnaam „Rooie Henk" en de 23-jarige monteur „Zwarte Gerrit". Onbewogen hoorde het tweetal, dat vol gens de vrij vage psychiatrische rappor ten „bijna niet verminderd toerekenings vatbaar" moeten worden geacht, de zwa re eis aan. De officier zei in zijn requisitoir, dat langer dan drie kwartier duurde, ver geefs te hebben gezocht naar een goede kant in de karakters van deze verdach ten. Hij achtte poging tot moord en dief stal van de auto volkomen bewezen. Na dat de toedracht van het tragische ge beuren op de bewuste decemberavond tijdens een urenlang verhoor was uiteen gerafeld, ging de officier diep in op de be wering van de verdachten, dat zij de re volver uitsluitend voor bedreiging had den willen gebruiken. „Hier is bewust een nekschot gegeven, later even bewust een schot in het achterhoofd en ten slotte, toen Pfrommer buiten de auto op de weg lag, een schot, dat de long, de maag en de milt doorboorde en het hartzakje raak te", aldus de officier. Was dit schot door „Rooie Henk" „uit zenuwachtigheid" ge lost? De officier heeft de overtuiging, dat de dader geschrokken was van het feit, dat Pfrommer na het nek- en hoofd schot nog niet dood was. Hij heeft hem het genadeschot willen geven. Het is een ongelofelijk wonder, dat Pfrommer thans, zij het zwaar invalide, deze rechts zitting nog kon meemaken. De opzet tot doden bliikt volgens de of ficier voorts uit het feit, dat de mannen tevoren hadden afgesproken de auto tij dens een lift te stelen en daarbij, wat de bestuurder betrof, „geen enkel risico" te nemen. Dit, gevoegd bij de aanwezigheid van de revolver, wijst volgens de offi cier overduidelijk op voorbedachte rade. Bovendien was Pfrommer Ie verstaan gegeven, te stoppen bij de eenzame boer derij, waarvan de ramen waren verlicht. „Als hier uitsluitend van opzet tot be dreiging sprake was geweest, dan zou Pfrommer. nadat hem de auto was ont futseld, aldaar onmiddellijk de politie hebben gewaarschuwd.. Dat dit laatste toch is gebeurd, is te danken aan het kordate «optreden van het veehouders echtpaar Oostenrijk". Beestachtig" Dat Rooie Henk heeft geschoten, sluit volgens de officier de schuld van zijn me deplichtige niet uit. „Zwarte Gerrit" was de geestelijke vader van het plan en het was louter een toevalligheid, dat Henk. die door de verhalen van Gerrit over gefantaseerde overvallen „rijp" was gemaakt, de revolver hanteerde. „Voor dezè onmenselijke, beestachtige misdaad is geen enkele verzachtende omstandig heid aan te voeren". Mr. B. N. Grolleman, die Zwarte Ger rit verdedigde, legde er de nadruk op, dat zijn cliënt intens berouw heeft. Hij heeft gezegd, dat hij hoopt, nog iets goed te kunnen doen voor het slachtoffer. Ger rit heeft een levendige fantasie en pleiter wees op de grote indruk, die beeldromans en bepaalde films op hem hebben ge maakt. Hierdoor rust, aldus de raadsman, er dus ook een schuld op de maatschap pij. Hij hoopte, dat de jongeman te zij ner tijd nog kan worden gereclasseerd. Bij een al te langdurige straf is de kans hierop echter gering. Daarom bepleitte hij uiterste clementie. De verdedigster van „Rooie Henk", mr. A. M. Goudsmit, meende dat de plannen voor het plegen van roofoverval len niet zo zeer waren gesmeed om ze ten uitvoer te brengen, dan wel om „stoer" te doen. Zij schilderde de gespan nen sfeer yan die koude winteravond, toen de beide jongemannen, na een dag lang zonder geld en met een lege maag in de omgeving van Amersfoort te hebben ge zworven, probeerden te liften naar Am sterdam. Henk was diep onder de indruk van Gerrit's misdaadverhalen De ver dedigster achtte het mogelijk, dat de jon gen onder druk van het plan om de auto te stelen en het bezit van de revolver niet bewust op het slachtoffer heeft ge richt, maar in een paniekstemming heeft gehandeld. Om een beter inzicht in deze verdachte te krijgen, verzocht mr. Goud- Van onze Amsterdamse redacteur) De staande magistratuur te Amster dam zal in de toekomst bij het bepalen van de strafeisen een jaar méér aan houden dan de te requireren straf als de verdachte bij het plegen van een mis drijf in het bezit van een vuurwapen is geweest, ook al zou dat wapen niet zijn gebruikt. Deze mededeling deed de officier van justitie, mr. L. van den Berge, donder dagmiddag tijdens de behandeling van de overval op de Harderwijker slagers- zoon G. Pfrommer. De officier stelde, dat deze maat regel door het Amsterdamse parket mede is genomen omdat de laatste tijd veel pistolen en revolvers uit het bui tenland ons land worden binnenge smokkeld. smit de rechtbank om een hernieuwd, langdurig en diepgaand psychiatrisch onderzoek, te meer daar hier ook erfe- lijkheidsfactoi-en een rol schijnen te spe len. Van het recht, het laatste woord te spre ken, maakte alleen „Rooie Henk" ge bruik: „Mede namens Gerrit bied ik het slachtoffer en de rechtbank mijn excuses aan Uitspraak 11 juni. Aan het eind van een langdurige rechts zitting heeft de Officier van Justitie bij de Rotterdamse rechtbank gistermiddag te gen de 36-jarige Rotterdamse loodgieter en zijn 35 jaar oude echtgenote, verdacht van het ombrengen van vijf hunner pas geboren kinderen in de jaren 1951-1958, tien jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest gevorderd. De officier sprak in zijn requisitoir van een „in kalm over leg tussen de echtelieden beraamd plan om de nog ongeboren kinderen van het le ven te beroven". Ter zitting bleek dat de twee getuigen- deskundigen de patholoog-anatomen dr. J. Zeldenrust en C. B. F. Daamen, van mening vei-schilden over de doodsoorzaak van het laatste kind. Volgens het oordeel van de laatste kon de baby zijn overleden voordat de verstikkingsdood, die door zijn collega geconstateerd zou zijn, kon zijn in getreden. De president mr. Ch. J. Enschedé ging vervolgens voort met het verhoor van het echtpaar over de vier andere ten laste ge legde gevallen. Hieruit kwam naar voren, dat man en vrouw in 1949 samen uit Duitsland naar Nederland gevlucht waren. Zij hadden toen al drie kinderen en kwamen te wonen op een zoldei-kamertje bij een grootmoe der. Er werd een tweeling geboren en la ter nog een zesde kind. iets waar „oma" boos over was. De jonge vrouw kreeg eni ge tijd kameranest en moest haar excu ses aanbieden. Toen zij later weer zwan ger werd, heeft het paar dit verborgen ge houden. De vrouw was alleen thuis toen Tijdens de noordwesterstorm op 15 ok tober kwam in het Noordzeekanaal, bij de pijlers van de vroegere spoorbrug in Velsen, een bak met bagger, die juist ge laden had bij een baggermolen, in aan varing met een Noorse tanker. De bak kapseisde en een der bakschippers sprong te water. Hij werd tot drie keer toe on der de tanker gezogen, doch hij kon zich steeds afzetten en, weer boven gekomen, een boei, die de kapitein van een sleep boot hem toegooide, grijpen. Er ontstond alleen materiële schade. Deze sleepbootkapitein, een 48-jarige schipper uit Roosendaal, stond donder dagmiddag voor de Haarlemse rechtbank terecht, omdat hij schuldig aan de aan varing zou zijn. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, meende evenwel, dat er geen spi'ake was van grove schuld. Volgens hem waren factoren buiten de wil en verantwoorde lijkheid van de schipper in het geding. Daarom eiste de officier vrijspraak. Verscheidene schippers kwamen ver tellen wat zij van het ongeluk hadden ge zien. De sleepboot trok de ongeveer vijftig meter lange bak achteruit van de bag germolen weg. Toen voer de sleepboot voor de bak langs om aan de andere kant vast te maken. Normaal loopt dan iemand van het personeel op de bak met de sleepkabel van achter naar voren. In dit geval gooide de schipper van de bak echter de kabel los. De bak sloeg over dwars en kwam in aanvaring met de Noor- en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden Stuurt u ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE se tanker, die juist uit de sluizen geko men was. Water in gangboard De schipper die de leiding had op de bak, een 34-jarige inwoner van Neder- horst den Berg, vertelde dat hij niet kon zwemmen en geen ïisico had willen lo pen. Het was noodweer en er stond veel water in het gangboord. „Maar u behoef de toch niet door dat water te zwem men?", vroeg de president, mr. H. M. Ferwerda. Dc schipper antwoordde, dat hij bang was overboord te slaan. Overi gens zou de sleepbootkapitein gezegd heb ben: „Gooi maar los". De schipper had de Noorse tanker niet zien aankomen. De president raadde de schipper aan toch maar zo spoedig mogelijk te leren zwem men. Een collega van de vorige getuige ver klaarde dat hij ook niet de sleepkabel naar voren zou hebben gebracht. Er stond een storm en de bak was diep ge laden. Hij was het, die na de aanvaring van de zinkende bak afsprong en mis schien in het ijskoude water zou zijn ver dronken, als hij niet spoedig de hem toe geworpen boei had kunnen grijpen. Nog een andere schipper was evenwel van mening, dat een bakschipper te al len tijde de sleepkabel naar voren moet brengen, ook al staat er water in het gangboord. „Ik vaar van mijn dertiende jaar af, edelachtbare, en ik weet dat er naast mijn schuit veel meer water staat dan er in", zei hij. Uit de getuigeverklaringen bleek ook, dat de schippers van de bakken kunnen weigeren verzoeken of adviezen van de sleepbootkapitein op te volgen. De officier van Justitie meende, dat de kapitein wel een zekere schuld had. Hij had onder de gegeven omstandigheden mogelijk anders kunnen manoeuvreren, maar er waren factoren buiten zijn wil en verantwoordelijkheid in het spel. De bakschipper, die de tros losgooide is ook schuldig. Zelfs al zou de kapitein bevel hebben gegeven los te maken, dan had de bakschipper dat niet behoeven te doen, aldus de officier, die ten slotte vrijspraak tegen de kapitein eiste. De raadsman, mr. H. K. Koster uit Am sterdam, sloot zich bij het requisitoir van de officier aan. De rechtbank doet op donderdag 11 juni om half tien uitspraak. WENEN (AFP) De prijs van Europa, die elk jaar wordt uitgereikt aan de Euro pese stad, welke zich in die periode het meest heeft ingespannen voor de bereiding van de Europese idee, is over 1958 aan Wenen toegekend. Hij is woensdag te We nen door de Westduitse socialist Jacob Altmeister, als vertegenwoordiger van de gemeentecommissie van de Raad van Europa, aan de Weense burgemeester Frans Jonas uitgereikt. Tilburg. Aan de Katholieke Economische Hoge school te Tilburg zijn geslagd voor liet doctoraal examen economie, bedrijfshuishoudkundige rich ting: M. Wauters, Hulst en G. Kroon, Haarlem. Haarlem. Aan de Rijkskweekschool te Haarlem zijn geslaagd voor het eindexamen (tweede leer- kring) de dames M. C. G. Huijsmans, M. Koop man en E. Stroeker te Haarlem en W. Klaver te Overveen. Haarlem. Aan de Rijkskweekschool te Haarlem slaagden voor liet eindexamen (tweede leef kring) de dames E. Behage, M. H. van Bruggen, 1 Hoekstra te Haarlem, G. Geerts te Bloemen- daal en M. Hi.idriks te IJmuiden. het kind geboren werd. Zij heeft het in een emmer water laten vallen, waarna het ge storven is. De man gooide het later er gens in het water. Het echtpaar heeft toen een eigen huis gekregen aan de Spangen- se kade. Daar werd weer een baby ge boren, die door verstikking om het "leven werd gebracht. Het lijkje werd op de zol der bewaard en ging mee met de verhui zing naar de De Manstraat, waar men een weer wat ruimere woning kreeg. Daar werden nog drie kinderen ter wereld ge bracht, die evenmin in leven werden gela ten. Ook zij werden met het hoofdje in het beddegoed gesmoord. In totaal heeft de politie op de zolder di-ie lichaampjes aangetroffen. Het vierde kon kort na de geboorte m beslag worden genomen, toen onverwijld medische hulp voor de vrouw moest worden ingeroepen. „Volledig toerekenbaar" In de middagzitting werd voorts ge hoord dr. H. Plokker, een psychiater, die beide verdachten in de psychiatrische inrichting „Hulp en Heil" te Leidschen- dam heeft geobserveerd. Volgens hem heeft de man een tekort aan wil, maar hij bezit een behoorlijke intelligentie, hij is een normaal mens zonder enige geeste lijke gestoordheid. De vrouw is weinig be gaafd, maar zeker niet debiel. Er is in geen geval sprake van verminderde toe rekeningsvatbaarheid. De vrouw had, volgens dr. Plokker, een eigenaardige visie op het leven. Ten aan zien van het bewaren van de lijkjes had, zo vertelde hij, de man gezegd: „dan zijn ze er nog." Op een vraag van de president ant woordde de man, dat hij er met zijn vrouw wel eens over gepraat had naar de vereniging voor sexuele hervorming te gaan. Het was er echter nooit van geko men. De ouders, de onderwijzers van deze man, en de maatschappij hebben deze man niet voorgelicht over wat er met het ouderschap samenhangt, aldus begon mr. W. A. P. Smit zijn pleidooi voor de man. Deze raadsman ,en ook mevrouw mr. Ch. Verstegen-Kettlitz, die voor de vrouw pleitte, vroeg op juridische gronden vrij spraak, omdat haar inziens niet te bewij zen is, dat de kinderen uit '52, '54 en '56 levend zijn geboren. Wat het laatste kind van '58 betreft, werd gewezen op de ver klaringen van de medici waarin geen eenstemmigheid over de doodsoorzaak van het kind bestaat. Ook op deze grond werd vrijspraak gevraagd. Mevrouw Verstegen vroeg voorts vrij spraak van het geval uit '51, dat alleen de vrouw ten laste was gelegd. „Hier was sprake van kalm beraad en rustig overleg", zei zij, maar een paniek stemming. Het zevende kind moest ko men, terwijl er voor het zesde al geen bedje meer was en oma, bij wie men in woonde, van niets mocht weten De verdediging vroeg de rechtbank, wanneer zij de juridische overwegingen tot vrijspraak niet zou kunnen overnemen, bij haar vonnis rekening te willen houden met alle tragische omstandigheden en ook te denken aan de zes kinderen die nog in leven zijn Over veertien dagen volgt de uitspraak. Naar het ANP verneemt heeft de direc tie van de K.L.M. besloten alle vliegtui gen van haar vloot een nieuwe beschilde ring van buiten te geven. Een band van rood-wit-blauw zal aan beide zijden van de romp worden aangebracht met in gro te letters daarboven „K.L.M.-Royal Dutch Airlines". De worrden „Vliegende Hol lander" met aan de andere zijde van de romp „Flying Dutchman" vervallen daar mede. Dit laatste geschiedt omdat het be grip „Vliegende Hollander" in vele lan den van de wereld weinig bekend is en het talrijke malen is voorgekomen, dat passa giers en belangstellenden informeerden, wat deze woorden eigenlijk betekenden. Het rood-wit-blauw, dat op het ogen blik het staartvlak van alle vliegtuigen siert, vervalt en hiervoor in de plaats ko men diagonaal getrokken strepen met als hoofdkleur blauw en in het midden, op een wit gehouden cirkel, in fel rode letters „K.L.M." met vlak daarboven een kroon tje. Reeds geruime tijd was men met proef nemingen van een nieuwe staartbeschil- dering bezig en in maart van dit jaar wer den gedurende enkele weken aan lucht reizigers op Schiphol (Nederlanders en buitenlanders), die met de K.L.M. vlogen en aan Nederlanders elders gevraagd hun oordeel uit te spreken over de wijze, waar op naar hun mening de K.L.M.-vliegtui- gen beschilderd zouden moeten worden. De enquête werd destijds uitgevoerd door de Nederlandse stichting voor sta tistiek. De directie van de maatschappij heeft op verschillende gronden thans besloten de beschildering van de toestellen van buiten, geheel te wijzigen en dus niet al leen het staartvlak. De letters K.L.M. op romp en staartvlak in de nieuwe uitvoe ring alsmede de woorden Royal Dutch Airlines zijn voor iedereen op de wereld een aanduiding aan welke maatschappij het vliegtuig toebehoort. Bovendien zijn de rood-wit-blauwe kleuren aan beide zij den van de romp Nederlands vlagver toon. De enquête heeft voorts uitgewe zen, dat de nieuwe wijze van staartbe- schildering sterk de aandacht trekt. Voorts is de directie van oordeel, dat thans wat de beschildering en de naams- aanduiding betreft er meer eenheid bij de verschillende vliegtypes komt. Het zal geruime tijd vergen om de bij na honderd vlooteenheden van de K.L.M. volgens het nieuwe patroon te bespuiten.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 21