Horen en zien SHIRTS „TSJIK, TUKIE EN TOKA" De man aan de top Bollenexporteur ontslagen van rechtsvervolging CtVEW"' Agenda voor Haarlem NABEsailWil^S; Jubileumtentoonstelling van KLM in Rotterdam geopend en Controleur komt van beschuldigende verklaring over zieke partij terug no-iron Rijke historie sober weergegeven NAAIMACHINES 4 AANKONDIGINGEN EN Opera van Massenet RUDGE- MAGNEET Fa. E. DE GRAAFF De radio geeft woensdag Televisieprogramma Kerkelijk Nieuws ECONOMISCHE POLITIERECHTER Pensioenaanvragen voor weduwen- en wezenwet f 121° De negen muzen Prognoses voor 1999 worden ingemetseld in Utrechtse Dom Gaat u met vakantie? door Cameron Hawley DINSDAG 2 JUNI 1959 Bi.i het kiezen van een opera voor een radio-uitzending moét. men zorgvuldig te werk gaan, want. lang niet alle opera's be zitten een muzikale waarde, die het ont breken van handeling, mimische typering, toneelsituatie en decor niet als een gemis doet gevoelen. De opera ..Herodiade" van Jules E. F. Massenet (18421912), waar van maandagavond het eerste en tweede bedrijf door de VARA werd herhaald en waarvan het derde en vierde bedrijf woensdagavond zullen volgen, behoort zeker niet tot die muzikaal bevoorrechte dramatische Verken. Zeker, men kon bij deze uitzending volop genieten van liefe lijke, strelende melodiëen en van aange name, en zelfs in de meest dramatisch be wogen gedeelten nimmer schokkende har monieën. Maar zij konden toch niet de vol ledigheid van een opera-ervaring geven, hetgeen men zelfs niet uitsluitend aan de beperktheid van een radio-uitzending kon wijten. Want deze „Hérodiade" is niet. een gewone opera, het. is een grand-opéra, dat wil zeggen een theaterstuk, waarin groot scheepse decors, massale foneelbezettingen, indrukwekkende slotnummers, kortom een effectrijk show-element een zeer belang rijke plaats hebben gekregen en waarbij de muziek dan vaak ais weldadige aan vulling een taak heeft te vervullen. Die noodzakelijke visuele indruk moest uiter aard achterwege blijven. Al had de moge lijkheid om hieraan te gemoet te komen bestaan, dan nog valt te bezien of „Héro diade" zich als een kunstwerk had gema nifesteerd. Als alle opera's uit „de school der weelderigheid" is ook dit werk danig verbleekt. Gelukkig dat Massenets opera „Manon" nog getuigen kan van het kun stenaarschap van de componist. Över de uitvoering zelve kan over het algemeen met waardering gewaagd wor den. Alle rollen waren in vocaal opzicht voortreffelijk bezet- Jammer, dat de zang van de vertolker van de Johannes-rol af en toe ontsierd werd door de beruchte na- saliteit van de operette-tenor. Het Groot Omroepkoor ontwikkelde een fraaie klank en.het Omroeporkest, speelde onder de lei ding van Albert Wolff muzikaal-overtui- gend. Golfbreker Advertentie R IJ W I E L E N Koninginneweg 44, Haarl., Tel. 13609 (2 Hinen) HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.01) NCRV. .NCRV7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.40 Idem. 7.50 Ëën woord'vöór de dag. 3.00 Nieuws. 8.15 Gewijde rriuz. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.35 Wat.erst. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Gram. 11.15 Jaarvergadering Christe lijk Historische Unie. 12.15 Gram. 12.30 Land- én tüinb.meded. 12.33 Gram. 12.40 Calvijnherdenking. report. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Gram. 14.00 Bond van Geref. Vrouwenverenigingen. 14.45 Gram. 15.00 Metropo- le-orkest. 15.30 Pianorecital. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 .Tazzmuz. 17.40 Beursber. 17.45 Spectrum van het Christ, organisatie- en verenigingsleven. 18.00 Leger des Heilskwart.ier. 18.15 Boekbespr. 18.30 R.V.U.: De weg der filosofie van twijfel tot ze kerheid. door prof. dr. C. A. van Peursen. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Mannenkoor. 19.30 Ra diokrant. 19.55 Gram. 20.00 Pianorecital. 20.15 Cal- vijn én de cultuur, eaus. 20.35 Radio-filh.ork. en srliste. 21.20 Calvijnherdenking in Genêve, rep. 21.45 Plagiaat., of niet, causerie. 22.15 Geestelijke liederen. 22 45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.ber. 23.15 Sportuitsl. 23.20—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 G.vmn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.05 Gymn. voor de vrouw. 9.15 Gram VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 R.V.U.: William Shakespea re. de grote onbekende, door mej C. A. Evken. Tweede lezing: De Earl of Oxfordtheorie. 11.30 Gram. 12 30 Land- en tüinb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansmuz. 13.50 In de wolken: Hoe word ik sport vlieger. rep. 14.00 Gram. 14.30 Muzikale causerie. 15.00 Voor de jeugd. 17.00 Vakantietips. 17.50 Re- geringsuitzend.: Emigratierubriek. Het emigratie praatje van H. A. van Luyk. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Lichte muz. 18.50 Act 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Jazzmuziek. VPRO: 19.30 Voor de jeugd, VARA: 20.00 Nieuws. 20 05 Promenade-ork. en sol. 20.45 Landhuis te koop. hoorsp. 21.10 He rodiade. opera (3e en 4e bedr.l. 22.30 Vaart zon der ruimte, caus. 22.45 Musette-orkest en soliste. 2S.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.30 Orgelspel. 23.50- 24.00 Soc. nieuws in Esperanto. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 C.ram 14.10 Idem. 14.15 Belgische muz. 15.45 Gram 16.45 Idem. 17.00 Niéuws. 17.20 Pianorecital. 17.40 Gram. 18.30 Jazz- muz. 19.10 Gram. 19.30 Nieuws. 20.00 Hoorsp. 20.51 Gram. 21.00 Russische muziek. 22.00 Nieuws. 22.10 Vrije tijd. 22.55 Nieuws. VOOR WOENSDAG NCRV. 16.30—17.00 Voor de kinderen. NTS: 17.00 18.10 Eurovisie: Calvijnherdenking té Genève. 18.15—19.40 Eurovisie: Voetbalwedstrijd om de Europa Cup (finale) te Stuttgart. 20.00 Journaal en weeroverzicht. AVRO: 20.20 Sportpanorama. 20.50 Free as air. musical (fragm. 21.15 100 ,iaar Rode Kruis. 21.05 22.20 Gevarieerd programma. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ameide en Tienhoven J. den Besten te Dirksland. Beroepen te Maastricht (vac.-A. Klamer) J. van Oyen. legerpredikant te Rnozendaal. Bedankt vnor Klazienaveen W. van Hoo- gevest te Nieuwleusen. Aangenomen naar Zuidlaren H. W. Col stee te Ammerstol naar Rolde R. J. Renier te Borculo. Bedankt voor Gameren G. M. van Dieren te Ede. Geref. Kerken Aangenomen naar De Lier (vac.-P. van der Spek) H. B. Weyland te Nieuwer-Am- stel-Noord. Bedankt voor Medicine Hat (Alberta, Canada) D. J. Roos te Haarlem-Zuid Beroepen te Bodegraven (tweede maal) L..Loosman te Berlikum. Beroepen te Beverwijk (2de pred.pl.) Joh. Knol te Bovensmilde te Domburg- Westkapelle J. C. Rietveld, kand. te 's-Gra- venhage. Aangenomen naar Winschoten (vac.-R. J. de Jong) A. Wiersinga te 's-Graveland. Evang. Luth. Kerk Drietal te Amstelveen J. P. Boenderma ker te indhoven. mr. P. Estië, laatstelijk predikant te Zaandam en J. A. Roskam te B everwijk-V eisen. De Haarlemse economische politierech ter, mr. J. D. Vink, heeft maandagmid dag tijdens de behandeling van de zaak te gen een bloembollenhandel uit Heems kerk de controle van de Plantenziekten- kundige dienst van een exportpartij „waardeloos" genoemd en de firma ont slagen van rechtsvervolging. De officier van Justitie, mr. J. Wiarda, had 25 ge ëist wegens overtreding van de Bloem- bollenuitvoer beschikking 1951. Tijdens dc zitting kwam een als getuige gehoorde controleur terug van zijn verklaring te genover twee verbalisanten, dat van de betrokken partij hem onderdelen niet ter keuring waren aangeboden. Zowel de of ficier van Justitie als de politierechter on derhield de getuige er over dat men uit zijn verklaring de conclusie kon trekken, dat de firma na de keuring bollen zou hebben vervangen door zieke exemplaren. In januari zette de bollenhandel in haar schuur een partij van 35250 gladiolenknol- len. omvattende 68 soorten, gereed ter keuring. De partij was bestemd voor Wëst-Duitsland. Een 35-jarige controleur van de Planten- zieklenkundige dienst keurde de partij door steekproeven te nemen. Volgens een van de drie broers, die in de verdachten- bank stonden, had hij daar niet langer dan 25 minuten voor genomen. De contro leur haalde enkele zieke knollen uit de partij en adviseerde deze te vervangen. Na acht dagen keurde een collega van de controleur de partij vlak voor deze uitge voerd zou worden. Hij constateerde dat van de gekeurde knollen het percentage zieke exemplaren tussen de 5 en 50 percent moest liggen. Ook tegenover deze controleur had de con troleur die de partij in de schuur van de firma keurde, verklaard, dat hem niet de hele partij ter keuring was aangeboden. De getuigedeskundige van het produkt- schap, mr. H. A. G. Hesseling. achtte het niet uitgesloten dat de ziekte in de partij in acht dagen dat zij opgeslagen was, zich pas terdege had geopenbaard. De controleur beaamde dit. Toen de politie rechter de controle in de schuur van de firma als „waardeloos" kwalificeerde, antwoordde de controleur, dat hij in het drukke seizoen niet alles kan nakijken. De officier van Justitie zei. dat hoofd controle in de schuur moet gebeuren. Als elke bol of elke zak gekeurd zou worden, zou de exporteur „op zijn achterste be nen gaan staan". De exporteur blijft aan sprakelijk en kan zich niet beroepen op de keuring van de dienst. De controleur had evenwel de ziekteverschijnselen moeten zien, meende de officier. HijMwildeoeen -ger, rinse principiële boete eisen min: ei" dena- druk op te leggen-, dat. iedere- exporteur tot en met. de laatste cöntrole zelf aanspra kelijkheid blijft dragen. De officier zei te geloven dat de firma niet na de keuring zieke bollen bij de partij had gevoegd. Hi j eiste 25 boete. De politierechter sprak de firma van het bewust niet ter keuring aanbieden vrij. Weliswaar meende hij dat de expor teur verantwoordelijk blijft, doch hij acht te het bewezen e niet strafbaar en ont sloeg de vennootschap van rechtsvervol ging. Lichtere knollen gezonden. De. politierechter veroordeelde een 56- .iarige bollenexporteur uit Heemstede we gens overtreding van het besluit uitvoer- monopolie tot 1000 boete of twee maan den hechtenis. De officier had dezelfde boete, doch subsidiair drie maanden ge- eist. Verdachte was ten laste gelegd dat hij 80.000 gladiolenknollen naar Argenti nië. Venezuela. Jamaica en Malta had uit gevoerd zonder dat hij h-er^oor een gel dige. exportmachtiging had. Hij had na melijk andere variëteiten gestuurd dan men had besteld. Deze knollen wogen lich ter. De getuige-deskundige, mr. Hesseling. merkte op dat men slechts toestemming tot remplaceren kan krijgen als de bollen in dezelfde kleur blijven, de exporteur de factuur naar het bedrijfschap zendt en de toestemming van de klant tot rempla ceren laat zien. Volgens de getuige waren de geleverde knollen goedkoper dan de bestelde, het verschil zou ongeveer 2000 bedragen, meende mr. Hesseling. De officier van Justitie wees er op dat verdachte reeds soortgelijke overtredin gen had begaan. Als men een bepaalde variëteit niet kan leveren moet men open kaart spelen bij het produklschap. „Dit riekt naar oneerlijke handel", zei de offi cier. die, gelet op het strafblad, aankon digde. dat men bij een volgende gelegen heid zijn toevlucht zou moeten nemen tot. intrekking van de vergunning. Dan is het bestaan van de zaak er mee gemoeid, aldus mr. Wiarda, die genoemde straf eiste. Mr. Vink veroordeelde de Heemste- denaar. afgezien van het subsidiaire deel conform. Thans zijn formulieren verkrijgbaar gesleld voor het aanvragen van wedu- wenpensioen krachtens de overgangsbepa lingen van de Algemene Weduwen- en We zenwet. (A.W.W.). Deze formulieren kun nen worden gehaald bij de Raden van Ar beid en bij alle postkantoren en postagent schappen. Volgens de gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn er in Ne derland ongeveer 125.000 weduwen jonger dan 65 jaar. Hiervan komen er naar schat ting ruim 100.000 voor een weduwenpen- sioen of een tijdelijke weduwenuitkering in aanmerking. Weduwen van 65 jaar en ouder vallen niet onder de Algemene We duwen- en Wezenwet (A.W.W.). Zij genie ten ouderdomspensioen krachtens de Alge mene Ouderdomswet (A.O.W.). Het. beschikbaarstellen van formulieren voor het aanvragen van wezenpensioen zal te zijner tijd worden bekend gemaakt. Een aanvraagformulier thuis gestuurd krijgen de weduwen, die pensioen genie ten van de Pensioenraad, het ministerie van Defensie, het Spoorwegpensioenfonds, de Stichting administratie Indonesische pensioenen, de Buitengewone Pensioen raad, de Stichting '40-'45 en hei Algemeen mijnwerkersfonds, alsmede de weduwen, die een weduwenrente krachtens een der ongevallenwetten genieten. Zij kunnen zich een gang naar het postkantoor of de Raad van Arbeid dus besparen. Advertentie Gentlemen prefer -by - Zo gewassen, zo droog veel langer schoon... en de boord blijft Engels-onberispelijk Alleen verkrijgbaar bij AMSTERDAM HAARLEM DEN HAAG ROTTERDAM Wandkleden. Van 5 juni tot 7 juli worden in het Waaggebouw op de Grote Markt in Nijmegen hedendaagse wand tapijten van Nederlands makelij tentoon gesteld. Dit zijn geen geweven stukken, maar geborduurde en geappliqueerde wandkleden. Werk wordt getoond van de kunstenaressen Lies Guntenaar, Betty Hubers, Riet Jager, Ernee 't Hooft, Mary- ke Stultiens Thunnissen en Ria van Oerle- Van Dorp. De S.G.I. opgericht. Tijdens een bij eenkomst in het gebouw van de mensa academica in Grongen is vrijdagavond offi cieel opgericht de „Studenten Grammo foonplaten Industrie". Deze bijeenkomst werd bijgewoond door de senaten van Delft en Groningen. Tijdens deze cere monie werd de eerste uitgave van de S.G.I., een grammofoonplaat van „Der Dreigroschenoper" ten doop gehouden. Jean Cassou. De Nederlandse ambas sadeur in Parijs, mr. J. M. Beyen, heeft vrijdag de versierselen, behorend bij het commandeurschap in de Orde van Oranje- Nassau, uitgereikt aan Jean Cassou, hoofd conservator van het Parijse nationale museum voor Moderne Kunst. Ja, Tsjik zag iets. Daar in de verte ontdekte hij een klein eilandje, midden in de zee. Toen hij dichterbij kwam zag hij, dat op dat. eilandje een aardig huisje stond, met keurige, rode luiken. „Zo", dacht. hij. „Daar moet dus iemand wonen. Ik ben blij toe, want ik heb al zolang helemaal in mijn eentje gevaren. Ik zal eens gauw gaan kijken, wie daar woont; misschien vind ik daar een aardig speelkameraadje!" En zo stuurde Tsjik zijn notedop op het eilandje aan 45 Op 7 oktober zal het veertig jaar gele den zijn, dat de K.L.M. werd opgericht als uitvloeisel van een in 1919 te Amster dam gehouden luchtverkeerstentoonslel- ling. Rotterdam werd door de K.L.M. uit verkoren voor het houden van een jubi leum- en herdenkingstentoonstelling on der de titel: „Veertig jaar K.L.M." met als motivering, dat Rotterdam het econo misch centrum van Nederland is. Nu is de maandagmiddag door de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. Korthals, in het Rotterdamse instituut voor scheep vaart en luchtvaart geopende tentoonstel ling, niet de enige manifestatie ter her denking van het 40-jarig bestaan der K.L.M. Er staan op 7 oktober ook een ju bileumconcert en een receptie in het Scheveningse Kurhaus op het program ma; een foto-expositie, een radio-klank beeldwedstrijd, de onthulling van een mo nument voor wijlen dr. Plesman en de uitgave door de P.T.T. van twee bijzondere jubileum-postzegels. Voorts zal op 8 oktober in de voet van de Dom toren in Utrecht een koker worden inge metseld met de op schrift gestelde me ningen van enkele groten van het aardse heden, onder wie koning Leopold, hoe de luchtvaart zich over nog eens 40 jaar zal hebben ontwikkeld. Hun prognoses zullen pas in het jaar 1999 worden bekend ge maakt. Of de mensen van het „einde der eeuw" zullen lachen over de luchtvaart toekomstverwachtingen, die in 1959 wer den gedaan? Het is best mogelijk, want wie ,h_ad_ in de primitieve begintijd van de K.L.M.", tóen' een vluchtje naar Londen een hele,niet, onriskante en vrij kostbare ón"d'eroèmmg' -was, durven voorspellen, dat de mens van 1959 in een straalvlieg tuig zou stappen als in een trein. Luchtvaartexperts van het ogenblik durven een voorspelling voor 1975 wel reeds aan en dan denkt men zelfs nog on der de huidige verwachtingen te blijven. Maar het duizelt de mens van het heden toch wel even, wanneer hij van die voor spelling kennis neemt: vijftien maal zo veel passagiers als vandaag, twintig maal zoveel vracht en vliegtuigen van vierhonderd ton gewicht met accommo datie voor vierhonderd passagiers en een snelheid van.... drieduizend kilometer per uur. Dat wil zeggen, dat een dagre tourtje Schiphol-New York mogelijk is. Afstanden zullen vrijwel niet meer tellen of het moest zijn in de ruimte van het heelal Nog is de K.L.M. met haar 97 vliegtui gen trots/ op het bezit van de derde plaats tussen de 250 luchtvaartmaatschappijen met haar ongeveer 266 miljoen betaalde tonkilometers in het internationale ver keer. Maar hoelang nog zal men die voor aanstaande plaats kunnen bekleden? De komende tien jaren zullen beslissend zijn in de internationale luchtvaartwereld, tien jaren, die belangrijker zijn dan de veertig, die verlopen zijn sinds op 7 ok tober 1919 de K.L.M. werd opgericht. Zó druk heeft de K.L.M. en haar directie het met het heden en de toekomst, dat men zich nauwelijks de tijd schijnt te gunnen om terug te blikken naar die pionierstijd toen de K.L.M. op 17 mei 1920 de eerste luchtlijn ter wereld tussen Amsterdam en Londen opende en de jaren van op en uitbouw daarnaEr mag dan veel aan documenten, curiosa, kaarten en fo to's. logboeken en herinneringsborden en -penningen aanwezig zijn op de expositie in het Rotterdamse „instituut", represen tatief voor een wereldbedri.jf als de K.L.M. kunnen we dc tentoonstelling he laas niet noemen. Het mankeert niet aan exposition^ te- riaal, waaronder verscheidene buitenge woon interessante objecten. Hoe boeiend bijvoorbeeld zijn niet de voorwerpen die betrekking hebben op de in 1920 ingestel de lijndienst op Londen met een de Havil- land-toestel voor twee passagiers, die in een open kajuit moesten plaatsnemen en van de K.L.M. als service konden beschik ken over: een leren jas, vliegkap, vlieg bril, handschoenen, zwemvest en., warm- waterstoof! Gemiddeld werd per dag in dat eerste K.L.M.-jaar één passagier ver voerd, tegen 2.700 vandaag de dag. De 40-jarige historie van de K.L.M. we melt van in de luchtvaartwereld merk waardige gebeurtenissen en opmerkelijke prestaties, waarvan de expositie haast al te bescheiden getuigt met tal van foto's, documenten als logboeken, en dergelijke. Veel meer indruk had dit alles op de be schouwer kunnen maken, wanneer men over een betere en grotere ruimte had kunnen beschikken cn wanneer men het inrichten niet in eigen beheer had gehou den, maar had' toevertrouwd aan een ten- toonstellingsdeskundige. De K.LJyi,, Lp. dit geval onder haar eigen maat gebleven. Onder de schooljeugd zal een opstellen wedstrijd over de expositie worden gehou den. Voorts zal iedere 5000ste bezoeker (ster) een vliegtocht naar Brussel worden aangeboden. De officiële opening, maan dagmiddag, geschiedde door de minister van Verkeer en Waterstaat, drs. Kort hals. in tegenwoordigheid van de weduwe van dr. Plesman en van tal van hoge bur gerlijke en militaire autoriteiten. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden Stuurt u ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam. uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-ddres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden Als u de krant per week betaalt, wil' u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE Laag peil. De binnenscheepvaart on dervindt momenteel in de kanalen nabij Coevorden grote last van het lage water peil. De oorzaak hiervan is gelegen in de steeds aanhoudende droogte, waardoor de Vecht niet voldoende water krijgt. Sinds het begin van de week ligt reeds een aan tal binnenschepen, geladen met aard appelen. te wachten om deze af te leveren aan een fabriek te Emlichcim in Duitsland. IndiaPortugal. De griffie van het internationale gerechtshof te Den Haag heeft bekendgemaakt, dat de openbare mondelinge behandeling in het geding tus sen Portugal en India over het recht, van overgang over Indisch grondgebied maan dag 21 september om half elf 's ochtends Verkeersongevallen. In april van dit jaar zijn in Amsterdam 1905 verkeers ongevallen ter kennis van de politie ge komen (april 1958: 1632). Het aantal ern stige ongevallen was zowel absoluut als relatief lager, namelijk 190 tegen 219 in april 1956. Deze ernstige ongevallen maak ten respectievelijk 10 percent en 13,4 per cent van het totaal uit. In april werden 395 personen door het verkeer meer of minder ernstig gewond; 8,2 percent meer dan in april 1958 (365). Tegenover deze stijging van het totale aantal slachtoffers staat, een belangrijke vermindering van het. aantal gedoden en ernstig gewonden. In april werden 130 personen gedood of ernstig gewond (32,9 percent tegen vorig jaar 166 (45,5 percent). Sedert januari zijn het vooral de lichte ongevallen die de grootste stijging veroorzaakten. Wapenspreuk. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben aan Provinciale Staten voorgesteld de Koningin te verzoe ken de spreuk „Vigilate Deo Confidentes" (Waakt, vertrouwend op God) aan hét pro vinciale wapen te mogen toevoegen. Ten tijde van de Republiek der Zeven Ver enigde Nederlanden werd dit devies be schouwd als de zinspreuk'van het gewest Holland. Zeetelex. Het bij Verolme op Rozen burg gebouwde tankschip „Tamara" is zijn eerste reis begonnen met een primeur aan boord, namelijk een draadloos werkend telexapparaat. Tot nu toe was het vrijwel onmogelijk, op zee goede resul taten met zo'n verreschrijver te bereiken wegens de atmosferische storingen. Advertentie 1.7. „Pilcher ii niet gek. Het is duidelijk, dat hij eén tip over het een of andere slechte nieuws gekregen heeft." „Er is geen slecht nieuws. De maatschappij ver keert in een uitstekende conditie." Finch schudde het hoofd. Bruce Pilcher zou zich niet van zoveel aandelen hebben ontdaan, als hij daar niet een reden voor had, als hij er niet zeker van was, dat er iets gebeuren gaat, dat de prijs zal doen zak ken." „Maar wat zou het kunnen zijn?" „Vraag het mij niet. Je bent de specialist van de Tredway. Ik vertel je alleen maar wat er gebeurd is. Sigaar?" „Nee dank ie," zei Caswell bezorgd. „Is Bruce Pil cher een vaste klant van je?" Finch keek weg van het lucifervlammetje, alsof hij verrast werd door deze ontoepasselijke vraag. „Af en toe misschien een stuk of zes transacties per jaar." „Net wat ik dacht," knikte George grimmig. „Hij werkt altijd met ons." Finch snapte het onmiddellijk. „Denk je, dat ie die order aan ons gaf, om jou in onwetendheid te laten, wie er verkocht?" „Inderdaad". „Het is natuurlijk ook mogelijk," zei Finch met een plagerige grijns, „dat ie het net zat geworden was om langer zaken te doen met een tweedehands effec- tenmakelaartje." Caswell's glimlach was maar een zwakke poging daartoe. „Als ik me niet vergis, heeft Pilcher knap hoog van de toren geblazen. Het zal 'm niet meeval len op korte termijn iets behoorlijks voor die twee duizend aandelen in de plaats te krijgen. De beurs is te lui en de meeste aandelen worden vastgehouden." „Ik hoop, dat je gelijk hebt, George. Ik zou niet graag zien, dat een ouwe rot als jij een trap kreeg van een beginneling als Bruce Pilcher." „Bewaar je medelijden voor je klanten, Neil. Pilcher is de jongen, die zichzelf te grazen heeft genomen." „Heb je nog steeds geen idee, wat ie tijdens de lunch uit Bullard gekregen zou kunnen hebben? Hij is een snuggere jonge hond, George. Je weet dat even goed als ik". „Niet snugger genoeg om Avery Bullard schaak mat te zetten". Hi.i moet toch iets ontdekt hebben". „En ik zeg je, dat er niets te ontdekken valt", zei Caswell op scherpe, bijna geïrriteerde toon. „Ik ben vanmorgen twee uur bij Avery Bullard geweest. We hebben de zaak van A tot Z doorlopen. Als er een of ander slecht nieuws in de lucht had gezeten, zou hij het me verteld hebben". „Ben je daar zeker van? Uit sommige van de ver-" halen, die je me over Avery Bullard verteld hebt, heb ik de indruk gekregen, dat ie zelf ook een vos is als de gelegenheid zich maar voordoet". Caswell schudde krachtig het hoofd. „Als ik ooit iets gezegd mocht hebben, dat je een dergelijk .indruk van Bullard gaf, dan is dat niet mijn bedoeling geweest. Hij is een ruwe knaap, die altijd met z'n vuisten zwaait, maar hij is een van de meest ongecompliceerde eer lijke mannen, die ik in mijn hele leven gekend heb. Ik geloof ja, dat is zeker dat ik meer respect heb voor Avery Bullard dan voor enige andere man, waarmee ik zaken gedaan heb. Als ik mijn geloof in hem verloor, zou ik mijn geloof in iedereen verlie zen". „Dat heb ik al heel lang gedaan", zei Finch met een zure grijns. „Het is niet zo'n belemmering, als jij denkt. Het helpt je de zaken nuchter te blijven zien". George Caswell glimlachte niet. Hij vond Finch' cy nisme niet leuk. „Wat is er aan de hand, George, nog steeds in de put?" zei Finch, eindelijk de stilte doorbrekend. „Niet in de put", zei Caswell traag. „Ik vraag me alleen af, waarom Avery Bullard me vanmiddag niet teruggebeld heeft". 5 u. 12 n.m. Bruce Pilcher zat van het voorrecht van z'n lid maatschap tot in de derde generatie van de Green back Club te genieten. Hij was al op de dag van z'n geboorte als lid voorgedragen. Hij bestelde een Mar tini dry en beval dat deze geserveerd moest worden in de leeszaal hetgeen een geweldpleging op de regels van het huis was. Andrew, de oudste van de bedienden, schuifelde bin nen mei de cocktail en Bruce Pilcher legde een dollar fooi op het natte dienblad. De kelner veegde het biljet droog en deed geen enkele poging om het feit te verbergen, dat zijn ergernis groter was dan zijn dank baarheid. Pilcher was zich totaal niet bewust van de open lijke critische houding van Andrew maar ook al had hij het opgemerkt, dan zou hef hem niet geraakt heb ben. Het gewoonlijk zure uiterlijk van alle club- employé's was evenzeer een deel van het decoratieve geheel als de collectie gouden, levensgrote naakten, die kwistig over de waardeloze aandeelpapieren, die de muren bedekten, waren aangebracht. „Waar zijn de kranten, Andrew?" vroeg Pilcher. De oude kelner wees zwijgend naar het rek. „Ik wil de laatste edities. Is er een enkele reden voor, dat ze nog niet hier zijn?" Andrew schuifelde weg. Pilcher lichtte z'n cocktail op en bestudeerde het olieachtige oppervlak. De beving van zijn hand ver oorzaakte kleine ronde golfjes, en, alsof hun verdwij ning ook zijn zenuwachtigheid zou verwijderen, dronk hij het glas in één teug half leeg. Er was geen reden voor nervositeit, zo vertelde hij zichzelf. I-Iet was heel goed te begrijpen, waarom er nog niets in de Wall Street-edities gestaan had over Avery Bullard... er was eenvooudig nog geen tijd voor geweest... misschien stond er in de Sloteditie ook nog niets. Maar dat zou er niets toe doen. Het zou er mor genochtend in staan. Nee, dat was toch niets om ze nuwachtig over te zijn. Ook die tweeduizend aande len niet. Ja, hij was wel even geschrokken, toen Wingate teruggebeld had om hem te vertellen, dat ze tweeduizend aandelen verkocht hadden... dat had hij niet verwacht binnen twintig minuten en dat nog wel met luie aandelen... maar het was nog steeds juist... meer dan dat... het was volmaakt! Wingate had hem verteld, dat de reden, waarom hij zoveel Tredway had kunnen verkopen, was geweest, dat er een gerucht ging, dat sommigen van de handige geldjongens een ongewoon goede half-jaarlijkse balans van Tredway verwachtten. Pilcher nam nu een klein teugje uit zijn glas. Alle merken, dus ruime keuze ENGEL. Gr. Houtstr. 181Tel. 14444 Stadsschouwburg: Vandaag 20 uur: Openbare demonstratie eindexamen To neelschool. Woensdag besloten voorstelling. Concertgebouw: Vandaag 19.30 uur: Leerlingenuitvoering Haarlems Muziek instituut. Woensdag geen uitvoering. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag en woensdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en donderdag 14 en 16.15 uur: „De dokter van Stalingrad". 18 jaar. Donderdag 19 en 21.15 uur: „De levensroman van Richard Tauber", alle leeftijden. Frans Halstheater: Vandaag 20 uur, woensdag en donderdag 14.30. 19 en 21.15 uur: ..Gervaise", 18 jaar. Lido Theater: Vandaag tot én met. don derdag 14, 16.15. 19 en 21.15 uur: „Liefde is mijn beroep". 18 jaar. Luxor Theater: Vandaag en woensdag 14 en 20 uur: „Als mannen begeren", 18 j. Donderdag 14 en 20 uur: „Anna Karenina", 18 jaar. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur: „Een tijd van leven en van sterven", 18 j. Woensdag 14.30 en 20.15 uur en donderdag 20.15 uur: „De circusheid", alle leeftijden. Rembrandt Theater: Vandaag tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Aparte tafels", 14 jaar. Roxy Theater: Vandaag tot. en met don derdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Haven- piraten". 18 jaar. Studio Theater: Vandaag tot en met don derdag 14.15. 19 en 21.15 uur: „Opdracht tot. moord", 13 jaar. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag en woensdag 20 uur: „Das einfache Mad- chen", alle leeftijden. Donderdag 20 uur: „Der Bettelstudent", alle leeftijden. TENTOONSTELLINGEN Galerie Espace (Klein Heiligland 36): Tot 15 juni op werkdagen van 11 tot 17 uur: Expositie Karei Appel. Huis Van Looy (Kamperlaan): Tot 22 juni dagelijks van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur, zondag van 14 tot 17 uur Ten toonstelling „Met Cornelis van Noorde door Haarlems vermakelijke landsdou wen". Woensdag 14 uur: Rondleiding. In 't Goede Uur (Korte Houtstraat 1): Tot 1 juli dagelijks van 10 tot 22 uur: Ex positie Ploos van Amstel. Atelier Zandvoortselaan 163 (Heem stede): Tot 6 juni op werkdagen van 9 tot 17 uur: Foto-expositie drs. A. J. Lohr. (Verder raadplege men de rubriek „Uit- (Wordt vervolgd) gaan in Haarlem" van vrijdag 29 mei).

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 6