Mode 3.50 23.75 Kunstgebitten OCTERNO Varkensschuur in Schalkwijk ging in vlammen op Bibliotheken moeten dichter bij de lezers worden gebracht Schade: f 13.000 P. V. de Wit neemt 12 juni afscheid van medewerkers in besloten kring STEP-INS GA9NES "Brieven aan de redactie FOTOKOPIEËN DINSDAG 2 JUNI 1°59 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Radiozaken overtraden afbetalingsbeschikking Tot geldboeten veroordeeld Jaarverslag Bestuurders- bond Haarlem Examens Olympisch Turnfestival van NKGB in Haarlem HDVS beschikte in RCH- toernooi over het sterkste junioren-elftal Scheidende directeur Stadsbibliotheek: ZOEKT U 'N DRUKKER Oudste inwoonster van Zandvoort overleden Het schaakkampioenschap van Haarlem Federatie van dansleraren organisaties opgericht Geslaagde Bondswandeldag van KNGV in Haarlem Haarlem-aspiranten wonnen RCH-toernooi Uitslagen Haarlemse bedrijfsvoetbalcompetitie Agema won kadertoernooi van „Haarlem" Lichtdrukkerij de Rooij „Haarlem"-atleten stelden teleur in Amsterdam Maandagavond om twaalf minuten over half acht is er brand uitgebroken in een schuur met veertig varkens aan de Zuid- Schalkwijkerweg 29 in Haarlemmerliede en Spaarnwoude. De Haarlemse brand weer was drie minuten later op deze plaats aanwezig waarna men met drie lage-druk- stralen aan de blussing begon. Korte tijd later arriveerde de' brandweer van Haar lemmerliede, die de nablussing overnam. De gehele schuur, die een afmeting had van 20 bij 6 meter en die toebehoorde aan een 59-jarige veehouder ging verloren. De veertig varkens konden worden gered. Bo vendien slaagde de brandweer erin te voor komen. dat het vuur oversloeg naar een hooischuur. De schade bedroeg naar schatting 13.000.-. Men vermoedt, dat de brand is ontstaan in de buurt van een kookketel, die in de schuur stond. Advertentie DENTOFIX houdt ze stevig op hun plaatsl Uw gebit raakt niet meer los, wanneer U 's morgens een weinig DENTOFIX op de plaat strooit. U heelt dan de gehele dag een heerlijk gevoel van zekerheid en welbeha gen. want DENTOFIX doet zijn pliditl Dit moderne, antiseptische poeder werkt als een beschermend kussen en houdt bovendien de adem fris. Verkrijgbaar in discrete, neutrale plastic flacons, prijs f. 2,35, bij apotheken en drogisterijen. (Shows, snufjes en alles wat verder in het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) Om de lustrumviering van de Dacova extra te onderstrepen, geschiedde de of ficiële opening op een originele en wel zeer ongewone wijze, namelijk door een groepje kleuters van vijf jaar, die een spandoek met zich meedroegen met de dubbelzinnige woorden: „Wij zijn vijf". Zo werd vanaf maandagochtend tien uur tot donderdag het R.A.I.-gebouw openge steld voor „een Rendez-vous der mode" zoals de affiches ons aankondigden en krijgen de detaillisten gelegenheid op de ze damesconfectie vakbeurs zich te oriën teren op de mode van het komende win terseizoen. We zien een duidelijk accent op de tail le, zowel bij de japonnen, die vaak ge completeerd worden door een kort aange sloten jakje, dat op een grote knoop sluit, als bij de tailleurs, die niet meer ruim vallen, maar vloeiend en aangesloten van lijn zijn. De mantels zijn nog steeds wijd en fors met een laag ingezette mouw en grote kraag, die vaak van warme bont soorten gemaakt zijn. Dit bont vinden we ook terug bij de tailleurs als een klein randje langs hals en manchetten of als voering voor regenmantels en lerenjas jes, maar dan meestal in een teddy kwa liteit of van synthetisch bont. Rokken worden in steeds grotere ver scheidenheid gebracht: in zware harige ruitenstoffen, die ons aan plaids doen den ken, in bouclé, bedrukte wevenite, wilde imprimé's en zelfs van zware gobelin stof fen. Er worden veel plooivaste weefsels gebruikt, nu niet meer alleen van synthe tische vezels gemaakt maar ook van een speciaal geprepareerd soort wol. Alles is er op gericht om onze kleding gevarieerd te maken en vooral de ruime mogelijkhe den, die de rok en blouse combinatie ons biedt we denken aan de blouses en jumpers in minicare, helanca, mousse, rib tricotages, newlon, banlon, nylon enz. stellen ons in staat met weinig middelen leuke variaties te maken. Nouveauté's die onze bijzondere belang stelling hadden waren de metalen strip in de tailleband van de rokken, waardoor die band mooi recht en stijf blijft, en ver der een nieuwe positierok, die versteld kan worden door de steeds meer bekend wor dende velcro sluiting. Tot slot nog iets over een nieuw soort vermageringskostuum, waar we nog wel sceptisch tegenover staan, omdat men er in Nederland nog geen ervaring mee heeft maar wat toch wel grappig is om te ver melden. Het is een soort plastic overal, met een ritssluiting van boven tot onder, en een elastiek dat de ruimte aan polsen en enkels bijeensnoert, zodat er geen lucht van buitenaf bij kan. Zó ingebakerd zal men hevig gaan transpireren en dit vochtverlies zal weer vermagering ten ge volge hebben. Hoe lang men dit vol moet houden hangt van het uithoudingsvermo gen van het „slachtoffer" af heeft men ons verteld. Het lijkt ons echter wel raad zaam eerst eens met de arts te overleg gen, in hoeverre ons hart zo'n krachtpresta- tie kan doorstaan. Dit laatste even terzij de, want het belangrijkste is toch de in druk, die we voor u hebben opgedaan op deze vijfde Dacova, die smaakvol ingericht was en veel moois van onze Nederlandse confectie te presenteren had. KATY Economische politierechter De Haarlemse economische politierech ter, mr. J. D. Vink, heeft maandagmid dag een Haarlemse radio- en televisiehan delaar en een Haarlemse firma in dezelf de branche wegens overtreding van de af betalingsbeschikking veroordeeld lot res pectievelijk 1000 of twee maanden, waar van de helft voorwaardelijk met twee jaar proeftijd, en 800, waarvan de helft voor waardelijk met eveneens twee jaar proef tijd. De officier van Justitie, mr. J. Wiar- da had legen de handelaar 1500 of vier maanden, waarvan de helft voorwaarde lijk met twee jaar proeftijd en tegen de firma 1000, waarvan de helft voorwaar delijk met twee jaar proeftijd geëist. In beide zaken hadden verdachten bij de levering van toestellen niet het ver plichte percentage van de koopsom als aanbetaling in ontvangst genomen. In de meeste gevallen hadden de klanten een lagere aanbetaling gegeven en in enkele gevallen zelfs helemaal niets. De officier van Justitie noemde de zaak tegen de handelaar een ernstig geval, om dat deze bovendien in de boeken geknoeid heeft. Hij boekte bijvoorbeeld een be taling die op 15 februari geschiedde, op 15 januari om te suggereren, dat men een aanbetaling had gegeven. Uit het jaarverslag van de N.V.V. Be- stuurdersbond Haarlem over het jaar 1958 blijkt dat het bestuur over de gang van zaken in 1958 diep teleurgesteld is. Direct na de oorlog was er overal begrip, dat men met elkander moest trachten, zo schrijft men, Nederland er weer bovenop te helpen, maar de positie is nu, aldus het N.V.V.- bestuur, geheel anders. Het bestuur heeft zo nu en dan hef, gevoel, dat wie het hardst schreeuwt het eerst geholpen wordt. Men heeft dit kunnen constateren in het tand artsenconflict en met de moeilijkheden, die er waren met de salarissen van de K.L.M.- piloten. Wij hebben het, aldus het N.V.V.-be- stuur, ook kunnen ervaren met de mil joenennota. Iedereen stond te dringen om het eerste te zijn en de gedachte, die' bij het N.V.V. leeft, namelijk een rechtvaar dige verdeling van het nationale inkomen, dreigt geheel verloren te gaan. Gegriefd was het N.V.V. ook foen de werkgeversorganisaties, na het verschijnen van de industrialisatienota zonder enig overleg aandrongen op maatregelen, die op een eenzijdige opheffing van de bestedings beperking voor de werkgevers neer kwamen. Veel hangt er echter, aldus hef jaarverslag, af van wie ons in de komende jaren zal regeren. Het N.V.V. wil en zal constructief blijven, maar men mag van het N.V.V. niet het onmogelijke verlangen. Zoals in het verleden zal het N.V.V., aldus het bestuur, ook nu de verantwoordelijk heid blijven dragen en bereid zijn om met elke instantie over constructieve oplos singen te praten. Het bestuur voegt er ech ter deze waarschuwing aan toe: het is een vergissing te menen, dat de zelfbeheersing van de vakbeweging en de arbeidsrust in ons land uitingen zijn van tevredenheid. Wil het N.V.V. in de komende jaren ook constructief een bijdrage leveren, dan zal mede bepalend daarvoor zijn het ledental van de vakbeweging. Ook het ledencijfer van het jaar 1958 is voor het bestuur te leurstellend geweest. De oorzaak van deze achteruitgang kan gezocht worden in de invoering van de c.a.o. in het bouwbedrijf. De' ledengroei zet zich op het ogenb'ik echter weer gesladig voort. Het N.V.V.- bestuur beslui! het overzicht met het uit spreken van de dank aan de diverse in stanties. die medewerking aan het N V.V.- werk hebben verleend en tenslotte dank' men het kader, dat steeds een steun voor het bestuur is geweest. Amsterdam. Vrije Univ. Doctoraalexamen theo logie: L. E. Boliek. Ansheim (Californie, V.S.). Kandidaatsexamen theologie: H. Leijsen, Bever wijk. Utrecht. Kandidaatsexamen rechtsgeleerdheid: mej. A. A. M. Stoelinga, Hilversum; P. A. L. Duffhues, Den Bosch; mevr. A. J. H. C. van der Hoolwerff-Van den Heuvel, Amersfoort. Docto raalexamen rechten (vrije studierichting): W. J. C. van Miltenburg. De Bilt. Notariaatexamen le deel: A. L. J. Jansen. De Bilt: J. C. J. van den Brugge, Babyloniënbroek. Notariaatexamen 2e deel: F. A. M. Trautman. Utrecht. Kandidaats examen Spaanse taal en letteren: mej. mr. M. P. de Meijer. Amersfoort. Kandidaatsexamen niet- Westerse sociologie: J. H. Adhin. Utrecht. Semi- artsexamen: O. J. A. Th. Meuwissen. Eindhoven; H. F. M. van Osch, Den Dungen: O. H. Th. M. Verhaak. Breda. Artsexamen: A. H. Boontje. Hil versum; I. E. S. Does. Utrecht; P. J. Lomans. .Amersfoort. Dierenartsexamen: L. A. van Lange- raad. Giessenburg; P. H. A. M. van Maanen. Kaal te: H. Eil, Rijswijk; W. A. M. Kalkman. Goes: H. A. V. C. Kessel. Oudenbosch; H. E. M. Eber- son, Velp. Op 6 en 7 .juni zal de Nederlandse Katho lieke Gymnastiekbond in Haarlem het vierjaarlijkse Olympisch Turnfestival houden. Dit gymnastiekfeest werd voor het eerst in 1955 in Den Bosch gehouden. Het turnfestival begint zaterdagmiddag om half drie in het Krclagehuis in Haar lem met turnwedstrijden door ploegen van dames- en herenverenigingen uit het hele land. Het programma vermeldt vrije oefe ningen en toestelturnen in de verschillen de gradaties. Particulieren, instellingen en dagbladen hebben vele fraaie bekers en andere prijzen beschikbaar gesteld. Het hoogtepunt van deze eerste dag is des avonds de tweevoudige internationale twee kamp tussen de dames- en herenteams van België en Nederland (NKGB). Bij de Ne derlandse dames zal men de nationale kampioene Netty Claes aan het werk kun nen zien en bij de heren Van Dijk, kam pioen 1959. Zondagmorgen om negen uur zal de na tionale sportadviseur van de bond. rector P. J. Boymans, een heilige mis celebre ren op het EDO-terrein. Om half één begint op de Grote Markt een marsoptocht door het centrum van Haarlem, met défilé voor het stadhuis, naar het EDO-terrein. Eerst zullen tegen de achtergrond van talrijke veelkleurige vlaggen en vaandels op het groene gras tapijt massale oefeningen voor een spel van lijn en ritme zorgen. Keurturners (sters) en ritmische kampioenen geven demonstraties en het turnfestival eindigt met prijsuitreiking en massale vaandel- groet. Was RCH zaterdag reeds de gastvrouwe van diverse aspiranten-elftallen, zondag werd het toernooi voortgezet met een aspiranten-toernooi om de RCH-jubileum- beker, terwijl de junioren van dezelfde clubs streden om de Vrije Volk beker. Deze laatste wisselprijs ging voor een jaar naar Schiedam, want de jeugdploeg van Hermes DVS won de finale tegen DHC. De uitslag was een gelijkspel (1-1) maar strafschoppen beslisten de strijd in het voordeel van Hermes. Stormvogels verlooi de strijd om de derde en vierde prijs tegen NFC met een-nul. In het aspiranten-toernooi om de jubi leumbeker zegevierde DWV. Dit elftal kwam met Stormvogels in de finale en de uitslag was een gelijk spel (2-2). DWV nam de strafschoppen beter. De derde plaats was voor RCH dat tegen UVS nul-nul ge lijk speelde rriaar de strafschoppen beter inschoot. De uitslagen bij de junioren waren: DWVHaarlem 0-0, Hermes DVS Stormvogels 2-2, DHC-NFC 0-1, De Spar taanRCH 0-2, HaarlemHermes DVS 0-1, Stormvogels—DWV 1-0, NFC—RCH 0-0, DHC—De Spartaan 2-0. RCH—DHC 0-1. De SpartaanNFC 1-1, Stormvogels Haarlem 0-0, Hermes DVSDWV 4-0. Om derde en vierde prijs Stormvogels NFC 0-1. Om eerste en tweede prijs: Hermes DVSDHC 1-1 (Hermes DVS wint). Eindstand: 1. Hermes DVS; 2. DHC; 3. NFC;" 4. Stormvogels. Aspiranten: DHCDe Spartaan 0-0, Stormvogels—UVS 0-0. DWV—Hermes DVS 0-0, Haarlem—RCH 0-2, DWV—RCH 1-0. Hermes DVSHaarlem 0-2, UVS DHC 1-0, De SpartaanStormvogels 0-1, Haarlem—DWV 0-1. Hermes DVS—RCH 0-0, DHC—Stormvogels 0-1, UVS—De Spartaan 1-1. Om derde en vierde prijs: UVSRCH 0-0 (RCH wint). Om eerste en tweede prijs: Stormvogels DWV 2-2 (DWV wint). Eindstand: 1. DWV; 2. Stormvogels; 3. RCH; 4. UVS. In de kamer waar het naar vergeelde boeken ruikt, heerst een weldadige rust. Uit de Jacobijnestraat dringt vaag het geluid door van voobijgaande slem- men en voetstappen. In de lichtbundels, die door de hoge ramen vallen, buite len miljarden stofdeeltjes. Kennis en we tenschap bepalen de sfeer van dit ver trek. Een plaats waar het goed lezen en studeren moet zijn. Van achter zijn schrijftafel kijkt de heer P. V. de Wit, de directeur van de Haarlemse Stads bibliotheek en -leeszaal ons vriendelijk aan. Binnenkort zal daar zijn opvolger zitten. Want na 25 jaar zal de heer De Wit met ingang van 1 juli zijn taak aan zijn opvolger overdragen. Op vrij dag 12 juni neemt hij tijdens een, inge volge zijn uitdrukkelijke wens, strikt be sloten bijeenkomst van het personeel in het gebouw aan het Prinsenhof van zijn medewerkers afscheid. Advertentie vanaf HAARLEM Houtplein/hoek Raamsingel Tel. 14384 AMSTERDAM: Van Baerlestraal 154-156 Tel. 712054 (Verkort weergegeven Gevaar. Vorige week zondag reden mijn vrouw en ik op onze bromfiets op het fiets pad bij de Zilk. Dit pad is pas verlegd, vanwege het gevaar met de overkomende zweefvliegtuigen. Het. is mijns inziens heden veel gevaarlijker. Wat is het geval? Op een gegeven ogenblik trad er een jon geman op het fietspad en riep „Stop". Ik stopt en direct, daarna ging nog geen 25 meter voor mij uit een zweefvliegtuig dwars over het fietspad op een hoogte van hoogstens 3 meter landen. Als ik niet was aangeroepen, was ik dus „aangei-eden" door een zweefvliegtuig. Dit kon absoluut niet op het oude fietspad. v. d. B. (De rijkspolitie in De Zilk heeft ver- klaard dat men slechts zelden, namelijk alleen bij noordoosten wind, op het fiets pad van dalende zweefvliegtuigen hinder kan ondervinden. De vliegtuigen kruisen gewoonlijk het pad echter op een hoogte vin minstens vijftien meter, daar de lan dingsplaats zestig meter verder ligt. Leden van de zweefvliegclub maken fietsers op dalende vliegtuigen attent. Waait de wind uit een andere hoek, dan dalen de vlieg tuigen vanuit een andere richting en krui sen zij het pad niet. Redactie). P\ V. de Wit Wij hebben met de heer De Wit wat gepraat over het vex-leden. heden en toe komst. Dat ging niet gemakkelijk, want de scheidende dix'ecteur is een man die zich niet graag als middelpunt ziet. Wij weten dat er sinds zijn benoeming tot directeur in 1934 bij de stadsbibliotheek veel is ver anderd. De heer De Wit. die thans 68 jaar is. was vooi'dat hij naar Haarlem kwam, als zodanig verbonden aan de openbare leesbibliotheek in Lax-en-Blaxdcum. „Een van de eerste dingen, die ik hier in Haarlem miste was een jeugdbiblio theek. Mijn kinderen waren namelijk in Laren lid van zo'n bibliotheek", herinnert de heer De Wit zich. Onverklaarbaar was het dus niet dat hij spoedig het initiatief tot de oprichting van een jeugdbibliotheek in Haarlem nam. Thans telt onze stad vier van deze instellingen. Ook voor de tot standkoming van een muziekbibliotheek heeft hij veel geijverd. Onder zijn leiding onder-ging de Haarlemse Stadsbibliotheek en Leeszaal een grondige reox-ganisatie. Het boekenbezit werd geheel opnieuw geordend en gecatalogiseerd. Er werden filialen op gericht en er kwamen wisselbibliotheken. De laatste betekenden voor bejaarden, zieken en invaliden een gi-ote verbetering. De lezex-skx-ing van de stadsbibliotheek heeft zich in het bijzonder na de oorlog zeer sterk uitgebreid. Bedroeg het aantal uitgeleende boeken in 1947 nog ongeveer honderdduizend, op het ogenblik is dit aan tal bijna vervijfvoudigd. De Haarlemse Stadsbibliotheek omvat momenteel rond 180.000 boeken op velexdei gebied en in tal van talen. De heer De Wit is van mening dat het bibliotheekwezen in de toekomst nog een grote en belangrü'ke taak heeft te ver vullen ,.Ik zie mogelijkheden voor stijging van het aantal uitgeleende boeken tot een miljoen exemplaren. Natuurlijk kan dal alleen als op vele plaatsen in de stad en de buitenwijken uitlecnposten worden op gericht. Het is voor de volksontwikkeling van het grootste belang dat de bibliotheek dichter bij de mensen wordt gebracht. Een net van filialen over de gehele stad ver spreid zal het lezen sterk bevorderen. Ge lukkig heeft het Haarlemse gemeente bestuur voor dit belang een open oog", aldus de heer De Wit. Nieuw gebouw aan Raaks Het plan tot stichting van een nieuw ge bouw vooi de Stadsbibliotheek en -Lees zaal aan de Raaks verkeert in een ver- gevoi-derd stadium van verwezenlijking. Voorts bestaan er plannen om in samen werking met de rooms-katholieken een filiaal aan het Marsmanplein in Delftwijk op te richten. Een probleem apart in het bibliotheek wezen in Nederland is de personeelsvoor ziening. „Het is vooral moeilijk om oudere assistenten, die het vak door en door ken nen, aan te trekken", zegt de heer Dc Wit. ..Elk jaar nemen enkele honderden vrou welijke assistenten ontslag omdat ze gaan trouwen. Voor jongelui met liefde voor het boek ligt in het bibliotheekwezen een mooie taak". Advertentie voor uw HANDELSDRUKWERK? - Bel 12200 DRUKKERIJ E. ZWART, KOUDENHORN 44 De oudste inwoonster van Zandvoort, mevrouw .1. Bluijs-Van der Meij, is maan dagmiddag overleden. Zij is 103 jaar ge worden. Mevrouw Bluijs, die beter be kend was onder haar bijnaam Jansje de Kraai, werd op 9 december 1855 in Zand voort geboren. Behalve in 1942 en 1943 tij dens de evacuatie van Zandvoort heeft zij altijd in de badplaats gewoond. De laatste tijd liet- haar gezondheid steeds meer te wensen over. Maandelijks ontvangt de Stadsbiblio theek ongeveer duizend nieuwe boeken. Tien medewerkers van de heer De Wit, die elk een eigen i-ubriek behandelen, lezen, be oordelen en selecteren deze nieuwe uit gaven. De directeur beslist in laatste in stantie of een boek voor plaatsing in de bibliotheek of voor uitlening in aanmer king komt. Hij is daar verantwoordelijk voor. Op onze vraag of hij voor bepaalde lec tuur een voorkeur heeft zegt de heer De Wit: „Beschavingsgeschiedenis, land- en volkenkunde en theologie. Maar van het lezen uit liefhebberij komt helaas niet veel meer". De heer De Wit, die onder meer be stuurslid van de Centrale Vereniging van Openbare Bibliotheken en voorzitter van de Centrale van Plattelandsbibliotheken in Noordholland, Alkmaar en West-Friesland is, gaat zich na het afscheid van zijn Haar lemse werkkring in Wolfheze bij Zwolle vestigen. Hij blijft vooi-alsnog dii-ecteur van de openbai-e leeszalen en bibliotheken in Heemstede en Zandvoort. Een min of meer fortuinlijke zege op de jonge Rolland-speler H. Bosscher heeft A. Herfst (Het Oosten) aan de leiding ge bracht in de strijd om de persoonlijke schaaktitel van Haarlem. Het ziet er ove- x'igens naar uit dat hij hier wel gezelschap zal krijgen van de huidige kampioen, F. A. Spinhoven. Deze kwam ook in zijn tweede ontmoe ting nog niet tot een beslissing, maar de VHS'er staat ook tegen N. Huyboom (HWP) zoveel beter dat de kans op de overwinning niet denkbeeldig is. Mazee (VHS) en T. Slagt (Halfweg) kwamen nog niet tot een beslissing. J. Bonkenburg verzekerde zich door een zege op P. Rou- bos (Halfweg) van een plaats in de kop- gi-oep. De Heemstedenaar zal hier stellig nog van zich doen spx-eken. Succes boekte ook de gepromoveex-de J. W. de Munck (Rolland) door de gevaarlijke H. Duisen- berg (VHS) een remise af te dwingen. Als gevolg van deze resultaten in de tweede ronde is de volgende x-anglijst ontstaan: 1 A. Hei-fst 2 2 2 2 J. Bonkenburg 2 1 1 1 y2 3 H. Bosscher 2 1 11 4-6 H. Duisenbei-g 1 1 >/2 W. Mazee 1 1 '/2 T. Slagt* 1 1 i/2 7-8 J. W. de Munck 2—1 1 V2 P. Roubos 2 11 i/2 9 F. A. Spinhoven** 0 10 N. Huyboom 1 10 een afgebroken partij. A. Hei-fstH. Bosscher. De opening werd de Franse verdediging met. een doorschuifvariant. Ai Herfst aarzelde niet de partij schei-p op te zetten. Kennelijk fel belust op winst besefte hij dat de las ten de baten "vooraf moeten gaan en of ferde px-ompt een tweetal pionnen. Bos scher hield het hoofd echter koel en ver dedigde bekwaam. In een poging de strijd te forcex-en besloot Herfst er nog maar een tox-en tegen aan te gooien ook. Het werd echter speodig duidelijk dat hij wat ei-g royaal met zijn materiaal omspi-ong. Het offer was incorrect. De tijdnood van Bosscher hielp Herfst evenwel toch aan de winst, dank zij een blunder van de Rolland-speler. W. MazeeT. Slagt. Mazee kwam even als in de eerste ronde tegen J. Bonken burg nu ook tegen Slagt met goed spel voor de dag. Er volgde reeds spoedig een dameruil. Diverse verwikkelingen leid den tenslotte tot een eindspel van loper en vier pionnen aan weerszijden. De af- gebi-oken stelling toont duidelijk x-emise- symptomen. N. HuyboomF. A. Spinhoven. In een soort Ben-Oni kreeg Spinhoven al snel gelijk spel met de zwarte stukken. De fel oprukkende zwarte a-pion begon verwax-- ring te stichten, hetgeen voorlopig in pionwinst resulteerde. Hoewel zwax-t deze pion terug moest geven bleef zijn stelling toch beter. Een herhaald remise-aanbod wees Spinhoven dan ook van de hand. In het eindspel moet Spinhovcn's sterke lo per nu het zwakke (gebonden) paard overtroeven om de winst veilig te stel len. P. Roubos-J. Bonkenburg. Roubos bleek niet geheel thuis in de Caro-Kann, die zijn rivaal ter tafel bracht. Een schijn- offer levei'de Bonkenburg een pion op die toen meteen maar een dreigende konings- aanval opzette. In het raam van deze aan val paste een aai'dige combinatie, die Roubos in deze vlotte pai-tij tot overgave dwong. J.W. de MunckH. Duisenberg. In een Spaanse partij met 5. De2 scheen De Munck aanvankelijk aanstalten te maken tot een koningsaanval. Hij durfde kenne lijk d$ risico's van de aanval niet te ne men en zocht zijn weg in een rustige vooi-tzetting van de partij. Zonder schok kende gebeurtenissen kwam men dan ook tot. een verdeling van het punt. "Woensdagavond zal de dei'de ï-onde worden gespeeld. Het pi-ogramma luidt deze avond: T. SlagtA. Herfst; F. A. SpinhovenW. M. Mazee; H. Duisen- bei'gN. Huyboom; P. RoubosJ. W. de Munck; J. BonkenburgH. Bosscher. De afgebroken partijen worden vóór de derde ronde uitgespeeld. Het ministex-ie van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen bericht ons dat bij de verschillende organisaties van lex-aren in de moderne dans reeds gex-uime tijd het verlangen bestaat om te komen tot meer eenheid. Na enkele besprekingen, waar aan ook vertegenwoordigers van de mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen hebben deelgenomen, hebben de navolgende organisaties besloten in een federatie, de Federatie van Nedei-landse Dansleraren Organisaties (FDO) samen te werken, namelijk de Nederlandse Bond van Dansleraren, Nedex-lands genoot schap van Beroepsdansleraren, Dans technische groep van dansleraren, Katho liek cultureel verband van danslex-aren „San Filippo Nerï", Nederlandse Unie van dansleraren, Nedei-landse danslera ren organisatie en de Nedexdandse vex-eni- ging van dansleraren. Ruim 750 wandelaars hebben dezer da gen deelgenomen aan de elfde Bonds wandeldag van het KNGV. die door de gymnastiekvereniging VOLO uit Haarlem- Noord ter gelegenheid van haar tienjarig bestaan was georganiseerd. De pax-coursen over afstanden van tien tot vijfentwintig kilometer voerden door bossen en duinen in de omgeving van Haarlem. De wandelaars troffen het dat het weer op fraaie wijze medewex-king ver leende. Naast enkele wandelsportvereni gingen hadden bijna alle verenigingen, die bij de Kennemer Turnkring zijn aange sloten, voor deze wandeling ingeschreven. Het tamboerkorps van BATO zette de aan komst van enkele groepen luister bij. Dank zij de goede organisatie hadden de tochten een prettig en vlot verloop. De aspiranten van Haarlem zijn zege vierend te voorschijn gekomen uit het toer nooi dat R.C.H. zaterdagmiddag op de vel den van het Heemsteedse Sportpark hield. In de finale van dit toernooi kwamen de jeugdige Roodbroeken in het strijdperk tegen de winnaar van verleden jaar, de Spartaan uit Amsterdam. De Haarlemmers wonnen met 2-0 en ki-egen dus de Spring- bok-cup voor een jaar in hun bezit. ZSGO en RCH a streden als nummer twee uit de beide poules om de derde en vierde prijs. Ook dit werd een Haarlemse zege want de RCH-jeugd versloeg de Am- tserdamse ploeg met 2-1. De uitslagen waren: Poule A: Bloemen- daalEDO 1-1; TYBB—RCH a 0-1; Bloe- mendaalDe Spartaan 0-3; De Spartaan RCH a 2-1; EDO—TYBB 1-0; RCH a— Bloemendaal 1-0, BloemendaalTYBB 0-0; EDODe Spartaan 0-2; EDORCH a 0-0; De SpartaanTYBB 0-0. Poule B: Haarlem—RCH b 2-0; ZSGO— Aalsmeer 0-0; StormvogelsRCH b 0-1; StormvogelsHaarlem 1-1; Haarlem Aalsmeer 2-0; ZSGO—RCH b 2-1; ZSGO— Stormvogels 1-1, RCH bAalsmeer 1-0, AalsmeerStoi-mvogels 0-3; Haarlem ZSGO 0-0. Om derde en viei'de prijs: RCH a ZSGO 2-1; om eerste en tweede prijs: De SpartaanHaarlem 0-2. Eindstand: 1. Haarlem; 2. De Spartaan; 3. RCH a; 4. ZSGO. In afdeling A van de bedrijfsvoetbal competitie in Haarlem versloeg Figee 1 de Waarder-veldei-s met 6—0. GIH, dat met invallex-s speelde, verloor met 92 van SVOWI. In de B-afdeling behaalden Tramvogels en OVN beiden weer een overwinning res pectievelijk op HSM (5—4) en VES (4—2). In C behaalde Heeremans v. L. een 30 zege cp Vx-iebo; Figee 2 wilde niet onder doen wxor het eex-ste elftal en won met 7—1 van SVOW 2. In afdeling D versloeg Co-op met 43 Dijkstra, J. G. NelisPlaneta werd 34 en NautamixDijkstra eindigde in 10. Het programma voor de komende week luidt: maandag 1 juni: A: WW—VVV 1 (Slaperdijk); C: HiicoNebima 2 (Spaarn dam)'. Dinsdag 2 juni, D: Co-op—Nautamix (Spaarndam). Woensdag 3 juni, B: Tram vogels—OVN (Spaarndam), A: GIH— SVOW 1 (Slaperdijk). Donderdag 4 juni, B: VVV 2—OCS (O. Gezellen); D. H. S.—J. G. Nelis (Slaperdijk). Vrijdag 5 juni, C: VrieboSVOW (Slaperdijk). Zaterdag 6 juni, D: PlanetaOCS 2, 2 uur (Slaper dijk). Toen onder ruime belangstelling in „Het Wapen van Heemstede" de laatste partijen begonnen, zat er voor Steffers nog een theoretische kans in om als eerste te ein digen in 't kadei-toernooi van „Haax-lem". Hij won zijn partij tegen v. d. Hoek. Op de andere tafel bouwde Agema een grote voorspi-ong op door een prachtig gespeel de sei'ie van 118 cax'amboles. Iets te laat kreeg Dickmann de cadans te pakken. In 3 beurten vergaarde hij 150 caramboles. In de nabeurt het moesten er 46 wor den bleven de ballen echter door een iets te zacht stootje in de dedans-positie liggen, zodat Agema de volle winst be haalde en kampioen was. 1. Agema 7 2295 17.78 127 12 2. Steffers 7 1939 12.67 71 10 3. Lamers 7 2443 18.36 93 8 4 Dickmann 7 2288 14.57 71 7 5. Doves 7 1930 15.82 105 6 6. Willemse 7 1744 10.63 69 6 7. Lunenburg 7 1759 10.66 57 5 8. v. d. Hoek 7 1679 9.87 105 2 Advertentie Schagchelstraat 14 NIEUWSTE PROCÉDÉ De ,.Haax-lem"-atleten, die zondag deel namen aan de nationale invitatiewedstrij den van AAC hebben over het algemeen niet geheel aan de verwachtingen kunnen beantwoorden. En dat geldt dan wel in de eerste plaats voor Joacim, die op de 110 m. horden niet verder kwam dan de vijfde plaats in 15.7 sec. En dat was bepaald teleurstellend na zijn 15.2 sec. van enkele weken geleden. Ook De Boer kon na zijn 10.8 sec. op de wedstrijden in Rotterdam van zondag 3 mei niet waar maken, dat hij inderdaad nu i-eeds tot de beste sprinters van Ne derland behooi-t. Hij plaatste zich welis waar in de finale, maar zijn tijd van 11.3 sec., waarmede hij vijfde werd, was al lerminst overtuigend. Duits werd in de se rie 100 m. net uitgeschakeld in 11.5 sec., terwijl Vissex-s die voor de vijfde achter eenvolgende maal de buitenbaan lootte op de 400 m. in 51.9 sec. uitgeschakeld werd voor de finale. Alleen de 4x100 m. estafette leverde voor de Haarlemmers een lichtpuntje op, want in de goede tijd van 43.8 sec. plaatste de ploeg zich tweede achter AAC. Ellen Ort van Atmodes deed te midden van de allerbeste sprinsters van Neder land uitstekend werk. In 12.7 sec. plaatste zij zich in de finale en in die finale kwam zij tot een goede vierde plaats in de prima tijd van 12.3 sec.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9