B. en W. gaan ten aanzien van begroting strakke lijn volgen Zaandamse brandweerauto ramde bestelauto op weg naar brand „Vrouw zal steeds grotere plaats in maatschappij gaan innemen" Bezuinigingen met behoud van het gemeen tel ijk voorzien i ngspeil Tegen bestuurder, die onbevoegd was, twee weken gevangenisstraf geëist PERRY TïUa Tliessm Voor Uw vacantie Haarlems financiële positie Th. Versterre veertig iaar in dienst van het Rijk Een week gevangenisstraf voor rijden onder invloed Wandelaars liepen tweede mars van avondvierdaagse OLAHMAKIR HAARLEMSE RECHTBANK Het Rode Kruis heeft weer meer bloedgevers nodig Bijna duizend bezoekers bij expositie in openlucht theater Kabels gestolen op luchthaven Schiphol Investeringsschema voor kapitaalswerken beloopt dertien miljoen Jb. Kijne verlaat Nicolaas Beetsschool in Heemstede Da. W. H. Buijs sprak voor de Union afdeling Haarlem over Het veranderende gezin Oude linde aan Kleine Houtweg omgekapt Jaarverslag commissie huishoudelijke en gezins voorlichting Gemeentelijk verpleeghuis voor chronisch zieke bejaarden Gewijzigde verordening op rusthuizen binnenkort in raad Nachtcactus van Hout en Plantsoenen bloeit DONDERDAG 4 JUNI 1959 Of Haarlemse gemeentebegroting voor het dienstjaar I960 is In eerste aanleg ge reedgekomen, maar de cijfers, die zij bevat zijn nog geenszins definitief. De wethouder van Financiën gaat de begroting thans doornemen met de directeuren van de gemeen telijke diensten en bedrijven om te trachten hef tekort alsnog aanzienlijk terug te brengen. Het uiteindelijke cijfer is thans dan ook nog allerminst bekend. B .en W. betreuren een publikatie in een plaatselijk blad. waarin een cijfer van negen miljoen wordt genoemd, omdat dit cijfer op zijn minst genomen zeer voor barig zou zijn en een onjuiste indruk ves tigt. Eveneens betreuren B. en W. de in hetzelfde artikel geuite suggestie als zou den B. en W. een „onder curatele stellen" van de gemeente niet erg vinden. Het wetsontwerp op de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten voorziet in de mogelijkheid, dat gemeenten, wier tekorten niet meer gedekt, kunnen worden, subjec tieve uitkeringen krijgen, die gedurende de eerste periode van drie jaar ieder jaar op nieuw moeten werden toegewezen. In dat geval zouden de gemeentelijke financiën onder een intensieve rijkscontrole komen te staan. Dit „onder curatele stellen" betekent echter een aantasting en een beperking van de gemeentelijke zelfstandigheid. Juist daarom zouden B. en W. het ten zeerste betreuren, indien een dergelijke maatregel voor Haarlem nodig zou blijken te zijn. Bovendien acht het college een „onder r1irr'-V. stellen" van gemeenten in geval van niet te dekken begrotingstekorten, on- re'1 ik, omdat B. en W. ervan overtuigd ziin. dat de uitkering uit het gemeentefonds ...i "-on'i ven de nieuwe wet on de firinnri- rio verhouding ten enenmale onvoldoende is. De gemeenten zijn het met dit wetsont- wern nog allerminst eens. Het ontwerp pw>kt dan ook nog steeds een punt van oiip'issie uit in de financiële commissie van r)n Vo'-oniging van Nederlandse Gemeenten. Volgens het wetsontwerp zouden bij het ingaan van de nieuwe regeling 548 ge meenten er financieel op vooruitgaan, waar tegenover staat, dat 335 gemeenten pi- „minder van worden". Met. andere worden: de vooruitgang van een aantal gemeenten wordt betaald door de achter uitgang van andere. De vier grote ge meenten Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht gaan er op achteruit, sommige zelfs tot aanmerkelijke bedragen. Het wetsontwerp omvat vele onbekende factoren, waarvan wel de voornaamste wordt gevormd door de plaatselijke be lastingen. Haarlem, dat voor 1959 een te kort had geraamd van f 6.200.000. krijgt op grond van het wetsontwerp 400,000 méér, waardoor dus nauwelijks enige ver lichting ontstaat. B. en W. zijn van me ning, dat. als de rest, van het tekort, zal moeten worden gedekt met een nieuwe plaatselijke belasting, deze laatste niet tot haar recht komt. Het doel van de plaat selijke belastingen is immers het weer tot hun recht laten komen va'n de gemeente lijke zelfstandigheid en verantwoordelijk heid. Zij heeft dus zin, als bijvoorbeeld de gemeente in het belang van de bewoners op enigerlei gebied meer gaat. ondernemen, dan tot dusverre het geval was. Overigens is het thans nog niet bekend, welke vorm deze plaatselijke belastingen gaan aan nemen. Dezer dagen had onder grote belang stelling in de manschappenkantine van de Ripperdakazerne in Haarlem de hul diging plaats van de stoker de heer Th. Versterre met hef oog op zijn veertigjarig dienst.iubileum bij bet. rijk. in aanwezig heid van chefs, collega's, militair en bur gerpersoneel en zijn naaste familieleden. Eerst, werd het woord gevoerd door de kazernecommandant luitenant-kolonel Renkema, die de jubilaris dank bracht voor de wijze, waarop hij in de Ripperda kazerne zijn taak heeft vervuld. Hierna nam de majoor J. Hooftman. -■"TFtannwezend-ingenieur der 'genie te Haarlem, het woord, onder wiens bevel de ubiinris thans staat. De majoor herinner de speciaal aan de moeilijkheden tijdens da bezettingsjaren en bracht ook zijn dank over de wijze, waarop de heer Versterre ziin taak heeft vervuld. Vervolgens over handigde de majoor een aantal cadeaus lamens chefs en collega's. Mejuffrouw De Klein sprak nog namens de afdeling burgerpersoneel van het de partement van Defensie en zei dat de er- -ntHijkhcid van het rijk ook reeds was uitgedrukt door het geven van de gebrui- celijke gratificatie Tot slot sprak nog de adjudant b.d. Roodt.' een van de voormalige chefs en een collega de heer J. van der Velde. De heer Versterre dankte hierna allen met enige welgemeende woorden. De Rotterdamse, politierechter heeft eer 65-jarige vertegenwoordiger uit Heemste de. wegens het onder invloed besturen var een auto veroordeeld tot zeven dagen ge vangenisstraf, zomede drie maanden in trekking van het rijbewijs, zulks conform dc eis van het openbaar ministerie. Op 17 april heeft een taxichauffeur waarge nomen. dat de vertegenwoordiger enigs zins zig-zag over de rijweg bij het Rotter darhse stadion met zijn auto reed. De taxi chauffeur reed de auto „klem" en zag, da! er in de auto iemand, kennelijk dronken op de vloer lag. De vertegenwoordigd zette een grote mond op en bleek be schonken te zijn. De politie heeft hem later gearresteerd. Aan de tweede mars van de avondvier daagse, die dezer dagen gehouden wordt, urnen woensdagavond 342 wandelaas deel. De tocht leidde voor de jeugd door Aer- ienhout en voor de ouderen iangs de Zee weg naar Zandvoort. Aan deze mars na men onder meer manschappen deel van het 820 Transport Bataljon A.A.T. en de D. Batterij van de 127ste afdeling van de zware L.U.W.A. „Rhenen" uit Haarlem. Deze groepen gebruiken de avondvierdaag se als training voor de Nijmeegse vier daagse. De huidige politiek van B. en W. is dus te trachten het groeiende tekort terug te brengen door op verschillende posten be zuinigingen aan te brengen. Het ligt in de bedoeling hierbij het gemeentelijk voór- zieningspeil niet aan te tasten, dit althans op hetzelfde niveau te laten staan, als voor 1959 het geval was. hetgeen in het algemeen inhoudt, dat geen extra voorzie ningen kunnen worden getroffen, die door een groeiende behoefte zijn ontstaan. Bij de begroting voor 1959 js het B. en W. ook gelukt op de bedrijven voor negen ton te bezuinigen. In dit verband is het interessant te vernemen, dat de nieuwe wethouder van Financiën van Den Haag er in is geslaagd het tekort van de resi dentie tot een aanzienlijk lager bedrag terug te brengen. Dit kon gebeuren, omdat de Haagse gemeentebegroting daartoe nog ruimte bood. Voor Haarlem is dit niet mo gelijk. omdat de begroting geen enkele ruimte meer heeft. In elk geval zal door B. en W. van Haarlem ten aanzien van de begroting 1960 een strakke lijn worden ge volgd. In het. Vredespaleis in Den Haag heeft de minister van. Buitenlandse Zaken, mr. .1. M. A. H. Luns, woensdag in aan wezigheid van Koningin Juliana het Nederlandse comité „Vluchtelingen- jaar 11)59" geïnstalleerd. De fot.o werd. genomen terwijl de Koningin na d.e installatie een toespraak hield. Links naast de Koningin minister Luns. Ad.vertent.ie RUPGE-JUNCKER R IJ W I E l E N BAREND5ESTRAAT hoek KAMPERSTR. Telefoon 13797 Twee, weken gevangenisstraf en ont zegging van de rijbevoegdheid voor een jaar voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar heeft de officier van Jus titie voor de Haarlemse rechtbank van morgen geëist tegen een Zaandammer, die op 26 februari van dit jaar als be stuurder van een brandweerauto op de Hogcndi.jk in Zaandam, een bestelauto zou hebben geramd. Dc. bestuurder van de bestelauto werd daarbij ernstig ge wond. Met een zware hersenschudding en een verbrijzeld onderbeen moest hij naar het ziekenhuis worden vervoerd. De brandweerauto was op een brand alarm uitgerukt. De man. die gewoonlijk de wagen bestuurde, was nog niet aan wezig.. Hoewel hij niet- in het. .beji.t. was van een voor dit soort voertuigen verëist rijbewijs, had de verdachte achter bet- stuur plaatsgenomen.5 Opde zeer bochti ge en onoverzichtelijke Hogendijk was de wagen in aanraking gekomen met de stoeprand. De bestuurder had daardoor de macht over het stuur verloren. De brandweerauto schoot naar de linkerkant van de weg en botste daar in volle vaart tegen de bestelauto, die aan de voorkant volkomen werd vernield. Rijje maar" De verdachte, een 28-jarige elektricien, gaf toe dat hij weinig ervaring had met het besturen van de brandweerauto. Hij was wel in het bezit van een gewoon auto rijbewijs. Omdat de chauffeur van dé brandweerauto nog niet aanwezig was, was hij, verdachte, achter het stuur ge kropen. „Rijje maar", had de comman dant geroepen. Op de Hogendijk had ver dachte naar hij zei. met een snelheid van ongeveer vijftig kilometer per uur gere den. Plotseling was de wagen naar de lin kerkant van de weg gesprongen. Tijd om te remmen was er niet meer geweest. „Er is mij nooit een verbod opgelegd om de brandweerauto te besturen", merkte verdachte op. De eommandang van de Zaandamse vrijwillige brandweer verklaarde als ge tuige, dat hij er niet bij had stilgestaan dat verdachte de bevoegdheid miste om de brandweerauto te besturen. Een ande re getuige, die achter de brandweerauto had gereden, zei dat de bestuurder tot op het moment dat hij met de stoeprand in aanraking was gekomen, perfect had ge reden. De officier van Justitie, mr. J. van den Oever, zei in zijn requisitoir dat hij ge schrokken was van de vele bochten en on overzichtelijke punten die de Hogendijk in Zaandam telt. Dat nam echter volgens de officier niet weg dat de verdachte een te groot risico op zich heeft genomen dooi de brandweerauto te besturen. Hij achtte de schuld van verdachte te groot om met het vorderen van een geldboete te vol staan. Constructiefout? TV raadsman van verdachte, mr. Kop man uit. Zaandam, bétuigde mede naméns zijn cliënt allereerst zijn deelneming met het slachtoffer, dat geruime tijd zijn be roepsbezigheden niet heeft kunnen ver richten. Pleiter was van oordeel dat het ongeluk in hoofdzaak geweten moest wor den aan een fout in de constructie van de brandweerauto. Het achterste gedeelte van de wagen zou namelijk te zwaar belast zijn geweest, waardoor de auto moeilijk handelbaar was. Mr. Kopman concludeer de dat zijn cliënt, geen of alleen zeer wei nig schuld aan het ongeluk vérweten kon worden. Hij vond de door de officier van •Justitie gevorderde straf daarom veel te zwaar. De officier van Justitie, mr. J. J. Bre- dius, eiste tegen een 59-.1arige technische adviseur uit Heemstede een week gevan genisstraf en ontzegging van de rijbe- Advertentie Voor ieder een passend RIJWIEL of BROMMER GAZELLE - MAGNEET - HMW enz. Ged. Oude Gracht 102 - Tel. 14361 voegdheid voor zes maanden met aftrek, omdat verdachte in de nacht van 13 op 14 april op de Fonteinlaan in Haarlem onder invloed van sterke drank in zijn auto zou hebben gereden. De adviseur kwam terug van een feest je in Hilversum. Hij zou drie glazen sher ry en twee cognac met koffie hebben ge dronken. Op de Fonteinlaan in Haarlem zou de man ongeveer drie meter uit de linkerkant van de weg hebben gereden en dat over een afstand van ongeveer vijftig meter. Bovendien functioneerde zijn num merbordverlichting niet. Verdachte vertelde ter zitting reeds 35 jaar auto te rijden. Hij had nog nooit een aanrijding gehad, hoewel hij jaarlijks om streeks 50.000 kilometer aflegt. De verbalisant, een vroegere Haarlem se politieagent, verklaarde dat verdachte naar drank rook, doch een vrij normale indruk maakte. Op een' vraag van de of ficier zei getuige, dat hij de adviseur niet aangehouden zou hebben als deze hem niet verteld had vijf borrels gedronken te hebben. De officier van Justitie achtte bewezen dat verdachte zodanig onder invloed was dat hij niet kon rijden. Bij de bloedproef bleek het promillage 1,40 te zijn, terwijl bij 1,50 pro mille het practisch zeker is, dat bijna niemand meer kan rijden, aldus de officier. Bovendien reed verdachte schutterig en erg links van de weg. De of ficier eiste genoemde straf. De raadsman, mr. A. F. H. Schreurs, wees er op dat zijn cliënt slechts één long heeft en snel vermoeid is. Hij had een lange en vermoeiende dag achter de rug. Mogelijk heeft hij niet regelmatig gere den, maar het is niet zeker dat hij onder invloed was, meende mr. Schreurs die ver der opmerkte dat zijn cliënt reeds bijna tien weken zijn rijbewijs kwijt is en daar door zeer gedupeerd is. Pleiter was van mening dat alleen het links 'rijden over bleef en dit schreef hij toe aan het uithalen voor een flauwe bocht in de Fonteinlaan. De raadsman verzocht de rechtbank, zolang er twijfel bestaat, zijn cliënt vrij te spreken. Uitspraken op donderdag 18 juni om half tien. Advertentie Schoonheidsspecialiste Vermageringen Gorsetlère Jiëen na afspraak Tel. 13796 - Floraplein IR Opnieuw doet het Nederlandse Rode Kruis een dringend beroep op inwoners van Haarlem, Bloemendaal, Heemstede en Bennebroek zich als bloedgever of -geef ster aan te melden. De grote betekenis en de onmisbaarheid van bloedtransfusie voor de moderne ge neeskunst is langzamerhand algemeen be kend. Hoe omvangrijk dit werk van onze afdeling geworden is blijkt uit enkele cij fers. Alleen in de Haarlemse ziekenhuizen werd in 1958 gemiddeld twintig maal per dag bloedtransfusie toegepast. In het Rode-Kruisgebouw aan de Pavil joenslaan werden vorig jaar 7568 keu ringen en herkeuringen verricht. Indrukwekkende cijfers, enerzijds om het onschatbare heil aan de lijdende mensheid gebracht, anderzijds om de ge meenschapszin der gevers; maar ook angstwekkend, omdat de toepassing van transfusie nog voortdurend blijft stijgen. Niettegenstaande het feit, dat er zich geregeld nieuwe vrijwilligers aanmelden, gaat deze ontwikkeling zo snel, dat er een tekort dreigt te ontstaan. Hierin moet noodzakelijk worden voorzien. Op alle personen van 18 tot 65 jaar wordt daar om een beroep gedaan zich als bloedgever beschikbaar te stellen. Iedere gezonde in woner is hiertoe in staat. Meld u daarom aan voor' keuring, schrif telijk of telefonisch, bij de Bloedtransfu siedienst van het Nederlandse Rode Kruis, afdeling Haarlem en Omstreken, Pavil joenslaan 3, Haarlem. Telefoon 21988. Zondagmiddag is de tentoonstelling van werken van Bloemendaalse beroepskun stenaars in het Openluchttheater om vijf uur gesloten. Plet totaal aantal bezoekers heeft 975 (1958: 879) bedragen. Bij de ope ning waren 58 genodigden aanwezig; er zijn 504 betalende bezoekers geweest (in 1958: 646). Het aantal schoolkinderen, dat de tentoonstelling bezocht bedroeg 413 (in 1958: 173). Dit waren de leerlingen van de Bornwaterschool (de twee hoogste klas sen), een zeer groot aantal leerlingen van de Hartenlustschool en een aantal leerlin gen van het Kennemer Lyceum, allen on der geleide. Er werd dit jaar voor een bedrag van f 430 verkocht, namelijk een aquarel van de Bloemendaalse schilder G. van Duffe len, een olieverf van de schilder H. Lit jr. uit Santpoort-Zuid en ceramiek van me vrouw A. van Mourik-Pohl uit Aerdenhout Bij een barak van de n.v. luchthaven Schiphol, waarin materiaal van de lucht haven alsmede kabels van het G E.B. lig gen opgeslagen, waren twee woonwagen bewoners uit Arnhem bezig driehonderd meter rubberkabels, in een auto te laden Iemand van de bedrijfsbewaking van de K.L.M. vertrouwde het vervoersbriefje voor deze lading niet en waarschuwde de dienst orde en veiligheid, die op haai beurt de dienst luchtvaart van de rijkspo litie op Schiphol inschakelde. Er waren voldoende termen aanwezig om de woon wagenbewoners en ook de magazijnbe diende een verhoor af te nomen. Een van de beide woonwagenbewoners werd pas later in Enschedé aangehouden. De drie mannen zijn voor de officier van justitie in Haarlem geleid. Er is proces-verbaal wegens diefstal en verduistering tegen het drietal opgemaakt. Advertentie Licht gewicht costuum van de wonder- Stof TREVIRA 129.00 Uitgebreide collectie SFORTSHIRTS in No Iron en Tèrlènka van 12-90 lot 24-75 BADJASSEN 29-50 No Iron P YAM A'S 16-50 Popeline KAMERJASSEN 22-50 Gen. Cronjéstraat la-lb - Telefoon 53334 Voor het lopende jaar hebben B. en W. van Haarlem een investeringsprogramma voor kapitaalswerken opgesteld. dat in totaal een bedrag van dertien miljoen gul den beloopt. Hiervan wordt vijf miljoen gulden gevormd door rendabele investe ringen en acht miljoen gulden door on rendabele investeringen. Dit investerings schema houdt alleen een verdeling in van gelden, die de gemeente reeds ter be schikking staan. Overigens zal elk plan, dat bijvoorbeeld de gemeentelijke dienst van openbare werken uitwerkt, voor de uitvoering op zijn financiële mogelijk heden moeten worden bekeken. Dit be hoort uiteraard tot de beleidskwesties, die berusten bij B. en W. Verder zal elk plan. voor de uitvoering waarvan B. en W. financiële mogelijkheden zien, eerst dooi de gemeenteraad moeten worden goedge keurd. Aan de hand van genoemd investerings plan is door B. en W. een urgentielijst opgemaakt, die in totaal een bedrag van tien miljoen gulden beloopt, waaronder achthonderdduizend gulden voor de op hoging van het tweede gedeelte van Schalkwijk, waarvoor de raad reeds een krediet heeft verleend. Door dit investe ringsschema met urgentielijst kan de dienst van openbare werken gemakkelijk nagaan, aan 'welke van de vele in voor bereiding zijnde projecten de voorkeur moet worden gegeven, al blijft de uit eindelijke beslissing over de volgorde aan B. en W. en de raad voorbehouden. Op zaterdag 13 juni zal de heer Jb. Kijne, nu hij, om gezondheidsredenen, het onderwijs definitief gaat, verlaten, afscheid nemen als hoofd van de Nicolaas Beets school in Heemstede. Des morgens zal er een bijeenkomst zijn met de leerlingen van de school in het Hervormd Jeugdhuis aan de Herenweg 111. Des middags zal er in hetzelfde gebouw een afscheidsreceptie worden gehouden van 34.30 uur, waar voor ieder, die daar van gebruik wenst te maken, gelègenheid is afscheid te nemen van de heer Kijne. De gemiddelde leeftijd van de mens wordt steeds hoger; die van de vrouw is reeds 72 jaar. Honderd jaar geleden kreeg zij gemiddeld acht a negen kinde ren. thans drie a vier. Toen werd zij ge middeld veertig jaar en overleed zij voor de meeste van haar kinderen volwassen waren. Thans is zij op middelbare leef tijd uit de kinderen en wat moet zij dan doen met de bijna dertig jaar, die dan nog voor haar liggen? Alleen voor een man zorgen en dat in een geperfectioneerde huishouding? Dit was een der gedachtengangen die mejuffrouw da. W. H. Buijs uit Bentveld woensdagmiddag ontwikkelde tijdens de jaarvergadering van de Union afdeling Haarlem in het sterhuis aan de Nieuwe Gracht. Zij hield haar inleiding onder de titel „Het veranderende gezin". Het gezin is voortdurend bij de veran dering van de maatschappij betrokken. De vanzelfsprekendheid, waarmee men een bepaald cultuurpatroon aanvaardt, is betrekkelijk. Het wezenlijke van het ge zin hangt af van de tijd en de plaats, waarin wij leven, evenals van een bepaal de cultuur. In het gezin is de verhouding lussen man en vrouw de constante fac tor; het gezin neemt in verschillende cul turen en tijden andere vormen aan, al dus da. Buijs, de verder de verschuivin gen ontleedde, die binnen het gezinsleven zijn geschied. Vóór de industrialisatie was er de „groot-familie" met een agrarische struc tuur. Het was niet alleen een leefgemeen schap. maar ook een werkgemeenschap. De vrouw werkte mee in het gezin, dat een bedrijfje was. Man en vrouw samen hadden de leiding. Van produktie- èn con sumptiegemeenschap werd het gezin echter slechts een consumptiegemeen schap. Het aantal echtscheidingen is ho ger dan een vijftig jaar gpleden, hoewel het statistisch gezien van 1870 af nog wel meevalt. Het huwelijk was vroeger veel meer een bedrijfsgemeenschap en die verbrak men niet zo gauw. Da. Buijs schetste verder hoe het werk •pch uit het gezin verplaatste naar het be drijf. Man en vrouw namen zelfs kinderen van vier jaar mee naar de fabriek. Ook deze kinderen wérkten twaalf uur per dag. Een gezinsleven kende men niet meer. Toen de economische situatie beter werd, stelde de( man er echter een eer in dat zijn vrouw niet meer werkte. De vrouw Woensdagavond om half tien heeft de Dienst voor Hout en Plantsoenen een 200 jaar oude lindeboom aan de Kleine Hout weg in Haarlem omgekapt. omdat de boom, die bijna geheel vermolmd was, een gevaar opleverde voor het nabij staand huis-en voor het verkeer. Reeds een week geleden verwijderde men de aan de voet van de stam groeieride uitlopers van de linde en toen bleek, dat de stam in een zeer slechte conditie verkeerde. Na ampel overleg besloot men de boom om te laten kappen, maar het personeel van de Dienst Hout en Plantsoenen was er tot woensdag niet in geslaagd tijd te vinden om zich met dit karwei bezig te houden. Men heeft het bij deze Dienst namelijk op het ogenblik bijzónder druk met het plaatsen van de bloembakken en het besproeien van de gazons. Toch wilde men geen enkel risico met de oude linde nemen, omdat het niet uit gesloten was. dat de boom bij iets aan wakkerende wind onmiddellijk zou be zwijken. Woensdagavond om half tien sloeg toen het laatste uur van de linde. Uit het jaarverslag over het jaar 1958 van de stichting commissie voor huishou delijke en gezinsvoorlichting te Haarlem blijkt dat de commissie in 1958 weer vele nieuwe contacten heeft gelegd, waardoor het werk zich opnieuw aanzienlijk kon uitbreiden. Dit mede dank zij de verkre gen subsidies, ondèr meer van de lande lijke commissie in Den Haag en van de gemeente Haarlem. Hoewel het voorlichtingswerk oorspron kelijk is bedoeld voor huisvrouwen, die in hun jeugd niet in de gelegenheid zijn ge weest huishoudonderwijs te volgen, richt hel zich thans tot. alle kringen van de be volking. Het voorlichtingsbureau is in 1958. aldus hef jaarverslag, in belangrijke mate opgetreden als advies- en inlich tingenbureau, vooral wat betreft het aan schaffen van waardevolle huishoudelijke artikelen, terwijl ook de afdeling budgete- ring vele malen werd geraadpleegd. De bezetting van de cursussen was iets gunstiger dan in 1957. Het spreekuur in Haarlem-Noord werd voorlopig opgehe ven. gezien de geringe belangstelling. Voorts werden er weer talrijke cursus sen, lezingen, filmvoorstellingen, demon straties en excursies gehouden. Het jaar verslag bèsluit met een woord van dank van de commissie aan de directrice van de stichting, de leraressen en de andere mede werksters voor de toewijding waarmee zij het zich steeds uitbreidende werk hebben verricht. Bloemendaalse Reddirigbrtgadè heeft buitenboordmotor terug De Bloemendaalse Reddingbrigade, die zaterdag tijdens oefeningen op zee, een splinternieuwe buitenboordmotor ver speelde, heeft deze thans teruggevonden. Zowel dinsdag als woensdag heeft men de pogingen de in zee gezonken motor op te vissen, voortgezet. Gisteren had men hier mee succes. Met behulp van een sleepket- ting achter een motorboot wist men de plaats waar de motor zich bevond te loca- liseren, waarna cie heer J. van de Pol, hoofdinspecteur van de reddingsbrigade, erin slaagde het kostbare uitrustingsstuk op te duiken. De motor heeft door het zee water aanzienlijk geleden en zal geheel gereviseerd moeten worden. bleef thuis over met een ver schraalde arbeid. Zij had het gevoel, dat het werk van haar was afgenomen en de vrouwenemancipatie was het gevolg, al dus mejuffrouw Buijs. De vrouw zal een steeds grotere plaats in de maatschappij gaan innemen. De ge middelde leeftijd van de vrouw ligt bij de 72 jaar en, zoals wij in de aanhef al naar voren brachten, houdt zij gemiddeld bij na dertig jaar over, waarin zij alleen voor een man zou moeten zorgen en dat in een geperfectioneerde huishouding Het verschijnsel, dat zich steeds scherper gaat aftekenen is, dat det de midden groep van de Europese mensheid moet zorgen voor de twee steeds groter worden de groepen van schoolgaande kinderen de leerplichtige leeftijd wordt wellicht 18 in plaats van 16 en dc gepensioneerden. Bovendien is er over een jaar of tien een mannenoverschot. Het zal economisch niet meer verantwoord zijn als de vrouw niet meewerkt in de maatschappij. Huwelijk èn beroep Het gezin heeft een verantwoordelijk heid naar binnen en naar buiten. Man, vrouw en groter wordende kinderen zullen met elkaar het groeiende verschijnsel van de uithuizigheid onder ogen moeten zien. Men zal niet meer kunnen zeggen dat de vrouw slechts kan kiezen uit hu welijk of beroep. Het huwelijk geldt, als man en vrouw van elkaar houden. De man, die zijn vrouw alleen als huishoud ster wil beschouwen, werkt niet mee aan haar menswording. Als er kinderen ko men, zullen beide bepaalde dingen moe ten opgeven. De kinderen moeten zich er van bewust worden dat zij ook verant woordelijk zijn voor de ouders. Het hele gezin is een stukje van de maatschappij en deze op haar beurt zal meer rekening moeten gaan houden met de enorme re serve aan ouder wordende vrouwen die produktief kunnen zijn. De vrouwen zul len bij opneming in de maatschappij ook beter man en kinderen kunnen begrijpen, besloot da. Buijs haar boeiende betoog. De vergadering benoemde tot secreta resse mevrouw J. A. Ledeboer-barones van der Feltz. De presidente, mevrouw J. J. C. van Doorninck-van Hasselt, her innerde aan de verdiensten van de aftre dende H. F. barones van Ittersum-van Lennep, die tot dusver vice-presidente en secretaresse was. De vergadering besloot mevrouw Van Ittersum als bewijs van er kentelijkheid een rotan tafel ten geschen ke aan te bieden. Verder werd mevrouw H. E. Th. a Th. van der Hoop van Slochteren-barones van Hoevell, die tot dusver in het algemeen bestuur zat. benoemd tot lid van het da gelijks bestuur. In haar plaats werd me vrouw C. P. Haverman-van Ravenswaay in het algemeen bestuur gekozen. De presidente herdacht verder het lid van de Sterhuiscommissie, wijlen mejuf frouw C. F. A. Gregory, die bij een ver keersongeluk om hot. leven is gekomen. De jaarverslagen werden door de verga dering goedgekeurd. Aankoop van pand stuit op vote moeilijkheden De pogingen van B. en W. van Haarlem een pand in Aerdenhout aan te kopen voor de inrichting van een verpleeghuis voor chronisch zieke bejaarden, zjjn ge stuit op een groot aantal moeilijkheden. Allerlei naar het schjjnt onoverkomelijke moeilijkheden onder meer vele Vzwa rende servituten belemmeren de aan koop. Door deze gang van zaken zal de ge meente. wil z.ij in het bezit komen van een dergelijk verpleeghuis, vermoedelijk moe ten overgaan tot nieuwbouw, hetgeen een grote vertraging met zich meebrengt. Al leen al het.komen tot een programma van eisen vergt jaren, zoals onder meer geïl lustreerd wordt door de nieuwbouw van het Grote Gasthuis, waarvoor men ook al jaren bezig is met het .opstellen van een program van eisen. Voorts spelen de finan ciën ook een grote rol bij voorgenomen nieuwbouw. Er zal in dat geval een gesprek moeten komen met het ministerie van Binnenlandse Zaken ten aanzien van de financiële onzet van een dergelijk gebouw Deze ontwikkeling kan men ronder twijfel teleurstellend noemen, aangezien gebleken is. dat liet tekort, aan bedden voor de ver pleging van chronisch zieke bejaarden in Nèdërland vele duizenden beloopt en al leen in Zuid-Kennemerland al een tekort van zeshonderd bestaat. Naar wij vernemen is de eem»en<e1ük' verordening op de vern'eeg- en rusthui zen door B. en W. van Haarlem gewijzigd Het ligt in de bedoeling de gewijzigde ver ordening in de eerstvolgende vergadering aan de gemeenteraad ter vaststelling voor te leggen. De verordening Is niet ingrijpend gewij zigd. Slechts de artikelen 2 en 10. waarin gesproken wordt over het weigeren en in trekken van de vergunning en op welke gronden dit kan geschieden, ziin aange vuld. waardoor een en ander nader om schreven wordt. Ook de begrippen over „verzorging" en „verpleeghuizen" zijn duidelijker omschre ven. B. en W. hopen door deze aanvul lingen alle onduidelijkheden te kunnen wegnemen. Onduidelijkheden waarop des tijds dé Haarlemse kantonrechter en recht bank de verordening onverbindend hebben verklaard. Vanavond van 21 tot 23 uur zal de kwe kerij van de Dienst Hout en Plantsoenen aan de Kleverlaan in Haarlem voor het publiek geopend zijn, aangezien de zeld zame nachtcactus plotseling is gaan bloeien. L

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9