Prinses harten Paola steelt de der Brusselaars Bonn wacht in spanning op de terugkeer van minister Erhard OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Vice-kanselier acht besluit van dr. Adenauer „betreurenswaardig" (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. i i B I Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Ministers raadpleegden het bedrijfsleven Opvolger mr. J. M. Kan Dr. A. Gunther naar Binnenlandse Zaken Lagere temperaturen Uitbundig feest voor de prinselijke verloofden Stormachtige week in Bonn begonnen Betoging tegen dwangarbeid in Tsjechoslowakije Grootscheeps onderzoek naar kanker in Amerika OOST-DUITSLAND DREIGT MET BLOKKADE VAN WEST-BERLIJN Ingeval de presidentsverkiezing daar doorgaat Dit weekeinde zes verdrinkingsgevallen Een bij Heemskerk Negen doden in het verkeer In de krant van heden: Het woord is aan 73e JAARGANG No 276 MAANDAG 8 JUNI 1959 304e JAARGANG No 124 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15293 gj j)j i i I Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- B H j| ff J| jf I lil B C. J C. J ff Jl i C jf ff J1 Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 w Jn Ji fr, p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, ^a/0 t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Zaterdag is in hotel De Witte Brug te Den Haag de door de regering in de Twee de Kamer aangekondigde bespreking ge houden tussen de regering en het georga niseerd bedrijfsleven over de uitgangs punten voor de invoering van de gediffe rentieerde verbetering van lonen en-of andere arbeidsvoorwaarden. Deze bijeenkomst werd voorgezeten door de vice-minister-president drs. H. A. Korthals. Van de zijde van de regering namen verder de ministers van Rooy, Zijlstra, Van Aartsen, De Pous en Marij- nen en de staatssecretarissen Schmelzer en Veldkamp aan het overleg deel. Van de zijde van het georganiseerd bedrijfs leven waren een vijftiental centrale orga nisaties, benevens de Stichting van de Ar beid, vertegenwoordigd. De bespreking welke van vertrouwelijke aard was, nam de gehele morgen in beslag. Verschillende vertegenwoordigers van het bedrijfsleven stelden aldus de Rijks voorlichtingsdienst, op open wijze een be langrijk aantal vragen, waarop van rege ringswege werd geantwoord. Hierbij werd door de vice-minister-president uitdrukke lijk vastgesteld, dat de regering in dit on derhoud van het georganiseerd bedrijfsle ven niet heeft gevraagd een uitspraak over de door de regering geformuleerde uit gangspunten, maar dat zij van de verte genwoordigers van de organisaties heeft verwacht een commentaar-op-het-eerste- gezicht, waarmede de regering bij haar nadere positiebepaling voorafgaand aan de toezending aan de Tweede Kamer van de door haar toegezegde nota rekening zal kunnen houden. Advertentie STURKA SHORTS - PANTALONS Het ligt in het voornemen dr. A. Gunther secretaris-generaal van het departement van Volkshuisvesting, te benoemen tot secretaris-generaal van het departement van Binnenlandse Zaken, als opvolger van mr. J. M. Kan, die, zoals gemeld, tot lid van de Raad van State, is benoemd. Dr. Gunther, die in 1908 te Haarlem werd geboren, is onder meer werkzaam ge weest op de provinciale griffie van Zuid- Holland en in 1948 werd hij raadadviseur van Wederopbouw en Volkshuisvesting. In 1955 volgde zijn benoeming tot secretaris generaal. Vannacht veel bewolking met tij delijk enige regen, morgen op klaringen en slechts hier en daar een bui. Matige tot krachtige, tijdelijk harde wind aanvankelijk tussen zuid en zuidwest, later westelijk. Iets lagere middag- temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze correspondent in Bonn) Als stilte voor de storm, zo begon gisteren een week, die de stonnachtigste uit de jongste geschiedenis van de bondsrepubliek belooft te worden. Morgen of woensdag komt professor Erkard uit de Verenigde Staten terug de minister van Economische Zaken en voornaamste kandidaat voor het kanselierschap, voordat Adenauer op 4 juni zijn kandidatuur voor het presidentschap teruggaf. Men is er van overtuigd, dat Erhard zich niet zonder meer bij de gebeurtenissen van de afgelopen week, welke ..hoogst toevallig" tijdens zijn afwezigheid plaats hadden, zal neerleggen. Voor de Amerikaanse televisie heeft hij de eerste fase van de slag tegen Adenauer reeds aangekondigd: „De beslissing van bonds kanselier Adenauer is betreurenswaardig, niet in het belang van Duitsland en niet in overeenstemming met de democratische gewoonten", zo zei hij. Erhard verwacht overigens geen ernstige crisis in het land, wel verontrusting, maar daarentegen weer geen scheuring in de C. D. U. Erhard ontkende voor de Amerikaanse televisie zich kandidaat te hebben ge steld voor het kanselierschap. Toen Ade nauer de kandidatuur van het president schap aanvaardde, wezen de bevolking en de C.D.U. hem voor het kanselierschap aan. Hij is thans niet van plan zich als te genkandidaat van Adenauer op te werpen en sprak over zijn toekomstige rol als die van een adviseur. Dit kan er op duiden dat Erhard zal dreigen met aftreden als mi nister, wat men overigens niet verwacht. Hij zei tenslotte, dat Adenauer's besluit niet alleen gebaseerd is op de buitenland se politieke situatie, er is nog een andere reden Op het vliegveld van Brussel begroet Prins Albert zijn verloofde, Prinses Paola, bij haar aankomst in België, daags voor zijn 25ste verjaardag. BRUSSEL (UPI) Stormachtig was de ontvangst die de Italiaanse prinses Paola zondag in Brussel ten deel viel, toen zij met haar verloofde prins Albert een rijtoer van zestien kilometer door dc stad maakte, alvorens officieel in het stadhuis begroet te worden. Naar schatting een miljoen Belgen hadden zich opgesteld langs de route. Zij overdekten de wagen met bloemen en braken herhaaldelijk door de afzetting en brachten de auto tot staan. Het paar kwam vijftig minuten te Iaat aan op het stadhuis en nog maar nau welijks waren ze daar binnen, of de men sen buiten begonnen al te roepen, dat zij de prinses op het balkon wilden hebben. Het gejuich dat opging toen het jonge paar daar verscheen was zo oorverdo vend. dat de duiven van het Paleis van Justitie, een halve kilometer verder, ver schrikt opvlogen. Drie keer werd de tocht onderbroken voor een bloemlegging, bij bet monument voor koningin Astrid, de bij een auto-on geluk omgekomen moeder van prins Al- bert, bij bet graf van de Onbekende Sol daat en bij het standbeeld van koning Al- bert. Telkens had de politie de grootste moeite het paar veilig naar de auto terug te loodsen. De wagen van de prins en de prinses werd gevolgd door auto's, met honderd journalisten uit alle delen van de wereld. De lachsalvo's waren niet van de lucht omdat uit de raampjes van de auto's benen en armen van journalisten staken. Het uitbundigst was wel het welkom in Oucf-Brussel, de Marollenwijk. Drie keer moest de wagen stoppen. De bodem van de auto werd een tapijt van bloemen, die van alle balkons neerkwamen, soms haast op het hoofd van het verloofde paar. Onder wijl beierden de klokken van de talrijke kerken in het oude stadsdeel. Op het stadhuis werd het kroonprinselijk paar opgewacht door burgemeester Lu- cien Cooremans, premier Eyskens, de voorzitter van de Eerste en Tweede Ka mer, Paul Struye en baron Kronacker. In de trouwzaal werden de twee voorgesteld aan de raadsleden en in het Frans en Ne derlands toegesproken door de burge meester. Daarna dronken allen champag ne op de gezondheid van het paar. Na vanaf het balkon de toejuichingen in ontvangst te hebben genomen begaven de prins, gekleed in het uniform van luite- nant-ter-zee, en de prinses, in beige jurk en met een diadeem van rode bloemen in het haar, zich naar een koninklijke loge, tien meter boven het stadhuisplein, om vandaar een uur lang toe te kijken bij een programma van volksdansen en gezang, hun aangeboden door gezelschappen uit geheel België. Tussen de nummers door klonk telkens „Leve de prinses". Toen het paar ten slotte terugreed naar het kasteel Laeken, waren de straten nog vol mensen die het zwaaien en roepen niet moe wer den. De politie kan zich na de officiële ïn- komste van koningin Astrid in 1926 geen ontvangst van een koninklijke gast herin neren die bij deze in de schaduw kan staan. Zelfs bij het welkom dat koning Boudewijn vorige week maandag na zijn reis door Amerika ten deel viel, waren niet zoveel mensen op de been. Donderdag zal het paar een officieel be zoek aan Luik brengen. Prins Albert voert als titel Prins van Luik. Zaterdag zal Os- tende het jonge paar ontvangen. Men koos in Vlaanderen Ostende omdat dit het hoofdkwartier van de Belgische marine is en prins Albert luitenant-ter-zee is. (Reuter) Het staat wel vast dat de prinses zondag het hart van de Brusse laars heeft veroverd. Tijdens de volks- dansdemonstraties hielden de mensen even hun adem in, toen een groep op tra ditionele wijze de officiële loge met si naasappelen begon te bekogelen. De prin ses smeet echter kwiek de sinaasappelen terug die in dé loge onder haar bereik kwamen en zij oogstte er een stormachtig applaus mee. De vice-kanselier zal deze week ge sprekken voeren met C.D.U.-leiders zowel uit Bonn als uit de deelstaten. Dit maakt het duidelijk, dat de Westduitse politiek thans draait om Adenauer's „historische beslissing" van 4 juni. Zaterdag kantten zich de C.D.U.-C.S.U.-leiders te Bremen en in Beieren zich tegen Adenauer's besluit. Gisteren trokken de S.P.D.-minister-pre- sidenten van Hessen en Neder-Saksen, Zinn en Kopf, tegen de kanselier van leer, maar te Hamburg verdedigde Seebohm, minister van Verkeer en een der leiders van de Deutsche Partei, dr. Adenauer. „Niet de man van de economische poli tiek, maar de kapitein van de grote bui tenlandse beslissingen behoort op de brug", aldus Seebohm, waarmee voor het eerst in het openbaar een minister uit Adenauer's kabinet partij trok voor de kanselier en ageerde tegen Erhard. Daar uit blijkt onomstotelijk dat in de re gering te Bonn een strijd woedt tussen de aanhangers van Adenauer en van Erhard. Vandaag ontmoet de C.D.U.-fractielei- der Krone enkele leiders van de S.P.D. en de F.D.P., onder wie Ollenhauer, om met hen over de nieuwe situatie overleg te plegen. Morgen zal de S.P.D. haar koers uitstippelen, want woensdag herbegint in de bondsdag het afgebroken debat over de begroting dat al lang niet meer gaat over de begroting zelf, maar waarin de socialisten de gelegenheid te baat zuilen- nemen om bij het begrotingshoofd „bonds- kanselarij" het besluit van Adenauer ter tafel te brengen. Adenauer zal in de bonds dag waarschijnlijk worden gedwongen tot kleur bekennen in het openbaai, hetgeen gepaard zal gaan met felle disputen. Waarschijnlijk zal ook Erhard woensdag of donderdag tijdens de behandeling van het begrotingshoofd „Economische Za ken," via een omweg, de verrassende wen ding van de afgelopen week te berde bren gen. Men verwacht dat Erhard dan zijn Een enorm gedrang van ballonnen op een weitje bij Etten-Leur ging vooraf aan de race om de „Trophée du ballon libre", waarvan de uitkomst om der wille van een liefdadigheidsprijsvraag voorshands geheim werd gehouden. Voor een verslag zie pagina 3. Europese politiek zal verdedigen, hetgeen zal neerkomen op een zijdelingse aanval op Adenauer, die de Europese gezindheid van Erhard niet vertrouwt, haar te eco nomisch van visie en te weinig politiek van karakter acht. Op deze manier zal de bondskanselier op twee fronten strijd moeten leveren, hetgeen zijn positie er niet aanlokkelijker op maakt. Vertragingstactiek De bondskanselier is er wel in geslaagd een nieuw uitstel te bewerken: de bijeen komst van de C.D.U.-leiders, die donder dag de nieuwe kandidaat voor het presi dentschap zouden kiezen, is op zijn wens uitgesteld tot maandag 15 juni. Adenauer maakt van deze vertragingstactiek ge bruik door zaterdag, voor het eerst in zijn leven, deel te nemen aan een grote vergadering van de Beierse C.S.U. te München de C.S.U. is fel tegen Ade nauer's aanblijven als kanselier en staat achter Erhard. Van Erhard's terugkeer verwacht men, dat duidelijk zal worden, dat het spel rond de presidentskandidatuur en het kanse lierschap nog niet ten einde is. Men wijst allereerst op het feit, dat Erhard door Adenauer tot tweemaal toe voor een vol dongen feit is gesteld: eerst in maart, toen de bondskanselier tijdens Erhard's vakantie en afwezigheid uit Bonn door zette dat dc minister korte tijd als kan- Ludwig Erhard didaat voor het presidentschap op het C.D.U.-schild werd verheven en daardoor weggepromoveerd van het kanselierschap in de toekomst, daarna vorige week toen Adenauer tijdens Erhard's verblijf in Amerika zijn kandidatuur voor het presi dentschap introk en daarmee onder Er hard's kansen op het kanselierschap een streep zette. Toen Erhard vorige week te Washington aankwam, moest hij daar van journalis ten vernemen, dat Adenauer kanselier zou blijven en dat zou president Eisenhower tien dagen eerder reeds van Adenauer per soonlijk hebben gehooid. In de Verenigde Staten heeft Erhard alles vermeden wat maar kon lijken op een soort kortsluiting. Hij reageerde op Adenauer's besluit zoals men van een man van allure mag ver wachten: hij toonde over goede zenuwen te beschikken. Hij liet blijken dat Ade nauer's methode hem niet aanstond en dat hij zich als het ware in de rug voelde aangevallen. In een gesprek met een Ame rikaanse journalist maakte Erhard voorts duidelijk, dat hij thans twee kanten uit kan: of hij blijft minister onder voorwaar de, dat Adenauer hem tot zijn opvolger ver klaart, bij voorbeeld in 1961, of Erhard werpt Adenauer de handschoen toe en pro beert aanhangers te winnen voor een eigen kanselierschap. De vice-kanselier heeft dit wel niet bevestigd en toont in alles dat hij iedere verdere stap tha: alleen wil doen na rijp overleg, zonder haast, zonder Adenauer al te openlijk in het ge zicht te slaan. De kanselier is de afgelopen week niet zo zachtzinnig ten opzichte van Erhard geweest. In de fractievergadering van vrij dag heeft Adenauer ondermeer gezegd: „Erhard is een uitstekende man en een goed minister van Economische Zaken maar voor de buitenlandse politiek niet ervaren genoeg. Wanneer men mij een penseel en een palet in de hand zou druk ken, zal ik nog geen schilderijen kunnen maken zo vergaat het Erhard in de bui tenlandse politiek", aldus Adenauer WENEN (8 juni) Te Wenen zyn van daag uit betrouwbare bron berichten ont vangen over een demonstratie die in mei heeft plaatsgehad in de Tsjechische stad Brenzo. Slowaakse arbeiders demonstreer den daar tegen gedwongen tewerkstelling in de steenkolenmijnen van Ostrava. Toen de menigte.die zich voor het stadhuis ver zameld had, niet uiteenging opende de politie het vuur. Twee personen werden gedood, een onbekend aantal hunner werd gewond. De politie arresteerde zeventig personen. NEW YORK (Reuter) Het Ameri kaanse genootschap tegen kanker zal in oktober een zeer groot opgezet onderzoek naar de oorzaken van kanker beginnen. Een miljoen Amerikanen zal men in zes jaren tijds bij de actie betrekken. Vijftig duizend vrijwilligers beginnen in de herfst met vertrouwelijke enquêtes onder hun persoonlijke kennissen. De studie is gebaseerd op de theorie dat de meeste kankers hun oorzaak vinden in omgevings factoren. (Van onze correspondent in Bonn) Van Oostduitse zijde is hei afgelopen weekeind met een tijdelijke blokkade van West-Berlijn gedreigd, indien de Westduit se presidentsverkiezingen op 1 juli te West-Berlijn zullen worden gehouden. Te zelfder tijd werd te Bonn de oppositie te gen het voorstel om Berlijn toch te hand haven groter. De vooraanstaande Oost duitse communist Eisler, plaatsvervan gend chef van het Oostduitse radio-comi té dreigde dat „de Oostduitse volkswoe de in beweging zal komen als de presi dent in Berlijn zou worden gekozen. Dan zouden de Oostduitse arbeiders „spon taan" ieder transport naar West-Berlijn verhinderen, aldus Eisler. Voorts werd te Oost-Berlijn duidelijk ge maakt dat men dit verkeer ook wil hin deren door een belasting op het vervoer. West-Berlijn zal dan niet slechts moeten betalen voor het onderhoud van de wegen van West-Duitsland door Oost-Duitsland naar West-Berlijn, maar daarenboven nog de kosten die Oost-Duitsland moet maken voor zijn „bescherming tegen de weste lijke spionage-organisaties in West-Ber lijn. In West-Berlijn staat men er op dat de presidentsverkiezingen juist in het licht van deze Oostduitse dreigementen hier zullen plaats hebben, gelijk op 17 juli 1954 ook professor Heuss te Berlijn als presi dent werd herkozen. Het bezoek van bur gemeester Brandt aan Genève, op uitno diging van de westelijke ministers, houdt hiermee ongetwijfeld verband. Men neemt te Bonn aan, dat de westelijke ministers er bij de Westduitse regering op hebben aangedrongen iedere onnodige demonstra tie te Berlijn thans te vermijden. Brandt's stadsgenoot, de Westduitse minister van Duitse zaken, Lemmer, heeft zaterdag ge pleit voor het doorgaan van de verkiezin gen te West-Berlijn. In de Westduitse hoofdstad gelooft men echter dat dit, met het oog op het Ge- neefse overleg, niet meer te rechtvaardi gen is. Het was vrijdag al opvallend dat Zondagmiddag om vijf uur is de vijf tienjarige Cornelis Laan uit Heemskerk voor het Heemskerkerduin bij het zwem men in zee verdronken. De Heemskerkse reddingsbrigade heeft alle pogingen in het werk gesteld om de jongen te redden. In het Noordvliet te Leeuwarden is van morgen het stoffelijk overschot gevonden van het vijfjarig jongetje Heinze Draais- ma uit de Jacob Binckestraat te Leeuwar den. Het joftgetje werd sinds zaterdag ver mist. Een van de bewoners van het Noordvliet zag, toen hij vanmorgen naar zijn werk zou gaan, het knaapje in de gracht drijven. Zondagavond is in het Twentekanaal te Enschedé de 48-jarige ongehuwde PI. M. Smittenberg uit Enschede verdronken. De man heeft zich te water begeven, zonder te kunnen zwemmen. Hij zonk onver wacht in de diepte en snel toegeschoten hulp baatte niet meer. Aan de Eendrachtskade Noordzijde te Groningen is zaterdag de 25-jarige Harm Biel uit Groningen met een transportfiets in het Hoendiep gereden en verdronken. Toen men de denkeling op het droge had gebracht, waren de levensgeesten reeds geweken. De 8-jarige Haagse jongen H. A. M. Vermeulen is zaterdagavond verdronken in de gracht langs de Valkenboskade bij het kruispunt Cartesiusstraat. Het is niet bekend op welke wijze hij te water is geraakt. Twee dames zagen hem na en kele zwempogingen onder water verdwij nen. De gewaarschuwde brandweer en politie dregden een groot deel van de gracht af; pas veel later op de avond kon het stoffelijk overschot uit de gracht wor den gehaald. Zondagmiddag is de 15-jarige Reinier Brugman uit Doetinchem bij het henge len op de Stokhorst te water geraakt. Hoewel hij door een voorbijganger, de heer C. van Dam, spoedig op het droge was gebracht, waar kunstmatige ademhaling werd toegepast, bleken de levensgeesten reeds te zijn geweken. Op de zwarte weg te Oldebroek zyn de 16-jarige bromfietsberijder van 't Veen uit Oosterwolde en de 18-jarige motor rijder Holstege uit Doornspijk na met elkaar in botsing gekomen te zijn, ter plaatse overleden. De oorzaak is niet be kend. In de stroom van huiswaarts kerende fabrieksarbeiders op de Boschstraat in Maastricht is de 17-jarige fabrieksarbeid ster A. Houben door een Belgische auto bus overreden en op slag gedood. Bij het passeren van de bus haakte het fietsstuur var het meisje in een andere, waardoor 't meisje voor de bus viel. Het 3-jarig zoontje van de familie Van de Water uit Hamersveld (gemeente Leus den) is bij de ouderlijke woning, toen hij plotseling met een kruiwagentje de weg opliep, door een auto aangereden en kort daarna tijdens het vervoer naar het zie kenhuis overleden. De 53-jarige heer J. Kool uit Amster dam is bij een botsing met zijn wagen op de Amsteldijk tegen een hem tegemoet komende linkshoudende auto, zo ernstig gewond, dat hij na-zijn overbrenging naar het ziekenhuis overleed. De 51-jarige mevrouw C. B. A. Jansen uit Amsterdam is op de rijksstraatweg nabij Culemborg dodelijk gewond ,toen zij, waarschijnlijk geschrokken van 'n vracht auto, die haar achterop kwam, van haar bromfiets viel. De 57-jarige wielrijder J. G. de Graaf Bierbrauwer is in het Wilhelminagasthuis te Amsterdam overleden aan de verwon dingen die hij kreeg bij een aanrijding met een bestelwagen op de Hoofdweg in Am sterdam. Hij heeft volgens de politie ver zuimd de auto voorrang te verlenen. De 25-jarige motorrijder J. van Tol uit Volendam is met twee duopassagiers op de Oosterweg in de Schermer tegen een hem tegemoetkomende personenauto gereden. De heer Tol overleed kort na aankomst in het St. Liduina-ziekenhuis in Purmerend. De duopassagiers werden gewond. Op de Oostdijk in IJselmonde is de 49- jarige A. van Tooren uit de Boezemstraat te Ridderkerk met zijn bromfiets door 'n hem tegemoetkomende autobus van de Twee Provinciën aangereden. De man is van de vele meters hoge dijk gevallen en om het leven gekomen. pag. Stormachtige week in Bonn 1 Economisch nieuws2 „Op de Praatstoel"3 Agenda 4 Feuilleton4 Weerrapporten 1, 2 „Toch is het zo"2 Radio en Televisie4 Uit stad en omgeving 5 7 Sport 8, 9 11 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Bondsdagvoorzitter Gerstenmaier, bij wie volgens de grondwet de beslissing in dezen ligt, liet bekend maken dat de be slissing over het vasthouden aan Berlijn als verkiezingsoord „met het oog op de Geneefse conferentie nog niet is geval len". De minister van Buitenlandse Za ken 'Von Brentano heeft Gerstenmaier za terdag meegedeeld dat de regering even eens tegen Berlijn is. La Rochefoucauld: Kleine geesten stoten zich zeer aan kleinigheden. Grote geesten zien ze alle, doch stoten er zich niet aan.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1